6 Extra loon voor hoge inkomens' V atioii nedia rank 'Jeugdagenten in elk basisteam politie' Vredesmilitairen doodden tijd met Angolese tienerbruidjes College Brunssum wil politieonderzoek naar uitlekken notulen Vlaams Blok wil Nederland erbij DE STEM van Gewest tot Gewest DE STEM BINNENLAND Geen vlaggen op verjaardag Prins Claus Toch aandacht pomphouders langs grens met België Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 300 vacatures Maak er werk van I Trendbreuk onderwijsbond DE STEM Dubbel mis COMMENTAf--;?rHe. ee» BINNENLAND KORl ustitie doet be omorese leger ijdt nederlaag i i ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 j\ Door Bas de Vries Den Haag - De politie moet niet alleen 'boefjes pakken', maar ook actiever worden in het voorkomen van jeugdcri minaliteit. Daarvoor is het noodzakelijk dat de gebrekki ge kennis over criminele jon geren op wijkniveau wordt opgekrikt. Bij acht van de 25 politiekorpsen - waaronder Midden- en West- Brabant (Tilburg/Breda) - be staat al een duidelijk jeugdbe leid. In enkele landelijke regio's, zoals Zeeland, ontbreekt zo'n jeugdbeleid nagenoeg nog hele maal. Dat staat in 'Visie op de politiële jeugdzorg', een overzicht van de manier waarop de Nederlandse politie met jeugdcriminaliteit omgaat. Het rapport, dat volgen de week zal verschijnen, is opge steld door een werkgroep van po litiemensen in samenwerking met de Amsterdamse criminologe D. van der Ziel. In de Tweede Kamer woedt al enige tijd een felle discussie over de jeugd- en zedenpolitie. Bij veel partijen bestaat de indruk dat dit specialisme na de reorganisatie van 1994 grotendeels is verdwe nen. Het kabinet is op verzoek van de Kamer een eigen onder zoek begonnen naar de stand van zaken. Volgens een woordvoerder van minister Sorgdrager (Justi tie) is die studie waarschijnlijk eind dit jaar klaar. Die trend van een weglekkend specialisme wordt in het rapport van de politiewerkgroep 'enigs zins bevestigd'. Volgens de on derzoekers is dat - voor zover het de jeugdzorg betreft - echter 'geen negatieve constatering'. Het is beter om meer politiemen sen dan alleen een betrekkelijk kleine groep specialisten met de aanpak van deze vorm van crimi naliteit te belasten, aldus de on derzoekers. Dat is met name nodig in de stadswijken, waar de problemen zich concentreren. Daarvoor moeten echter wel speciale oplei dingen op poten worden gezet, waarin agenten bijvoorbeeld le ren problemen op tijd te herken nen. Momenteel is die kennis aan de basis vaak onvoldoende aan wezig, stellen de onderzoekers vast. In ieder basisteam zouden daar om 'jeugdagenten' moeten ko men, die enkele dagen per week besteden aan ondermeer contac ten met scholen, buurtwerkers en de Raad voor de Kinderbescher ming. Voor het overzicht is het tevens van belang dat er op korpsniveau één 'portefeuille houder jeugd' wordt aangesteld. Volgens de Twentse korpschef IJ zerman, binnen de raad van hoofdcommissarissen verant woordelijk voor de aanpak van jeugdcriminaliteit, bewijst het rapport dat de meeste regio's wel degelijk 'uiterst serieus en gede gen met dit probleem bezig zijn'. IJzerman: „En wat je ook ziet, is dat de effectiviteit van het jeugd beleid staat of valt met een aan pak op buurtniveau. Je moet dicht bij de jeugd zijn, probleem gedrag zien te voorkomen. Met alleen boeven pakken en in- kooien kom je er niet. Drie dagen later is zo iemand weer vrij en be gint het probleem opnieuw." De aanbevelingen uit het rapport zijn afgelopen weken overgeno men door de raad van hoofdcom missarissen, waarmee het in alle regio's beleid wordt. Uit het rap port blijkt echter dat er binnen de politieteams nog het nodige verzet bestaat tegen de nieuwe ideeën. Prins Claus. foto anp Amsterdam - Prins Claus heeft de Nederlanders gevraagd van daag geen vlaggen uit te steken ter gelegenheid van zijn verjaar dag, omdat deze samenvalt met de begrafenis van prinses Diana. De prins-gemaal wordt 71 jaar. Den Haag - Minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van Financiën gaan de financiële situatie van de pomphouders langs de grens met België be kijken. Wellicht krijgen zij alsnog compensatie, net als hun collega's langs de grens met Duitsland. Dat bleek gisteren in Den Haag tijdens overleg tussen Vermeend en vertegenwoordigers van de pomphouders. Sinds 1 juli zijn de pomphouders langs de grenzen veel klanten kwijt. Omdat de accijns op benzi ne in Nederland toen met elf cent omhoog ging, tanken veel auto mobilisten nu in Duitsland en België. De pomphouders langs de Duitse grens krijgen sindsdien een compensatie per verkochte li ter benzine. Tot nu toe weigerde Financiën compensatie langs de zuidgrens, omdat België de ac cijns aan het begin van dit jaar ook heeft verhoogd. De pomphouders menen echter dat het prijsverschil tussen Ne derland en België zo groot is dat compensatie ook daar op zijn plaats is. Dinsdag is er opnieuw overleg. (ADVERTENTIE) Door Ap van den Berg Den Haag - De Algemene Onderwijsbond (AOb) wil de ver schillen in lerarensalarissen vergroten. De grootste onderwijs vakorganisatie (75.000 leden) gaat daarom extra looneisen stel len voor leraren met midden- en hoge inkomens. Volgens voorzitter Jacques Tichelaar van de AOb hebben de leraren met een middeninkomen hun salaris de laatste tien jaar nauwelijks zien stijgen en hebben de hogere inkomens zelfs fors koopkracht ingeleverd. Uit rekenwerk van de bond, dat vandaag wordt gepubliceerd, blijkt dat de inkomens van leer krachten in primair-, speciaal- en voortgezet onderwijs en in de volwassenen-educatie in de loop der tijd naar elkaar toe zijn ge groeid. Te veel naar de zin van de AOb. De beginsalarissen in de loonschalen negen (3900 gulden bruto) tot en met twaalf (4100 bruto) ontlopen elkaar vrijwel niets meer. Dat is vooral het ge volg van een reeks extraatjes voor beginnende leerkrachten in de lagere loonschalen. Tichelaar: „Als je de salarisont wikkelingen van de afgelopen tien jaar afzet tegen de koop kracht-ontwikkelingen, dan zijn de starters in het primair onder wijs (schaal negen) er geweldig op vooruit gegaan: duizend gul den bruto erbij. In het voortgezet onderwijs (schaal twaalf) ontvin gen de leerkrachten nog geen honderd gulden meer." Ook heeft de AOb becijferd dat de leerkrachten met de meeste dienstjaren veel koopkracht heb ben ingeleverd. AOb-medewer- ker Onno Bosman: „De prijzen zijn sinds 1985 met 25 procent gestegen, de salarissen van maxi ma met zeventien tot twintig pro cent. De maximumbedragen in schaal negen (5600 gulden bruto) zijn daardoor bijna driehonderd gulden achtergebleven bij de prijzen, in schaal tien (6150 gul den bruto) vierhonderd gulden, in schaal elf (7200 gulden bruto) ruim driehonderd gulden en in schaal twaalf (8200 gulden bruto) ruim 350 gulden." Voorzitter Tichelaar houdt sterk rekening met weerstand tegen de gedifferentieerde looneis. „Het zal een moeilijke discussie wor den met de leden. Leg maar eens uit aan mensen in een lage sala risschaal dat je je wilt inzetten voor de maxima in schaal twaalf. Toch zullen we die kant op moe ten, denk ik," aldus Tichelaar. De onderwijsbonden zijn mo menteel nog in de slag met minis ter Ritzen over een tussentijdse loonsverhoging. In de lopende CAO is afgesproken dat de sala rissen extra (0,75 procent) zullen stijgen als de inflatie (geldont waarding) zo hoog is als die nu is. Ritzen probeert daar onderuit te komen. In verband hiermee be legt de AOb op 17 september een demonstratieve vergadering. Brunssum (anp) - Het college van B en W van Brunssum heeft gisteren aangifte gedaan van het uitlekken van notulen van twee besloten raadsvergaderingen in juli over wantoestanden bij de Brunssumse brandweer. B en W hebben de politie om een onderzoek gevraagd. Het Limburgs Dagblad citeerde gisteren uit deze geheime notulen burgemeester F. Jacobs over de wantoestanden in zijn brand weerkorps. Volgens de krant be weert Jacobs dat een brandweer man begin juli een vrouwelijke collega heeft verkracht, dat het korps zich schuldig maakt aan ernstig drankmisbruik en aan veelvuldig gesjoemel met decla raties. Ook zou er een brand weervrouw een half jaar door mannelijke collega's zijn gepest vanwege een aandoening in het gezicht. De vrouw moest zich door de pesterijen uiteindelijk onder doktersbehandeling stel len. Volgens de krant zijn de lange reeks van misstanden al jaren bij de burgemeester bekend. Al eer der hebben B en W geprobeerd de Brunssumse brandweercomman dant te ontslaan, maar de rechter schorste het ontslagbesluit, om dat hij een strafontslag niet op zijn plaats vond. Burgemeester Jacobs zegt in de geheime notulen nog geen aangif te van de wantoestanden te heb ben gedaan. „Je gaat als gemeen te voor schut. Er komt een gewel dig onderzoek, je krijgt heel veel publiciteit," aldus het citaat. Gedurende het politie-onderzoek wil het college geen verdere me dedelingen over de zaak doen. Het Vlaams Blok ontvouwde gistermiddag in een Woerdens cafeetje plannen voor een confede rate samenwerking tussen Vlaanderen en Nederland. Links partijleider Filip Dewinter, rechts voorzitter Frank Vanhecke. foto anp Door Arnold Mandemaker Woerden - Nederland moet natuurlijk wel netter wor den. Minder drugs en rotzooi op straat bijvoorbeeld. En alleen wie écht goed Neder lands kan spreken, mag blij ven. Allez, een zuidelijk ac cent is vanzelf ook gepermit teerd. En natuurlijk mag ex treem-rechtse politici geen strobreed in de weg worden gelegd. Maar als aan die voorwaarden is voldaan, wil het Vlaams Blok (VB) een onafhankelijk Vlaanderen graag toevoegen aan Neder land. Om op de vooravond van de voetbalwedstrijd Nederland- België deze boodschap over te brengen aan zijn toekomstige landgenoten, kwam Filip De winter, partijleider van het ex treem-rechtse Vlaams Blok, gis termiddag naar een cafeetje in Woerden. Niet naar het Haagse perscentrum Nieuwspoort, want daar was hij niet welkom. De pers werd, zogenaamd om actievoerders te misleiden, via sluipwegen naar Woerden ge leid onder begeleiding van be- zonnebrilde leden van het ui terst rechtse 'Voorpost Neder land'. De poppenkast was ook bedoeld om de politie weg te houden, gaf VB-voorzitter Frank Vanhecke toe. Hij riep in herinnering dat in 1990 een persconferentie van zijn partij in de woning van een lid van CP'86 door de politie werd onderbroken. Voor Van hecke reden om vraagtekens te zetten bij de vrijheid van me ningsuiting in Nederland. „Een stap op weg naar een totalitaire staat," mopperde hij. Op de vraag waarom het VB aanslui ting zoekt bij zo'n obscuur landje, ging hij niet in. Ook Dewinter gaf Nederland onder uit de zak. Wat is dat voor een land, vroeg hij zich af, waar een politicus een veroor deling aan de broek krijgt, al leen maar omdat hij in het openbaar de VB-leuze 'Eigen volk eerst' heeft uitgedragen? Dewinter doelde op CD-leider Janmaat, die onlangs door de rechtbank in Zwolle werd ver oordeeld wegens racistische uitlatingen. Dus ook aan Dewinter maar de vraag: wat wil hij eigenlijk in een land waar hij geen kans krijgt zijn racistische ideeën uit te dragen? Nee, dat ziet Dewin ter anders. Hij hoeft niet te ver anderen, want Nederland schuift in zijn richting. „Kijk maar naar de zaak-Gümüs. Het Nederlandse parlement heeft toch besloten dat deze familie naar Turkije terug moet." Dat bij deze uiterst pijnlijke beslis sing racistische overwegingen geen enkele rol hebben ge speeld, was Dewinter kennelijk ontgaan. Waarom moet Vlaanderen ei genlijk bij Nederland? Volgens Dewinter loopt het koninkrijk België op z'n laatste benen. Het land is corrupt en verrot en dat ligt in zijn optiek louter aan Wallonië. Daarom moet Vlaan deren zich vrijmaken van het Franssprekend rapaille, om daarna onder de vleugels te dui ken van 'grote broer' Neder land. Dat in Nederland bijna nie mand iets in een samengaan met Vlaanderen ziet, stoort De winter allerminst. Volgens hem komt dat nog wel. „Toen wij een samengaan twintig jaar gele den, bij de oprichting van het Vlaams Blok, in ons partijpro gramma opnamen, werd dat met hoongelach ontvangen. Nu wordt bij ons de discussie se rieus gevoerd." Door Ap van den Berg Den Haag - 'Onze jongens' vlo gen in naam van de vrede naar Angola. Ze wilden er actief aan bijdragen. Maar op den duur sloeg de verveling onverbidde lijk toe. Sommige 'mijnenvegers' zetten het op een zuipen. Ande ren zochten een beetje afleiding bij minderjarige, lokale meisjes. Blijkbaar voelden deze militai ren zich onaantastbaar in de re latieve anonimiteit^van de Ango lese wildernis, want ze deden geen enkele moeite om hun onge oorloofde intimiteiten met deze minderjarigen voor collega's te verdonkeremanen. Minister van Defensie Joris Voorhoeve sprak het gistermid dag op een persconferentie met zichtbare walging uit: „Meisjes, zichtbaar jonger dan zestien jaar, werden voor de duur van de uitzending tot tweede vrouw be noemd. Zo openlijk en onkies. Iedereen mocht het zien." Maar er gebeurde nog meer. Voorhoe ve: „Er is geprobeerd een kilo marihuana te smokkelen en zwarte handel met diamanten op te zetten. Maar dat is in beide ge vallen verijdeld." Over overmatig alcoholgebruik werden tijdens de persconferen tie niet veel woorden vuil ge maakt. What else is new in het leger? Maar nieuw is wel het feit dat achter de excessen in Angola onderofficieren en zelfs officie ren schuilgaan. En niet zulke kleintjes ook, moest Voorhoeve na enig aandringen bekennen: „Ik geloof ook dat er een overste bij zit." Ofwel een luitenant-ko lonel, die normaal gesproken een halve kazerne bestiert. „Dat het in dit geval niet gaat om gewone manschappen, maar om oudere beroepsmilitairen, maakt het ex tra erg," moest de minister rui terlijk bekennen. „Officieren en onderofficieren vervullen een voorbeeldfunctie. Het feit dat zij zich zo hebben misdragen, is een extra smet op het imago van de Nederlandse krijgsmacht." Halverwege de vredesmissie werd in Angola een 'echte bevel hebber' geposteerd, waarna de situatie zich aldaar normaliseer de. Maar toen had de Nederland se ambassade in Rwanda al lucht gekregen van 'misdragingen' en die doorverteld aan Buitenland se Zaken en een Nederlandse ge neraal. De laatste nam op zijn beurt contact op met een buiten landse bevelhebber, die de boel doodzweeg. En niemand, ook de bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten Couzy niet, fluis terde de politiek-verantwoorde- lijke in: de toenmalige minister van Defensie Ter Beek. Premier Wim Kok wond zich na afloop van de wekelijkse minis terraad op over de handelwijze van Couzy. „Dat is een inbreuk op de regels. Heel ernstig. De in formatie had snel bij de minister moeten komen. En dat is niet ge beurd. Dit deugt niet." En zo kon het dus tot gisteren duren voor dat de wantoestanden in Angola aan het licht kwamen. Op een moment dat vijf van de tien 'ver dachten' al uit actieve dienst zijn en naar alle waarschijnlijkheid niet (kunnen) worden vervolgd. De vermeende drugssmokkelaar wordt vermoedelijk wel voor het gerecht gesleept. Hem hangt ook ontslag boven het hoofd. De an dere verdachten ontlopen tucht rechterlij ke consequenties we gens verjaring en/of vanwege het feit dat de misdrijven op Ango lees grondgebied plaatsvonden. Zij hoeven zelfs niet te vrezen voor schorsing of loonsverlaging. Wel krijgen ze een stevige aante kening in het personeelsdossier. Promotie en loonsverhoging kunnen ze op hun buik schrijven. En dat is, gelet op de aard van de misdragingen, wel het minste dat hen kan overkomen. Verbeterde afspraken over de bevelvoering, rapportage en communicatie tussen legereen heden en thuisfront moeten er voor zorgen dat een herhaling tijdens volgende internationale missies niet voorkomt. Ook hoopt Voorhoeve dat van dit on derzoek 'een waarschuwing' uit gaat. In Angola kunnen Nederlandse militairen inmiddels niet veel kwaad meer doen. 'Onze' bijdra ge aan de normalisering van de situatie in het geteisterde Afri kaanse land bestaat nog slechts uit colleges van twee mijnoprui- mingsinstructeurs. misstap In elke mand appelen blijken er tenslotte een paar rotte te zitten 1 dus in een zo respectabel instituut als de krijgsmacht. 11 Veel verbazing wekt het daarom ook niet dat Nederlandse op klus in den vreemde niet allen voorbeeldige, lelieblanke zieltjes Daarmee zijn de officieren en onderofficieren die zich in Angola dragen hebben niet geëxcuseerd. Hun gedrag is mis en miesj. ffl kader behoort zo opgeleid te zijn, dat het zich beter en fatsoe* gedraagt dan de doorsnee burger en dient zich zeker niet te vergrim aan de mensen die het geacht wordt te beschermen. Maar nog veel misser was de generaal Couzy. Juist, die weer. De toenmalige bevelhebber van de landmacht wist van de m en het wangedrag. Hij heeft niets ondernomen en evenmin zijn eur ingelicht. Dat hij het misstappen van enige van zijn manschap^ niet meteen aan de grote klok gehangen heeft, is begrijpelijk. Co was er immers de man niet naar om de goede naam van zijn b diskrediet te brengen. Dat hij echter geen disciplinaire maatregelen genomen heeften minister niet geïnformeerd heeft, is niet alleen een zaak van plicfe zuim, het is schandelijk en meten met twee maten. Toen er opdek, een kostschoolincidentje van enige jonge kadetten speelde, kwam legerleiding op eigen initiatief met een verklaring en bracht de zo» ren voor de rechter, die hen 's konings wapenrok ontnam. Onget feld omdat de affaire dicht bij huis speelde en de kans daarom niet gesloten was dat de media er lucht van zouden krijgen. Deze veel ernstigere misdragingen werden echter in de doofpot stopt en tegen de regels in niet aan de verantwoordelijke ministère meld. In krijgstermen ongeveer zoiets als insubordinatie. Het is jam dat de generaal b.d. niet langer onder de krijgstucht valt. Wat den ter van zijn normloze gedrag vindt, kan daardoor helaas niet i# vastgesteld worden. "Lelijke keten worden van Ler vijftien kilometer lang iedereen moet iets roods ,agen, want dat was Diana's velm'gskleur' ün 150.000 mensen nodig om 1 rij van rouwenden ononder- ,ken vanaf de afslag van de ,iWeg Ml, dwars door Nort- mnton naar het Spencer-land- >d Althorp te leiden. Maar nie- and die er hier aan twijfelt dat tiatiefnemer Graham Bentley ik ben zomaar iemand' - het „r elkaar krijgt. „Wij voelen s nu sowieso met elkaar ver- nden Het enige dat we hoeven doen is eikaars hand vasthou- mpto: Zomertijd blijft tot en met 2001 Den Haag - Het kabinet heeft besloten de zomertijd te handha ven tot en met 2001. Het besluit is het gevolg van Europese al- spraken. De zomertijd gaat steeds in op de laatste zondag van maart eindigt op de laatste zondag van oktober. Volgend jaar begint de zomertijd op 29 maart om 02.00 uur en eindigt op 25 oktoberom 03.00 uur. Ziekenhuizen in de markt voor thuiszorg Utrecht - Ziekenhuizen zijn van plan hun zorgpakket uit te brei den met thuiszorg. Volgens de overkoepelende NVZ is het voor ziekenhuizen goed mogelijk gespecialiseerde verpleegkundige hulp thuis te bieden. De Landelijke Vereniging van Thuiszorgis tegen dit voornemen. De ziekenhuizen willen overleg met minister Borst (Volksge zondheid) om geld te krijgen voor deze nieuwe werkzaamheden. De NVZ heeft voorgesteld het plan te financieren uit besparin gen die als gevolg van de steeds kortere ziekenhuisopnames wor den verwezenlijkt. De ziekenhuizen mogen dit geld momenteel niet houden. Akkoord over belastingheffing opties Den Haag - Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van staatssecretaris Vermeend (Financiën) over de belastingheffing op opties. Bezitters van personeelsopties mogei kiezen wanneer zij daarover belasting betalen: op het momeni dat zij de opties krijgen of op het tijdstip dat ze de aandelenöp- ties verzilveren. In het eerste geval wordt de werkelijke waarde van de opties bij het inkomen opgeteld. In het tweede gevatmoet de winst bij het inkomen worden opgeteld. Daar staat tegenover dat de fiscale vrijstelling voor aandelenop- ties binnen de spaarloonregeling wordt verruimd. De nieuwe be lastingmaatregel moet op 1 januari 1998 ingaan. Zuid-Holland steekt miljoenen in economie Den Haag - De provincie Zuid-Holland zet volgend jaar 6,3 mil joen gulden in om de economie te versterken en de bereikbaar heid te verbeteren. Dit staat in de ontwerp-begroting 1998 van de provincie, die in totaal 900 miljoen gulden te besteden heeft. Vooral de meeropbrengst uit de motorrijtuigenbelasting zorgen voor ruimte voor nieuw beleid. Ook de kwaliteit van het leefmilieu in de 'zuidvleugel' van de Randstad krijgt meer aandacht, aldus de provincie, die daarvoor 10,8 miljoen gulden heeft gereserveerd. Vier miljoen gulden vloeit als lastenverlichting terug naar de burger. De injectie is noodzakelijk, omdat de 'zuidvleugel' verarmt dooi het wegtrekken van kapitaalkrachtige inwoners en vitale bedrij ven. Kamercommissie niet welkom in Suriname Den Haag - De Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Za ken moet haar voorgenomen bezoek aan Suriname afblazen, om dat het parlement in Paramaribo heeft laten dat de delegatie niet meer welkom is. De Kamerleden zouden volgende maand naar de voormalige ko lonie afreizen op uitnodiging van Surinaamse collega's. In een brief die de commissie ontving van de assemblee in Suriname, staat dat de Kamerleden 'gezien de politieke situatie van dit mo ment' niet welkom zijn. 'Ambassade' Friesland in Den Haag Leeuwarden - De provincie Friesland gaat een 'ambassade' in Den Haag vestigen. Binnenkort huurt de provincie een kantoor ruimte nabij het Binnenhof, die de vaste werkplek voor de lob byist van Friesland moet worden. Nu rent hij nog van het ene ministerie het andere en heeft hij geen eigen stek. Met de 'ambassade' denkt Friesland beter bereikbaar te zij" voor parlementariërs. Verder zullen Friese bestuurders bun Haagse relaties in de hofstad in de ruimte ontvangen. Ingreep Rijk in verkoop legermaterieel Den Haag - Het Rijk wil meer greep op waar overtollig, niet- strategisch legermaterieel, zoals vrachtwagens en jeeps, terecht komt. De verkoop via de Dienst der Domeinen is in afwachting van de invoering van een standaardcontract voorlopig opge schort. Aanleiding voor de ingreep van het kabinet was de voorgenomen doorverkoop van een partij vrachtwagens met veldkeukens aan Zaïre, begin dit jaar. De douane in Vlissingen hield de partij te gen. De doorverkoop werd vervolgens verboden wegens de ge spannen situatie in dat land. Gevreesd werd dat de voertuigen voor militaire doeleinden zouden worden gebruikt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt nu aan een standaardcontract gewerkt. Dat kan de koper verplichten ervoor te zorgen dat de goederen niet terecht komen in landen diëTals spanningshaard te boek staan. ESTEM .'stad die Diana als laatste zal Reizen. Zo zal Northampton, (ADVERTENTIE) Boeren of otters? Bikini's of oorijzers? Kijk naoi Voortaan op ZONDAG, 18.30 a11 www.omroep.nl/nps j irlandse Programma Stichting ,or Wilko Voordouw trijs - In Frankrijk is een na trde aanklachten, ingediend t rdagnacht foto's hebben gem; iana en Dodi al-Fayed. fotografen en een motorpi- worden beschuldigd van „islag, het toebrengen van nstig lichamelijk letsel en het ;t verlenen van hulp aan men- n in nood. ijwel heel juridisch Frankrijk er van overtuigd dat de aan- achten binnen drie maanden trden geseponeerd. „Een zeer betreuren auto-ongeluk is aan grepen om de pers eens goed n te pakken", aldus advocaat ibert Collard. Jean-Pierre mcher, voorman van de groot- vereniging van rechters in ankrijk, het Syndicat de la Ma- strature valt hem bij: „Justitie aakt zichzelf belachelijk door s een kip zonder kop achter de tualiteit aan te rennen. De raat eist dat de paparazzi aan r irijs (anp) - Het Comorese ger is door rebellen op het land Anjouan verslagen. De gering wijt de nederlaag aan iet geavanceerde wapens tgeruste blanke elementen', Delend op blanke huurlin- woensdag gestarte poging li de orde te herstellen op het reede eiland van de eilandenre- ibliek is uitgelopen op een bloe- g debacle. De regering heeft larom Frankrijk om militaire alp gevraagd. De twee landen bben een defensieverdrag, aar Parijs wil zich niet bemoei- met de binnenlandse conflic- n op de Comoren, si meerderheid van de bewo- irs van Anjouan wil aansluiting j het voormalige koloniale moe sland Frankrijk, omdat ze zich s onderdeel van de sinds 1975 ifstandige Comoren gemargi- 'liseerd en geruïneerd voelt, et vierde Comorese eiland, bleef rans dankzij een referendum, oensdag begon het Comorese r met een poging het opstan- 'ge Anjouan weer onder gezag ln he regering te brengen. Daar- J zijn sindsdien talrijke doden i gewonden gevallen, vooral on- Er de burgerbevolking. Sommi- berichten spreken van meer an honderd doden. Het leger uitte op onverwacht fel verzet an de gewapende pro-Franse se- aratisten op het eiland en hun 'ffipathisanten, onder wie leden in de gendarmerie. e ?omoren zÜn herhaaldelijk doelwit geweest van huurlin- ïn, het laatst in 1995. Toen gre- en Franse troepen in. Ze over meesterden er eind dat jaar coup lers, onder wie een dertigtal opese huurlingen onder lei- ng van de Fransman Bob De- ard. is al maanden onrustig op njouan, een arm overbevolkt ei nd met 190.000 inwoners. Rsis om de werelc ■n het weekend van voor de AVRO Tribune Culin Naarden Vesting. Leden van welkom fiesje o o Be

de Stem | 1997 | | pagina 4