DE STEM 'Maak eind aan opslag kadavers' Eigen tulp voor Co Torbijn 50.000 kuub grond 'op de 'Van de Vondervoort is huichelaar als het gaat over herindeling' Spierenburg blijft alleen strijden voor aanleg Diana-park 'Overheid werkte zelf milieu-overtredingen Dapemo in de hand' Terneuzen krijgt veel klachten over stankoverlast door geslachte varkens PvdA over eigen staatssecretaris: DANSLES? C1 Directie en aandeelhouders afvalbedrijf: Vermiste vrouw is weer terecht Politie neemt hennep in beslag Hontenisse doet toch mee aan Monumentendag Ton valt weer in Sas van Gent Drie miljoen voor behuizing jeugdzorg Van onze verslaggever Middelburg - De PvdA-staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnenlandse Zaken) is een huichelaarster waar het de ge meentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen betreft. Dat vindt de PvdA van Zeeland. Haar publieke uitspraken over die herindeling onlangs tijdens een bijeenkomst in Terneuzen zijn in het verkeerde keelgat ge schoten van de Zeeuwse sociaal democraten. „Huichelachtig vind ik het," zei het PvdA-Statenlid en fractie voorzitter D. Holtkamp gisteren in een toelichting op de onvrede in het PvdA-kamp. „Aan de ene kant beweert ze dat die gemeen telijke herindeling moet door gaan en daar ben ik het mee eens, aan de andere kant maakt ze het zelf onmogelijk." Niet alleen de gehele statenfrac tie, maar veel meer PvdA'ers in Zeeland waren, naar verluidt, verbolgen toen ze de woorden van hun eigen staatssecretaris op de radio hoorden en in de kranten lazen. De provincie, zo stelde de bewindsvrouwe, zou veel actiever moeten worden met die gemeentelijke herinde ling. Zeeuws-Vlaanderen heeft één gemeentebestuur nodig om de toekomst slagvaardig tegemoet te kunnen treden en zich econo misch verder te ontwikkelen, zo ging ze verder. Zeeland moet dat weer op de politieke agenda plaatsen omdat een belangrijk deel van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen te klein is om op termijn goed te kunnen functioneren. Zoals gemeld is de provincie lang bezig geweest die herindeling in gang te zetten. Maar tegenstand uit de regio en andere problemen deden het provinciesbestuur ten slotte van de plannen afzien. Statenlid Holtkamp: „En die andere problemen waren juist veroorzaakt door de staatsse- creatris. De bevoegdheden van de provincie in de kwestie wer den bijvoorbeeld belangrijk in gekrompen. De Staten mochten zich er na de wetswijziging, die zij doorvoer de, helemaal niet meer mee be moeien, Gedeputeerde Staten hebben slechts een adviesfunc tie gerkegen. En omdat zij de vergoedingen van het Rijk voor die operatie sterk verminderde, is het allemaal te duur gewor den. Zo kun je als provincie niet ope reren, zeker niet in een gebied waar het al zo moeilijk ligt als in Zeeuws-Vlaanderen. (ADVERTENTIE) Schrijf je mi in bij: VERBERKMOES DANCE MASTERS 0115-612199 C AXELSESTRMf 174 TERNEUZEN Zie onze advertentie elders in dit blad Van onze verslaggever Sas van Gent - Nationale grootheden als Ronald de Boer, André Rieux en prinses Irene gingen hem voor. En nu staat ook de naam van bloe mist Co Torbijn uit Sas van Gent in het rijtje van deze bekende Nederlanders: de 'Co Torbijn-tulp'. Torbijn is trots op zijn geel- oranje 'naamgenoot'. „Ik was compleet overdonderd," vertel de hij gisteren in zijn bloemen winkel. De bloemist kreeg de onderscheiding tijdens de we reldkampioenschappen Bloem- sierkunst, afgelopen weekeinde in de RAI in Amsterdam als be loning voor zijn werkzaamhe den voor Fleurop Interflora Ne derland. De afgelopen zeven jaar was Torbijn voorzitter van deze organisatie. De Sassenaar mocht 'zijn' tulp zelf dopen met champagne. „Je hoort weieens van mensen die een onderscheiding krijgen. Maar een eigen tulp, dat is toch wel iets heel aparts. Ik moet eerlijk zeggen dat ik best wel even de rillingen had toen ik 'mijn tulpen' aan het dopen was." Torbijn zit al zeventien jaar in de bloemenhandel. Binnen Fleurop maakt hij voorts zes jaar deel uit van het Europese bestuur èn het wereldbestuur, gevestigd in Chicago. Woord voerder Marijke van Wordragen van Fleurop prijst de inzet van de Sasse bloemist. „Hij heeft de tulp gekregen vanwege zijn werkzaamheden in het bestuur, maar vooral vanwege zijn in spanningen om het wereldkam pioenschap Bloemsierkunst naar Nederland te halen." Het wereldkampioenschap Bloemist Co Torbijn uit Sas van Gent met de naar hem ge noemde tulp. FOTO WIM KOOYMAN wordt eens in de vier jaar ge houden. Bloemsierkunstenaars uit 22 landen doen hieraan mee. Het evenement was al 25 jaar niet meer in Nederland georga niseerd. Mede dankzij de inzet van Torbijn werd de wedstrijd dit jaar in Amsterdam gehou den. Het was overigens een hele klus om de Torbijn-tulpen voor de doop in bloei te krijgen, vertelt kweker Jan Ligthart uit het Noord-Hollandse 't Veld. Hij heeft de bloembol daarvoor on der meer een tijdje in de koel kast moeten zetten. Om een mooie bloem te krijgen, moest de bol precies op het goede mo ment uit de koeling worden ge haald. De 'Torbijn-tulp' is ove rigens pas volgend jaar te koop, alleen in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Ligthart duurt het daarna in verband met ver meerdering van de bollen nog enkele jaren voordat de tulp overal verkrijgbaar is. Zeeland Van onze verslaggever ftmeuzen - De gemeente Terneuzen vindt dat snel een einde moet komen aan de opslag van geslachte varkens koelruimtes van Akker Agro Coldstores aan de mr. F. J. Haar- manweg. De gemeente heeft het mi nisterie van Landbouw inmiddels gevraagd om de kadavers in deze (aardappel)loodsen bij voorrang te vernietigen. Het verzoek aan het ministerie komt na toenemende klachten deze week over stankoverlast uit de omgeving van de koelruimtes, aldus een woordvoerder van de gemeente gisteren. Op grond van deze klachten heeft de gemeentelijke milieudienst onderzoek verricht en vast gesteld dat de klachten gegrond zijn: de stankoverlast bij met name omliggende bedrijven is onaanvaardbaar groot, al dus de zegsman. Volgens hem heeft de eigenaar van de opslagloods toegezegd de temperatuur in de koelruimte te zullen bijstellen, zo nodig nog lager dan vijf graden onder nul. Deze temperatuur is vastgelegd in de zogenaamde gedoogvergunning die de gemeente Terneuzen begin juli aan Akker Agro verleende voor de opslag van preventief geslachte varkens, af komstig uit pestgebieden in Nederland. Volgens de gemeente is de stank ont staan doordat de temperatuur in de loodsen niet constant is geweest, maar heeft geschommeld tussen -5 en 0 gra den. Vooral de afgelopen periode groeide het aantal klachten, afkomstig van werkne mers van omliggende bedrijven. „We willen af van de stank," aldus de woord voerder van de gemeente, „en niet zo zeer van de varkens. Gezien het aantal klachten hebben we het ministerie nu wel gevraagd om deze locatie bij voor rang schoon te maken." Het ministerie heeft overigens daarover nog geen toe zeggingen gedaan. In de koelruimtes aan de mr. Haarman- weg ligt ruwweg 5000 ton aan geslachte varkens opgeslagen. Het gaat dan om varkensdelen in kratten en ingeblikte darmen. In juli al werd vanuit landbouworgani saties bezorgdheid uitgesproken over de opslag van varkenskadavers in Zeeuwse koelhuizen. Door het grote aantal pre ventief geslachte varkens en als gevolg daarvan de te geringe capaciteit van destructiebedrijven, werd vrijwel elke koelruimte benut voor opslag. Inmiddels is de druk op koelruimtes minder groot, aldus de woordvoerder, waardoor een aantal loodsen geruimd kan worden. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 Van onze verslaggeefster Oostburg - De partijtop van de Socialistische Partij (SP) heeft Cees Spierenburg uit Nieuwvliet duidelijk gemaakt dat hij eerst overleg had moeten plegen alvorens met het idee voor een Diana-park te komen. Spierenburg lanceerde dit plan eind vorige week. Hij sprak toen nog namens de SP, maar dit weekend besloot hij te stoppen met zijn politieke bezigheden voor de SP in Oostburg. Het be let hem niet om in z'n eentje door te gaan met zijn strijd voor de aanleg een Diana-park. „Het kwam recht uit m'n hart en als er dan problemen over worden gemaakt dan is dat jammer. Ik wens niet gecensu reerd te worden en hoef voor dit soort zaken geen toestemming te vragen van bovenaf. Ik be paal zelf wat ik wil en daarom heb ik besloten om uit de poli tiek te stappen. Dat was ik al een tijdje van plan en nu is de kogel door de kerk. Ik wil m'n energie niet langer verspillen aan vergaderen en het spelletje 'Pietje moet doen wat Jantje zegt'" De oud-SP'er heeft ook al twee locaties op het oog. De Euregio- tuinen aan de rand van Oost burg of de nieuwe hectares 'groen' in het kader van de her inrichting kust West-Zeeuws- Vlaanderen. „Ik dien volgende week bij het Oostburgse college van B en W en alle raadsleden het voorstel in waarin deze twee opties naar voren komen. In de plannen voor de Euregio-tuinen staat beschreven dat er allerlei soor ten tuinen zullen worden aan gelegd. Ook Engelse tuinen en daar kunnen we op in springen. Deze tuinen zouden mooi naar de overleden prinses vernoemd kunnen worden. De tweede op tie zijn de plannen voor de her inrichting. Als het goed is, zul len er heel wat hectares groen gebied worden aangelegd. Het lijkt mij niet zo moeilijk om een deel hiervan naar Diana te ver noemen. Hopelijk denkt de ge meente hier ook zo over," aldus Spierenburg. Vlissingen - De sinds maandag vermiste Hendrika Johanna Ver hoeven is weer terecht. Zij werd gistermorgen omstreeks tien uur aangetroffen in de Gerbran- dystraat in Vlissingen. Zij is twee dagen weg geweest, maar maakt het naar omstandigheden goed, aldus een woordvoerder van de politie. De vrouw was maandag wegge lopen uit verpleeghuis Der Boe- de in Koudekerke. Sluis - De politie heeft gistermor gen aan de Korte Wolstraat in Sluis 24 hennepplanten en 276 gram gebruiksklare hennep aan getroffen. Tegen de 65-jarige be woner en de 61-jarige bewoonster van het pand is proces-verbaal opgemaakt. De planten en de hennep werden beslag genomen. De waarde ®an de hennep wordt geschat op rkm 2700 gulden. Door Frank Deij Rotterdam/Terneuzen - De overheid heeft zelf milieu-overtre dingen bij het Terneuzens/Belgische scheepsafvalbedrijf Dape mo WW BV in de Rotterdamse haven in de hand gewerkt. Het is de verdienste van Dapemo dat het bij enkele kleine inciden ten is gebleven. Van onze verslaggever Kloosterzande - De ge meente Hontenisse heeft besloten toch maar weer mee te doen aan de Open Monumentendag. De afgèlopen twee jaar liet de gemeente dit landelijk evenement voor wat het was, vanweg de geringe publieke Bovendien voor met name de kerkbesturen een moeilijke zaak om hun kerk een hele "dag te bemannen. Er is daar om besloten om er in Honte nisse een monumentenmid dag van te maken. Komende zaterdag zijn van 12.30 tot 16.00 uur de N.H. kerk in Kloosterzande, de kerk in Hengstdijk, de kerk bi Stoppeldijk en de molen in Groenendijk voor belang stellenden te bezichtigen. Van onze verslaggever Sas van Gent - Voor de derde keer binnen ruim anderhalf jaar tijd is er 100.000 gulden gevallen op een staatslot dat werd ver kocht door Tabakspeciaal zaak Ben Eversen in Sas van Gent. Wie de gelukkige is was giste- Mn nog niet bekend. Ruim anderhalf jaar geleden viel in bas van Gent twee maanden achter elkaar de prijs van een Vorige maand was het Mina weer raak, toen een Bel- Sische klant het volledige lot nummer goed had voor de Pnjs van een half miljoen gul- en. Helaas voor de mevrouw 'f ™estie klopte de letterco- e niet zodat ze zich tevreden moest stellen met de troost prijs van 5.000 gulden. öet winnen van een prijs in de watsloterij is uiteraard puur van"ri» J11331 de h°ge score ™n de Sasse sigarenwinkel is °Pmerkelijk. Volgens me vrouw Everse komt het in ie- er hfa regelmatig voor dat ttbedxagen Van duizend gul- JvaUen op loten dieinh^ar JMnkel ajn verkocht. Het suc- de Staatsloterij re- bomh"^ verkooppunt te bombarderen tot 'Very Im portant Service Point'. Dat beeld schetsten directie en aandeelhouders van Dapemo WW gisteren in Rotterdam in een poging het besmette blazoen van de firma op te poetsen. Het bedrijf kreeg begin dit jaar de hele Neder landse pers en politiek over zich heen nadat een tussenrapportage over de bedrijfsvoering door toe zichthoudende instanties, de Mi lieudienst Rijnmond, Verkeer en Waterstaat en het Gemeentelijke Havenbedrijf, uitlekte. De rapporteurs maakte gewag van een onbeheersbare situatie omdat de loop van de afvalstromen niet te volgen was. De situatie riep herin neringen op aan het milieuschan daal bij voorganger Tanker Claei- ning Rotterdam (TCR) dat voor 23 miljoen gulden subsidiefraude pleegde en alle milieuregels aan de laars lapte. Dapemo koos gisteren bewust de publiciteit omdat uit re cent onderzoek naar de stand van zaken bij het bedrijf bleek dat de situatie inmiddels wel beheers baar is en het bedrijf aan de mi lieu-eisen voldoet. Daarnaast sprak het merendeel van de Twee de Kamer vorige week het vertrou wen in de opvolger van TCR uit. Directeur G. Kools van Dapemo legde gisteren uit dat bij de over name van TCR in 1994 het minis terie van Verkeer en Waterstaat en de gemeentelijk Havendienst in Rotterdam eiste dat het bedrijf moest blijven draaien. Dat bete kent dat Dapemo met de verou derde en ondeugdelijke installa ties van TCR verder moest en tege lijkertijd moest werken aan de re novatie van de terminal die in een nog erbarmelijkere staat bleek te zijn dan verwacht. Dapemo, dat vanwege het TCR- verleden extra aandacht kreeg, moest daarbij veel tijd vrij maken om controlerende instanties op het bedrijf te ontvangen. In 1996 kreeg Dapemo zevenhonderd keer be zoek van overheidsinstanties waarvoor iedere keer vier mensen moesten worden vrijgemaakt. Het was beter geweest om de bedrijfs voering stil te leggen, de oude in stallaties te slopen en de grond te reinigen, aldus Kools. Mede-eigenaar Yves Debruyne, directeur van Watco, sprak giste ren zijn verbazing uit dat het bij een incident is gebleven. Dapemo werd vorige jaar veroordeeld tot een boete van 54.000 gulden we gens het lozen van afvalwater waar zwevende stofdeeltjes (afge storven bacteriën) in aangetroffen werden. Volgens Debruyne, waren dit soort overtredingen in de pe riode van opbouw onvermijdelijk. „We moesten met de installaties van TCR werken. Dat is per defini tie geen perfecte manier van wer ken." Directeur Kools gaf gisteren toe dat Dapemo zich bij de overname verkeken had op de ernst van de situatie. Kort na de overname von den de nieuwe eigenaren allerlei lekke ondergrondse leidingen en bleek de apparatuur zo slecht on derhouden dat die nauwelijks te gebruiken was. Die verkeerde inschatting heeft de aandeelhouders, het Terneuzense Verstoeten Verbrugge en Watco, inmiddels vijftien miljoen gulden extra aan investeringen gekost. Dapemo dacht aanvankelijk met 55 miljoen gulden klaar te zijn voor de toekomst, maar komt nu uit op 70 miljoen gulden. Het op ruimen van het afval dat TCR ach ter het, kostte Dapemo 7,5 miljoen gulden. De revisie van de infra structuur 19 miljoen gulden. Door de negatieve publiciteit is Dapemo ook opdrachten misgelopen, zei Kools. Hij schatte de schade giste ren op 700.000 gulden. Middelburg - De Stichting Jeugdzorg Zeeland krijgt een nieuw onderkomen dat drie mil joen gulden kost. De stichting kwam eerder dit jaar in het nieuws toen het personeel collec tief een protestactie begon tegen de slechte behuizing aan de Lon- densekaai in Middelburg. De stichting krijgt nu een kantoor aan Achter de Houtuinen in Mid delburg. De provincie betaalt 1,3 miljoen gulden subsidie, de gemeente Middelburg 185.000 gulden. (ADVERTENTIE) De serene schoonheid van de Canisvliet. Van onze verslaggeefster Westdorpe - Tot half oktober gaat in Canisvliet bij Westdorpe 50.000 kuub grond 'op de schop'. Twee weken geleden is met dit karwei begonnen als aanzet voor een totale herinrichting van het grensoverschrij dende natuurgebied. De grond wordt afgegraven en afgevoerd. De werkzaamheden aan de gronden, die zijn aangewezen als toekomstig natuurgebied, staan onder verantwoording van de Dienst Landelijk Gebied Zeeland. Staatsbosbeheer beheert het gebied. Het grondwerk bestaat uit een verlen ging van de kreek richting de Molenkreek, het afvlakken van de bestaande kreekoever ten behoeve van uitbreiding van het leefgebied van het zeldzame plantje 'kruipend moerasscherm' en het afgraven van een kwelvlakte. Met FOTO WIM KOOYMAN het groenwerk wordt in het voorjaar van 1998 begonnen en rond mei van dat jaar is de eerste fase van de inrichting van het natuurgebied Canisvliet afgerond. Met de tweede fase, die zo'n 51 hectare in het zuidelijke deel beslaat, kan pas gestart worden wanneer alle landbouwgronden op vrijwillige basis zijn verworven. ZIE OOK ZEELAND - C3: Werkzaamheden natuurgebied Canisvliet in volle gang

de Stem | 1997 | | pagina 15