Dringen op wachtlijst ziekenhuis 4Ik ben er klaar 9 Partij Albright nog geei Forse stijging aantal zedenzaken met kinderen Gruwelfo ""Binnenhof-bargoens': Wie het snapt, mag het zeggen ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE STEM BINNENLAND Wegwerken kost half miljard Pendelen met de fiets tussen Catshuis en Torentje Meer geld voor gehandicapten Voorhoeve pakt blauwhelmen hun medailles af THEMA: FESTIVAL VAN 11 SEPTEMBER - 4 OKTOBER 1997 d der spie#' GRATIS FRINGE-CONCERTEN HELEEN VAN LEERZEM JAN WILLEM PASSCHIER MATTIJS VAN DE WOERD DE STEM COMMENTAAR Discipline en realiteit BINNENLAND KORT Verlofregeling TBS staat ter discussie Zalm onderzoekt lek Miljoenennota Turken ontkennen infiltratie politie Kamer wil meer geld voor de voogdij Sluiten VS-depots kost veel banen Gümiis vertrekt rond 1 oktober DB STEM Hutu-rebellen richten bloedbad aan i i i i i VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 A4 Door Paul Kokke Den Haag - Het tot dusver langste woord uit de recente parlementaire geschiedenis komt uit de mond van WD- Kamerlid Jos van Rey: 'Ka- merverhuurvrijstellingscorrec tief actoren'. Het meest exotische: 'Embrouil- lamini', Frans voor verwarring, ooit uitgesproken door een PvdA- Kamerlid. Het meest gealcoholiseerde: 'Doorzakeffect', komend uit de mond van WD-leider Frits Bol- kestein. Nog steeds vraagt men zich af wat hij er mee bedoelde. Deze en nog veel meer voorbeel den uit het bij tijd en wijle onbe grijpelijke ministeriële, parle mentaire en ambtelijke jargon staan in het boekje 'Binnenhof- bargoens' van de Telegraaf-jour nalisten Emile Bode en Menzo Willems. Het eerste exemplaar werd giste ren in Den Haag uitgereikt aan WD-leider Bolkestein, naast po liticus ook taalpurist. Maar al te vaak lijkt het taalge bruik op het Haagse Binnenhof en op de departementen een vij ver waarin het goed vissen valt. Wie trouw debatten volgt en ambtelijke nota's doorspit, komt termen en zinsconstructies tegen die voor elke liefhebber van de Nederlandse taal een gruwel moeten zijn. Bode en Willems moeten dat met een sardonisch genoegen hebben gedaan. Hun boekje bevat com plete lijsten van het Binnenhof- gebrabbel, van 'Aanjaagfunctie' via 'Hospiteercomponent' tot 'Zorgguldens'. Voor wie niet weet wat dat laatste woord betekent: het gaat om het aantal guldens dat werkelijk aan de gezond heidszorg wordt besteed. Sommige politici zijn bijna on sterfelijk geworden met hun taal gebruik. Zo moet oud-premier Dries ('Sapristi') van Agt het ooit hebben gehad over de weerbots. Dat woord, overigens niet opge nomen in 'Binnenhof-bargoens' bestaat echt en betekent weer slag. Het boekje geeft helaas geen ant woord op de meest prangende vraag: waarom blijven ministers, Kamerleden en ambtenaren woorden en zinnen gebruiken die een normaal mens nimmer zal be grijpen. Misschien omdat ze dat zelf ook niet doen, misschien omdat ze het wel aardig vinden. Via onbegrij pelijke taal boven het volk zwe ven. Voor premier Kok geldt ogen schijnlijk een uitzondering. Vol gens 'Binnenhof-bargoens' spreekt Kok over het algemeen zeer begrijpelijk. Je moet dan wel sportliefhebber zijn, want de pre mier bedient zich regelmatig van termen uit de sportwereld. Nee, anders was het ten tijde van CDA-premier Lubbers. Een ci taat uit een brief van zijn hand, gedateerd 22 oktober 1991: 'Het mag niet zo zijn, dat weliswaar niet formeel vanwege het ontbre ken van (formele) overheidsga- ranties doch wel materieel, door een onevenwichtig preferentieel aandeel in het rendement, de pri vate financiers een risicoloos marktconform rendement beta len, anders is de facto toch weer sprake van debudgettering'. Wie het snapt, mag het zeggen. Bolkestein foto de Van onze Haagse redactie Den Haag - Op dit moment wachten 127.000 patiënten op een ziekenhuis-opname. Daarvan staan er 79.000 al langer dan een maand op de lijst. Om de wachtlijsten weg te werken is eenma lig zeker 432 miljoen gulden nodig. Daarnaast is jaarlijks 125 miljoen gulden extra nodig om aangroei van nieuwe lijsten te voorkomen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ), de koepel van ziekenhuis-directies. De 50 miljoen gulden die minis ter Borst van Volksgezondheid heeft vrijgemaakt voor het weg werken van wachtlijsten noemt de NVZ 'ontoereikend'. De vere niging vindt de uitkomsten van het onderzoek 'schokkend'. Het is voor het eerst dat er een goed overzicht beschikbaar is van de wachtlijsten per medisch specialisme. Dat kon pas nu om dat ziekenhuizen sinds kort een uniforme registratie hanteren. Uit de peiling blijkt dat de mees te patiënten op behandeling wachten bij de specialismen or thopedie, oogheelkunde, chirur gie, plastische chirurgie en keel- neus- gn oorgeneeskunde. Naast het aantal mensen op de lijst heeft de NVZ ook gekeken naar de gemiddelde wachttijd. Die blijkt met 143 dagen het grootst voor plastische chirurgie. Voor een oogheelkundige in greep is de wachttijd gemiddeld 110 dagen, voor orthopedische hulp 109 dagen. Voor opname in dagverpleging blijken de wacht tijden gemiddeld iets korter dan voor klinische opname. De daadwerkelijke wachttijd voor een ziekenhuisopname ligt in de praktijk hoger. Patiënten moeten immers ook wachten op een poliklinisch onderzoek. Voor een eerste consult bij een oogarts staat een gemiddelde wachttijd van 72 dagen. Voor plastische chirurgie staat 60 da gen, voor orthopedie 30 dagen. De NVZ wil de peiling voortaan op gezette tijden herhalen om zo de wachtlijsten-problematiek 'zichtbaar te maken' en oorzaken op te sporen. „Het is voor een heldere maat schappelijke discussie van vitaal belang dat betrokken partijen (patiëntenverenigingen, verze keraars, medisch specialisten, ziekenhuizen, en overheid) ,zich uitspreken over wat maatschap pelijk nog aanvaardbaar is en wat niet," aldus de NVZ in een toelichting op de cijfers. Als minister Borst niet met meer geld over de brug komt zien de ziekenhuizen zich gedwongen ingrijpende maatregelen te ne men, aldus de NVZ-woordvoer- der. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Terpstra zal het persoonsgebonden budget voor gehandicapten met 10 procent verruimen. Dat betekent dat gehandicapten meer financiële armslag krijgen om hun zorg te or ganiseren. Terpstra zei dat nadat zij het boek 'Ouders aan zet' in ontvangst had genomen. Dat is een boek voor ouders van verstandelijk gehandicap ten met tips voor het verwezenlijken van kleinschalige woonvormen voor hun kinderen. Het persoonsgebonden budget is het bedrag dat gehandicapten zelf kunnen besteden. De laatste jaren komen er in gewone woonwijken steeds vaker klein schalige woonprojecten voor verstandelijk gehandicapten. Meestal zijn dat dependances van grote instellingen. Den Haag (anp) - De tien Neder landse officieren die zich tijdens hun VN-missie in Angola te bui ten zijn gegaan aan wandaden, moeten hun herdenkingsmedaille inleveren. Militairen die deel hebben geno men aan missies in het buiten land krijgen een herinneringsme daille. Minister Voorhoeve van Defensie erkent dat de tien officieren de medaille niet meer verdienen nu bekend is geworden dat ze zich tijdens hun verblijf in Angola hebben misdragen. Zo onderhiel den de militairen seksuele con tacten met meisjes en probeerden zij drugs te smokkelen. De wandaden kwamen pas in een laat stadium aan het licht. Be straffing via het militaire tucht recht was daardoor niet meer mogelijk. De betrokkenen krijgen nu slechts een negatieve aanteke ning in hun dossier. (ADVERTENTIE) 1. Zaterdag 20 september, Baudeloo, Hulst. Aanvang 15.00 uur Pianowerken van Debussy, Mozart en Mingelen 2. Zondag 28 september, Gemeentehuis, Raadzaal, Sluis. Aanvang 11.00 uur JAN WILLEM PASSCHIER, piano MATTIJS VAN DE WOERD, bariton Schubert - Die Schone Müllerin VERVOLG VAN VOORPAGINA Aanleiding voor het interview was de voltooiing van een sta geperiode van vier jaar, waarin Willem-Alexander heeft ken nisgemaakt met alle mogelijke facetten van de maatschappij. Zelf vindt hij dat hij nu klaar is voor het koningschap; hij aar zelt niet langer over zijn ge schiktheid voor die taak. „Het 'moeten' heeft plaatsge maakt voor 'zo goed mogelijk willen doen'," zei hij. „Ik ben er klaar voor. Ik heb er zin in. Maar ik hoop dat ik nog wat meer tijd krijg. Een wachttijd van nog een jaar of tien zou voor mij geen enkel probleem zijn." Willem-Alexander omschreef zichzelf als iemand, die de gave heeft om de mensen op hun ge mak te stellen en hen de kans te geven zichzelf te zijn. „Ik heb de leeftijd en de persoonlijkheid om koning te zijn," zei hij. De prins ziet voor zichzelf in de toekomst een 'brugfunctie' tus sen maatschappij en leger, nu de opheffing van de dienst plicht het leger verder van de samenleving verwijderd heeft. Bovendien sprak hij, tot hoor bare verrassing van Paul Witte- man, zijn belangstelling uit voor wat hij 'watermanage ment' noemde. „Het is een idee van mijn vader, maar het is steeds meer voor mij gaan leven. In Nederland is zo veel kennis op het gebied van water, vooral de beheersing van water. Die kennis kunnen wij positief uitdragen en dat kan voor mij uitmonden in veel functies." Willem-Alexander ontpopte zich tegenover Paul Witteman Willem-Alexander foto rvd als een gemakkelijk formule rende, zelfverzekerde volwas sen man, die bij controversiële onderwerpen zorgvuldig maar moeiteloos binnen de perken manoeuvreerde. Hij wilde niet praten over een eventueel aftreden van zijn moeder („Ik heb respect voor hoe zij het doet en zij staat nog in de kracht van haar leven") en evenmin over het feit dat hij jaagt. „Ik jaag, ik blijf jagen en ik sta achter de manier waarop ik jaag. Dat is een complexe discussie die ik hier niet met u ga voeren." Over zijn imago als 'studentiko ze losbol', zei Willem-Alexan der dat het hem wel eens van dienst is: „Je valt zo mee als de mensen je ontmoeten." Volgens eigen zeggen is hij aan zienlijk serieuzer dan zijn vro lijke imago, maar houdt hij zich daar niet dagelijks mee bezig. „Ik heb geen mannetjesmaker nodig; mijn toekomst is een lan ge termijn-toekomst. Over tien, vijftien jaar zullen de mensen zeggen dat ze het fout hebben gehad. Maar een foto waarop ik een glas in mijn hand heb, heeft nou eenmaal meer invloed dan vier jaar voorbereiding." Over zijn privéleven zei de prins: „Het harnas heeft zich in dertig jaar gevormd, maar ik heb genoeg mogelijkheden ge vonden om me er vrij in te voe len." Hij noemde het vliegen de ultie me ontspanning: „De cockpit is de enige plek waar ik zit zonder ministeriële verantwoordelijk heid." Willem-Alexander heeft er geen problemen mee om als 'Willem IV' de troon te bestijgen. Op de vraag met wie van de vier Ne derlandse vorstinnen hij de meeste affiniteit heeft, aarzelde hij lang: „Ik ben natuurlijk erg beïnvloed door de intensieve contacten met mijn moeder. Ik zal veel van haar overnemen. Maar de meeste affiniteit heb ik met mijn grootmoeder Juliana." Een vergelijking tussen zichzelf en zijn moeder wilde hij niet maken. „Ik ben Alexander. Mijn moeder is mijn belangrijk ste adviseur, maar ik heb geen enkele behoefte een bepaalde eigenschap van haar over te ne men. Ik ben iemand die in een andere tijd een bepaalde functie zal gaan bekleden," De kroonprins sprak met groot respect en liefde over zijn va der, prins Claus. „Een zeer wijs man aan wie ik heel veel te dan ken heb. Met een ongelooflijke kennis van zaken en een groot relativeringsvermogen heeft hij veel jeugdig enthousiasme de juiste kant opgezet." I n H ..doorzakeffect.. stem/johan van gurp MINDER SLECHT betekent nog niet automatisch goed. Hoe luid de paarse coalitie nu ook het tegendeel beweert. Ruim een jaar geleden werd een nieuwe Algemene Nabestaandenwet van kracht, een van de eerste veranderingen van paars in het sociale zekerheidsstelsel. Belangenorganisaties, deskundigen en zelfs Kamer leden waarschuwden voor het desastreuze effect dat deze bezuini- gingsingreep met zich mee bracht. De Eerste Kamer had grote bezwaren, ook leden van de coalitiepar tijen. Desondanks kwam de wet er door. Paars moest zijn eenheid be wijzen en voor het kabinet was dit een uitgelezen kans om aan te to nen dat de ploeg Kok niet terugschrok voor ingrijpende maatregelen Dreiging met een kabinetscrisis was voldoende om bezwaarden en twijfelaars terug in het gareel te brengen. Weduwen en wezen bleken van minder gewicht dan fractiediscipline. In de wet is een overgangsbepaling opgenomen van anderhalfjaar. Die loopt binnenkort af en daardoor worden de consequenties van de ANW intussen in volle omvang zichtbaar. Kamer en vakbonden zijn overstelpt met klachten en problemen. Mensen die indertijd onder de oude regeling volledig voldeden aan alle voorwaarden en eisen voor een uitkering, verliezen nu hun recht daarop. De achteruitgang in in komsten kunnen zij slechts zelden opvangen. Staatssecretaris De Grave en de Kamer zijn daarom bereid de hardste bepalingen van de wet enigszins te verzachten. Terecht natuurlijk, maar nog geen reden voor tevredenheid en vreugde. Want de ANi blijft een keiharde wet. En de suggestie van het PvdA-Kamerlid Kals- beek dat paars verbeteringen aanbrengt in de financiële situatie van een zwakke groep als weduwen, raakt kant noch wal. Wat er gebeurt is dat de komende verslechteringen voor een kleine groep iets minder slecht uit zullen vallen. Maar erop achteruit gaat die groep ook. En dat door toedoen van paars. Het kabinet heeft tegen alle adviezen in indertijd zijn zin doorgezet. Voor de wet in volle omvang in werking treedt, moet er al gerepareerd worden. Geen reden voor paars om zich op een sociaal gezicht te be roemen. Het enige dat Kok en de zijnen op hun conto kunnen schrijven is een pietsie gezond verstand. Want zelfs fractiediscipline heeft het af moeten leggen tegen de noden van de harde werkelijkheid. Premier Kok neemt tegenwoordig de fiets naar zijn werk. Vorige week kreeg hij de beschikking over de Eurofiets, die hem en de an dere Europese leiders tijdens de Europese Top door het Amsterdamse gemeentebestuur was aangeboden. Kok pendelt met het rijwiel tussen het Catshuis en het Torentje aan het Binnenhof. Het rijwiel wordt, met het oog op diefstal, binnen gestald. foto wfa Kijswijk - De verlofregeling voor TBS-patiënten staat ter discus sie. Minister Sorgdrager heeft op vragen van de CD A-fractie in de Tweede Kamer aangekondigd dat ze overweegt de verlofregeling voor TBS'ers aan te scherpen. Een ambtelijke werkgroep buigt zich over de mogelijkheden hiervoor. De onderzoekers gaan na of de evaluaties van ernstige incidenten waarbij TBS-patiënten met verlof waren betrokken, nieuwe in formatie oplevert. Uit cijfers van Justitie over 1995 blijkt dat er toen 33.000 keer verlof is verleend. Justitie registreerde acht inci denten waarvan één met dodelijke afloop. Ongeveer zeventig TBS'ers gingen dat jaar met proefverlof. Den Haag - Minister Zalm van Financiën wil een intern onder zoek naar een lek op zijn ministerie. De Volkskrant publiceerde donderdag gegevens, die volgens de krant uit de Miljoenennota afkomstig zouden zijn. Maar volgens het ministerie van Finan ciën betreft het oude gegevens uit een eerder in beperkte kring verspreid begrotingsstuk. Uit het uitgelekte stuk zou blijken dat de koopkracht onder het paarse kabinet in de periode 1995-1998 aanzienlijk is toegeno men net 2 tot 8 procent. De lastenverlichting voor burger en bedrijfsleven zou in plaats van de begrote 8,9 miljard gulden met 16,4 miljard gulden bijna1 twee keer zo hoog uitvallen. Ook is aanzienlijk meer geld uitge trokken voor nieuw beleid, in plaats van 3 miljard gulden onge veer 10 miljard gulden. Den Haag - De Turkse ambassade in Den Haag ontkent dat zij of haar medewerkers op enige wijze betrokken zijn bij infiltratie of pogingen daartoe binnen de Nederlandse politie. Hetzelfde geldt voor de Turkse consulaten en hun medewerkers. De Turkse ambassadeur Baki Ilkin reageert op een rapport van onderzoekers van de Nijmeegse Universiteit naar het lekken van politie-informatie naar derden. Zij concludeerden daarin dat ambassades, consulaten en buiten landse politieke partijen proberen te infiltreren in politiekorpsen. Zij zouden dat onder meer doen door politie-agenten uit die lan den voor hun activiteiten te ronselen. Het zou vooral gaan om Turkije, Marokko en Suriname. Den Haag - De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Schmitz van Justitie meer geld uittrekt om de werklast bij de instellingen voor gezinsvoogdij te verminderen. Het bedrag van 18,4 miljoen gulden dat Schmitz voor dit en volgend jaar samen op tijdelijke basis beschikbaar wil stellen, vindt de Kamer volstrekt onvol doende. Den Haag - De Verenigde Staten werken momenteel plannen uit om verder te bezuinigen op defensie-faciliteiten in Europa. Mo gelijk dat in Nederland vier Amerikaanse wapendepots dicht gaan. Zo'n achthonderd arbeidsplaatsen voor burgerpersoneel staan daardoor op de tocht. Defensie verwacht niet eerder dan rond de jaarwisseling een de finitief Amerikaans besluit. Staatssecretaris Meijling hoopt deze week tijdens zijn bezoek aan de VS de schade voor de depots in Nederland (Coevorden, Vriezenveen, Brunssum, Eijgelshoven) te beperken. Amsterdam - De Turkse familie Gümiis moet in de week van 1 oktober vertrekken. Dat heeft de kleermaker uit De Pijp te horen gekregen van de Vreemdelingenpolitie. Gümüs had eigenlijk 10 september het land moeten hebben verla ten. De familie heeft nu nog de tijd een aantal zaken rond de ver huizing te regelen. Gümüs wil onder meer zijn winkel nog verko pen. Daarnaast moet hij de vlucht nog regelen. Gümüs, die twee schoolgaande kinderen heeft, weet nog niet wat hij in Turkije gaat doen. Van onze verslaggever Rijswijk - Het aantal zeden zaken waarbij minderjarigen zijn betrokken, is de laatste jaren fors gestegen. Er is zelfs sprake van een verdub beling van het aantal zaken dat voor de rechter kwam. In 1996 kwam het ook tot tien kinderpor no-processen, negen meer dan in 1994. Dat staat in het septembernum mer van Opportuun, het tijd schrift van het Openbaar Minis terie (OM). De toename van ze denmisdrijven blijkt uit de cijfers van Rapsody, het justitieel infor matiesysteem. „Deze stijging is onder andere te verklaren door de grotere open heid rond zedenzaken. Het taboe op incest en seksueel misbruik in een gezagsrelatie, bijvoorbeeld op school, is langzamerhand aan het verdwijnen. Dat heeft de drempel voor mensen om aangif te te doen duidelijk verlaagd. Ook behandelt de politie de men sen die aangifte komen doen pro fessioneler dan voorheen," zegt criminoloog B. Berghuis, verbon den aan het stafbureau van het OM in Den Haag. Tegenwoordig biedt de wet meer mogelijkheden op het gebied van zedenzaken. De omschrijving hiervan is verruimd, waardoor meer vergrijpen onder de straf wet vallen. Tevens is de verja ringstermijn van zedendelicten in de wet verruimd. Het is volgens het OM onbekend of vorig jaar daadwerkelijk meer zedenmisdrijven zijn gepleegd, dan in '94. Het gebruik van alco hol en drugs en het vrijere seksu ele klimaat kan wellicht, denkt het OM, meer zedenzaken hebben veroorzaakt. „De bereidheid om onder invloed en met toepassing van geweld een bepaald doel te bereiken, neemt in z'n algemeenheid steeds meer toe," stelt Berghuis. Het aantal zaken waarbij het ging om verkrachting van een minderjarige, jonger dan twaalf jaar, steeg van 281 in 1994 tot 383 in 1996. In 254 gevallen leidde het aanbrengen van de zaak door de politie bij het OM tot een rechtszaak tegen 137 in 1995. Het aantal rechtszaken dat be trekking had op gemeenschap met iemand jonger dan zestien steeg van 65 in 1994 tot 212 vorig jaar. Ook zag het OM meer zaken waarin het ging om ontucht met misbruik van gezag of vertrou wen. In dit soort zaken gaat het veelal om ontucht met (pleegkin deren en om ontucht door hulp verleners met patiënten of cliën ten. In 1994 stuurde de politie 376 van dit soort zaken naar het OM, vo rig jaar 455. Het aantal rechtsza ken steeg van 153 naar 294. Het aantal bij het OM binnenge komen verkrachtingszaken steeg van 917 in 1994 tot 1043 vorig jaar. In 1996 kwam het in 569 gej vallen tot een rechtszaak, in 1" waren dat er 435. Een grote stijging viel °°k te nemen in zaken waarbij 'be- draaide om ontucht met een wusteloze, onmachtige, gest°°.q» of kind': 513 gevallen in 1904, in 1996. Voor dit delict zlln zedenmisdrijven voor de ree gebracht. Over de werkelijke omvang zedendelicten in Nederland w het OM geen schatting SeV®' hoeveelheid aangiften g slechts een aanwijzing va® omvang van de problematie In Peking begint vandaag jjet 15e Congres van de Chinese Communistische partij (CCP). Het congres, dat eenmaal in de vijf jaar valt, zal worden bijge woond door meer dan tweeduizend afgevaardig den en wordt door de pers omschreven als uiterst be langrijk. Maar is het dat wel? Door Jan van der Made Peking - In een enorme zaal van de Grote Hal van het Volk wordt de eerste voorbeschouwing gege ven van het partijcongres. Vol gens woordvoerder Xu Guang- chun zal de partij 'triomfantelijk en zonder wankelen haar correc te beleidslijn volgen' zoals die werd uitgestippeld door kame raad Deng Xiaoping, China's sterke man, die afgelopen februa- Van onze correspondente Ramallah/Jeruzalem - „Het enig dat terroristen afschuwelijk zij Amerikaanse minister van Buitt bright, gisteren de grote kloof w nen. De tweede dag van haar bezoek aan het Midden-Oosten leverde, zoals verwacht, geen concrete re sultaten op. „Er is nog een lange weg te gaan. We hebben geen overeenstemming over de metho den om het vredesproces weer op de rails te krijgen," was Albrights pessimistische conclusie. Zij toonde begrip voor de frustra ties onder de Palestijnen over de afsluiting van hun woongebieden, de confiscatie van grond door Is raël, de verwoesting van Pales tijnse woningen en de inhouding van belastingopbrengsten. Ze riep het Palestijnse volk op hoop te houden. „Uw frustraties zijn be grijpelijk; dit is niet wat vrede u had moeten brengen. Ik heb deze kwesties besproken en Israël ge wezen op zijn verantwoordelijk heid een goed klimaat te scheppen voor overleg over vrede." Maar. behalve steun voor hun ei sen confronteerde Albright de Pa lestijnse president ook met de ver wachte harde boodschap dat hij de terroristen moet aanpakken, vóór er sprake kan zijn van her vatting van het vredesproces. De Palestijnen kunnen niet van de joodse staat verlangen dat het de Bujumbura (ap) - Met gewe ren, stokken en spades gewa pende Hutu-rebellen hebben in een stadje in het noordwes ten van Burundi 29 mensen vermoord. Vijfentwintig men sen raakten gewond, heeft de staatszender Radio Burundi gisteren bericht. Volgens de zender was de slacht partij, die woensdagavond werd aangericht in Giko, ongeveer 40 kilometer ten noorden van de hoofdstad Bujumbura, het werk van leden van Palipehutu, een Hutu-factie die tegen vredeson derhandelingen met de regering van de Tutsi Pierre Buyoya is. In het noordwesten vielen dins dag negen doden bij gevechten tussen Palipehutu-rebellen en le den van een rivaliserende Hutu- iactie, de Nationale Raad voor de erdediging van de Democratie. De hulporganisatie Men sen in Nood heeft de hand weten te leggen op 36 foto's die bewijzen dat er in het oosten van bongo, het oude Zaïre, wel degelijk massamoor den plaatsvinden. De VN" zijn zeer geïnteresseerd. foor Chris Halkes kiitiS §®en Pretje dÉlötöVte be kken dle Will de Wolf, mede- ganisprfVaMde hrdpverleningsor- gamsaUe Mensen in Nood, deze. naai-n"16?, heeft teruggenomen Afrik- 621L ch van een reis door ziin bv Napels dode lichamen Wen ptiT- jZien' mannen, vrou- afgehaktMB7enhSonlmigen met andevcm fdematen en hoofden, brand 7V?- °§elw°nden of ver- huisjes cm1886" m helhngestorte r P een weg of in het wa-

de Stem | 1997 | | pagina 4