Politie werkt al nauw samen met buurland DE STEM Strengere eisen speeltoestellen deren Terneuzen niet Congolese swing hoogtepunt festival |u uw kans!! is voor de ene sector! 11 SEPT. 10.00 UUR Sterrefeesten in Clinge zorgen voor verbroedering, Opvallend veel ongelukken op Tholen Kapster Iwoordigers m/v scori Groep BV srzorgers/hoveniers word ik tuinman mammie Lo de Bruijn pakt de eerste op Chateauroux Restauratie begraafplaats Middelburg begint vandaag n der Weiden Haarmode Zeeland het verst in Nederland bedrijf zoekt enthousiaste 1e pijpfitters rtificaatlassers ructie bankwerkers ectro monteurs elgoten monteurs ien Zuid/West Nederland Twee motorrijders gewond bij ongeval Bromfietser zwaargewond bij ongeval in Sluis I Van onze verslaggever Sluis - Een 16-jarige brom fietser uit Oostburg is in de nacht van zaterdag op zondag ?a een botsing met een andere bromfietser op het fietspad van de rijksweg nabij Sluis zwaargewond overgebracht laar het ziekenhuis in Brug ge. 5 A6 Provinciaal voor jonge duiven Nader onderzoek naar inbraken in Clinge en Hulst Portugees-Israëlische kerkhof 7 Oi* zij komt tot leven x 52 fiut "tiU |3rg_ I IsBHTinv oor 13 uur per week. 'rinsenbeek, 076-5417330/0162^ Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - De strengere eisen voor de veiligheid van speeltoestellen be tekenen voor de gemeente Terneuzen niets nieuws onder de zon. Deze ge meente hanteert die eisen namelijk al jaren. Pat meldt het college van burgemeester fj wethouders in een kredietvoorstel over de speelgelegenheden aan de ge meenteraad. „Fabrikanten van speeltoe stellen en de media hebben de suggestie gewekt dat bij de invoering van het nieu we Besluit Veiligheid van Attractie- en Speeltoestellen veel speeltoestellen ver vangen moesten worden, of tenminste ingrijpend moeten verbeteren om aan de eisen van het Besluit te voldoen," schrij ven burgemeester en wethouders. „In werkelijkheid verschillen de eisen van het nieuwe besluit nauwelijks van de richtlijnen in het handboek Veiligheid van speelgelegenheden dat wij al jaren lang hanteren." Aan de hand van die richtlijnen is zes jaar geleden door de Terneuzense ge meenteraad een Nota Speelgelegenheden goedgekeurd. In die nota zijn per wijk en dorp de speeltuinen geïnventariseerd en worden aanbevelingen gedaan om te ko men tot een evenwichtige spreiding er van. Toen is geconcludeerd dat er onge veer een half miljoen gulden nodig was om de nota uit te voeren. Gezien de stand van zaken tot nu toe, is dat bedrag vol gens het college toereikend om de zaken die nog moeten worden aangepakt te realiseren. Vorig jaar zijn de speeltuinen in Sluiskil en de Terneuzense Oranjebuurt aange pakt. Dit jaar en het volgende is er een controle gepland van alle speelgelegen heden in de gemeente. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse politie is het verst van alle grensre gio's in de samenwerking met de politiediensten in het buur land. Dat blijkt uit een onderzoek door het bureau Twijnstra Gudde. tpleiding wordt u geplaatst in ons isvolle verkoopteam. Ir mogelijkheden om door te groeie lonze organisatie. |r representatieve doorzetters die ml en auto en direct beschikbaar zijn. G NOG DE EERSTE STAP! len naar de afdeling personeelszaka ,1.0162-513372 'OED mensen nodig voor de olgende vacatures: bezit te zijn van eert. Veiligheid 1. iring te bezitten in bovengenoemde functies. i: 0165-561 f92 tussen 8.00-18.30U dag tussen 10.00-12.00 uur. -uren 0167-532633 of schriftelijk: D BN Roosendaal, t.a.v. Dhr. C. Dg! een goede baan vakopleiding) v n de regio Hulst/Axel) VINDICATIE: tot max. 24 jaar bij voorkeur afgeronde VBO/MAVO afgeronde MBO a. acties ZO SPOEDIG MOGELIJK 5605 (Coördinatiebureau Van Oort) 487 (J. v. Oort, alg. coördinator) 05 (A. Smulders, veldcoördinator )MPLEET BV ZKT. PER DIB ERS BOOMVERZORGERS vel - Teteringen - Antwerpen 26, 4854 NB Bavel, tel. 0161-4331SS' Het bureau inventariseerde in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken de stand van zaken rondom de grensover schrijdende samenwerking in de verschillende grensregio's. Zeeland scoorde volgens het rap port van Twijnstra Gudde zo wel voor de operationele samen werking (werkvloer) als ook met betrekking tot de meer beleids matige samenwerking hoog in verhouding tot de andere grens regio's in Nederland. Enkele jaren geleden stimuleerde het ministerie de internationale samenwerking op het gebied van openbare orde en veiligheid door daar geld voor beschikbaar te stellen. De regio's die in verband met het zogenoemde Akkoord van Schengen op dat vlak wilden gaan samenwerken konden daar toe plannen ontwikkelen. Ook de regiopolitie Zeeland deed daar aan mee. Voordeel in Zeeland was, dat er al enige samenwer king met de collega's van Rijks wacht, gemeente- en gerechtelij ke politie in België bestond. De samenwerking moest dus niet zo zeer meer worden uitgevonden, als wel beter gestructureerd en verder uitgebouwd. H. Siersema en P. Prince van de Zeeuwse politie stelden een plan Van onze verslaggever Hoek - Twee motorrijders zijn af gelopen zaterdagmiddag na een aanrijding met een vrachtauto in Hoek met onbekend letsel over gebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde rond 14.30 uur op de kruising van de Hoofd weg met de Spanjaardsweg. De vrachtauto, bestuurd door een 42-jarige man uit Oostburg, reed ®op de drie motorrijders, een in structeur met twee leerlingen. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk een technisch manke ment aan de vrachtauto geweest, waardoor de remmen niet werkten. gelijk heeft de jongen ?00t het ongeluk een schedel- irauma opgelopen. wil bromfietsster uit I f,^kerkje reed omstreeks fiat vanuit Sluis over het bm/m'a de richtinS Draai" kwL f ncilting Draaibrug Oosth u16™ Jongen uit wwhurg haar op hetzelfde fiets- &em°etgereden-Hetiseen keer n ^eerichtingver- 174^ P°htie vermoedt dat de I link* ge bestuurster iets te veel I aanrii!r ,gerehen, waardoor de <öfg IS ontstaan- Nader on- op, dat stoelde op drie pijlers. Concrete samenwerking rond de criminaliteit op het gebied van drugs en verkeer verder uitdie pen, de informatievoorziening verbeteren en elkaar beter leren kennen door uitwisselingsstages. Houdgreep Met betrekking tot verdovende middelen zijn in de tussentijd en kele in het oog springende zaken opgezet. Zo wordt het in Terneu zen gestarte drugsbestrijdings- project Houdgreep dit jaar door- gekoppeld naar de stad Gent. Ook wat het verkeerstoezicht be treft, zijn inmiddels al de nodige grensoverschrijdende gezamen lijke controles gehouden door de Zeeuwse en Belgische politie diensten. Voor de verbetering van de infor matievoorziening is het project OnLine in het leven geroepen. Dit houdt in dat er met computers een directe verbinding is tussen de politiesteunpunten aan weers zijden van de grens. Verder is ook in de mondelinge communicatie een grote stap voorwaarts gezet. Het portofoonverkeer is zodanig aangepast dat mondeling contact over de grenzen heen aanmerke lijk beter verloopt. Cursussen Tenslotte is veel aandacht be steed aan het aanhalen van de persoonlijke contacten. Belgische en Zeeuwse politiemensen volgen samen cursussen alsof er geen grenzen bestaan. Zo hebben di verse agenten van de Belgische gerechtelijke politie de Neder landse Recherche Basis Cursus gevolgd en zijn er over en weer inkijkstages geweest. De eerst volgende cursus die op de rol staat is een cursus Frans. Andere nieuwe impulsen om de grensoverschrijdende polities amenwerking verder vorm te ge ven zijn in voorbereiding. Het gaat dan om de inzet van Bel gische politiemensen aan de Zeeuws-Vlaamse kust, en assis tentie van Zeeuwse politiefunc tionarissen tijdens bijvoorbeeld de Gentse Feesten. »Het Hay dn Barok Trio speelde stemmig en bevlogen werken van Hay dn, Bach en en Mozart in het Waterlandkerkje tijdens de zesde editie van het cultuurfestival. foto wim kooyman Door Ronald Verstraten Waterlandkerkje - Tipje van een oude dwarsfluitist: is de zaal te warm en de mond bezweet, haal je instrument dan onopvallend door je pruik. Het geheim: daar zat vroeger talkpoeder in. De zwaar bebaarde, maar pruikloze traver so-fluitist Marcel Ketels van bet Haydn Ba rok Trio kon er zaterdagavond in Waterland kerkje niets mee en trok zich af en toe nood gedwongen terug om het gelaat te deppen. Verfrist en enthousiast, al was het alleen maar door de unieke akoestiek van het plaat selijke kerkje, vatte hij met zijn collega's Jan van den Borre, eveneens traverso/fluitist en cellist Paul Poppe een volgend trio aan. De door het trio zo bewonderde Haydn woonde een tijdlang in Engeland, maar was eigenlijk niet zo dol op de Engelsen. Hij vond ze nogal ruw, vertelde Ketels. Toch nam Haydn een uitnodiging aan om op Windsor te verblijven. Hij schreef er verschillende com posities, waaronder enkele trio's, gebaseerd op melodieën uit Wales. Met die informatie werd de actualiteit van de dag - de begrafenis van prinses Diana - slechts vluchtig en toevallig aangeraakt. Het baroktrio speelde twee van de genoemde werken, een aan het begin en een aan het eind van het concert. Tussendoor werden werken van Mozart en Joh. Chr. Bach ten ge hore gebracht. Stemmig en bevlogen, maar op de wankele kerkstoeltjes toch een lange zit. Waterland Cultuurland, toe aan zijn zesde editie, was eerder die avond ingeluid door theaterman L'ex Maes uit Vlissingen. Als eenmans orkest paradeerde hij door de stra ten, zichzelf de maat wijzend. Een eenzame fanfare, verdwijnend aan de polderrand, gaf hij 'Tien voor Taai-persoonlijkheid' Jan de Boever, coördinator van De Media in Eeklo, de ruimte om het tegendraadse festival te openen. Protestzanger Maarten Termont beet het spits af en begon sterk met de van hem bekende compositie 'Stoere Man'. Als om zijn reputatie van jong protestzanger meteen te relativeren, vervolg de hij met een wat dramatisch aangezet lief deslied. Een aids—patiënt, door iedereen ge meden, was het onderwerp van het volgende nummer. Levendig gitaarspel en mooie stem buigingen bleken een sterk wapen, zolang hij niet in al te hoge regionen terechtkwam. Ter mont eindigde met 'Waar zijn de hippies', een nummer van zijn debuut-demo. Maes stond het publiek buiten alweer op te wachten. Naambordjes voor zijn ruitjesjas: Jacquéline? Brigitte? Nicole? Niemand van de vrouwen bleek zo te heten, of liet het in ie der geval niet merken. Na het concert in de kerk, ging het richting loods, waar A Group al klaar stond. De Belgische groep van klari nettist en componist Peter Vermeersch (voor heen X-legged Sally) gaf met het eerste num mer, 'Big Balls', meteen te kennen 'muziek met kloten' te willen spelen. Dat was een deel van het publiek al gauw te veel dus vond er meteen een schifting plaats. De achterste rijen stoelen leeg, de vertrek- kenden nagewuifd door de bassist. Terwijl Maes - gewapend met zaklicht en discoballe tje - verwoed naar een danspartner zocht, speelde de groep de compositie 'In Heaven', als eerbetoon aan Diana. Congolese groep Het optreden van Freddy Bafranga, een ne genkoppige Congolese groep, werd het hoog tepunt van de avond. „Ik heb mensen zien dansen, van wie ik dat nog nooit eerder had gezien," aldus een verbaasde Willy de Houck van de stichting Waterland Cultuurland. Het optreden liep behoorlijk uit, zodat ook Draaiorgel De Cubaan en bijbehorende per cussionisten wat later begonnen. Het publiek kon ook dit erg waarderen, omdat de swin gende deuntjes leuk aansloten bij de Congo lese swing. Zoals de laatste jaren gebruikelijk, was de organiserende inbreng van De Media groot. Het cultureel café drukte daarmee een stem pel op twee festivals, want ook 'De Beer is Los' in Terneuzen, was via De Media tot stand gekomen. Het bleek geen garantie voor toenemende belanstelling uit België, want De Houck constateerde spijtig dat dit juist afge nomen was. Door concurrentie van enkele gratis concer ten over de grens, voetbal op tv en wellicht ook een klein beetje van De Beer is Los, was er dit jaar minder publiek dan in voorgaande jaren. De Houck schatte het aantal bezoekers op honderdenvijftig. „Qua optredens en sfeer is het in ieder geval geslaagd. Of we er finan cieel uitspringen is van later zorg. Misschien valt het mee," zei hij hoopvol. Van onze correspondent Clinge - De Sterrefeesten blij ven uniek volgens voorzitter Van der Hooft van het bestuur van de Stichting Samenwer king Clinge/De Sterre. De 23e editie was weer goed voor dui zenden bezoekers, die de weg naar het terrein van De Sterre te Clinge hadden gevonden. Het feest begon vrijdagavond met een optreden van Willy Sommers en het dansorkest Sommertrips. Zaterdagmiddag werden de Ster refeesten geopend door burge meester Kessen en Sterre-direc- teur Biegstraten. Door de vele bouwwerkzaamhe den, die momenteel op het terrein van De Sterre aan de gang zijn, was de opstelling iets anders dan voorgaande jaren. De weg er naar toe was eveneens niet optimaal, maar jeeps zorgden ervoor, dat zo wel directeur Biegstraten als het college van burgemeester en wet houders op de plaats van de ope ning aankwamen. Dit jaar be stond de opening uit het maken van een rit met een jeep over een uitgezet terrein. Kinderen vermaken zich met eendjes vissen op het terrein van de Sterre in Clinge. foto wim kooyman Gelet op de doelstelling van deze Sterrefeesten om te komen tot verbroedering met de bewoners van De Sterre en de bevolking van Clinge, komen ook de woningen van De Sterre steeds dichter naar Clinge toe. „Het is een uniek feest," aldus Biegstraten en hoop te, dat de vele vrijwilligers het mogelijk maakten, dat dit feest ie der jaar georganiseerd kan wor den. Zaterdagmiddag was het gezellig druk en de aanwezigen genoten van de vele activiteiten. Het op treden van VOF De Kunst in de feesttent was een groot succes. De kinderen waren enthousiast om hun idolen aan het werk te zien. De voetbalwedstrijd Nederland- België werd door velen op een groot scherm gevolgd, waarna na de overwinning van Nederland het optreden van de band Pater Moeskroen een groot feest werd. Na de kerkdienst op zondagmor gen, werd er voor de eerste maal een brunch gehouden, waaraan 200 personen deelnamen. Tijdens de brunch verzorgde de muziek vereniging Fanfare Weldoen door Vermaak uit Clinge een brunch- concert. Na de middag zorgden de vele dweilbands zowel in de feest tent als op het terrein voor de mu zikale omlijsting. Ondanks het mindere goede weer op zondagmiddag, was de organi satie van deze Sterrefeesten tevre den over het verloop. „Hopelijk blijft de eerste week van septem ber ook in 1998 in de gemeente Hulst gereserveerd voor de orga nisatie van de Sterrefeesten," al dus een van de organisatoren. „En gooit de Reijnaertstichting geen roet in het eten." MAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 I I I I Het dagelijks gemeentebestuur vraagt de raad om 52.000 gulden krediet om de ge wenste aanpassingen voor dit jaar uit te voeren. De commissies Gemeentefinanciën en Welzijnszaken brengen hier komende week advies over uit aan het college. De commissie Welzijn vergadert woensdag, de commissie Financiën een dag later. Beide vergaderingen zijn vanaf 19.30 uur en vinden plaats in het stadhuis. Zuidzande - Lo de Bruijn uit Heikant pakte zaterdag de eerste provinciaal op Chateauroux voor jonge duiven. Om 5.21 uur arri veerde zijn duivin op het hok in de Heikantse Schoolstraat, daar mee op de ruim 500 kilometer lange vlucht een snelheid berei kend van 963 meter per minuut. Slechts een metertje meer dan Paul Dhondt uit Hulst. Deze Chateauroux was overigens een rampvlucht. De zaterdaga vond was nog geen twintig procent op de Zeeuwse hokken thuis zodat er gisteren nog op vele plaatsen doorgeklokt moest worden. De Bruijn klokte eerst zijn vierde getekende en had er om zeven uur drie van de zeven, die hij donderdag had ingemand, thuis. De duivin die naar de kop vloog was ook op de beide Orleansen al vroeg. Toen meldde ze zich eveneens in de top twintig. „Toch is het niet mijn beste seizoen," aldus de Heikanter, die al jaren in de provinciale top vliegt. In totaal werden op Chateauroux 4719 dui ven in de provincie ingemand. Ze werden om 08.20 uur in vrijheid gesteld en moeten onderweg 'zwaar' weer gehad hebben omdat de kortere vluchten zaterdag wel vlot verliepen. Vroegste meldingen: 1. Lo de Bruijn (Heikent) 17.21 uur (963 mpm), 2. P. Dhondt (Hulst) 17.26 (962), 3. combinatie Glerum/Van Oosten Krabben- dijke) 17.46 (958), 4. T. en A. van Leeuwen ('s-Heer Arendskerke) 17.48 en 17.52 (957 en 950), 6. J. de Ruysscher (Hoofdplaat) 17.34 (949), 7. J. van Spaandonck (St.-Jansteen) 17.32 (948), 8. E. en L. Breepoel (Hoek) 17.33 (944), 9. L. van Wallenburg (Yerseke) 18.02 (940), 10. E. Verschue- ren (St.-Jansteen) 17.38 (938), 11. A. van der Veeken (Hulst) 17.43 (935), 12. C. van Strien (Goes) 18.04 (932), 13. A. de Puy (IJzendijke) 17.40 (928), 14. gebroeders Van Houte (Heikant) 17.42 (927), 15. combinatie De Mul/Kop (Zuiddorpe) 17.37 (927), 16. C. van de Berghe (Tholen) 18.22 (922), 17. P. Kaho (Goes) 18.12 (921), 18. W. van Boven (Rilland) 18.18 (920), 19. R. Mahu (Kloosterzande) 18.02 (919), 20. combinatie De Fey- ter/De Bruyn (Hulst) 17.47 (919). Van onze verslaggeefster Tholen - Haast elke week is het flink raak op Tholen. Het aan tal ernstige verkeersongevallen met vele (zwaar)gewonden en ook doden neemt hand over hand toe op het eiland. De afgelo pen drie maanden is er zelfs sprake van een hausse aan inci denten. De politie Tholen tast vooralsnog volledig in het duister over de oorzaak van de enorme toename aan ongevallen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROV) en de gemeente Tho len wijten het hoge aantal echter aan de onoverzichtelijke, bochti ge tachtig-kilometer-wegen ge combineerd met onverantwoor delijk rijgedrag. Een vluchtige blik in de kranten van de afgelopen drie maanden levert zonder moeite minstens tien ernstige ongelukken op Tho len op. Volgens C. Reitsma, woordvoer der van het politiekorps Tholen, is er een onderzoek gaande naar een overeenkomst tussen alle on gevallen. „Aan de veiligheid van de wegen op Tholen kan het vol gens mij niet liggen. De wegen zijn precies dezelfde als die van vorig jaar." Toch geven zowel ROV'er Lodder als gemeentewoordvoerder F. Bakx aan dat de tachtig-kilome ter-wegen op Tholen de meeste ongevallen opleveren. Lodder: „Vaak speelt snelheid een af schuwelijke rol bij ongevallen op dit soort wegen.Via een speciaal project probeert Tholen het aan tal verkeersdoden en -gewonden vanaf de eeuwwisseling met een kwart te verminderen. Volgens Bakx zijn de ongelukken in veel gevallen te wijten aan on verantwoord rijgedrag. „Op Tho len liggen veel tachtig-kilometer wegen. Veel ongevallen gebeuren op een recht stuk weg. Dat ge tuigt vaak van te hard rijden." Tholen wil het kwart minder aan verkeersslachtoffers vooral be reiken met strengere en regelma tigere snelheidscontroles door de politie. Van onze verslaggever Clinge/Hulst - De politie stelt na der onderzoek in naar vier won inbraken in Clinge en Hulst. Ze vonden plaats in de nacht van 3 op 4 september. Bij een inbraak in de Molenstraat te Clinge wer den een kledingstuk en een horlo ge gestolen. Uit een andere woning in dezelf de straat werd een geldbedrag ontvreemd. Bij nog twee andere huizen in deze straat bleef het bij een poging tot inbraak. In een woning staakten de inbrekers vermoedelijk hun arbeid omdat de hond aansloeg. Dezelfde nacht sloegen inbrekers toe in een huis aan de Ernest Claesstraat in Hulst. De bewo ners misten echter niets. Even tuele getuigen die deze nacht iets verdachts in de Molenstraat of de Ernest Claesstraat hebben ge zien, worden verzocht contact op te nemen met de politie in Hulst. Van onze correspondent Middelburg - In Middelburg is vandaag een begin gemaakt met de restauratie van de Portugees-Israëlische begraafplaats aan de Jodengang. De begraafplaats kwam enkele jaren geleden in het landelijke nieuws wegens vernielingen door het Nazi Front Zeeland. De begraafplaats, die na 1721 niet meer als zodanig werd gebruikt, is een van de oudste in ons land. Het kerkhof heeft een belangrijke cul tuur-historische waarde, omdat het de enige tastbare herinnering is aan de Portugees-Israëlische gemeenschap, die in de 17e eeuw in Mid delburg een belangrijke rol speelde. De begraafplaats telt 93 stenen, waarvan een groot deel is beschadigd. De komende maanden zullen de stenen worden gerestaureerd. De kos ten daarvan komen vrijwel geheel voor rekening van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en van de gemeente Middelburg. De Stichting tot Beheer en Behoud van de Joodse Begraafplaatsen in Zeeland, sinds kort eigenaar van het kerkhof, probeert nu gelden bij een te brengen voor een passende toegangspoort. Tot nu toe was de be graafplaats vanaf de openbare weg niet toegankelijk. Na de restaura tie dient die toegankelijkheid wel verzorgd te zijn, (ADVERTENTIE) WINKELCENTRUM DE BARONES BREDA

de Stem | 1997 | | pagina 7