Bewogen afscheid van Diana mm De dag Licht in de tunnel onder het Prinses Dianaplein IMjl Een flinke muur, maar niet onneembaar de stem Miljoenen Britten begeleiden ^Teresa van Kensington' naar laatste rustplaats destem öC^commentaai DONDERDAG 1961 - DIANA-1997 Bij de tijd B R E MAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 Door Bob van Huêt Londen - Met ongekende emoties heeft het Britse volk afscheid genomen van prinses Diana. Naar schat ting twee miljoen mensen waren getuige van haar so bere uitvaartprocessie door Londen. Nog eens honderdduizenden stonden langs de snelweg naar Northampton en de provinciale weg naar Great Brington, het dorp naast het landgoed van de familie Spencer. De prinses werd in besloten fami liekring begraven. Kroonprins Charles en zijn beide zoons wa ren daarbij aanwezig. Koningin Elizabeth keerde zaterdagmid dag al terug naar het Schotse kasteel Balmoral. Londen had eerder deze eeuw massa's op de been gezien. Hon derdduizenden dansten op straat tijdens VE-Day, de dag van de Victorie in Europa. Massa's Brit ten deelden in de rouw voor de plechtige uitvaart van oorlogs held Winston Churchill. Maar nooit eerder stroomden zoveel mensen naar de hoofdstad voor zo'n emotioneel afscheid. Spntane wake Tienduizenden Britten en van ver gekomen Di-toeristen brachten de nacht van vrijdag op zaterdag door op straat. Bij wijze van spontane wake voor de drie pa leizen die deze week centraal stonden in de rouwbetuigingen: Buckingham, St. James en Ken sington. De aanblik van de antieke affuit en de kist, bedekt met het ko ninklijke vaandel, waarop bloe men en een simpel kaartje met 'Mummy', werd velen te machtig. Hartverscheurend gehuil klonk uit het publiek als bij een begra fenis in Mediterrane streken. Velen van de duizenden politie mannen en -vrouwen die langs de route stonden, kregen het te kwaad toen de stille rouwstoet passeerde, zonder koninklijke kapel. Een eenzame doedelzak speler aan de kop van The Mali was de enige muzikant op straat. Diana's kist werd getrokken door zes zwarte paarden, begeleid door negen leden van het konink lijke artillerieregiment King's Troop en twaalf Welsh Guards men van de Prince of Wales Com- pagny. Vorstin buigt Elke minuut van de een uur en 52 minuten durende processie door Londen sloeg de omfloerste te- norklok van Westminster Abbey. Drie generaties Windsor groetten de prinses toen Buckingham Palace werd bereikt. Koningin Elizabeth, drie van haar kinderen en enige kleinkinderen werden met applaus ontvangen toen ze plaatsnamen voor de paleishek ken. De vorstin boog het hoofd toen de kist van haar ex-schoon dochter passeerde. In het publiek was de droefenis bijna tastbaar. Vic Beamand, een 36-jarige vrachtwagenchauffeur uit Worcester, lijkt niet een type voor tranen. Maar ook hij houdt het niet. „Ik had niet gedacht dat het me zo zou aangrijpen. Voor niemand anders zou ik hier zijn gekomen." Enige minuten later, ter hoogte van St. James Palace, wachtte een nieuw emotioneel moment Welsh Guardsmen dragen de met het koninklijk vaandel bedekte kist de Westminster Abbey binnen. toen de prinsen William en Har ry, hun vader en grootvader en ook graaf Spencer, de broer van Diana, zich achter de baar voeg den. Achter de zwart geklede nabe staanden een bonte verzameling van vertegenwoordigers van de 110 charitatieve instellingen die de steun hadden gehad van Dia na. In deze groep waren gehandi capten en kinderen, mensen in rouwkostuum en in T-shirt. Tijdens de langzame tocht naar Westminster Abbey sloeg graaf Spencer een troostende arm om de 12-jarige prins Harry. Bij aankomst bijWestminster Ab bey viel een zware stilte over de tienduizenden aanwezigen. Een stem doorbrak het zwijgen. „Ik kan het niet geloven. Ze is er niet meer," riep iemand. In de abdijkerk wachtte de vol tallige koninklijke familie, inclu sief de -samen met Diana -ver- stoten Sarah, hertogin van York. Naast tientallen hoogwaardig heidsbekleders, vier voormalige Britse premiers, de vader en moe der van Dodi Al-Fayed (de even eens verongelukte nieuwe vriend van de prinses) en vrienden van de prinses zaten vele genodigden die het jet set-bestaan van de prinses vertegenwoordigden. Uit Hollywood kwamen Tom Hanks, Tom Cruise en vrouw Ni cole Kidman en Steven Spiel berg. De popwereld was er met Diana Ross, Sting, George Mi chael, Brian Adams, Queen's Brian May. Engelse televisiebe roemdheden, balletmeesters, couturiers en een ontdane Lucia no Pavarotti hadden hun plaats in de Abbey, evenals, opnieuw, afgevaardigden van charitatieve organisaties en een aantal Diana- bewonderaars, die dagen buiten de paleizen hadden gewacht om haar de laaste eer te bewijzen. De laatsten waren uitgenodigd op initiatief van premier Blair. Lezingen waren er van Blair en Diana's beide zusters. Hoogte punt in de overwegend volgens Anglicaanse riten uitgevoerde dienst bleek voor velen het zin gen van Elton John. De homofie le zanger, een goede vriend van de prinses, vertolkte een nieuwe versie van een ruim twintig jaar oude hit 'Candle in the Wind'. De oorspronkelijke ode aan Marilyn Monroe kreeg een nieuwe beteke nis voor Diana, 'Englands Rose'. Buiten luisterde de enorme massa naar het lied. Luidsprekers wa ren door heel Londen opgesteld. Vele huilden, sommige hielden een kaars in de wind. Een meisje Van onze verslaggever Althorp - Het is een flinke muur die Diana sinds zater dagavond van de buitenwe reld scheidt. Dik, vele kilo meters lang; zo een die al ve le eeuwen heeft getrotseerd en dat voorlopig ook nog wel zal blijven doen. Maar het gehavende metselwerk is niet al te hoog. Ook zonder laddertje is er wel over heen te komen. Bij voorkeur 's avonds, over een paar weken, want rond Althorp wemelt het nu nog van de politie. En dan? Achthonderd meter sluipen, tussen de schapen door, naar de grote vijver in het noordwesten van het landgoed. Dan snel over het provisorische bruggetje, dat vier dagen gele den in elkaar is getimmerd, naar het eilandje waar Diana begra ven is. Als je geluk hebt en snel bent, gistermorgen voor het verkeer openstelde. Misschien heeft hij spijt, want de boer had, een kwartje voor elke auto, al op de eerste pelgrimsdag een fortuin kunnen verdienen. Misschien dat in de komende weken de gemoederen rond Al thorp tot bedaren komen. Nie mand die het hier echt gelooft. Maar als het landgoed dan toch voor eens en altijd op de wereld kaart moet worden gezet, dan graag wel correct gespeld, zeg gen de buurtbewoners. Een volle week lang hebben ze op radio en televisie moeten aanhoren hoe de media de laat ste rustplaats van hun prinses tot 'Althrop' had omgedoopt. Een telefonade uit de regio naar Londen heeft daar gisteren een definitief einde aan gemaakt. En Great Brington? Het ge hucht, zes dagen geleden nog toekomstig middelpunt van de wereld, is zojuist weer in slaap gesukkeld. kun je dan bloemen leggen op het graf van de prinses. Dat is even wat anders dan ruikers op het asfalt smijten of in het hek werk van een Londens paleis steken. Zeven uur nadat de poort naar het park achter de begrafenis auto was gesloten, haalde de plaatselijke politie de eerste Al- thorp-bestormer van de muur. Een achttienjarige knaap uit Schotland die de rouwoptocht naar het landgoed had gemist en toen maar de gok heeft ge- Hij wilde, zei hij tegen de agent die hem van de muur sleurde, alleen maar wat rozen op het graf leggen en een gebedje pre velen. „Diana zou het niet erg hebben gevonden," dacht hij. „Er zullen er nog velen volgen," weet de politie. Nu Diana onbereikbaar is geworden - 'dichtbij, maar toch zo ver', zeggen ze hier - wordt de verlei ding om Althorps muur te slech ten met de dag groter. Natuurlijk, Britten zijn keurige mensen die elke barrière, elke vorm van afzetting in principe respecteren. Zeker als de aristo cratie zich erachter schuil houdt. Maar ja, hier in Althorp zijn hogere krachten in het spel. En hadden alle kranten niet ge schreven 'Daar waar Diana gaat, zal het volk gaan'? Het wachten is dus op de eerste dwaas in schaapskleren, die zich quasie grazend een weg baant naar het eilandje met 'the lady of the lake', zoals de nieuwste koosnaam voor Diana nu luidt. Voorlopig is het niet meer dan een file met uiterst beheerste bedevaartgangers, die zondag middag richting landgoed sluipt en bij de hoofdpoort van Al thorp naar een pasgemaaid ko renveld wordt gedirigeerd. „Parkeren is gratis," had de overbuurman van de Spencers gezegd, toen hij zijn akker van drie, vier, jaar vroeg aan haar moeder: „Wordt ze nu weer be ter?". Een ongedachte beproeving voor met name de koninklijke familie werd de toespraak van graaf Spencer, de broer van de prinses. Tot verbijstering van velen re kende hij niet alleen af met de door hem gehate media maar ook met een koninklijke protocol dat tot zoveel familieleed had geleid. Graaf Spencer wierp zich op als geestelijk beschermheer van de jonge prinsen. „We zullen doen wat we kunnen om door te gaan de originele manier waarop jij (Diana) deze buitengewone jon gens richting gaf. Zodat hun zie len niet slechts zullen ondergaan in plicht en traditie maar hardop kunnen zingen, zoals jij het wil de," zei de graaf tot zichtbare er gernis van de koningin. Minuut stilte Het land viel stil toen Diana's resten uit de Abbey werden ge dragen. In een minuut stilte her dacht de natie zijn favoriete 'roy al'. Winkels waren gesloten, trei nen stopten, de post werd niet be zorgd. Spontaan applaus brak los toen het stoffelijk overschot in een li mousine naar Northamptonshire werd gereden voor de begrafenis. Door Noord-Londen ging de kor te stoet naar de snelweg Ml. Mensen zwaaiden en riepen haar naam. Het passeren van de joodse en moslimwijken van de hoofdstad bracht veel bloemenhulde van die gemeenschappen. Ontelbare bloemen werden voor en op de lijkwagen geworpen. Zoveel rozen en lelies bleven op de motorkap liggen dat de be stuurder op zeker moment halt moest houden om ze te verwijde ren. Zijn uitzicht was belemmerd door bloemen. Op bruggen en bij viaducten over de Ml stond het zwart van de mensen. Bewoners hadden zelf gemaakte spandoeken opgehan gen met teksten als „Vaarwel, jij was onze koningin van harten". Meertje Weggebruikers die in tegenge stelde richting kwamen trokken zich niets aan van de oproep van de politie niet te stoppen. Een van de drukste snelwegen in het land viel voor Diana. Om half vier, Engelse tijd, arri veerde de lijkstoet bij Althorp, het landgoed van de Spencers. Prins Charles, de prinsen William en Harry en de familie Spencer waren per koninklijke trein naar het gehucht Long Bucky gereisd, enkele kilometers van Althorp. De 'prinses van het volk' werd in stilte begraven op een eilandje in Oval Lake, een kunstmatig meer tje op het grafelijke domein. Ver van dat alles bleven honderd duizenden mensen nog lang op straat in Londen. Een oudere vrouw liep, als velen, wezenloos over The Mali. „Het is bijna on mogelijk om naar huis te gaan." DE TIJDEN veranderen en de mensheid daardoor ook. Alleen heeft, iedereen dat op tijd in de gaten. Was een vader eertijds een afsta lijke, altijd oudere man, die met automatisch gezag beslissingen nan en zelfs de keuzen van zijn kinderen bepaalde, een vader die zich opstelt heeft geen leven meer. Tegenspraak is gewoner dan geho. men, autoriteit niet langer vanzelfsprekend en een goed function! rende ouder zodoende eerder een vriend dan een huistiran. Op grotere schaal net zo. Koningen, presidenten, ministers en h# meesters zijn evenmin nog dezelfden als vroeger. Toen zetelde het zag ver weg, wist wat goed was voor de onderdanen en besliste#» de hoofden heen. Het werd niet alleen aanvaard, het werd gewoon# vonden. De autoriteit was de enige die op de hoogte was en dusll afwegen. Dat zoiets in een ivoren toren gebeurde, werd eveneens gc Gezag was over het volk gesteld en zetelde dus ergens boven opoj reikbare hoogte. Over het privé-leven van de autoriteit wist men fe om niets en werd in elk geval niet gesproken. Die tijden zijn volledig voorbij, ledereen beschikt tegenwoordig informatie en denkt dus zelf. Of denkt althans dat te kunnen enkó zodoende zelf tot overwegingen, afwegingen en meningen. Hethë stuur kan niet langer zonder discussie besluiten. De geregeerdenwï dat hun argumenten gehoord worden en in de besluitvorming betrok- ken. De afstand tussen volk, regering en vorst moet dus kleiner. Ma: op roepafstand. En het privé-bestaan van de autoriteit wordt daardoor zichtbaar. De gezagsdrager moet van zijn voetstuk af, een ge»> mens worden. Met begrip voor andere opvattingen, met bereid' tot discussie en met emoties. Aan het Britse koningshuis, boegbeeld van traditie, is deze verand der tijden voorbijgegaan. Niet alleen aan het Britse overigens, aan dat in een isolement van verleden en beschermde afstandelij levende hof wel het meeste. Het Britse vorstenhuis is door de volksgevoelens na de dood van, ses Diana hard met de neus op de feiten gedrukt. Maar de les kan ruimer geleerd worden. Elke bestuurder, elke autoriteit die zich als. autocratische en autarkische vader blijft opstellen, komt vroeger oils ter in de problemen. DoorWilko Voordouw Parijs - De Place de l'Alma in Parijs is zaterdag omged Tijdens de begrafenis van prinses Diana werd de naam van plein door talrijke fans veranderd in Place Lady Diana, pit cesse de Galles: Lady Diana-plein, prinses van Wales. pESTEM Er gaan in de Franse hoofdstad stemmen op om het plein defini tief om te dopen. „Waarom niet," vindt een van de buurtbewoners en initiatiefnemers. „Er zijn in Parijs heel wat straten naar dicta toren vernoemd. Waarom niet dit plein genoemd naar een echt goed mens?" Sinds het dodelijke ongeluk van Diana, vorige week zaterdag nacht, heeft Parijs een nieuwe toe ristische trekpleister. De bussen, afgeladen met toeristen die een tocht langs de Seinekaden maken, remmen af als de weg de tunnel onder het Almaplein inrijdt. Drie tot vier meter onder het straatop pervlak is de pilaar, waartegen de Mercedes 280 S vorig weekeinde botste. Vele duizenden bloemen liggen op de grasperken rond de tunnel. Een Engelse vlag hangt over de beton nen rand. Voorbijgangers pinken een traan weg, op het moment dat in Londen de kist met het stoffe lijk overschot van Lady Diana Spencer naar Westminster Abbey wordt gebracht. Ze leggen een bloem neer. Soms met, soms zonder boodschap. „Weet Diana, dat jouw levenslicht zaterdag hier ophield te schijnen, maar dat in deze verdoemde tun nel jouw licht altijd zal stralen," laten Pierrette en Georges weten. De meesten houden het op een simpel 'God bless you'. Er wordt dus herdacht bij de in gang van die timnel. Sommige au tomobilisten voegen zich bij de bloemenhulde en laten hun claxon spreken. Een man uit Newcastle, uit dui zenden herkenbaar door het zwart-wit gestreepte shirt van de lokale voetbalclub, is voor een weekeinde in Parijs. „Ik vond dat ik hier even langs moest komen." De grote, volwassen vent snottert als een klein kind in zijn zakdoek. Op de tribunes boezemt de man angst in; hier krijg je zin om je arm om zijn schouder te leggen. Drie onmiskenbaar Engelse mei den - roodverbrand en ruimbe- sproet - leggen een peperdure Pa- rijse roos neer. „She was our prin cess," zeggen ze en vluchten zodra een camera van de ARD het tafe reel wil vastleggen. Die geïmproviseerd-plechtige sfeer wordt wreed verbroken als een touringcar van het Franse be drijf Cariane een lading Japan ners lost. Grinnikend, breed la chend, dan wel druk babbeta komen ze met hun home-vide® mera's en fototoestellen pen. Ze schieten de ene na deai dere foto, paparazzi waardig. Pa en ma met bloemenhulde e Britse vlag, zoon en dochter ui op de achtergrond het tiental re giewagens van de voorname!) Engelse televisieploegen, de Japanners kraait en wenkt zijn reisgenoten, t plaats van als" een bezetene! knippen heeft hij eerst de bestel» toplek gezocht: de ingang tunnel, de Britse vlag, de op het Almaplein en als premieè Eiffeltoren op de achtergrond. De hele bus bewondert de v dingrijkheid van de man, neem! vanaf hetzelfde standpunt hetgeen weer - als de Pavlov-reactie - de van ARD aantrekt. De Duitse w slaggever stelt een vraag in kool-Engels. Geen enkele J ner begrijpt voldoende van i taal om antwoord te kunnen {f ven. Na een minuut of wat klinkt e snerpend fluitje. De Japara® spitsen de oren en vertrekken nï het volgende toeristische pd voor weer wat foto's, toerisme liggen soms bij elkaar. Rond de dertiende pilaar, meters verderop, liggen no enkele honderden bloemen, W pakt in plastic. Enkelen waak weg. Op het ritme van de w» veroorzaakt door auto's die hard door het souterrain razen. Een Londense de lijkstoet passeert (ADVERTENTIE) Graaf Spencer, broer van Diana, prins William, zijn broertje prins Harry en kroonprins Charles (rechts) aan het hoofd van de lijkstoet. foto reuter n Tienduizenden mensen staan zw Door Bob van Buët Londen - Misschien was het e volutie op zijn Engels. Gee schreeliw, 'geen bestorming v paleishekken, eigenlijk geen togen woord. Dit was virtuele revolte waarin kogels'werden, geduldige rijen troepen, picknickstoeltjes land en The Sun een revolutionair m fladderend in de berm van de way 1. En dat alles op een aang nazomerzaterdag, vóór theetijd. Het anders zo dociele Britse vol saai naar Londen gestroomd en miljoen landgenoten aan de b klonken, kwam in verzet met zij* traditionele middelen. Nationaal verwijt „Jij was groter dan zij allemaal kaar," stond er op een kartonn dat met een keurig gedraaid ijzer je aan het hek van Buckingham was bevestigd. Het was een nationaal verwijt, danen voelden zich betrokken b Het staatshoofd en haar familie afgerekend op hun gebrek aan patie in de emoties van het tre volk. Windsor werd een populair s' voor harteloosheid, voor een achtig vastklampen aan de kille heden van protocol en status. Dat werd deze koninklijke famil gerekend. In rijen van twintig, veertig dik en op de meest hist plaatsen van de hoofdstad. Stoïcijnse Windsors Een uur na uur aanzwellende e laatste dagen bijna.subversieve thie met de. verongelukte sp prinses overrompelde een koni" dat tenslotte niet beter wist te d de schadé'beperken. De altijd stoïcijnse koningin El had aan de vooravond van de b nis een crisis voorkomen, hó establisment. Voor de eerste kee vorstin te spreken 'uit haar hart Maar op. de dag van de begrafe een nacht van spontane Dia door tienduizenden - leek dat h met oprecht ontdooid. De mass hog beleefd voor de passerend sots, maar van binnen borreld leurstelling. Toen klonken vanuit, 'of all estminster Abbey woorden geschiedenisboekjes zullen ko' waren gevoelens waarmee d zich kon identificeren. Gouden kooitje Charles, de negende graaf van roer van de verongelukte pri eg de preekstoel voor een a- mp l f' voltallige> koningsh mer had gehoord. ;'£e jonge Spencer sprak uit z Hi] uitte vernietigende woorde dres van de sceptische media de wPa?,arazzi" Maar die Si'ie het volk al. Charles ging zo

de Stem | 1997 | | pagina 4