Achttien jaar voor leider Geldnetbende HEMA écht lekker! 395 Koos R. zwijgt weer in Octopus-proces PERFECT PRICE SCP: 'Emancipatie is nog lang niet klaar' Nederland verkoopt trucks aan Bosnië Werkschema maakte verpleger verdachte Varkenstransporteurs moeten wagens kiezen Melkveehouders storten uit protest riool dicht Nabestaanden mogen as overal verstrooien DE STEM BINNENLAND A3 Gevolg van strengere aanpak pest AMICI kijk vanavond Bedrijvig Brabant Victoriavlaoi nul: 295 Roomboter allerhande nü^ L95 Boerensnijder nü 225 Gebraden kipfilet nü l.75 Extra belegen Goudse kaas 1 Cotes du Rhone A.C. nü 2 11 50 voor II* I Je^elFd MS e; v? Onvrede over notarissen en advocaten Voice-mail vanaf 15 september op alle telefoons Inniè en Ierland: jin Engeland eerst |t, verder perioden droog. In Ierland, sn later in Wales| '•bewolking gevolgd Maxima tussen 15 n, vrijdag overal la- xemburg: Donder bus op mist. Verder Ige perioden. Later |ten uit toenemende vooral vrijdag en- Toenemende wes- diddagtemperatuur uim 20 graden, vrij- Midden-Frankrijk: j in de ochtend hier pst. Elders perioden Iter van het westen jende bewolking en lag kans op een bui. jperatuur veelal tus- |>t 25 graden. b :rijk: Donderdag tel zon. In de ochtend ?t. Vrijdag van het 1 toenemende bewol- ins op een bui. Mid- Batuur ongeveer 28 ]an de westkust iets irm. Zonnig. Vrijdag in het peer wolken en kleine jn bui. Middagtempe- plal tussen 25 en 30 onnig en heel lokaal fersbui. Vrijdag in het aeer wolken en moge gen. Middagtempera- 22 graden langs de jliskaje tot bijna 35 in van Spanje, Ie Eilanden: Zonnige en droog. Vrijdag aan lijde en op de westelij- len ook wolkenvelden. Jjnlijk droog. Middag uur rond 30 graden, fen fractie lager. en Ibiza: Vrij zonnig |ag een kleine kans op Middagtemperatuur 130 graden, dj zonnig. In het zui- tag ook elders, kans op lie regen- of onweers- fdagtemperatuur rond |and en Kreta: Vrij zon- r op het vasteland en de eilanden eerst ook jeen (onweers) bui. Mid- peratuur 25 tot 30 gra- bd: Eerst plaatselijk |rder flinke zonnige pe- Iddagtemperatuur van It noorden tot 26 in het land: Perioden met zon, I de vroege ochtend ook mist. In de loop van lin de bergen en vanuit iten toenemende kans op pn- of onweersbui. Mid- peratuur rond 25 gra- bijk: Flink wat zon, in de [ochtend kans op mist. rijdag in de bergen toe- Be kans op een regen- of jsbui. Middagtempera- graden, vrijdag in het I en oosten hoger. i i DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 ijl taoA 'iipa|A '>)3q 's>|U!| snpjBJ /fJtS /S OUT JU Z£&T: Jz. ££A/ 7&A/A/£TJ£, seyvxr/ST.' Van onze verslaggever ^sterdam - Koos R., de rechterhand van 'de Hakkel- aar' en een van de vermeende bendeleiders van de Octopus- hasjbende, zwijgt weer. Op de tweede dag van het nieuwe proces tegen hem en Johan V. kwam hij gisteren terug op de vele verklaringen die hij maandag, op de eerste dag van het proces aflegde. Dat hij bevestigd zou hebben op een groot aantal bijeenkomsten van de bende aanwezig te zijn ge weest, ontkent hij alsnog. In een plotselinge aanval van openhartigheid had Koos E. maandag niet ontkend aan veel besprekingen te hebben deelge nomen. Verscheidene getuigen hadden daar verklaringen over afgelegd, die het gerechtshof maandag met hem doornam. Het zou gaan om besprekingen over grootschalige overzeese hasj transporten uit Pakistan. R. zei daarover 'dat hij misschien toe vallig voor een kop koffie of zo mee naar binnen was gelopen' met een Pakistaan in een Amster damse coffeeshop. In zijn aanwe zigheid op een andere bijeen komst met toenmalig bendelid (later 'kroongetuige') Ad Karman zag hij het bewijs dat hij geen lei dinggevende functie in de organi satie had: 'Iedereen zei toch dat ik nooit een bek open deed?' Gisterochtend ontkende R. dat dat uitgelegd mocht worden als een bevestiging dat hij bij de be sprekingen was. Hij maakte het hof duidelijk, verder van zijn zwijgrecht gebruik te zullen ma ken. Johan V., 'de Hakkelaar', was opnieuw niet komen opda gen. Een van de gedagvaarde getui gen, kapitein op het smokkel- schip Lucas van de Octopus-ben- de, was ook niet verschenen. De stuurman op de Lucas, Hans W. (56), zei de bende alleen te kennen als 'de Firma': namen noemen was taboe. Hij had steeds in op dracht van Karman - chef laden en lossen - hasj-smokkeltochten ondernomen. Voor zijn rol in on der meer het mislukte hasj-trans- port met de Lucas naar Canada is hij eerder al veroordeeld. Pogingen van de verdediging van Johan V. en Koos R. om meer te weten te komen over de 'deal' tus sen het Openbaar Ministerie en Karman mislukten. Bijna alle vragen aan de voormalige advo caat mr. M. van Gessel van 'kroongetuige' Karman strand den gistermiddag op het voortdu rende beroep dat hij deed op zijn geheimhoudingsplicht. In hoever re Karman werd 'aangestuurd' door het OM, welke afspraken zijn gemaakt met de Amerikaanse justitie (Karman trad daar eind april ook op als kroongetuige in een proces rondom de Neder lands-Amerikaanse hasjsmok- kel), of het OM serieus onder zocht heeft dat Karman geen ver mogen bezit om te 'plukken'; Van Gessel wil er misschien pas iets over zeggen als zijn ex-cliënt dat goed vindt. De advocaat werd eind mei in eens afgedankt door Karman. Contact met Karman heeft hij sindsdien niet meer gehad. Om dat de 'pentiti' - zo heet in Italië een ex-maffialid dat strafvermin dering krijgt in ruil voor getuige nis om de bendeleiders te vervol gen - in een speciaal CRI-pro- gramma voor het beschermen van getuigen zit, is rechtstreeks con tact onmogelijk. Waarschijnlijk zit Karman ergens in het buiten land ondergedoken, met hulp van justitie, om te ontkomen aan de wraak van de Octopus-bende. Van Gessel weigerde, terwille van diens veiligheid, steeds in te gaan op de situatie van Karman. Toch slipte zijn tong even. Karman wordt niet, zoals destijds de an dere kroongetuige Abbas, op één dag heen en weer gevlogen om als getuige op het proces op te kun nen treden. Karman moet op 30 september in 'de bunker', het zwaar beveiligde tijdelijke ge rechtsgebouw in Amsterdam-Os dorp, getuigen. „Meestal is hij een paar dagen ervoor al in Neder land," zei Van Gessel. De familie leden en aanhang van Koos R. en Johan V. op de publieke tribune achter het dikke glas veerden op. Van onze rechtbankverslaggever Arnhem - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren achttien jaar gevangenisstraf opgelegd aan de 38-jarige Chiel O. uit Vinkeveen, die als de leider van de Geldnet-bende wordt be schouwd. De Vinkevener pleegde in sep tember 1995 met twee mededa ders een overval op de Geldnet- vestiging in Duiven. Ze roofden daar 8,8 miljoen gulden. Een me dedader, de 35-jarige Geldnetbe- waker John G. uit Arnhem, schoot toen zijn 43-jarige colle ga-bewaker Johan Regeling (43) uit Zevenaar dood. Het hof achtte ook bewezen dat Chiel 0. een tiental andere gewa pende overvallen heeft gepleegd. Daarbij werd minimaal tien mil joen gulden buit gemaakt. De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank had eerder achttien jaar gevangenisstraf ge vraagd, maar de rechtbank legde uiteindelijk de hoogst mogelijke straf van twintig jaar op. De offi cier van justitie ging in hoger be roep omdat hij die straf te hoog vond. Hij meende dat de mede werking van Chiel O. aan het on derzoek naar de Geldnet-bende vertaald moest worden in een la gere straf. Dat Chiel O. volledige openheid van zaken heeft gegeven, is voor het hof aanleiding geweest twee jaar van de rechtbankstraf af te doen. Schutter John G. is inmid dels wegens moord door het hof tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De derde hoofdver dachte, de 33-jarige Joop V. uit Amsterdam, moet binnenkort in hoger beroep voor het hof ver schijnen. Hij kreeg van de recht bank twaalf jaar gevangenis straf. Van onze verslaggever Breda - De nieuwe maatregelen tegen de varkenspest leiden tot de registratie van 23.000 veewagens. Transporteurs moeten de ze week beslissen welke wagens ze boven dan wel beneden de Waal inzetten. Ook moeten ze aangeven met wel ke vrachtwagens ze zich gaan toe leggen op het vervoer van varkens. Transport van ander vee is met die wagens niet meer toegestaan. Minister Van Aartsen maakte gis teren een pakket maatregelen be- Ook stromend water, zoals een kabbelend beekje, behoort in de toekomst tot de mogelijkheden. Nu kan het alleen in open zee. be door minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken voorgestelde wijziging van de Wet op de lijkbe zorging ging gisteren vrijwel zon der discussie door de Tweede Ka- (ADVERTENTIE) getailleerde damesblouse 100% gekamde katoen in lime, wit en bleu Oeze aanbieding is geldig zolang voorraad strekt. Am,c' C°™"mentenservice (030) 635 63 33. De Nederlandse Melkveehoudersvakbond stortte gisteren bij het Groningse Marum een riooloberstort dicht met beton. Met deze ludieke actie vragen de melkveehouders aandacht voor de problematiek van de riooloverstorten. Volgens de bond loost de overheid op ongeveer twintigduizend plaatsen in Nederland rioolwater direct op het oppervlaktewater, in plaats van dat het eerst naar een waterzuiveringsinstallatie gaat. Hierdoor raakt het water in sloten ernstig vervuild rhet zware me talen en andere ongerechtigheden zodat het ongeschikt is als drinkwater voor vee. De boerenorganisatie LTO-Nederland heeft het probleem van de riooloverstorten al vele keren bij de overheid aan de kaak gesteld. Ook de Tweede Kamer heeft zich er mee bezig gehouden. Tot op heden heeft dat echter nog weinig opgeleverd. foto anp kend, dat een einde moeten maken aan de varkenspest. Hij legt het transport van varkens waar mo gelijk aan banden, schort de op koopregeling in de pestgebieden op en verscherpt het toezicht op de hygiëne. Den Haag (anp) - Nabestaanden kunnen straks as van een overledene uitstrooien op een voor hen dierbare plek. Dat kan in principe overal zijn, op voorwaarde dat de eigenaar van de grond toestemming geeft. mer. Alleen de kleine christelijke fracties verklaarden zich tegen. De wetswijziging wordt vermoe delijk per 1 januari van kracht. Dijkstal gaat zich buigen over de vraag hoe kan worden omgegaan met de wensen omtrent de lijkbe zorging van culturele en religieuze minderheden in Nederland. Door John van Oppen Wageningen - De laatste twintig jaar heeft zich binnenshuis een kleine revolu tie voltrokken, blijkt uit de 'Sociale Atlas van de Vrouw' die het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) vandaag publiceert. Zeker voor vrouwen ziet het dagelijks le ven er nu volstrekt anders uit. En toch is het de hoogste tijd voor een nieuwe femi nistische golf. Want zelfs met mannen van goede wil gaat het fout zodra er kinderen komen. Dan blijft hij hele dagen werken, levert zij uren in en schuiven de onprettige taken één voor één te rug naar moeders, blijkt uit de studie. Nu vrouwen een positie op de arbeidsmarkt hebben veroverd, verschuift het probleem naar 'het combineren van taken in de binnen- en buitenwereld'. Pas als mannen collectief korter gaan werken en meer tijd aan zorg taken besteden, is in Nederland pas sprake van 'gelijke behandeling' en 'gelijke kansen'. Op het gebied van kinderopvang en verlofre gelingen liggen er nog te veel obstakels voor een voltooide emancipatie. Als het aan de werknemers ligt, verandert de verdeling van de arbeid in bijna de helft van de huishoudens. Vrouwen met kinderen wil len meer werken en zien hun partner het liefst de werkweek verkorten. Veel mannen en va ders willen best vier dagen in de week gaan werken, constateert het SCP, maar zeggen dat niet hardop omdat ze dan vrezen voor hun verdere carrière. „Daar ligt dus een be langrijk punt waarmee politieke partijen en sociale partners de komende jaren kunnen scoren," constateert dr. ir. Mary Niphuis- Nell, een van de samenstellers van het rap port. Het SCP-rapport bevestigt dat het traditio nele gezin heeft plaatsgemaakt voor dat van de anderhalfverdieners, want meestal staat naast de full-time werkende man, nu een part-time werkende vrouw. In het begin draaien de meeste jonge paren allebei nog wel veel arbeidsuren. Als tweeverdieners slagen ze er ook het beste in om de huishoudelijke taken eerlijk te verdelen. De beginperiode brengt ook weinig conflicten met zich mee. Maar als er kinderen komen worden de taken plots weer klassiek ver deeld. Bij meer dan de helft van alle 'moder ne paren met kleine kinderen' werkt alleen de man. De vrouw hoogstens in deeltijd. De zorg voor kinderen is nu eenmaal moeilijk te combineren met twee voltijdsbanen. En het is bijna altijd de vrouw die stopt of betaalde uren inlevert. De reistijd voor woon-werkver- keer meegerekend, draaien vaders van jonge kinderen gemiddeld zestig uur in de week waarvan 39,5 uur betaald; moeders van jonge kinderen 58 uur waarvan 8,5 uur betaald. Zelfs vaders die eerst geen enkele moeite hadden met huishoudelijk werk, laten als er kinderen zijn vaker karweitjes liggen. Toch groeit volgens het SCP het aantal uren dat mannen aan gezinstaken besteden. De meeste mannen willen zich niet onttrek ken aan het opvoeden van hun kinderen, blijkt uit de studie. Maar omdat zij dat over het algemeen niet ten koste willen, kunnen, durven of mogen laten gaan van hun werk tijd, nemen zij slechts indirecte verantwoor delijkheid op zich. Als vader zorgtaken op zich neemt, gebeurt dat meestal in de vorm van spelen, praten, fietsen en stoeien met de kinderen. Ze kunnen dat, omdat ze zich weinig gelegen laten liggen aan andere zorg- en huishoudelijke taken. Voor de moderne vader is goed kunnen praten met de moeder hét middel om toch een grote- rol te kunnen blijven spelen in de opvoeding. Al pratend ontwikkelt een echtpaar een flexi bele 'pedagogische kernovereenkomst', zoals de onderzoekers dat noemen. Zij informeert hem voortdurend over de kinderen, zodat hij kan anticiperen op hun behoefte. Moeders zijn op drie manieren betrokken bij de kinderen, concludeert Trudij Knijn, een van de samenstellers van het rapport. „Ze doen dat door zich gedeeltelijk vrij te stellen van betaalde arbeid en zich sterk op de kinderzorg te oriënteren; door de vader alle ruimte te geven in de vrijetijdsbesteding met de kinderen; maar óók door hem voortdurend en tot in de details op de hoogte te houden van het dagelijkse wel en wee." Daardoor kunnen vaders aan de verwachtin gen van het moderne ouderschap voldoen, en hebben moeders er nóg een taak biigekregen, stelt het SCP. (ADVERTENTIES) ieder heel en half uur een serie portretten van Bël|^gbantse bedrijfsleven TV8 Brabant info: (013) 584 14 85 rabant in beeld, iedere avond! Dagelijks vers uit eigen banketbakkerij, a 28 cm/14.95 500 grom/ 6.50 Witbrood met maanzaad of sesam/ 2.70 100 gram/2.50 t kiio/16, nü It Franse, stevige, fruitige rode wijn, 0.751/ 6.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 september 1997. Zo long de voorraad strekt. .m i ft l Wat zijn legertrucks? Legertrucks zijn vrachtwagens die geen militaire uitrusting hebben zodat ze feitelijk voor civiel gebruik zijn. Aldus een woordvoerder vbn Buitenlandse Zaken. Met deze fraaie redenatie wordt de levering door Neder land van 500 overtollige legertrucks aan Bosnië goedge praat. ik Dat er in Bosnië nogal wat spanningen zijn, beseffen ze bij het ministerie ook wel, maar er wordt op vertrouwd dat de internationale vredesmacht de trucks te vuur en te zwaard zal verdedigen. tu Bij die verdediging moeten we waarschijnlijk denken aan de kordate wijze waarop de vredesmacht destijds Bosnisch-Servisch geschut in beslag nam en vervolgens weer liet meenemen. Dergelijke trucs zijn ook met trucks mogelijk. ik ',m De trucks worden voor een zacht prijsje verkocht, maar niettemin valt er geld aan te verdienen en dat wil Üp moraal in gidsland Nederland nog wel eens beïnvloe den. n Jul Schrik dus niet als u binnenkort in Bosnië soldaten uit een slecht overgeschilderde DAF ziet springen. Ze heb ben dan waarschijnlijk een civiele missie. ik By the way, voor de rest van de week doe ik de grot'è verdwijntruc. MERIJN 5 Den Haag (anp) - Bosnië neemt vijfhonderd legertrucks yah Nederland over. De vrachtwagens komen uit de voorraad overs- tollig legermaterieel. m Hoewel Bosnië in officiële ter men 'een spanningsgebied' is, durft Den Haag de verkoop van de trucks tegen een zacht prijsje wel aan. Het gaat om vrachtwa gens die geen militaire uitrusting hebben zodat ze feitelijk voor ci viel gebruik zijn, stelt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Eerder dit jaar zag Nederland nog af van een soortgelijke leve rantie aan het voormalige Zaïre omdat daar toen een burgeroor log woedde. Den Haag vond het risico te groot dat de vrachtwa gens na levering direct zouden worden omgebouwd en in de strijd kouden Worden ingezet. In Bosnië zijn die kansen wed kleiner omdat er al ruim eervyaaf een vredesregeling van kracht; ia, oordeelt het ministerie. Boyenj- dien is er met de vredesmacht en de honderden internatiqpal^ waarnemers voldoende toezicht op dat de Bosniërs de trucks, al leen voor civiele doeleindenges- bruiken, aldus het ministerie,:, Het CDA en GroenLinks «zijn verbaasd over de leverantie, Afplf- gens hen kan Nederland geen/ga ranties geven dat de Bosniërs,dè trucks niet voor militaire doeb einden gebruiken. Beide partijen zullen de betrokken bewindslie den (Van Mierlo en Voorhoeve) om opheldering vragen. Van onze verslaggevers Bergen op Zoom/Steenbergen - De van moord verdachte Hal- sterse verpleger R.P. (34) uit verpleeghuis De Lindenburgh in Steenbergen is vermoedelijk opgepakt op basis van de werk schema's van het personeel. Er zouden geen belastingen tegen hem zijn afgelegd, zo valt onder collega's van P. te vernemen. De politie zou hebben ontdekt dat de man dienst had op de mo menten dat in mei en juli twee bejaarde bewoners teveel insuli ne kregen toegediend. In het eer ste geval overleefde een 87-jarige patiënte die extra dosis, in juli werd die een 79 jarige vrouw fa taal. P. had als verpleegkundige toe gang tot de bewaarplaats voor de insuline en was bevoegd injecties toe te dienen. De politie doet nog steeds geen mededelingen over het waarom van zijn aanhouding. Zo dat inderdaad louter op basis van werkschema's is gebeurd, is dat volgens zijn advocaat E. Moes uit Bergen op Zoom 'wel een erg vage aanwijzing'. De advocaat heeft nog geen inza ge gekregen in het proces-ver baal. Pas morgen kan hij kennis nemen van de verdenkingen van de politie als P. wordt voorgeleid bij de rechter-commissaris. Zijn cliënt houdt vol onschuldig te zijn. Het personeel en de bewoners van De Lindenburgh hadden de Den Haag (anp) - Consumenten en ondernemers zijn bijzonder ontevreden over advocaten en notarissen. De kosten van hun werk zijn vaak te hoog en de kwaliteit is vaak matig. Dat blijkt uit onderzoek dat de ministers Wijers van Economi sche Zaken en Sorgdrager van Justitie hebben laten doen. Con sumenten klagen vooral over ju ridische diensten (rechtsbijstand, advocaten en notarissen) en ma kelaars. De hoge en ondoorzichti ge kosten, het beperkte aanbod van juridische diensten en de ge ringe onderlinge concurrentie zijn de consumenten een doorn in het oog. Ondernemers hebben vooral kritiek op notarissen en deurwaarders. klap gisteren nog niet verwerkt, aldus directeur patiëntenzorg H. Brouwer. Psychologen zorgen voor begeleiding. Hij is blij dat niemand van het personeel 'het liet afweten'. Collega's van P. kunnen amper geloven dat hij met voorbedachten rade iemand heeft omgebracht. Ook in Halsteren is commotie ontstaan. Kennissen sluiten eiT genlijk uit dat P. over de schreef is gegaan. Zijn gezin verblijft, tij delijk elders. nun i Van onze verslaggever Breda - Vanaf 15 september kun nen telefoonabonnees in Zeeland en de regio's Bergen op Zoom, Den Bosch, Tilburg en Breda ge bruik maken van de antwoordap paraat-service van PTT Telecojni Wie geen gehoor krijgt, kan een boodschap inspreken via de zoge heten voice-mail. De ontvanger kan de boodschap met een zelf gekozen, viercijferige pincode af luisteren. Antwoordapparaterj zijn niet meer nodig. De service van PTT Telecom is gratis. Toch wil het telefoonbe drijf haar omzet ermee vergroten. Een beller die geen gehoor krijgt; betaalt nu niets. Wie straks bij voice-mail een boodschap inspreekt, betaalt weli Er is immers een verbinding tot stand gebracht, luidt de redene ring. Bovendien gaat PTT Tele com ervan uit dat het afluisteren van boodschappen stimuleert, ijof terugbellen. Het in- en uitschakelen gebeurt; op het telefoontoestel met -ge bruik van de hekje- en sterretje- toets. Sinds de invoering in -de eerste regio's twee weken gele den, hebben inmiddels 206.000 mensen dat gedaan, aldus woord voerder M. Hueber van het regio-; kantoor in Eindhoven. Volgens hem is dan ook sprake van jeeri grote hit'. De klanten van PTT) Telecom krijgen een informatie-j pakket met handleiding in de brievenbus. V

de Stem | 1997 | | pagina 3