L Fabriek voor varkensvoer moet weg Roodwild in de polder ►er m/v 't Is weer kermis in Terneuzen Oostburg pakt Brabantse megamesterijen aan Actie 'Slik op de weg' gaat weer van start POLITIE RAPPORT 'Verdeeldheid over dit onderwerp triest' Duizend gulden boete voor diefstal buizen IPPORT Vanaf oktober opvang voor ouders van druggebruikers in Terneuzen -iH I DE STEM ZEELAND C3 ■iiiMiMiiiiiii'uiig Loonbedrijf in Zuidzande Voorstel boeren om uitbreiding te legaliseren verworpen Nummer 60.000 in zwembad Sas Sprong Roerloos Geen voorrang Dronken Inbraken Hennepplanten Winkeldiefstal Tasjesroof Oud-voorzitter vereniging Axel-Polen: Terneuzenaar moet wachten op vonnis Bijna gestolen i i i i i ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 B5261eecs ■wordt afdeling 596, Inager, ■uysen richting voor |ve zorg- en lerlening D B U R O lerkzaam zijn in een pot op dan kun je meteen week willen werken. bn glasplaten willen hebben en je moet graag de baan op brfecte kans voor je. slag kunnen. Heb je i aan de slag willen. ■naar een leidingge en hogedrukreiniger. hg in het rijden met omgeving vear' en 'women's wear', loges en accessoires pken in 40 verschillende Ier uitbreidend infernatio- ily Stores. nze Exclusive Oilily Store verkoopteam Je contactuele eigen- ionze kollekties. rrkeur in de dames-mode woonachtig in Breda of voorzien van c.v. en projecten van onbepaalde duur West-Brabant verzorgt u zei - reiding (bestekken, tekeningen, nningen) en bent u verantwoor- tvoeringstraject (bewaken van dgetten, kwaliteit, aansturen van rokken instanties), iwkunde, ervaring als projectiel werkvoorbereider en direc e Peerenboom, 0499-490394 durige projecten bij corpora e lost u bewonersklachten op,ve (inspecties en opleveringenI e op (niet) planmatig onderhou uwkunde en een half jaar ervan itatie-of rayonopzichter. nboom, 0499-490394^ ojecten bij gemeentes m v |t u geheel zelfstandig de P handhaving. U bent beken <VRO, Bestemmingsplannen rgen. Ervaring: een aantal rn erker Bouw- en WoningtoeZ nen. 0499-490394. yan onze verslaggeefster I Terneuzen - De Landelijke Stichting Ouders -an Druggebruikers (LSOVD) is vanaf vol gende maand actief in Terneuzen. Ouders die I ?roblemen hebben door de drugverslaving van hun kinderen kunnen vanaf oktober maandelijks samen komen om elkaar te hel- I pen. De initiatiefneemsters van deze LSOVD-groep in Zeeuws-Vlaanderen zijn Thea de Groot uit Ter neuzen en Tiny Stechweij uit Wissenkerke. Steehweij vertelt dat er in Terneuzen behoefte is aan opvang voor ouders van druggebruikers. „Mensen willen er met elkaar over praten, ze moe ten leren om te gaan met de verslaving van hun kind en dat is zwaar. Wij willen proberen deze ou ders weerbaarder te maken tegen de maatschappe lijke druk. In Middelburg en Zierikzee zijn er al een tijd groepen van de LSOVD met veel succes actief en dat hopen we nu ook in Terneuzen te be reiken." De LSOVD heeft in april van dit jaar een openba re informatie-avond gehouden in Terneuzen en volgens Stechweij kwam toen duidelijk naar voren dat er veel behoefte is aan een zelfhulpgroep. „De groep wordt jammer genoeg steeds groter, omdat drugverslaafden steeds jonger worden en dat heeft z'n weerslag op de ouders." Tijdens de maandelijkse bijeenkomsten worden er lezingen gehouden door verschillende deskundi gen op het gebied van drugs en opvang. Vanwege de privacy wordt niet bekend gemaakt waar deze bijeenkomsten plaatsvinden. Mensen die contact op willen nemen met de LSOVD kunnen bellen naar Tiny Stechweij, 0113-371680. Van onze verslaggeefster Zuidzande - Het gemeentebestuur van Oostburg eist dat het vai'kensvoederfabriekje van loonbedrijf Brasser en van der Sluis aan de Platteweg in Zuidzande moet worden afgebroken. Als dit niet gebeurt, riskeert het bedrijf een dwangsom van dui zend gulden per dag met een maximum van 200.000 gulden. Het bedrijf krijgt tot twee weken na bekendmaking van de be schikking de tijd om de overtre ding ongedaan te maken. Het college van B en W heeft be gin vorige maand geconstateerd dat op het terrein aan de Platte weg reststoffen uit diverse in dustrieën (aardappelverwerking en graanbedrijven) worden ver mengd tot voer voor varkens. Op het perceel zijn vier sleufsi lo's gebouwd, waarin de reststof fen worden gestort. Tevens staan er twee mengketels met elk een roerwerk. Voor de aandrijving is een aggregaat geplaatst. Het ter reingedeelte waarop deze silo's en ketels zijn gebouwd, heeft de bestemming 'landbouw'. Aange zien dit hier niet het geval is, is het loonbedrijf in overtreding. Het gemeentebestuur is niet van plan mee te werken aan legalise ring van de illegaal opgerichte bouwwerken. 'Wij denken dat een dergelijke industriële activi teit zowel uit oogpunt van ruim telijke ordening als vanwege be langen van derden niet thuis hoort in het overwegend agra risch buitengebied van onze ge meente, maar op een industrie terrein', aldus B en W in het voorstel richting gemeenteraad. B en W stellen de raad voor om geen vrijstellingsprocedure te starten voor de illegale bouwac tiviteiten, maar in te stemmen met de geconstateerde overtre ding. Aangezien de commissies Planologie en Openbare Werken tijdens een besloten gecombi neerde vergadering op donder dag 4 september hebben inge stemd met het collegevoorstel, zit er voor het loonbedrijf weinig anders op dan de boel af te bre ken. Het college wijst het bedrijf er tevens op dat het handelt in strijd met de wet Milieubeheer. Er is namelijk geen vergunning aangevraagd voor de bouw van silo's en ketels voor varkensvoer. Voordat de dwangsombeschik king in werking treedt, wordt het bedrijf in de gelegenheid gesteld zijn zienswijze naar voren te brengen op het gemeentehuis. Het collegevoorstel wordt don derdag besproken tijdens de raadsvergadering van de ge meente Oostburg. Achtentwintig attracties, waarvan drie grote op het stadhuis plein, maken van de Terneuzense kermis de grootste van Zeeuws- Vlaanderen. Wethouder K. van der Hoofd verrichtte gistermiddag om vier uur de opening, waarna hij met zijn collega's in het reu zenrad stapte. „Het college hoopt dat de uitbreiding een verster king is voor de totale kermis en dat de ondernemers zullen profite ren van de aantrekkelijkheid. Bovendien is de kermis dit jaar ook op zondag geopend.Primeur voor Zeeland is de frisbee. Een spec taculaire attractie, die maar driejaar rondreist en dan in een pret park eindigt. Het reuzenrad steekt met zijn 35 meter zelfs boven het stadskantoor uit en biedt op het hoogste punt een mooi pano rama. Het was wat passen en meten om alle attracties op hun plaats te krijgen. P. van Driel ziet echter nog mogelijkheden om de kermis uit te breiden. „We steken Vlissingen en Middelburg naar de kroon." In ieder geval staat er sinds jaren weer een poffertjes kraam. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen - Met de start van de bietencampagne gaat begin volgende week ook de actie 'Slik op de weg' weer van start. Het is voor het zesde jaar dat het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) deze actie voert, in samenwerking met politie, wegbeheerders, landbouworganisaties en verzekerings maatschappijen. De actie Slik richt zich met name op landbouwers. Die worden op het hart gedrukt om tijdens de oogstperiode vervuiling van de weg te voorkomen. De vervuiler heeft de plicht om de weg schoon te maken. Als dat door weersom standigheden niet mogelijk is, moeten weggebruikers via stickers in de berm worden gewaar schuwd. Daarvoor verspreidt het ROVZ duizenden stickers van groot formaat met daarop de waarschuwing 'Slik'. De land bouw zelf werkt overigens van harte aan de actie mee. De actie - met als thema: 'Houdt de weg schoon, minder ongevallen is uw loon' - heeft de afgelopen jaren duidelijk resultaat opgele verd, zo blijkt uit cijfers van het ROVZ. In de periode 1987 tot en met 1991 vielen in Zeeland als ge volg van een besmeurd wegdek to taal 43 verkeersslachtoffers, van wie dertien ernstig. Het gaat dan om dodelijke slachtoffers en zie kenhuisgewonden. Sedert de start van de actie in 1992 is het aantal slachtoffers fors ver minderd. In de afgelopen vijf jaar waren er dertig slachtoffers, van wie zeven ernstig gewond. Dat is een vermindering met respectieve lijk dertig en 45 procent. Politie en wegbeheerders, zo leert de ervaring, constateren dat de landbouwers zich in het algemeen goed houden aan de spelregels van de actie. Als toch vervuiling wordt geconstateerd, wordt de veroorza ker gewaarschuwd om het wegdek alsnog schoon te maken. Zoniet, dan krijgt hij een bekeuring. De actie start komende maandag, ge lijk met het begin van de bieten campagne. Het eind van deze cam pagne - naar verwachting eind december - betekent meteen ook een punt achter de actie Slik. Van onze verslaggeefster Oostburg - Oostburg bindt de strijd aan met de megamesterijen binnen haar ge meente. De gemeenteraad is akkoord met het voorstel van het college van B en W om geen medewerking te verlenen aan het vergroten van de varkensstallen aan de Sophiaweg, Maagdenbergweg en Coxydeweg aan de rand van Oostburg. In de praktijk betekent dit dat de stallen van de Brabantse boeren Sleuwen en Vugts voor een aanzienlijk deel moeten worden afgebro ken. De gemeente had namelijk geen bouw vergunning verleend voor de uitbreiding van deze stallen. Desondanks besloten Vugts en Sleuwen vorig jaar toch te bouwen en dien den ze achteraf een verzoek tot legalisering van de bouwactiviteiten in. Na een juridisch steekspel met de advocaat van Sleuwen en Vugts heeft het gemeentebe stuur het standpunt ingenomen niet met dit verzoek akkoord te gaan. Het heeft even ge duurd voordat Oostburg hiermee naar buiten is gekomen, omdat het college van B en W in de voorbereiding van de besluitvorming op deze aanvragen wat steken had laten vallen. De advocaat van Sleuwen en Vugts sprong daar op in door middel van een uitgebreide briefwisseling met de gemeente. Volgens advocaat J. van Groningen moest de gemeenteraad beslissen over een eventuele vrijstelling van de illegale stalvergrotingen, maar B en W hebben de raad hiervan niet op de hoogte gebracht. Niet juist B en W geven toe dat dit niet juist is geweest en in strijd is met artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening. „Maar aangezien er nog geen sprake is van een formeel besluit, is herstel van dit verzuim alsnog mogelijk," al dus het college in het raadsvoorstel. De raad heeft inmiddels laten weten niet ak koord te gaan met vrijstelling. Alle drie de aanvragen blijven dus in strijd met het gel dende bestemmingsplan voor het buitenge bied 8H. Aan banden Het gemeentebestuur is inmiddels bezig met een algehele herziening van het bestemmings plan voor het buitengebied. Nagestreefd wordt om eind dit jaar een ontwerp-bestem- mingsplan op te stellen waarbij de vestiging en uitbreiding van intensieve varkensbedrij ven nog meer aan banden wordt gelegd. Er is vanuit de West-Zeeuws-Vlaamse bevol king zeer veel kritiek geleverd op de illegale bouwactiviteiten van de Brabanders. Er is zelfs een actiecomité tegen de varkens- invasie opgericht, dat strijdt voor de leef baarheid van het gebied. Deze kwestie komt donderdag uitgebreid aan bod tijdens de raadsvergadering van de ge meente Oostburg. Deze vergadering vindt plaats in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - In 't Sasse Zwembad werd gisteren ge schiedenis geschreven. Daar Passeerde de 60.000e bezoe- er de kassa en binnen één seizoen waren er nog nooit zoveel zwembadgasten in het gemeentelijke zwembad. De gelukkige was mevr. M. Rademakers-Wens uit Sas van Zij werd gistera vond gehuldigd door wet- ouder L. Marquinie van sportzaken. Door Mare Buise STEEDS VAKER horen we er van. Dat er weer een ree is ge zien. Meestal in en nabij Het Verdronken Land van Saefting- he. Dat is op zichzelf niet zo vreemd. Op de nabijgelegen West-Brabantse zandgronden bij Ossendrecht wemelt het van die dieren en reeën zijn prima zwemmers, die in staat zijn om de Westerschelde te nemen. Een paar jaar geleden werd zo'n zwemmer opgemerkt in de buurt van Saeftinghe door de rijkspo litie te water. Vele zullen de overkant niet ha len, de sterke getijdestromen spelen hen parten, maar sommi ge halen het wel. Het blijven vooralsnog enkelingen die die hoek bevolken, want de meeste komen binnen korte tijd om. De tijd is nog te kort om voor enige aanwas te zorgen. Opmerkelijk genoeg verongelukken de meeste dieren door het verkeer in deze bijna meest verkeersarme hoek van het Zeeuws-Vlaamse. Toch zijn er aanwijzingen dat de ree zich in de loop van de jaren defi nitief zal inburgeren, net als el ders in Zeeland. Reeën worden meestal be schouwd als bosdieren, wat niet in het minst komt door films als Bambi van Walt Disney. Ze ko men in bossen voor, maar dan moeten er wel veel open plekken zijn. Veelal verschuilen ze zich overdag in een bosrand, maar ook in een droge greppel of tus sen struikgewas zal hij zijn leger maken. Grazen - of beter 'la- veien', want reeën grazen niet volgens de kenners - doen ze op akkers, bermen en weilanden. Betreft het in de streek nog steeds eenlingen, in de toekomst Reeën worden meestal beschouwd als bosdieren, wat niet in het minst komt door films als Bambi. zal het wellicht mogelijk zijn te kunnen genieten van een sprong reeën (de echte liefhebber spreekt niet over kudden) gra zend in de avond- of ochtend schemering. Niet altijd leven de dieren in sprongen bij elkaar en ook de samenstelling van zo'n sprong wisselt nogal eens. Zomers zien we de wijfjes en de kalfjes bij elkaar. Na de paar tijd, in augustus, komen de bok ken erbij. In de winter worden grote sprongen van wel dertig reeën gevormd. In mei trekken de drachtige wijfjes zich terug om hun jong ter wereld te bren gen. De geboorte van het ree kalfje gebeurt in een leger, een soort bed dat van takjes en gras bij elkaar is geharkt. Net als de meeste andere hoef dieren is het kalfje al binnen een paar uur na de geboorte in staat op zijn pootjes te staan. Toch zal het de eerste tijd in het leger moeten blijven. Pas na vier we ken mag het met zijn moeder op lavei. Die eerste weken zijn voor het reekalfje een zorgelijke en ge vaarlijke tijd. Honden, vossen en bunzings zien het beestje als een smakelijk hapje, maar gelukkig blijft de waakzame reegeit in de buurt. Als ze ziet dat haar jong wordt belaagd, gaat ze onver vaard tot de aanval over en deelt met haar voorpoten rake klap pen uit. Komt er een mens in de buurt, bijvoorbeeld een argeloze wan delaar, dan waarschuwt de ree geit haar jong met een kort blaf fend geluid. Het kalf drukt zich dan in het leger en blijft roerloos liggen, ook als men het zo dicht nadert dat het kan worden aan geraakt. Niet doen!! Dat mag onder geen enkele voorwaarde! Zo'n diertje wordt zelden of nooit in de steek gelaten door zijn moeder. De geit is vlak in de buurt en wacht onzichtbaar voor de pas sant tot het gevaar geweken is. Raakt men het kalfje aan en 'besmet' men het daarmee met mensengeur, dan zal de moeder bij haar terugkeer het kalfje ver stoten, omdat ze niet dichtbij durft te komen. Het gevolg is dat het kalfje van honger zal omko men, wat toch echt niet de be doeling is. Alleen de bokken dragen een gewei, zij het een veel minder imposant dan dat van het edel- of damhert. Verder dan een 'zesender' komen ze niet. Bij een zesender bestaat het ge wei uit twee stangen met elk twee zijtakken. Vaak wordt be weerd dat men gewoon aan het aantal zijtakken kan zien hoe oud de reebok is. Zo eenvoudig ligt dat helaas niet. Een bejaarde zesender kan plot seling een spiesbok worden. Dat is een bok met alleen maar twee stangen, wat kenmerkend zou zijn voor een eerstejaars bok. Een gaffelbok, een bok met één zijtak per stang, hoeft niet altijd een tweedejaars te zijn en net zo gemakkelijk slaat een indivi dueel dier een fase over. Het hangt allemaal af van de condi tie en de omstandigehden. Er valt nog veel meer te vertellen over die ree, maar we kunnen beter eerst afwachten wat de toekomst in onze streek zal brengen. Terneuzen - Een 19-jarige bromfietser uit Heikant ver leende donderdag rond 18.40 uur geen voorrang aan een 42- jarige autobestuurder uit Ter neuzen op de kruising Toor- opstraat/Churchillaan. Een aanrijding was het gevolg. De bromfiets werd ontzet, de au to liep schade op. De betrok kenen bleven ongedeerd. Sluis - Een 35-jarige man uit Cadzand kreeg in de nacht van donderdag op vrijdag rond 1.20 uur een dagvaar ding en een rijverbod van zes uur, omdat hij met een alco holpromillage van 1,2 in de Hoogstraat in Sluis reed. Axel - Een 27-jarige vrouw uit Zuiddorpe deed donder dag namens een Terneuzense ondernemer aangifte van diefstal van elektrisch gereed schap ter waarde van 4500 gulden uit een bedrijfswagen. Donderdag werd ook nog ruim dertig liter benzine ge stolen uit de auto van een 46- jarige Axelaar, die op de Sin- gelweg in zijn woonplaats stond. Graauw - In een tuin aan de Dorpsstraat in Graauw wer den donderdagavond ruim veertig hennepplanten (91 ki lo) aangetroffen. De planten werden gerooid en in beslag genomen. Er werden geen aanhoudingen verricht. Breskens - In een winkel aan de Mercuriusstraat in Bres kens werd gistermorgen een 39-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats be trapt op diefstal van speel goed en stiften ter waarde van 22,90 gulden. De vrouw moet 220 gulden boete betalen. Cadzand Bad - In de Vla mingpolder in Cadzand Bad werd gisteren rond tien uur een 55-jarige vrouw uit Brunssum van haar tas met fototoestel beroofd. Een fiets(st)er had de tas uit de handen van de vrouw getrok ken. Van de dader ontbreekt ieder spoor. VERVOLG VAN ZEELAND - Cl Oud-voorzitter S. de Putter van de vereniging Axel-Polen, die vijftig jaar de herdenking orga niseerde, vindt het triest dat er over dit onderwerp verdeeldheid is ontstaan. „Als oud-voorzitter en als mens die vijftig keer de herdenking heeft bijgewoond, betreur ik het dat er over het on derwerp van oorlogslachtoffers nu disharmonie is ontstaan die niet nodig zou zijn geweest in dien het Herdenkingscomité haar werk had kunnen voortzet ten. Ik heb er begrip voor dat het comité zich heeft teruggetrok ken en uit piëteit voor het onder werp geen confrontatie wil aan gaan." Voorzitter W. Waumans van mu ziekvereniging EMM vindt dat hij door de nieuwe vereniging in voorgelogen. „Ze deden het voorkomen alsof ze de herden king van Axel-Polen hadden overgenomen. Pas later hoorden we dat er een ander comité het in 1996 had georganiseerd en dat de gemeente er niet achter stond. Daarom hebben we onze toezeg ging ingetrokken. Ik vind het triest dat er in Axel eigenlijk een strijd om de herdenking is ont staan." Volgens wethouder J. van Schaik kiest de gemeente geen partij. „De gemeente kan alleen maar vertegenwoordigd zijn als er één herdenking is die door de hele bevolking gedragen wordt. We hebben ze hints gegeven om uit de ruziesfeer te komen maar dat is niet gelukt. We hebben beide partijen gehoord. De vereniging vond dat het comité het niet goed had gedaan. Maar wij heb ben geen klachten gehoord, ook niet van de Polen. En de verwij ten die doorklonken, waren niet van dien aard dat we het nodig vonden om de organisatie bij het comité weg te halen." Van onze verslaggever Terneuzen - Zelf noemde hij ze 'buizen', maar op de dagvaar ding stond dat hij drainage doorspuitputten zou hebben gesto len. Voor die diefstal moest P. de H. uit Groede gisteren voor de politierechter in Terneuzen verschijnen. Niet alleen de genoemde putten, ook deksels en twintig lengtes PVC-pijp waren eind 1995 ge stolen. De eerste lagen in de berm van de rondweg die in die tijd rond Oostburg werd aange legd, de laatste op een terrein van een Oostburgse leverancier van bouwmaterialen. Iemand had gezien dat de drai nagematerialen op het land van De H. lagen, dus was de politie hem al vlug op het spoor. De H. had een verklaring ondertekend waarin hij de diefstal toegaf, maar die trok hij gisteren weer in. De putten en deksels waren vol gens hem afval. Na er drie keer om te hebben gevraagd, zou ie mand van het aannemingsbe drijf waarvan ze eigendom wa ren hebben gezegd 'dat het wel goed zou wezen'. De PVC-pijpen zou hij niet zelf hebben gestolen. Hij had links en rechts te kennen gegeven dat hij er wat nodig had om een sloot te dempen en de afvoer via pij pen te laten lopen. Hij zou er echter bij hebben gezegd dat hij ze op dat moment nog niet kon gebruiken, omdat hij nog niet wist of hij toestemming zou krij- Middelburg - De 32-jarige H. K. uit Terneuzen moet nog even op zijn vonnis wachten. Gisteren be paalde de rechtbank dat K. eerst door het Pieter Baancentrum moet worden onderzocht. Tegen hem was een gevangenisstraf van 3,5 jaar geëist wegens het ver krachten van zijn vrouw. Volgens K. was er niets aan de hand ge weest en behoorde het gebeuren in de badkamer tot hun 'normale seksspelletjes'. K. werd wel ver oordeeld tot 80 uur dienstverle ning wegens steunfraude van 12.000 gulden. gen van het waterschap. Volgens De H. was hij vervol gens op een avond thuisgekomen van een vakantie, toen hij een vrachtauto van zijn erf zag ko men. Die had de PVC-pijpen ge lost. Toen bleek dat ze afkomstig waren van een opslagterrein achter de Oostburgse watertoren weigerde hij te betalen. „Ik had daar geen opdracht voor gege ven. Het waren slechterikken, ze hadden ze gepikt," zei hij. Die bracht in herinnering dat De H. zelf al verschillende keren met justitie te maken had gehad in verband met diefstal. Maar de man zei dat dit toen, net als nu, onterecht was geweest. Officier van justitie Van Fessem had er geen goed woord voor over. „Het hele verhaal dat meneer hier op hangt, vind ik volstrekt onge loofwaardig," zei hij en eiste een boete van duizend gulden. De H.'s raadsman vond dat de politie druk op zijn cliënt had uitgeoefend bij het afleggen van zijn verklaring. „Ze hadden een verdachte en hoefden zo niet verder te zoeken." Terneuzen - Een 20-jarige Terneuzenaar zag donder dagavond dat een onbekende man, in de Vondelstraat in zijn woonplaats, er met zijn bromfiets vandoor ging. De verontwaardigde Terneuzen aar zette de achtervolging in. De onbekende bleek niet van plan de bromfiets terug te geven en zette het op een rennen. De Temeuzenaar bracht met een duwtje de on bekende uit evenwicht. Pas toen liet hij de bromfiets los en maakte zich uit de voeten. Van de verdachte ontbreekt ieder spoor. De bromfiets liep lakschade op.

de Stem | 1997 | | pagina 25