wmm x ALDI i Op zoek naar Het Nieuwe Tuinieren Halfroomcup Zachte dierei Verenigde Naties roepen 1998 uit tot Het Jaar van de Oceanen mais DE STEM KLEINTJES: Reputatie raak. Een tonijn van SOVIiond of Varende fabrieken Waarschuwingen Subsidies f k. 1,5ha SNIJMAIS 2,4 ha mais Keurmerk 2,5 ha MAIS Lie\ Att( Div.cc Bri onder de: P0STB 4800M Wieg Voorbeeld Resistente stam van pest ontdekt 'Milsa', 20 stuks a 7.5 gr. zoet kilo negerzoenen Vlees in bouillon net 25 gr. vlees, 340 ml. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 De zee wordt leger en leger Dagelijks ook op telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 9.00- GROTE ZAKEN DOE JE MET KI ïim T k. beuken Openhaardblokken zomerpr. thuisgebr. 0416-372640. Containerverhuur HELMER B.V. tfi-(176-5140857 Ooit heersten de bewo ners van Tuvalu op hun deel van de Stille Oceaan. Met speren en netten wisten zij in pri mitieve maar degelijke bootjes de grootste vis sen te vangen. In één ge neratie is die hele tradi tie weggevaagd. De vuil nishopen van dit Poly nesische mini-staatje be staan voor het grootste deel uit lege tonijnblik jes. Made in Japan. Want de zee is leeg. Schoonge veegd door buitenlandse fabrieksschepen. Door Jan Ligthart Het trieste verhaal van Tuvalu gaat op voor vrijwel alle kleine landen met een lange vistraditie en een lege staatskas. Dichter bij huis is het niet veel anders. In Nederland eten we misschien meer verse vis. Maar dan wel van de visboer. Want een sportvisser mag al blij zijn als hij op één dag twee verdwaalde botjes vangt. Terwijl hij er anno 1970 op een goede dag nog achteloos zeventig tot tachtig aan de haak sloeg. De Verenigde Naties hebben 1998 uitgeroepen tot Het Jaar van de Oceanen. En dat is geen jaar te vroeg. Via Greenpeace en het We reld Natuur Fonds weet de hele wereld inmiddels van de gedeci meerde walvisstand. Maar de an dere oceaanbewoners worden al evenzeer in hun bestaan be dreigd. Op de rode lijst van bedreigde diersoorten bevonden zich vorig jaar al honderd soorten zeevis sen, waaronder haaien en tonij nen. Dit jaar werd tot nu toe al drie maal de noodklok geluid. Begin dit jaar kwam het Wereld Natuur Fonds (WNF) met een rapport over de toenemende vangst van en handel in haaien, vanwege de enorme vraag naar haaievinnen op de Aziatische markt. Tegenover iedere badgast die door een haai wordt gedood, worden tegenwoordig minstens één miljoen haaien door mensen afgemaakt. Daardoor is de Grote Witte Haai - 'Jaws' - een van die vissen die nu op de lijst van beschermde dieren voorkomt. Het was wederom het WNF dat afgelopen zomer in een persbe richt alarm sloeg over de teruglo- Oceaanbewoners worden door overbevissing in hun bestaan bedreigd. pende tonijnstand in de zuidelij ke oceanen. Door overbevissing is in relatief korte tijd ruim negen tig procent van alle tonijn uit die zeeën verdwenen. En enkele weken geleden waren het tenslotte de walvissen die het nieuws haalden. Onderzoek in Japanse supermarkten leerde dat daar vlees van beschermde wal vissoorten, waaronder de buitrug en enkele vinvissen, open en gen bleven tot nu toe echter uit. En Japan maakt zich er ook niet populairder op door stelselmatig dolfijnen te doden; voor de con sumptie (ter vervanging van wal visvlees), maar ook omdat dolfij nen door de vissers als concur renten worden gezien. Toch zijn er naties die een nog veel beroerdere staat van dienst hebben. Waar Japan bijvoorbeeld nog voorstander is van vangstbe- bloot in de vitrines te koop ligt, .perkingen voi andere--landen Japan alsook Noorwegen heeft van oudsher een beroerde reputa tie onder natuurbeschermers, die nog dateert uit de tijd van de walvisvaart. Onder milieube schermers hebben de twee landen nog steeds een dubieuze reputa tie. Michael Sutton van WNF in Londen: „Japan heeft een prima ecologisch beleid voor wat be treft het vissen in de eigen terri toriale wateren. Op de interna tionale zeeën daarentegen gaan ze volkomen onverantwoord te werk. En de Noren hebben een ecologisch visbeleid dat tot voor beeld van de rest van de wereld kan dienen. Maar zij worden af gerekend op het feit dat ze on danks internationale tegenstand doorgaan met de walvisvangst." Strafmaatregelen tegen Noorwe- meer levert namelijk minstens 100.000 dollar op. Landen als In donesië, Taiwan, Zuid-Korea en met name China weten daarom kleinere, armlastige staatjes vaak te verleiden om voor een handvol dollars of yens hun visrechten te verpachten. Waarna zij deze zeegebieden in razendsnel tempo 'kaal grazen'. Het probleem voor instanties als de VN Voedselorganisatie is dat van deze landen geen vangstcij- fers bekend zijn. Het vissen ge beurt ongecontroleerd en vaak ook illegaal. Zo gaat in de Au stralische zeeën geen maand voorbij of er worden Indonesi sche boten in beslag genomen die daar illegaal op strooptocht zijn. Het grootste struikelblok voor een gereguleerd mondiaal visbe leid ligt dan ook in Azië. Europa en Noord-Amerika zijn samen slechts goed voor een kwart van de totale visvangst. Maar het waren wel de westerse landen die begonnen met het 'in dustriële vissen'. Rusland was in de jaren vijftig de eerste natie die zogenaamde supertrawlers de zee opstuurde. Japan, dat deze va rende fabrieken nog groter en ef ficiënter maakte, Canada, de VS, Spanje, China en Zuid-Korea volgden. Nederland heeft nu veertien fa brieksschepen die de grote ocea nen bevissen. Daarmee tel je mondiaal nauwelijks mee. Alleen Spanje heeft bijvoorbeeld al een vloot van tweehonderd fabrieks schepen. Een supertrawler of fabrieks- schip, waarbij het hele proces van vis vangen, verwerken en in vriezen aan boord gebeurt, kan elke keer als de netten het water in gaan, liefst vierhonderd ton vis ophalen. Door de komst van deze schepen verdrievoudigde tussen 1950 en 1970 de totale visvangst. De intrede van nieuwe technolo gie - sonar, satelliet, diepvries technieken - op deze schepen heeft er anno 1997 toe geleid dat minder dan één procent van de mondiale vissersvloot goed is voor bijna tweederde van de tota le vangst. „Toch is groot niet per definitie slecht," verklaart WNF-woord- voerder Sutton. Hij haalt het voorbeeld aan van New Found- land, waar in 1992 plotseling één van de rijkste kabeljauwgronden ter wereld bleek te zijn leegge vist. „Die kabeljauw is echter niet door fabrieksschepen, maar door een veelheid aan kleine vis^ sersbootjes weggehaald." In dit geval had de Canadese overheid een gruwelijke misreke ning gemaakt en jarenlang veel te ruime quota gehanteerd. Ruim 40.000 Canadezen werden in één klap werkloos. Volgens W. Dekker van het DLO Rijksinstituut voor visserij-on derzoek in IJmuiden is zoiets in Nederland niet snel mogelijk. De biologen van dit instituut advise ren de Nederlandse regering over de visstanden in Nederlandse waters. Met de regelmaat van de klok halen hun waarschuwingen het nieuws. Adviezen die steevast worden gebagatalliseerd door vissers en politici. Dekker: „Wij zeggen al 27 jaar dat het fout gaat. Maar wij hou den ons niet met de economische FOTO ANP consequenties bezig. En dan is het dus de vraag wat men wil. Den Haag riep altijd: we willen de oogst maximaliseren. Maar ja ren geleden al is het een kwestie geworden van de werkgelegen heid maximaliseren. En natuur lijk: zelfs zwaar aangetaste vis- populaties kunnen zich nog her stellen, mits je op tijd stopt. Het punt is: we stoppen niet." Hoe ernstig de situatie is, blijkt uit een rapport van de Verenigde Naties uit 1990. Daarin worden alle commerciële vissoorten als overbevist of zelfs totaal uitgeput geklassificeerd. Sindsdien is het alleen maar erger geworden. In Engelse pubs wordt bijvoorbeeld voor de traditionele 'fish and chips' tegenwoordig al hondshaai in plaats van kabeljauw geser veerd. Naast de commerciële soorten sneuvelen bovendien dui zenden dolfijnen, haaien, zeehon den en kleinere zeedieren door het gebruik van sleepnetten en andere ecologisch onverantwoor de methoden. Het leegvissen van de oceanen heeft tevens geleid tot een vermindering van zeevogels, zeehonden en walvissen die hun voedselbron in korte tijd geheel zagen verdwijnen. Nu is overbevissing niet de enige oorzaak van de leger wordende oceanen - vernietiging van vis gronden door ontbossing, land winning en andere menselijke oorzaken draagt daar ook toe bij. Maar het is wel de belangrijkste. Michael Sutton van WNF: „Al leen hebben de vissers één geluk: de meeste vissen reproduceren enorm snel. Een olifanten- of een tijgerpopulatie heeft jaren nodig om weer op sterkte te komen. Dat geldt ook voor walvissen en haai en. Sommige haaien reproduce ren nota bene nog langzamer dan olifanten. Maar 'voedselvissen' als kabeljauw of schelvis, en zelfs tonijn, kunnen in redelijk korte tijd op sterkte komen." Zelfs een tijdelijk moratorium op visvangst lijkt echter in de prak tijk onhaalbaar. Er is zoveel werkgelegenheid gemoeid met de visindustrie dat overheden niet graag hun vingers branden aan strenge quoteringen. Leggen zij toch beperkende visquota op, zo als in Europa, dan varen de grote fabrieksschepen simpelweg naar de zeeën rond landen als Namibië of Mauretanië. Dat heeft al tot vele 'oorlogjes' geleid tussen di verse staten, die letterlijk in el- kaars vaarwater zaten. De hoog- opgelopen ruzie tussen Canada en Spanje in 1995 ligt nog vers in het geheugen. Toch blijven regeringen al sinds jaar en dag vrolijk doorgaan met het subsidiëren van de visservlo- ten. Terwijl het ene ministerie met strengere quota op de prop pen komt, strooit het andere kwistig met geld. In Europa scho ven de regeringen in 1983 nog 80 miljoen dollar naar de visindus trie. In 1990 was dat al 500 mil joen dollar. De Amerikaanse vis industrie mocht 1,6 miljard op strijken, terwijl in Japan liefst 19 miljard dollar aan gemeen schapsgeld in de zakken van de vissers verdween. „In Nederland kregen scholvis sers een premie op een nieuw schip waarmee veel meer dan de toegestane hoeveelheid vis kan worden gevangen," vertelt bio loog Dekker. „Dus kochten die vissers quota op in Duitsland en Engeland. Verkochten hun boot aan een buitenlandse firma en kochten vervolgens die firma op, zodat ze nu toch de maximale vangsten kunnen binnenbrengen. De Nederlandse visserij breidt daardoor nog steeds uit. Maar kritiek is niet terecht, want dat doen de vissers binnen de regels van het spel." Biologen en natuurbewegingen pleiten daarom al jaren voor verscherping van de internat Korenpad 8, Prinsenbeek Te|. 076 - 5 42 40 52 Te koop nale regelgeving. Maar elk denkt daar anders over en bep andere prioriteiten of uit; ringsclausules. Bovendien ene regering gevoeliger voor'r ruptie dan de andere en hebt» sommige landen wel de wil niet de middelen om controle de handhaving van die regels te passen. Veel milieu- en natuurbewi gen hebben daarom nu hun voorzichtig gevestigd op nieuw, Nederlands initiatief, Wereld Natuur Fonds heeft men met Unilever, een van grootste visverwerkende mul nationals ter wereld, het ini tief genomen tot de opricbii van de Marine Stewards Council (MSC). Dit onafhankelijke bureau wa aan een keurmerk voor eci gisch correct gevangen vis. D vis (en visproducten) krijgen voor de consument herkenb label, zoals dat nu ook gebe met duurzaam hardhout. Om label te krijgen, moet de p cent echter aan strengere ecol sche regels voldoen dan natio of internationale overh voorschrijven. Als het ke bij de consument aanslaat, de zeevisserij een stuk 'scho De tonijn vangst in Mexico is een goed voorbeeld van. Tot kort werden daar bij de to visserij veel dolfijnen gedood, is geen oceaanbewoner zo po lair bij het grote publiek dolfijn. En zijn politici nergi gevoeliger voor dan voor de blieke opinie. Daarom de Verenigde Staten de Mexii nen geen toegang meer te v schaffen tot de Amerikaai markt. Mexico werkte zich v volgens in het zweet om tot d fijnvriendelijke vangstmetta te komen. En dat lukte: de i fijnvangst is met 99 procent al nomen. Met als resultaat bel dat ook op tonijnproduktei Nederlandse supermarkten ta is te vinden. Sindsdien expoi ren de Mexicanen weer naai Tel. 076-5414674. Te koop Tel: 0161-411504 12,5 Ha. Tel. 0164-237089 iónkerbr. KWPN merrie 3ir. 1.62m zeer braak .Hwcs WD. 016^^3422 keersmakke D-pony. 16 ar oud. All-in. 2750,-. 6-5423625. 6jr. KWPN VOSRUIN iolfgangx Ramiro) stokm. 70m M1 -dressuur super iringverm. 3 super- inqen, 0113-330010 k.a. BERNER SENNEN- 0ND (kruising) reu, 5 nd„ mooie en leuke hond. I65-562795. Vermist/G' Geef aub i leven. We ho Contacten Als U wilt re vertenties rr der numrr linksboven duidelijk he uit de ad vermelder (gefrankeei adre: (NIET ANTWOORD AUTOk open; ANTWOOF De letter voo nummer gee: gebied de ad woont: L=Limburg/ BU=Oost-Br< G=Gelderlan S=Stem-Bral Indien U Fo' terug te ont advertee verstandig gerichte en enveli reactie t VS. Ook voor het welslagen van MSC-keurmerk hangt alle van de publieke opinie. Sutton: „Het is de lar_ moeilijkste weg, ja. Maar ook weg met het meeste per. Eerder is het al gelukt me! walvisvaart en de olifantenjai Dus waarom nu niet." Door Romke van der Kaa Vorig jaar kreeg ik bezoek van Christopher Lloyd, de Grand Old Man van de Engelse tuin- wereld, beroemd om zijn tuin, zijn boeken en zijn artikelen in kranten en tijdschriften. Hem had het gerucht bereikt dat er in Nederland een nieu we beweging in de tuinarchi tectuur was ontstaan en hij verwachtte dat ik hem wel wat voorbeelden van deze vernieuwing kon laten zien. Ik wilde hem graag van dienst zijn en ging naarstig op zoek naar voorbeelden van vernieuwings drift. Voortdurend stuitte ik op de term 'Het Nieuwe Tuinieren', dezelfde kreet die tot in het bui tenland was doorgedrongen en Christopher Lloyd nieuwgiering INFORMATIE Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden. had gemaakt. Maar hoe harder ik zocht, hoe minder ik vond. Van deze tuinbeweging bleken geen concrete voorbeelden te bestaan. Zelfs de uitvinders van de bewe ging konden mij niet verder hel pen. Het Nieuwe Tuinieren was meer een geestesgesteldheid, zo begreep ik tenslotte, het bestond meer in het hoofd van de tuinier dan in zijn bordes en perkjes. Hetgeen mij weer deed opmerken dat het net zoiets was als Ver nieuwde Omo, maar die vergelij king was slecht gekozen, want Vernieuwd Omo bestond wel de gelijk -daar draaide je de was mee aan rafels. Toch bleef het mij intrigeren - zo'n spookbeweging, waarover zelfs een internationaal congres werd georganiseerd en waarvan ik geen enkel bestaansbewijs kon vinden. Ik was dan ook blij om afgelopen zomer, op een kwe kersfestival, Michael King tegen het lijf te lopen. Eevenals de Ne derlanders Rob Leopold en Piet Oudolf, staat de Engelsman Mi chael King aan de wieg van het Nieuwe Tuinieren; van zijn hand verschijnt zelfs binnenkort het boek 'Nieuwe Bloemen, Nieuwe Tuinen', waarin aangetoond zal worden dat de nieuwe tuinbewe ging zich al over gans Europa heeft verspreid - aldus de uitge ver. Ik maakte een afspraak met Mi chael King, die beloofde om mij uitleg te verschaffen aan de hand van een experiment met eenjari- gen, op het terrein van kwekerij 'Overhagen' in Velp. Michael bleek een beminnelijke Engels man die van mening is dat er in Nederland spannender dingen op tuingebied gebeuren dan in En geland en die daarom in Neder land woont en werkt. Ik vat zijn uitleg kort samen: „De Engelse, en ook de Nederlandse tuinarchi tectuur is verzand in belachelijke gemeenplaatsen; in tuintjes bij gewone huizen worden kasteel tuinen nagemaakt. Buxushagen en vormsnoei passen bij een eeu wenoud landhuis, maar nieuwe architectuur vraagt om nieuwe kunstvormen. Een kunst is per definitie vernieuwend, want het namaken van oude kunst is kitsch. Kunst is een persoonlijke uiting, en daarom is het Nieuwe Tuinieren ook niet aan te wijzen; iedereen die op een persoonlijke manier met tuinarchitectuur be zig is, is een Nieuwe Tuinier. Wel zijn er bepaalde trends aan te wijzen, zoals het toenemende ge bruik van wilde planten, of ge kweekte planten met een 'wilde' uitstraling. De tuinier is auto noom en moet zelfs over de vorm geving van zijn tuin beslissen." „Maar is een verzameling van in dividuele uitingen nog wel een beweging?," zo wil ik weten. „Wat ze met elkaar gemeen heb ben is, dat ze van elkaar verschil len," antwoordt Michael King, waarop we allebei in lachen uit barsten. Daarna bezichtig ik het Nieuwe Tuinieren in de praktijk - einde lijk een voorbeeld: een composi tie van eenjarigen, ter plaatse ge zaaid in blauwe, roze en rood witte mengsels, te ervaren vanaf een slingerend pad dat bestaat uit evenwijdige hagen van de hoogopgaande, eenjarige Artemi sia annua. Individuele expressie in eenjarigen; niks nieuws, maar wel geslaagd en leuk om te zien. Wat nog leuker is om te zien, is dat vooral het blauwe mengsel onbedoeld bezoedeld is geraakt met eenjarigen waarvan het zaad kennelijk nog in de grond slui merde: gifgroene tabaksplanten en de wuivende groene staarten van Ambrosinia. Het zijn deze ongelukjes die voor de grootste verrassing zorgen. Zoals altijd is het toeval de meest vernieuwende tuinier. De staartvormige bloeiwijzen van Ambrosinia sel. - per ongeluk opgekomen in het blauwe zaadmeng- FOTO ROMKE VAN DER KAA Parijs/Atlanta (ap) - On derzoekers van het Pas teur Instituut in Parijs hebben een stam van de pest ontdekt die resis tent is voor de antibioti ca waarmee de ziek'1 doorgaans wordt bestre den. De stam werd gevonden bij een 16-jarige jongen op Madagascar, die in 1995® builenpest kreeg. Andere personen met de afwijken de stam zijn niet beken 1 maar de betreffende bacte rie kan zich snel naar ande re stammen verspreiden,2 bleek uit laboratoriumon derzoek. Onderzoekers van de Am I rikaanse Centra voor a tenbestrijding en Prf® (CDC) in Atlanta zeiden c< meer studie nodig is om te vinden of de resistie bacterie zich op Ma* car verspreidt via vloo en ratten. De v!00'6" w,. den besmet door ratte» brengen de pest verv° L op mensen over, èe door hoesten of te niezen a ren kunnen aansteken De onderzoekers schuwden dat op M - car een pestepidemie kunnen dreigen rundvleeskrok croquette! Alaviande deb menthol, itol en in de smaken melk, 24 st. 200 gr. kippen- of rundvlees, V V

de Stem | 1997 | | pagina 22