Nooit gerust als we moeder 9 Directie: 'Het vertrouwen van patiënten is nogal beschadigd' Verdachte verpleger: 'Ik ben onschuldig' Motief nog onbekend Insuline al jarenlang hulpmiddel voor Engelen des Doods I le^elHd BINNENLAND BINNENLAND KORT 'TEMBER Frankrijk: Droog en veel de ochtend lokaal mist gtemperatuur ongeveer den, aan de westkust iets |r warm. -Brittannië en Ierland- sdag lokaal mist. Daarna len met zon en droog erdag opnieuw eerst mist gd door zon. In Ierland land, en later in Wales en 'and, toenemende bewol- [evolgd door regen. Maxi- rsen 15 en 20 graden, en Luxemburg: Woens- if en toe zon en droog. :rdag eerst Kans op mist op de dag geregeld zon igtemperatuur tegen de aden. d- en Midden-Frankrijk; envelden, ook perioden hon en droog. In de och- hier en daar mist. Mid- snperatuur 20 tot 25 gra- igal: Zonnnig en droog, agtemperatuur tussen 25 graden. Ije: Zonnig en heel lokaal mweersbui. Middagtempe- -en van 25 graden langs de van Biskaje tot 35 in het Een van Spanje, rische Eilanden: Zonnige oden en droog. Middag- oeratuur bijna 30 graden, orca en Ibiza: Vrij zonnig een kleine kans op een bui. dagtemperatuur ongeveer raden. Vrij zonnig met in het en een kleine kans op een Middagtemperatuur rond J raden. kenland en Kreta: Vrij ig en droog. Op de Egeï- Zee soms een stevige noor- jke wind. Middagtempera- 25 tot 30 graden, tsland: In het noorden nsdag misschien nog een Verder zowel wolkenvel- als flinke perioden met Middagtemperatuur iets pend tot 20 in het noorden 6 in het zuiden. In de och- 1 kans op mist. tserland: Perioden met zon, r ook kans op mist. Droog, dagtemperatuur rond 25 .en. tenrijk: Zonnige perioden, ir ook enkele wolkenvelden. ;rwegend droog. Middag- iperatuur ongeveer 23 gra- 1 AJ>? Do&S wAfje JE w ffssresr. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 DoorAnnemarie Buijk Steenbergen - Op de par keerplaats van verpleeghuis De Lindenburgh in Steen bergen loopt familie van de bewoners af en aan. Nie mand is dan nog op de hoog te van de arrestatie van de 34-jarige verpleegkundige uit Halsteren die verant woordelijk zou zijn voor de insuline-dood van de 79-ja- rige bewoonster M. Antes, zo'n twee maanden geleden. Het is voor de meesten een schok te ontdekken dat het wellicht om moord gaat. Maar aan de andere kant zijn de familieleden opgelucht dat de betreffende verpleeg kundige nu niet meer in De Lindenburgh rondloopt. Twee zussen uit Sint Willebrord zijn net van plan hun moeder op te zoeken. Die woont nu alweer twee jaar in De Lindenburgh. Hun gezichten klaren op als ze het nieuws van de arrestatie ho ren. Alsof er een last van hun schouders valt. „De afgelopen weken hebben we echt in span ning geleefd. We waren nooit echt gerust als we moeder na een bezoek hier alleen achter lieten. We hebben zelfs onze be zoekschema's aangepast. Nor maal gesproken gingen we al tijd op vaste tijden naar De Lin denburgh. Sinds dat bericht over mevrouw Antes zijn we ook op andere dagen en uren op bezoek gegaan. Om het verple gend personeel te kunnen con troleren en er echt zeker van te zijn dat er niks raars met moe der zou gebeuren." Verpleeghuis De Lindenburgh in Steenbergen, dependance van verpleeghuis ABG in Bergen op Zoom. foto anp Het is tekenend voor de sfeer waarin bewoners van De Lin denburgh en hun familie de af gelopen maanden leefden. Tus sen angst en vrees. De Wille- brordse zussen vertrouwden de gang van zaken absoluut niet. Ze bewogen zelfs hemel en aar de om hun moeder naar een an der verpleeghuis over te plaat sen. „Maar er werd ons duide lijk te verstaan gegeven dat er nergens anders een bed over was voor moeder. Ja, dan sta je dus machteloos. Zelf verzorgen is echt niet meer mogelijk. Dat hebben we zes jaar gedaan. Maar nu is moeder zo dement dat ze professionele verpleging nodig heeft." De zusters vinden het ongeloof lijk dat één van de verpleegkun digen zeer waarschijnlijk ver antwoordelijk is voor de dood van mevrouw Antes en de her senbeschadiging van de 87-jari- ge C. Verkamman-Goossen, een andere Lindenburgh-bewoon- ster. Ze hebben geen goed woord voor hem over. „Het is niet aan hem om te oordelen over leven en dood. Al zou hij uit medelijden gehandeld heb ben, het is niet zijn verantwoor delijkheid. Zo'n definitieve be slissing kan alleen de familie maken. Nee, die man moet lang en goed gestraft worden." De directie van De Linden burgh mag dit zichzelf best aan trekken, zo vinden de dames. „Zulke dingen mogen niet ge beuren in een verpleeghuis. We gaan ervan uit dat we de verzor ging van moeder in vertrouwde handen achterlaten. En dan ge beurt er zoiets." Een oudere man uit Roosendaal gaat juist op bezoek bij zijn vrouw. Ook zij is twee jaar gele den in De Lindenburgh komen wonen. De Roosendaler heeft flink in de rats gezeten de afge lopen weken. „Juist op het mo ment dat het bericht van me vrouw Antes in de kranten ver scheen, ging de gezondheid van mijn vrouw flink achteruit. Het zet je natuurlijk wel aan het denken. Maar nu gaat het weer een beetje beter." Hij is opge lucht dat de verpleegkundige is gearresteerd. „Hopelijk raak ik nu het gevoel kwijt dat ik mijn vrouw de hele dag moet be schermen." Op dat moment komt locatie manager T. Knijff van De Lin denburgh naar buiten. Of deze verslaggeefster haar werkzaam heden wil staken en niet langer familieleden van bewoners wil aanklampen. „Dat geeft alleen maar onrust." Hij verwijst naar de persconferentie die later op de middag wordt belegd. Zijn gedrag is misschien wel teke nend voor de shock-toestand waarin bestuur en directie van de Lindenburgh verkeren. De arrestatie van de verpleegkun dige kwam voor hen volslagen onverwacht. Maar voor de familie van de ne gentig Lindenburgh-bewoners telt vooral dat er nu een eind is gekomen aan de spanning waarin ze maanden hebben ge leefd. Door Emile Calon Steenbergen - Duidelijk aan geslagen, met samengeknepen knieën en soms handenwrin gend zat directeur patiënten zorg P. Brouwer van verpleeg huis De Lindenburgh gister middag de persconferentie voor. Geschokt toonde hij zich dat een van zijn medewerkers verdacht wordt van moord op een patiënte en poging tot moord op een tweede. Hoe had het zover kunnen komen? Op die vraag moest hij het ant woord schuldig blijven. Ook alge meen directeur A. Houtman, min der emotioneel dan zijn collega, schudde met zijn hoofd en haalde zijn schouders in een machteloos gebaar op. De Halsterse verpleger was be voegd om insuline-injecties te ge ven. En tot gisteren had Brouwer geen enkele aanleiding om de 34- jarige Halsterse man te verden ken. Met een duidelijke zucht leg de hij uit dat in de verpleegwereld vertrouwen een belangrijke basis is. Verpleegkundigen worden im mers geacht patiënten te verzor gen, te helpen, niet te doden. „Het vertrouwen is beschadigd." Niet alleen dat van hem maar ook dat van de patiënten, de familieleden en de collega's. Toen twee maanden geleden dui delijk werd dat er mogelijk een moordenaar in de Lindenburgh rondliep heeft de directie 'strikte en bijna onwerkbare maatregelen genomen'. De voorraden insuline verdwenen van de verschillende afdelingen en werden centraal op geslagen. En de verpleegkundigen mochten alleen maar met z'n tweeën spuiten met insuline opha len en toedienen. „We voldeden aan alle wettelijke bepalingen rond de opslag en gebruik van in suline," vertelde Brouwer ver schillende malen. „Hadden we die Door Henk Boot Bergen op Zoom - „Mijn cliënt heeft er niets mee te maken, hij zegt onschuldig te zijn en lijdt er zichtbaar onder dat hij in de cel zit". Dat laat de Bergse raadsman mr. E. Moes desgevraagd weten na een eerste bezoek aan de Halsterse verpleger R.P. (34) die wordt ver dacht van moord op een 79-jarige bewoonster van verpleeghuis De Lindenburgh in Steenbergen. Moes sprak, gisteravond twee uur met de man die voorlopig in een cel op het hoofdbureau van politie te Bergen op Zoom verblijft. P., die gehuwd is en twee kinderen heeft, moest zich gisterochtend op zijn werk op de directiekamer melden, waarna hij door recher cheurs werd aangehouden. P., die eerder als ziekenverzorger werkte bij het ABG in Bergen op Zoom en zichzelf via een HBO- studie opwerkte tot verpleegkun dige, staat goed bekend in De Lin denburgh. Zijn arrestatie kwam voor hem en zijn omgeving als een donderslag bij heldere hemel. „Ik voel me als iemand die meespeelt in een film, maar er niks mee te maken heeft," zo meldde hij Moes. De man kende het slachtoffer, de 79-jarige mevrouw Antes-Marij- nissen zijdelings. Ze werd volgens Moes verpleegd op een andere unit dan waar P. werkt. Toen ze last kreeg van haar bloedsuiker- spiegel, werd P. er door de mede werkers van die afdeling wel bij gehaald. Hij adviseerde haar naar een ziekenhuis te brengen. Bij te rugkeer daaruit werd ze apart ge legd op de unit waar P. werkte. Daar is ze verder volgens de aan wijzingen van de arts behandeld. „We hebben geen idee waarom de politie P. ervan verdenkt haar met opzet om het leven te hebben ge bracht". Dat wordt op zijn vroegst vrijdag duidelijk als P. wordt voorgeleid bij de rech- ter-commissaris. Algemeen directeur A. Houtman (rechts) en directeur patiëntenzorg P. Brouwer tijdens de perscon ferentie in verpleeghuis De Lindenburgh in Steenbergen. foto oscar van beest stringente maatregel maar eerder genomen," verzuchtte hij ook. Want dan was er mogelijk geen insuline-moord gepleegd. „Maar destijds hadden we nog geen aan wijzingen dat er zoiets ergs aan de hand was." Wel gaf hij ruiterlijk toe dat die strenge regels niet ten eeuwige da gen zullen gelden. Zodra het on derzoek is afgerond, treedt er een versoepeling op. Want de strenge bepalingen kosten gewoonweg drie extra mensen. En Den Haag vergoedt die niet. Brouwer en Houtman waren gis teren niet opgelucht toen de poli tie bekend maakte dat er na al die weken onderzoek een arrestatie zou volgen. „Nee, eerder een grote schok," aldus Brouwer. Waarna hij de hoop uitsprak dat er nu snel duidelijkheid komt, een klip en klare bekentenis door de verdach te. Want zolang die er niet is blij ven er vele vragen. Het motief bij voorbeeld. Waarom gaf de ver dachte die spuiten. Heeft hij echt geen kompaan? Volgens de politie wijst niets in die richting, maar honderd procent zekerheid kon niemand gisteren geven. Brouwer benadrukte dat een kwaadwillend iemand altijd aan insuline kan komen. Suikerpa tiënten hebben thuis immers vaak een voorraad voor maanden staan. Maar het gaat ze te ver om boven alle bedden in het verpleeghuis camera's te hangen. Dat zou echt een stap in de verkeerde richting zijn. Vertrouwen blijft dan ook de basis waarop gewerkt moet wor den. Volgens de beide topmannen van de verpleeghuisstichting hadden tot gisteravond geen patiënten of familieleden aangedrongen op overplaatsing naar een ander te huis. Indien dat de komende tijd wel zo is, zullen ze daar alle mede werking aan geven. Uit hun woorden viel ook op te maken dat de verdachte goed stond aangeschreven, zeker bij de bewoners. Ingaan op vragen over zijn arbeidsverleden of zijn staat van dienst wilden ze echter niet. Wel vertelden ze dat een aantal bewoners van De Lindenburgh met ontsteltenis had gereageerd op het nieuws van de arrestatie. ,,'t Kan niet waar zijn", was vol gens de beide directeuren toch de algemene reactie op dat ontstel lende nieuws. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens Luijten heeft de verdachte 'voorzover wij weten' alleen geo pereerd. Hij wilde niet ingaan op de vraag hoe de politie de man op het spoor is gekomen, alleen dat 'de verdachte niet snel in beeld kwam'. Pas een dag of tien geleden ontstond bij de politie het vermoeden dat de Halsternaar wel eens degene kon zijn die werd gezocht. Politie noch justitie kon gisteren een motief voor de daden van de man geven. Directeur patiëntenzorg P. Brouwer van de stichting ABG was naar eigen zeggen 'zeer verbaasd' toen de politie de Halsternaar gis terochtend inrekende. De man was om 7.00 uur gewoon op zijn werk verschenen. Tijdens het onderzoek hebben vier families bij de politie melding ge maakt van twijfels over de doodsoorzaak van familieleden in het ver pleeghuis. De politie heeft echter geen aanwijzingen dat ook in die ge vallen sprake is van strafbare feiten. Op last van de Inspectie Gezondheidszorg zijn de afgelopen tijd zo'n honderd dossiers van overleden bewoners van De Lindenburgh tegen het licht gehouden. Volgens Brouwer heeft ook dat onderzoek geen bijzondere aanwijzingen opgeleverd. Bewoners, personeelsleden en familie reageerden gisteren geschokt op de aanhouding. Psychologen houden zich klaar om hen te begeleiden. Door John Lazaroms Steenbergen - Insuline kan een he le stille moordenaar zijn. En dat terwijl het geneesmiddel dagelijks voor vele diabetespatiënten levens reddend is. De dood van de 79-jari- ge vrouw Maria Antes in het Steen- bergse verpleeghuis De Linden burgh, waar gisteren een 34-jarige verpleegkundige uit Halsteren voor is aangehouden, staat niet op zich zelf. ^etenschappers weten al sinds de uit vinding van insuline dat het genees middel in een te grote hoeveelheid tot e dood kan leiden. Een wetenschap ie door enkele verplegers en verpleeg- s «s, die vaak het lijden van patiënten wet meer konden zien, werd misbruikt. roedia kregen deze 'weldoeners' Dr d 6en biinaam' Engelen des Het proces tegen de 43-jarige verpleeg kundige Martha U. zal velen nog vers in het geheugen liggen. In het Delfzijl- se verpleeghuis Vliethoven zou de vrouw tot haar aanhouding in septem ber 1995 minstens negen patiënten met dodelijke insuline-injecties om het le ven hebben gebracht. Zij hield vol dat ze uit compassie voor haar medemens haar daden had gepleegd. De officier van justitie stelde dat de vrouw een harde en kille persoon was die uit machtswellust mensen om het leven bracht. Uiteindelijk werd ze veroor deeld tot negen jaar cel en tbs. Maar Martha U. was niet de eerste die op deze manier mensen doodde. In au gustus 1975 al werd Nederland ge schokt door de eerste grote zaak waar bij de verpleger Frans H. in de Lücker- heidekliniek in Kerkrade de dood van maar liefst 259 ouderen in de schoenen geschoven kreeg. Uiteindelijk veroor deelde het gerechtshof in Den Bosch de man tot achttien jaar gevangenisstraf voor moord op vijf patiënten. Net als Martha U. beweerde Frans H. dat hij zieke patiënten had willen ver lossen van de mensonterende toestand waarin zij verkeerden. Spuitreus Frans, Broeder des Doods. De bijna men voor Frans waren fantasierijk, maar vooral vooringenomen. Want de gedreven verpleger pleegde zijn daden, zo bleek tijdens het langdurige proces, wel degelijk uit medelijden met zijn patiënten. Minder goede bedoelingen hadden de Haagse bejaardenverplegers die vorig jaar de weduwe Sloos-Fischer om het leven brachtén nadat een van hen met haar was getrouwd. De vrouw liet haar kersverse echtgenoot vier miljoen gul den na. Maar zo'n zes a zeven verdach te sterfgevallen in de exclusieve Haag se Waalsdorp verzorgingsflat en het chique Benoordenhout hadden justitie op het spoor van de twee gezet. Ook hier werd medelijden als motief gege ven. En was insuline het wapen. Insuline is een lichaamseigen stof. De alvleesklier maakt de gehele dag dit hormoon aan dat ervoor zorgt dat glu cose, de brandstof voor ons lichaam, wordt opgenomen door spier- en vet- cellen. Samen met nog twee hormonen die de alvleesklier uitscheidt wordt de gehele dag de bloedsuikerspiegel op peil gehouden. Krijgen we veel glucose binnen wordt er dus extra insuline aangemaakt. Bij suikerpatiënten is dit systeem ontregeld en moet dagelijks een bepaalde dosis insuline worden in gespoten om de bloedsuikerspiegel te regelen. Wordt echter bij een gezond persoon insuline ingespoten dan daalt de bloedsuikerspiegel snel. Het gevolg is hypoglykemie, ook wel hypo genoemd. Rillen, zwaktegevoel, sufheid, hoofd pijn, het zijn de eerste kenmerken van te veel insuline ofwel te weinig gluco se. Als er niet onmiddellijk glucose in het lichaam komt, leidt deze toestand uiteindelijk tot stuiptrekkingen en vervolgens bewusteloosheid, het zoge naamde hypoglykemisch coma. Uitein delijk kan de dood intreden. Vanzelfsprekend is de nu aangehouden Halsterse verpleegkundige nog steeds een verdachte, zijn schuld staat nog niet vast. Maar de feiten rondom de dood van de 79-jarige Maria Antes en een 87-jarige patiënte die 19 mei van dit jaar in hetzelfde verpleeghuis ook in een insuline-coma raakte maar her stelde, zullen weer tot veel discussie leiden. Mag insuline zo makkelijk en zonder controle beschikbaar zijn in verpleeghuizen? Hoe controleren ver pleeghuisdirecties hun personeel en moeten ze die wel controleren? En de allerbelangrijkste vraag: Als de Hal sterse verpleegkundige inderdaad schuldig is, wat was zijn motief? Weer een Engel des Doods? J/ V5 Steeds meer mensen in dit land zijn straks alleenstaand, zo blijkt uit de Rapportage Bevolkingsvraagstukken. Niet dat er door overbevolking zo weinig ruimte per in woner rest dat je je enkel nog maar rechtop kunt bewe gen, nee, steeds meer mensen zullen eenzaam worden.. ,n Vergrijzing en daaruitvoortvloeiend overlijden van part ners zorgen voor een toenemend sociaal isolement. Gë- koppeld aan perspectieven over armoede wordt zo'n toe komstbeeld alleen maar schrijnender. Het is dan des te schrijnender omdat het zo dichtbij is. Je moet straks al voortdurend de andere kant opkijken om er niet steeds mee geconfronteerd te worden ep zelfs dan loop je het risico dat je er niet omheen kunt. Nu hebben Nederlanders nog het vermogen om zich als een struisvogel te gedragen en pas als het heel dicht in hun buurt komt, schrikken ze ervan en komen ze in acr tie. ik In de toekomst zal dat niet meer kunnen en daar zou onderhand eens nieuwe sociale politiek voor ontwik keld moeten worden. Hoe die eruit moet zien, weet ik ook niet precies, maar de slogan 'werk, werk, werk' lijkt me niet bruikbaar. MERIJ1V Directeur 'Het Bureau' stapt op Amsterdam - Prof. dr. J. van Marle heeft besloten terug te treden als directeur van het P.J. Meertens Instituut. De verstoorde ver houdingen binnen het instituut liggen ten grondslag aan deze stap. Het instituut wordt beschreven in de romanreeks Het Bu reau van J.J. Voskuil. Van Marie, die al enige maanden op non-ac tief stond, is vanaf 1986 directeur van het instituut geweest. Hij zal zijn werkzaamheden als bijzonder hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voortzetten. Drie medewerkers nemen de leiding van het instituut over. De bestuurscrisis zou geen ver band met de publicaties van Voskuil. „Voskuil is hier al jaren weg, de verschenen delen behandelen de jaren tot 1975", aldus een woordvoerder. h Akkoord over regeling topambtenaar VWS Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken is akkoord gegaan met de vertrekregeling voor de vrijwillig afgetreden secrer taris-generaal van het ministerie van VWS, H. de Maat-Koolep (56). Dit zei minister Borst (Volksgezondheid) gisteren in antr woord op vragen van het CDA. Volgens Borst is het vertrek vap haar topambtenaar via de gebruikelijke weg binnen de Rijksr dienst verlopen. Van een gouden handdruk is echter geen sprake, zo verzekerde Borst. Afgelopen juni gooide De Maat-Koolen het bijltje er bij neer omdat zij zichzelf niet zag als de aangewezen persoon om het departement nieuwe stijl te leiden. Ze wordt bij zonder adviseur van het ministerie. Ongeval in Utrechts laboratorium Utrecht - In Utrecht zijn gisteren vijf mensen naar het ziekenhuis overgebracht na een ongeval in een laboratorium met de gevaarj- lijke stof chloormethylether. Na een korte behandeling konden ze naar huis. Het gaat om drie medewerkers van de Universiteit vap Utrecht, van wie er twee bij de bedrijfsbrandweer werken, en twee leden van4e Ufceqhtsgbrandweer,„, - Chloormethylether werkt bijtend op de ogen,4e huid en de adem halingsorganen. Inademing van damp en/of Jiev.ejkan ademnood verobrzaken, in ernstige gevallen is er kans op bewusteloosheid en dodelijke afloop. Boren Tweede Heinenoordtunnel ligt stil j Heinenoord - Rijkswaterstaat is bij het boren van de Tweede Hei nenoordtunnel opnieuw in grote moeilijkheden geraakt. Omdat er boven de boormachine een gat zit in de rivierbodem van de Oude- Maas, kan er zeker twee weken helemaal niet meer geboord wow den. Door het gat in de rivierbodem, die ongeveer 8,5 meter boven de tunnel ligt, is een verbinding ontstaan tussen de boor en de rivier. Daardoor lekt boorvloeistof weg en kan de druk in de boor niet op peil gehouden worden. Die vloeistof en druk zijn onder meer no dig om de druk van grond en grondwater te compenseren. Onder zocht wordt hoe het gat te dichten is. 'Prestatieloon onder voorwaarden' Houten - De Unie, vakbond voor industrie en dienstverlening, zegt pas ja tegen prestatieloon, als een bedrijf een goed ontwik-" keld sociaal beleid heeft. Werknemers moeten er volgens de bond vertrouwen in hebben dat het bedrijf het beoordelingssysteem correct toepast. Het moet zijn afgestemd op of onderdeel zijn van scholing en vorming, loopbaanbegeleiding, belangstellingsregis tratie, doorstroming van personeel en functiewaardering. Belang rijke voorwaarde is dat het systeem voor functiewaardering geejn problemen oplevert. Zowel leiding als personeel moet de technf-" sche uitkomsten ervan accepteren. Dat is nodig om te voorkomen dat ondernemingen via prestatieloon de zwaarte van een functie bepalen. De Unie vindt invoering van prestatieloon zinnig in ven- band met de voortgaande flexibilisering van de arbeidsmarkt. Verlanglijstje van vijftig miljard Den Haag - Om de infrastructuur in Nederland op peil te houden- is tot 2010 ruim vijftig miljard gulden aan extra investeringen nqjj dig. Dat blijkt uit een verlanglijstje dat de meest betrokken minis- teries (Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat, Financiën^ Milieu en Landbouw) hebben opgesteld. Het kabinet maakt vrij», dag een keuze uit de verschillende projecten die op de wensenlijst staan. Op prinsjesdag volgt de officiële presentatie en wordt dui delijk welk bedrag het kabinet uiteindelijk gaat uittrekken. In hef, bedrag zijn de uitgaven voor een tweede nationale luchthaven en. een tweede Maasvlakte niet meegenomen. Akkoord over terugsturen Somaliërs Den Haag - Justitie gaat uitgeprocedeerde Somalische asielzoe kers met een financiële toelage terugsturen naar Noordwest-So^ malië (Somaliland). Somaliërs die vrijwillig gaan, krijgen meer geld mee dan uitgeprocedeerden die moeten worden gedwongen., Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Schmitz van Justitie- aan de Tweede Kamer. Nederland bereikte hierover onlangs eejE akkoord met de Somalilandse autoriteiten. Vrijwillige terugkeer^ ders krijgen 1.650 Amerikaanse dollars. Begrafenis moeder Teresa live op tv Hilversum - De KRO zendt zaterdagochtend de staatsbegrafenis van moeder Teresa in de Indiase stad Calcutta rechtstreeks uit op- de tv. De uitzending is van 06.30 tot 08.30 uur te zien op Nedewn land 1. Een samenvatting wordt uitgezonden van 15.40 tot 16.W) uur. ov Muskens ontvangt Zilveren Horzel Breda - Bisschop Muskens van Breda is gisteravond door het Christen Democratisch Jongeren Appèl (CDJA) onderscheiden met de Zilveren Horzel. Muskens kreeg de prijs voor zijn uitspra ken over armoede in Nederland. Het CDJA reikt de Zilveren Horzel jaarlijks uit aan mensen dis- een stekelige bijdrage leveren aan het debat in de christen-demo^ cratie. „Bisschop Muskens verklaart zich solidair met de armen in de samenleving en roept het CDA op hetzelfde te doen", aldqsj voorzitter T. Vlot van het CDJA. Met zijn opmerking dat een arme in uiterste nood een brood mag stelen, begon de bisschop vorig jaar zijn kruistocht tegen verarming. -,^|j

de Stem | 1997 | | pagina 3