Budget Print 6 Improviseren en ideeën aandragen' 'Op de voorgrond van mijn puzselplaatje staan de mensen LLERS VARA tv Uitgesproken DESTEM ZEELAND C4 Tamara Baert terug van stage in Tanzaniaans ziekenhuis in Mkwajuni M£dagen0»29 EHEERDER ÈLE 4STMEDEWERKER ÉN >S EUROPE B.V. '«v-» .23:48 Spijkers (1) Actualiteiten <5 de Vergulde Nachtspiegel d^ Spijkerman. (VARA) 3006 acpy ZIE DRIE ELKE ZATERDAG FOTO VERSCHOORE HULST Steenstraat 14 TERNEUZEN Noordstraat 6 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Door Jeanette Vergouwen Hulst - Moe maar voldaan rusten Tamara Baert en Ma nuel Goosen uit van het vijf en een halve maand lange ver blijf in Tanzania. De stage zit er op. Het uitwerken van de gegevens is de volgende stap. Terwijl hun lichamen accli matiseren aan de andere luchtdruk en het vochtgehalte in de Nederlandse lucht, zijn ze in gedachten nog vaak in Tanzania. (ADVERTENTIES) In Mkwajuni (plaats in het district Chaunya van de regio Mbeya) doorliep Manuel, die verpleeg kunde in Nijmegen studeert, alle afdelingen van het Mwambani Hospital, dat vijfentwintig jaar geleden door Nederlandse reli gieuzen is opgestart. Vriendin Ta mara heeft dit diploma al op zak en studeert Gezondheidsweten schappen, richting GVO (Gezond heidsvoorlichting en Opvoeding) en werkt aan haar eindscriptie. De preventie van de wereldverbreide ziekte aids en de situatie in de Derde Wereld hebben haar aan dacht. Zij onderzocht hoe de ver schillende projecten werken en of er resultaat geboekt wordt. 'Pokkenweer' kraan open' niet wil horen. Vol gens haar stabiliseert de toename van het aantal aids-patiënten, maar is er op het gebied van SOA (overdraagbare aandoeningen) wel degelijk resultaat geboekt. Bewustwording Beiden denken dat het bewust wordingsproces in Tanzania maar pas gestart is en dat er nog veel moet gebeuren aan de gedragsver andering. „De steun van buitenaf is fijn, maar het werk moet toch door de mensen zelf gedaan wor den." Manuel en Tamara willen allebei het komend jaar afstuderen. On danks al het researchwerk voelt Tamara zich geen 'onderzoeker' en wil ze terug naar de praktijk. „We voelen ons allebei verpleeg kundigen en het liefst willen we gaan werken aan projecten in Ne pal. Daar is nog veel werk aan de winkel." Mooie idealen, het avontuur zoe ken of proberen de wereld iets ge zonder te maken? „Idealiseren is de grootste fout die veel ontwik kelingswerkers maken. Wij koes teren geen idealen, we willen al leen ideeën overbrengen en gaan er niet van uit dat dit steeds lukt. Pas als de inheemse bevolking niet meer afhankelijk is van de hulp van het Westen worden er echt re sultaten geboekt. Het zit hem niet zozeer in de materiële zaken, hoe wel die voorlopig nog hard nodig zijn." Het tweetal ziet weinig in de hulp via wereldorganisaties. „Weinig van de geschonken giften en ma terialen komen goed terecht. We hebben ervaren dat kleinschalige (directe) projecten veel meer ef fect sorteren." Bekend rijtje Zelf willen ze een dergelijk pro ject starten voor het ziekenhuis in Mkwajuni. Zij willen geld en goe deren doorsluizen naar het dok tersechtpaar dat daar werkt. „Er zijn veel tekorten, pennen: schrif ten, boeken, verbandmiddelen, spuiten, kleding, schoeisel, brillen en geld....het bekende rijtje." Formaat 9x13 cm, Levertijd A A n goedkoper: Het eerste wat ze dachtentoen ze op Schiphol landden, was: 'Goh, wat een pokkenweer en wat leuk al die mensen die voor het raam staan te zwaaien'. De mosselmaal tijd in Zeeuws-Vlaanderen was een culinaire belevenis en na een paar dagen zitten zij zich nog te verheugen over allerlei kleine din gen. Als zij tijdens het interview een telefoontje krijgen van een vriendin, die hen vertelt dat ze haar appartement kunnen huren de komende maanden, rennen ze even naar de tuin waar een secon de later een oerwoudachtige brul weerklinkt. De komende maanden samen wonen en werken in het luxe Nederland zien ze als een mooie afronding van hun stage in Tanzania. „Het is weer wennen. Hier staan in één straat evenveel auto's als in de stad waarin wij werkten. In Tanzania leef je meer in harmonie met de natuur en' jé bént er eèn stuk vrijer» ondanks de mindéïê11 mogelijkheden. We hebben het ge voel dat je in Nederland een hele- Tamara Baert en Manuel Goosen acclimatiseren in Nederland na vijfenhalve maand Tanzania. boel zaken moet doen. Dat dwangbuisgevoel heb je in Afrika niet en we proberen dat stukje vrijheid toch nog even vast te hou den. Het lijkt allemaal zo gewoon, het goede vervoer hier en de luxe en het comfort. In Tanzania is er geen vermaak en nauwelijks ver voer. We hebben alles gelopen, maar daar kregen we ook de tijd voor. Een avondje stappen is er daar niet bij, maar dat vonden we niet erg. Het enige wat we echt misten was muziek." Terwijl Manuel zich dienstbaar maakte in het ziekenhuis (het eni ge in een streek die even groot is als Nederland) lichtte Tamara het werk door van de vier mensen die vanaf 1994 de informatie over aids verstrekken aan de risicogroepen in dit gebied. Het aidspreventie- pïögramma draait, maar directe lïeMEaten zijh 'èi flög niet ge boekt. Tamara en Manuel komen er rond voor uit: het is en het blijft behel pen. De theoretische opleidingen zijn behoorlijk, maar in de prak tijk komt er weinig van terecht. Niets is op papier gezet. „Je moet er gewoon improviseren en vooral niet proberen jouw mening op te dringen. Je moet ideeën aandra gen. De Tanzanianen zelf moeten die dan interpreteren en uitvoe ren. Door voortdurend overleg te plegen, overtuig je de mensen dat het ook anders kan. Ik ben er me wel bewust van geworden dat je, wil je hen helpen, je zaken kunt aandragen, maar dat ze het wel zelf moeten doen. Hun beroeps houding is totaal anders dan de onze," stelt Manuel, die duidelijk wat van de rust en het geduld van de Tanzanianen heeft meegeno- mèn. Tamara heeft alweer de Neder landse 'doe-houding' aangenomen en vertelt met zichtbaar plezier over haar onderzoek. „Aids is enorm verspreid, 18 procent van de zwangere vrouwen is HTV-po- sitief en bij de bloeddonoren is het percentage ongeveer 28. De over dracht geschiedt vooral (95 pro cent) via sex. De situatie is vrij ernstig, de risicogroepen zijn vooral de truckers, de gouddelvers en de prostituées. De drie mannen en een vrouw die in 1994 getraind zijn om de risicogroepen te infor meren, doen hun werk naar beho ren. Er wordt goed geluisterd, er ontstaan hevige discussies - vooral over het condoomgebruik maar omdat de sekscultuur daar totaal anders is, zijn nog geen directe resultaten zichtbaar. Het gratis verstrekken van con dooms was een flop, er wordt ge dacht dat de condoom zelf de be smetting overbrengt en voor sex zonder condoom wordt gewoon het vierdubbele betaald." Toch heeft ze de indruk dat er een verschuiving in de mentaliteit foto canule schelstraete plaatsvindt. De Peer Health Edu cators (de vier opgeleide voorlich ters) worden steeds vaker bezocht en behalve over aids wordt ook veel informatie gegeven over de overdraagbare aandoeningen. „Het begint door te dringen dat een snelle behandeling van deze aandoeningen levens kan redden. Maar vanwege het animisme in Tanzania wordt vaak de houding aangenomen van 'dat overkomt mij niet'. Een man mag daar des noods vijf vrouwen hebben en de vrouwen zien de prostitutie als een bron van inkomen. Vrouwen tussen 15 en 35 jaar zijn bijna in totaliteit een kwetsbare groep. Ze onderkennen ook het gevaar. De zin 'gevaarlijk nou en... als mijn kinderen maar te eten hebben', is daar doodgewoon. Pas als je hen vertelt dat juist die kinderen ook gevaren lopen, wordt hun belang stelling gewekt," vertelt Tamara, die het gezegde 'dweilen met de 1 uture van beuren binnen de organisatie. 1 en onderhouden. De functie sn op het gebied van ±95. Ectronic Mail, Excel, Word, Jic, Netwerken, (Token Ring). t ondersteund/begeleid door de i van apparatuur op diverse LC's. i werken. Uw naaste collega op pezig met administratieve Eid dient u een aantal taken over j istreeks aan de Controller. J-mveau. koord en geschrift. |aag wil werken in een jonge iebrief en c.v. voor woensdag n naar ïrope B.V. Tilburg. fien met Miranda van Bladel, 1-4624100. I Samen De Stem lezen in Afrika. 3 Breda zoeken wij een en- re markt. dewerk(st)er verwachten wij s klanten te adviseren over ae tssende verzekeringen sverzekeringen). Daarnaast udige) schades op correcte in, waarbij het belang van o Verder is het van belang o /erker(ster) inspeelt op de ka 'uille van de particuliere kla ïq van deze functie is een 3 _1~ ly vCAi i IUII""" eiding en een voltooide as vereist. jmmerciële functie - bij vo ntiebranche - is eveneens werken met geautomatisee |Pamilie-gevoel foor Tamara Baert [TERUGDENKEND aan het steeds droger en heter wordende Mkwajuni vind ik het hier in Ne derland maar fris aandoen. We pijn inmiddels alweer een week terug uit Tanzania en nog steeds moeten we iedere dag weer wen- iffl aan het feit dat we weer thuis' zijn. De grote hoeveelheid Ikleren die je hier aan hebt en de schoenen die toch eigenlijk wel Iknellen als je slippers gewend .bent..., het erg heet lijkende wa rt op je lijf als je een warme louche neemt na zo'n lange l'ijd..., de luxe van 24 uur per dag elektriciteit én lang licht 's ponds (in Tanzania is het altijd "oker voor 19.00 uur)..., de 'st en daarmee gepaard gaan- stress van de blanke maat schappij... Het zijn allemaal Oorbeelden van vanzelfspre kendheden die lang zo vanzelf sprekend niet meer zijn na ons [verblijf in Tanzania. Het geeft een tevreden gevoel om peg eens stil te staan bij alle er- Pprrgen en indrukken die we hebben opgedaan. Tot op het eatste moment hebben we ge plengde gevoelens gehad over Li u' mensen en eigenlijk I et hele systeem. De verschillen P cultuur met de Westerse we- |re u zijn zó groot dat je er soms .ewoon met de pet niet bij kunt. e waarde die Tanzanianen aan 'even hechten is bijvoorbeeld 'et te vergelijken met onze 'aarde. Ètwel veel verdriet als men endoodgaan, maar het lijkt ge- latïkehjker geaccepteerd te rden. De dood van een kind is por velen minder erg dan de ood van een oude man. De laat- e beeft al veel respect op kun- vi. "uwen en kinderen zijn bÜ te maken. Het L hard' maar die men- "iteit heeft men. over deze functie kunt u jlien van Eijk, telefoonnum nzanianen leven in het alge- Wan ^eel meer met de dag titenwnJj|Er Z^n maar weinig Bun tn l dle bezi§ zijn met lallemne^°mst' *n zoverre dat ze L^v, °P termiin teruS willen WaarfnUnveb°0rteplaats omdat ^rtamihewoont die voor hen P erv fen',Het familie-gevoel is Kif001 Men helpt eikaars' l en opvoeden en vaak WO- nen kinderen bij een oom of tan te in huis die er voor zorgt dat ze naar school gaan. Ook opa's en oma's worden volop betrokken bij het familieleven. Kleine kin deren krijgen soms al de verant woordelijkheid toegewezen om voor hun grootouders te zorgen. Ons buurmeisje van 3 liep vaak in de namiddag met haar erg ou de oma een rondje door het dorp. Ze imiteerde haar oma precies in de manier van lopen: armen op de rug, voorovergebogen door de ouderdom en met langzame voorzichtige passen. Het gevoel voor respect was haar duidelijk met de paplepel ingegoten. Een ander voorbeeld van niet ver in de toekomst kijken is iets dat we tijdens ons werk in het zie kenhuis tegenkwamen. Het is slechts weer een voorbeeld dat misschien nét iets meer 'een blik achter de schermen' geeft. In het ziekenhuis speelt regel matig een probleem rondom de behandeling van veel voorko mende ziekten. Op een gegeven moment ging dit om bloedtrans fusies. Voor de leken: omdat er hier zo veel malaria voorkomt, hebben de meeste mensen bloedarmoe de. Soms wordt de bloedarmoe de zo erg dat mensen extra bloed nodig hebben en de enige manier daartoe is een bloedtransfusie. Om te kijken of mensen malaria hebben, wordt wat bloed afge nomen dat wordt nagekeken op een aantal zaken, waaronder het aantal malariaparasiet en en ook het hemoglobinegehalte, dat een hoeveelheid bloedcelletjes aan geeft (om het maar simpel te zeg gen). Als dit gehalte te laag is, heeft men bloedarmoede. Maar de één kan daar wat beter tegen dan de ander en er is dus niet een bepaalde waarde aan te houden vanaf wanneer mensen een bloedtransfusie nodig hebben. Dat is wel aan de mensen te zien, door ze intensief te observeren. Maar dat kost tijd en moeite... Geen bloedbanken Dus wat men hier het liefste heeft, is gewoon iedereen die een laag hemoglobinegehalte heeft een bloedtransfusie geven. De patiënten zelf willen dat ook graag, want dan ben je er snel bovenop en ze kunnen dan zelf zien dat er iets aan hun pro- *ln Mkwajuni wordt onder meer, zeker in het kader van de aids-preventie zeer belangrijke, voorlichting gegeven over het gebruik van condooms. foto's tamara baert bleem gedaan wordt (snelle be hoeftebevrediging). Daar wor den ze beter van. Maar nu het volgende probleem: er zijn hier natuurlijk geen bloedbanken. Er is geen elektri citeit voor koeling, dus donor- bloed kan niet lang bewaard blijven. Bovendien is men hier niet zomaar bereid bloed af te staan voor een vreemde, want dat bloed hebben de meesten zelf hard nodig om gezond te blijven. Dus wordt er alleen aan familie leden donorbloed gegeven. Als iemand nu flink bloedarmoede heeft, wordt aan de familie ge vraagd om paraat te blijven in verband met eventuele bloed transfusies. Vaak is het voor die familieleden erg duur om hier dan rond het ziekenhuis te moeten slapen en eten, want ze wonen vaak te ver weg om even naar huis te gaan. Dus als er mensen beschikbaar zijn, willen ze liefst zo snel mo gelijk bloed afgeven. Maar dat mogen de dokters en clinical of ficers niet zomaar afnemen, om dat het beleid anders ligt. Aids Want nu steekt het grootste pro bleem de kop op: hoewel men met een bloedtransfusie wei tij delijk goed geholpen is, is de kans dat je gezond blijft vrij klein. Je weet namelijk nooit of je familielid geen aids heeft. Ja, schrik niet, maar die kans is zó groot, dat het risico niet opweegt tegen het voordeel van een bloedtransfusie. En kunnen ze dat bloed dan niet testen, vraag je je dan af. Ja, dat doen ze ook wel, maar vanwege de window- period van aids (ongeveer 6 maanden), waarin je al wel be smet bent maar dat nog niet is aan te tonen in het bloed, ben je daar nooit zeker van. Door mijn onderzoek weet ik dat in het ge bied waar wij verbleven 28 pro cent van de mensen die getest werden als donor het afgelopen jaar HIV-positief was. Dat getal is niet representatief voor de ge hele bevolking, maar het geeft wel aan dat men erg voorzichtig- dient te zijn met de keuze van een donor. Al met al is het beleid rondom de bloedtransfusies zo geregeld dat wanneer een patiënt met bloed armoede 'disstressed' is (dus als je middels observatie kunt waar nemen dat hij/zij echt bloed no dig heeft), dat je dan pas een bloedtransfusie regelt. Maar hoewel het principe al heel vaak uitgelegd is en de clinical offi cers dat met hun kennis zouden moeten begrijpen, geven ze toch veel te vaak bloedtransfusies, vooral ook aan kinderen (die zijn het meest bevattelijk voor mala ria). Op die manier geneest men de kinderen tijdelijk van een ziekte door een andere dodelijke ziekte toe te dienen, zou je rigoureus kunnen stellen. En aangezien deze dodelijke ziekte, aids dus, ook nog erg veel via seksuele contacten overgedragen wordt, is dit erg bedreigend voor de mensen in dit land. De laatsten die daar echter over het alge meen verandering in proberen aan te brengen zijn diezelfde mensen. Snelle bevrediging van behoef ten, op allerlei gebieden, heeft de voorkeur. Men kijkt (nog) niet verder vooruit. Ik heb in een eer der stuk al aangekaart dat dat ook zo werkt met alcoholisme en sex. Als je het vandaag goed kunt hebben door veel te drin ken en lekker naar bed te gaan met wie je die avond wilt, waar om zou je dan aan de zorgen van morgen denken? Mentaliteit Wat ik wel geleerd heb in het half jaar dat we tussen en met de mensen daar leefden, is dat het geen zin heeft dit soort mentali- teitsverschillen te veroordelen. Wij kunnen ons niet voorstellen hoe het is om Tanzaniaan te zijn. Ook niet als je daar al jaren woont. Het is alleen maar prach tig dat we daar iets van kunnen leren. Het is meegenomen als mensen daar na afloop van een periode als deze ook zeggen dat zij er iets van geleerd hebben. En dat heeft men ook tegen ons ge zegd. Ons afscheid van alle mensen en 'ons' dorp heeft ons beeld van Tanzania nog weer completer gemaakt. Onze puzzel is af en al le gebeurtenissen en mensen hebben hun bijdrage geleverd in de vorm van één of enkele stuk jes. Op de puzzel in mijn gedachten is een prachtig levensplaatje te zien. Een prachtig land, met een indrukwekkende natuur, waar we tijdens onze (rondtrek)va- kantie genoten hebben van re genwoud, vele soorten wilde beesten, witte zandstranden met palmbomen en een helderblauwe oceaan. Binnen dat prachtige land het hele systeem met veel armoede, corruptie, soms mis plaatste ontwikkelingshulp en weinig mogelijkheden tot groei. Maar op de voorgrond van mijn puzzelplaatje zie ik de mensen staan. Van oud tot jong, allemaal sa men en meestentijds erg geluk kig met wat men heeft. Af en toe een hebberig handje naar voren gestoken, maar de omliggende puzzelstukjes geven blijk van een groot gevoel voor elkaar, een warm welkom voor mensen die interesse hebben en openstaan voor de werkelijke mensen ach ter de Tanzanianen. TAMARA BAERT fferdin 1973 in Hulst geboren. Na de mid delbare school aan de toenmalige Jansenius- scholengemeenschap vertrok ze naar Nijme gen voor een studie aan de hogere be roepsopleiding voor verpleegkundigen (hbo-V). jn 1995 behaalde ze daar haar diploma. Aansluitend volgde ze een opleiding aan de Universiteit Maast richt. De afstudeer richting gezondheids voorlichting van de Faculteit der Gezond heidswetenschappen bood haar een tweeja rig curriculum, waar bij om af te studeren een onderzoekstage moet plaatsvinden. Voor deze stage nam Tamara in Tanzania contact op met Neder landse artsen, verbon den aan een districts ziekenhuis (Mwamba ni Hospital) in het zuidwesten van Tan zania. Tamara is ruim vijf maanden in Tanzania geweest, samen met haar vriend Manuel Goosen, om onderzoek te doen naar de huidi ge (preventieve) aids- voorlichting. Van haar belevenissen en werk zaamheden deed Ta mara verslag voor dagblad De Stem. Vandaag de laatste af levering in een serie van drie. Jeanette Vergouwen sprak met Tamara na haar terug keer in Nederland. jhoort binnen de Benelux jadrijven op het gebied van 11 produceren, leveren en nrichtingsystemen in hout burs opereert bijna 30 jaar ig diverse gerenommeerde elgië tot haar vaste klanten hende uitbreiding van onze erikaanse producent van soft ükt voor de farmaceutische, inner Pharmacaps heeft 3 Mexico en 1 in India. Om uit- i sinds 1994 een fabriek opge- eisen jische opleiding op MTS- Rt van rijbewijs B; ng in de branche. f en een uitdagende functie i schriftelijke - sollicitatie, ÈURS, POSTBUS 167, 5120 inde opleiding op minimaal Leau (meubelmaken); frvaring in de interieur- he; j met HPL; heid tot overwerken.

de Stem | 1997 | | pagina 29