DE STEM Maya Eksteen houdt van eenvoud lonen van Elvis maken tiende cd Nieuwe zender start breedbeeldtelevisie f 25.000!j 'Zo'n '5 Uur Show' is ook gewoon maar werk' Levendig en stijlvol openingsconcert 4opredase rockers van Batmobile vieren jubileum D1 Discografie No Mercy is geen eendagsvlieg RECTIFICATIE Letterbak** Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen a ZIE RAGAZZI OP ACHTERPAGINA - D5 Gids ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 I I I In de sleutelpuzzel \-an dinsdag 9 september jl, is abusievelijk een fout geslopen, waarvooi onze excuses. De oplossing hiervan moet zijn de letter H Het imago van strenge juf die Lief Leed in goede banen leidt, wil Maya Eksteen graag van zich afschudden. Daarom zei ze volmon dig ja toen RTL 4 haar benaderde om de 5 Uur Show te gaan doen. Zo is na drie jaar Radio Romantica en vier jaar Lief Leed een nieuwe fase aangebroken. Met meer vrolijkheid en jo lijt. Door Maarten van de Rakt Verzamel hier alle letters uit de vakjes'met een ster. Maak met deze letters een plaatsnaam j in de balk van de dagoplossing. „Hoe druk ik het ook had, met het eten was ik altijd thuis. Dat komt nu niet meer uit. De kinde ren, Vigo en Nina, kunnen niet op me wachten. Om half zes rammelen die van de honger. Ze hebben me wel eens gezien, maar moeder in het echt is na tuurlijk véél interessanter dan moeder op tv," zegt Maya Ek steen, het nieuwe gezicht van de 5 Uur Show, met een dikke lach. „Vigo en Nina kijken liever te kenfilms. Mijn vorige program ma's hebben ze vanwege het tijdstip nooit gezien. Dat ik überhaupt op tv kom, gaat voor hen opeens meer leven, maar het houdt hen niet bezig." Hoe word je presentator van de 5 Uur Show? „Door mazzel, toeval. Je moet ook iets kunnen, maar dat is geen garantie. Ik roep al heel lang tegen de directie: 'Hoor eens, Lief Leed is een speci fiek programma, maar ik maak nooit kennis met andere aspec ten van het vak. Laat mij eens invallen. Bel mij.' Pas toen Mi reille Bekooy bij Koffietijd een week uitviel, dachten ze aan mij. Officieel was dat geen test, maar het heeft er zeker toe bijgedra gen dat ik nu hier zit." Waarom wil je dit zo graag? „De 5 Uur Show is een heel erg leuk programma om te doen. Er wordt veel van je verwacht. Veel improviseren, razendsnel den- fan, afwisselende onderwerpen kunnen presenteren. In Lief Leed was ik soms de strenge schooljuf. Het is niet erg om dat te zijn, wel als dat elke week van je gezegd wordt. Er was weinig ruimte voor vrolijkheid en jolijt. Ik heb inderdaad die serieuze kant in me, en een schooljuffen- kant ook, maar ik ben erg in voor een goeie grap. Lachende mensen mag ik graag zien." „Als je lang een bepaald soort programma doet, krijg je een stempel. Van de honderd uitzen dingen gingen er een kwart over seks, maar iedereen ziet Lief Leed als een seksprogramma. Daar heb ik mijn conclusies uit getrokken." Ooit had je de ambitie lerares te worden. „Ik kreeg een invalbaan voor drie maanden. Daar werd ik gek van. Die kinderen proberen je uit tot op het bot. Ik heb gehoord dat de kinderen het erg jammer vonden dat ik niet terugkwam. Dat vond ik wel een overwin ning." Waarom wou je het onderwijs in? „Dat heb ik van kleinsafaan ge had. Een ander speelde met pop pen en ik speelde klasje. Lezen vond ik heerlijk. Vooral op de lagere school had ik het echt naar mijn zin. Het leek me een leuke baan met lekkere lange vakanties. Maar überhaupt iets overbrengen, anderen enthou siast maken, dat sprak me aan. De touwtjes in handen hebben. Ik was best een bazig type." Stel dat er geen televisie be stond? „Dan zou ik absoluut voor de klas staan. Dan had ik me daar helemaal op gestort. Ik zou niet bang zijn voor teleurstellingen. Onderwijs is ook een soort voor stelling." Maya Eksteen maakt wenst de balans op. Eerst haar sterke punten. „Ik ben niet dom. Mensen kun nen niet gauw een onderwerp aansnijden waar ik nog nooit van heb gehoord. Ik volg alles goed, lees goed de kranten, sta middenin in het leven. Ben erg nieuwsgierig, geïnteresseerd in mensen. Ik ben niet gauw de kluts kwijt. Ik ben een relaxed persoon en als ik al gespannen ben, zie je dat niet aan mij." Dus eigenlijk bijna perfect. Maya Eksteen: 'Een ander speelde met poppen en ik speelde klasje.' „Nee, dat zeg ik niet. Je kan al tijd een keer een misser maken, iets niet horen, voor de verkeer de oplossing kiezen. Ik ben vrij breedsprakig, soms om tijd te rekken. Andere mensen drukken zich met minder woorden krach tiger uit. Ach, mijn grip kan al tijd beter. Ik doe dit net, het gaat wel aardig, ik doe mijn best. Mijn man zegt: je doet de 5 Uur Show alsof je het al jaren doet. Op je gemak. Hij ziet dat het iets is wat mij goed past. Wat voor imago denk je dat je hebt? „Mensen vinden in het algemeen dat ik rustig overkom. Dat klopt ook wel. Ik heb iets van: laten we allemaal maar gewoon doen. Ik ben ook geen ster. Ik houd van eenvoud. Sta met beide be nen op de grond. Het heeft geen enkele zin je interessanter voor te doen dan je bent. Zo'n show is ook gewoon maar werk. „Ik woon al heel lang met de zelfde man. Tien jaar getrouwd. Ik vier volgend jaar mijn twin tigjarig samenzijn. In deze busi ness is dat uitzonderlijk. Tja, mij bevalt het prima. Een paar jaar geleden zijn we van Amsterdam verhuisd naar een klein plaatsje op de Utrechtse Heuvelrug. Dat is ook erg standaard. Je trekt de stad uit omdat je wilt dat je kin deren in het groen opgroeien. Dat er een leuk schooltje naast de deur is en dat ze op straat kunnen spelen. En dat kan alle maal bij ons. Heerlijk." Hoe ziet een gewone zondag er uit? 's Morgens gaan de kinderen en ik zwemmen. Daarna zorgt mijn man voor de lunch. Kookt-ie ei tjes en bakt-ie croissantjes. Als ik het zo vertel, is het te erg voor woorden. Dan waaieren de kin deren uit, of we gaan een stuk fietsen of we gaan naar vrien den. 's Avonds zitten we met het bord op schoot, want dat moet van Mart Smeets. Daarna ga ik accordeon oefenen, want maan dag heb ik meestal accordeonles. Hiervoor zagen mijn zondagen er heel anders uit. Altijd wer ken. Altijd gespannen. Ik ging zondagsmorgens ook wel zwem men, maar dan lag ik als epn ge stresste kip in het water." En op zaterdagmorgen voetbalt Vigo. „Dan staan we langs de lijn, ten minste als Nina ook mee wil. Ik ben veel te fanatiek, sta me daar te schreeuwen. Zo gênant. Van 'Hup-hup-hup' en 'Ja, goed zo'. Ik moedig wel iedereen aan en juich ook voor de tegenpartij." Trots, dat zit niet zo in haar, zegt ze. „Ik ben trots op mijn kinderen. Dat ik over capaciteiten beschik waarvan mensen denken: daar kunnen we wel wat mee. Een tijdje geleden deed ik mee met Triviant en won zo verschrikke lijk glansrijk. Op dat moment liep ik langs mijn schoenen. Als ik me depressief voel, pak ik die videoband. Toen ik net bij Vero nica begon, mocht ik Frank Zappa even interviewen. Ik ben nog nooit zo zenuwachtig ge weest. En trots omdat je iets overwonnen hebt." Maya noemt zichzelf een senti mentele jankerd. „Daar baal ik wel eens van. Als ik in de krant een overlijdensad vertentie lees van een kindje, maak ik me een voorstelling. Denk ik, jeetje mina. Dan huil ik, klaar. Als iemand een fiets wint in een quiz, huil ik al, bij wijze van spreken." Axel - RK Kerk - openingscon cert Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Door The Aca demy of Ancient Music o.l.v. Andrew Manze en m.m.v. Ra chel Brown (traverso). Werken van Rebel, Telemann, Leclair, Couperin en Rameau. Gehoord op donderdag 11 september. Door Jeanette Vergouwen Vorig jaar trad The Academy of Ancient Music voor de eerste keer op in het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Toen schreef ik dat je al na één minuut op het puntje van je stoel zat. Ook dit jaar be wees The Academy dat het een ensemble van wereldklasse is. De speelvreugde spat van de musici af en er wordt op natuurlijke wij ze gemusiceerd. De versieringen kwamen speels over en vooral op vallend bij The Academy is de stijlvolle en dynamische vertol king. In 1996 werden Bach en Handel gespeeld. Dit jaar koos Manze voor de Franse barok en Tele mann. De werken gaven een goed beeld van hoe de andere kunst vormen zich spiegelen in of aan muziek. Meteen al bij Chaos uit Les Eléments van Jean-Féry Re bel leverde het ensemble zijn vi sitekaartje af. De verrassende dissonerende beginmaten en de gewaagde harmonische wendin gen in dit stuk, dat voor een bal letgroep werd geschreven, wer den goed onderstreept. Door een alert musiceren en accuraat dia logeren met elkaar bleef de struc tuur helder en de uitvoering spannend. De Völker Ouverture heeft Tele mann waarschijnlijk geschreven voor een openbaar banket tijdens welke mimespelers en acteurs op traden. Het werk bestaat uit een aantal levendige dansen en een knappe karakterisering van en kele types (Turken, Zwitsers, Russen e.a.). Alle nuances kwa men uit. Wat een heerlijk ronken de tonen in het deel dat de Tur ken schilderde en hoe vol humor werden de mankepoot en de hardlopers uitgebeeld. Muziek, uitgevoerd op deze wijze dwingt diepe bewondering af. Het Fluitconcert nr. 3 in C opus 7 van Leclair is een geslaagde syn these van de Franse en de Itali aanse stijl. De wisselingen van tempo en karakter werden door de soliste mooi aangegeven en zij had aan het orkest een prima be geleider. De Sonate l'Astrée in g van Couperin verraadt de invloed van Corelli en Lully. Het werk met een pittig fugatisch 2de deel, mooie dialogen en echo-effecten werd door een klein ensemble (2 violen, 2 fluiten, 2 hobo's en bas so continuo instrumenten) ge bracht. Velsen (anp) - Ons land krijgt er volgend jaar een nieuwe tele visiezender bij. Vanaf 1 januari wil tvNL van 's morgens zeven uur tot middernacht beginnen met breedbeelduitzendingen. Het station gaat uitzenden vanaf de luchthaven Schiphol. Initiatiefnemer is de zakenman J. Post uit Velsen-Driehuis, die des tijds ook betrokken was bij de oprichting van de ter ziele gegane zender Euro 7. Post heeft inmid dels vijftien financiers gevonden, van wie hij de namen echter niet bekend wil maken. Algemeen di recteur wordt C. Dorland, voor malig directeur van de Avro. De zender brengt overdag veel nieuws en informatieve program ma's. In de avonduren zijn er vooral films te zien. Volgens Post zijn alle programma's behalve de films Nederlandstalige produc ties. Om het half uur zijn er nieuwsuitzendingen. De nieuwe zender heeft Schiphol als vestiging gekozen vanwege 'de aanwezigheid van veel pu bliek, de dynamische achter grond en het kosmopolitische ka rakter van de luchthaven'. „We willen daar laten zien hoe tv wordt gemaakt. Wat in Hilver sum achter de gordijnen gebeurt, wordt bij ons voor iedereen zicht baar." De zender wil de commerciële opvolger worden van TV Plus, die tot eind vorig jaar ook breed- beeldtv maakte. TV Plus was een experiment voor vijf jaar om Phi lips te helpen met het ontwikke len van breedbeeld-tv. Dit sta tion zond uit met financiële steun van de overheid en was voor maximaal 10.000 mensen te zien achter de decoder. Volgens Post hebben de meeste kabelexploi tanten positief gereageerd op de nieuwe zender. De zakenman verwacht dat het Commissariaat voor de Media nog deze maand de machtiging afgeeft. ©jFS/Verortfu6F j°r Sob Musters rjilig Harley-Davidsons pen vanavond als een soort wacht de rockers van Bat- l»ile begeleiden richting jppodium het Noorderligt. f band die wereldwijde be- pdheid kreeg met zijn com- pnisloze psycho-billy feud in twee Amerikaanse sn naar Tilburg om zijn Inde cd ten doop te houden peen daverend feest. |<®me to Planet Cheese is een B Paal in de Bredase popge- pedenis. Nooit eerder slaagde f lokale popgroep erin om zo- I "bums uit te brengen. TS1S' Lie Haamers (36) is ape- F op de geboorte van het tien- I schijfje. Haamers: „We zijn nieuwe richting ingeslagen. Ia u aat al ïaren bekend als Ëun griep, maar we zij» ff, toegegroeid naar een lLretjer geluid. De nieuwe cd f a"een een jubileum. Het is ons een bevrijding van het 1L ertnoMle keurslijf. Ik Krat 00rbeeld altijd op een im t Een Seweldig showin- nent waarmee ik op het po- tank de blits kon maken. Ik len'ra°Vjrlleen' eroP zit- Iterf er £link °P los- Tof 1 en, maar muzikaal te be lt n .is een rttme-instru- Io,i,..aar kun je verder weinig Peen mee maken. Daarom Iche L0rgestaPt naar een elek- IlbasSrtaar. Ik heb nu veel i gelijkheden om mijn mu zikale ei te leggen." De gedrongen bassist, gekleed in een spijkerbroek met opgerolde pijpen en een Motörhead T-shirt, pakt zijn bas en speelt soepeitjes de melodielijn van Any Day Now van Burt Bacharach om aan te geven hoe de muzikale mogelijk heden van de groep zijn toegeno men. Het explosieve recht-toe- recht-aan rockabilly ritme waar mee Batmobile groot is gewor den, verdwijnt steeds meer naar de achtergrond. Statement Zanger-gitarist en broer Jeroen Haamers (30) formuleert het als volgt: „De nieuwe cd is een state ment dat we ook nog iets anders kunnen. Ik ben heel erg gelukkig met de nieuwe sound. We hebben veertien jaar psycho-billy ge speeld. Volgens mij hebben we die stijl nu wel van alle kanten belicht. We blijven natuurlijk liefhebbers van muziek uit de ja ren vijftig. Dat hoort bij ons, maar we naderen het jaar twee duizend. We zijn toe aan een meer eigentijds geluid en dat hebben we nu gevonden. We noe men onze muziek nu B-Music. Dat is afgeleid van B-movie. Dat betekent: niet glossy, niet echt begaafd, maar wel veel plezier in het leven met de muziek die wij zelf het lekkerst vinden." Drummer Johnny Zuidhof (33): „Sommige bands hebben van die mooie theorieën over hun mu ziek. Daar houden wij ons totaal niet mee bezig. Het gaat puur om de enetgiehn de fun." 'Shake Your Pagoda's and Drop Your Kimono's'. Het Batmobile-ritme dendert door het land van de rijzende zon tournee 1995). Batmobile brak internationaal door in 1985. Hoewel 'de muzika le zonen van Elvis' nooit hits scoorden en niet echt bekend werden bij het grote publiek, kreeg de band tienduizenden rockabilly fans over de hele we reld. Toen de vrienden Jeroen Haamers en Johnny Zuidhof in 1983 besloten om samen met broer Eric Haamers een rock'n roll band op te richten, hadden ze er nog geen idee van dat hun mu ziek wel eens wereldwijd de aan dacht zou trekken. Eric Haamers: „We speelden ge woon de muziek die we alledrie geweldig vonden. Jeroen was al vanaf zijn achtste een overtuigde Elvisfan. Ik plaagde hem er altijd mee, maar op mijn zeventiende zag ik het licht en werd ik een echte rock'n rollaanhanger. Joh nny Zuidhof zat bij Jeroen op school. Met zijn drieën waren we zo'n beetje de enige rockabilly's in Breda. We begonnen te repete ren op de zolder van ons ouder lijk huis. Na een paar optredens in Breda noemde iemand het op eens psycho-billy. Wisten wij veel. Die muzieksoort was vrese lijk populair in Engeland. Eerst werden we gevraagd voor een op treden in Hamburg. We speelden in een fabriek. De zaal had drie verdiepingen die helemaal gevuld waren met honderden van die psycho-billy mafkezen. Wij speelden in het midden, terwijl rondom ons de hel losbarstte. Het leek wel een kooigevecht. Al die mensen stonden te dansen. Dat was een overdonderend ge zicht. Vanaf dat moment waren we verslaafd aan optreden. We hadden naam gemaakt, want we werden in heel Europa gevraagd. We hebben tournees door België, Duitsland, Frankrijk, Finland en Engeland gedaan. Zo'n succes had niemand verwacht en zeker niet dat we drie keer naar Japan zouden gaan." Superkick Na dertien keer in Klub Foot, het walhalla van de Engelse rock'n roll, in de wijk Hammersmith in London te hebben opgetreden, kreeg Batmobile het verzoek om in 1991 naar Japan te komen voor een tournee. De faam was de Bre- danaars al vooruitgesneld, want van iedere Batmobile cd vlogen er steevast drieduizend de win kels uit. Drummer Johnny Zuid hof: „In Tokio, Osaka en nog een paar grote steden speelden we voor volle zalen qua grootte ver gelijkbaar met het Noorderligt. De mensen gingen helemaal uit hun dak. Rockabilly is een echte underground beweging van een paar duizend man, maar die groep is erg fanatiek. We werden daar door de rockers echt als sterren behandeld. Dat is best wel eens leuk voor een stel hei kneuters uit Brabant." c 1985: Batmobile (Kix 4 U) c 1987: Bambooland (Count Or- lok) c 1988: Buried Alive (Count Orlok) c 1988: Bail Set At $6.000.000 (Nervous) c 1989: Amazons From Outer Spa ce (Count Orlok) c 1990: Batmobile is Dynamite (Count Orlok) c 1991: Sex Starved (Count Orlok) c 1993: Hard Hammer Hits (Count Orlok) c 1993: Blast From The Past (Count Orlok) c 1997: Welcome To Planet Chee se (Count Orlok) Eric Haamers: „Het was een su perkick. Jeroen werd zelfs ten huwelijk gevraagd. Toen hij uit legde dat hij al getrouwd was, kreeg hij als aandenken van dat meisje een gouden zonnebril. Dat zijn onvergetelijke momenten. Een gehandicapte fan hadden we een keer meegenomen in de kleedkamer. Een dag later kwam hij terug met drie flessen whisky en een paar sloffen sigaretten. In Nederland maak je dat niet mee, daar zijn we hier te nuchter voor." Hysterisch Van de drie Japanse tournees in 1991, 1993 en 1995 zijn twee vi deo's in de handel. De registratie van de laatste tournee Shake Your Pagoda's and Drop Your Kimono's geeft de populariteit van de groep goed weer. Tijdens de optredens flitsen dë fototoe stellen aan een stuk door. Hyste risch gillende meisjes en stoere Japanse Kuifjes gahn als beesten tekeer op de tonen van de Breda se muzikanten. Eric gooit zijn contrabas in de lucht. Jeroen stort zich op zijn knieën voor de zoveelste gitaarsolo terwijl John ny, cool als Charlie Watts, de twee broers in het gareel houdt met zijn alsmaar doordenderen de, typische Batmobile-ritmes. Zuidhof: „Ik krijg wel vaker te horen dat ik een eigen drum sound heb ontwikkeld. Daar heb ik me echter nooit bewust mee bezig gehouden. Ik ben zonder enige technische ballast gaan drummen en heb waarschijnlijk uit een soort onwetendheid mijn eigen oplossingen gezocht. Daar is die Batmobile-beat uit ont staan. Als ik echt drumles had genomen, dan was er voor mij een stuk opwinding verloren gegaan. Techniek interesseert me niet." Chassé De cd-presentatie vindt vandaag plaats in poppodium het Noor derligt in Tilburg, omdat Breda- naars nooit veel belangstelling voor de succesvolle formatie kon den opbrengen. De meeste optredens van Batmo bile in de thuisstad werden in kleine kroegjes gehouden. Eric Haamers: „Het maakt mij niet uit. De wereld is groter dan Bre da, maar let op, want 27 septem ber staan we in Chassé." Jeroen Haamers: „Ik ga zelf ook nooit naar bands kijken. Als Elvis Pre sley niet optreedt dan hoeft het voor mij niet." Batmobile (10e cd-presentatie), The Two-Pets en Laika The Cosmonauts (B-Music, rockabilly en surf) - Van avond, Poppodium Noorderligt, Veld- hovenring 79 in Tilburg. Aanvang 20.00 uur. Entree twintig gulden.

de Stem | 1997 | | pagina 33