400e geval varkenspest Rechterhand 'Hakkelaar' verbreekt zwijgen Onze Top 10 van deze week. Trustkantoor eist miljoenen van Exota-affaire op 0 O 0 Topper van de week 9.90 Oh Nieuw tientje zorgt voor parkeerongemak Veilige tas is vooral heel gewoon Brinkman bereid tot adempauze O 2.50 1.25; 1.49 6.98 xm 11.90 1.19 r?r 1.29 -2r29" 1.59 iSTEM BINNENLAND A3 8 miljoen varkens al geruimd Gewonden en brand bij botsing stadsbussen Marokkaanse en Turkse meisjes lopen vaker weg 14 en 12 jaar voor doodslag Onderwijzer 20 maanden cel in 0 11 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 .,,ze verslaggever nlilo - Het nieuwe tientje le ert de exploitanten van par keergarages een hoop onge mak op. Zij moeten hun beta- lingsapparatuur aanpassen. Ook geldautomaten moeten gorden aangepast. Er moet nieuwe software worden ontwikkeld die het nieuwe tientje kan lezen. Dat kost per automaat zo'n duizend gulden. Dat het nieu we tientje iets kleiner is dan het oude, vormt technisch gezien geen probleem," zegt R. van Leerssum van de Zoetermeerse firma Sch- mit Parkeersystemen die parkeer automaten verkoopt. Landelijk moeten volgens Van Leerssum enkele honderden auto maten worden aangepast, hetgeen enkele maanden zal duren. Ook geldautomaten moeten wor den aangepast. Dat geldt voor de paar duizend kasautomaten van de Postbank en de zogeheten om- ni-automaten van de Rabobank in de grensstreek, een automaat die tevens geld wisselt. De traditione le geldautomaten kennen geen problemen, omdat die geen biljet ten van tien gulden verstrekken. Een uitzondering geldt voor enke le betaalautomaten van de Rabo bank. „Die worden handmatig bijgesteld," aldus Rabo-woord- voerder E. van Doeselaar. Zegsman F. Lekkerkerker van de Nederlandsche Bank zegt dat het nieuwe tientje tijdig is aangekon digd. „Maar je moet het tientje wel in handen hebben om de ap paratuur aan te kunnen passen," zegt zowel Van Leerssum van de Zoetermeerse firma als woord voerder Stalman van de Postbank. Het nieuwe tientje is nodig, omdat de Nederlandsche Bank langzaam door de voorraad oude tientjes heen is. Dat biljet met de afbeel ding van Frans Hals dateert al van 1971. „Voor de herkenbaarheid voor blinden hebben we gekozen voor een kleiner formaat," aldus Lekkerkerker. OoorTwan van Lierop Den Bosch - Het aantal bedrijven met varkenspest is ge stegen tot 400. De ziekte werd gisteren vastgesteld op een bedrijf in het Oost-Brabantse Wilbertoord. Alle dieren van het besmette bedrijf worden vandaag geruimd. In het Oost-Brabantse pestgebied zijn volgens een ruwe schatting nog ruim één miljoen varkens over. Sinds de eerste uitbraak van var kenspest op 4 februari in Ven horst zijn inmiddels 8.145.000 varkens en biggen gedood. Het is één van de cijfers, die het minis terie van Landbouw van dag tot dag verstrekt over het verloop van de epidemie. Een van de op vallendste constateringen blijft nog altijd, dat het overgrote deel van de vernietigde varkens kern gezond was. De ruiming van de besmette be drijven betekende de vernietiging Amsterdam (anp) - Marok kaanse en Turkse meisjes lo pen steeds vaker weg. On danks een opvoeding tot in schikkelijkheid. Als ze zich goed voorbereiden, bestaat er een redelijke kans dat ze zich redden. Dat stelt L. Brouwer, die van daag promoveert aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. 'Mei den met lef. Marokkaanse en Turkse wegloopsters', heet haar proefschrift. Net als Nederlandse tieners pro beren zij uit te zoeken hoe ver ze seksueel kunnen gaan. Als gevolg van de cultuurverschillen ont staan al snel spanningen met de ouders over jongens, schoolbe zoek en huwelijk. Als mishandeling, opsluiting of uithuwelijking dreigen, is dat voor veel allochtone meisjes de reden om zich van het ouderlijk huis af te wenden. Dat bleek uit de gesprekken die Brouwer had met 28 Marokkaansen en zeven tien Turksen. Als zij dan ook heb ben gehoord van opvanghuizen, is de stap om weg te lopen klei ner. Meer dan Nederlandse meisjes hebben die allochtone meiden lef nodig om weg te lopen, vindt Brouwer. Net hun Nederlandse leeftijdgenotes willen ze hum grenzen verkennen. Maar dan wel zonder hun maagdelijkheid te verliezen. Dat zou de meisjes onmiddellijk buiten de maat schappij plaatsen. Volgens Brouwer hoeven de weg loopsters niet te weg te vallen in de categorie ranggroepjongeren indien ze over genoeg hulpbron nen beschikken. In een aantal ge vallen melden zij zich bij opvang huizen speciaal voor islamitische meisjes. Is er onvoldoende hulp, dan verliezen ze hun maagdelijk heid en bevestigen ze de slechte naam die wegloopsters in hun ge meenschap hebben. van 'slechts' 625.000 varkens. Veel meer varkens - 920.000 die ren -, werden afgemaakt bij de preventieve ruiming van 1033 be drijven, ter voorkoming van ver dere verspreiding van het virus. Het overgrote deel van de vernie tigde varkens en biggen - 6,6 mil joen dieren - belandde in de des tructor in het kader van de op koopregeling van de Europese Unie, die vlees uit de pestgebie- den niet op de markt toelaat. Vraag Al dit cijfermateriaal laat een eenvoudige en voor de hand lig gende vraag onbeantwoord: hoe veel varkens zijn er nog over? Een argeloze leek kan met enig rekenwerk tot de verbluffende conclusie komen dat in Noord- Brabant geen varken meer te vin den is. In de provincie, waar het hart van het pestgebied ligt, wa ren voor het uitbreken van de ziekte ruim 7000 varkensbedrij ven met in totaal ongeveer 6,5 miljoen varkens. Trek daar het aantal geruimde dieren van af en de uitkomst ligt ver beneden nul. De werkelijkheid is anders en heel wat ingewikkelder. Om te beginnen klopt de rekensom na tuurlijk niet, omdat in de afgelo pen zeven maanden weliswaar miljoenen varkens geruimd zijn, maar in dezelfde periode ook mil joenen biggen ter wereld kwa men. Pas over een maand komt aan die voortdurende aanwas een eind als het fokverbod effect krijgt. Een overzicht van de varkensbe drijven in Oost-Brabant laat zien dat de meeste varkenshouderijen in het pestgebied nog in bedrijf zijn. Zelfs in het hoofdgebied Venhorst, waar voor het uitbre ken van de ziekte nog 3405 var kenshouderijen waren, zijn er nu nog ruim 2395 in bedrijf. Leeg Het aantal varkens op de nog draaiende bedrijven neemt gelei delijk af. Vooral de bedrijven met vleesvarkens, bijna tweederde van het totaal, komen ook zonder pestvirus langzaam leeg: de vette varkens gaan via de opkooprege ling naar de destructor en door het vervoersverbod komen er geen nieuwe biggen in de stallen. Bij de zeugenbedrijven en de ge sloten bedrijven (fok- en vlees varkens) is de situatie anders, omdat daar nog biggen geboren worden. Het ministerie van Landbouw heeft geen idee van het aantal nog levende varkens in de pestge- bieden. „Veel. Heel veel," zegt een woordvoerder. „Maar vraag me niet om getallen." Het Coördinatie Centrum Var kensopkoop in Helmond durft wel een ruwe schatting aan. „Ruim één miljoen in het Oost- Brabantse pestgebied," zegt een woordvoerster onder voorbe houd. De half uitgebrande bus Botterdam (anp) - Bij een botsing tussen twee stadsbussen in Rotterdam zijn gis termiddag negen gewonden gevallen. Direct na de botsing brak brand uit in een van de bussen. Zeven gewonden zijn naar ziekenhuizen gebracht, van wie vijf na behandeling naar huis konden. Twee anderen zijn ter plaatse behan deld. De botsing gebeurde op de Olympiaweg. De eerste bus reed net weg bij een halte, toen hij van achteren werd aangereden door de twee de. De chauffeur daarvan, een 35-jarige man, heeft inmiddels verklaard dat hij een black-out heeft gehad. De voorste bus schoof enkele meters naar voren en er brak brand uit. Alle passagiers konden de bus door de voordeur verlaten. Het voertuig brandde uiteindelijk half uit. Ook de achterste bus raakte zwaar bescha digd. Volgens een woordvoerder van de openbaarvervoermaatschappij RET zaten in elke bus minder dan tien passagiers. De gewonden hebben verwondingen die va riëren van botbreuken tot snijwonden. De chauffeur van de tweede bus brak zijn been. De Olympiaweg was in verband met ongeluk en het opruimen van de ravage enkele uren afgesloten voor het verkeer. Utrecht (anp) - Een tas die bestand is tegen zakkenrol lerij, hoeft niet van gewa pend beton te zijn. Dat bleek gisteren tijdens de prijsuit reiking van een ontwerp wedstrijd van de politie Haaglanden in de Jaarbeurs te Utrecht. De winnende tas, de groene rugzak van Jannet Wezeman- Heidekamp van het Koning Willem I College in Den Bosch, ziet er heel gewoon uit. Hij heeft echter een nepsluiting en kan alleen worden geopend als de drager hem afdoet. Politie Haaglanden schreef de wedstrijd eind 1996 uit op ini tiatief van een preventiemede werker. Meer dan zeventig leer lingen van acht kunstacade mies, modevakscholen en leder vakscholen kregen de opdracht een tas te ontwerpen, die door geen dief zou kunnen worden gerold. „Het ontwerp moest zowel pre ventief als modieus zijn. En be taalbaar, zodat een grote groep mensen de tas zou kunnen ko pen," legt juryvoorzitter F. van Eijsden uit. Het juryrapport prijst het winnende ontwerp om het vernieuwende idee en de praktische toepassing van de veiligheidsaspecten. Een leder- warenfabrikant neemt de win nende tas in productie. De ontwerpwedstrijd is onder deel van een jaarlijkse campag ne van de Haagse politie om het publiek tijdens de december maand te waarschuwen voor tassen- en zakkenrollerij. In de ze feestmaand zijn zakkenrol lers het actiefst. Den Haag (anp) - De Rotter damse korpschef J. Brinkman is bereid tot een adempauze in zijn ontslagzaak. Hij heeft in gestemd met een verlenging van zijn buitengewoon verlof. Dat liep oorspronkelijk tot 1 oktober. Doordat Brinkman heeft ingestemd met verlen ging, zijn er op 1 oktober niet opeens twee korpschefs in Rot terdam. Dat blijkt uit stukken van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken die in het bezit zijn gekomen van het NCRV radioprogramma Hier en Nu. De zaak-Brinkman ligt ge voelig omdat de korpschef zijn aangezegde ontslag met succes bij de rechter heeft aangevochten. Binnenlandse Zaken wil voorko men dat Brinkman terugkeert per 1 oktober, omdat vanaf die datum B. Lutken al is aangesteld als nieuwe korpschef. De rechter heeft vorige week be paald dat Brinkman en minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) weer in gesprek moeten. Als dat niets oplevert, moet er een onder zoek komen naar het conflict tus sen de korpschef en de 22 burge meesters in de regio Rijnmond. De rechter vindt dat de burgemees ters te snel Brinkman aan de kant hebben geschoven. Uit de stukken blijkt dat het mi nisterie een buitenstaander nog maals de ontslagzaak wil laten be studeren. Er worden namen ge noemd van oud-minister De Rui ter, oud-minister en hoogleraar Rood, voormalig commissaris van de Koningin Vonhoff en ex-bur gemeester van Den Haag Haver- mans. Rood heeft de voorkeur van de landsadvocaat, zo blijkt uit de stukken. Uit het ambtelijk advies blijkt verder dat het ministerie zichzelf op dit moment niet sterk ziet staan bij een schadevergoeding. Een eventuele gouden handdruk komt voor eigen rekening van het ministerie. De gemeente Rotter dam heeft zich al uitgesproken te gen het betalen van een vertrek premie. Verder blijkt uit de stukken dat het ministerie haast heeft. Het door de rechter gelastte onderzoek moet „worden gevoerd en afge rond vóór de in het kader van de lopende bezwarenprocedure vast gestelde zitting". Die is al op 12 september. Een woordvoerder van het minis terie wilde de afspraken niet be- vestigen.WD-Kamerlid B. Kort hals betwijfelt of zijn partijgenoot Dijkstal ermee akkoord gaat. „De rekening moet naar de plaats waar het fout is gelopen." Hij heeft ook weinig problemen met een gouden handdruk, als dat vol gens het ontslagrecht noodzake lijk is. Van een correspondente Breda - Een 42-jarige man uit Heerlen en een 26-jarige Eindhovenaar zijp gisteren in Breda voor doodslag op de Tilburger H. van Son veroor deeld tot veertien en twaalf jaar cel. De officier van justitie had acht tien en vijftien jaar cel tegen de twee geëist. Van Son werd in de vroege ochtend van 2 november vorig jaar op de Finantiën onder Loon op Zand door de twee man nen tot stoppen gedwongen. Er ontstond een worsteling, waarna hij door zijn hoofd werd gescho ten. Korte tijd later overleed hij in het ziekenhuis. Hoewel vast is komen te staan wie het fatale schot heeft gelost, acht de rechtbank beide ver dachten schuldig aan de dood van Van Son. „Uit de verklarin gen blijkt dat één van hen riep 'schiet hem, schiet hem dan', waarna de ander schoot. Er was dus sprake van een nauwe sa menwerking," lichtte rechtbank voorzitter mr. R. Lameijer toe. De Heerlenaar heeft een hogere straf gekregen omdat hij het ini tiatief nam voor de overval en de Eindhovenaar erbij betrok. Hij zou de overval aanvankelijk ple gen met een 34-jarige Tilburger, die beweerde 40.000 gulden van Van Son tegoed te hebben. Op de ochtend van 2 november kwam de Heerlenaar met de Eindho venaar op de proppen. De Til burger reed de twee naar de plek van het misdrijf. Hij is eerder dit jaar veroordeeld tot acht jaar cel. Door Ririze Brandsma Amsterdam - Het kwam mogelijk omdat zijn 'baas' Johan V. voor het eerst niet naast hem zat. Omdat hij even de hoofdpersoon werd van wat het proces van de eeuw' heet te zijn. omdat hij, na een jaartje opslui- ing onder de meest strenge omstan digheden in de 'superbajes' in ught, behoefte heeft om zijn ver haal te doen. be eerste echte procesdag van de nieu- e ronde, in hoger beroep, van het pro- es ,e§en d® 'Octopus'-hasjbendeleiders r™ ^teren de dag van Koos R. De hardnekkig zwijgende 'kleer- wuV verraeende rechterhand, lijf ent annex directeur verkoop en in- so van de Hakkelaar stapte gisteren Z i schaduw van Johan V. Hij praat- ma? reac^e °P steeds prikkelender en dam?® er vra§en van het Amster- ,rhJ.JerechtsH honderduit. Tot tioVtr'ii loüuui, nor r van zijn advocaten. Johan V. - i|e Hakkelaar - weigert voor alsnog dejjieuwe behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep bij te wonen. Hij protesteert daarmee tegen het in zijn ogen overdreven 'Hakkelaar-circus' van de speciale, zwaar beveiligde rechts- zaal-'bunker', de transporten tussen Vught en Amsterdam in vliegende ko- lonnes van gepantserde auto's en zijn strenge isolatie achter driedubbele tra lies en glas. Koos R. wilde voor een keertje zijn eigen verdediging voeren. Zijn boodschap: ik ben maar een simpele autohandelaar, van de hasjhandel weet ik niets en van de smokkelschepen als de 'Coral Sea' heb ik voor het eerst gehoord, toen ik de processtukken las. „Ik zeg u, ik heb met die zaak niets te maken," riep hij uit. Het ging om 'mythes, verhalen die de ronde doen'. Hij 'kent veel mensen', maar daarmee is hij nog geen leider van een hasj-smokkelbende, zei hij. Maar toen de president van het hof, mr. W.van Schendel, losjes bleef doorvragen, liet R. zich verleiden tot antwoorden waar zijn advocaten zichtbaar zenuwachtig van werden en de openbare aanklagers vergenoegd lachend bij achteroverleun den. R., die in het onderzoek nooit iets heeft willen vertellen, praatte over zijn lange vriendschap met Johan V., hun zakelij ke contacten ('alleen maar in de auto handel'), de vele malen dat hij voor za ken in coffeeshops kwam, de autohan del waar hij riant in het buitenland van kon leven met het één of twee maal in de maand verkopen van een tweedehands auto, de kapitale schepen waar hij hele zomers op doorbracht in Marbella of Mallorca. Maar even onthullend waren zijn ontwijkende reacties op de vele contacten met criminelen die verklarin gen tegen hem hebben afgelegd, de ont kenning van een rekening bij de dubieu ze Femis-bank met als nummer zijn ge boortedatum, de gegevens in zijn elek tronische organizer zoals van zijn 'vriend', de 'platte' douanebeambte in Schiedam, Als het te concreet werd, be riep Koos R. zich op zijn zwijgrecht, op zijn falende geheugen ('het is al zo lang geleden') of zei 'dat zegt me niks'. Na een ongemakkelijk uurtje greep zijn verdediger mr. G. Spong in en vroeg om een schorsing. Daarna zweeg R. weer als vanouds. Ach, wat zijn cliënt zich had laten ont vallen, waren nu nog 'peanuts', zei Spong na afloop. Na een veroordeling door de Amsterdamse rechtbank tot vijf jaar cel was R. toch al zwaar bescha digd. „Maar het had echt niet verder moeten gaan." Hij wees liever op de af wezigheid van Johan V. Niet zo slim, omdat daardoor ook voor het hof een extra negatief beeld wordt opgeroepen. Volgens V.'s advocaat mr. A. Moszko- wicz zal 'de Hakkelaar' zijn proces in de komende zes weken mogelijk wel weer bijwonen; hij heeft daar bij hem op aan gedrongen. Het begin van het nieuwe proces was moeizaam. Veel van de gedagvaarde ge- Consument is een wat misvormd woord. Inmiddels denken velen dat het staat voor koper, maar eigenlijk betekent het gewoon verbruiker. Verbruiken betekent doodgewoon opmaken. Als het verbruikt is, is het er niet meer. Verbruiken scheelt maar één lettertje met verbruien. Op zijn beurt is dat werkwoord synoniem met bederven. Als je ergens heel, heel veel van hebt, dan is noch ver bruiken noch verbruien een probleem. Er is nog volop van, dus wat maakt eentje meer of minder uit? Potverteren is niet verkeerd, zolang je er maar in slaagt om het potje elk jaar opnieuw te vullen. Ergens een pot je van maken wil daarentegen in dit geval niet zeggen dat je iets opzij legt, maar dat je chaos creëert. Wat het milieu betreft, zou je kunnen stellen dat de consument zowel aan het potverteren is als dat hij er een potje van maakt. Bovendien is de consument ook nog eens potdoof, want er is hem al honderden keren gezegd dat hij de aarde aan het uitwonen is. i Doofpot is meer dan een anagram van potdoof. Als je er gens de ogen voor wilt sluiten, word je er liever niet mee geconfronteerd als het allemaal net zo lekker gaat. De volksmond zegt nu nog dat geld niet stinkt. Wie str aks genoeg poen heeft om schone lucht te kopen, kan nog eventjes volhouden dat je met geld ook niet stikt. Zo krijgt ook 'geld ophoesten' nog even een nieuwe be tekenis. MERIJN Breda (anp) - Het Nederlandse Trustkantoor voor belegging en financiering (NTK) uit Amsterdam claimt de 7,7 miljoen gulden schadevergoeding die de Vara heeft betaald naar aanleiding van de beruchte Exota-affaire. Het trustkantoor spande daar voor een kort geding aan, dat gisteren diende voor de president van de rechtbank in Breda. Het trustkantoor meent dat het recht heeft op de Vara-miljoenen. Van Tuijn's Limonadefabrieken (VTL), later de Frisdrankenindus trie Nederland (FIN) uit Dongen, ging begin jaren zeventig bijna failliet, nadat ombudsman Marcel van Dam op de Vara-televisie had verkondigd dat hun Exota-flessen konden ontploffen. Na jarenlange procedures werd de Vara eind vo rig jaar veroordeeld tot betaling van 7,7 miljoen gulden. Zaken man Leutscher nam het bedrijf over, vlak voordat het failliet dreigde te gaan. Leutscher zou daarbij de rechten voor de claim in handen hebben gekregen en die later hebben overgedaan aan het NTK. De familie Van Tuijn bestrijdt dat de rechten voor de claim destijds zijn meeverkocht en eist de aan het trustkantoor betaalde schade vergoeding op. Om de eis kracht bij te zetten, liet het beslag leggen op de tegoeden van het trustkan toor. Dat spande een kort geding aan, omdat het een belasting schuld moet betalen, maar de rechter stelde de familie in het ge lijk. Bij de rechtbank in Amstèr- dam loopt nog een bodemproce dure van de familie tegen het trustkantoor over het uiteindelij ke recht op de miljoenen. De Fris-! drankenindustrie Nederland stel de gisteren tijdens het kort geding het geld in afwachting van de bo demprocedure wel bij een deur waarder te willen onderbrengen, maar niet bij het Amsterdamse trustkantoor. Uitspraak 19 september. Amsterdam (anp) - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een geschorste onderwijzer veroor deeld tot dertig maanden cel, waarvan tien voorwaardelijk, we gens geslachtsgemeenschap met een voormalige leerlinge van twaalf jaar. De officier van justi tie eiste twee weken geleden drie jaar celstraf. M. had tussen begin 1996 en mei dit jaar een tot twee keer per week geslachtsgemeen schap met zijn 12-jarige leerlinge. (ADVERTENTIE) tuigen blijken onvindbaar of komen niet opdagen. Een 'supervisor' van de smok- kel-sleper Pacific Tide zei niet veel meer te weten dan dat anderen ergens ver achter zijn rug bezig waren met 50 ton hasj, die in vaten bij de Azoren en de Canadese kust overboord gezet moeten worden. De voormalige chauffeur van 'kroongetuige' Abbas had zijn baas uit Antwerpen geregeld naar ontmoetingen met Johan V. gereden, bijvoorbeeld naar het Novotel in Breda, en hij had Abbas een keer met een plastic tas vpl bundels bankbiljetten van duizend terug in de auto zien komen. Morgen gaat het proces verder. Dan wordt onder meer de ex-advocaat van de tweede 'kroongetuige' Ad Karman gehoord over zijn 'deal' met de officie ren van justitie. Die officieren, Teeven en Witteveen, moeten volgende week dinsdag als getuige optreden: voor de aanklagers lastige momenten in het pro ces. Karman en Abbas zelf volgen later deze maand. e o 0 Zoete witte druiven 'Italia', kilo Grote sappige mango, per stuk Rode paprika, 500 gram Schouderkarbonade, 500 gram ^75 3.75 Ch Magere spekreepjes, kilo kilo 0(1 Gegrild-ilrTOf of pistache gehakt Ü99f, 100 gram ChVanillevla, pak 1 liter ®Ch Roomboter- of strooiselvlaai, alle smaken, inclusief de herfstvlaai, 1 1 KH «i"tm Nü doos 1150 gram Ch Patates frites, zak 1 kilo Zeeland's Roem Verse mosselen, A CA Royal klasse, 55-65 per kilo, bak 2 kilo, JL245Ü .OU Nü met een zak Ch Mosselgroente 400 gram van 2.99 voor 1.-. -&^6.95 V. -s, N Ch Goudse kaas extra belegen 48+, kilo iêrSO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 september as.

de Stem | 1997 | | pagina 3