'Lol in koersen staat voorop' Olympisch goud moet nog vruchten afwerpen 'Feyenoord is erg onvoorspelbaar' de meeuw Agneta Raas stimuleert jeugdwielrenners WV Zeeuws-Vlaanderen Fiscus klaagt Tomba aan DE STEM SPORT ZEELAND Marktwaarde Nederlands volleybalteam ligt vooral buiten de landsgrenzen SPORTNIEUWS KORT W1ELER SPATTEN SPORT AGENDA iXybal anno 1925 en het ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1997 DoorRinus Verberkmoes Philippine - „Als ze met met vakantie of ziek zijn, zijn ze er altijd. De groep is erg trouw," stelt Agneta Raas over haar groepje jeugdwielrenners van de WV Zeeuws-Vlaanderen tijdens een trainingsavond als de regen met bakken uit de lucht komt. Schuilen op het 2000 meter lange par cours in de polders tussen Sluiskil en Philippine is er niet bij. Althans, nog niet. WIELRENNEN Enkele jaren geleden zag men binnen de regionale wielerclub in dat er wat aan en voor de jeugd gedaan moest worden. Temeer daar er nog nauwelijks aanwas kwam. Dit punt lijkt voorbij. Wat begon met een enkeling groeide langzaam uit. Momenteel draaien een elftal jeugdigen, met nummer twaalf al aangemeld, tussen de 10 en 14 jaar elke woensdag hun rondjes in de polder. „Langzamerhand komen er wat nieuwe leden bij. Er is zelfs al wat doorstroming naar de nieu welingen met knapen als Simon Jansen, Bob van Hoove, Joris Dekker en Angelo van der Sijpt," weet Agneta Raas, die eerder als Agneta van den Dries jarenlang deel uitmaakte van het peloton vrouwen dat koerst. Zes jaar reed zij bij ZRTC Theo Middelkamp. „Voor mijn plezier. Nooit echt fanatiek en waar schijnlijk ook met te weinig ta lent. Ik was wat men een middel matig renster noemt," zegt zij over die periode, waarin studie en werken voor haar op de eerste plaats stonden. Het betrokken blijven bij de wielrennerij bleef na haar actieve carrière als wielrenster echter bestaan. Enerzijds omdat zij huwde met amateurwielrenner Wilfred Raas, anderzijds omdat zij gevraagd werd zitting te nemen in het dis- trictsbestuur. In laatste functie beheert zij de portefeuille van de jeugdafdeling. De overgang van ZRTC Theo Middelkamp naar de wielerver eniging Zeeuws-Vlaanderen kwam door een verhuizing. Eerst woonde zij tijdelijk in Axel om vervolgens in Terneuzen haar Agneta Raas, de stimulerende kracht achter het jeugdwielrennen bij WV Zeeuws-Vlaanderen. domicilie te vinden en in Clinge te werken. Doel Terugkerend naar de allerklein sten, die tijdelijk apart trainen, omdat de nieuwelingen en junio ren onder regie van Wilfred Raas en Wilfried de Krijger in de pol ders nabij De Griete klaarge stoomd worden voor de nationale kampioenschappen in Dronten, wordt duidelijk dat de animo om te leren koersen goed is. „Mijn en tevens ons doel als club, is de jeugd rijp te maken voor de nieuwelingen. Daar pas begint het echte koersen. Bij ons leren zij sturen, in en uit de wind rij den, remmen, noodstops maken en van alles over het fietsen in zijn algemeenheid. Met voorop het plezier eraan beleven." Dat dit laatste vooral voor nieuwkomers (voor wie een vijf tal echte racefietsen, als ze die nog niet bezitten, gereed staan), niet altijd meevalt, is regelmatig te zien. Al snel moeten zij afha ken en dan is het een kwestie van ze over de drempel heen te hel pen. „In die gevallen werk ik veelal even apart met hen," zegt Agneta, die als begeleidster op de fiets meestal bij de allerlaatsten te vinden is. Helpers als Guus Baert en Adrie Schaalje of andere ouders, fietsen zoals tijdens het gesprek in de stromende regen, dan bij de andere groepen. Een en ander om het gehele parcours in de gaten te houden en waar nodig een helpend handje toe te steken. Want ook dat heeft de aanstor mende jeugd als Herjan de Houck, Mitchel Kouwijzer, Rens- ke Doedee, Jonas Buijze, Dennis Martens, Ralph Schaalje, Jo achim Baert, Jeroen Pijcke, Rian Locht, Bart Blanckaert en Mar vin de Rijcke nog regelmatig no dig. Verstoppertje Allen rennertjes in spe, die vol gens Agneta Raas gekozen heb ben voor geen al te gemakkelijke sport, omdat verstoppertje spe len, zoals in een team kan, er niet bij is. Tevens rennertjes die hun kunnen mogen toetsen in de zo genaamde 'dikkebandenwed- strijden'. Hiervan staan er nog diverse op de rol. Zo is er op 7 september een der gelijke wedstrijd in Lamswaarde, op 10 september in Goes, op 20 september in Hulst en op 4 okto ber in IJzendijke. Op 11 oktober staat Sluiskil, alleen voor race fietsen, op de rol en op 18 oktober Oostburg met een ontmoeting al leen voor gewone fietsen. Op 29 november is het slotakkoord in Hulst met een veldrit (ATB). In die tussenliggende tijd hoopt FOTO WIM KOOYMAN de jeugdafdeling van de WV Zeeuws-Vlaanderen de accom modatie in de polder uitgebreid te hebben met een eigen onderko men. Een keet van 6 bij 3 meter die dienst moet doen als kantine waarin bijgepraat kan worden. „En om in te schuilen," aldus Ag neta Raas, die zegt te genieten van de spectaculaire vooruitgang die soms door haar pupillen ge boekt wordt. Een jeugdgroep waarin Ralph Schaalje, Dennis Martens en Renske Doedee tot de getalenteerden behoren. „De tijd zal het leren. De weg is nog lang," besluit Agneta Raas, terwijl zij haar boek met de trainingsresul taten dichtslaat. Door Henri van der Steen Rotterdam - De twee vrienden hadden een afspraak; ze zouden dit seizoen beiden een rode kaart vermijden. Luttele weken is het seizoen oud of Henk Fraser en George Boateng zijn allebei al van het veld gestuurd. Gerard Cox, caberetier annex Feyenoord-supporter, signaleer de het structureel wordende pro bleem deze week in zijn column in de Krant van Feyenoord: 'Wij hadden zegge en schrijve één man in Jong Oranje en die werd voor de verandering het veld weer eens uitgestuurd'. Geweld in het algemeen en rode kaarten in het bijzonder horen de laatste jaren bij Feyenoord. Het gaat er in elk opzicht op bij de club van de daden. Op het veld, buiten het veld, in de vergader zaal, in de rechtzaal - Feyenoord zal ze laten beven. Het is zover gekomen dat ze in Rotterdam-Zuid elkaar al voor de rechter slepen. Het was Stadion Feijenoord te gen de Stichting Feyenoord en het ging om de vraag of de aan deelhouders bij de wedstrijden om de Champions League gratis toegang hebben. Ja dus. Fe ijenoord (het stadion) won, Feye noord (voorzitter Van den Herik) verloor het geding. Voordat de serie in de Champions League begint, is er morgen de topper tegen PSV. Bij de thuis club zijn ze alle vier van de partij, zij die dit prille seizoen al rood scoorden: Henk Fraser, Henk Vos, Jean-Paul van Gastel en Ge orge Boateng. Fraser kreeg rood tegen Sparta vanwege het neer trekken van De Nooijer, Vos mnoest eraf na die beruchte schop tegen FC Jazz, reserve captain Van Gastel kreeg thuis tegen De Graafschap rood. Onno dig, dom. Een trap uit ergernis. „Ik was de controle even kwijt. Stom," erkent de international die nooit eerder werd wegge stuurd. „Het wordt ook niet van mij verwacht, rood. Ik maak wel overtredingen, maar geniepig meestal. Arnold Scholten, ja, zo'n type ben ik. Gemene overtredin gen die je niet ziet. Dit was open lijk. Heel stom. Het ergste is dat ik aanvoerder was, dat ik het voorbeeld moest geven." Hij was aanvoerder omdat de echte aanvoerder, Fraser, ge schorst was na rood tegen Sparta. Voor coach Arie Haan is het een dubbel probleem: de achterhoede is verre van waterdicht, de emo ties bij het viertal Boateng-Fra- ser-Picun-Graff koken te vaak te snel over. Ben Wijnstekers, jarenlang de re delijk faire rechtsback (en aan voerder) van Feyenoord en het Nederlands elftal heeft het pro bleem ook gesignaleerd. „Verde digend is Feyenoord kwetsbaar, ook al omdat er vier staan die zo maar rood kunnen krijgen. Vorig jaar was Feyenoord degelijk, ne gatief, maar gelijkmatig. Nu is Feyenoord erg onvoorspelbaar. Je kunt alles verwachten. Het ergste is dat ze achterin voetbal lend vermogen te kort komen. Daardoor komt Van Gastel ook minder tot zijn recht, die wordt niet aangespeeld vanuit de ach terhoede. Je ziét het aan Boateng, die heeft geen voetballende op lossing. Als ik vroeger een pro bleem had, nam ik de lange bal naar de spitsen. Boateng heeft helemaal geen lange bal. Boateng voetbalt net als Willy van de Kerkhof vroeger: hij loopt ander half uur als een gek zijn eigen fouten te herstellen." Buiten geeft Giovanni van Bron- ckhorst een interview aan de Ita liaanse televisie, de wedstrijd te gen Juventus werpt zijn ver wachtingen vooruit. Van Bronck- horst, die een oom heeft op Sici lië, is de reserve-reserve-aan voerder van Feyenoord. Geen jongen van geel, laat staan rood. International, mooie linkspoot. Hij zegt niet bang te zijn voor Ju ventus. Of hij bang is voor PSV, morgen, is dus een overbodige vraag. Peter Houtman, nog zo'n oud-co ryfee, zegt het simpel: „PSV is natuurlijk veel beter. Maar je weet nooit. Als zo'n vol stadion ineens achter de ploeg gaat staan..." Bologna (sid) - Drievoudig olympisch kampioen Alberto Tomba hangt een hoge boete boven het hoofd wegens vermeende belastingontdui king. De slalomspecialist zou volgens de fiscus in de periode '89-'95 verzuimd hebben een bedrag van 18 miljoen gulden te hebben afge dragen. Hij zou de som verschuldigd zijn uit inkomsten van sponsor overeenkomsten. Voor het einde van de maand moet de skiër zich voor een onderzoeksrechter verantwoorden. Naast de verplichting de ach terstallige belasting alsnog te betalen, kan Tomba een boete krijgen van het twee- tot zesvoudige van dat bedrag. Langebaanploegen naar Roermond Terneuzen - Zondag trekken de langebaanploegen van Koewacht, De Stormvogel en De Schelde naar Roermond voor de laatste wedstrijd van het seizoen. In de 2 kilometer lange wedstrijd in de Grindmeren wordt de hele Nederlandse langebaanzwemtop aan de start verwacht. Deze slotwedstrijd staat volledig in het teken van het 50-jarig bestaan van het Open Water Zwemmen in Neder land. De Zeeuwse deelnemers krijgen de laatste kans om nog iets aan hun landelijk klassering te doen. De beslissing omtrent het ploegenklassment valt bij de schoolslag vrouwen zeker uit in het voordeel van Koewacht. Van Remortel snelste in Coopertest Hulst - Patrick van Remortel uit Hulst heeft de najaars Cooperte st van RKHAV gewonnen. Op de Hulsterse sintels liep hij in de voorgeschreven twaalf minuten naar een afstand van 3550 meter. Dat was 35 meter meer dan Ronny van Acker uit Nieuw-Namen. Bij de meisjes was Carola Rodrigo de enige die de volledige Coo pertest liep. Zij kwam tot een afstand van 2600 meter. De jeugd kon deelnemen aan een halve (zes minuten) Coopertest. Bij de jon gens was hier Yannick Boidin de snelste. Nina van Dorsselaer won bij de meisjes. In totaal kwamen een vijftigtal deelnemers hun conditie testen in het gemeentelijk sportpark aan de Zandstraat. UITSLAGEN Halve Coopertest (zes minuten) Jongens: 1. Yannick Boidin 1507 meter, 2. Quinten Strijdonck 1500, 3. Egbert Blommaert (allen Hulst) 1424, 4. Bram van de Reyen (Nieuw Na men^ 1385, 5. Stefan Pieters (Hulst) 1378. Meisjes: 1. Nina van Dorsselaer (Hulst) 1490 meter, 2. Ruby Jaberg (Graauw) 1436, 3. Ilona van Remortel (Hulst) 1434, 4. Renske Doedee (Kloosterzande) 1415, 5. Sophie Roodhuizen (Graauw) 1352. Volledige Coopertest (12 minuten): Mannen: 1. Patrick van Remortel (Hulst) 3550 meter, 2. Ronny van Acker (Nieuw Namen) 3515, 3. Jan Goossen (Axel) 3300,4. Carlo van Immerseel (Hulst) 3273, 5. Johan Haak (Axel) 3260, 6. Twam Bun (St.Jansteen) 3160, 7. Jacques Rodrigo 3100, 8. Marino Rodrigo 3100, 9. Ruud van de Bergen (allen Hulst) 3027. Vrouwen: Carola Rodrigo (Hulst) 2600. FRANK GEENSEN uit Philippine reed in het Belgische Langele- de een wedstrijd bij de Vlaamse Wieier Federatie. Geensen legde beslag op de vijfde plaats. KORFBAL Zaterdag 13 september, landelijk: Dalto-Tjoba (overgangsklasse A), aanvang 15.30 uur. Merwede-TO- GO (derde klasse N), aanvang 15.30 uur. Olympia (S)-Lüctor (derde klasse O), aanvang 15.30 uur. Afdeling: Volharding-Zaamslag (eerste klasse B), aanvang 15.45 uur. BKC-TOP 2 (tweede klasse A), aanvang 16.00 uur. HOCKEY Zondag 14 september, mannen tweede klassé C: Rapide-Uden, sportpark Grote Kreekweg Hulst, aanvang 14.30 uur. Derde klasse E: Olympia-Etten-Leur, sportpark Oude Vaart Terneuzen, aanvang 14.30 uur. Tweede kl.C vrouwen: Olympia-HMHC, sportpark Oude Vaart Terneuzen, aanvang 12.45 uur. Vierde klasse D: Rapide-Gil- ze-Rijen, sportpark Grote Kreek- weg Hulst, aanvang 12.45 uur. - In het Indoor Sportcen trum in Eindhoven vin den dit weekeinde de fi nales plaats van de Eu ropese kampioenschap pen volleybal. Olym pisch kampioen Neder land gaat voor goud, Top Volleybal Nederland en de jubilerende volleybal- bond hopen op gouden tijden met Oranje als joromotiemiddel'. Door Dorien Baaijens Den Bosch - De Europese kam- 'ioenschappen volleybal zijn het ""gtepunt van het halve eeuw- t dat de Nederlandse Volley- Bond (NeVoBo) deze maand "ert. Deze week werd op het EK jubileumboek gepresenteerd, noppa.' Vijftig jaar volleybal in naerland' beschrijft de lange wg van het volleybal in ons land; (an de oprichting van de volley- lalbond in 1947 naar het olym pisch goud van Oranje op de Spe- ®m Atlanta ('96). :ater Simon Buis (1892-1960) in- ceerde de populaire zaal- Pwt in Nederland. Tijdens een diereis op het Seminarie van echny in het Amerikaanse nii- naakte kennis met het ?e: Pe pater werd zo enthou- j kij zijn terugkeer in [wa de seminaristen van het ssiehuis Sint Willebrord in 1»?,, be§tnselen van het vol- ybal bijbracht. ^eek een Prima tijd- jonji te zijn voor de Udense J!0n~. Al gauw werd de tan i °2, andere missiehuizen van i,e t ^ters van Het gezelschap het Goddelijke Woord, onder ewL u ^v°irt en Teteringen, reliL na de Tweede We- fenni 8 "ïaakte de grote massa "a's met de sport. pee leefwerelden l'Wee tnt ,ann° 1997' het zijn Pan hm andere leefwerelden. V Jdverdrijf voor paters is meer. En die marktwaarde ligt vooral buiten de Nederlandse landsgrenzen. Tilmans: „De tijd dat het Nederlands team zo maar voor een gevulde koek en koffie ergens komt spelen, is voorbij. We vragen er geld voor en in het buitenland wordt dat dik be taald. Onlangs heeft Oranje in Brazilië gespeeld en daar enkele tienduizenden dollars startgeld voor gekregen. De twee duels werden live op tv uitgezonden. Op de tribunes zaten twintigdui zend mensen omdat de olympisch kampioen speelde." Volgens Toon van de Burgt, assis- tent-bondscoach, heeft dat alles te maken met de uitstraling van het nationale team. „Dat is een bedrijf op zich met een hoge or ganisatiestructuur. Dat merk je aan de onderlinge communicatie, de kennis van het volleybal en hoe men elkaar bij de les houdt. Daar staan geen zes of twaalf in dividuen, maar een team waar van iedereen weet wat zijn taak is. En dat gaat heel ver, van eten tot het overstappen op luchtha vens." Promotiemiddel Oranje als promotiemïddel in het buitenland. Tilmans: „De BV Ne derland zou daar iets meer mee kunnen doen dan nu, door op be paalde trips het team te adopte ren. In november speelt Oranje misschien in Japan. Net als op de Spelen zou je een Holland House kunnen openen waar bedrijven relaties uitnodigen en waar spe lers na een wedstrijd een handje komen schudden." Een olympisch kampioen voelt zich daar niet te groot voor. „Als je sport met commercie op som mige momenten kunt combineren moet je dat doen," zegt bonds coach Toon Gerbrands. „Als ik graag in Azië een cyclus wil spe len van vijf duels en de TVN kan daar geld mee verdienen, zijn twee mensen tevreden. En over die paar handtekeningen die dan gezet moeten worden na afloop, zal binnen het team niemand moeilijk doen. Dat gebeurt nu ook al." volleybal op de drempel van 2000 behalve plezier voor de vele dui zenden beoefenaars vooral ook kassa. Het olympisch goud dat vorig jaar naar het Nederlands mannenteam ging, moet de ko mende jaren zijn financiële vruchten gaan afwerpen. Dat is althans de visie van de TVN, Top Volleybal Nederland, die verant woordelijk is voor de handel en wandel van de nationale teams. Pessimisten die zeggen dat olym pisch goud zich in een zaalsport moeilijk laat verzilveren, vinden in Jan Tilmans, samen met Jos Smulders directeur van TVN, geen medestander. „Helaas heeft het volleybal, ondanks dat we het beste volleybalteam ter wereld hebben, nog niet die brede steun van het. bedrijfsleven. Alle aan dacht van sponsors en ook media gaat uit naar voetbal, daarna een hele tijd niets, en dan pas komen andere sporten aan de beurt. Maar het volleybal mag niet kla gen, verre van dat," zegt Jan Til mans. Hij was directeur-projectleider van de Amsterdam Arena; van bouw tot en met de commerciële uitstraling. Twee jaar geleden richtte Tilmans samen met Jos Smulders, oud-directeur van In- ter Football, een eigen bureau op, waarna het duo werd benaderd door de NeVoBo om schoon schip te maken met de organisatorische puinhoop rondom de nationale teams. Bruidsschat De nationale teams werden on dergebracht bij de TVN. Daar hoorde ook een erfenis bij. „We kregen een negatieve bruidsschat mee. Een financieel gat dat nu nog tussen de zeven a négen ton bedraagt," zegt Tilmans. Hij werd bovendien geconfronteerd met allerlei financieel povere contracten die de NeVoBo had afgesloten met betrekking tot dit EK bij voorbeeld. „De NeVoBo kan ik niets kwalijk nemen. De bond had niet de ken nis in huis en was blij dat er wat geld binnenkwam. Alle rechten voor het EK, van tv tot en met re- Reiner Nummerdor (links) en Guido Görtzen namens Oranje in actie voor lege tribunes. clame-boarding, waren verkocht aan Halva, een Italiaans marke tingbureau. De NeVoBo kreeg een geldbedrag, maar ik ben van mening dat dat bedrag velen ma len hoger had kunnen zijn als de TVN de rechten had kunnen ex ploiteren." Lege plaatsen Olympisch kampioen Nederland is dan ook geld waard. Al was dat deze week nog niet zo te merken in Den Bosch en Eindhoven, de beide speelplaatsen van de Euro pese kampioenschappen volley bal. Akelig lege tribunes met als gevolg weinig beleving en sfeer. Tilmans: „Ook wij hebben ons verbaasd dat het niet iedere avond vol was als Nederland speelde. Maar we mogen ook niet mopperen. Het doel is dat we op dit EK, begroot op twee miljoen, niet verliezen en dat gaan we denk ik wel redden." „Dat mensen de eerste dagen niet komen, is typisch Nederland. Ne derland heeft niet de cultuur om honderd procent achter het na tionaal volleybalteam te gaan staan. Wij komen alleen als het ergens omgaat." Bondscoach Toon Gerbrands kan er ook niet mee zitten. „Bij ieder toernooi zie je dat patroon. We moeten daar niet al te dramatisch over doen. Als er zeven wedstrij den zijn, kiezen de mensen de mooiste," zegt Gerbrands die daarom vandaag om 17.00 uur in de kruisfinale tegen Italië op steun van een groot Oranje sup porterslegioen rekent. FOTO ANP De nationale teams kosten de TVN per jaar veel geld; VA mil joen gulden inclusief trainingen, reizen en dergelijke. Het man nenteam slokt daarvan 3V4 mil joen gulden op. Tot de Spelen van Atlanta was Lotto met 125.000 gulden per jaar de belangrijkste geldschie ter. Maar met de komst van een kledingsponsor (Mizuno), goed voor 165.000 dollar, en de SNS- bank, die garant staat voor een miljoen cash plus een miljoen voor het randgebeuren, braken andere tijden aan. Marktwaarde Bij een Europese titel stijgt de marktwaarde van olympisch kampioen en World League-win naar Nederland weer een beetje t

de Stem | 1997 | | pagina 17