Strengere regels rond versterven Aanha Karad op de Varkenstransport harder aangepakt Bolkestein ziet niets in kernkabinet Schotte Lekken informatie voor de justitie een groot probleem 'Wangedrag van VN'ers overtrokken' Grondtransacties Rijk lastig te controleren Van Thijn verscheurt zijn partijkaart niet Sinn Fein N-Ierland Ziektekostenverzekeraars steeds meer in het rood DE STEM BINNENLAND A4 Overleg met familie verplicht DESTEM COMMENTAAR Democratie en vernieuwing Miljoenen extra voor de voogdij DË STEM In Plavsic-bolwei Van onze redactie buitenland i i i i WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 Van onze redactie binnenland Den Haag - In een verwoede poging de varkenspest in be- dyvang te krijgen heeft minis ter Van Aartsen (Landbouw) besloten het wegtransport aan banden leggen. In heel Neder land mogen varkens alleen nog vervoerd worden als ze rechtstreeks naar het slacht huis gaan. De harde maatregel is ingegeven dcjor het recente pestgeval in Schoondijke in Zeeuws-Vlaande- reji. Na eerdere besmettingen in Toldijk (Gelderland) en Hoon- hqrst (Overijssel) was dit in korte tijd de derde keer dat het virus vejr buiten de bekende pestgebie- den de kop op stak. De uitbraak in Schoondijke was volgens het ministerie van Landbouw recht streeks terug te voeren op trans port van biggen. De minister gaat het vervoer in het noorden en zuiden van het land strikt scheiden. Transpor teurs van varkens moeten voor taan kiezen of zij hun vrachtwa gens uitsluitend boven dan wel beneden de Waal inzetten. Ook legt de minister de opkooprege ling voor varkens in de pestgebie- den tijdelijk stil, zodat het pest- virus zich ook daar niet meer kan verspreiden via het transport. Bovendien mogen varkenshou ders alleen nog voertuigen, zoals veevoerwagens, op hun erf toela ten als dat strikt noodzakelijk is. De transportsector reageerde gis teren furieus op het besluit van de minister. De belangenorgani satie Transport en Logistiek Ne derland vindt dat het vervoer ten onrechte de schuld krijgt van de verspreiding van het pestvirus. De organisatie heeft de minister gedreigd met een schadeclaim. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) kan in grote lijnen instemmen met de harde maatregelen van Van Aartsen. Veel varkenshouders in het pest- gebied zijn vooral opgelucht dat de minister niet heeft besloten tot uitbreiding van het fokverbod. Het aantal gevallen van varkens pest is gisteren intussen met vijf stuks vermeerderd tot 405. De Tweede Kamer en boerenor- ganisatie LTO Nederland reage ren kritisch op het wetsvoorstel van minister van Aartsen (Land bouw) voor de herstructurering van de varkenssector. Van Aart sen wil het aantal varkens de ko mende jaren in twee fasen met in totaal 25 procent verkleinen. Mo derne bedrijven wil de minister daarbij zoveel mogelijk ontzien. De gefaseerde inkrimping is een tegemoetkoming aan de varkens sector. Die wil niet verder gaan dan een geleidelijke verminde ring van het aantal varkens met 15 procent. Dat zou volgens boe- renorganisatie LTO bovendien moeten gebeuren door een 'war me sanering' van de varkenssec tor. In het voorstel van van Aart sen krijgen boeren in ieder geval meer tijd voor de verkleining van de varkensstapel. LTO staat posi tief tegenover een ander deel van het wetsvoorstel. Moderne be drijven, die nu reeds voldoen aan de toekomstige eisen, zouden minder varkens hoeven in te leve ren dan verouderde bedrijven die niet aan de eisen voldoen. „Be drijven die hun zaken in orde hebben kun je moeilijk aanpak ken," vindt LTO. De Tweede Kamer is verdeeld over het voorstel. Het CDA wijst de verkleining van de varkens stapel principieel van de hand. De WD is er nog niet van over tuigd dat een vermindering met 25 procent noodzakelijk is. D66 staat achter het voornemen van de minister om de varkensstapel te verkleinen. De partij heeft wel moeite met het voornemen om modernere bedrijven te ontzien. PvdA-kamerlid Huys was gister avond niet bereikbaar voor een reactie. i Van onze Haagse redactie Den Haag - De regels rond 'versterving' worden aange scherpt. Alleen na overleg met de familie mag een ver pleeghuis-arts besluiten een patiënt in de laatste levens fase voedsel en vocht te onthouden. Dat hebben minister Borst (Volksgezondheid) en staatsse cretaris Terpstra (Welzijn) de Tweede Kamer gisteren gemeld in reactie op incidenten in ver pleeghuizen in Eindhoven (De Weerden) en Groningen ('t Blauwbörgje). Daar zijn volgens nabestaanden verstervingproces sen ingezet zonder voorafgaand overleg. Het besluit van een arts om over te gaan tot het niet meer toedie nen van voedsel en vocht blijft behoren tot het 'normaal me disch handelen', schrijven Borst en Terpstra. Beide bewindslieden willen wel meer duidelijkheid rond het 'verstervingsbeleid'. Dé Inspectie voor de gezond heidszorg gaat dat nu onderzoe ken, samen met de Vrije Univer siteit in Amsterdam. CDA-Ka- merlid Doelman-Pel had in vra gen op zo'n nader onderzoek aangedrongen. Doelman kon gis teren niet op de brief reageren, oiridat zij in huiselijke kring haar 65ste verjaardag vierde. Het aangekondigd onderzoek richt zich op drie hoofd-onder- werpen. Ten eerste: welke crite ria hanteren verpleeghuizen bij het besluit om een patiënt te la ten versterven? Ten tweede: hoe verloopt de communicatie met de familie? Wordt bijvoorbeeld re kening gehouden met. de wil en de levensbeschouwing van de pa tiënt en zijn familieleden? Het laatste punt is van medisch-tech- nische aard. Hoe is, in de woor den van Borst en Terpstra, 'de kwaliteit van het sterven' van een patiënt die geen eten en drin ken meer krijgt? De rapportage over het verster vingsbeleid is bedoeld als een aanvulling op een onderzoek dat de Inspectie al uitvoert naar de kwaliteit van de zorg in ver pleeghuizen. Het resultaten daarvan worden dit najaar gepu bliceerd. Beide bewindslieden hebben in middels overleg gevoerd met de Nederlandse Vereniging van Ver pleeghuisartsen en de Neder landse Vereniging voor Verpleeg huiszorg. Beide organisaties heb ben hun verstervingsbeleid nader toegelicht. Den Haag (anp) - Het loopt nog niet de spuigaten uit, maar po litie en justitie hebben wel een probleem met het lekken van vertrouwelijke politiegegevens aan criminelen. Daarnaast staat de politie onder toenemende druk tegemoet te komen aan de vraag om informatie uit de bovenwereld, zoals banken en ver zekeringsmaatschappijen. Die constatering doet het Insti tuut voor Toegepaste Sociale We tenschappen (ITS) van de Univer siteit van Nijmegen na een onder zoek naar 315 gevallen van onge oorloofde informatie-uitwisse ling in de jaren 1993 tot 1995. Scherper toezicht, duidelijker re gels voor het verstrekken van ge gevens en een ruimere toegang tot hatde, maar weinig privacyge voelige informatie zouden een bijdrage kunnen leveren aan het beiieersen van het probleem. H^t lekken van politie-informatie komt het meest voor binnen de sociale contacten buiten het werk, zoals in familie- en vrien denkring, het verenigingsleven of via het zogeheten old-boysnet- wejrk van oude collega's. De om vang van het probleem is moeilijk in jkaart te brengen. Dat heeft te maken met de vluchtigheid van hef sociale contact, gebrekkige registratie en de geringe bereid heid een dossier aan te leggen. Overtredingen worden bovendien vaak bij toeval ontdekt of na een klacht door een gedupeerde par tij- Het merendeel van de onderzoch te gevallen (214) had betrekking op de uitwisseling van gegevens met de onderwereld. Hoewel de omvang, gemeten over drie jaar, gering lijkt, gaan de onderzoekers er vanuit dat ze slechts het topje van de ijsberg hebben gezien. Het was vooral de ernst van de zaken die het ITS zorgen baarde. Het instituut constateert voorts dat de politie in toenemende mate te maken krijgt met verzoeken om informatie uit de bovenwereld. Het gaat veelal om relatief simpe le gegevens zoals kentekens, te naamstellingen en antecedenten. Ook zien politiemensen zich soms gedwongen informatie te geven om particulieren of bedrijven preventief te waarschuwen. Als derde categorie noemt het ITS het grijze gebied van privédetec- tives en particuliere recherchebu- Door Wim van Exel Dommelen - Nederlandse militairen die in Angola waarnemer op een VN-mis- sie waren, hebben zich schuldig gemaakt aan wan gedrag. Dat meldde vorige week de inspecteur-generaal van het leger in een rapport, dat veel deining veroorzaak te. Tien van de 230 betrok ken officieren en onderoffi cieren worden beschuldigd van seks met minderjarigen, handel in marihuana en dia manten en drankmisbruik. Maar kapitein Jos Timmermans uit Dommelen vindt de beschul digingen zwaar overtrokken. Hij vertelt hoe hij de periode in Angola heeft ervaren. Timmer mans zat in een gebied waar de generaal van het Angolese rege ringsleger MPLA, met wie da gelijks contact was, drie vrou wen had. Ook zijn kok had drie vrouwen. „Dat is heel normaal in Angola. Die generaal vond het ook vreemd dat wij ons niet inlieten met de plaatselijke vrouwen: er waren er toch voldoende," aldus Timmermans (50). Hij was in 1995 een half jaar in Angola VN-waarnemer. „Het enige wat van de beschul digingen eigenlijk overblijft, is de vrijheid in de omgang met vrouwen, die was er inderdaad. De contacten waren openlijk, niet in het geniep of zo," aldus Timmermans. Dit was echter niet alleen voorbehouden aan de Nederlanders in Angola: om gang met vrouwen op het kamp in de hoofdstad Luanda werd door de VN-commandant ge doogd. Timmermans, werkzaam op de Lunettenkazerne in Vught, schetst een situatie waarin vrouwen zich veelvuldig op drongen aan de Nederlandse mannen. „Ik praat niemand goed en ik vind het stommelin gen die het zo gedaan hebben, maar ik heb zelf ervaren hoe vrouwen je daar bejegenen en hoe graag ze met je in contact willen komen. Dat had niets te maken met je positie als VN'er. Angola was een verscheurd land, met na 25 jaar oorlog een enorm overschot aan vrouwen. En met name in het kustgebied aantrekkelijke vrouwen. Ik ben daar ook eens benaderd door een mooie mulat-vrouw van 26, die me in gebrekkig Portugees vroeg of ik met haar naar bed wilde. Dan moet je als man heel sterk in je schoenen staan wil je daar niet op ingaan. En niet eens voor een blikje cola of zo. Dat was daar heel normaal. Een kind krijgen van een blanke was een mooie voorziening voor de oude dag, een normaal proces in Afrika," aldus Timmermans. De Nederlandse militairen, die bij uitzending standaard in hun uitrusting condooms kunnen Kapitein Jos Timmermans op VN-missie in Angola meekrijgen als ze willen, waren op die toenadering door de An golese vrouwen niet voorbereid. „Op dat gebied, over die cul tuur, hadden we voorlichting moeten hebben door een Afri- ka-kenner of antropoloog. Let wel, ik wil daar niet de schuld gaan leggen en een vent van 50 moet weten wat er in de wereld te koop is, maar dat zou wel licht gescheeld hebben," aldus Timmermans. Het rapport meldt dat er ook seksuele be trekkingen zijn geweest met meisjes van 15 jaar. Timmer mans kan dat niet bevestigen: „Ze hadden heus geen bordje om met hun leeftijd." Van de andere beschuldigingen blijft in zijn ogen niets over eind. „Er is één individu bena derd voor de smokkel van mari huana, maar die is daar niet op ingegaan. En diamantsmokkel? Mensen van de opstandige Uni- ta benaderden buitenlanders wel eens om diamanten te ko pen, maar daar trapt een Neder lander niet in. Veel te gevaar lijk, want je liep het risico ver moord te worden na de betaling; dan konden ze die diamanten nog eens verkopen. En drank misbruik? Ik zat met een Zweed op een outstationin Balombo in het binnenland, daar was he lemaal niks en moesten we vooral ook zien te overleven. Als je dan eens in Luanda op het hoofdkwartier kwam, waar vol op drank was, werd daar na tuurlijk stevig bier gedronken. Maar dan heb ik het over buiten de dienst: ik heb geen Nederlan der meegemaakt die niet inzet baar was wegens drank." Voorop staat voor de in Ban dung geboren zoon van een KNIL-militair dat de Neder landse VN'ers in Angola 'ver domd goed werk' verricht heb ben: „Veel humanitaire hulp ook. De missie in Angola dreef op de Noren, Zweden en Neder landers. Het is heel jammer dat door een paar uitwassen, die te recht onderzocht zijn, het vele goede werk nu onderbelicht raakt. Den Haag (anp) - De grondtransacties van het Rijk zijn onvoldoende te controle ren. Slechts met veel moeite valt te ach terhalen wat de opbrengsten van welke verkopen zijn en aan wie die ten goede komen. Dat stelt de Algemene Rekenka mer in haar rapport Grondtransacties van het Rijk, dat vandaag wordt gepubli ceerd. De financiële administratie van de betrokken ministeries bieden vaak niet de gewenste dui delijkheid, aldus het rapport. Zo ontbreken bij de ministeries van Defensie en VROM doorgaans taxatierapporten bij grondtransac ties. Jaarlijks koopt het Rijk 1700 stukken grond aan, bijvoorbeeld voor de aanleg van wegen, en natuurgebieden. Het Rijk verkoopt ieder jaar 1300 stukken grond. Met die transacties is in totaal een bedrag gemoeid van 700 mil joen gulden per jaar. Ministeries die grond verkopen, zijn Land bouw en Financiën. Het laatste doet dat na mens Verkeer en Waterstaat, VROM en Defen sie, die een deel van de opbrengst zelf mogen houden. Daarover bestaan allerlei afspraken, maar een poging daarin eenheid te scheppen, is mislukt. Dit heeft tot gevolg dat er geen sprake is van een doorzichtige presentatie op de begroting. Staatssecretaris Vermeend van Financiën erkent het probleem, maar ziet geen mogelijkheid dit te verbeteren, zonder te tor nen aan de afspraken met de ministeries. In sommige gevallen hebben die afspraken een negatief effect. Zo moet Defensie vaak toeleg gen op de verkoop van grond, omdat de kosten van sloop en sanering hoger zijn dan de op brengst. Vai) onze Haagse redactie Dén Haag - WD-leider Bol kestein ziet niets in het D66- plin voor de vorming van een ketnkabinet met maar zeven a negen ministers in plaats van de.huidige veertien. „Hoe min de)- ministers, des te meer macht voor de ambtenarij," al- duis Bolkestein. Coalitiegenoot PvdA reageert positiever. D66 doet in het ontwerp-verkie- zirigsprogramma, dat over enkele weken wordt gepresenteerd, een voörstel voor de vorming van een soort raad van bestuur met zeven totj negen ministers. De dagelijkse r i leiding over de departementen moet volgens het D66-plan wor den overgelaten aan onderminis ters; de kernministers geven op af stand leiding en hebben meerdere departementen in him portefeuil le. De vorming van een kernkabi net moet ervoor zorgen dat de in vloed van de ambtenaren op het regeringsbeleid wordt ingeperkt. Omdat de kernministers op grote re afstand van de ambtenaren ko men te staan, zullen ze minder ge neigd zijn alleen op te komen voor de belangen van hun eigen depar tement, is de gedachte. Het voorstel zal in oktober tijdens het D66-congres worden voorge legd aan de leden. Nog niet duide lijk is hoe hard de democraten zich voor het kernkabinet gaan in zetten tijdens de formatie van een nieuw kabinet volgend jaar. De wens voor een dergelijke vernieu wing leeft al langer bij D66, maar tijdens de vorige formatie heeft de partij er niet hard aan getrokken. Bij de eventuele vorming van een nieuw paars kabinet hoeven de democraten in ieder geval niet op bijval te rekenen van de WD. Volgens WD-leider Bolkestein gaan ambtenaren juist meer de dienst uitmaken als er minder mi nisters zijn. „Ik vind het huidige aantal ministers goed, op een na," aldus Bolkestein, die eerder al te kennen heeft gegeven dat wat de WD betreft Ontwikkelingssa menwerking een staatssecreta riaat wordt. Maar verder dan dat wil de WD-leider niet gaan. „Ik ben zelf een beetje conservatief met dit soort reorganisaties. Reor ganisaties zijn niet alleen finan cieel, maar ook emotioneel duur. Ik vind niet dat je daar aan moet beginnen als er geen tastbaar voordeel binnen handbereik ligt." Volgens Bolkestein heeft het D66- plan tot gevolg dat het kernkabi net een soort collectieve verant woordelijkheid krijgt. „En de er varingen wijzen uit dat dat collec tieve verantwoordelijkheid niet werkt. Omdat iedereen verant- ACHTER de schermen is de invloed het grootst. Wie zijn besluiten inde openbaarheid heeft te verdedigen, moet beducht zijn op tegenspel weerwoord. Vandaar dat democratie slechts gedijt in een open maji schappij. Maar achter elke bestuurder die zijn beleid presenteert voor hetfr™ der volksvertegenwoordigers, gaat een leger ambtenaren schuil, z0t. der verantwoordingsplicht, maar met een bestuurlijke en dus pol agenda. Dat ambtenarencorps blijft zitten en een nieuwe bewindspersoon wethouder of gedeputeerde kan wel willen dat het beleid met rij! aantreden een volledige koerswijziging maakt, de kans daarop is werkelijkheid zeer gering. Het grootste deel van het beleid komt uit de koker der ambtenaren; Zelfs nieuw beleid bestaat voor een redelijk deel uit de klassieke p» ten van ambtelijke verlanglijstjes en bezuinigingsmogelijkheden wor den altijd geïnventariseerd en geprioriteerd door ambtelijke deskundi gen. Een minister is daardoor in de Nederlandse situatie, wat zijn pol;.,,, kleur ook moge zijn, voor een groot deel uithangbord en verdediger van de ambtelijke cultuur van zijn departement. En die 'vierde macht hoeft zich nergens te verantwoorden en is door parlement noch pi blieke opinie bij te sturen. D66 heeft van dit probleem een der kernpunten gemaakt voor de toe- komst. In het nieuwe verkiezingsprogramma, dat over enige wekende- finitief vastgesteld wordt, komt het uitvoerig aan de orde. De oplos- sing van de Democraten - een klein politiek kabinet en een groteraan- tal vak-onderministers die de dagelijkse leiding van de departementen in handen hebben - lijkt uit een te simpel schoolboekje organisatie kunde overgenomen. Maar dat is niet het belangrijkste. Het feit dat de vrijwel oncontroleer bare en onstuurbare 'vierde macht' als democratisch probleem gesig. naleerd wordt, is van het grootste belang. Voor het bij de tijd houder of misschien beter brengen van de democratie is dit een aanzienlijkin- teressanter thema dan de gekozen premier, een districtenstelsel of een gekozen burgemeester. Als er nog wat te vernieuwen valt, kan moet dat hier gebeuren. Van onze redactie binnenland Amsterdam - „Het zou een nauwelijks te verteren besluit zijn om na dertig jaar de Partij van de Arbeid te verlaten. De partij die ik in zoveel functies heb mogen dienen en waarvan i" het gezicht heb bepaald." Dat zegt de Amsterdamse ex- burgemeester Ed van Thijn in een toelichting op zijn besluit om zijn partijkaart niet te verscheu ren, ondanks het stemgedrag van de PvdA-Tweede Kamerfractie in de kwestie-Gümüs. Mede omdat de fractie, op vier leden na, tegen een motie van GPV-er Van Middelkoop stemde waarin werd gevraagd om in dit ene geval af te wijken van de re gels, moet de familie Gümüs het land verlaten. Dat wil zeggen: als de familie vandaag ook het kort geding verliest dat ze tegen het uitzettihgsbesluit he.eft.aanr gespannen. Van Thijn ontkent nu dat hij ooit heeft gedreigd met het opzeggen van zijn PvdA-lidmaatschap. „Ik heb de band van het gesprek in het RTL5-programma De Kwes tie wel vijf keer afgedraaid en bekeken met vrienden. Dit heb ik gezegd: 'Ik verwacht van mijn Den Haag (anp) - Staatssecre taris Schmitz van Justitie trekt voor dit en volgend jaar samen 13,4 miljoen gulden ex tra uit om de werklast bij de instellingen voor gezinsvoog dij te verminderen. Dat be drag komt boven de 5 miljoen gulden die zij voor hetzelfde doel al eerder beschikbaar stelde. Dit blijkt uit een brief aan de Tweede Kamer. Het totale bedrag van 18,4 mil joen gulden komt vrijwel overeen met de berekening van een onaf hankelijk bureau. Dat ging na wat er klopte van de berekening van de Vedivo, de koepelorgani satie van de instellingen. Vedivo kwam uit op een bedrag van 28,8 miljoen. Schmitz verbindt aan haar tege moetkoming de voorwaarde dat de instellingen onmiddellijk de wachtlijsten opheffen. Ze moeten ook een plan van aanpak maken voor de besteding van het extra geld. De Tweede Kamer debatteert morgen met Schmitz over de pro blemen bij de voogdij-instellin gen. partij, de PvdA, dat ze hier bui tengewoon kritisch naar kijkt, anders weet ik niet meer wat ik in die partij te zoeken heb', was in reactie op de uitlating van PvdA-Kamerlid Apostolou dat hij niets meer kon doen voor familie Gümüs. Ik vind dat dt fractie niet voldoende heeft ge daan, maar er is wel actie onder nomen." „Maar de fractie had wél voorde GPV-motie moeten stemmen," zegt Van Thijn. „Dat dit niet is gebeurd, heeft mij erg teleurge steld. Ik heb de afgelopen dagen „veel gesproken met gelijkge stemden en dat heeft er mede te geleid dat raadsfractie^ van de PvdA in de vier grote steden een publiek debat zijn begoi over het vreemdelingenbeleid. Ik kan aan dat debat beter deelne men als kritisch lid van de Pv dA." Van Thijn blijft volop beschik baar voor eventuele acties voor de familie Gümüs. „Het actieco mité weet mij te vinden. Ik beo tot veel bereid." De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil dat minister Pronk voor Ontwikkelingssamenwer king uitlegt hoe zijn kritische uitspraken over de kwestie- Gümüs in het PvdA-vlugsctoilt zich verhouden tot die vao staatssecretaris Schmitz van Justitie. Net als Prónk is zij W van de PvdA en eerstverant woordelijke voor het vreemde lingenbeleid. Volgens de PvdA-publicatie Pronk na afloop van het debat over de affaire-Gümüs onder meer dat de humaniteit in Ne derland zoek raakt, hetgeen Sch mitz categorisch ontkend had. Anja Versnel van het 'Comité Gümüs moet blijven' is veront waardigd over de wijze waarop de media zich bemoeien met de remigratie van het Turkse ge® Gümüs. Dit heeft zij gisteren ge zegd. In een dagblad belooft de burge meester van de Turkse stad Ka- raman de met uitzetting bedreig de Gümüs een baan in de biscui- tindustrie. Versnel: „De media regelen zijn remigratie wel evw over zijn hoofd heen. Dat k® niet." Zekeriya Gümüs zelf w nog helemaal niet te weten of 1»! naar Karaman gaat. „Ik heb ner gens om gevraagd." woordelijk is voor alles, voelt nie mand zich meer echt verantwoor delijk." De PvdA zei gisteren in een eerste reactie het D66-voorstel 'zeker de moeite van het verkennen waard' te vinden. Volgens PvdA-Kamer lid Rehwinkel moet eerst duidelijk worden of met een kernkabinet het regeringsbeleid inderdaad meer samenhang krijgt. Maar de vorming van een kernkabinet kan ook nadelen hebben, aldus het Kamerlid. Zo kan er een kloof ontstaan tussen de ministers, die uitsluitend op hoofdlijnen bestu ren, en de dagelijkse leiding van de departementen. Utrecht (anp) - Een licht positief resultaat voor ziekenfonds® (gemiddeld plus 1,2 procent), maar een beduidend slecht®® uitkomst voor particuliere ziektekostenverzekeraars (ge®1 deld min 2,1 procent). Driekwart van alle particuliere verzeker aars is vorig jaar in de rode cijfers terechtgekomen. Dat blijkt uit het jaarboek Financiering van de Zorg 1996, dut Vekhs als informatiecentrum van de ziektekostenverzekeraars heeft sam gesteld. ,,|j. Oorzaak van de negatieve ontwikkeling is, dat de premies achter J ven bij de ontwikkeling van de kosten. Dit achterblijven kwam een gematigd premiebeleid, dat weer vooral een gevolg was van currentie tussen de verzekeringsbedrijven. r. Een structurele verhoging van de premies met ingang van 1998--v al in de particuliere sector - ligt daarom volgens Vektis in de hJn de verwachting. Over de gewenste grootte van de premier-er!» laat het centrum zich niet uit. „Dat is niet onze taak," zegt directe de Mos. saraievo/Banja Luka - Een belangri sche presidente Plavsic, de havik Kr vsic-bolwerk Banja Luka gevlucht, lij en zijn lijfwachten zich gedwong ten waar zij een dag eerder een verb ;e hielden. Krajisnik zat sinds maandag avond opgesloten in een hotel in 3anja Luka. Hij zat daar samen „et twee andere kopstukken vast die zich verzetten tegen Plavsic. Parlementsvoorzitter Kalinic had iet hotel al eerder op de dag ver aten onder escorte van SFOR- roepen. De premier van de Bos- nisch-Servische republiek, aickovic, blies gisteravond laat als laatste de aftocht. Hij kon het ïotel ongehinderd verlaten, h de ochtenduren had de Plav- sic-gezinde politie het hotel om- iingeld waar de drie haviken de rorige dag hun toevlucht hadden gezocht na de door Krajisnik ge- eide illegale demonstratie. Kali- ïic kwam naar buiten nadat de ijfwachten van de haviken hun wapens inleverden. Omstanders >ekogelden hem met eieren. Srajisnik en een vijftigtal mede lander hadden maandag gepro- >eerd een 'verkiezingsbijeen- tomst' te houden. Toen Plavsic- lanhangers hen onder luid ge schreeuw met stenen bekogelden, sochten Krajisnik en de zijnen ;oevlucht in hotel Bosna. Door iet doldrieste optreden van Kra- Belfast (rtr/afp/dpa) - Sinn Fein, d alikeinse Leger IRA, heeft gisteren eend waarin het alle geweld afzwe Adams, zette namens de partij zijn de Mitchell Principles, die uitgaan De ondertekening maakt de weg vrij voor Sinn Fein om deel te ne- nen aan de vredesbesprekingen iver de toekomst van Noord-Ier- and, die volgende week maandag aeginnen. Adams noemde de on dertekening 'een keerpunt'. Hij roegde eraan toe dat het de bedoe- ing is van zijn partij om 'alle ge weren uit de Ierse politiek te laten verdwijnen'. De regering-Blair nodigde Sinn Fein vorige maand ht deel te nemen aan de gesprek ken, nadat de IRA op 20 juli een wapenstilstand had afgekondigd. De officiële gesprekken in het Door Bob van Huët Londen - James Bond neemt alleen gecalculeerde risico's. Misschien was het wel daar om dat Sean Connery, de eni ge echte 007, dezer dagen voor het eerst 'thuis' campag ne voert voor een eigen, Schots, parlement. Tot nu toe kregen zijn vrienden van de Schotse Nationale Partij (SNP) altijd de zegen vanuit het zonnige Marbella, waar Conneiy resideert en golf speelt. Maar nu is Schotlands lieveling toch eindelijk lijfelijk aanwezig. Met een politiek monsterverbond tussen Labour, de Liberalen e de SNP kan er morgen ook wei nig fout gaan als de Schotte" zich per dubbel referendum moe ten uitspreken over hun toe komst. De enige oppositie komt van de nog immer aangeslage Conservatieven, die bij de laatst Parlementsverkiezingen al h~ Schotse zetels verloren. Schotland gaat (niet toevallig naar de stembus precies op d fagwaarep de Schotse volkhel William Wallace, 700 jaar gele Oen de Engelsen versloeg bi ling Bridge. Dit heroïsch wapenfeit staat centraal in d HoUywoodproductie Bravehea met Mel Gibson. Met Connery e Gibson op de flanken twijfel niemand eraan dat de Schotte ach morgen anders zullen uit spreken dan een dubbel yes. J fe WlUen een eigen parlement e if' zf wdkn dat dat parlemen hscale bevoegdheden zal hebbe «et laatste heeft minder ste" :an het eerste, maar blijkens ee recente peiling zou nog altijd ee ruime meerderheid de gedacht kim0611!. de Schotten zeï kunnen bepalen al dan niet aft 1 ZD het in beperkte mat 11 de Engelse belastingvoe

de Stem | 1997 | | pagina 4