E N.V. g van Het lachebekje van Financiën Minister Gerrit Zalm is een workaholic met de nodige zelfspot DESTEM BINNENLAND A8 *G 11 SEPTEMBE Grote uithalen Funperson Keihard Schoenen Cum laude Illegaal plakken Confrontatie Rust en orde I I I I DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 ADVIESPRIJS: ADVIESPRIJS: [ndijke Terneuzen Richting GENT WATERVLIET 5 km ig 25 september 1997 om louden in Bioscoop e jaarrekening 1996 ter inzage. De minister leeft zich uit. FOTO'S HANS KOUWENHOVEN De minister van Financiën presenteert op Prinsjesdag traditiegetrouw de miljoenennota aan de Tweede Kamer. Dinsdagmiddag klokslag 15.00 uur zal minister Gerrit Zalm weer met het vermaarde koffertje vol begrotings stukken de vergaderzaal binnenwan delen. Portret van een workaholic en flipperfanaat. Door Jeroen den Blijker Luid grommend stort het monster met be bloede kop ter aarde. Grijnzend zit WD- minister Gerrit Zalm van Financiën achter zijn computer. Zo, weer een ronde verder. En 's avond noteert hij tevreden in zijn dagboek dat het bloeddorstige computers pelletje Doom n steeds minder geheimen voor hem heeft. Gerrit Zalm (1952) houdt van spelletjes, als intermezzo tussen saaie besprekingen en taaie staatszaken. Niet voor niets staat sinds zijn aantreden in de kantine van het ministerie een imposante flipperkast, de Indiana Jones. Het is zijn manier om opge fokte agressie kwijt te raken. Om zijn werk te relativeren. Zelf staat hij er ook wel eens van te kijken van hoe hij dan tekeer kan gaan. „Het is OORLOG," brulde hij ,twee jaar geleden toen hij op uitnodiging van de flippervere- niging 'No Balls, No Glory' publiekelijk een balletje wegschoot. Een foto toont de excellentie in een dubbele Rietberger ach ter de flipperkast. Lachen, dat hoort ook bij minister Zalm. Grote uithalen, ontblote tanden. Als het écht leuk is, krimpt hij ineen als een clown op een kinderpartijtje. Autoriteiten be spotten bijvoorbeeld, is altijd lachen. Ook nu hij zelf een autoriteit is. Zoals toen bij zijn afscheid van het Centraal Planbureau: door zijn collega's kreeg hij een nep-ko- ninklijke onderscheiding opgespeld. Da's leuk omdat Zalm nog steeds geen konink lijke onderscheiding heeft en diep in zijn hart best zo'n speldje wil hebben. Of dat speelgoedautootje. Een cadeautje van zijn collega's van Economische Zaken, toen hij in 1988 het ministerie verliet en dus zijn dienstauto met chauffeur kwijt raakte. Terwijl juist hij zo intens geniet van dat soort privileges! Zijn zelfspot en neiging tot relativeren leidt soms tot opmerkelijke situaties. Zo liet hij zich onlangs in de wandelgangen op weinig parlementaire wijze uit over een motie van een Kamermeerderheid voor meer geld voor de OV-studentenkaart. Hij maakte het bekende armgebaar: 'Fuck you'. In de Kamer zelf riep hij keihard, toen de microfoons uitvielen: 'We voeren de motie niet uit!' Een beetje parlementa riër pikt dat niet natuurlijk. Maar ach, het is Gerrit... En het was vlak voor de start van de vakantie. En hebben we niet gela chen?, hinnikt een Kamerlid nog na. ..Hij is onmiskenbaar een funperson," ty peert Prof. Dik Wolfson de man met wie hij jarenlang nauw samenwerkte in de Sociaal Economische Raad. „Het is geen pose. Hij is geen popie jopie. En dat voelen mensen. ™1 is gewoon zo." Zijn opmerkelijke presentatie bracht hem Jf.'f geval nimmer in grote problemen, elts zijn politieke tegenstanders pikken wel van hem. Ze kunnen ook niet anders. ant Zalms werk straalt grote degelijk- e u^- Hij is een ware workaholic. Leeft r'iTF'6 van en Barclay. Natuur lik, daags na zijn aantreden haalde hij de pers met de voor Haagse kringen zeer op merkelijke uitspraak dat hij iedere avond om zes uur thuis achter de aardappelen zit. „Maar dan gooit hij snel zijn kinderen in bed en verdwijnt hij in zijn studiekamer," weet zijn zes jaar oudere broer Sjirk. Hoe anders zijn die grote 'loodgieterstassen' te verklaren die Gerrit dag in dag uit mee naar huis sjouwt? Zijn verstand is scherp. Een zegen voor ie mand die graag debatteert. En hij kan goed, zo nodig keihard onderhandelen. Wolfson, die in 1991 met Zalm in de SER een advies over de uiterst gevoelige WAO- kwestie voorbereidde: „Hij weet zich na melijk te verplaatsen in de positie van de ander. Dat helpt hem nu ook om overeind te blijven in deze brede 'paarse' coalitie. Hij is geen partijrakker, geen dogmaticus. Maar ook weer niet gemakkelijk te over tuigen." Daar kan landbouwminister Jozias van Aartsen over meepraten. Vorig jaar trad Van Aartsen bijna af, omdat zijn partijge noot hem extra geld weigerde voor een warme sanering van de veestapel. „Mijn vader was kolenboer en die is ook koud ge saneerd," luidde Zaims laconieke com mentaar. Thuis, in Enkhuizen, was het dus geen vet pot. Na het ineenstorten van de kolenhan del probeert vader Zalm voor zijn gezin - vijf zoons, Gerrit is nummer vier op rij - nog een inkomen bijeen te schrapen met een handeltje in huisbrandolie en gasfles sen. Maar ook in Enkhuizen is het aardgas niet te stuiten. „Pa heeft zelfs nog chinchil la's gekweekt. Maar dat werd helemaal een drama," zegt Sjirk Zalm. „Die ouwe hield niet eens van dieren. Uiteindelijk heeft hij toen maar mijn zaak overgenomen: olie, zand, zeep, soda." Zelf zit Sjirk tegenwoordig in de schoenen branche. „Ik sta op de markt." En profi teert hij van zijn beroemde broer. „Ik maak wel eens een toepasselijke advertentie: 'Gerrit Zalm loopt niet naast, maar op zijn schoenen. Die koopt hij namelijk bij ons!"' „Nou ja, het is natuurlijk niet waar dat Gerrit bij mij zijn schoenen koopt. Hij loopt op hele dure Van Bommels of Van Liers. Daar zit voor mij geen handel in. Maar de mensen vinden zo'n advertentie hartstikke leuk en Gerrit vindt het goed dat ik zijn naam gebruik." „Hij komt ook wel eens bij mij in de kraam. Neemt hij wat schoenen mee, voor die mei den op kantoor. Dan belt zijn chauffeur even naar Den Haag, met die secretaresses: 'Hij heeft nog die en die schoenen staan. Moet je ze hebben?' Zo gaat dat." Zelf vindt Sjirk zijn broer 'harstikke ge schift'. „Bij Philips of Albert Heijn kan hij zo vier keer zoveel verdienen. Maar hij vindt die politiek leuk. Hij is er helemaal gek mee." Of, zoals Wolfson het verwoordt: „Als Gerrit ergens van overtuigd of in geïnteresseerd is, gaat hij ervoor. Hij is zeer gedreven." Gedreven was hij al als spoorstudent. Eind jaren zestig gaat Zalm, achttien jaar oud, Algemene Economie studeren in Amster dam. Hij studeert snel, maakt indruk op zijn professoren. Uiteindelijk studeert hij cum laude af. Maar Zalm is niet het type dat alleen studeert: zijn interesse strekt verder dan de collegebanken en voor een beetje student is er in die dagen veel te be leven. Het is de tijd van provo. De wereld moet op zijn kop. Wie een beetje links is, gaat in een spijkerpak over straat en leest De Volkskrant. Er hangt verandering in de lucht en Gerrit wil het dus allemaal mee maken. Onder invloed van die tijdgeest wordt hij lid van de PvdA. Niet al te radikaal en toch links: op naar een nieuwe, rechtvaardiger samenleving. Meteen is hij voorzitter van de PvdA-afdeling Enkhuizen. „Er waren toen al weinig mensen die dat baantje wil den doen," herinnert Jan Koehoorn zich, destijds mede-bestuurslid. „Maar Gerrit had ook kwaliteiten. Hij viel op. Scherp zinnig, humoristisch, aimabel." De latere minister ontpopte zich al snel als een actie voerder pur sang. Vietnam, Angola en Zuid-Afrika: ook in Enkhuizen waren dat de items. Koehoorn: „Gerrit beschikte over contacten met actiegroepen in Amsterdam. Wij vonden dat geweldig natuurlijk." Zo was Zalm de de grote motor achter de 'De kens voor Angola'-actie. Een actie mét Va- ra-Keurmerk, steun van de PvdA en zegen van de FNV. Dus het moest wel goed zijn. „Dan gingen wij collecteren, voorafgegaan door een instructie van Gerrit. 'Jongens,' zei hij dan, 'Jullie wordt vast gevraagd: de kens voor Angola? Het is daar toch heel warm?' Dan moesten wij antwoordden: 'Ja, maar 's nachts juist heel koud'. Zo deden wij; het is ons inderdaad regelmatig ge vraagd." Het is ook in die tijd dat Gerrit door de po litie wordt aangehouden wegens het ille gaal plakken van posters. Welke posters hem noodlottig werden, is niet meer te ach terhalen. Stop de oorlog in Vietnam? Pers geen Zuid-Afrikaan uit? Koop geen koffie uit Angola? (Broer Sjirk: „Dan mochten we weer eens niet bij Albert Heijn kopen. Ter wijl hij tegenwoordig gek is op die win kel!"). Koehoorn ('ik weet het zo goed om dat Zalm mij, destijds student eerstejaars rechten, nog om advies heeft gevraagd') meldt echter met grote stelligheid dat het PvdA-verkiezingsposters waren. „De ge meente had speciale verkiezingsborden neergezet. Daar mocht je plakken. Maar de resterende posters plakte Gerrit gewoon op de muur. En dat kon dus niet." Koehoorn heeft de minister in spe aangeraden om in ieder geval kwast en emmer aan de rechter terug te vragen. „Dat waren geen verboden wapens. En als je gaat behangen, kan dat altijd nog van pas komen." Kort daarop keert de jonge student de Pv dA-afdeling Enkhuizen definitief de rug toe. Niet omdat hij zijn buik vol heeft van de politiek - hij discussieert met veel pas sie -, wél omdat hij zijn eerste baan op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag aangeboden krijgt. Vanaf dat moment ontwikkelt zijn carrière zich pijlsnel. Hij leert de ambtenarij van binnenuit kennen. Leert de trucs doorzien waarvan ambtenaren en politici zich soms bedienen. Kennis die hem vandaag de dag tot voordeel strekt. Hij paste zo nodig die trucs zelf toe. Want, zo weten zijn colle ga's, Gerrit is een creatief, handig baasje die graag van zich horen laat en niet weg loopt voor een conflict. Via Financiën belandt hij in 1988 uiteinde lijk op het Centraal Plan Bureau, het pres tigieuze rekeninstituut van het kabinet. Een jaar later wordt hij CPB-directeur; een functie met invloed en aanzien. Een baan bovendien waarin hij publiekelijk de con frontatie kan aangaan. Met de vakbewe ging bijvoorbeeld, of de werkgevers. Bei den jaagt hij de gordijnen in door het kabi net te suggereren niet zondermeer elke CAO algemeen verbindend te verklaren. Want als econoom weet Zalm maar al te goed dat elke extra procent loonstijging werkgelegenheid kost. Het is ook zijn economische achtergrond die uiteindelijk leidt tot een breuk met de PvdA, begin jaren tachtig. Het begrotings beleid van 'zijn' partij rammelt aan alle kanten. „Ik zat me wild te ergeren aan Den Uyl." Nee, dan liever de WD: die hamert juist voortdurend op tekorten. Ook om andere redenen hoort Zalm bij de WD thuis, vindt Wolfson. „Gerrit is hele maal geen socialist. Hij is een duidelijke li beraal. Hij gelooft zeer in zelfredzaamheid, heeft een zonnig vertrouwen in het indivi du. Een socialist wil de burger toch vooral compenseren, bijstaan. Maar Gerrit denkt vooral: als je werkt, komt het wel goed." Toch is zijn 'rooie verleden' niet helemaal voor niks geweest. „Gerrit kent het rooie familiegevoel", zegt Wolfson, zelf lid van de PvdA. „Hij kent de PvdA-cultuur, blijkt mij keer op keer. En dat komt hem goed van pas in dit 'paarse' kabinet." Zalm is geen conservatief liberaal a la Wiegel, maar bevindt zich op de linkervleugel van de WD. De PvdA'er prijst WD-fractielei- der Bolkestein dan ook voor het feit dat hij juist Zalm in dit kabinet heeft gezet. De fractieleider zelf is ook zeer tevreden over zijn keus. Zalm is de enige WD-be- windsman die na de verkiezingen van 1998 op zijn eigen departement mag terugkeren. De andere liberale bewindslieden moeten van ministerie wisselen, om hun ervaring te verbreden. Een groter blijk van vertrou wen van de partijtop lijkt haast niet moge lijk. Drie jaar Zalm levert in ieder geval een rooskleurig beeld op van de staatsfinan ciën. De strenge manier waarop hij de schatkist bewaakt - 'Mijn grootmoeder zei al: Veel beloven en weinig geven doet een gek in vreugde leven' - heeft een eind ge maakt aan de vrijwel permanente Haagse stammenstrijd om het grote geld. Hij haal de immers een streep door de tussentijdse begrotingsonderhandelingen en schiep daarmee rust en orde aan het front. Een verdienste van de WD-minister? Slechts ten dele. Want voor deze aanpak was de politiek bij het aantreden van het kabinet- Kok rijp, na het jarenlang geploeter en ge zweet in de Trèveszaal. Maar ook in andere zin is Zalm vooral een mooi-weerzeiler. Natuurlijk, hij wist Ne derland te kwalificeren voor de EMU en bracht het financieringstekort verder te rug. Maar of Zalm dat geheel op zijn conto mag schrijven? Dik Wolfson, nogmaals: „Dit kabinet is niet zo rauwgebeukt door tegenvallers als het vorige, toen Kok nog op Financiën zat. Het gaat economisch prima en met het be hoedzaam begrotingskader dat Zalm heeft geïntroduceerd, heb je nog wel eens een meevaller te verdelen. En dat doet het na tuurlijk altijd prima."

de Stem | 1997 | | pagina 9