Weekend TS Bezetting Enka Breda 25 jaar geleden wereldnieuws TP E2 Medewerker M/V Ruim baan voor de luchtfiets «STEM iekaatoor van de Sande MI ig van ons team >ek naar iemand, om zowel binnen werken. ist brabant tants kantoor a IJytdehaag >TRATEUR m/v itantskantooi* tti Uytdeh^ag „Het is net een hotelleke hier, jammer alleen dat je niet door kamermeisjes wordt gewekt", Humor Was de (ruim 1700) werknemers van Enka Breda niet vreemd, maar ze waren wel met een bloedserieuze zaak be zig: 25 jaar geleden schreven ze wereldgeschiedenis door hun ei gen bedrijf te bezetten in een sluiting te voorkömen. Nooit is een werknemersactie daarna nog zoveel besproken, (vergeefs) geanalyseerd, herdacht en be schreven. 4 111 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 Bedrijf b.v. te Sluis ■tie van: ,jann worden belast met de If, met binnen afzienbare tijd *l naar een directiefunctie. kbouwkundige opleiding de bouwbranche. I c.q. affiniteit hiervoor, hg in de onderneming, happen. Ie worden verzocht zich vóór Ten handgeschreven bs-Bedrijf b.v. aelgroot algemeen |W.-Nederland en Belgisch Ie en utiliteitsbouw, beton-, fen renovatiewerken en |>otheken Financieringen IB en enige ervaring zijn nisbaar. Icatie 27-32 jaar. flijke reactie met c.v. zien wij ilmoet binnen 14 dagen na i van deze oproep. or Van de Sande V.O.F. 132, 4801 LS Breda. U K K E R I J Irij West-Brabant b.v. is een moderne druk- xrs.Wij zijn uit ons jasje gegroeid; na ruim in Princenhage zal begin 1998 de nieuwe herrein Hoogeind worden betrokken. leer korte termijn de volgende vacatures: iTMEDEWERKER |erder (m/v) 1 grafische- c.q. DTP achtergrond. aan een interessante functie, goede j en hoge betrokkenheid; bel dan voor Ir je CV naar ons toe. UFISCH AFWERKER (m/v) beken heeft een grafische opleiding en/o Jphikt over voldoende ervaring om zelf- werken. De werkzaamheden zullen voor- voor- en nasnijden, vergaren, vouwen Ird? Stuur je CV naar: Ibant b.v., t.a.v. R.J. van Baal LM Breda i contact op: 076 - 5225077 tbreiding van werkzaamheden ar relaties werkzaam in de en betonsector een rt rechtstreeks aan de controller- woordelijk voor: en verbeteren van de admini- anisatie azetten van de productieadmim- 1 van het kwaliteitssysteem con 02 en VCA an een actief credit manage- ït de navolgende kwalificat'eS nerking: iEAO of SPD -Moiiike jnige jaren ervaring in soong j unctie, met de pakketten Exacc Excel, Lotus Ï5-35 jaar hp. zelfstandig, flexibel en stress stendig /oordelijke, afwisselende f unctis >geling <unt u, vergezeld van volled'Se richten aan: 4781 PA MOERDIJK Waar arbeid een keer won van het kapitaal mensen wild gaan dromen over de toe- tomsten enthousiast Jules Verne gaan spelen, ja dan gaat het pas écht goed met een land. In Nederland is het zover. Er wordt in hoge ge bouwen naar hartelust getekend, gerekend en voorspeld. Alles wordt straks anders, hoe we ons verplaatsen, hoe we communiceren, hoe we wonen. In de jaren zestig en zeventig ging het ons ook zeer naar den vleze en toen dook de ene futu roloog na de andere op. Ze bedachten de span nendste dingen. Bijvoorbeeld dat we ons voor taan zouden voortbewegen via een systeem van monorails, openbaar vervoer zo'n tien me ter boven de grond. En wij zouden onder de grond gaan wonen in hele praktische steden, waar het nooit regent, hagelt of stormt. Op de aardkorst zouden prachtige bossen komen vol uitgestorven dieren. We zouden heel veel vrije tijd krijgen, want werken zou niet meer zo no dig zijn. We zouden ons de hele dag vermaken met sportieve activiteiten, gezellige spelletjes en culturele bezigheden. Ze hadden het over Homo Ludens en dat was niet bedoeld als scheldwoord. Alle problemen zouden verdwijnen als sneeuw voor de zon. Overbevolking? Mensen stichten kolonies op de maan, op Mars of Pluto. Dage lijks gaan er ruimteschepen naar kosmische be stemmingen. Ziektes? Geneesmiddelen zijn er gratis voor iedereen. Ze worden verstrekt in het drinkwater. Als je dat elke ochtend drinkt in een speciaal plastic bekertje, ben je van alles af en ben je zo gezond als een vis. Maar ja, toen kwam de Club van Rome en die rekende uit dat de toekomst niet langer zou duren dan een jaar of achttien. Dan zou de na tuurlijke energie helemaal op zijn en zou het licht uitgaan. Ondertussen zijn we niet verder gekomen dan tropische zwemparadijzen, de zelfde eetruiven met hapjes in plastic in alle steden en dorpen, 25 kanalen op het tv-scherm en computers in alle kantoren en werkkamers. Dat is er over van de droomwereld die dertig jaar geleden werd uitgedacht. We zitten anno 1997 met hopeloos verstopte wegen, een doodziek milieu, een overvol lucht ruim, vraatzuchtige steden die het platteland vermorzelen en nieuwe ziektes die niet zijn te genezen. Gelukkig krijgen we een nieuwe kans. Er is weer geld om een slag te slaan naar een ideale wereld waarin elk individu elke dag gelukkig is. Onze regering heeft de verre denkers weer een bureau gegeven. Goederenvervoer kan voor taan ondergronds, hoorde ik deze week een meneer zeggen in het Journaal. Dat gaat via een uitgekiend buizensysteem. Dag vrachtwa gens die elkaar op verkeerde momenten inha len! Het vervoer van mensen kan ook heel an ders. Op de snelwegen rijden over een x-aantal jaren zogenaamde witkarren, grote slierten wagentjes, die elektrisch worden voortgedre ven. Je eigen wagon in een nieuw soort trein! Wilt u misschien mijn ideetje ook even horen? Nee? Nou ik vertel het toch maar. Misschien is het voor de futurologen net dat steuntje in de 'ug dat ze nodig hebben. Luchtfietsen! Iedere Nederlander krijgt een gloednieuwe luchtfiets. Zo'n fiets is snel, veel sneller dan een traditio nele mountain bike of zo. Met een paar trap pen ben je al een kilometer verder. Je beweegt je door de lucht, zoals de naam al zegt. Je spie ren zetten een prachtig stukje schone techniek inwerking. üe luchtfiets is zeer onderhoudsvriendelijk. Nooit lekke banden, nooit een slag in het wiel. °e koplamp werkt altijd. Je kunt de luchtfiets op dak stallen. Alle garages kunnen afgebro ken worden. Er komt weer ruimte in Neder land, De oorafdruk is eigenlijk het begin van verrui mend toekomstdenken. Deze week kwam het in het nieuws bij een rechtszaak in Zwolle. Bin nenkort kan een inbreker worden gepakt aan de hand van een afdruk die hij met zijn oor op een ruit of een deur heeft gemaakt. Het sys teem van vingerafdrukken is achterhaald en onsmakelijke sperma-testen zijn over een tijdje Helemaal niet meer nodig. Het oor zegt wie we a)n' °ok al ontkennen we alles met onze mond. Eerst hebben we uiteraard nog de derde dins- Peg in september. We rijden nog even met een °ets naar de Ridderzaal in Den Haag, waar nze 'e'ders vertellen wat ze op korte termijn et ons onafzienbare nationale kapitaal willen gaan doen. U moet dat verhaal maar beschou- en als een oorafdruk van de toekomst. Daar na gaat het pas echt beginnen. Door Eugène Loomans nka was een dochterbedrijf van I I Akzo, op het oog een kerngezonde onderneming en een bedrijf met een bepaalde uitstraling als het om de ar beidsvoorwaarden ging. Dat was te danken aan de oude Charles Stulemeijer, de oprichter van de Bredase onderneming HKI (later ver der gegaan onder de namen HKU, AKU en uiteindelijk Enka). De ontsteltenis in Breda was daarom groot toen eind maart 1972 uitlekte dat Enka-Glan- zstoff drastische reorganisatieplannen had. Een week later bevestigde de Raad van Be stuur dat er eén structuurplan klaar lag ter vermindering van de overcapaciteit in de ga ren- en vézelsector in West-Europa. Het was een jobstijding, een donderslag bij heldere hemel, die de volledige sluiting van de vesti gingen var. Enka in Breda (1700 werknemers), Emmer-Compascuum, Wuppertal, Barmen en Zwijnaarde (België) inhield. In totaal ging het om 6000 arbeidsplaatsen. Enka was toen de grootste Werkgever van Breda en de klap kwam keihard aan. Demonstraties Er volgden roerige maanden, omdat'werkhe- mers en vakbonden het structuurplan van de Raad van Bestuur verwierpen. Demonstraties in Breda en Den Haag, verhitte debatten in de Bredase gemeenteraad met bijna een politie ke crisis, omdat het college van B en W niet wilde uitspreken dat de ontslagen 'onaan vaardbaar' waren. De communist Fré Meis kwam praten in Breda en de vakbondsbonzen van NW en NKV bleven daarom weg uit de stad. Er kwamen ook interpellaties in de Tweede Kamer, vakbondsgesprekken met de Raad van Bestuur. Maar niets hielp. Ontslag bleef als een zwaard van Damocles hangen boven de hóófden van de 1700 werknemers, van wie er in de loop van'-de maanden al een fors aantal een veilig heenkomen zocht. Er namen zelfs Zoveel En- ka-werknemers ontslag dat de productie van de kunststof vezels en -garens in Breda gevaar liep. De spanning op de werkvloer van de gro te fabriek tussen Markkade en Lunetstraat was te snijden en uiteindelijk stónden vak bonden en werknemers met de rug tegen de muur. Het was NW-vakbondsbestuurdet Arie Lakerveld die tijdens een van de vergaderin gen van het actiecomité een bezetting opper de, een middel waar in die tijden vooral stu denten naar grepen. „Stakingen en prikacties waren niet voldoende. Het moest een harde klap geven," zegt Lakerveld nu. Koos Dreef, lid van het actiecomité en werk nemer bij Enka, herinnert zich dat de reacties verre van enthousiast waren. Er zaten nogal wat risico's aan vast. „Stel je voor dat de wet tige eigenaren de politie aan hun kant kregen en de boel zou ontruimd zijn. Dan hadden we pas echt met lege handen gestaan. En we had den Ook de angst dat sommigen, binnen of buiten de poort, zich niet aan de discipline zouden houden. Een paar dagen lang ging het gerucht dat linkse jongeren een inval wilden doen en zand in de machines Wilden gooien. Daar waren we het bangst voor, voor een niet ordelijk verloop". Toch werd er gekozen voor een bezetting en het was dë eerste maal dat werknemers van een zo groot bedrijf zich op deze manier tegen hun dreigende Ontslag verzetten. Geheimhouding De bezetting van het bedrijf was gedurende vele weken met veel nachtwerk en vooral in volstrekte geheimhouding voorbereid. In de late avond van zondag 17 september 1972 wa ren 60 kaderleden binnen Enka exact geïn strueerd ih het voormalige Hotel Cosmopolite aan hét Stationsplein in Breda. Om 13.45 uur op maandagmiddag 18 september 1972 bezet De bezetting is ten einde, het Enka-personeel marcheert zingend af. ten de actievoerders de vitale delen van het bedrijf. Om 14.00 uur gingen de poorten dicht: Enka was bezet, in nog geen kwartier tijd was alles in alle rust gepiept. De overgro te meerderheid van de werknemers stelde zich in de kantine achter de bezetting. Om 14.45 uur kreeg de buitenwereld te horen dat Enka Breda bezet was en dat de Raden van Bestuur van Enka-Glanzstoff en Akzo per te legram een aantal eisen was voorgelegd: - De Enka-Glanzstoff-bedrijven in Breda, Wuppertal, Emmer-Compascuum en Zwijn aarde mogen niet dicht. - De primaire verantwoordelijkheid voor de handhaving van de bestaande werkgelegen heid in deze bedrijven berust bij de Raad van Bestuur van Akzo. - Het economisch winstprincipe moet onder geschikt gemaakt worden aan het belang van de werknemers en het behoud van de werkge legenheid. - Er zullen concrete toezeggingen moeten ko men dat er op nationaal en internationaal ni veau overleg wordt gepleegd om te komen tot een oplossing voor de bestaande problemen binnen het concern. Het bestuur van Enka-Glanzstoff keurde de actie onmiddellijk af, noemde de bezetting 'onwettig' en wilde dat er meteen een eind aan zou komen. Twee ministers veroordeel den de bezetting. Solidair Allerlei vakcentrales en vakbonden uit bin nen- en buitenland steunden de actie volledig of verklaarden zich solidair, de onderne mingsraad van Enka en politieke partijen in Breda stelden zich volledig achter de bezet ting. Van heinde en verre kwamen adhesie betuigingen binnen in de hermetisch gesloten veste die Enka Breda in een paar uur tijd was geworden. De toenmalige Bredase burge meester Willem Merkx van Breda liet dezelf de maandag nog weten dat hij de politie bui ten de poort zou houden zolang de actievoer ders konden garanderen dat de rust in het be drijf verzekerd was. Een rechercheur van de Bredase politie mocht de poort wél in (evenals directeur ir. H. de Boer) om op verzoek van Akzo te kijken of er niets mis was met de ma chines. Er was niets mis. De actie was namelijk buitengewoon grondig voorbereid en moest steunen op een paar pij lers: solidariteit binnen en buiten, geweld loosheid en orde en kalmte. Bestuurder Arie Lakerveld van de Industriebond NW voegt daar nog aan toe dat een van de doelstellingen ook was de publieke opinie zo te bespelen dat er een anti-Akzo-stemming in het land zou ontstaan. En dat geschiedde, ook al omdat de actievoerders knap de pers bespeelden. Een verslaggever van deze krant proefde aan de gesloten poort geen geladen stemming, eerder bemerkte hij iets van opluchting dat er eindelijk wat gebeurde. Berichten van binnen en buiten werden uitgewisseld en een van de vrouwen 'buiten' zei tot een kennis achter het hek: „Zeg tegen m'n man dat ie z'n eige niet te zat drinkt." Ze kreeg meteen te horen dat daar geen schijn van kans op was. „Er komt geen druppel sterke drank binnen. Alleen koffie en fris." Haar conclusie: „Dan kan ik wel weer verder gaan met de strijk." Tegen half vijf die middag ging de poort open voor de eersten die niet wilden blijven. Sommigen om persoonlijke redenen, anderen waren het niet eens met de actie. Veel van degenen die met een haastig uitgeschreven pasje de poort uit mochten waren vrouwen en minderjarige meisjes. Een aantal van hen vond dat de be zetting van een bedrijf nou net mannenwerk was. Telefoon De actievoerders hadden aan alles gedacht, 's Avonds werden dekens, veldbedden, lucht bedden, slaapzakken, eten en drinken, rook waren etc. de poort binnengereden. Geluids- OP18 september 1972 bezetten 400 tot 500 werknemers en -sters de fabrieken van Enka Breda om sluiting te voorkomen. Dat is dus 25 jaar geleden. In die tijd was de bezetting van zo'n groot bedrijf (1700 man personeel) wereldnieuws. wagens reden door de stad om familieleden van Enka-werknemers op de hoogte te stellen en alle Bredanaars op te roepen tot solidari teit. In het NKV-gebouw aan de Dr. van Mier- lostraat werd een buitenactiecentrum inge richt; een directe telefoonverbinding verbond beide actieleidingen. Die eerste dag was er (buiten de raad van bestuur van Akzo en de Enka-top) eigenlijk maar één man die écht op zijn neus keek. Dat was een vrachtwagen chauffeur van Enka Emmen die in de ochtend met zijn auto op het Bredase bedrijf was aan gekomen en even was gaan wandelen. Toen hij terug kwam, kon hij tussen de spijlen van het hek zijn wagen alleen nog maar zien staan. „Wat er met de vracht gebeurt kan me niet schelen," zei hij tegen de actievoerders, „maar voor mijn vrachtwagen ben ik verant woordelijk. Die wil ik terug." De actieleiders gaven echter geen krimp. De poort bleef dicht. Vierhonderd tot vijfhonderd mannen en vrouwen van Enka Breda brachten de eer ste nacht in het bezette bedrijf door, onder hen 50 Belgen en evenveel Spanjaarden. Bin nen de poorten en buiten de publiciteit pro beerden de vakbonden (vooral NW en NKV) elkaar ook vliegen af te vangen. Een overwin ning voor de bezetters zou immers de nodige glans afstralen op de actiefste vakbond. „Het NKV had daar de meeste leden, maar onze kaderleden waren toch de grotere krachtpat sers," herinnert Arie Lakerveld van het NW zich. Ben Blokzijl, de ruim tien jaar geleden overleden voorzitter van de Ondernemings raad van Enka Breda, moest de bonden met harde woorden tot de orde roepen. Wereldnieuws Enka Breda was op slag wereldnieuws. Tien tallen tv-ploegen en schrijvende en fotografe rende journalisten kwamen naar Breda. Het nieuws van Enka verdrong een buitenlandse reis van de koningin naar het tweede item in het NOS-journaal. Slechts onder strenge be geleiding werden journalisten op het terrein toegelaten, maar in de kantine weerklonk een stormachtig applaus toen ze binnen kwamen. „De journalisten waren tot tranen toe ge roerd, ook jouw collega," wist Koos Dreef nog. Volgens de toenmalige actievoerder is de rol van de pers van uitzonderlijk belang geweest. Waarom werd die eerste bedrijfsbezetting uiteindelijk zo'n wereldsucces, vroegen we hem eerder. „Door de fantastische medewer king van de pers," zei Koos Dreef zonder na denken. „De Raad van Bestuur is zonder meer gezwicht onder de last van de publieke opi nie. En dat kon alleen maar, omdat tientallen journalisten in binnen- en buitenlandse me dia lieten zien hoe vastberaden wij waren. En vooral ook hoe geordend en gedisciplineerd de bezetting verliep. Het was alsof de pers als één man achter ons stond." De bezetters inmiddels kregen van alle kan ten steun, van een Bredaas hotel en de leerlin gen van de toenmalige Gemeentelijke Techni sche School tot aan solidariteitsacties in an dere bedrijven. Vrouwen van Enka-bezetters trokken vastbe raden naar Den Haag waar ze zich waardige partners van hun mannen toonden. Binnen korte tijd hadden ze namelijk de fractiekamer van de PvdA (in de oppositie in die dagen) tot de laatste plaats bezet. Op de derde dag van de bezetting begon de regering aan een be middelingspoging. De ministers Langman (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) spraken tot diep in de nacht met vakbonden en de Akzo-top. De bemiddeling moest er toe leiden dat bon den en Akzo weer met elkaar aan tafel zouden gaan zitten. Dolle vreugde In de vroege morgen van vrijdag 21 september 1972 kon De Stem opnieuw een extra editie drukken. Na alle druk en sympathie voor de bezetting trok de Raad van Bestuur van Akzo het omstreden structuurplan in. 'Overwin ning voor de Enka-bezetters', kopte De Stem in de zwaarste letters uit zijn letterkast. En: 'Akzobestuur door de knieën'. Grote vreugde in Breda, grote voldoening ook bij de vakbe weging en alle andere groeperingen die achter het doel stonden van de Enka-bedrijfsbezet- FOTO HANS CHABOT ting. Het kapitaal had het een keer niet ge wonnen van de arbeid. 'Dit is een historische dag, was het algemene oordeel in vakbonds kringen,' stond in de extra editie. Binnen de poorten gierden de emoties de bezetters door de keel. Er was sprake van werkelijk dolle vreugde. De bezetting was die dag nog niet ten einde. De actievoerders wilden de fabriek opnieuw goed voorbereid overdragen aan de directie en ze wilden absolute zekerheid van de Raad van Bestuur. „Het telegram uit Arn hem was namelijk niet helemaal duidelijk," zegt Lakerveld. Zaterdagmorgen 23 septem ber, ruim 115 uur na het begin van de bezet ting, worden om 09.19 uur precies de poorten opengeschoven. De 465 bezetters komen naar buiten. „De emoties worden velen te veel. Een oud-werknemer staat buiten en drukt de mannen ontroerd de hand. Ook de actielei ders, die de poort nog moeten sluiten, kunnen zich niet meer inhouden. Ger van Os (Unie BLHP) roept om zijn vrouw, Lakerveld (NW), de keiharde, kan niets meer zeggen," schrijft de verslaggever van De Stem. „09.30 uur: de actieleiders sluiten de poort. Het feest verplaatst zich naar de huiskamers". Koos Dreef en directeur Henk de Boer consta teerden dat de bezetting uiteindelijk 'voor treffelijk was verlopen'. „Ze hebben zich zeer correct gedragen", is de mening van De Boer nu. Dreef: „We hebben tegenover directeur De Boer zelfs het laatste doosje paperclips verantwoord." Zowel vakbondsman Lakerveld als directeur De Boer (altijd tegenstander geweest van sluiting van zijn bedrijf) zijn het roerend eens over het feit dat werkgevers wél degelijk le ring hebben getrokken uit de Enka-bezetting: namelijk dat er van bovenaf geen diepgaande beslissingen meer kunnen worden genomen over een bedrijf zonder goed overleg met on dernemingsraden of andere vertegenwoordi gende organen. „Het gaat tenslotte om mensen en achter die mensen staan weer gezinnen. Dat moet je goed in de gaten hebben," vertelt voormalige directeur De Boer nu. Schijnoverwinning Uiteindelijk, maar dat bleek tien jaar later pas, ging het wat Enka Breda betreft om een schijnoverwinning, ook al bereikten OR en vakbonden nog veel voor de werknemers die tóch moesten afvloeien. De overcapaciteit in de productie bleef wereldwijd bestaan en na een aantal reorganisaties ging Enka Breda in 1982 toch dicht. Van Melle, Sikkens, 3M en Tollens kwamen in de oude Enka-fabrieken en zorgden voor veel werkgelegenheid voor de oude Enka-werknemers. Anderen vonden nieuw werk binnen Akzo, in Emmen of in Ede of sukkelden de werkloosheid in. „Daar was het echt ellende troef," weet ex-bëzetter Pier re Mentzel. Bronnen: - Archief De Stem - Enka Dossier, handboek voor bezetters van Aart van Cortenberghe en Jeroen Terlingen (Uitg.: A.W. Bruna) - Het Vrije Volk - Vakbondshistorische Vereniging

de Stem | 1997 | | pagina 43