ationaal edia-debat r ankrijk I Moeder Teresa, symbool van medemenselijkheid 4Ons meisje is veel te vroeg weer thuis Rouwend publiek onder indruk van William Israël stopt teruggave land aan Palestijnen van Gewest tot Gewest tribune Dan z>t U bij mij op de eerste rij. COMMENTAAR 2 STEM BUITENLAND A5 iENLAND KORT ustitie doet belachelijk' omorese leger jdt nederlaag Roirw Britten verhoogt bloemenexport Reis om de wereld in 200 wijnen... gaat u mee? BUITENLAND KORT puzzelend door ^7uidwest-/\/ederland Geïnteresseerd in een gratis stereo-installatie met minidisc? Lees de krant van a.s. zaterdag! SEPTEMBER 1997 i i i i i ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Islotte een paar rotte te zitten ?J lals de krijgsmacht, lok niet dat Nederlandse militad jporbeeldige, lelieblanke zieltjes* -rofficieren die zich in Angola i un gedrag is mis en miesj. MiljtJ dat het zich beter en fatsoenlijk] In dient zich zeker niet te vergrijn, [dt te beschermen, faal Couzy. Juist, die weer. i landmacht wist van de misstandeil kndernomen en evenmin zijn supel en van enige van zijn manschappJ jnangen heeft, is begrijpelijk. Couz. lm de goede naam van zijn leger# fiaatregelen genomen heeft en ziiif i niet alleen een zaak van plichisverj het twee maten. Toen er op de KMtf e jonge kadetten speelde, kwam dl j: een verklaring en bracht de zondJ Jiings wapenrok ontnam. Ongetwl [speelde en de kans daarom niet uitl 7 van zouden krijgen, i werden echter in de doofpot ge! In de verantwoordelijke minister ge Sets als insubordinatie. Het is jammei Ider de krijgstucht valt. Wat de red] jdt, kan daardoor helaas niet mee L onze verslaggever Lhampton - Het moet een Lelijke keten worden van Ier vijftien kilometer lang I iedereen moet iets roods want dat was Diana's [velingsklenn Ln 150.000 mensen nodig om lij van rouwenden ononder- |ken vanaf de afslag van de Lweg Ml, dwars door Nort- jnpton naar het Spencer-land- Althorp te leiden. Maar nie- id die er hier aan twijfelt dat datiefnemer Graham Bentley jji ben zomaar iemand' - het lt elkaar krijgt. „Wij voelen ju sowieso met elkaar ver den. Het enige dat we hoeven („en, is eikaars hand vasthou- [jtad die Diana als laatste zal delzen. Zo zal Northampton, een middelgrote provinciestad, die altijd in de schaduw van Lon den heeft gelegen, de Britse ge schiedenis ingaan. De stad, zegt burgemeester Harbans, die over haar zal waken en tot een eeu wigheid haar verhaal zal vertel len aan iedereen die het wil horen en hier naar toe zal komen. Vol gende week, volgend jaar of in 2007, als Northampton de eerste grote herdenking zal houden. Maar voordat deze 800 jaar oude plaats, bekend om zijn schoen- en leerindustrie, nieuwe geschiede nis kan gaan schrijven, moet eerst nog massaal en zonder schaamte worden gerouwd. Niet zoals in wereldstad Londen, waar de laatste dagen alles in het werk werd gesteld om miljoenen af scheid te laten nemen. Nee, Nort hampton laat het vandaag maar gewoon gebeuren. Wegen zijn afgezet, winkels zijn gesloten, vlaggen zijn uitver kocht en aan iedereen is een zwart lintje uitgereikt. Meer kan Northampton, allesbehalve een welvarende industriestad, niet voor 'het meisje', zoals Diana hier altijd is genoemd, doen. De snelwegafrit J-15A, dan Up ton Way, Bants Lane en dan over de prachtige Harlestone Road naar Althorp. Iedereen hier kan de route dromen en het worden de belangrijkste twintig minuten, die Northampton ooit heeft be leefd. Langs het Six Fields Sta dion van de plaatselijke voetbal club, waar Diana vroeger regel matig op de tribune zat. Langs het St. Crispin-ziekenhuis, waar de prinses een paar jaar geleden een nieuwe vleugel opende. Met Diana voortaan in hun mid den, zullen de inwoners van Northampton en omgeving moe ten berusten in hun onvoorziene nieuwe toekomst. „We zullen ons bevoorrecht voelen, maar ons ook goed moeten realiseren, dat we de gastheer worden van duizenden, misschien miljoenen bedevaart gangers. Hoe vaak zullen we de weg naar Althorp moeten wijzen? Hoeveel toeristische folders zul len we moeten herschrijven?", zegt William Saunderson van de regionale VW. In die folders is Althorp Park, het landgoed van de familie Spencer, nu nog een van de vele historische plekken, die deze regio te bieden heeft Maar te vrezen valt, dat het be roemde Warwick Castle spoedig zal verbleken bij Diana's graf op het eilandje in de grote ovale vij ver in Althorps achtertuin, ook al ligt het straks nagenoeg onzicht baar achter een veel te hoge muur. Misschien dat zelfs Shake speare eraan moet geloven, want Stratford-upon-Avon is nog geen vijftig kilometer verderop. En kan Great Brington, het dorp je waar Diana in eerste instantie begraven zou worden in de Spen cer-kapel, nu weer opgelucht ademhalen? Al meer dan ander halve, dag afgesloten van de bui tenwereld en in de dagen daar voor bijna gewurgd door de be langstelling, is de onrust in het kwetsbaar kleine gehucht nog lang niet geweken. Ook aan de smeekbede van dorpsagent Phil Vickers, die al een etmaal de wacht houdt bij de wegafzetting op Harlestone Road, komt geen eind. „Keer om en kom niet meer terug. Toon eerbied en respect en blijf uit de buurt van dit dorp", houdt hij de halsstarrige bezoe kers voor. Bij afslag J-15A van snelweg Ml, waar de begrafenisstoet straks de streek van Diana's jeugd binnen zal rijden, heeft iemand een bord neergezet om haar de weg naar huis te wijzen. 'Ons meisje, dat een koning heeft voortgebracht, komt veel te vroeg weer thuis'. 1 met 2001 Isloten de zomertijd te handha- 1 is het gevolg van Europese af- le laatste zondag van maart en oktober. Volgend jaar begint de fur en eindigt op 25 oktober om irkt voor thuiszorg blan hun zorgpakket uit te brei- Lerkoepelende NVZ is het voor Ipecialiseerde verpleegkundige Ike Vereniging van Thuiszorg is met minister Borst (Volksge- deze nieuwe werkzaamheden, lan te financieren uit besparin- lortere ziekenhuisopnames wor- Jzen mogen dit geld momenteel ïgheffïng opties |teren akkoord gegaan met een Vermeend (Financiën) over de Iers van personeelsopties mogen Basting betalen: op het moment |t tijdstip dat ze de aandelenop- val wordt de werkelijke waarde [geteld. In het tweede geval-moet i opgeteld, ble vrijstelling voor aandelenop- wordt verruimd. De nieuwe be- ari 1998 ingaan. iljoenen in economie Holland zet volgend jaar 6,3 mil- Ite versterken en de bereikbaar- 1de ontwerp-begroting 1998 van iiljoen gulden te besteden heeft. 1 motorrijtuigenbelasting zorgen lilieu in de 'zuidvleugel' van de laldus de provincie, die daarvoor pserveerd. Vier miljoen gulden naar de burger, at de 'zuidvleugel' verarmt door [rhtige inwoners en vitale bedrij- welkom in Suriname lommissie voor Buitenlandse Za- |oek aan Suriname afblazen, om- heeft laten dat de delegatie niet maand naar de voormalige ko- an Surinaamse collega's. In een Ivan de assemblee in Suriname, de politieke situatie van dit mo il in Den Haag iesland gaat een 'ambassade' in huurt de provincie een kantoor- de vaste werkplek voor de lob- en. Nu rent hij nog van het ene ij geen eigen stek. esland beter bereikbaar te zijn zullen Friese bestuurders hun de ruimte ontvangen. Dop legermaterieel greep op waar overtollig, niet- vrachtwagens en jeeps, terecht- der Domeinen is in afwachting daardeontract voorlopig opge" iet kabinet was de voorgenomen :htwagens met veldkeukens aan in Vlissingen hield de partij te- olgens verboden wegens de ge- evreesd werd dat de voertuigen n worden gebruikt, het ministerie van Buitenlandse ardcontract gewerkt. Dat kan de gen dat de goederen niet terecht- igshaard te boek staan. rWilkoVoordouw rijs - In Frankrijk is een nationaal debat ontstaan over de irde aanklachten, ingediend tegen de persfotografen, die za- rdagnacht foto's hebben gemaakt na het ongeluk van prinses en Dodi al-Fayed. -s fotografen en een motorpi- it worden beschuldigd van ig, het toebrengen van listig lichamelijk letsel en het it verlenen van hulp aan men- in nood. ijwel heel juridisch Frankrijk van overtuigd dat de aan- ichten binnen drie maanden irden geseponeerd. „Een zeer ■betreuren auto-ongeluk is aan grepen om de pers eens goed n te pakken", aldus advocaat Ibert Collard. Jean-Pierre lucher, voorman van de groot vereniging van rechters in ankrijk, het Syndicat de la Ma- itrature valt hem bij: „Justitie aakt zichzelf belachelijk door een kip zonder kop achter de tualiteit aan te rennen. De 'aat eist dat de paparazzi aan ÏTENTIE) kini's of oorijzers? Kijk naar Voortaan op ZONDAG, 18-M uu' www.omraep.nt/nps &Né<jèrlandse Programma Stichting irijs (anp) - Het Comorese jer is door rebellen op het and Anjouan verslagen. De gering wijt de nederlaag aan geavanceerde wapens tgeruste blanke elementen', Jelend op blanke huurlin- gestarte poging de orde te herstellen op het «de eiland van de eilandenre- is uitgelopen op een bloe- debacle. De regering heeft jttom Frankrijk om militaire De twee landen een defensieverdrag, aar Parijs wil zich niet bemoei de binnenlandse conflic- 'op de Comoren. 0 meerderheid van de bewo- rsvan Anjouan wil aansluiting te voormalige koloniale moe rland Frankrijk, omdat ze zich 'Onderdeel van de sinds 1975 astandige Comoren gemargi- en geruïneerd voelt, h vierde Comorese eiland, bleef ais dankzij een referendum, fensdag begon het Comorese !fr met een poging het opstan- 'e Anjouan weer onder gezag 11 de regering te brengen. Daar- 1 zijn sindsdien talrijke doden Se»onden gevallen, vooral on- de burgerbevolking. Sommi- ®chten spreken van meer i "onderd doden. Het leger "de op onverwacht fel verzet n de gewapende pro-Franse se- 'ratisten op het eiland en hun "rpathisanten, onder wie leden ""Ie gendarmerie. Comoren zijn herhaaldelijk 'doelwit geweest van huurlin- het laatst in 1995. Toen gre- r™snse troepen in. Ze over- len er eind dat jaar coup onder wie een dertigtal ®»Pese huurlingen onder lei- »8 van de Fransman Bob De- is al maanden onrustig op jouan, een arm overbevolkt ei- met 190.000 inwoners. de schandpaal worden genageld en justitie doet dat dan ook klak keloos. Het ware verstandiger ge weest als er een vooronderzoek was ingezet zonder meteen men sen aan te klagen", aldus Bou cher. Verantwoordelijken Net als Collard denkt Boucher dat justitie is bezweken voor de druk uit Engeland, waar men be gin deze week de paparazzi als verantwoordelijken voor het on geluk van Diana en Dodi aan wees. Dat was nog voordat uit bloedproeven bleek dat de chauf feur te veel had gedronken, en er met veel te hoge snelheid was ge reden. Toch zijn er ook magistraten, die de handelwijze goedkeuren. „Het is nu eenmaal de procedure om aan te klagen", vindt Georges Fenech van een andere vereni ging, de Association profession- nelle des Magistrats. „Want ie mand die is aangeklaagd krijgt inzage in het dossier, en kan der halve zijn verdediging voorberei den. Bovendien betekent een aanklacht niet automatisch dat het tot een strafzitting komt. Als de rechter-commissaris vindt dat er geen fout is gemaakt, dan se poneert hij toch gewoon." Wanhopig De 38-jarige Nicolas Arsov, een van de zeven fotografen die aan geklaagd zijn voor doodslag en het niet verlenen van hulp aan personen in levensgevaar, is de wanhoop nabij als hij journalis ten tijdens een persconferentie te woord staat. Hij is de eerste die het stilzwijgen doorbreekt. In het kantoor van fotopersbureau Sipa geeft Arsov zijn versie van de avond dat Dia na en Dodi de dood vonden.Nico- las Arsov is, op de avond dat Dia na en Dodi in de tunnel onder de Pont de l'Alma de dood vinden, eigenlijk de schlemiel van dienst. „Ik kwam ongeveer vijf minuten na het ongeluk aan. Want ik had de pech dat ik de Range Rover die ons moest misleiden volgde. Toen ik in de gaten had dat ik achter de verkeerde auto zat, besloot ik door te gaan met het volgen. Want vroeger of later komen au to's die aan dit soort operaties meedoen elkaar weer tegen." Ter hoogte van de Almabrug zag hij zwaailichten. „Ik rende naar de plek. Er was al politie. Op zo'n vijf tot zes meter maakte ik snel, een stuk of vier, vijf foto's. Pas later ontdekte ik dat ik vergeten was mijn flitser aan te zetten. De foto's waren dus onbruikbaar." Al snel moest de fotograaf in een politiebusje stappen. Aangeko men op het bureau werden ze 'be handeld als criminelen'. „We moesten allemaal onze kleren uittrekken. En we werden ieder apart in een cel gestopt. Daarna volgden de verhoren. We werden uitgescholden, beledigd. Voor de politie waren we minder dan honden." Door Bob van Huët Londen - Een grootvader die notoire driftbuien heeft, zeer grof kan zijn en andere leden van de familie hatelijke brief jes stuurt. Een grootmoeder die vooral heeft geleerd géén emoties te tonen en wier zin voor protocol en orde haar als jonge meisje ertoe bracht om 's nachts op te staan om te controleren of de schoenen onder haar stoel nog steeds parallel stonden. Een verongelijkte vader die ver ward lijkt door tegenstrijdige emoties en die, tijdens een bezoek aan India, een Bengaals jongetje dat vraagt wie hij is antwoord: „Dat zou ik ook graag willen we ten". En tenslotte een moeder die megaster was, die vijf halfslach tige zelfmoordpogingen deed en die haar romantische Moeder Te- resa-roeping combineerde met een glitterend jet setbestaan. Dat is de familie van de jonge William, de toekomstige Britse koning William V. Net als vorige generaties zijn de jonge prins en zijn broertje Harry meer opge voed door anderen dan hun eigen ouders. Diana 'had' haar jongens maar een paar weken. William leeft driekwart van het jaar op de kostschool Eton. Als hij en Harry bij zijn vader op Higgrove loge ren is daar altijd nanny Tiggy Legge-Bourke, voormalig secre taresse van Charles. Miss Legge- Bourke is overigens, net als Dia na, een voormalige kleuterjuf frouw. Brekend met de traditie werd de ze jonge Windsor wel geleerd zijn gevoelens te uiten. Het was zijn moeder die hem meenam naar Aidsziekenhuizen, maar ook naar de bioscoop en McDonalds, ge kleed als elke andere tiener. Charles bestond het om William eens in kostuum mee te nemen naar een middagje in de pits op het racecircuit van Silverstone. Het waren tegenstrijdige lessen die zijn ouders hem gaven maar het gedrag van de jonge William wekte gistermiddag toch diepe bewondering bij de honderden die hem zagen voor Kensington Palace. Diana's oudste zoon, en ook de drie jaar jongere Harry, maakten een heel volwassen in druk. Ze leken kalm en sereen. In de vele gesprekjes die ze met het publiek hadden kwamen ze, vol gens getuigen, vooral ook spon- Van onze verslaggever Aalsmeer - De Nederlandse bloemenexporteurs die actief zijn op de Engelse markt melden deze week een duide lijk verhoogde afzet van met name witte bloemen in dat land. De massale rouwbetuigingen om de dood van prinses Dia na hebben een grote vraag naar bloemen uitgelokt. Gemiddeld is de verkoop van witte rozen, chrysanten, an jers, lelies en bovardia met zo'n twintig procent geste gen. Tegelijkertijd gingen de prijzen voor de meeste soor ten met eenzelfde percentage omhoog. De veiling Aalsmeer merkt zelf weinig van de ver hoogde vraag, „Dagelijks worden hier zeventien tot negentien miljoen bloemen verhandeld. Daarin is die ex tra vraag nauwelijks terug te vinden." (ADVERTENTIE) In het weekend van 20 en 21 september organiseer ik voor de AVRO Tribune Culinair een wijnproeverij in de Grote Kerk van «aarden Vesting. Leden van AVRO Tribune Culinair zijn natuurlijk a- welkom, en kunnen o.a. rekenen op een gratis flesje wijn van Gall Gall. Bent u nog geen lid? Bel me via 035-6717883. 0 O Door Dora Rovers Tel Aviv - Israël is niet langer van plan grondgebied aan de Pa lestijnen over te dragen, zolang de Palestijnse president Yasser Arafat er niet inslaagt 'terrorisme' te bestrijden. De Israëlische premier Benjamin worden als uitvalsbasis voor ter- Netanyahu maakte dit gisteren bekend na afloop van een bijeen komst van het veiligheidskabi- net. De premier negeert hiermee de eis van de Palestijnen die aan dringen op een terugtrekking van het Israëlische leger uit delen van de Westelijke Jordaanoever voor morgen. Ook legt Netanyahu hiermee de uitvoering stil van de vredesakkoorden van Oslo die voorzien in een gefaseerde terug gave van bezet gebied aan de Pa lestijnen. De Israëlische premier wil het vredesproces pas voort zetten als Arafat ernst maakt met de bestrijding van terreur door radicale Palestijnse bewegingen als Islamitische Jihad en de Ha- mas-beweging. Blijft de Pales tijnse president op dit punt in ge breke dan dreigt Israël de gebie den die onder Palestijns bestuur staan in te gaan om de terroristen zelf met wortel en al uit te roeien. „Wat zal er gebeuren als we meer grondgebied prijsgeven. Ook die gebieden zullen dan gebruikt roristische organisaties." Neta nyahu uitte deze onverzoenlijke taal een dag na de drievoudige zelfmoordaanslag in Jeruzalem waarbij vier jonge Israëliërs om kwamen. De terreurdaad was gisteren al opgeëist door de mili taire vleugel van Harnas, Ezzedin al-Kassam, en volgde vijf weken na een dubbele zelfmoordaanslag die het leven kostte aan vijftien Israëliërs. Netanyahu's harde boodschap is niet alleen gericht aan het adres van Arafat maar ook aan de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Madeleine Al bright, wordt dinsdag in de regio verwacht. Arafats woordvoerder veroor deelde de Israëlische stap en ver klaarde die te beschouwen als een officiële verklaring om het vredesproces te vernietigen. Vol gens het Palestijns bestuur rijdt Jeruzalem de missie van Albright bewust in de wielen en confron teert haar met voldongen feiten. Nieuwe beschuldiging Winnie Mandela Johannesburg - Er dreigt een nieuw schandaal rond Winnie Man dela. Volgens de Britse krant The Guardian zou de voormalige echtgenote van de Zuidafrikaanse president Nelson Mandela op dracht hebben gegeven een arts te vermoorden die was betrokken bij het onderzoek naar de dood van Stompie Seipei.Een van de mannen die dokter Abu Baker Asvat januari 1989 doodschoot, be weert als huurmoordenaar te zijn ingezet. Hem zou door Winnie Mandela ruim 8.000 gulden, zijn toegezegd. Verdachte aanslag Zweeds stadion gepakt Stockholm - De Zweedse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Stockholm een 28-jarige man gearresteerd die moge lijk de aanslagen heeft gepleegd op twee sportstadions. De man werd op heterdaad betrapt door twee politiemannen toen hij op weg was een bomaanslag te plegen op een beeld dat het Zweeds Olympisch Comité gebruikt als logo in zijn campagne om de Olympische Spelen van 2004 binnen te halen. De man had een rugzak met vier kilo explosief materiaal bij zich toen hij midden in de nacht een park binnen wilde gaan. Moskou jubileert Moskou - Met een radiotoespraak heeft de Russische president Boris Jeltsin gisteren het startsein gegeven voor de viering van het 850-jarig bestaan van Moskou, dit weekeinde. De toekomst van Rusland is onlosmakelijk met die van Moskou verbonden, zei Jelt sin. De president prees uitgebreid de burgemeester van de hoofd stad, Joeri Loezjkov. „Als Moskou zo'n baas heeft, ben ik gerust", aldus Jeltsin in zijn landelijk uitgezonden toespraak.Vandaag gaan de festiviteiten verder. Lebed: 'Russische kernwapens vermist' Moskou - Volgens de voormalige Russische veiligheidschef Aleks- andr Lebed hebben de Russische strijdkrachten de controle over een deel van het nucleaire materiaal verloren. In een vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation CBS, dat twee weken gele den werd opgenomen en morgen wordt uitgezonden, zegt Lebed dat in Rusland ruim honderd kernwapens worden vermist. Het zou gaan om bommen ter grootte van een koffer, krachtig genoeg om elk 'honderdduizend mensen te kunnen doden'. Prins Charles en zijn zonen William (midden) en Harry geven bloemen, die zij van rouwende Brit ten krijgen, een plaatsje aan de poorten van Kensington Palace waar prinses Diana woonde als zij in Londen was. foto reuter (ADVERTENTIE) taan over. „Het is de erfenis van Diana", wist een vrouw. Prins William zal woensdag be ginnen aan een nieuw schooljaar op de exclusieve kostschool Eton. Ingewijden menen dat er geen be tere plaats is waar hij zijn rouw kan verwerken en zal aanvaarden dat het leven doorgaat. William begint aan zijn derde jaar. Hij be woont een kleine slaapkamer in het zogeheten Manor House. De grote zorg van koningin Elisa beth is dat deze jonge prins het nieuwe doelwit wordt van de pa parazzi, zoals zijn moeder dat was. De begrafenisplechtigheid wordt een nieuwe beproeving voor de prins. De ogen van de we reld zullen vooral op hem zijn ge richt. Niet in de laatste plaats omdat zijn trekken zo herinneren aan zijn door de halve wereld aanbeden moeder. Van onze verslaggever Breda - Aan officiële erken ning en onderscheidingen heeft het de gisteren overle den moeder Teresa nooit ont broken. De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede in 1979 - ze versloeg 56 kan didaten, onder wie voormalig president Jimmy Carter van de VS en de Poolse kardinaal Stefan Wyszynski - maakte haar en haar werk wereld wijd bekend. Maar ze kreeg ook de Paus Jo hannes XXHI-Vredesprijs (1971), de Indiase Jawaharlal Nehruprijs (1972) en Amerika's hoogste onderscheiding, de Me dal of Freedom. Maar misschien wel de belangrijkste erkenning kreeg ze van de volkeren der we reld. In Nederland werd een tulp naar haar genoemd. Moeder Teresa bezocht vele lan den, waar ze doorgaans werd ontvangen door staatshoofden en regeringsleiders. Ook thuis in Calcutta zochten de groten der aarde haar op, onder wie de Britse prins Charles. Een bijzon dere band had Teresa met paus Johannes Paulus II. Toen de Poolse paus in 1981 herstelde van de aanslag op zijn leven, stond zij in het Romeinse Ge- melli-ziekenhuis aan zijn ziek bed. Het is 27 augustus 1910 als Ag nes Gonxha Bojaxhitt uit Alba nese ouders wordt geboren in Skopje, dat dan nog tot Bulga rije behoort, maar dat na de Eer ste Wereldoorlog bij Joegoslavië zou worden gevoegd. Op haar 18e reist ze naar Dublin waar ze intreedt bij de Zusters van Lo- reto. De kloosterorde zendt de nieuwe 'zuster Teresa' nog het zelfde jaar uit naar Calcutta, waar ze een middelbare school gaat leiden. Als in 1948 India onafhankelijk wordt van Engeland en India en Pakistan worden gescheiden, vluchten Hindoes in grote geta- len uit wat later het islamitische Bangladesh zou worden. Ze trekken naar India, maar dat heeft de straatarme vluchtelin gen slechts bescherming tegen het geloofsfanatisme te bieden. Zuster Teresa ontdekt hun ellen de. In de sloppen ontfermt ze zich over kinderen die aan him lot zijn overgelaten. In haar huis biedt ze stervende, van de straat geraapte paria's en verschoppe lingen een waardig einde. De allerarmsten, de paria's, de ongewenste kinderen: 'Deze mensen zijn op weg naar de he mel', luidt een spreuk aan de wand van haar ziekenhuis in Calcutta. Tijdens een bezoek aan Rome in 1978 zegt ze: „De aller armsten zijn de mensen zonder geloof, zonder hoop, zonder lief de. De armen zijn altijd bij ons, in eigen land, in eigen huis. Het evangelie begint thuis, en wie het thuis niet ziet, ziet het ner gens." Via haar volgelingen drong haar werk door in bijna alle landen van de wereld Bij haar dood tel- Paus Johannes Paulus II houdt de hand van moeder Teresa vast als hij samen met haar in 1986 een ziekenhuis in Calcutta be zoekt. foto reuter telijke kracht uit meditatie en gebed, waarvoor ze elke dag heel vroeg opstond. Alle erkenning ten spijt, was het werk van Teresa en haar volge lingen niet onomstreden. Zo was er de discussie of armoedebe- de de door haar opgerichte con gregatie 'Missionarissen van Naastenliefde' ongeveer 3000 le den met ruim 500 tehuizen over de hele wereld, onder andere in Amsterdam. Moeder Teresa putte haar gees- strijding zoals door Teresa be dreven niet slechts misplaatste symptoombestrijding was. De non pareerde die kritiek lucht hartig: anderen moesten dan maar werken aan structurele veranderingen. Zo werd ze in de jaren tachtig coryfee van de 'Beweging voor het leven': ze nam glashard stel ling tegen abortus. De gedachte dat kinderen in de sloppen mis schien beter niet geboren kun nen worden, vond in haar ogen geen genade. Daarmee plaatste ze zich in de fundamentalisti sche hoek van de katholieke kerk en riep ze kritiek over zich af. Een documentaire van de Britse journalist Christophe Hitchens gaf haar kritikasters in 1994 nog meer munitie. Hitchens schil derde Teresa als iemand die meer ophad met de machtigen en rijken der aarde dan met haar arme kinderen. Donaties zouden eerder gebruikt worden om het prestige van haar stichting op te vijzelen dan voor bijvoorbeeld medische hulp aan de kinderen. De documentaire plaatste ook vraagtekens bij haar relaties met de voormalige Haïtiaanse dicta tor Baby Doe Duvallier en cor rupte zakenlieden als Robert Maxwell en Charles Keating Jr. Teresa zou niet alleen reactio nair, maar vooral ook eerzuchtig zijn. Hitchens noemde haar 'het fan tastisch succesvol symbool van het meest rechtse gedachtengoed van de katholieke kerk'.

de Stem | 1997 | | pagina 5