Voor een boek en een praatje HÉ JA, DAT KEN I AKERS ■RS I IN LAL I Tripie Tussen rood en groen Taal In het hol van de beer... Het gemak van lijn 19 *?iee owl de Zukkenen lope kik nou alt tegen't lijf! 't Is van den edele Jaan DËSTEM ZEELAND C5 I HET GEBEURDE tussen rood I en groen. Hij op een oude motor, I sjofeltjes gekleed, baard en bril. I Zij koket in korte rok achter het stuur van een glimmende Mer cedes cabriolet. Een blik van herkenning. Het zal de vijfde klas zijn geweest. Zij knikte be- I leefd. Hij grijnsde en maakte een wrijvend gebaar met duim wijsvinger. Ja, zo'n wagen ast geld. Bij groen scheurde de motorrijder weg en nam een te voorsprong op de Merce- Maar het tafereel bij het I stoplicht van Terneuzen had er I alle schijn van dat hij haar nooit zal inhalen. (FD) I DE ZWN blaast flink in de bus I wer de uitbreiding van de I dienstregeling op lijn 19 tussen I Wst-Antwerpen-Breda. Lekker I gemaakt door al die propaganda I besloot een echtpaar uit Clinge 1 de stap te wagen. Gezellig een I avondje stappen zonder vervoer- I eproblemen. Niet gewend met de hs te reizen, ging de vrouw des "rens op jacht naar strippen- rten. Om geen enkel risico te m, kocht ze er meteen tien. I Negentig gulden, wel duur, maar P.C.-KERKDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN x 82 I I ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Woonvoorzieningen elijk gehandicapten lijk noord-brabant STREUVELSLAAN 14 1707 CH ROOSENDAAL TEL: 0165 - 562666 aan 30 mensen met one van 16 tot 70 jaar. dvestiging als depen- n/of meer verzorgings- h een bijna 180-jarige n ruim 400 patiënten ndelcentrum, waarbij ijk) ouderen die in de m. e functie van itiënten en verricht :vinden van patiënten, rd en uitvoering. t; ang met patiënten en zaamheden worden eidsovereenkomst, ter erdoes, hoofd dienst 5223800. 'en na het verschijnen iris, op onderstaand •ojektinrichters gevestigd kelijk op het inrichten en n medische centra. Do°t entoonspreidt, kan zij tot nde bedrijven in haar et fabriceren van meu igsmachines. en uitstekende sociale er P. de Jong. i/v t, aangevuld met een ;en van verpleegtech- ipsysteem, als groeps- met ziekte van in late diensten. j en ruimte voor eigen =UWA schaal 6 CAO DTG, Ineke Frijters, 0167-523072. tot uiterlijk 14 dagen na an: I, t.a.v. mevr. N. Aerts, ■melding van het vacature- I week een overvol programma in I ferneuzen. De hoofdreden van I haar bezoek was de opening van I het nieuwe stadskantoor. Maar I f0 passant maakte mevrouw I Van de Vondervoort uiteraard I oak politiek gebruik van haar I aanwezigheid in de Schelde- I stad. Om te praten over de ge- I meentelijke herindeling van I zeeuws-Vlaanderen, over de fi- I nanciële zorgen van de gemeen- I te Terneuzen, en om kennis te I semen van de drugsproblema- I jek in de stad Terneuzen en hoe I de gemeente dat probleem in sa- I menwerking met tal van andere I partijen probeert te beheersen. I pe staatssecretaris kreeg niet n in woord maar ook in i uitleg over de drugspro- biematiek. Daarom'wilde bur- I jemeester Barbé de persconfe- I untie vóór de rondleiding van I de Staatssecretaris door de stad I jjet te lang laten aanslepen. I Wij moeten nog een tripje door I de binnenstad maken," ver- klaarde Barbé tot grote hilari- I lejtvan zichzelf en de aanwezi- I je journalisten. (HdP) Van de week stuurde ze precies een kwart eeuw lang de bibliobus door het West-Zeeuws-Vlaanderen. Maar Schoondijkse Toos Bolleman is een bescheiden mens en wenste geen aandacht te besteden aan dit 25-jarig dienstjubileum. Collega Endi Schaub dacht er evenwel anders over en kon het dus niet laten. Zij trommelde wat vas te klanten op om Toos te verrassen op haar vaste standplaatsen. Een bloemetje uit de tuin of een tekening, en van Waterlandkerkje tot aan Zuidzande stonden haar vaste klanten te wachten. „De bibliobus is meer dan een rijdende bibliotheek, het is er altijd gezellig. Veel mensen komen meer voor het praatje dan voor een boek, verklaart Endi Schaub. foto camile schelstraete I Van de week dus weer bruinver- brand aan de slag gemoeten, na i kleine drie weken Adriati- sche kust in Italië. Daar spre- a ze Italiaans. Moeilijke taal. ego' en 'Grazie' verstaan wij I inmiddels, maar daar is onze woordenschat dan ook ver mee uitgeput. ireen mens moet eten. Maar ook de bakker spreekt enkel Ita- ns. Acht broodjes moeten we ben: quatro integrane, qua- I tro maggiolini. Dat weten wij J niet uit onszelf, dat staat op een 'n prikkertje bij de brood- tden. Een geblondeerde en rondborstige dame uit Rotter- i - na ons aan de beurt - I getroost zich die moeite niet. I 'Zes bruine broodjes', zegt ze in I bet onmiskenbare accent van I haar woonplaats. De bedienjuf- 1 trouw aarzelt geen moment en grijpt in de juiste mand. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Frank Deij, Camile Schelstraete, Ineke de Deckere, Peter Oggel en Harold de Puys- seleijr. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115- 645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4532 CG, Ter neuzen. In Terneuzen loopt sedert eni ge tijd een actie tot behoud van de watertoren. Want de plan nen om deze markante 'peper bus' in te ruilen voor alweer een appartementengebouw aan de boorden van de Westerschel- de moeten gestopt worden, zo vinden de actievoerders. Vorige week werd als onderdeel van de acties in de Scheldestad huis- aan-huis een pamflet verspreid met het verzoek aan de bewo ners om die bij wijze van pro test voor de vensters te hangen. Maar blijkbaar hangen ook de samenstellers van de expositie 'Steenen Beer, vroeger en nu' het behoud van de watertoren aan, zo valt althans af te leiden uit deze foto die de tentoonstel ling siert. In de hal van het stadhuis nog wel, in het hol van de beer. foto camile schelstraete Vrijdagavond zou de bus om 0 uur vertrekken. Al tien mi- I Wen voor tijd zaten ze samen op bankje bij de bushalte te wachten, waar de man plots op het bordje las dat er helemaal geen bus ging op dat tijdstip. Raar, want op het foldertje van lijn 19 stond de 19.00 uur-bus toch vermeld. Blijkbaar had ook de chauffeur het foldertje gele zen, want even later was daar toch de bus. Heel oplettend merkten ze in Antwerpen op dat er iemand op de Linkeroever uitstapte. Dat was dus ook mogelijk. Het echt paar reed tot de Rooseveltplaats en wandelde naar de Groen- waar het niet moeilijk was een terrasje te vinden. De tijd ging snel die avond want het was zo elf uur en om vijf voor half twaalf ging de bus vanaf de Rooseveltplaats weer terug. Ze besloten de metro te nemen en op de Linkeroever op te stappen. Maar dat kon niet, liet de tram conducteur desgevraagd weten. „Geeft niets," zei de conducteur. „Neem het perron aan de andere kant maar, dan kunnen jullie daar naar de Rooseveltplaats." Wie schetst hun verbazing als ze op het andere perron instappen en daar dezelfde conducteur aan treffen. Ja, ik heb even een rond je gereden. En wilt u een kaartje nemen, 80 frank alstublieft want uw kaart is niet meer geldig. Die is maar voor 1 uur." Bij aankomst bij halte 19 was het wachten op de bus naar Hulst, die maar niet kwam. Dan maar gevraagd aan een buschauffeur waar de bus naar Hulst bleef. „Die komt morgenochtend weer," was zijn antwoord, „maar u staat bij de verkeerde halte. U moet bij halte 11 zijn voor lijn 19. De enige mogelijkheid om nog thuis te geraken was per taxi. Een slordige 1400 frank armer en een ervaring rijker arriveerden ze weer in Clinge. (IdD) Dood zijn is ook al zowa, want t'duur zolank eeh, maor amets deenk'k bij mijn eigen: dan ze mij maor kommen aolen, oe eer oe liever, want ik kan d'r geen ende niemer aon krijgen. t'Is nie makkeluk niemer tegewoordug; 't val niemer meek'èn ulder da d'al 's meer gezeed. Overlest aoi'k ommers da paretsjen meetie Axelse wuven, maor da d'enk al uitgeleed. Ze vonnen dank diskrimmeneerden, afijn laot maor zitten, nou aoi'k overlest weer wa. Nie zo erg as gunter oor, belange nie, maor t'gaf toch weer n'n elen oop mee geisa. 'n Vrommens vaneigen, mannen zijn slimmer die vallen nie over zo'n kleinegeid. Of kleinegeid, want t'is nog minder as da, maor ja, zo'n alvegaore nieverwetse meid.... Ik zee zo, lik a d'eel de wjèreld da zeg en'k bedoelden daor wijjer niks mee: 'mijn' vrouw. Schoot z'enees uit eure slof si: „Mijn vrouw! Mijn vrouw! Wa krijg'm nou! Is die van ou? Zij je gij daor baos over?" En ank nou mijn wezen g'ouwen aoi en k'aoi ze laote lullen, maor ge ken mij, ge weet dank mij dan gauw opnaoi! Baos nie, zeej'k, da's mij nie gelukt. Bij manier van spreken enk ze gekocht: mee mijn vrai-eid en mee meer as d'n elft van mijn traktement. Ge zie wel: ik zocht d'r mee 'n. lacherken vanaf te kommen, want echteluk waor, ik docht nog altijd: die wil maor 's wa leutug zijn, da zeg z'ammel zomaor voor d'aoregeid! Maor da kenden ze nie, aoregeid, da d'aoi'k rap in de kloten. Ze meenden zij da d'echt: 'n Vrouw is ne vraie mens, net zo goed of nog meer as ne vent en mee't volste recht om eur eigen leven in te richten,en zo nog n'n oop mee vieren en vijven, want g'è z'op d'n tillevisie ook wel al bezug gezien zeker eeh, die g'ekspandeerde wijven of oe t'ook eten mag. Ze bleef tekeer gaon. k'Aoi 'mijn' gebeesd! Ik was n'n niksnut! Want 'n vrouw... en ne vent moe nie deenken...en nog n'n ele resem van zukken ruttepatut. Ik docht, nou ze toch op euren witten zit: „IJje gij eigeluk zelf wel ne vent aon ouw eigen?" Nooit nie gewülen, zeese, nog liever vlooien! Nou nijp'k deur, docht'k: Zeker gene keune krijgen? Jao, nee, ik moent nie op 'n ander steken: da was rechstreeks d'n oorlog verklaoren. Keuj't ulder indeenken? En toen kwam ze vaneigen elemaol niemer tos bedaoren. Danne kik dan nou altijd moen treffen, docht'k. Da zedde zo terloops 'mijn' vrouw en dan gab^zo'n pekelteef tekeer of ge ze thuis achter n'n eletrieken draod gevangen ouw! I GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: geen opgave ontvangen. Terneuzen: Opstandingskerk, 10.45 u. ds. A. Klap. Zaamslag: 10 u. gereformeerde kerk, ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 09.30 u. ds. J. Burger, 15 u. ds. R. van der Wolf (Heilig Avondmaal). Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman voorber. HA). Terneuzen: 09.30 u. leesdienst, 15 u. ds. L. Leeftink. Zaamslag: 09.30 u. en 16.30 u. ds. L. leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Schakel) 10 u. dhr. C. Schrage. Hulst: (Het Ravelijn) 10 u. Ds. Van de Meer VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9 u. ds. G. van de Wetering. Retranchement: 10 u. ds. M. Nij- kamp. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: (St.-Baafskerk) 10.30 u. ds. T. Postma. Goes: 10.00 u. ds. C. Vonck. Middelburg: geen dienst. Vlissingen: dienst te Middelburg. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. ds. F. Blokland. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. J. Riesebos. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. ds. M. Taalman-De Ruiter. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. Dhr. F. Pieters WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.iö u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Ruijloft, tel. 0114-635272. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. Vrieze, tel. 0117-491472 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Vervaet, tel. 0115-561532. 517 Aflevering 527 JAN HABRAKEN, onder meer raadslid van de gemeente Hulst, schrijft en zingt liedjes. Vorig jaar kwam hij met een cd met eigen werk. Het zit in de familie. Zijn tante Clara M.J. Schelle-Habra- ken (1892) uit Udenhout zong enkele liedjes voor de lp 'Van een heer die in een wijnhuis zat.... en 15 andere mondeling overgele verde liederen....' Genoemde lp werd uitgegeven door het P.J. Meertens Instituut (voor Dialectologie en Volkskunde) in Amsterdam, de NOS. Het is een oud lied, ook bekend onder de titel 'De Antwerpsche Koop mansdochter'. Vandaag nemen we een deel op van 1. 't Is van den edele Jaan. Die vrije-n-een koopmansdochter aan. Maar als de vader dit hoorde Sprak hij zijn dochter kwalijk aan: - Ik zag U veel liever versmoorde Dan te trouwen den edele Jaan. Ik zet U veel liever in 't bedwang Heel Uw levense dagen lang. 2. Tussen twee stenen muren, Zo zag men deze maagd getreeën, Toen zij daar zat vier jaren Toen schreef zij er enen brief Aan haren wreden vader: - Gij kunt doen wat U belieft Maar ik was toch veel liever dood Dan te leven in deze nood. 3. Het was nog wel wat geleden, Toen trad zij uit deez'muren wijd. Ging zich geheel ontkleden. Kleedt zich in manshabijt. Een rokske van den rode gardinaat. En het was doorregen met gouddraad. Met ene zadel op haar paard En aan haar zij een scherp zwaard. 4. Nog enen hoed van pluimen. Die heeft zij op haar hoofd gezet Naar die Franse konstuimen; Naar het leger is zij gereeën. 5. Eerst ree zij voor haar vaders deur, En riep: - Hadu, gij vader en moeder, Hadu, gij alle mijne vrinden zoet, Hadu, gij zuster en broeder, Gelijk het gebeuren moet. En mee lochte zij haren hoed, - Hadu, gij al mijn vaderkes zoet. 6. Zij gaf haar paard de sporen En ree zo op het leger in, Maar als zij in het leger kwam En van haar zoetlief daar vernam, Dan was zij nog al meer in rouw Als van te voren, toen hij hoorde dat hij zijn trouw had gegeven aan een ander schoon jonkvrouw. 7. Zij gaf haar paard de sporen En reed zo voor haar zoetliefs deur. De kapitein kwam voren En hij sprak op dezelfde keur: - Wat komt mij hier te voren, Kijk, zou dat geen Fransman zijn? - Neen Heer, ik ben geen Fransman. Ik heb U al meer gezien. Daar gij mij laatst van hebt gezeid En daar ben ik nu voor bereid. Wordt vervolgd. Pegam

de Stem | 1997 | | pagina 31