de stem 'Tee' tegen alle kwalen <5>tee Babyvoetjes Goed of slecht Nieuwe schoenen De specialist Helft van de jeugd loopt op niet passende schoenen GELD LENEN? D1 Voorlichtingsboekj e Zuid-Afrikaans rooiboskruid schijnt heilzame krachten te bezitten Kamers gev- Vir babas Eqle, Nahuuiike Ta Supergraad Kafeïenvry Leer Wetenschap WÊÊÊÊ WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ X 51 m mechanisme, re buitenspiegels nog? Kortom, ir een meerprijs Prisma is er daar- te vergelijken met bij ons terug bent, Ervaar het com- .6 Limited Edition jn ze bij u U bent MI1SUBISHI aler. motors A eprijs Carisma 1.6 'aler Lease (070)515 11 82. Ruime gemeub. KAMER in Breda 375,- p.m. 1 n» borg. B. de Wildestr. 22b 3reda. KAMER centrum Rsd. fel. 0165-568197 (bellen na 17.00 uur). Uw eigen Kredietkaart! Krediet tot 20.000. Tel. 066-5260370. Bel tot 22.00 uur 078 - 6180866 013 - 5350105 Centrum Breda Cafétaria ur weg.fam.omst.t.o.lag® Kg v.h. pand zeer ted. P j|(S Horecabem. Tonny Inl. 0493-441200 Surpi s 1111 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1997 De kwetsbare kindervoet Kinderen en schoenen. Het is niet altijd makkelijk ze in 'ver antwoorde' stappers te krij gen. Gewoon omdat ze hun zinnen op een andere schoen hebben gezet of omdat je als ouder niet goed weet waar op te letten. Uit onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de Nederlandse kinderen tussen de vier en tien jaar op te grote of te kleine schoenen loopt! Met voeten die pas op 16-jari- ge leeftijd volgroeid zijn, is dat vragen om problemen. Door Jetty Ferwerda De nieuwe kinderschoenencol- leeties staan alweer te glimmen in de etalages. Geen kind of moe der die er weerstand aan kan bie den. Kinderogen zien alleen de felle kleuren, mooie knopen of stoere profielzolen, ouders kijken met een schuin oog naar het mo del, de kwaliteit en natuurlijk het prijskaartje. Gemiddeld wordt tussen de vijftig en honderd gul den voor kinderschoenen neerge teld, al scoort ook het duurdere prijskaartje steeds vaker. Kinderschoenen kopen is niet makkelijk. Kindervoetjes groeien snel, tussen de 1 en 12 jaar meest al met twee maten per jaar. Maar omdat ze schoksgewijs groeien, vooral de eerste zes jaar, ook wel eens drie maten per jaar. Het vergt dus niet alleen het nodige van de bankrekening, maar ook regelmatige controle van de ou ders op te krappe schoenen. Dat dat niet altijd gebeurt, blijkt uit oen steekproef die onlangs na mens de SVOS (Stichting Vakop leiding voor de Detailhandel in Schoenen) in Slagharen werd ge houden. Uit onderzoek blijkt dat bijna eenderde van de kinderen te kleine schoenen draagt en ruim 28 procent te grote. Ook blijken schoenen in eenderde van de gevallen te smal. FOTO MARC BOLSIU5 Uit dat onderzoek bleek dat bijna eenderde van de kinderen te klei ne schoenen draagt en ruim 28 procent te grote. Ook bleken schoenen in eenderde van de ge vallen te smal. Soms waren de ge volgen bij oudere kinderen al zichtbaar, zoals hamertenen, knikvoeten of vervormde botten. Op langere termijn treden knie-, heup- en rugklachten op en een blijvend slechte lichaamshou ding. Waarom zijn kindervoeten zo kwetsbaar? Mevrouw G. Croiset, arts en wetenschappelijk mede werkster aan de universiteit van Utrecht: „Een kindervoet is lang in de groei en bestaat voor een groot deel uit zacht kraakbeen, waardoor het dus makkelijk kan misvormen. En omdat kleine kin deren een hoge pijngrens hebben, geven ze niet snel zelf aan dat hun schoenen vervelend zitten. Ze hebben vaak alleen oog voor het model. Door slechtzittende schoenen gaan kinderen vaak op een onnatuurlijke manier lopen en dat heeft weer gevolgen voor de stand van de voet en de lichaamshouding. Volgens de heer G. van de Ven, directeur van SVOS, wordt het tijd dat de consument betere voorlichting krijgt over kinder schoenen. Hij ziet een taak weg gelegd voor de schoenwinkel, maar ook voor bijvoorbeeld het consultatiebureau. „Bovendien mag de consument zich best wat kritischer opstellen in de schoen winkel", aldus Van de Ven. De uitgave van het boekje 'Waar wringt de schoen' is een eerste stap in de richting van de ouders. In de kleine pocket staat alles wat ze moeten weten bij het ko pen van kinderschoenen. Want waar let je op bij aankoop? Beschaafde studente zW. m. spoed royale KAMER Breda 0165-543572 na 18.00U. Student 2e jrs. NHTV zk kamer max 450,- kefs', centr.Breda na 17.00 u- 0345-651613. Rooibostee staat in Zuid-Afri ka te boek als middel tegen ve le kwalen. Sinds kort is het ook in Nederland te koop. Het rooiboskruid groeit uitslui tend in Zuid-Afrika en dan oog maar in een klein deel van net land. Pogingen om het el ders te verbouwen zijn mis lukt. Door Nico Koolsbergen BKR geregistr. /u geen bezw.tel.066-5261 W Krediet tot 30^1 kooibostee kelpt tegen slapeloos heid, eczeem, hooikoorts, maag- zuur, en meer. Haarlemmerolie is wniets bij, de homeopaat en ma- öobioot kunnen wel inpakken. Baby's worden weer gezond, ver oudering wordt afgeremd, aller gieën in vele variaties worden be dwongen. Het kan niet waar zijn, uenk je. Maar dan verklaart de uid- Afrikaanse ambassadeur oogstpersoonlijk dat Rooibostee g®wd is... Ambassadeur Carl Niehaus heeft er het apartheidsbewind acht c®,"1 de gevangenis doorge it i werd geestelijk en li chamelijk gemarteld. „We kregen «ooibostee. Zo houd je gezoSde gevangenen," zegt hij met enig cynisme. Hij heeft een dochtertje van tien weken dat de borst krijgt. En zijn vrouw drinkt slo ten Rooibostee. Zodat ook de ba by het nodige ervan binnen krijgt. En dat is gezond, aldus Niehaus. Bezoekers van de Zuid-Afrikaan se ambassade in Den Haag kun nen in plaats van koffie ook Rooi bostee krijgen. In Zuid-Afrika is het een vanouds bekende drank, ook al voor er wonderen aan wer den toegeschreven. Rooibostee is een thee. De h ont breekt, het Zuid-Afrikaans wijkt op veel punten af van het Neder lands. Maar als je goed luistert en duidelijk spreekt, kun je elkaar over een weer prima begrijpen. De thee is uitstekend vir ba bas wannneer dit met bottelvoedings gekombineer word', meldt de ver pakking. Met een baba (baby) en bottelsvoeding (flesvoeding) is het ook begonnen. De thee is sinds kort in Neder land te koop. Het eerste pak werd vorige week dinsdag officieel aan Niehaus aangeboden door Anni- que Theron. „Ik ben een oma die met een missie de wereld rond GïSONDHEIDSDR ANKIEs HIQËNIES BEHANDEL De verpakking van Rooibostee. gaat", zegt ze. Annique Theron heeft de helende werking van het Rooiboskruid toevallig ontdekt en het middel sindsdien onver moeibaar gepromoot. Ze werd er in Zuid-Afrika zakenvrouw van het jaar mee. Ze is bijna zeventig maar ziet er jonger uit. Zou dat door de thee komen? Annique Theron tobde in de jaren zestig met haar vierde kind. Niets hielp, het kind had een kwakke lende gezondheid, sliep slecht, was onrustig. Toen de moeder op een gegeven moment wat warme Babyvoetjes hebben bewegingsvrijheid nodig. Het is het beste ba by's hun eerste stapjes blootvoets te laten zetten. Zo kunnen de voeten en tenen zich goed ontwikkelen, sterk worden en lekker heen en weer wiebelen. Laat het kindje op een oneffen onder grond lopen, zoals tapijt, gras of zand. Dat zorgt voor sterke spie ren. Gaat een baby buiten lopen, dan zijn er speciale schoentjes ter bescherming. Deze moeten zeer soepel, licht en buigzaam zijn, vooral de zooltjes. Het materiaal moet kunnen ademen. De naden mogen niet te dik zijn. Regenlaarzen, plastic sandaaltjes, sportschoenen. Ze zijn ge maakt voor de functie die ze hebben, dus het is niet verstandig kinderen er de hele dag op te laten lopen. Sportschoenen geven al leen daar steun waar het voor een sporter belangrijk is. Voor alle daags gebruik zijn ze wegens onvoldoende steunpunten onge schikt. Bovendien ventileren ze slecht, omdat er vaak kunststof in zit verwerkt. Rubberen regenlaarzen hebben een slechte pasvorm en houden transpiratievocht vast. Plastic sandaaltjes zijn wel lek ker luchtig, maar qua pasvorm onverantwoord. Uit consumentenonderzoek blijkt dat ouders bij het kiezen van kinderschoenen letten op pasvorm en de voorkeur geven aan leer. Kinderen krijgen over het algemeen twee keer per jaar nieuwe schoenen. De voornaamste aanleiding tot aankoop is, dat kinde ren uit hun schoenen zijn gegroeid. Ruim een kwart van de ouders heeft moeite met het vinden van goed passende schoenen. Een goede schoenwinkel beschikt volgens de SVOS over moderne meetapparatuur. Allebei de kindervoetjes worden in de lengte en breedte opgemeten. Van alle kinderschoenen zijn er minstens vier breedtematen in voorraad. De schoenwinkelier controleert elke twee maanden of de schoenen nog passen. De winkelier houdt de groeigegevens bij op een speciale kaart of in de computer. Ten eerste moet de schoen het voetje goed en soepel omsluiten, vanaf de bal van de voet tot rond de hiel en wreef. Het voetje mag niet te veel naar voren schuiven. Ten tweede moeten de teentjes in lengte, breedte en hoogte vol doende bewegingsvrijheid en groeiruimte hebben. Croiset: „Kinderen hebben schoenen nodig die minstens tien a vijftien millimeter langer zijn dan de langste teen. Niet alleen omdat de voetjes zo snel groeien, maar ook omdat voeten tijdens het lopen veren en langer worden en altijd ietsje naar voren schui ven." Andere aandachtspunten zijn de breedte van de voet, de aanwezigheid van een voet- of hielbed in de schoen en het mate riaal. Leer heeft de voorkeur, het laat zich makkelijk vervormen, is duurzaam, stevig en ventileert goed. Moderne kinderschoenen zijn nagenoeg allemaal uit leer gemaakt. Dat blijkt uit de nieuwe wintercollecties. Hooguit gebrui ken ontwerpers hier en daar ny lon of rubber voor high-tech ac centen. De enkellaarsjes zijn duidelijk een trend in de kinderschoenen thee aan de babyfles toevoegde om die snel op temperatuur te krijgen, merkte ze dat de baby daarvan opknapte. Sindsdien heeft ze haar leven aan de Rooi bostee gewijd. In de afgelopen dertig jaar heeft ook de wetenschap zich ermee bezig gehouden. Het middel be vat vijftig keer zo veel anti-oxy- danten als groene thee. En dat is gezond, of in elk geval onschade lijk. Er zit geen cafeïne in, zoals in andere theesoorten. Waarom het volgens de ervaring van heel veel mensen zo goed werkt, is minder duidelijk. Het ziet er niet bijzonder uit en soms vinden mensen het ook niet lekker. „Het is de Assepoester onder de drank jes," zegt Annique Theron. We mogen proeven. De thee geurt naar hooi en grond. En smaakt lekker - maar dat is persoonlijk. In elk geval hebben we, los van de eventuele wonderen, een interes sante nieuwe thee ontdekt. Rooibostee is te koop bij de betere drogist (nog niet bij de grote ketens) en ae reformzaak voor f 12,95 voor een pak met 80 theezakjes. Tijdelijk zit er een gratis boekje met achter grondinformatie bij. mode. Sport- en bergschoenen zorgen voor de inspiratie. Kleur contrasten zijn opvallend, zoals zwart met geel, groen en zwart, geel met rood. Apart zijn de di verse sorten leer variërend van glans tot craquelé, reptiel en nu- buck. Er zijn zelfs schoentjes die van kleurschakering veranderen tijdens het lopen. De belangrijk ste kleuren zijn bruin, steenoran je, groen, geel, blauw, zwart en metallic. De moderne kinderschoen kan op verschillende manieren sluiten, met een rits, klittenband of ve ters. De zolen hebben vaak een duidelijk profiel. Het boekje 'Waar wringt de schoen' is te bestellen bij de SVOS. Maak vijf gul den over op bankrekeningnr. 38.52.03.292 en stuur een briefkaart met naam en adres naar SVOS, Post bus 295, 1380 AG Weesp. Ikea mikt nu ook op kinderen PAGINA Sony komt met echt platte tv PAGINA Daihatsu verrast met Terios PAGINA «BI

de Stem | 1997 | | pagina 19