Kabinet stimuleert scholing van oudere werknemers De Boer wil e co-heffing verdubbelen Ter Beek kreeg alleen positief nieuws uit Angola Het tr 145 miljoen extra voor gehandicapten 'Gemeenten helpen werkloze te weinig' Charles Sp Levend monument op de Dam DE STEM BINNENLAND 4Milieu moet hoger op agenda' Geld voor Ravage Borst: 'Proef met heroïne kan klein beginnen' DESTEM (M COMMENTAA' Kind en werk BINNENLAND KORT Weer allochtoon gezin bedreigd Uitkering wordt veel vaker geweigerd Tien jaar celstraf voor doodslag Cabaretprijs voor Bram Vermeulen Borst laat RIAGG's doorlichten 'Gratie weigeryup niet strijdig met wet' ;STEM [obutu kon voor Kinkel geërgerd door discussie over uitstel euro EkÜ toesPraak in Westminster lAbbey was meer een afrekeninl dan een begrafenisrede. De dool em gehate media en vooral ziji schoonfamilie, de Windsors, krep |gen te horen wat hij van he; [dacht. I L?on Van de a°btste graaf Spel DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet gaat scho ling van oudere werknemers fiscaal stimuleren. Vanaf volgend jaar krij gen bedrijven voor scholing van per soneel dat ouder is dan 35 of 40 jaar meer geld terug van de belastingen dan voor de scholingskosten van jon ger personeel. Dat verklaarden welingelichte bronnen gisteren tijdens een conferentie over krapte op de arbeidsmarkt in Den Haag. Het kabinet maakt de precieze inhoud van het plan bekend op Prinsjesdag. De komende decennia betreden er min der jongeren de arbeidsmarkt en wordt de werkende bevolking steeds ouder. In 2020 maken ouderen 29 procent van de beroepsbevolking uit tegen 15 procent in 1995. Scholing is noodzakelijk om het potentieel aan ouderen aan het werk te houden en te laten doorstromen, aldus minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken en Werkgelegenheid) gisteren op de con ferentie. Werkgevers laten momenteel vooral jon gere werknemers studeren. Na het veer tigste jaar neemt de (bij)scholing dras tisch af. „Er is onderwaardering voor de werknemer die wat ouder is," aldus de minister. Door de economische groei van de afge lopen jaren komen er steeds meer men sen aan het werk. Maar de vraag naar ar beid stijgt ook zo sterk dat sommige va catures lastiger te vervullen zijn. Die zo geheten 'krapte op de arbeidsmarkt' kan in de toekomst in sommige sectoren pro blemen geven. De deelnemers op de con ferentie waren gisteren eensgezind in hun mening over waar de problemen zich straks het sterkst voor zullen doen. Vooral in de techniek, informatica, fi nanciële dienstverlening en de zorgsec tor wordt het binnen een paar jaar moei lijk, goed personeel te vinden. Het gebrek aan goed opgeleide informa- tica-specialisten en technici is nu al nij pend. „Daarom fladdert het spook van de arbeidsimport soms al rond," zei alge meen directeur Troost van de gezamen lijke arbeidsbureaus. De schoolverlaters zijn binnen een paar jaar 'op', waar schuwde hij. Daarom is het zaak de ba kens te verzetten en allochtonen, vrou wen en ouderen aan scholing en werk te helpen. Een onderzoek in opdracht van het mi nisterie van Sociale Zaken wijst uit dat het aantal openstaande vacatures met de economische groei toeneemt; van 34.000 in 1983 tot 68.000 in 1996. Gemiddeld duurt het anderhalve maand alvorens een vacature is vervuld. Die korte perio de duidt nog niet op 'echte knelpunten', aldus de onderzoekers. Per vacature wa ren er vorig jaar circa acht werklozen beschikbaar en dan worden mensen die een bijstands- of WAO-uitkering hebben nog niet meegeteld. De onderzoekers sig naleren dat er in de toekomst vooral een tekort komt aan hoger opgeleiden. Werkgeversvoorzitter Blankert van VNO/NCW wees er gisteren op dat scho ling niet alleen een zaak is van werkge vers en werknemers. Rijk en sociale partners beloofden het onderwerp hoog op de agenda te zetten tijdens het ko mend najaarsoverleg. Van onze Haagse redactie Amsterdam - Minister De Boer (PvdA, Milieu) zal zich binnen het kabinet sterk maken voor een verdubbeling van de ecotax, de kleinverbruikersheffing op energie. Volgens de minister moeten in de volgende kabinetsperiode ook de aardgasprijzen voor de tuinglas- bouw worden verhoogd. Verder zou 'Paars II' moeten afspreken tien procent van nieuwe meeval lers te besteden aan milieumaat regelen. De Boer zei dat gisteren in de aula van de Universiteit van Amsterdam, waar zij een gastcol lege gaf over milieu en economie. WD-Kamerlid Klein Molekamp reageerde gisteravond sterk afwij zend op de voorstellen, die hij 'on verstandig' noemde. „De minister moet oppassen dat zij geen ver warring zaait," aldus Klein Mole kamp. „Over de ecotax zijn in het huidige regeerakkoord duidelijke afspraken gemaakt. Wij houden ons daaraan, en we gaan er vanuit dat dat ook voor de PvdA geldt. Wat er verder in het verkiezings programma van die partij komt te staan, dat is niet mijn zaak." De Boer wil dat het milieu hoger op de politieke agenda komt te staan. „Hoger dan het paarse ka binet tot nu toe heeft kunnen doen." Zij voelt zich daarbij ge sterkt door de gisteren verschenen milieubalans van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM). Daarin wordt welis waar geconstateerd dat de milieu vervuiling door industrie en land bouw vorig jaar is afgenomen, maar daar staat tegenover dat de consument meer vervuilt. Om bijvoorbeeld de nog steeds toenemende uitstoot van het broeikasgas C02 onder controle te krijgen, zijn volgens de minister 'ingrijpende maatregelen nodig, tegen aanzienlijke maatschappe lijke kosten'. De Boer: „De discus sie moeten we nu aan, en ook str aks bij de formatie van een nieuw kabinet. Een kabinet dat dat niet durft, is geen knip voor de neus waard." Eerder had de minister al laten weten niet in een volgende rege ring regering terug te willen ke ren, als die niet een 'groener' ge zicht krijgt. Den Haag (anp) - Het Amster damse radicale actieblad Ravage krijgt een uitkering van 23.000 van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Het geld is vooral bestemd voor een promotiecampagne, die het oplagecijfer moet verhogen. Ravage kwam vorig jaar in het nieuws toen de politie de twee re dactieleden verdacht van betrok kenheid bij bomaanslagen. De rechter oordeelde later dat de huiszoeking onrechtmatig was. Hilversum (anp) - Het kabinet trekt in 1998 145 miljoen gulden extra uit voor de gehandicaptenzorg. Honderd miljoen gulden is bestemd voor het verminderen van de wachtlijsten in met na me de geestelijke gezondheidszorg. De overige 45 miljoen gaan naar uitbreiding van activiteiten voor ernstig geestelijk gehandicapten. Waar het geld exact terechtkomt, wordt op Prinsjesdag bekendge maakt. Staatssecretaris Terpstra (Wel zijn) had in het voorjaar al aange kondigd dat het kabinet iets wil doen aan de wachtlijsten in de ge handicaptenzorg. Naar schatting wachten enkele duizenden men sen op goede hulp. Voorzitter Bottelier van de Neder landse Vereniging voor Gehandi captenzorg noemt het toegekende bedrag een stap in de goede rich ting. Hij is echter teleurgesteld dat het kabinet 'zo weinig' over heeft voor de uitbreiding van de dagelijkse activiteiten voor gees telijk gehandicapten. Zijn organisatie heeft berekend dat per jaar 190 miljoen gulden extra nodig is voor intensieve zorg en begeleiding van deze mensen. „Die 45 miljoen gulden is boven dien een sigaar uit eigen doos. Drieëntwintig miljoen had de staatssecretaris namelijk al eerder toegezegd, om de gevolgen van onze duur uitgepakte CAO te be talen," aldus Bottelier gisteren op een bijeenkomst over ernstig ver standelijk gehandicapten in Hil versum. Een woordvoerder van het minis terie van VWS bestrijdt de visie van Bottelier. „Terpstra vindt dat de gehandicaptenzorg, zeker nu die extra geld heeft gekregen, zelf voor de consequenties van de CAO moet opdraaien," aldus de woord voerder. Het nationaal monument op de Dam in Amsterdam, tijdelijk verdwenen in verband met een op knapbeurt, was gisteren heel even terug. Maar dan wel in een heel andere gedaante: een 'levend monument', gevormd door 112 mensen. Zij waren door de Spaanse kunstenares Alicia Framis in het gelid geplaatst. Framis gaat haar idee gebruiken als inzending voor de prestigieuze kunstprijs Prix de Rome. foto anp Rijswijk (anp) - Het is vol gens minister Borst (Volksge zondheid) mogelijk om het experiment met heroïnever- slaafden in één stad te begin nen met een groep van 150 patiënten, van wie er 50 heroïne krijgen. Dit betekent dat de grootste drempel om met het experiment te begin nen, nu is geslecht. De WD had een kleinschalige start vorige week als voorwaar de gesteld om te kunnen instem men met de verstrekking van heroïne aan verslaafden. Borst wilde bij 750 verslaafden onderzoeken of dit hun lichame lijk en geestelijk welzijn verbe tert. Van de drie regeringspar tijen was de WD echter zeer kif tisch over de gevolgen voor de openbare orde van zo'n breed opgezette start. Volgens de Centrale Commissie Behandeling Heroïneverslaaf- den (CCBH) is een gefaseerde aanpak mogelijk, schreef Borst gisteren aan de Tweede Kamer. Als zich geen ongewenste neven effecten voordoen, moet de Ka mer er volgens Borst wel mee in stemmen dat het project volledig wordt afgemaakt, zodat dus uit eindelijk 750 patiënten aan de beurt zijn geweest. Een deel van de experimentdeelnemers krijgt methadon en heroïne, het andere deel alleen methadon. De CCBH vindt dat verslaafden die alleen methadon toegediend krijgen, na afloop van het expe riment alsnog moeten worden behandeld met heroïne. Het is volgens de commissie ethisch en wetenschappelijk onaanvaard baar om die verslaafden een ef fectieve behandeling te onthou den. WD-Kamerlid Van Blerck noemt het positief dat de proef op kleinere schaal kan worden opgezet dan aanvankelijk voor zien. „Daarmee is de minister ons aardig tegemoet gekomen." Ook is zij blij dat de proefperso nen die heroïne krijgen geen fi nanciële vergoeding hoeven te ontvangen, anders dan eerder de bedoeling was. Van Blerck blijft echter vraagtekens zetten bij het automatisme waarmee de minis ter het experiment wil voortzet ten en uitbreiden als het na drie maanden succesvol blijkt. Utrecht (anp) - Te veel ge meenten voeren een sociaal beleid dat volgens het CNV te wensen overlaat. Zo maakt slechts 30 procent gebruik van alle maatregelen om werklo zen te stimuleren bij het zoe ken naar een baan, zo leidt de christelijke vakcentrale uit ei gen onderzoek af. Zij noemt dat 'onthutsend'. De uitvoering van de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) voldoet slechts in zes van de 423 onderzochte gemeenten aan de eisen die het CNV daar aan stelt. Ze vragen aan gehandicapten en ouderen bijvoorbeeld een eigen bijdrage voor voorzieningen. Dat moet naar de mening van de bond zo veel mogelijk worden voorkomen. Slechts de helft van de gemeen ten kent een collectief vervoers systeem, dat vaak onvoldoende aansluit op dat van buurge meenten. Het welzijnsbeleid om alle groepen te stimuleren aan de samenleving deel te nemen, is in te veel gemeenten beneden de maat, stelt het CNV. Er zijn ook zaken die bijna alle gemeenten goed hebben gere geld, zoals de schuldsanering, de uitvoering van de bijzondere bij stand (als zich onverwachte kos ten voordoen), de bereikbaar heid en openstelling van de so ciale dienst en het gemeentehuis. CNV-leden gaan gemeentebe stuurders confronteren met de uitslag van het onderzoek, om zo te komen tot verbetering van het beleid. De bond kaart de proble matiek ook aan bij de landelijke politiek. „Waar lokaal onvol doende middelen zijn, moet de landelijke overheid aanvullen. Dan kunnen gemeenten het ge wenste beleid werkelijk uitvoe ren en hoeven ze niet te bezuini gen." Bovendien is er behoefte aan landelijk normen. De rijksover heid dient gemeenten een 'moti veringsplicht' op te leggen als ze afwijken van die nonnen. i WERK EN KINDEREN, het blijft, hoeveel regelingen er ook bedacht worden, een moeilijke combinatie. Voor moeders en werkgevers. Uit een rapport van minister Melkert van Sociale Zaken blijkt dat de helft van de vrouwen stopt met werken als hun eerste kind geboren wordt Nog eens twintig procent neemt een tijdje naderhand ontslag. Deze vrouwen stoppen niet omdat ze geen zin meer hebben in betaal de arbeid. Een groot deel zoekt namelijk binnen vier jaar weer een baan. Dat ze desondanks ontslag nemen, komt hoofdzakelijk doordat ze bang zijn onvoldoende tijd en aandacht over te houden voor kind en huishouden. Zorg en betaalde arbeid, is het idee, leiden bij elkaar opgeteld tot een te hoge belasting. Werkgevers denken er blijkens het onderzoek net zo over. Als een vrouwelijke werkneemster die in verwachting is of die al kinderen heeft, aankondigt op te willen zeggen, doen werkgevers geen of nau welijks pogingen hun medewerkster voor het bedrijf te behouden. In feite is de combinatie ook uitermate moeilijk. Ook al is er kinderop vang, dan toch blijven er voor de verzorgende ouder nog voldoende extra zorg- en organisatietaken over. En als de kinderen ziek zijn, komt de onverwachte last weer helemaal op de schouders van de ouders. Opvang, verlof en calamiteitenregelingen, het zijn prachtige uitvindin gen. Ze zijn echter niet toereikend. Een werkende moeder - en inciden teel ook een werkende vader - heeft naast de betaalde functie altijd nog een tweede baan. Niet voor eeuwig, want zodra de kinderen gro ter worden, komt er ook weer meer ruimte. Het betekent dat de periode waarin verlof genomen moet kunnen worden veel langer moet zijn. Nederland kent nu regelingen voor ouderschapsverlof van een aantal maanden. Daarmee wordt de over belasting of de angst daarvoor, wijst de praktijk uit, niet voldoende weggenomen. In een aantal Scandinavische en Midden-Europese landen bestaat de mogelijkheid de loopbaan gedurende een paar jaar te onderbreken. Voor de werkgever is zo'n systeem lastig, want na enige jaren moet hij de terugkerende medewerker weer aan passende arbeid helpen, ter wijl hij zich tegelijkertijd ook sociaal verantwoordelijk voelt voor de vervanger die hem zo goed geholpen heeft. Zeker in kleinere bedrijven levert zo'n systeem problemen op. Hoe die elders opgelost zijn, zou minister Melkert nu eens kunnen la ten onderzoeken. Want als wij mannen en vrouwen gelijkelijk in het arbeidsproces willen betrekken, moet van alle ervaringen geleerd wor den. Den Bosch - Voor de tweede keer binnen een maand is in Den Bosch een allochtoon gezin door buurtbewoners bedreigd toen de familie een haar toegewezen woning kwam bekijken. Directeur Hobo van de Bossch woningstichting Hertoghuizen bevestigt het incident, dat vorige week plaatsvond aan het Lariksplein. Hobo weet niet of het Turkse gezin de woning nog accepteert. Medio augustus is werd bij een woning van zijn stichting aan het Hugo Verriesthof een Somalisch gezin weggejaagd door buurtbe woners die racistische spandoeken hadden opgehangen. Of bij het Lariksplein ook sprake is van racisme, wordt door de gemeente Den Bosch en Hertoghuizen onderzocht. Den Haag - In de eerste helft van dit jaar is ruim 6000 mensen blijvend een uitkering geweigerd omdat zij hun werkloosheid aan zichzelf te wijten hadden. Dat is ruim zes keer zo veel als in de zelfde periode van 1996. Dat blijkt uit cijfers van het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen. De toename is het gevolg van de invoering van de Wet boeten en maatregelen. Die wet stelt aan zienlijk strengere sancties op verwijtbare werkloosheid en weige ring passende arbeid te aanvaarden. Amsterdam - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 49- jarige A. van E. conform de eis veroordeeld tot tien jaar wegens doodslag op de Belgische drugshandelaar en politie-informant Martin Swennen (43). De rechtbank sprak eerder datzelfde von nis uit. Van E. beroofde Swennen in 1996 in een Amsterdams café met zes schoten van het leven. Justitie vermoedt dat het om een li quidatie ging, maar heeft daarvoor geen wettig bewijs. Scheveningen - De Nationale Scheveningen Cabaretprijs 1997 is voor Bram Vermeulen. Vermeulen krijgt de onderscheiding van de Stichting ter Bevordering van de Cabaretkunst voor zijn pro gramma Polonaise. Volgens de jury vertolkte hij daarin 'op een indrukwekkende en zeer persoonlijke wijze zijn eigenzinnige blues ballads-repertoire'. Rijswijk - Om de uitdijende wachtlijsten bij de RIAGG's te be strijden, gaat minister Borst (Volksgezondheid) bestuderen of de instellingen voor ambulante geestelijke zorg doelmatiger kunnen werken. De bewindsvrouw heeft daartoe gisteren een commissie van deskundigen ingesteld. Voor 1 mei moet de commissie con crete aanbevelingen doen. Bij de RIAGG's kunnen mensen met psychische nood terecht. De gemiddelde wachttijd voor een af spraak is de afgelopen jaren toegenomen met 30 procent; van 63 dagen in 1989 tot 87 dagen op dit ogenblik. Den Haag - Het verlenen van gratie aan weigeryuppen is niet ia strijd met de wet. Dat schrijft minister Sorgdrager van Justitie aan de Nederlandse Vereniging van Rechtspraak (NVvR). Wei geryuppen wilden hun dienstplicht bijvoorbeeld vanwege hun baan niet vervullen. De dossiers van een paar honderd wei geryuppen moeten nog afgehandeld worden. De NVvR had kri tiek op het besluit van Sorgdrager om de celstraf van een wei geryup uit Tiel grotendeels om te zetten in dienstverlening. De NVvR vindt dat Sorgdrager daarmee de rechterlijke macht pas seerde en in strijd handelde met de gratiewet. Sorgdrager stelt echter dat zij het recht heeft om celstraffen in individuele geval len om te zetten in dienstverlening en dat ze dat zal blijven doen. Van onze redactie binnenland Assen - Toenmalig minister van Defensie Ter Beek is 'nimmer iets gemeld over wangedrag van naar Angola uitgezonden militairen'. De toenmalige bevelhebber van de landmacht, generaal Couzy, heeft hem 'daarover nooit be richt'. Ook heeft Ter Beek nooit de rapporten onder ogen gekregen van de Nederlandse ambassadeur in Luanda. Ter Beek heeft dit gisteren verklaard naar aanleiding van het wangedrag van tien Nederlandse VN-militairen in Angola tussen 1991 en 1997. De Nederlandse ambassadeur had de misstanden op 13 juli 1994 gerappor- Oud-bewindsman Ter Beek op een foto uit zijn tijd als minister van Defensie. fotodesteiwdickdeboer teerd aan het ministerie van Buiten landse Zaken, met het verzoek een af schrift te sturen naar generaal Pollé van de Landmacht. Volgens Ter Beek is hem in rappor tages echter 'steeds gewezen op de goede en zeer betrouwbare wijze waarop het in Angola ingezette per soneel de opgedragen taken uitvoer de'. Dat oordeel heeft de oud-be windsman, schrijft hij in zijn schrifte lijke verklaring, verwoord in brieven aan de Tweede Kamer. Vrijdag werd bekend dat tien Neder landse VN-militairen zich tussen 1991 en 1997 in Angola schuldig heb ben gemaakt aan wangedrag. Dat be stond uit seksueel misbruik van An golese meisjes, poging tot smokkel van marihuana, zwarte handel en openbare dronkenschap. Minister van Defensie Voorhoeve zei vrijdag al dat Couzy wist van het wangedrag, maar dat hij geen maat regelen had genomen en minister Ter Beek niet had ingelicht. Premier Kok noemde dat vrijdag 'zeer ernstig'. In een mondelinge toelichting op zijn verklaring zegt Ter Beek dat hij het oordeel van Kok deelt. „Couzy had mij natuurlijk moeten informeren. Dat is de taak van een bevelhebber. Door dat niet te doen, is hij tekort ge schoten. Dat is zeer ernstig." Op de vraag waarom Couzy hem niet heeft geïnformeerd, wijst Ter Beek op de moeizame verhoudingen tussen de landmachtstaf en het ministerie van Defensie. Uit zijn boek Manoeuvres blijkt dat die contacten slecht waren. Daardoor kon het nodige misgaan. Ter Beek is tegenwoordig commissa ris van de Koningin in Drenthe. Hij was minister van Defensie van 1989 tot 22 augustus 1994 in het derde ka- binet-Lubbers. Couzy was van 1992 tot 1996 bevelhebber der landstrijd krachten. Intussen vraagt de militaire bond AF- MP zich af of Defensie de voorgeno men sancties tegen de militairen kan hardmaken. Volgens de bond ont breekt het aan een juridische basis om rechtsgeldige straffen op te leggen. De misdragingen komen de betrokken militairen uitsluitend op een aanteke ning in hun personeelsdossier te staan. Deze notitie heeft waarschijn lijk alleen nadelige gevolgen voor hun loopbaanmogelijkheden. Ontslag is niet mogelijk omdat hun gedrag pas lang na de geldende termijn voor het militair tuchtrecht (21 dagen) bekend raakte. Maar zelfs die lichte sancties halen het niet, denkt de bond. Als ze tegen de aantekening in hun personeelsdos sier in beklag gaan, maken de militai ren volgens de AFMP goede kans dat die weer wordt geschrapt. „Zo'n aan tekening past niet binnen het ambte narenreglement," stelt een woord voerder. Bovendien kun je er int® niet tegen in beroep gaan, wat of| bond niet aanvaardbaar vindt. De tien beschuldigden kunnen i worden bestraft als het tot een rech terlijke uitspraak komt. Dat lijkt on-1 waarschijnlijk omdat het de vraag of in Angola de slachtoffers nog achterhalen zijn. Mocht dat wel W; ken, dan nog lijkt de kans klein dat zi; I aangifte doen. Defensie erkent dat de aantekening zoals elke personeelsmaatregel de rechter kan worden aangevocht Het ministerie vertrouwt echter op «U kwaliteit van het Angola-rapport ™l AFMP wil het gedrag van de milibj- ren 'zeker niet goedpraten'. De stane situatie is volgens de bon I vooral het gevolg van het falende tof zicht in Angola en het besluit van"' militaire top (oud-bevelhebber Co* zy) om de zaak in de doofpot te stop"| pen. noor Jeroen CWduwener bat - De tragiek van de .„„dagavond overleden Mo- ;utu Sese Seko is dat zijn ne- •rologie al vier maanden Sele" len werd geschreven. Op 17 ei Van dit jaar ontvluchtte le door prostaatkanker ge welde 66-jarige Zaïrese pre- jdent het land waar hij meer jan dertig jaar had geheerst, tewijl de troepen van zijn rivaal ,n opvolger Laurent-Desiré Ka- Ifla letterlijk voor de poorten van |e hoofdstad Kinshasa stonden, ,ertrok Mobutu per vliegtuig iaar het West-Afrikaanse land Jabon. Ifficieel heette het dat Mobutu ileehts tijdelijk zijn vaderland 'erliet. En misschien was die „ens voor hem ook wel de vader ïan de gedachte. Maar Mobutu ,egon in werkelijkheid aan zijn aatste reis. Een treurige diaspora ran Gabon naar Togo, van Togo jaar Marokko, waar hij uiteinde- ijk zondagavond in een militair lospitaal overleed, tot het laatst vergeefs wachtend op een land lat hem asiel wilde verlenen, lobutu's opkomst en afgang past n dezelfde rij als die van de voor- ualige Haïtiaanse dictator Duval Papa Doe') en diens Filippijnse pvenknie Marcos. De overeen- iomst tussen de drie machtheb- iers gaat verder dan dat ze zich lersoonlijk verrijkten ten koste ran hun eigen land en volk, wat ien alle drie uiteindelijk de kop rostte. Mobutu, Duval en Marcos Van onze correspondent Bonn - Klaus Kinkel, de Duitse minister van Buiten landse Zaken, ergert zich aan de telkens weer oplaaiende discussie over een uitstel van de euro. „Vergeet alle geharrewar: de euro komt er, volgens de vastgelegde criteria en op de afgesproken tijd," aldus Kin kel gisteren in Bonn tijdens een lunch met buitenlandse correspondenten. Kinkel zei zich te ergeren aan lichtvaardig uitgesproken meningen en argumenten. „De hele discussie over een mogelijk latere invoering van de Europese munteenheid is onnodig en wordt op een ver keerd tijdstip gevoerd." Hij vindt de discussie niet alleen schadelijk voor Duitsland, maar ook voor het aanzien van Europa. Speculaties over de euro schaden bij voorbaat de betrouwbaarheid van de Europese Unie als internatio nale handelspartner. „Bo vendien hebben we in Europa de euro hard nodig; en zeker het zozeer op export gerichte Duitsland." In een ontmoe ting met zijn Britse collega, vandaag in Hamburg, wil Kinkel uitgebreid praten over een toekomstige, recht vaardiger verdeling van de kosten voor de Europese ge meenschap. De Engelsen staan afwijzend tegenover een nieuwe verdeelsleutel. Zij voelen niets voor een eventueel hogere bijdrage aan 'Europa'. Duitsland daarentegen vindt dat het in de toekomst best wat minder bij kan dragen. ïoor Bob van Huët mnden - Na de 'prinses /an het volk' is er nu een graaf van het volk'. Char lies Spencer, de drie jaai [jongere broer van de veron gelukte Diana, blijkt eer nieuwe volksheld. [Het mislukken van het huwelijï r,an Piai5a was te wijten aan af I ant\elijkheid en gebrekkige bp I geleiding in hofkringen, liet hij i leerder weten. Maar dat Diari ■vervolgens haar koninklijke titl lak ,ontnonien voelde hij ook al Igebrek aan respect voor de Sper S,..® oude, 'echt EngelsJ J adellijke familie. Ipharles, vierde kind en enij vin' r net alS Diana doek* Ahl 6 PaParazzi- De heer v| lq«Q0rp in septemb 1989 met het fotomodel Victoii ockwood. Ze werd al snel in e MPgenom® wegens aid P P emen en bulimia.

de Stem | 1997 | | pagina 4