Tommei wil huursubsidie 6 repareren' MuzU Albrig Palest onder ZEEUWSCH-VLAANDEREN Marijnissen woedend over afscheidsborrels Gümüs moet het hoofd buigen 'Politici hebben verwachtingen gewekt' ME niet uitgesloten van WAO-uitkering Steve Bi Onder druk PvdA en oppositie FESTIVAL VAN DE STEM Concreet sociaal beleid SBÉ DE STEM BINNENLAND A4 peSTEM GPV-Kamerlid Van Middelkoop ergert zich aan collega-parlementariërs: THEMA: spicgeC v. 11 SEPTEMBER - 4 OKTOBER 1997 MANAGEMENT WORKSHOPS 1997 „EST^mbaht Dinsdag 16 september SLIMME VRAGEN VOOR BETERE VERKOOPRESULTATEN ING Ëi) BANK DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Vijfde Rotterdamse disco dicht 7 jaar cel wegens drugstransporten Jongens terroriseren 55-jarige man Borst wil betere voorlichting siliconen Piramidespel definitief verboden Meer onderzoek melanoom wenselijk WN begint grote carpoolcampagne Mogebjk buitenlandse infiltratie bij politie Verkoop buitenlandse KLM-tickets vrij Ook Natanyahu Graafwerkzaairi bij onderzoek i i i i DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 Door Ap van den Berg Den Haag - Denk niet dat ka meraad Marijnissen zijn neus ophaalt voor witgekraagde blonde rakkers: „Ik ben zelfs buitengewoon gezelhg als het daarom gaat." Maar als Twee de-Kamerlid voor de Socialis tische Partij slaat zijn gemoed om in chagrijn als een zak met overheidsgeld wordt 'verkwist aan elitaire afscheidsborrels'. Deze week kwam de SP-voorman ter ore dat de stoelendans van hoofdcommissarissen van politie (de korpschefs Nordholt, Brand, Hessing en Wiarda) een slordige 400.000 harde guldens kost. Aan ongeremde afscheidsfeestjes, wel te verstaan. De rechtgeaarde so cialist in Jan Marijnissen is zie dend. Hij eist dat minister Dijk stal van Binnenlandse Zaken als de wiedeweerga paal en perk stelt aan 'extreme afscheidsbijeenkom sten'. „Ik vind dat lieden die ze or ganiseren en bijwonen een enorme plank voor hun kop hebben," ful mineert hij. „Het is van de zotte dat zulke feestjes plaatsvinden, terwijl wij de mensen in het land essentiële dingen moeten onthou den omdat er geen geld voor is? Ik stoor me daar ontzettend aan. On ze belastingcenten gaan op aan opgeblazen feestjes." Bovendien geeft de stoelendans van hoofdcommissarissen geen enkele aanleiding tot enig feestge druis, vindt hij. De verschuivin gen vloeien immers (mede) voort uit het weinig vleiende IRT-rap- port. Wie vermoedt dat Marijnis sen vast wel eens bij dure borrels 'binnenpiept', kan zijn geld beter op een ander zetten. „Ik frequent eer dat soort bijeenkomsten niet. Feestjes vier ik met mijn vrienden. Laat ons maar lekker in ons kroegje in Oss wat drinken, biljar ten, kaarten en ouwehoeren. En daar betalen we onze consumpties uit eigen zak." Nee, borrels als die van de korps chefs hebben 'een veel te hoog klefheidsgehalte'. En daarvan moet hij niets hebben. „Ik weet precies hoe dat gaat: als die men sen een slok op hebben, slaan ze hun arm om je schouder en vertel len dan hoe goed je het wel niet doet als volksvertegenwoordiger." Jan Marijnissen foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) wil alsnog een oplossing zoeken voor huurders die door een plotse linge daling van hun inkomen huursubsidie mislopen. Hij is gisteren gezwicht voor zware druk van PvdA en de oppositie. Ongeveer zevenduizend huishou dens dreigen de dupe te worden van de nieuwe huursubsidiewet. Deze huurders, die hun inkomen fors zien dalen maar boven het ni veau van de bijstand blijven, moeten voor aanvullende huur subsidie een beroep doen op bij zondere bijstand in hun gemeen te. Dat leidt tot grote problemen om dat gemeenten zelf mogen bepa len hoeveel ze aan bijzondere bij stand uitkeren. Huurders kunnen er daardoor honderden gulden per maand op achteruitgaan. CDA en PvdA kaartten de kwes tie in juli al bij Tommei aan en vroegen hem toen de regels aan te passen, zodat huurders er minder in inkomen op achteruitgaan. De bewindsman beloofde destijds een onderzoek. Eind augustus liet hij de Kamer echter weten dat hij aanpassing van de regels toch niet nodig vond. Daarmee haalde hij zich de woede van een groot deel van de Tweede Kamer op de hals. Kamerlid Biesheuvel (CDA) ver weet Tommei gisteren door zijn opstelling kostbare tijd verloren te hebben laten gaan. Tommei be loofde de Kamer daarop alsnog te zullen onderzoeken of een verbe tering van de positie van de huur ders mogelijk is. De SP'er Poppe stelde daarop cynisch vast dat 'we nu even ver zijn als half juli toen Tommei ook beloofde er wat aan te doen'. De staatssecretaris zegde toe dat het onderzoek 1 november klaar is. Tegelijk met het onderzoek werkt de staatssecretaris aan een wetswijziging, zodat een aanpas sing van de huursubsidieregels in juli 1998 van kracht kan worden. Tommei zal ook bekijken of hij wat kan doen voor huurders die in de tussentijd in de problemen komen. De Kamer nam genoegen met de toezegging van Tommei. Biesheu vel constateerde tevreden dat de staatssecretaris 'eieren voor zijn geld heeft gekozen'. De staatsse cretaris wees de Kamerleden er wel op dat hij niet kan garande ren dat de regels ook daadwerke lijk worden aangepast. Technisch is dat volgens de bewindsman zeer gecompliceerd. Wat aanpas sing van de regels gaat kosten, is niet bekend. Zekeriya Gümüs staat met gebogen hoofd voor zijn winkel in de Amsterdamse Pijp, nadat hij heeft gehoord dat de rechter heeft be paald dat hij en zijn gezin definitief Nederland uit gezet mogen worden. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De chronische vermoeidheidsziekte ME kan wel degelijk leiden tot arbeidsongeschiktheid. Maar het is niet zo dat alle ME-patiënten automatisch in aanmerking komen voor een WAO-uitkering. Dat schrijft staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer in antwoord op vragen van CDA, D66, SP en GroenLinks. Deze zomer verloor een ME-pa- tiënte haar WAO-uitkering om dat ze alsnog arbeidsgeschikt werd verklaard. De indruk ont stond toen dat alle arbeidsonge schikte ME-patiënten hun uitke ring zouden verliezen. Dat is niet het geval, meldt De Grave. „Bij deze uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep gaat het om een individueel geval." ME veroorzaakt ernstige ver moeidheidsklachten. Bij de meeste patiënten zijn echter geen lichamelijke of psychische afwijkingen te vinden. Dat zegt echter niets over de mate van ar beidsongeschiktheid, aldus De Grave. Van onze Haagse redactie Den Haag - Hij kent de familie Gümüs persoonlijk niet. Nooit ontmoet, nooit gesproken. Toch schrikt GPV-Kamerlid Eimert van Middelkoop zichtbaar als hij de uitspraak van de Amsterdamse kort geding-rechter hoort: geen recht op ver blijf in Nederland, de familie moet terug naar Turkije. „Jammer," mompelt de GPV'er in zijn Haag se werkkamertje. „Zeer te betreuren. De rechter is natuurlijk onafhankelijk, maar ik had toch de stille hoop dat de verwachtingen die politici bij dit gezin hebben gewekt een rol zouden spelen bij dit geding." Van Middelkoop was de opsteller van een motie waarin de Kamer werd gevraagd om uitsluitend voor de familie Gümüs een uit zondering te maken op de regels. De motie werd kansloos afgewezen. Oók de partijen die deze zomer zo in de bres leken te staan voor de kleermaker uit de Pijp, PvdA en D66, stemden tegen. Terugkijkend zegt Van Middelkoop dat hij zijn motie vooral heeft ingediend uit erger nis over het gedrag van zijn collega-parle mentariërs, met name van D66'er Boris Dit- trich. „Ik verwijt de politiek dat er verwach tingen zijn gewekt. D66 en PvdA vonden kennelijk dat dit gezin niet mocht worden uitgewezen, ook al voldeed het op geen enke le manier aan de regels." Door een lacune in de vreemdelingenwet was het lange tijd mogelijk dat illegalen wit kon den werken en dus inkomstenbelasting plus sociale premies betaalden. Die mogelijkheid is nu geblokkeerd. Bij wijze van overgangs maatregel krijgen 'witte illegalen' die kun nen aantonen dat ze zes jaar legaal in Neder land hebben gewerkt, een verblijfsvergun ning. Vader Gümüs voldoet bij lange na niet aan die eis: hij kan slechts ruim twee jaar le gaal werk aantonen. Dat element is onderbelicht gebleven in de acties die voor de familie Gümüs zijn ge voerd. Van Middelkoop: „Er is géén debat ontstaan over de rechtvaardigheid van de re gels. Maar politici hebben wel meegedaan aan een publieke actie, met name Dittrich. Die was deze zomer voortdurend te zien op de televisie. Ook Rijpstra van de VVD en Pv- dA-fractievoorzitter Wallage hebben zich voor dit gezin uitgesproken. Ik heb mijn mo tie ingediend omdat ik vond dat deze par tijen dat dan maar eens moesten waarma ken." Van Middelkoop waarschuwt politici om op nieuw in actie te komen voor dit Turkse ge zin. „Wie nu nog iets wil doen, moet wel ze ker weten dat dit dan ook leidt tot een ver blijfstitel." De enorme publiciteit heeft de zaak-Gümüs geen goed gedaan, vindt Van Middelkoop. „Ik krijg vaak uit kerkelijke kring gevallen voorgelegd van illegalen die het land moeten verlaten. Dat zijn nogal eens mensen die zijn geworteld in de samenleving, in de kerk. Hun omgeving schrikt ervan als het bericht komt dat ze terugmoeten. Dat soort zaken moet je juist niet in de publiciteit brengen." Van Middelkoop vindt dat daarmee daarmee verwachtingen worden gewekt die niet zijn waar te maken. „In het geval-Gümüs is een maatschappelij ke actie ontstaan waar politici zich achter hebben geschaard. Dat is niet goed. Kamer leden, en vooral woordvoerders op gebied van vreemdelingenzaken, moeten afstand bewaren. Wij moeten praten over regels, niet over individuele gevallen. Deze zaak is slecht voor het draagvlak van het vreemde lingenbeleid." MUZIEK IN DIENST VAN DE FILM FILM: STEAMBOAT BILL JR. MET BUSTER KEATON met ondersteuning van het Blindman Quartet Woensdag 17 september, Zuidlandtheater, Terneuzen 's Middags kinderuitvoering (30 min.). Aanvang 15.00 uur. Toegang 10.- 's Avonds volwassenenuitvoering (70 min.). Aanvang 20.00 uur. Toegang 25.- CJP/Pas 65: 20.- Speciaal voor scholieren: 10.- Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115-695555 of 45 min. vóór aanvang. Sponsors: Rabobank, Philips Lightning, VB Accountants (ADVERTENTIES) De Hogeschool West-Brabant organiseert in samenwerking met ING Bank en Dagblad De Stem een negental workshops in 1997. De workshops zijn zodanig opgezet dat u direct bruikbare tips ontvangt. het verschil tussen "vragen" en "slimme vragen" hoe u uw verkoopresultaten met 20% verhoogt hoe u het verkoopgesprek in de richting stuurt die u wilt Spreker Plaats Tijdstip Kosten Ronald Driesen is trainer op het gebied van Direct Marketing en was jarenlang reclameverantwoordelijke voor IBM Europe Hogeschool West-Brabant, Hogeschoollaan 1Breda. Aanvang 18.00 uur en einde ca. 21.30 uur. 195.- (exclusief BTW) inclusief workshopmap, broodjes en consumpties. i Aanvraag brochure/inschrijvingen: Image 3000 B.V. Tel. 076-5654404 Fax 076-5659296 Hogeschool West-Brabant Bureau Bedrijfsopleidingen en Advisering Telefoon: 076-5250666 Fax: 076-5250672 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ARMOE IS gedemocratiseerd. De armen bestaan niet meer. Was het in het verleden zo dat bepaalde aan te wijzen groepen armoe leden, nu is armoe veel meer verspreid over de bevolking. Aan het begin van deze en het eind van de vorige eeuw leden wevers en platteelbakkers bijvoorbeeld groot gebrek. Hun kapitalistische werkgevers betaalden te weinig voor de geleverde arbeid en de gezin nen van deze arbeiders verkeerden daardoor in kommervolle omstan digheden. Hele buurten, hele sociale groepen en hele categorieën werknemers konden nauwelijks in hun levensonderhoud voorzien, Dat was structurele armoede, die zich kenmerkte door honger, ziekte en gebrek aan onderwijskansen. Die armoe is in Nederland grotendeels verdwenen. Maar dat betekent niet dat er geen armoe meer bestaat. Nu gaat het in hoofdzaak om in dividuele armoe, legt het onlangs gepresenteerde rapport 'Bevolkings vraagstukken in Nederland anno 1997' uit. Armoe ontstaat tegenwoor dig in hoofdzaak per incident. Vroeger kwam dit natuurlijk ook voor weduwen en wezen weten er over mee te spreken, maar door de ver beterde positie van de werknemers is het karakter der armoe veran derd. Armoe is nu vaak van tijdelijke aard. Door echtscheiding of ontslag ra ken mensen in financiële problemen. Na een aantal jaren, als ze weer een baan of een bestendige relatie gevonden hebben, verbetert de si tuatie van een groot aantal echter. In de toekomst, zegt het rapport, zal deze tendens slechts toenemen. Elk individu loopt de kans op een kortere of langere periode van armoe. Het Nederlandse vangnet-systeem is reeds voor een redelijk deel toe gesneden op dit persoonlijke karakter van de armoe. De bijstandswet bijvoorbeeld werkt niet per groep, maar per individu. Niet feilloos, he laas, want dat door het verplicht interen op de laatste reserves eerst de bodem in zicht moet zijn, is een probleem. Voor een nieuwe start biedt zo'n minimale uitgangspositie weinig kansen. Het arbeidsbemiddelingssysteem verdient echter nog wel aanzienlijke verbetering. Mensen die nu door het verlies van hun werk aan de be delstaf geraken, moeten veel sneller aan een nieuwe baan geholpen worden. In de afgelopen decennia van grote werkloosheid was dat bij na onmogelijk, maar in deze succesvolle paarse periode van 'werk, werk en nog eens werk' kan het accent uitstekend gelegd worden op de herplaatsing van mensen die buiten hun schuld hun vaste bron van inkomsten kwijt geraakt zijn. Dat voorkomt veel stille armoe en dat is dus een concrete vorm van sociaal beleid. - - Rotterdam - Discotheek Beat Corner in Rotterdam blijft een jaar gesloten, zo heeft burgemeester Peper bepaald. Reden is de reeks schiet- en steekpartijen sinds juni vorig jaar, waarbij een dode en zwaargewonden zijn gevallen. De disco in het centrum van de stad was sinds 23 augustus al tijdelijk gesloten na een schietinci dent. Het is de vijfde disco in Rotterdam die sinds begin 1996 we gens geweld of drugshandel langere tijd dichtblijft. Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft een 42-jarige man uit Vught wegens harddrugstransporten veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had tien jaar tegen hem geëist. De man was de Nederlandse spil van drugstranspor ten naar Scandinavië. Hij organiseerde minstens twee transpor ten van 15 en 12 kilo van het pepmiddel amfetamine. Een derde transport van ruim 14 kilo werd uiteindelijk onderschept. Stadskanaal - Twee 16-jarige jongens uit Stadskanaal hebbende afgelopen anderhalf jaar een 55-jarige plaatsgenoot stelselmatig bedreigd, mishandeld, onder stroom gezet en geld afgeperst. De politie heeft beide jongens aangehouden. Ze zijn voorlopig opge sloten in een jeugdgevangenis. Het slachtoffer was zo bang dat hij niet eerder aangifte durfde te doen. Den Haag - Artsen en specialisten moeten vrouwen beter voor lichten over de gevaren bij borstvergroting met süiconen. Minis ter Borst (Volksgezondheid) wijst in een brief aan de Nederland se Vereniging voor Plastische Chirurgie op de noodzaak van bete re informatievoorziening. Borst richt zich tot de specialisten op aandringen van de Tweede Kamer. Die meent dat vrouwen meestal te weinig informatie krij gen om een weloverwogen besluit te nemen over een borstimplan- taat. Naar schatting vierduizend vrouwen hebben een schade claim ingediend bij een Amerikaanse süiconenf abrikant omdat ze naderhand medische problemen kregen. Den Haag - Het piramidespel wordt definitief verboden. In het wijzigingsvoorstel voor de Wet op de kansspelen, dat het kabinet naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, is geen ruimte meer voor uitzonderingen. Begin mei besloot het kabinet al een einde te ma ken aan deze vorm van 'misleiding en bedrog'. Het spel, geba seerd op het principe van de kettingbrief, was de afgelopen twee jaar goed voor enkele honderden miljoenen guldens omzet. Het aantal klachten van gedupeerden nam echter meer en meer toe. Nijmegen - Nederlanders die veel risico lopen moeten regelmatig onderzocht worden op melanomen, kwaadaardige moedervlek ken. Door vroegtijdige ontdekking en een poliklinisch-chirurgi- sche ingreep kan de sterfte aan deze vorm van huidkanker sterk worden teruggedrongen. Dat zegt de Nijmeegse dermatologe M. de Rooij in haar proef schrift waarop ze op 24 september aan de Universiteit van Maast richt promoveert. Jaarlijks overlijden in ons land bijna vierhon derd mensen aan melanomen. Met name mensen met blond haar, blauwe ogen, een gevoelige huid en meerdere moedervlekken lo pen risico. Huizen - Veilig Verkeer Nederland start morgen een grote cam pagne om het carpoolen te bevorderen. Onder het motto 'een car poolafspraak heb je zo gemaakt' wil de organisatie laten zien dat het niet zo moeilijk is om meerijders te vinden. In de strijd tegen de fües wü WN het legioen van 750.000 car poolers de komende tijd flink laten groeien. Uit onderzoek is ge bleken dat nog eens 450.000 mensen in principe wel belangstel ling hebben om samen te rijden, maar het moeilijk vinden om een geschikte carpoolpartner te vinden. Den Haag - Tweede-Kamerlid Korthals van de WD wü van de Binnenlandse Veiligheidsdienst opheldering over infiltratie of pogingen daartoe bij de Nederlandse politie door ambassades, consulaten en buitenlandse politieke partijen. Uit een rapport van de Nijmeegse universiteit naar het lekken van politie-infor- matie naar derden blijkt dat hiervan sprake is. Het zou gaan om vertegenwoordigers in ons land van Turkije, Marokko en Surina me. Vooral agenten afkomstig uit die landen worden hiervoor be naderd. Het probleem doet zich vooral voor in de Randstad. Amsterdam - De KLM heeft de verkoop van (goedkope) buiten landse tickets aan Nederlandse ingezetenen vrijgegeven. Daai- door kan iedereen met een zo'n plaatsbewijs naar keuze vertrek ken van Maastricht Aachen Airport of van Schiphol. Tot voor kort moesten passagiers met een Belgisch of Duits KLM' ticket opstappen in het land van aankoop. Enkele reisbureaus m de grensstreek slaagden er echter in Duitse plaatsbewijzen te be machtigen waarmee vanaf vliegveld Beek kon worden vertrok ken. Een Duits of Belgisch KLM-ticket is in veel gevallen fta* goedkoper dan hetzelfde plaatsbewijs in Nederland. New York (dpa) - In New York is een Japanner gearresteerd die probeerde tekeningen van onder anderen Rembrandt te slijten. De werken hadden een geschatte waarde van 24 mil joen gulden. Het belangrijkste werk is een Al- brecht Dürer, getiteld Vrouwen- bad. Dat zou twaalf miljoen gul den waard zijn. Een Rembrandt, een tekening van een staande vrouw met geheven handen, zou vier miljoen opleveren. Volgens Jeruzalem (afp/dpa/anp) - De Buitenlandse Zaken Madeleii reis in het Midden-Oosten bej nen op de Palestijnen. Die mo risme 'met ijzeren vuist' bestr Ook moeten ze de infrastructuur ontmantelen van organisaties die voor terreurdaden verantwoorde lijk zijn. De afgelopen vijf weken zijn bij zelfmoordacties twintig Israëli's om het leven gekomen. Is raël moet zich volgens de minister onthouden van maatregelen die het wederzijds vertrouwen onder mijnen. Albright sprak gisteren in Jeruza lem drie uur met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die legde de schuld van het vast lopen van het vredesproces op nieuw bij de vermeende onwil van het Palestijnse bestuur om radica le bewegingen als Harnas te be strijden. „Het is vrede met Israël of met Harnas en niet allebei," al dus Netanyahu over de keuze die de Palestijnen volgens hem moe ten maken. Albright liet evenwel blijken deze argumentatie niet zonder meer te slikken. Zij wees er uitdrukkelijk op dat Jeruzalem moet zorgen voor een klimaat waarin het vre desproces kans van slagen heeft. „Dit houdt in dat.Israël stappen zou moeten nemen die vertrouwen wekken en zich dient te onthou den van daden die dat vertrouwen ondermijnen." Het Palestijnse Gezag heeft Israël er gisteren van beschuldigd be wijsmateriaal over de daders van de recente zelfmoordaanslagen in Jeruzalem achter te houden. Uit documenten zou blijken dat de daders uit het buitenland kwa men, mogelijk uit Jordanië. Vol gens de Palestijnen houdt Israël de bewijzen verborgen om de Pa lestijnen onder druk te zetten en te blijven dwingen tot massale ar restaties van verdachte moslimex tremisten. Peruwelz/Brussel (anp) - Politie en 1| graafwerkzaamheden verricht in h buurt van Doornik, bij een onderzt Het onderzoek zal volgens Justitie e taat blijven. De graafwerkzaamhed woning en een tuintje van de stiefv verhoord door Justitie. Dit verhoor geleverd. De 19-jarige Sylvie Carlii zij haar oudere zus wilde bezoeker Haar verdwijning werd nooit serieu dat zij zelfmoord had gepleegd. Pas troux kreeg de moeder van Sylvie C Gerechtelijke politie en rijkswach ouderlijk huis, nadat de moeder o aangetroffen. Deze zouden echter r maken hebben. Port Elizabeth (ap) - Een van de vijf politiemannen die heb ben bekend dat zij 20 jaar ge leden anti-apartheidsactivist Steve Biko hebben doodgesla gen, heeft voor de Commissie van Waarheid en Verzoening getuigd dat Biko's dood een ongeluk was. getuige, majoor Harold Sny- man, erkende gisteren dat Biko een hele dag geketend aan een werk w.as gelaten, nadat hij 0 zijn politieverhoor hersenlet sel had opgelopen, n Het was niet onze bedoeling em te doden," zei Snyman tij- ens. zbn verhoor door de com- De zitting trok grote aan- rli D-?°0r bijzondere status Biko postuum verwierf als iacTffer van de strijd tegen Partheid. De commissie is spe ciaal door de regering in het leven r°jPen om de verzoening tus- verschillende bevolkings- g oepen in Zuid-Afrika te bevor- en bezit de bevoegdheid D nestie .te verlenen. amilie van Biko huurde een

de Stem | 1997 | | pagina 4