1 Onderzoek criminaliteit onder jeugd Univé, in de buurt voor alle zekerheid! ers m/v 'Een frikadel en de inhoud van de kassa' 'Architectuur verwaarloost interieur' Europees netwerk voor slachtoffers seksueel geweld Autokraker heeft het bij officier verbruid Eis: twee jaar voor poging tot doodslag Zeeuwse helmproef 5 5-plus van start UNWE'SJf endbureau EWERKER •ONTEURm/V DUIVEN SPORT e Polystyreen^ happij B.V. PESTEM Nog geen specifiek beleid Open dag De Tiende Afperser van verslaafden twee jaar de cel in ZEELAND Axelse architect Rigobert Antheunis moet niets hebben van uniformiteit C4 Stichting Petra vraagt subsidie aan in Brussel Peronne Chateauroux Ruzie bij discotheek Koudekerke wikkelingen heeft Randstad erde afdeling Logistiek k naar: magazijnmedewerkers ewerker; of reachtruck; vervoeg en; drijven te werken; en; an 30 km van de woonplaats branche; opleiding tot heftruck- en/of ct opnemen met: 0162) 45 24 96. Breda, telefoon (076) 522 68 09. lefoon (0165) 53 62 15. selectieprocedure. BOUWSTOFFEN Cugla BV Rudonk 114824 AJ Breda Postbus 3477, 4800 DL Breda 5410600, Fax (076) 5421058 e vacature voor een en van cementge- oor deze functie: kking tot het bedie- or collegiale samen- team; jaar. wensen aan bij sollicitatiebrief met agen aan: ijen der Koninklijke Shell kunststoffenfabrieken van ensen in een schone fa- een, een kunststof die on- I van huishoudelijke appa- kkingen en isolatiemateri- ature voor de functie van: geltechniek vormt samen ocesengineering en Milieu e Zaken met ca. 45 perso en onderhouds- en nieuw- rkers. elektro-, meet-, regel- en ties door het uitvoeren van ificaties, uitbreidingen en het ontwerpen, voorberei- voltooide SOM-opleiding en klein team van EMR- e werktijden. De kandidaat periode zelfstandig in een ij toerbeurt wordt vervuld, lingen is onderdeel van de naast een op de functie J en 8% vakantietoeslag is irbeidsduurverkortende da- ctie, stuur dan uw schrifte- s lum vitae binnen 10 dagen Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse politie onderzoekt de noodzaak van weer aandacht voor jeugdcriminaliteit in de provincie. Woordvoerder H. Kramer zegt dat naar aanleiding van de ver schijning van het rapport waarin de Amsterdamse criminologe Van der Ziel uiteenzet hoe de Neder landse politie met jeugdcrimina liteit omgaat. Uit haar studie blijkt dat in Zee land een specifiek jeugdbeleid nagenoeg ontbreekt. Het Zeeuw se korps staat daar overigens niet alleen in. Nog maar acht van de in totaal vijfentwintig politie korpsen in ons land hebben wel een duidelijk jeugdbeleid. Kramer legt uit dat in overleg met het Openbaar Ministerie en het regionaal politiecollege in Zeeland gekozen is voor andere accenten in het werk. De politie richt zich hier nadrukkelijk op de zware georganiseerde criminali teit, het milieu en slachtoffer- zorg. Extra aandacht voor jeugdcrimi naliteit vond de Zeeuwse politie niet nodig. „Het is natuurlijk niet zo dat we er helemaal niets aan doen. Nu nemen we jeugdcrimi naliteit echter mee in de reguliere misdaadbestrijding. Daarbij kom je uiteraard ook jeugdige ver dachten tegen." De politiewoordvoerder geeft wel aan dat er binnen de Zeeuwse po litie de laatste tijd een kentering is ontstaan. „Ook wij zijn ons er van bewust dat je naast de aan pak achteraf baat hebt bij vroeg tijdige onderkenning van jeugd criminaliteit," aldus Kramer. Daarom laat de Zeeuwse politie momenteel onderzoeken in hoe verre de landelijke ontwikkelin gen relevant zijn voor de situatie in de provincie. Daaruit moet blijken of en zo ja hoe de politie haar organisatie aan moet passen aan het nieuwe specialisme. Het korps onderschrijft alvast de aanbeveling in het rapport dat er in ieder basisteam jeugdagenten moeten komen. Die zouden con tacten moeten onderhouden met scholen, buurtwerkers en Raad voor de Kinderbescherming om eventuele problemen in een vroeg stadium te ontdekken. „Eerst moeten we weten in welke mate en welke vorm de proble matiek in Zeeland speelt. Vervol gens moeten we bezien of we in het kader van de vernieuwing van onze organisatie de aandacht voor jeugdcriminaliteit in kun nen passen in de wijkzorgdienst," besluit Kramer. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Het waren twee knullige overvallen die de 31-ja rige Vlissinger E. van R. in juni van dit jaar pleegde, maar de ellende die hij zijn slachtoffers bezorgde was er niet minder om. Gisteren moest hij daarvoor ver schijnen voor het hekje van de rechtbank in Middelburg en be toonde daar zijn spijt. „Het was een kreet om hulp en bittere noodzaak," voerde hij aan. De eerste overval vond plaats in de avonduren van 17 juni, toen hij een friteszaak bij hem in de buurt binnenstapte en 'een frikadel en de inhoud van de kassa bestelde'. De vrouw in de zaak verstond het niet goed en dus herhaalde Van R. zijn bestelling nog maar eens. Om een en ander kracht bij te zetten, bracht hij zijn hand naar de binnenzak van zijn jas en deed voorkomen of daar een vuurwa pen in zat. De vrouw gaf hem een handvol bankbiljetten (circa 500 gulden) en Van R. verdween. „Ik zat in grote nood, wilde af kicken en kon dat niet. Dus moest ik iets zoeken wat zeker ander half jaar cel zou opleveren. Van daaruit kan ik beter hulp krij gen," verdedigde hij zijn overval. Goes - Het kinder-gezinsvervan- gend tehuis De Tiende voor licha melijk gehandicapte kinderen en jongeren houdt op zaterdag 20 september van 10.30 uur tot 15.30 uur een open vrijwilligersdag. Open omdat iedereen die be langstelling heeft welkom is, vrijwilligersdag' omdat het te huis op deze dag extra aandacht besteedt aan zijn vrijwilligers. jjjjlonze rechtbankmedewerker Midddbiirg - De rechtbank in Middelburg heeft vandaag de 32- lange Middelburger M. M. na een vis van twee jaar veroordeeld tot ™ee jaar gevangenisstraf waar- vnn acht maanden voorwaarde lijk. ^ie samen met twee broers roem genoot als afpersers van verslaafden, beroofde in de zo- ,er van 1996 een Middelburgse «ealer van wat heroïne. In de- 'Jf.W het duo op huisbe- j dezelfde dealer en daar erd, onder bedreiging van een geld en weer wat hard-drugs bemachtigd. Eind december trof vlauV? om de broers lak bij het station tegen te ko on n,en we^d ook hij met het mes gsm tol f §evraagd geld, zijn geven 11bankPasies af te Pe twee broers van M. werden in 20 jaar al ver°ordeeld tot fy en 24 maanden cel. Enkele dagen later stal hij een auto in Bergen op Zoom en op 23 juni was een buurtsuper in Vlis- singen zijn doelwit. Deze keer niet als kreet om hulp, maar als bankier, want Van R. moest snel even een drugsschuld aflossen. Getooid met een bivakmuts stap te hij de buurtsuper binnen en eiste wederom de inhoud van de kassa. „Van m'n leven niet," zei de caissière, die voor de zevende keer werd overvallen en de kassa afsloot. Er ontstond een handge meen, de echtgenoot van de vrouw wist de bivakmuts van Van R.'s hoofd te rukken en Van R. nam weer de benen. Twee da gen later werd hij aangehouden. „Ik heb moeite met dat verhaal om hulp," concludeerde officier van justitie mevrouw mr. Y. Wil- lems. „Ik denk eerder dat het hem om het geld was te doen. En dan: als hij zo graag opgepakt had willen worden had-ie niet moeten weglopen". Zij eiste daarbij een gevangenis straf van drie jaar waarvan een jaar voorwaardelijk met als bij zondere voorwaarde dat Van R. zich laat behandelen. Daarnaast eiste zij dat Van R. de schade van 1.225 gulden vergoed. Van R.'s raadsman mr. E. Smit meende dat er wel degelijk een verschil is of iemand daadwerke lijk met een vuurwapen dreigt of doet alsof en verzocht de recht- bank zijn cliënt een lagere straf op te leggen. De rechtbank wijst vonnis op 25 september. HIJ woont in Amster dam, maar heeft zijn bedrijf in zijn geboorte plaats Axel. Rigobert Antheunis: interieurar chitect, industrieel vormgever, decor- en standontwerper. Veel zijdig is het minste wat je van hem kunt zeggen, want terwijl hij aan de ene kant het minimalis me aanhangt, maakt hij tegelijkertijd decors voor televisieprogram ma's van RTL. Twee to taal verschillende din gen, maar hij zegt dan ook: „Ik moet er niet aan denken alleen ar chitect te zijn." Door Ronald Verstraten „Praktisch? Nee, het is helemaal niet praktisch. Gisteren moest ik naar Hilversum, om naar van die plasma-schermen (platte tv-toe- stellen) te kijken die we willen inpassen in het nieuwe decor. Ik ben daar een half uurtje geweest. Maar daar moet je wel vier, vijf uur voor rijden. Aan de andere kant, ik ben hier bezig met een huis voor iemand in Aardenburg en nog een paar verbouwingen. Die moet je toch ook controle ren." Van Amsterdam naar Axel. Of naar Antwerpen, waar hij ook nog een bureau heeft. Rigobert Antheunis vraagt zich soms af waar hij de tijd vandaan haalt. „Dat heb je, als je van die com plexe bezigheden hebt. Je steekt vooral tijd in die afstanden." Hetgeen hem er overigens niet van weerhield om twee keer een weekje naar Seoel te gaan. „De eerste keer omdat ik met een Ko- reaans architectenbureau ging samenwerken, de tweede keer om een animatiefilm te bekijken, waarvoor ik de achtergrond heb ontworpen." Decor Het decor waar hij momenteel aan werkt, is voor een nieuw programma van RTL. ,,'s Avonds laat, zo vanaf een uur of half elf, gaan veel mensen 'zappen'. Om die kijkers vast te houden, heeft RTL een nieuwe opzet bedacht. Showtime, crimetime en nieuws achter elkaar in één programma, RTL-Actueel. De decors moeten op elkaar worden afgestemd, zo dat de mensen het zien als één geheel." Die televisiedecors maakt hij 'al zo'n honderdvijftig jaar.' Hij begon bij het NOB, het Nederlands Omroep Bedrijf. „Maar dat is afgelopen. Het be drijf zit in een crisis, moet reor ganiseren. Vroeger waren de om roepen verplicht van het NOB af te nemen, maar dat is weggeval len sinds het is geprivatiseerd." Sindsdien rekent hij onder meer RTL tot zijn vaste opdrachtge vers. „Een totaal andere materie dan interieurarchitectuur. Het heeft allerlei andere facetten. Bijvoorbeeld ruimte voor de ca mera's. En de decors moeten af gebroken kunnen worden. De materiaalkeuze is heel bepalend. Snelheid Die contrasten in zijn beroeps bezigheden vindt hij belangrijk. „Niet alleen vormgevingstech- nisch, maar ook vanwege de snelheid. Een decor doe je in twee, drie maanden. Een interi eur in twee maanden tot een half jaar, een huis in een jaar. Als ik alleen met architectuur bezig zou zijn, zou ik net zo traag zijn als de architectuur zelf. Een an der verschil is, dat je decors na twee jaar weggooit. Een huis gooi je niet weg. Het is heel an- ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 Rigobert Antheunis: 'Moet architectuur eigenlijk nog wel bestaan?' FOTO WIM KOOIJMAN ders. En hoewel de architectuur mijn passie is, zou ik er niet aan moeten denken alleen daar mee bezig te moeten zijn." Antheunis studeerde achtereen volgens interieurarchitectuur, industriële vormgeving en bouwkunde in Breda, Eindhoven en Tilburg. Hij vindt het jammer dat er een scheiding is tussen tussen Interieur- en woningar chitectuur. „Dat zou eigenlijk een symbiose moeten zijn. De ar chitectuur besteedt weinig aan dacht aan het interieur. Er wordt zoveel nadruk gelegd op de buitenkant van een huis, op het beton, dat je de fijngevoelig heid van materialen binnen mist." Interieur Volgens hem heeft de architec tuur het interieur een beetje ver waarloosd. „Vroeger werd inte rieurarchitectuur gezien als een vrouwenberoep. Het waren ook vaak vrouwen, maar dat is nu aan het veranderen. Ik vind het noodzakelijk dat een architect ook interieurarchitect is. Wat voor zin heeft een monument als het alleen aan de buitenkant aangenaam is, terwijl de ruimte niet deugt?" En hij gaat nog een stapje verder: „Een architect zou eigenlijk ook nog tuinarchitect en stedenbouwkundige moeten zijn." Kleine projecten hebben in zijn visie een voordeel ten opzichte van grote. „Hoe grootschaliger het is, hoe meer je achter de fei ten aan loopt. Voor het eenmaal is gerealiseerd, is het alweer in gehaald door de maatschappelij ke ontwikkelingen. Hoe klein schaliger, hoe actueler." Het is daarbij de taak van de architect om in te springen op de wensen van de opdrachtgever. Probleem daarbij is, dat die vaak niet goed weet wat hij wil. „De gemiddelde opdrachtgever wil wat hij elders gezien heeft. Hij wil een werkkamer, een woon kamer, een keuken. Maar als je door gaat vragen blijkt dat ze dat juist helemaal niet willen." Hij maakt een vergelijking met het kopen van een auto. „Stel, die kost vijftigduizend gulden. Daar doen ze dan maanden over. Model, type, kleur. Maar een wo ning van drie, vier ton bestellen ze op een fabriek. Kijk maar die nieuwbouwwijken. Allemaal ge prefabriceerde woningen. Bela chelijk." Die uniforme vormgeving is ech ter mede te danken aan de over heid. „Dat is de andere factor: de eeuwige bemoeienis van de over heid. Het is eigenlijk onbeschoft dat een ambtenaar, op volstrekt subjectieve gronden, positief aan colleges kan adviseren. Er wordt gedicteerd hoe gebouwd moet worden, wat er in zit. Dan krijg je per definitie uniformiteit. Een gelegaliseerde vorm van terreur. Het Bouwbesluit van 1993 pro beert die rol van de overheid te rug te dringen, maar het is juist alleen maar erger geworden." Zijn ergernis gaat over in deels begrip. „Ik begrijp wel, er moet een bepaalde kwaliteitsbewa king zijn, bijvoorbeeld op het ge bied van isolatie, ventilatie. Maar ik vind die bemoeienis toch vaak te ver gaan." Een en ander leidt vervolgens tot filoso fische gedachten. „Architectuur en overheid leggen beiden de op drachtgever een visie op. Is het een wonder dat die dan bang wordt om naar een architect te stappen? En de vraag die je je dan moet stellen is: moet archi tectuur eigenlijk nog wel be staan." Tympanen Klinkt nogal defaitistisch. „Is het ook. Maar het eerste wat je je moet afvragen is, heeft de archi tectuur reden van bestaan. Als je dat goed aanpakt, er welbewust mee omgaat, sta je heel wat dienstverlenender ten opzichte van je opdrachtgever. Ik bedoel: waarom zou iemand geen kasteel mogen hebben, met Griekse zui len en tympanen?" Hij voegt er weer wel aan toe: „Dan moeten ze overigens niet naar mij ko men. Ik zou zo'n opdracht wei geren. Kopiëren kan iedereen." De taak van de architect is vol gens Antheunis 'de grenzen van de architectuur af te tasten.' „Er moet vernieuwing in zitten, elke keer dat je iets doet." De be roemde Nederlandse architect Rem Koolhaas is in dit verband een voorbeeld voor hem. „Niet om zijn vormgeving, maar wel om zijn theorieën, waarin hij goed nadenkt over waar hij mee bezig is." Dat doet Antheunis ook. Hij zag het postmodernisme in de archi tectuur al gauw als een doodlo pende weg. „Het was een gelegi timeerde reden om maar wat 'aan te trotten'. Alles kon, maar had niets met ontwikkeling te maken. Nee dan denk ik dat het minimalisme een langere be staansreden zal hebben. Dan moet je met de billen bloot. Niet anders doen dan schrappen. Als er twee dingen overblijven van wat je op papier hebt gezet, dan zijn dat de twee meest essentiële dingen." Van onze verslaggeefster Middelburg - De stichting Pe tra uit Middelburg, die hulp biedt aan vrouwen die een trauma hebben opgelopen na mishandeling of seksueel ge weld, gaat samen met de En gelse organisatie CARE een Europees netwerk opzetten ten behoeve van slachtoffers van seksueel geweld. De organisaties dienen een dezer dagen in Brussel een subsidie aanvraag in, zodat de christelijke vrouwenhulpverlening in Europa doelmatig gefinancierd kan wor den. In 1990 zette psychologe M. van der Feen in Middelburg de stich ting Petra op omdat de reguliere hulpverlening niet in staat was voldoende professionele aan dacht te bieden aan vrouwen die getraumatiseerd zijn als gevolg van mishandeling of seksueel ge weld. Zeven jaar later heeft de stichting in heel Nederland hulp groepen opgericht en worden da gelijks tientallen telefoontjes ver werkt. Individueel wordt hulp verleend, maar er zijn ook groepsbehandelingen en opvang van lotgenoten. Behalve professionele psycholo gische hulp en die van ervarings deskundigen, wordt er ook veel werk gedaan door vrijwilligers. Nu er in Brussel gelden beschik baar zijn voor zorgvernieuwende projecten op dit gebied, bundelen Petra en CARE hun krachten om ideeën en oplossingen uit te wis selen. Eén van de Europese werkdoelen op korte termijn is het doorvoe ren van een speciale training voor de vrijwilligers die met getrau matiseerde vrouwen werken. Het boek dat M. van der Feen samen met haar man heeft geschreven, dient als basis voor de cursus die volgens Europese richtlijnen wordt opgezet. In het boek 'De pijn voorbij' dat vandaag uit komt, wordt uitgelegd wat men sen moeten weten die met sek sueel misbruikte of fysiek mis handelde en verwaarloosde vrou wen gaan werken. Van 'waarom vrouwenhulpverlening' tot 'welke klachten kom je bij getraumati seerde vrouwen tegen'. Het is de bedoeling dat het netwerk van lotgenotengroepen, zoals dit van uit de Stichting Petra in Neder land is opgezet, ook in andere Eu ropese landen van start gaat. De vrouwelijke vrijwilligers die no dig zijn om de groepen te begelei den, gaat men onder andere re- cruteren binnen kerken in Euro pa. Daarnaast stelt het netwerk zich tot doel om op korte termijn tot passende maatregelen in Europa te komen. Zo moet er meer aan preventie worden gedaan door het geven van goede voorlichting. De organisaties vinden dat de training van vrijwilligers gefi nancierd moet worden. Daar naast willen Petra en CARE dat de verjaringstermijn van seksuele delicten tegen kinderen verlengd wordt zodat de daders ook later nog aangegeven en veroordeeld kunnen worden. De organisaties vinden dat slachtoffers van sek sueel geweld zelf moeten kunnen bepalen door wie ze geholpen willen worden. Ten slotte streven ze erna dat de kosten van psycho logische vrouwenhulpverlening door de ziektekostenverzekeraars betaald worden. Op korte termijn wordt bekend of het Europese netwerk ten behoe ve van slachtoffers van seksueel geweld, de subsidie van 100.000 gulden krijgt toegekend. De Getrouwe Duif Cadzand, 129 duiven, 1335,69 mpm: 1. W. de Die, 2,5,8 en 10, J. van dePlasse, 3. J. Kools, 4. G. Schrier, 6. M. de Lijser, 7. A. Duininck, 9. D. van Kerkhoven. Recht voor Allen Sluis, 37 duiven, 1287,75 mpm: 1 en 5. A. Crooij- mans, 2. combinatie Coppens- Baert, 3 en 4. F. Baas en zoon. Nog Sneller Breskens, 89 oude en jonge duiven, 1401,54 mpm: 1,8 en 10. H. Mookhoek en zoon, 2,5 en 7. J. Quaars, 3 en 9. J. van Oosten- brugge, 4. T. Smallegange, 6. ge broeders Pijcke, Steeds Sneller IJzendijke, 133 ou de en jonge duiven, 1397,85 mpm: 1 en 4. R. Thomaes, 2,3,7,8 en 9. combinatie Dellaert, 5 en 6. P. de Smet, 10. G. de Boevere. Samenspel Hulst/St.-Jansteen, 284 duiven, 1437,85 mpm: 1. E. van Goethem, 2. L. van Landeg- hem, 3,6 en 7. Th. Casteels, 4. E. STRobbe, 5 en 10. P. d'Hondt, 8. E. van de Walle, 9. F. Calon. VZV Hoofdplaat, 191 oude en jon ge duiven, 1383,45 mpm: 1 en 5. Th. van de Velde, 2,6 en 7. H. Ca lon, 3. J. Temmerman, 4. C. Krocké, 8. J. de Krijger, 9. P. de Poorter, 10. J. Vermeere. Nog Sneller Brskens, 67 jonge dui ven, 893,98 mpm: 1 en 10. S. van de Velde en zoon, 2 en 5. I. den Dekker, 3,4,6,7 en 8. H. Mookhoek en zoon, 9. S. van de Lijke. Samenspel Hulst/St.-Jansteen, 271 duiven, 962,37 mpm: 1. P. d' Hondt, 2 en 10. E. Verschueren, 3. A. van de Veeken, 4. J. de Cock, 5 en 6. F. Calon, 7. E. de Beule, 8. A. van Daalen en zoon, 9. J. Dhanis. VZV Hoofdplaat, 101 jonge dui ven, 949,81 mpm: 1. J. de Ruys- scher, 2 en 6. H. Calon, 3. Th. van de Velde, 4. J. de Hamer, 5. J. Ver meere, 7. B. Thomaes, 8. A. Tem merman, 9. P. de Poorter, 10. B. de Poorter. De Sluiskilse Reisduif, 92 jonge duiven, 901,34 mpm: 1 en 7. J. van de Graaf, 2. P. Pladdet, 3,5 en 6. A. Bouchaut en zoon, 4. J. Harms, 8. J. du Puy, 9. A. Buijze, 10. K. Nachtegaal. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Hij stond er maar weer eens, de 40-jarige Vlissin ger J. W., in de afgelopen jaren 'beroemd' vanwege al zijn auto kraken. Hij is veertig jaar, waarvan 25 jaar verslaafd aan alles wat maar te snuiven, te slikken of te prik ken viel. Geen strafblad, maar een strafhoek. Gisteren moest hij zich voor de rechtbank in Mid delburg verantwoorden voor ze ker vijftien autokraken, wat dief stallen en het medeplegen van een inbraak, die alle begin dit jaar in Vlissingen werden ge pleegd. Afkicken Talloze keren had hij de recht bank bezworen dat hij zou af kicken en even zovele malen was er niets van terecht gekomen. „Maar deze keer is het echt ernst," probeerde hij officier van justitie mevrouw mr. C. Fetter te overtuigen. „Ik heb geen illusie dat het zal lukken. De enige keer dat u niet aan een auto rommelt is de keer dat u achter de tralies zit. Verder heeft u het wat mij be treft verbruid. U heeft legio kan sen gehad en ik heb er gewoon geen vertrouwen in." Zij eiste daarbij een gevangenisstraf van 22 maanden. Legio kansen „Zo'n straf werkt niet erg moti verend," merkte W.'s raadsman mr. G. Veen op. Hij verzocht de rechtbank dan ook een deel daar van voorwaardelijk op te leggen en benadrukte nogmaals dat deze keer zijn cliënt echt heus en waarachtig wilde afkicken. Uit spraak op 25 september. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Officier van justitie mr. D. Veurink heeft gisteren in Middelburg tegen de 33-jarige Rotterdammer A. P„ een ge vangenisstraf van twee jaar geëist wegens een poging tot dood slag. P. ging in maart van dit jaar op bezoek bij een vriendin in het Zeeuwse en het stel toog naar een discotheek in Koudekerke. Daar kwamen zij zowel een aan geschoten gemeenschappelijke vriendin als haar ex-vriend te gen en binnen de kortste keren ontstond er een gespannen situa tie tussen de Rotterdammer en de ex-vriend. P. en zijn kennis wilden naar huis en het aangeschoten meisje zou mee terug rijden. Daar ont stond enige discussie over en om nog volstrekt onduidelijke rede nen ontstond er een vechtpartij tussen de ex-vriend plus zijn aanhang en P. en zijn vrouwelij ke kennis. Bij die vechtpartij zou P. een mes hebben getrokken en een van zijn aanvallers een dubbele perforatie in de dikke darm heb ben bezorgd. Op de zitting ont kende P. in alle toonaarden te hebben gestoken. Mr. Veurink zag echter in de talloze getui genverklaringen wel degelijk een stekende P. en verwierp dan ook de optie dat het slachtoffer zichzelf verwond zou hebben toen hij de autoruit van P.'s wa gen intrapte. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De projectgroep ouderen en mensen met een han dicap heeft in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland regio Zeeland veertien deelnemers gevonden om mee te wer ken aan de Zeeuwse helmproef. De meeste deelnemers komen uit Terneuzen en omgeving. De proef gaat maandag 15 septem ber van start en duurt vier we ken. Tijdens de proef zullen ouderen de helm op de fiets dragen en via een dagboek laten weten wat hun ervaringen met de helm zijn. Die ervaringen zullen door de projectgroep in een rapport wor den verwerkt. De resultaten worden in november bekend ge maakt. Een ander doel van de proef is om ouderen te stimule ren de helm vrijwillig te dragen. Juist ouderen zijn kwetsbaar op de fiets. Bij botsingen en valpar tijen is vooral bij hen de kans op ernstig hoofdletsel met blijvende gevolgen, zoals geheugenstoor nis, oog- en oorafwijkingen of chronische hoofdpijn, aanzien lijk. Door het dragen van de fietshelm kan volgens de beide organisaties in veel gevallen ernstig hoofdletsel worden voor komen. Dat ouderen erg kwetsbaar zijn blijkt onder andere uit de Zeeuwse ongevallen cijfers van 1996. In dat jaar kwamen zes fietsers van 65 jaar en ouder in het verkeer om het leven. Daar naast worden er in Zeeland jaar lijks vijftien fietsende 65-plus- sers met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Volgens Veilig Verkeer Neder land zijn de helmen 'fris ge kleurd en licht van gewicht met ventilatie openingen, die de dra ger een stoer en sportief uiterlijk geven'. Het interesseert me vrouw Kruithof (58) uit Sluiskil weinig hoe de helm eruit ziet. „Wat maakt mij dat uit, ik ben een type dat nooit mijn haar kamt, dus de 'looks' laten mij ei genlijk koud. Ik wil gewoon wat bescherming als ik op mijn hoofd val." (ADVERTENTIE) BREDA Univé Breda, Van Goorstraat I, tel. (076) 531 54 44 ETTEN-LEUR OVM Univé West-Brabant. Markt 85, te! (076) 504 00 49 GROEDE O.B.M. Groede, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65, O.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG O.B.M. "Zeeland", Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant, Markt 5, tel. (0165) 30 15 05 Méér w£ten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. VERZEKERINGEN 1 J J Daar plukt de vruchten van!

de Stem | 1997 | | pagina 27