L Onderzoek naar mogelijkheden gebied' Het (straat)liefdesgras bloeit volop aterschap houdt seven ton over Stiefvader ontkent liegen incest maar eeft wel spijt iderwijs ril 'Dorpsfeest heeft bestaansrecht bewezen' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS INZAS Asielzoeker vulde zakgeld aan met reeks inbraken DESTEM ZEELAND C3 (omst van verslaafdenopvang naar voormalige winkel aan Terneuzense Schependijk is niet zeker i. !r mengkamer 4MA KRIJGT DS DRUKKER! ERVANGEND IKASSIÈRE [Geld inzetten voor lagere tarieven' eddingsboot ordt gedoopt Feest in Terneuzen hoeft Zaamslag dit weekend niet te deren Bespuitingen Veranderd Tongetje Diefstal wijn Auto in de sloot Portemonnee weg Vernieling autoruiten Bril weg Ingebroken Autoradio gestolen Poging tot inbraak Snelheidscontrole Oostburg Sas van Gent Politie controleert op snelheid Toertocht Axel I I ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 daal/Bergen op I basisonderwijs, ging van basis scholen in de regio I gevraagd It verlengd zagen les te geven in het ital scholen. U kunt i vaste aanstelling in ^e scholen langs. U I aanmerking wenst te lierondergenoemde 1-5954623. -5445426. 1164-217600. I, ook dan kunt u L onze verslaggever Leuzen - De gemeente kneuzen is nog niet zeker L, de definitieve vestiging L, een verslaafdenopvang in iet nu leegstaande gebouw lande Schependijk, waar tot lor kort de winkel van Mik- LElectro in gehuisvest was. laarom wil het college van bur- Temeester en wethouders 35.000 uilden uittrekken voor een on- oordelijk voor het maken van Igingsmiddelen. Op deze afde- Insen werkzaam. lengenoemde vloeistoffen met pig geautomatiseerde mengaf- lerken Isgevoel Ichniek irken in tweeploegendienst fcPRO-A visselende werkomgeving een fcndaire arbeidsvoorwaarden en Imtrent bovenstaande vacature het opnemen met de heer H.L. b33-4543159 (personeelsfunctio- thten aan GRADA B.V., t.a.v. de §70, 3800 AZ Amersfoort. in ons filiaal aan de hout plaats voor een delijk voor het geldbeheer, delijk voor de opleiding en le kassières. an de kassagroep. lording af aan de sntatieve gastvrouw. omen jongedames in aan- ftijd hebben vanaf 20 jaar, bezit zijn van een positieve goede sociale omgang een pré. oor bovenstaande funktie? iet maken van een afspraak ider,de heer W. Vereggen. 422. Éama derzoek naar de inrichtingsmo gelijkheden van de westelijke stadsrand, het gebied nabij de Schependijk. Daarbij wil het college tevens de gebruiksmoge lijkheden van de voormalige winkel van Mikro Electro in beeld laten brengen. De gemeente heeft zoals bekend altijd belangstelling gehad om in het pand aan de Schependijk de dag- en nachtopvang voor drugsverslaafden onder te bren gen. Inmiddels staat het gebouw helemaal leeg. Mikro Electro heeft een nieuw onderkomen be trokken aan de Kennedylaan. Ook de Janneke Dierxschool is al langer uit het pand vertrok ken. In de tussentijd heeft de gemeen te voor de verslaafdenopvang een andere oplossing gevonden. Op een stuk openbaar groen aan de Schependijk werd een tijde lijke voorziening neergezet. Maar de onderhandelingen met de eigenaar van het Mikro Elec- tro-pand waren toen al zover ge vorderd dat er overeenstemming was over de koopprijs. Voordat B en W echter met een voorstel voor de aankoop van het gebouw naar de gemeenteraad toe gaan, vindt het college het van belang een weloverwogen keuze te maken voor de gewens te bestemming van het pand. Daarom wil het dagelijks ge meentebestuur een kort onder zoek laten doen naar de gewens te bestemming van het pand, in relatie tot eventuele andere ont wikkelingen die in dat deel van de stad mogelijk zijn. Het spreekt voor B en W voor zich dat een nieuwe bestemming voor het pand aan de Schepen dijk geen belemmering mag vor men voor andere mogelijkheden in deze stadszone. „Het komt ons voor om een duidelijk ruimtelijk beleid te formuleren voor dit ge bied zonder daarbij overigens de bedoeling te hebben weer een nieuw groot project te ontwikke len," verklaart het college in een voorstel aan de leden van de raadscommissie Ruimtelijke Or dening. Het onderzoekje is louter be doeld om een weloverwogen keuze te maken voor de nieuwe bestemming van het pand na aankoop door de gemeente. Het dagelijks gemeentebestuur geeft daarbij tevens in overweging dat voor vrijwel iedere nieuwe be stemming voor het gebouw een procedure tot wijziging van het bestemmingsplan nodig zal zijn. De ontwikkeling van de ruimte lijke visie voor het gebied neemt volgens het college ongeveer drie maanden in beslag. btste fabrikant in vloeibare |n voor de Europese markt. 150 mensen werkzaam, t vestiging Amersfoort (admi- Ireda (productie). Door uitbrei- Ift GRADA B.V. op korte ter- Ida de volgende vacature: In onze verslaggever jostburg - Het waterschap let Vrije van Sluis slaagt er din om de reserves te spek- |m, nog voor de fusie van de V waterschappen in leeuws-Vlaanderen een feit is. let waterschap sluit 1996 af met lenpositief saldo van 318.000 gul len. Daarnaast hield het water- jchap dik vier ton over aan de ver- oop van gronden. Beide bedra- Jesgaan in de reservepot. |et waterschap heeft dit geld no- a in 1999 bij de fusie een ge- Ijkwaardige inbreng te hebben. Ie fusie heeft als voordeel dat de lieven van het Vrije van Sluis, |je tot de hoogste van Nederland (horen, zullen zakken tot het ni- leau van De Drie Ambachten. Maar daarvoor moet de water schappen wel gezamenlijk een fonds vormen met evenredige bij dragen. Want zonder dit spaar potje komen de tarieven nog enke le tientjes hoger uit dan de huidi ge tarieven van De Drie Ambach ten. De cijfers over 1996 hadden er nog iets rooskleuriger kunnen uit zien als het rijk niet onverwacht met een afrekening van 123.000 gulden op de proppen was geko men over de jaren 1988 tot 1992. Het gaat hier om een verrekening van subsidies voor waterkerings- werken die het watereschap in die periode kreeg. Het voorstel om de overschotten over 1996 te gebrui ken als 'bruidschat' voor de toe komstige fusie komt aan bod in de algemene vergadering van vrijdag 11 september. In onze rechtbankmedewerker Iddelburg - Het was een paradox. Hij had niets gedaan, ont- fcnde alles maar betuigde toch zijn spijt voor het gebeurde. De fe-jarige Vlissinger F. B. moest deze week in Middelburg te- Ichtstaan voor incest met zijn stiefkind. in transport sinds 1815 in 36 landen, werft aan ar Intercontinentale sie te Stabroek: port Expediteurjmtd. abroek zowel de havens van Rotterdam alen, zoeken wij vooral kandidaten met ran beide havens. Min. 5 jaar ervaring 'n aandeling export operations. :ature verwachten wij uW t v. bij: Danzas - Selectiediens iweg3l-33, 1850 Grimbergen ihouding verzekerd. handelingen, voornamelijk hasten en een keer een poging )t verkrachting, vonden tussen '85 en 1989 plaats in Goes. Bij aanvang van B.'s escapades ishet meisje zeven jaar. Twee a geleden kwam het meisje, t was weggelopen van haar ieder, bij B. in Vlissingen. Ze tóe daar blijven slapen, it ongeluk' legde B. zijn hand bet geslachtsdeel van zijn iefkind, nadat hij haar eerst hoerig in de woonkamer had itast. leper ongeluk dat dan wel was '1 bij niet uitleggen. Maar ver- er niets gebeurd. Ten iae dat kon hij zich niet her- neren. En omdat hij het zich et kon herinneren was er niets beurd, zo luidde de logica van |B. w officier van justitie was de at overigens zo klaar als een ®tje: bewezen. 'dus eiste hij tegen B. een ge- igenisstraf van twee jaar aarvan zes maanden voorwaar- 'onze verslaggeefster 'tand - De nieuwe boot 1 de Koninklijke Neder- ta Redding Maatschappij XRM) in Cadzand wordt op terdag 4 oktober gedoopt, bersverse aanwinst gaat ®ba Elisabeth heten, naamgeving en doop worden lent door mevrouw mr.J. notaris in Amsterdam een Persoonlijke kennis van Jouw Seket. Zij schonk het voor de aanschaf, acoba Elizabeth heeft de mo de communicatie en naviga- apparatuur aan boord, zoals t een sateliet-navigatiesys- ;,i?arifoon en mobilofoon. wordt bemand door drie jmningsleden en biedt ruimte Wmtig te redden mensen. De annmg is speciaal opgeleid delijk, plus deelname aan een in- cest-daderproject. Op 18 september doet de recht bank uitspraak. Het dorpsfeest van Zaamslag werd gisteren geopend met het oplaten van ballonnen. Van onze correspondent Zaamslag - Met het oplaten van ballonnen werd het dorpfeest Zaamslag gisteren officieel door mevrouw C. Barbé-Dusarduijn geopend. Ze zei te verwachten dat de eve nementen die dit weekend in zo wel Zaamslag als Terneuzen plaatsvinden elkaar zullen ver sterken in plaats van beconcur reren. „De onrust die opstak in Zaamslag toen men vernam dat tegelijkertijd met het dorpsfeest het ook in Terneuzen feest zou zijn is begrijpelijk. Maar de ge voelens waren te sterk en boven dien werd er een denkfout ge maakt. Het dorpsfeest heeft na melijk al lang zijn bestaansrecht bewezen. Het uitgebalanceerde programma zal ook dit jaar weer veel mensen naar Zaamslag trekken. Het stevig fundament van bestuur, verenigingen en winkeliers staat hiervoor ga rant," aldus de burgemeesters vrouw. Na het oplaten van de ballonnen door de schoolkinderen onthul de ze de vlag van Zaamslag, door enkele enthousiaste dames gemaakt van bloemen. Samen FOTO WIM KOOYMAN met de organisatoren maakte Barbé-Dusarduijn een rondje over op het feestterrein. Vereni gingen hadden kraampjes met spelletjes ingericht, verder was er een Vlaamse kermis en gingen de oliebollen als warme brood jes over de toonbank. Vandaag komt Radio 10 Gold, vanaf 14.30 uur, naar Zaamslag met een at tractief programma. 'bootVaren 6011 Sne11® red" W van de reddingsboot is gd uit de nalatenschap mevrouw Elisabeth Maria Voorwaarde was dat de 18rLnaam Jacoba Elizabeth Wij™ De KNRM bestaat «g van vrijwillige bijdra- t'ei W l donaties. erfenis- Si suil ?er 'aar is 14 mü" PSaHo om de hele or- fërom 700 ^JwiUigers, K ün t a S 611 60 redding" r 'e houden'6' d'rect inzet" Door Peter Maas IS HET U AL opgevallen dat de gierzwaluwen weg zijn? Zo heel stiekem verdwijnen ze uit de stad en ineens mis je him luide gierende roep op de zomeravon den. Ze zijn niet de enige vogels die het al voor gezien houden. De laatste tijd nog wel eens een koekoek gehoord of gezien? Nog even en ook de huiszwaluwen vertrekken. Je ziet je nu al in groepen bij elkaar rondzwermen ten teken dat het niet lang meer duurt of ze verruilen ons land voor warmere streken. Binnen de plantenwereld lijkt veel eveneens over het hoogte punt heen te zijn. Dat is al zo vanaf begin augustus; de echte fleur is er dan een beetje af. Toch zijn er in deze nazomer nog wat nieuwe dingen te beleven. Plan tensoorten die nu pas boven ko men en tot bloei komen. Een er van is het zogenaamde liefdes gras. Een mooiere naam kun je voor een plant niet bedenken, maar eerlijk gezegd heb ik geen idee waar die naam vandaan komt. Zou je er een liefdesdrankje uit kunnen brouwen? Of waren flo- risten zo dol op dit plantje toen ze het voor het eerst ontdekten, dat ze het nodig vonden hun ge voelens in de naam weer te ge ven? Hoe het ook zij, op dit mo ment staat het liefdesgras mas saal in bloei en waarschijnlijk nog wel bij u op de stoep of tus sen de straatstenen in ook. Want dat is de groeiplaats bij uitstek, tussen de stenen, op stenige plaatsen of bijvoorbeeld spoor wegemplacementen. Er zijn boze tongen die beweren dat dit gras gebaat is bij de bes puitingen, die toch nog steeds worden uitgevoerd juist tegen het onkruid tussen de stoepte gels of op de straat. Daar zit wat in. Want tegen de tijd dat het liefdesgras tot ontkieming komt is er geen concurrentie van an dere planten. Juist het tijstip van ontkieming maakt deze plant zo bijzonder, namelijk de voorzomer. Het zijn eenjarigen die hun le venscyclus dus binnen het jaar moeten afronden. De meeste plantensoorten die dat bij ons doen kiemen in het voorjaar en staan begin van de zomer al vol in bloei of vrucht. Zoals gezegd, kiemen in de voorzomer op een substraat waar verder geen planten meer groeien vanwege het gif, geeft het liefdesgras alle kans om flink tekeer te gaan. Het moet er wel een goede zomer voor zijn, want de minimum temperatuuu mag in deze perio de niet beneden de twaalf gra den Celsius komen. Daar kun nen we wel vanuit gaan met zo'n zomer als die van 1997. Het eerste nachtvorstje zal ge noeg zijn om al dat liefdesgras voor dit jaar weer geheel te doen verdwijnen. De voorkeur van het liefdesgras voor warmte laat zich verklaren door het oor spronkelijke verspreidingsge bied. Het is namelijk geen authentieke inheemse soort. Tot voor kort werden ze nog tot de adventie- ven gerekend. Een adventief is een plant waarvan de zaden on opzettelijk door de mens zijn aangevoerd, maar die nog niet is ingeburgerd. Zo lezen we in een oude flora uit 1975 over het lief desgras: adventief uit de warme re delen van de oude en de nieu we wereld. (Wat leek de wereld toen nog groot!) De beschrijving van de soorten stond dan ook nog in kleine let ters, ten teken dat ze wel eens werden waargenomen, maar in cidenteel. Ze hoorden er niet echt bij. In de nieuwste flora uit 1996 is dat helemaal veranderd. Over het voorkomen wordt ge zegd: plaatselijke algemeen, bij- Straatliefdesgras tussen de stoeptegels op de hoek van de Axelsestraat en Zuidlandstraat. FOTO CAMILE SCHELTRAETE na uitsluitend in het urbane ge bied, het stedelijk gebied dus. Het liefdesgras is tegenwoordig een algemene soort die zijn vero vering van Nederland vooral vanuit het Zeeuwse heeft opge zet. In Gorteria, het landelijk tijd schrift voor onderzoek aan de wilde flora, verscheen in 1984 een artikel over nieuwe vond sten in Zeeland van klein lief desgras (zes keer) en straatlief- desgras (twaalf keer). Nog steeds is het zo dat het zwaartepunt van hun verspreidingsgebied in Zuidwest-Nederland ligt. Naar mate je verder naar het noorden en oosten komt verdwijnt de soort langzaam uit het zicht. Dat heeft dan weer alles te maken met de gemiddelde temperatuur die immers die kant uit geleide lijk aan minder wordt. Hoe ziet dit grasje er eigenlijk uit? Zoals gezegd gaat het om twee verschillende soorten. Meest algemeen is het straatlief- desgras. Het kan maximaal 50 centimeter hoog worden, hoewel 15 tot 20 centimeter gebruikelij ker is. Vanaf de grond spreiden de takken zich vlak uit en gaan dan wat knikkend omhoog. Waar het blad tegen de stengel aan zit is een tongetje in de vorm van een haarkransje, maar om dat goed te zien hebt u toch wel een loep nodig. De bloeiwijze bestaat uit een wijduitstaande aar. Zo'n aar be vat in totaal enige honderden bloemetjes die met vier tot tien bloemetjes gebundeld zijn tot aartjes. Ze zijn geelgroen van kleur met enigszins metaalkleu- rige of violette glans. Al met al is het een heel sierlijk grasje. Een vergelijkbaar verhaal gaat op voor enkele andere grassoor ten: pas in de voorzomer kiemen om in de nazomer tot volle ont wikkeling te komen. Het gaat om het harig vingergras, groene naaldaar en de hanenpoot. Wat de hanenpoot betreft, daar zal menige boer geen liefde voor op kunnen brengen, want die staat op de derde plaats op de rang lijst van 's werelds meest ge vreesde onkruiden. Terneuzen - Een 44-jarige in woonster van Terneuzen is aangehouden wegens diefstal van twee flessen wijn uil een winkel aan de Arsenaalstraat. Na het aanbieden van een schikking van 220 gulden is de vrouw weggestuurd. Terneuzen - Een 21-jarige au tobestuurder raakte gisteren omstreeks 18.30 uur in een bocht op de Scheldedijk in een slip. De auto belandde hier door op zijn dak in een sloot. Door het verwijderen van de rechterachterruit kon de be stuurder zelfstandig de auto verlaten. Hij hield er wat klei ne snijwondjes aan over. Breskens - Onbekenden heb ben gisteren twee portemon nees gestolen uit de caravan van een 73-jarige man uit Gel- senkirchen, Duitsland. In een van de beurzen zat 100 gulden, in de andere 800 Duitse mark. Hulst - Een vrouw uit Hulst deed gisteren aangifte van ver nieling van twee zijruiten en de achterruit van haar auto. Deze stond geparkeerd aan de Oude polderstraat in Hulst. Waar schijnlijk zijn de vernielingen aangericht tussen 18.15 uur en 22.30 uur. Terneuzen - Twee jongens heb ben een tas van een 11-jarig meisje gestolen met daarin haar bril. Het meisje reed op haar fiets op het sluizencom- plex in Terneuzen. Een van de jongens botste met zijn fiets te gen die van haar. Op hetzelfde moment voelde ze dat er aan haar fiets werd getrokken, en is ze snel weggereden. Bij thuis komst merkte ze dat haar tas was verdwenen. Behalve de bril, die ze erg mist, had het meisje in de tas nog wat per soonlijke spullen zitten. Hulst - In een woning aan de Ernest Claesstraat te Hulst is gisternacht ingebroken. De 37- jarige bewoonster merkte dat er uit twee tassen 500 gulden was gestolen. Sluiskil - Uit de auto van een 50-jarige inwoonster van Sluiskil, die geparkeerd stond op de Visartstraat, werden een autoradio en een jas ont vreemd. Clinge - Bij een drietal wonin gen aan de Molenstraat in Clinge is getracht in te breken. Bij alle drie de woningen is het bij een poging gebleven. Terneuzen - Bij een snelheids controle op de Willem de Zwij gerlaan in Terneuzen waren van de 188 gecontroleerde au tomobilisten er 31 in overtre ding. De hoogst geconstateerde snelheid was 87 km/u. Op Rijksweg 61 zijn er bij een con trole 124 overtredingen gecon stateerd. Er passeerden 808 voertuigen. Hoogste snelheid 136 km/u. KOOKCURSUS - De sector Jeugd- en Jongerenwerk van Stichting Welzijn Zeeuws- Vlaanderen houdt een kortlo pende kookcursus voor jonge ren in de leeftijd van 16 tot 25 jaar. In vier lesavonden leren de deelnemers met een beperkt budget maaltijden te bereiden. De cursus richt zich vooral op jongens en meiden die op ka mers gaan. De lessen beginnen op 28 oktober en zijn van 19.30 uur tot 21.30 uur. Deelname kost 40,00 per persoon. CURSUSSEN - De sector Kunstzinnige Vorming van de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen geeft dit seizoen de volgende cursussen: Handvaardigheid voor scholie ren. Voor de bovenbouw op za terdag van 09.00 uur tot 11.30, voor de onderbouw van 11.30 tot 13.30. Textiel en zeefdruk ken: er wordt speciale aan dacht besteed aan 'ruimtelijk textiel' waarbij onder andere het maken van hoeden aan bod komt. Dinsdagavond van 19.30 uur tot 21.30 uur. Etsen en zeefdrukken voor volwassenen. Van de eerste beginselen tot de fijne kneepjes. Naast de am bachtelijke technieken wordt ook de computer gebruikt om ontwerpen te maken. Donder dagavond van 19.30 uur tot 21.30 uur. Expressief dansen. Niet alleen de klassieke ballet stijl komt aan bod, maar ook de 'modern dance', stijl- en de ka- rakterdans. Met behulp van deze dansstijlen en fantasie en expressie kunnen leerlingen een eigen choreografie maken en uitvoeren. Voor jongeren vanaf twaalf jaar op maandag avond van 18.30 uur tot 19.30 uur. Jazz-Dance D7. Dansen als in een videoclib op populai re muziek. Al de technieken die deze dansstijl zo sensationeel maken komen aan bod. Voor jongeren en volwassenen op maandagavond van 19.30 uur tot tot 20.30 uur. Inlichtingen over onder meer de kosten bij de welzijnsinstelling. SOOS - De soos voor alleenst aanden Kanaalzone en omstre ken houdt vandaag een dans avond in cultureel centrum De Speye, aanvang 20.00 uur. Me dewerking wordt verleend door het Jumbo Trio. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Van de 75 gul den zakgeld die hij als asiel zoeker wekelijks kreeg kon de 25-jarige Joegoslaaf S.N., die destijds in het asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede verbleef, nauwelijks rondko men. En dus toog hij op het inbrekerspad. Deze week hoorde hij bij de rechtbank in Middelburg een ge vangenisstraf van twee jaar waarvan zes maanden voorwaar delijk, verbeurdverklaring van zijn auto en het betalen van 431 gulden schadevergoeding tegen zich eisen. Met de regelmaat van de klok be zocht N. de campings Rozenhof en Sine Cure in zijn nieuwe woonplaats. Hij brak daar in de periode van eind februari tot en met 28 maart op de kop af 21 keer in bij caravans. Met als 'uitstap jes' enkele woninginbraken in eveneens Burgh-Haamstede en Rilland. Voor de eigenaars van de cara vans liet hij slechts een enorme bende achter. Het geld dat een en ander opbracht werd besteed aan drank en uitgegeven in een casi no. Vijfhonderd gulden stuurde hij naar zijn broer in Joegoslavië. De politie kwam N. op het spoor naar aanleiding van een overval op het grenswisselkantoor in Ka- pellebrug, die zou zijn gepleegd door 'mediterrane' types. Toen N. eenmaal in de kraag werd gevat, bleek dat hij niets met de overval te maken had, maar wel alles met de golf van caravaninbraken. Hij legde een volledige bekentenis af. Tijdens de zitting zei N. dat hij er veel spijt van had, maar dat alles voorkomen had kunnen worden als hij maar had mogen werken, iets wat niet is voorbehouden aan asielzoekers. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Terneuzen - De politie waar schuwt dat er de komende drie weken op veel plaatsen in Ter neuzen snelheidscontroles ge houden zullen worden. De aang- kondigde controles voor komen de week zijn: Maandag 8 september van 07.00 uur tot 15.00 uur op de Haarman- weg/Guido Gezellestraat, Ter neuzen. Dinsdag 9 september van 10.00 uur tot 18.00 uur provincia le weg N 252 Sas van Gent, Bol werk Sas van Gent. De politie sluit controles op andere dagen en tijden niet uit. Axel - Toerclub Axel houdt za terdag 20 september een fietst- oertocht, de Vlaanderentocht. De fietsers kunnen kiezen uit drie verschillende afstanden, name lijk 120, 60 of 30 kilometer. De routes voeren de deelnemers door het gebied ten oosten van Axel, waarbij soms de Belgische grens wordt gepasseerd. Voor de liefhebbers is er ook een veldrit gemaakt over vijftig kilometer. Inschrijven bij café Cambrinus op de markt in Axel. I

de Stem | 1997 | | pagina 27