DE STEM iNTEN RATING Topbedrijven in de regio blijven achter Begemann: meer winst ondanks lager dividend Dumeco moet door varkenspest snijden in eigen vlees OOBIiaB ikt het waar UCC voor 12,50 gulden naar de beurs Winstgroei Frans Maas ondanks Duits verlies Tulip doet gooi naar fabriek Commodore OORTEN II 7W-10W% Manager met opties krijgt keuze bij belastingheffing IRWONING A6 =N GOED IDEE„(Winstgroei minder groot re worvp u-neuzen TE KOOP per m2 'el. 0114-312551 11008 Hulst s n: ma. t/m vrij. f tt. 10.00-16.00 Agrarische winkels willen samenwerken I 6 dr'e organisaties hopen samen 1 oen grotere concurrentiekracht te I kunnen ontwikkelen. De betrok- I ken winkels opereren onder an- 1 here onder de namen Boeren bond, BB, Landlord Country Sto- [o en Landwinkel. Inflatie stijgt tot 2,6 procent (jnoeivoob GMFnPtnanz AG I Van onze verslaggever Breda - De Koninklijke Bege- r-n Groep heeft in de eerste tóitt van dit jaar minder divi- ECONOMIE KORT Cordis Europa schrapt 240 banen Rotterdam wil de cruise-markt op ING sterke groeier op beleggingsmarkt Directeur Air France treedt terug Brouwers Spaten en Löwenbrau fuseren 13 procent meer passagiers Schiphol Geding nutsbedrijven tegen Multihouse Postbank exporteert Chipper 1 J 1997 i-VLAAMSE fUWVERENIGlNG Economie ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Zeeuws- Vlaanderen. tot 12.00 uur en 14.00 tot pan 14.30 tot 15.30 uur in I in „Het Lam", Schouw- luionze redactie economie joxtel - Dumeco, de grootste varkensslachter Ivan Nederland, moet door de varkenspest str iate mogelijk slachterijen sluiten, het bedrijf [herstructureren of saneren of verdere samen werking binnen de sector zoeken. Lfjnitieve besluiten zijn nog niet gevallen omdat (jestructurele effecten van de 'varkensziekte', zoals 'Dumeco de pest noemt, onduidelijk zijn. Bovendien keeft de overheid, ondanks de aankondiging de var met een kwart te laten krimpen, nog geen definitieve besluiten genomen. Dat zegt het Boxtelse concern in zijn gisteren verschenen half jaarbericht, waarin een nettowinst wordt gemeld van circa 18 miljoen tegenover 10 miljoen over de eerste helft van 1996. De steeds voortwoekeren de pest heeft tot gevolg dat Dumeco de tweede helft dit jaar per saldo nauwelijks winst meer zal maken. De Dumeco-top verwacht dat de winst over heel 1997 uitkomt op hetzelfde niveau als vorig jaar: 18,5 miljoen. Dumeco's omzet was het eerste halfjaar met een kleine anderhalf miljard gulden nauwelijks lager dan het eerste halfjaar van 1996. Over de tweede helft wordt, aldus marketing directeur L. Sala, een omzetdaling verwacht, omdat veel minder slacht- varkens beschikbaar zijn. Dumeco, dat vijf slachte rijen heeft, zag de aanvoer met een kwart teruglo pen en voorziet een daling met dertig procent in de komende maanden. Het vervoersverbod is de oorzaak dat de slachter ijen in Helmond en Weert zijn gesloten; andere slachterijen die nog volop draaiden voor de slacht van preventief geruimde varkens, draaien - nu de commerciële slacht is hervat - op een veel lager pit je. Over de afzetprijzen van vers varkensvlees wil Dumeco, gezien het grillige verloop in binnen- en buitenland, geen mededelingen doen. Wel merkt Dumeco dat de consumenten door de sterk gestegen prijzen minder vaak varkensvlees kopen. De varkenspest dwingt ook branchegenoten tot in grijpen. Gezamenlijk wordt een uitweg uit de crisis gezocht. Bovendien spreekt Dumeco met collega- runderslachters over een nieuwe sanering, nu op nieuw ontstane overcapaciteit daartoe dwingt. Die besprekingen verlopen, zo laat de Dumeco-woord- voerder doorschemeren, niet voorspoedig. i Idhuis naar „Het Lam" in de astr. 2, hoekw. op 131 fond met voor- en och- (moaelijkh. voor ga- IncT: entree/gang, /achterkamer, keuken, uken met douche en toi- schuurtje, overloop, 2 Ik., mogelijkh. 3e Ik., vliering. Moet op- apt worden, ps. 69.500.- k.k. |vsn onze verslaggever [Tilburg - De top-100 van de [bedrijven in Brabant en Zee- mand hebben het afgelopen [jaarop alle terreinen vooruit- g geboekt. Omzetten, [winst, werkgelegenheid en in- |vesteringen namen toe. Toch hebben de bedrijven in de |twee provincies niet zo goed [gescoord in vergelijking met bedrijven in de rest van het I land. [De omzetgroei in Brabant en Zeeland bleef steken op 6 procent I tegen 9 procent landelijk. En het nettoresultaat ging omhoog met 5 procent tegen 7,5 procent lande- I lijk. Dat blijkt uit een onderzoek van 1KPMG en Brabants-Zeeuwse 'kgevers (BZW). Daarvoor werden de cijfers samengevoegd I van de honderd grootste onder- I nemingen, geselecteerd op omzet, j Om vergelijkbare conclusies voor regio te kunnen trekken zijn I bij het onderzpek de cijfers van Philips buiten de top 100 gelaten. Contrast Het aandeel van de grote bectrij- ven staat in contrast met de eco- nomische prestaties van de regio als geheel. Alle bedrijven bij el- 1 - Er komt waarschijnlijk [een omvangrijke samenwerking bij winkels en groothandels die I oorspronkelijk zijn voortgeko men uit landbouwcoöperaties. I Het gaat daarbij om bedrijven die I actief zijn op de markt voois dier- I benodigdheden, tuinartikelen, ooe-het-zelf artikelen, kleding en I schoeisel. Agrorama, Cebeco Welkbop Be- I heer en Landwinkebonderzoeken I oe komende maandfen de moge- I J^den voor samenwerking. I ™j de franchiseketens van de I tóe bedrijven zijn ruim 260 win- I Ws aangesloten. Mocht het tot Je® samenwerking komen, dan I ontstaat een organisatie met een I ®vet van 525 miljoen. kaar genomen is de score boven het landelijk gemiddelde. Vol gens de onderzoekers is de voor uitgang vooral toe te schrijven aan het MKB, het midden- en kleinbedrijf. Volgens C. van den Boogert van KPMG is er een aantal minder positieve tendensen bij de hon derd grootsten. Ze investeren vooral om te vervangen, de pro ductvernieuwing krijgt weinig aandacht, de aandacht is niet ge noeg gericht op de export en er is een tekort aan gekwalificeerd personeel. „We blijken ons overwegend te koesteren in het zonnetje van de goed lopende binnenlandse markt," aldus Van den Boogert. „De exportmarkten liggen op de keper beschouwd ver van ons bed. En dat terwijl export juist als de belangrijkste impuls van de Nederlandse economie geldt." Op de arbeidsmarkt is volgens de KPMG-topman sprake van een dringend knelpuht". "Hef gebrék aan hoog opgeleid personeel is alarmerend. „Zeker als we in ogenschouw nemen dat de helft van de Nederlandse budgetten voor onderzoek en ontwikkeling in Brabant wordt besteed." Grote problemen De top van het Brabantse en Zeeuwse bedrijfsleven be schouwt het tekort aan goede be drijventerreinen als een pro bleem, evenals de bereikbaarheid met het openbaar vervoer. De steeds zwaarder wordende druk van milieuheffingen en -lasten blijkt bovendien een toenemende bron van irritatie. KPMG waarschuwt in het onder zoek dat de combinatie van wei nig produktontwikkeling en ge brek aan goed personeel het be drijfsleven duur kan komen te staan. Bij de huidige kleine mar ges kan daling van de conjunc tuur grote problemen opleveren. Arbeid moet, aldus KPMG, daar om zo veel mogelijk flexibel wor den gemaakt en bedrijven moeten meer gebruik maken van eikaars kennis. Voorburg (anp) - De gemid- delde consumentenprijs lag in augustus 2,6 procent ho ger dan in augustus vorig jaar. Een jaar geleden schommelde de inflatie op jaarbasis nog rond de 2 pro cent. Vergeleken met een maand eerder bedroeg de in flatie 0,2 procent. De stijging van de benzine prijs, die weer deels het ge volg was van een hogere dol larkoers, is een belangrijke veroorzaker van het hoge in flatiecijfer. Autobrandstof was in augustus gemiddeld 10 procent duurder dan een jaar eerder. Verse groenten en fruit wer den vergeleken met een maand eerder ongeveer 10 procent goedkoper. Inschrijvers op UCC gaan f 12,50 per aandeel betalen. De introductieprijs ligt aan de bo venkant van de eerder gemelde bandbreedte van f 11 a f 12,50. Het detacheringsbureau voor kreeg gisterek zijn eerste note ring aan de startersbeurs NMAX. De introductie is bege leid door Rabo Securities. De belangstelling voor UCC is groot, aldus de Rabobank. „De plaatsing was een aantal malen overtekend." De beursgang betreft een her plaatsing van 2,4 miljoen aan delen uit handen van de direc tieleden P. Peters, W. Verloop en C. van Winkoop. Het bedrijf had vorig jaar een omzet van f 19 miljoen, de nettowinst be droeg f 2,6 miljoen. De directie van UCC kwam gisteren bij één van de hoeklieden op de Am sterdamse beurs kijken hoe het op de eerste dag ging. Een van de directeuren nam daarbij zijn acht weken oude dochtertje mee. foto wfa Venlo (anp) - De nettowinst van de Frans Maas Groep (trans port en logistieke dienstverlening) lag in het eerste halfjaar op 16,7 miljoen, 20 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit ondanks verlies in Duitsland. Omzet en bedrijfsresultaat groei den minder snel dan de netto winst. De omzet ging met 6 pro cent omhoog naar 656,6 miljoen en het bedrijfsresultaat steeg 7 procent tot 30,1 miljoen. Het saldo van financiële baten en lasten pakte gunstig uit. Deze post kostte in de eerste helft van vorig jaar 5,9 miljoen tegen 4,3 miljoen in het afgelopen se mester, doordat langlopende le ningen met een hoge rente zijn afgelost. Mede daardoor oversteeg de groei van de nettowinst die van het be drijfsresultaat. De sector Internationale Expedi tie bleef achter in het eerste half jaar door de gang van zaken in Duitsland. Frans Maas wijt de verliezen in Duitsland aan naijl- effecten van de negatieve ont wikkeling in de tweede helft van vorig jaar. Inmiddels zijn maat regelen getroffen, waardoor het vervoer daar in het lopende half jaar waarschijnlijke quitte draait. Maas handhaaft de eerder uitge sproken verwachting dat de net towinst over 1997 als geheel be langrijk hoger zal liggen dan vo rig jaar. (advertentie) Hmric Petri-Strasse If - CH-4051 last) Tal. 00 41/61 279 92 «O Fox 00 41/61 279 92 «1 Den Bosch (anp) - De Bossche pc-fabriek Tulip maakt een goede kans de produc tielijnen van de failliet verklaarde Com modore-fabriek over te nemen. De ma chinerie zou na de aankoop naar Den Bosch gaan. Tulip wil zelfs de ruim 100 productiewerknemers meenemen. Dit is vernomen uit de pc-markt. Tulip weigerde gisteren elk commentaar. Vol gens bronnen rond de fabriek strijdt het be drijf met een andere partij om de Commodo re-fabriek. Volgende week nemen de curato ren de beslissing. Tulip wil niet alleen de fa- bricagelijnen hebben, maar ook de technische kennis en de naam Commodore. Als de overname doorgaat, krijgt Tulip een enorme productiecapaciteit. De eigen fabriek in Den Bosch kan maximaal 600.000 compu ters per jaar maken, terwijl de Commodore productielijnen goed zijn voor ruim 400.000 apparaten. De stap is opmerkelijk. Tulips ei gen fabriek kampt momenteel met een fikse ondercapaciteit. Het Bossche bedrijf was al flink geïnteres seerd in Commodore. De twee kondigden in de zomer aan samen te willen gaan, maar na een boekenonderzoek bleek Tulip dat Com modore enorme schulden had en de transactie ging niet door. Commodoremoest enkele weken geleden uit stel van betaling aanvragen door tegenvallers in de markt en slinkende marges. Vrij snel er na werd het concern failliet verklaard, waar bij de vierhonderd werknemers formeel ont slag kregen aangezegd. De Zwolse pc-keten Dynabyte nam zeventien winkels over. De curator heeft Commodore-directeur Van Tienen inmiddels persoonlijk aansprakelijk gesteld voor schulden van in totaal 300 mil joen. Die schulden zijn achtergelaten door eerdere computerbedrijven waarvan Van Tie nen directeur was en die eveneens failliet gin gen. Volgens de curator was er in de boeken ge knoeid met computerleveranties. Jaarreke ningen en administraties zijn niet in orde of ontbreken geheel. ie ëehad van de tódnjven waarin gepartici peerd wordt. De nettowinst iteeg niettemin met 21 pro eent, onder andere door lagere 'asten, hogere rentebaten en e afwezigheid van voorzie- I "rngen. !!Sann> voriê iaar omëe- ra van. Bedrijvenconglome- tiom ee,n 'ndustriële participa- '«maatschappij, maakte de cij- wmik fen bekend- De netto- jaar no °e?heUfgel°Penhalf- miljoen gulden, tegen mmmi 14,2 miljoen gulden in de eerste helft van 1996. Het resultaat van Begemann wordt grotendeels bepaald door de dividenden van dochterbedrij ven en deelnemingen. Die inkom sten waren het eerste halfjaar goed voor 23,7 miljoen gulden. Dat is ruim 6 miljoen gulden minder dan vorig jaar. Het ver schil wordt voor een belangrijk deel bepaald doordat Holec Ma chines en Apparaten in Ridder kerk vorig jaar verlies leed en dit jaar geen dividend kon betalen. Omdat Begemann meer geld leende aan dochterbedrijven was er wel een toename van de rente baten met 1,3 miljoen gulden. Po sitief was verder dat de over- head-kosten met bijna een mil joen gulden gedrukt werden. Nu Begemann tot een participatie maatschappij is omgevormd, kan men met een slankere centrale organisatie toe. Begemann profi teerde voorts van valuta-effec ten. De valuta-effecten, hogere rente-inkomsten en lagere kosten compenseerden de lagere divi dend-inkomsten, zodat het be drijfsresultaat met 18,1 miljoen gulden gelijk bleef in vergelijking met vorig jaar. Dat de netto winst steeg, heeft er mee te ma ken dat dit jaar - in tegenstelling tot 1996 - geen voorzieningen werden genomen. Over heel 1997 wordt een positief bedrijfsresultaat verwacht. Om dat het onzeker is of er transac tieresultaten zullen zijn (boek winsten op eventueel te verkopen bedrijven) valt er niets te zeggen over de hoogte van de netto winst over 1997. Ondertussen is het nog steeds niet duidelijk of en wanneer de beurs de zogenoemde Begaclaim in de notering zal toelaten. Bega- claim beheert de claim van 1,2 miljard gulden die Begemann en ex-topman Joep van den Nieu- wenhuyzen tegen de staat hebben ingediend na de vrijspraak van de laatste in de HCS-zaak. Om dat speculaties over toekenning van de claim van invloed kunnen zijn op de koers van het aandeel Begemann, is een aparte beurs notering aangevraagd. De Amsterdamse beurs eist ech ter een duidelijke prospectus over Begaclaim. Begemann heeft voor de zomer een concept inge diend, maar de beurs blijft met vragen zitten. In juli zei Begemanns juridisch adviseur prof. mr. P. van Schilf- gaarde in De Volkskrant dat Be gemann de beurs een ultimatum zal stellen om de prospectus goed te keuren. Dat zou binnen een 'dag of tien' gebeuren. Maar dat ultimatum is nooit gesteld, zegt beurswoordvoerder T. Hoedema- kers. Wel zijn er gesprekken ge weest tussen beide partijen en is Begemann, volgens Hoedema- kers, nu weer aan zet om de pros pectus aan te passen. Bezitters van aandelen Bege mann kunnen voor elk gewoon aandeel dat ze hebben, één Bega claim krijgen in de vorm van een bonusdividend. Omdat er inmid dels ook aandelen Begemann worden verhandeld die uit stock dividend verkregen zijn en die geen recht geven op Begaclaim, zijn er nu twee noteringen Bege mann op de beurs. Het aandeel waaraan het bonus dividend vastgeklonken zit, no teert doorgaans 2 tot 3 gulden meer dan het aandeel dat geen recht geeft op de claim. Omdat er zo'n 5 miljoen aandelen uitstaan, kan worden berekend dat de beurs de Begaclaim waardeert op 10 a 15 miljoen gulden, bedui dend minder dan de 1,2 miljard gulden die Begemann en Van den Nieuwenhuyzen eisen van de staat. Roden - Cordis Europa in Roden, producent van catheters voor hart en bloedvaten, schrapt de komende drie jaar circa 240 tijde lijke banen. De directie verwacht geen gedwongen ontslagen om dat het verlies aan werkgelegenheid is op te vangen door natuur lijk verloop en nieuwe activiteiten. Cordis Europa telt 1200 ar beidsplaatsen. De reorganisatie bij Cordis Europa maakt deel uit van een wereldwijde heroriëntatie bij het moederbedrijf, het Ame rikaanse Johnson Johnson. Het concern wil een structuur schep pen waarin het snel producten kan ontwikkelen en produceren. Cordis wil lagere loonkosten en een grotere doelmatigheid. Dat betekent: meer mechanisatie én het overhevelen van productie van Nederland naar Mexico. Rotterdam - Zeer grote cruiseschepen kunnen sinds gisteren af meren in Rotterdam. Burgemeester Peper heeft een vernieuwde aanlegplaats met een terminal geopend. Dat gebeurde in de oude vertrekhallen van de Holland Amerika Lijn (HAL), van waaruit ooit een miljoen Europese landverhuizers hun geluk zochten in de Verenigde Staten. Als voorproefje meerde in de ochtend het nagel- nieuwe cruiseschip Mercury af, gebouwd door de Duitse Meyer Werft in Papenburg. De gemeente is druk bezig met het lokken van rederijen, die Rotterdam echter niet op stel en sprong in hun reisschema's kunnen opnemen. Wellicht pas over twee jaar zullen de eerste schepen geregeld de Maasstad aandoen. Rotterdam lijkt met alle inspanningen Amsterdam naar de kroon te willen steken als cruiseschip-haven. Amsterdam - ING Groep-onderdelen Postbank en ING-Bank heb ben de afgelopen jaren steeds vastere voet aan de grond gekregen op de beleggingsmarkt. Zij en een aantal nieuwkomers hebben het de twee groten op de markt, Robeco en ABN Amro, behoorlijk moeilijk gemaakt. Het marktaandeel van ABN Amro blijft al jaren steken en dat van vermogensbeheerder Robeco kalft verder af. Dat blijkt uit een stu die van ABN Amro Asset Management. Postbank wist zijn markt aandeel in de afgelopen zes jaar op te voeren van 1 procent naar 4,1 procent en ING Bank verdubbelde het marktaandeel van 2,6 procent tot 5,9 procent. Samen groeiden ze van 3,6 naar 10 pro cent. Robeco zakte vorig jaar van 42,7 naar 38 procent. Vooral voor de Robeco-obligatiefondsen is minder belangstelling. Parijs - De directeur van Air France, Christian Blanc, heeft giste ren aangekondigd dat hij opstapt omdat de luchtvaartmaatschap pij in staatshanden blijft. De JTanse regering meldde donderdag, geen plannen te hebben voor de privatisering van Air France, die Blanc noodzakelijk heeft genoemd voor de verdere ontwikkeling van het bedrijf. Blanc had voorgesteld dat de staat eenderde van de aandelen in handen zou houden, terwijl werknemers en parti culiere investeerders de rest zouden kopen. De machtige vakbon den, die bezuinigingen en ontslagen vrezen bij privatisering, we ten de regering van socialisten en communisten echter aan hun zij de. Blanc maakte daarom bekend dat hij zijn arbeidsovereen komst, die in oktober afloopt, niet zal verlengen. München - De gerenommeerde Duitse brouwerijen Spaten-Fran- ziskaner en Löwenbrau hebben gisteren aangekondigd te fuseren. Beide bedrijven zijn gevestigd in München. De gezamenlijke jaar omzet bedraagt 640 miljoen Mark. Het samengaan is ingegeven door de aanhoudende malaise op de sterk versplinterde Duitse biermarkt. De consumptie neemt al jaren af, waardoor het voor de producenten steeds moeilijker wordt het hoofd boven water te houden. Over de periode 1991-1996 daalde het aantal brouwerijen van 1356 tot 1234. Schiphol - De stevige groei van het vliegverkeer op Schiphol is in de eerste zes maanden van dit jaar onverminderd doorgegaan. Het aantal passagiers steeg met 13,3 procent tot 14,5 miljoen. Het aan tal starts en landingen van vliegtuigen steeg met 9,2 procent tot 167.000. Het vrachtvervoer nam met 6,8 procent toe tot 566.000 ton. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers die de luchthaven gisteren heeft gepubliceerd. Het netto-resultaat sprong met 48 procent om hoog naar 116 miljoen. De luchthaven kan op dit moment nog geen schatting maken van de effecten die de beperkende maatregelen van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat zullen hebben. Voor het hele jaar rekent Schiphol op een sterke stijging van het resultaat. Gouda - Multihouse wordt alsnog voor de rechter gesleept door de samenwerkende nutsbedrijven wegens het mislukte Numis-2000 automatiseringsproject. Het samenwerkingsverband SWV eist 5,9 miljoen van de automatiseerder; de schadevergoeding die vol gens hen eind april werd overeengekomen. De oorspronkelijke genoegdoening die SWV (waaronder Edon, Pnem en Obragas) in april eisten wegens het stuklopen van het computerproject bedroeg 173 miljoen. Deze monsterclaim bracht Multihouse aan de rand van de afgrond. Uiteindelijk werd bepaald dat Multihouse zichzelf te koop zou zetten en dat uit de opbrengst 5,9 miljoen betaald zou worden. De nieuwe eigenaar van Multihouse, Sanderink, heeft tot nu toe echter betaling gewei gerd omdat er geen ondertekende overeenkomst zou zijn. „Sande rink probeert over de rug van de nutsbedrijven binnen te lopen," zegt SWV-advocaat Wilke. Amsterdam - De Chipper, de elektronische portefeuille van de Postbank en PTT Telecom, gaat naar het buitenland. De Australi sche telecomfirma Telstra heeft een licentiecontract gesloten met Chipper Nederland. Eind volgend jaar hopen de Australiërs zo'n vijf tot tien miljoen Chippers te hebben uitgegeven. Het is de eer ste keer dat de vinding naar het buitenland gaat via een licentie. De Chipper wordt na maanden vertraging nu pas in Nederland verspreid. De grootste concurrent, de chipknip van de andere Ne derlandse banken, was al eerder op de markt. Den Haag (anp) - Managers die zijn betaald in opties van hun bedrijf kunnen waarschijnlijk gaan kiezen wanneer zij daarover belasting be talen: op het moment dat zij deze extra beloning krijgen of op het tijd stip waarop ze de koerswinst incasseren. Staatssecretaris Vermeend van Financiën werkt aan een voorstel daartoe. Aanvankelijk wilde het kabinet op beide momenten belasting heffen. Dat zou echter op juridi sche problemen kunnen stuiten. Bovendien bood het oorspronkelijke voorstel de mogelijkheid de betaalde belasting bij het verkrijgen van de opties weer af te trekken van de heffing over de koerswinst. Vermeend wil nog een wijziging aanbrengen in zijn oorspronkelijke voorstel. Daarin stond dat bij uitoefening van de optie alleen belasting verschuldigd was als dat binnen drie jaar na verkrijging zou gebeuren. In het nieuwe plan zijn vermogenswinsten altijd belastbaar. Eerder dit jaar kondigde premier Kok aan dat het kabinet de opties zwaarder wil gaan belasten. De premier zei zich te ergeren aan de 'ex hibitionistische verrijking' die plaatsvindt doordat managers zichzelf opties toekennen op aandelen in hun bedrijf. De nieuwe belasting maatregel moet op 1 januari 1998 ingaan.

de Stem | 1997 | | pagina 7