DESTEM Opstarten centrale Elsta stokt Dior Zeven miljoen gulden voor verder schoonmaken bodem Pronk niet blij met 'gift' straatarme I Bhutan aan Zeeland Vrouw van 91 vermist Studentendispuut in protest tegen Zeeuwse zuunigheid Nog vijf locaties in de race voor huisvesten één groot waterschap Ocnu'o H Enkele maanden vertraging I Tien miljoen gulden schade Waterschap pakt stank in Axelse straat aan •-i—4-— IR 1997 [portable i I Si1 - --"ï na vul verpakking DANSLES? Principe-akkoord CAO Broomchemie C1 Bouw eroscentrum in Antwerpen mag Hat Natienaal fsrum vssf da intfeduetia van da aura.- J 37 CM BEELDBUIS >RTABLE KLEUREN TV |cm Beeldbuis. Afstandsbediening OR MAAL jlCD BEELD] SONiYÉ SCHERM IDEO-8 HANDYCAM VISION deo-8. 2,5 inchLCD-kleurenscherm, Inch CCD beeldchip met 320.000 i xels. 15 x Zoom. Auto- en handmatige cus. Picture effects. Minimale licht- I erkte 0,4 lux Program AE. loorgeprogrameerde titels. STEREO-RADIORECORDER MET CD SPELER Type RCD760. 11 Watt. Tuner MG jen FM stereo. CD speler. [CD synchro. Cassettedeck. SIEMENS KOFFIE ZETTER TC 30001. 8 Kopjes, i Druppelstop j| Afneembaar j filter. 1 Snoerop- I berging. NORMAAL 7 Vrijwel alle grote apparaten gratis thuisbezorgd'" Extra Garantie,'n minimaal bedrag voor 'n maximaal gevoel van ztftartaWI ■ENUAAL Boulevard 118 NBERGEN Doelstraat 8 -.NBOSCH Fenkelstraat 39-41 N-LEUR Anna van Berchemlaan 1 lATolbrugstraat 3-5* TERHOUT Markt 10 lLWIJK Grotestraat 243 |ÜRG Emmapassage 23* SRTOGENBOSCH Orthenseweg 86 r NETTORAMA jen kunnen afwijken, kennelijke fouten voorbehouden. d koopavond Informeer naar de voorwaarden in oe win» Andrelon Douche Shampo^ 250 ml, /uA riSti ennrtPfl Zeeland Van onze verslaggever middelburg - Het Zeeuws provin ciebestuur geeft komend jaar zeven miljoen gulden uit aan het verder schoonmaken van de Zeeuwse bo dem Dat is meer geld dan in de af gelopen jaren, toen er gemiddeld 4,5 miljoen gulden per jaar aan de grote schoonmaak van Zeeland werd ge spendeerd. Of er echter tijd genoeg is het geld ook daadwerkelijk in dat jaar op te maken, is de vraag. Door de lange duur van sommige projecten zijn andere opge schoven en is van vorig jaar bijvoor beeld nog 1,1 miljoen gulden blijven staan. De extra uitgaven zijn nodig, zo hebben GS gisteren vastgesteld, om minder vertraging op te lopen in het enorme programma. Zo worden in de komende jaren alleen al zestig sane ringsplannen van vervuilde percelen be oordeeld en zal het nog tot ver in de vol gende eeuw duren voor alle projecten zijn afgewerkt. In 1998 worden grondsaneringen op de volgende plaatsen gepland: in IJzendij- ke aan de Gaaiperstraat, in Kapelle in de Biezelingsestrat, in Heinekenszand aan de Ganzestraat en bij de voormalige gasfabriek in Middelburg. De kosten van dit rijtje saneringen bedragen 3,7 miljoen gulden. Grondwatersaneringen zijn gepland in Axel aan de Singelweg, in Bresekens op het vervuilde Cruson-terrein, in Terneu- zen de Lovenpolderstraat en in Hoek de Noordstraat plus de put. van Van Wijck. Verder staan nog zes locaties buiten Zeeuws-Vlaanderen op het programma. Het wordt allemaal betaald met 6,1 mil joen gulden rijksgeld en 9 ton afkomstig van provincie en gemeenten. Het milieuplan van de provincie schrijft voor dat elk jaar op 25 plaatsen in de provincie bodemonderzoek wordt ge pleegd naar nieuwe vervuilingen. De af- Door Frank Deij ïerneuzen - Het opstarten van de warmtekrachtcentrale Elsta bij Dow Terneuzen is met enkele maanden vertraagd en leidt tot een schadepost van tien miljoen gulden. De vertraging is het gevolg van de turbine in de soep draaien. Volgens Ballard zijn er momen- i installatiefout bij de plaat- g van een stoomturbine. De ■schade bedraagt volgens pro jectmanager Leon Ballard bij leen eerste voorzichtige schatting ■tien miljoen gulden maar kan [nog oplopen. Ine warmtekrachtcentrale is ei- Igendom van drie partners, het I Amerikaanse energiebedrijf IAES (vijftig procent), en de twee I distributiebedrijven Delta Nuts bedrijven en Pnem. [Wie verantwoordelijk is voor de [opgelopen schade is volgens Bal- [lard nog een moeilijk te ontwar den knoop. De eigenaarsverhou- dingen van de centrale zijn in [korte periode meerdere malen ■gewijzigd. Het opzetten van de [centrale gebeurde door Destec |Energy (voor tachtig procent ei- van Dow Chemical), IDelta en Pnem. Dow Chemical [stootte begin dit jaar het aande lenpakket van Destec af aan |NGC Corproration omdat de [productie van energie niet tot de [kerntaken van de chemiegigant [behoort. NGC Corporation ver- [kocht het pakket vervolgens [weer door aan AES, dat in zes [verschillende landen negentien, [centrales bezit en stoom en [stroom levert aan grote indus- Itrieën. [Niet correct [Feit is dat Fabricom in opdracht [van het Italiaanse bedrijf Turbo [Technica de basisplaat voor de J stoomturbine bovenop een zwa- jre betonnen fundering heeft ge plaatst en dat die werkzaamhe- I den niet correct zijn uitgevoerd. [Ballard: „Het is heel belangrijk dat de stoomturbine in een goede [positie komt te staan om lange [tijd probleemloos te kunnen [opereren." [Door een slechte uitlijning kun- Jnen vibratieproblemen ontstaan [en kan, in het ergste geval, heel teel gesprekken gaande over de afwikkeling van het incident en zijn de herstelwerkzaamheden in gang gezet. Hij verwacht dat de centrale eind december volle dig in bedrijf zal zijn. Medio ok tober begint Elsta voorzichtig te draaien. De capaciteit zal de eerste 35 dagen rond de zestig proeent liggen. In commerciële zin blijft de schade vooralsnog beperkt, is de verwachting. De warmtekracht centrale heeft een capaciteit van 405 megawatt en zou deze maand stoom en stroom gaan le veren aan de afnemers Dow, Delta Nutsbedrijven en Pnem. Dow neemt 96 megawatt elektri citeit af en alle stoom (500 ton per uur). De rest gaat gaan in ge lijke porties naar het net van Delta Nutsbedrijven en de Pnem. Voor Dow heeft de vertraging volgens woordvoerder Peter Paul van de Wijs geen nadelige consequenties voor de energie voorziening. „We hebben onze eigen systemen nog niet afgeslo ten. Dus zonder stoom of stroom korqen we niet te zitten." Vol gens de Dow-woordvoerder houdt Dow de eigen productie nog een tijdje intact. Aan de zij de van Dow zijn overigens alle voorbereidingen om over te schakelen gereed. Dow staat al sinds juli in de startblokken voor Elsta. Van de Wijs: „Het is voor ons alleen nog een kwestie van aansluiten." Voor Delta Nutsbedrijven en de Pnem ontstaan volgens directeur P. Stoter van Delta Nutsbedrij ven evenmin grote problemen omdat er in Nederland nog altijd overcapaciteit aan elektriticeit is. Delta zal wel enige vorm van compensatie eisen omdat Elsta de contractverplichtingen niet kan nakomen. Huggies Babytrui [Van onze Haagse redactie [Den Haag - Minister Pronk (PvdA, Ontwikkelingssamenwer king) is niet gelukkig met de subsidie van honderdduizend dol lar die het straatarme land Bhutan heeft gegeven aan de Stich ting Zeeuwse Vlegel. „Dit kan een verkeerde indruk wekken," zei Pronk gisteren in de Tweede Kamer. Hij kan het besluit ech- [ter niet terugdraaien. 'ederland heeft recent een ver- rag gesloten met de landen [Bhutan, Benin en Costa Rica, ge- ncht op duurzame ontwikkeling 'ai> het milieu. De eerste twee ■rijgen daarvoor 5 miljoen gul- le« per jaar, Costa Rica 15 mil- |oen. ie kern van het verdrag is het ,egrip 'wederzijdigheid'; Neder- snd wil niet louter de rol spelen donor, maar ook leren van geze landen. p' Aziatische land Bhutan, in geklemd tussen India en China, jeeft een deel van de 5 miljoen hlden doorgesluisd naar de «ichting Zeeuwse Vleugel. Die gebruikt dit geld voor onderzoek milieuvriendelijke baktar- e. Bhutan heeft zelf veel erva- landbomet mi^euvriendelijke Honk werd gisteren door CDA- t amerlid Van Aardenne om uit- Pronk zei dat Bhu tan zelf gaat over de besteding van het Ned lands g—- Past binnen de gemaakte afspra- Pronk erkende dat hij het Schrijf je nu in hij: VERBERKMOES DANCE MASTERS 0115-612199 AXELSESTRAAT 174 TERNEUZEN Zie onze advertentie elders in dit blad Door een installatiefout bij de plaatsing van een stoomturbine wordt het opstarten vertraagd. Van onze verslaggeefster Koudekerke - De 91-jarige Hendrika Johanna Verhoeven is maandag 8 september op een onbewaakt ogenblik weggelopen uit verpleeghuis Der Boede in Koudekerke. Een zoekactie door politie en brandweer heeft tot nu toe nog niks opgeleverd. trokken wenkbrauwen' had ver nomen. Aan de andere kant kon hij zich de blijdschap van de Zeeuwse Commissaris van de Koningin W. van Gelder voor stellen met de Bhutanese gift. Zeeland doet overigens wel wat terug: met een jaarlijkse spon soractie van fietsers wordt een kleine energiecentrale in Bhutan gefinancierd. WD-Kamerlid Hessing wees er op dat honderdduizend dollar (ruim tweehonderdduizend gul den) voor Bhutanese begrippen 'een grote aderlating' vormt. Bhutan is een van de armste lan den ter wereld. De circa een miljoen bewoners hebben per dag minder dan één dollar te besteden. (ADVERTENTIE) Waarschijnlijk is zij richting Oud-Beijerland gegaan, haar vroegere woonplaats. Er is ook nog de mogelijkheid dat zij met het openbaar vervoer of liftend naar Amsterdam is vertrokken, waar zij ook jarenlang gewoond heeft. De vrouw is dementerend en kan zich moeilijk verstaanbaar maken. Zij heeft een verzorgd uiterlijk, vol grijs haar, is ongeveer 1.50 meter lang en mist een stukje van haar voortand. Ze is gekleed in een wit zomerjurkje met blauwe bloemen en pofmouwen. In de kraag van haar jurk staat haar naam en wasnummer 95026. Verder draagt zij bruin grijze Mephisto schoenen en heeft een donkerblauw tasje bij zich. Haar roepnaam is Dickie. Een ieder die inlichtingen kan verschaffen omtrent de verblijf plaats van deze vrouw, wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Terneuzen - De onderhandelingen tussen de directie van Broomche mie in Terneuzen en de vakbond hebben geleid tot een principe-ak koord voor een nieuwe CAO met een looptijd van 1 april dit jaar tot 1 april 1998. De Industriebond FNV is met de directie overeen ge komen dat het personeel een structurele loonsverhoging van 2,75 procent krijgt. De regeling van twee ATV-uren maakt plaats voor zeven blokken van vier uur. De rest van de ATV-tijd is in da gen. Vanaf 55 jaar vervalt de ver plichting tot overwerken. Verder wordt de huidige VUT-regeling voorlopig voortgezet. Van onze verslaggever Axel - Waterschap De Drie Ambachten wil de stankover last in de omgeving van de Van Middelhovenstraat in Axel aanpakken. Verder is het schap van plan het rioolgemaal aan de Westsingel te renoveren en de afvalwaterleiding van het rioolgemaal Koegorsdijk aan te passen. Het dagelijks bestuur van De Drie Ambachten vraagt voor de werkzaamheden krediet aan de algemene vergadering. De bestrijding van de stank overlast aan de Van Middelho venstraat kost 125.000 gulden. Dat geld is nodig om de water loop achter de Van Middelho venstraat, tussen de Kinder- dijk/Axelsekreek en de Eerste Verkorting, uit te baggeren. Om een blijvende oplossing voor het probleem van dicht slibben te garanderen, moet verder het riool worden aange past. Voor de verbetering van het rioolgemaal aan de West singel en de afvalwaterleiding van het gemaal Koegorsdijk is alles bij elkaar naar schatting 560,000 gulden nodig. I I WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 gelopen jaren is dat aantal niet gehaald, ook weer omdat andere projecten uitlie pen. Komend jaar moet dat worden in gehaald, besloten GS gisteren. In plaast van 25 onderzoeken moeten er op vijftig verdachte plaatsen worden ingesteld. Verdacht zijn plaatsen waar fabrieken, tankstations of wasserijen hebben ge staan, maar ook op locaties van voorma lige vuilnisbelten. Met de extra onder zoeken is een bedrag gemoeid van 750.000 gulden. Van onze verslaggever Middelburg - De studentengroep Zeeuws Heren Dispuut Luctor et Emergo uit Breda gaat in protest tegen de 'Zeeuwse zuunigheid'. Tegen het weigeren van een subsidie van de provincie Zeeland. 16 september dient hun zaak bij een bezwarencomissie in Middelburg. „Toen ik student was betaalde ik mijn bier gewoon zelf," zei de Zeeuwse gedeputeerde De Kok (Cultuur) toen hij eerder dit jaar een wonderlijk subsi dieverzoek onder ogen kreeg. De studenten, Zeeuwen van oorsprong, wilden subsidie omdat ze in het verre Brabant de Zeeuwse cultuur zouden uitdragen. De provincie veegde de aan vraag lachend van tafel, maar de studenten pikten dat niet en tekenden bezwaar aan. Ze baseren him aanvraag op een uitspraak van Commissa ris van de Koningin W. van Gelder. Die hield eerder dit jaar een warm pleidooi voor het in ere herstellen van de Zeeuwse cultuur, met name het Zeeuws dialect. Bovendien vond hij dat er te weinig voor zieningen waren voor de Zeeuwse jeugd. Zeeuwen moesten weer trots zijn op hun eigen provincie. Zeeuwse stu denten aan verschillende hoge scholen in Breda 'met heimwee naar hun provincie' namen de aanbevelingen ter harte en zij richtten het herendispuut op. Om, zoals zij dat zagen, 'de mogelijkheid te vergroten el kaar als Zeeuwse jongeren te kunnen ontmoeten en van el kaar te kunnen leren en zich te kunnen ontplooien'. Kortom de saamhorigheid te vergroten. De studenten vroegen een een malige financiële bijdrage aan de provincie in de veronder stelling dat Gedeputeerde Sta ten dit initiatief zouden onder steunen. Maar dat viel tegen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - De werkgroep die de beste locatie zoekt voor het nieuwe kantoor voor het toekomstige ene waterschap in Zeeuws-Vlaanderen heeft haar keuze beperkt tot vijf plaatsen. De locatie Tivoli te IJzendijke hoort daar in tegenstelling tot eerdere berichtgeving nog altijd bij. De werkgroep heeft een keuze gemaakt uit een groot aantal lo caties in de gemeenten Axel, Sas van Gent, Terneuzen en Oost burg. Tot de selectie behoren naast IJzendijke drie plaatsen in Terneuzen en eentje in Axei. De kans dat het nieuwe kantoor van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen komt te staan, lijkt het grootst. Het nieuwe waterschap ontstaat 1 januari 1999 door fusie van de waterschappen Hulster Am bacht, De Drie Ambachten en Het Vrije van Sluis. De werkgroep heeft in Terneu zen het oog onder meer laten vallen op het terrein van de voormalige betonfabriek van De Hoop. Verder is ook de plaats van de dit jaar gesloopte flatge bouwen van de Woningbouwver eniging Terneuzen aan de Alva- rezlaan in beeld. Ten slotte be kijkt de werkgroep nog de moge lijkheid om de nieuwe huisves ting voor de waterschapsambte naren te combineren met de nieuw te bouwen schouwburg aan de Westkolkstraat. In Axel is de locatie Crijnsensstraat nog altijd overgebleven. Het Bestuurlijk Overleg dat de fusie tussen de waterschappen begeleidt, heeft de werkgroep Huisvesting nu opdracht gege ven de vijf locaties verder uit te werken aan de hand van een programma van eisen waar de nieuwe huisvesting aan moet voldoen. Op basis van de uitkomsten daarvan, komt de werkgroep met een definitief voorstel over de locatie voor het waterschaps kantoor. Antwerpen (anp) - De Neder landse zakenman Gerard Cok krijgt van de Vlaamse deelrege- ring toestemming om in Antwer pen een eroscentrum te bouwen. Eerder hadden de gemeente Ant werpen en de rechter toestem ming daarvoor geweigerd. Cok is bezig met de bouw van een complex in het centrum van Antwerpen. Officieel gaat het om appartementen. De gemeente zegt echter dat de Nederlandse zakenman er een grootschalig eroscentrum wil aanleggen. De Vlaamse deelregering zegt dat de formele bouwaanvraag echter in orde is en kan Cok daarom niets in de weg leggen. Het Antwerps gemeentebestuur beslist morgen of het in beroep gaat bij de Raad van State. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS DE COCK TEL.(0117)453657 TEL.(0117)385300 Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten I 1999 2001 1998 I 2000 2002 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel 0UNT 14

de Stem | 1997 | | pagina 13