DE STEM 'Meer ruimingen niet uitgesloten' weru VEILIG VtfERU. Vrijwilligers voor onderhoud van toeristische routes aan de slag "Ik heb de indruk dat als u drinkt, u zomaar wat doet' Voetganger met 'flutverhaal' wordt toch vrijgesproken Uitkeringstrekkers in Axel krijgen 'stadspas' Bijna 9000 varkens naar slachtbank vanwege mogelijke besmetting met varkenspest Zeeuws-Vlaanderen laat zich 6proeven' op beurs KOPLEIDING estechniek SmLS8-00-17-00^"' C1 Anderen kunnen kortingspas kopen Belg heeft 5000 xtc-pillen in z'n rugzak flektronica van morgen.... Zeeland Van onze verslaggeefster Biervliet - Veertig Zeeuwen zijn gisteren op de markt in Biervliet officieel geïnstalleerd als 'peter' of 'meter' van de gets- wandel- en paardrijrou- tes in Zeeuws-Vlaanderen. De vrijwilligers behoren nu tot het Boutegilde Zeeuws-Vlaanderen. Ze houden de routes en de omge- in de gaten om te kijken of er wegwijzers of bordjes vervangen moeten worden. Op verzoek van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de Zeeuws-Vlaamse ge meenten samen 14.500 gulden in een beheer- en onderhoudsfonds voor de routes gestopt. Daarmee is de kwaliteit van de routestructu ren te waarborgen. Om het totaal benodigde bedrag van 35.000 gul den te halen, is een beroep gedaan op het Zeeuws-Vlaamse toeris tische bedrijfsleven. De eerste 'adoptie-ouder' werd gisteren be kend: de heer Bomat van de Napo leonhoeve uit Breskens neemt de Panorama-route voor zijn reke ning. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen die onthulde in de vakan tie één van de routes op zijn fiets bereden te hebben, onderstreepte gisteren het belang van onder houd van het Zeeuws-Vlaamse toeristische product. „De gemeen ten hebben er geld in geïnvesteerd maar de liefde kan niet van één kant komen. Het toeristische be drijfsleven heeft het wel af laten weten. Gedeputeerde J. van Zwie- ten (Recreatie en Toerisme) van de provincie Zeeland, vond het onno dig het belang van een goede rou testructuur te onderstrepen 'want wat moeten de toeristen doen als die routes er niet zijn?' „Jaarlijks worden ruim 20.000 fietskaarten verkocht en de wandel- en paard- rijroutes worden ook steeds popu lairder. Irritante bijkomstigheid voor de toeristen is dat jaarlijks twintig procent van de routebord jes verdwijnt. Iedere zeven jaar moet de routestructuur vernieuwd worden en dat is een dure grap omdat de routes in totaal 1000 ki lometer lang zijn. Het bedrijfsle ven zal er dan ook op in moeten spelen." De ondernemer die het goede voorbeeld heeft gegeven door een route te adopteren, de heer Bomat, noemde de routes 'de skipistes van Zeeuws-Vlaanderen'. En wat ont breekt er nooit in een ski-oord: een kaart waarop alle ski-pistes staan vermeld. Daarom heeft hij samen met zes andere recreatie- bedrijven een overzichtskaart van alle fiets- wandel- en paardrijrou- tes gefinancierd. De gemeente Oostburg heeft er al twee gekocht en op de markt in Biervliet werd de eerste kaart gisteren onthuld. IOTECHNIEK 5EWAKING UK- EN BRANDBEVEILIGING DMMUNICATIE pleiding Middelburg en ten de volgende avondcursussen: /A-l) [iddelburg i vrij liddelburg erneuzen jen donderdag 30 oktober ■donderdag 4 december, t te verzorgen. jliddelburg /liddelburg ('erneuzen Van onze verslaggever Temeuzen - Zes dijkvak ken langs de Westerschel- de in Zeeuws-Vlaanderen en één op Zuid-Beveland, met een totale lengte van ruim twintig kilometer, staan op de nominatie om volgend jaar te worden vernieuwd. Het gaat om dijken bij Wals oorden (Noorddijkpolder), Ossenisse (Molen- en Kievit- polder en Serrarenspolder), Temeuzen (Margaretha- en Hieuw-Othenepolder), Hoek (ter hoogte van Dow) en bij Hoofdplaat (Hoofdplaatpol der). Aan de 'overkant' van de Westerschelde gaat een dijkglooiing bij Borssele op flp enVir»»-. 1M. in Middelburg t/m 4 t/m 4 t/m 4 J. 2, pijp I.-6G lofstaal-6G Middelburg l.I.L. te Middelburg Temeuzen .I.L. te Temeuzen onderdag 18 september, 20.00 uur g Middelburg g Middelburg ig Middelburg Temeuzen nenmet: „snAtf nw. J. Doens, tel.: 0118-61 ihr. H. Hamelink, tel.: 0115-61 De aanpak van de dijkvak ken moet nog worden goed gekeurd door minister Jor- ritsma van Verkeer en Wa terstaat. Naar verwachting valt daarover in de loop van november een besluit. De voorgestelde dijkvakken zijn door waterschappen, rijks waterstaat en provincie aan gemerkt als 'zwak'. (ADVERTENTIE) Gisteren werd het 1700 dieren tellende varkensbedrijf van Kunst in Oostburg geruimd en vandaag volgen nog eens zeker 7000 varkens van het bedrijf Lavi in Ossenisse. Beide bedrijven hadden al sinds vorige week zaterdag het etiketje 'verdacht' opgeplakt gekregen. Woensdag besloot het ministerie van Landbouw tot preventieve ruiming. Er is op dit moment geen enkele reden om te vermoe den dat beide bedrijven besmet zijn door de varkenspest. Het staat echter wel vast dat er 'con tact' is geweest met het Schoon- dijkse bedrijf, waar eind vorige maand wel varkenspest werd ontdekt. Kunst heeft kort voordat de var kenspest werd ontdekt mest uit gereden bij het bedrijf. Vervol gens heeft hij dezelfde machines ook gebruikt bij zijn eigen bedrijf en dat van Lavi in Ossenisse. Om dat er toen nog geen sprake was van varkenspest treft Kunst geen Een van de chauffeurs van een met dode dieren volgeladen vrachtwagen trekt, voor hij het Oost- burgse bedrijf verlaat, zijn beschermende kleding uit. enkele blaam. Op beide bedrijven zijn bloedmonsters genomen van dieren, maar daarvan is de uit slag nog niet bekend. Op dit moment gaat het onder zoek nog door naar andere var kensbedrijven die op een of ande re wijze mogelijk in contact zijn geweest met het besmette bedrijf. Een woordvoerster van het mi nisterie van Landbouw sluit niet uit dat dit zal resulteren in nieu we ruimingen van varkensbedrij ven. Burgemeester G. Noorde wier van Oostburg, die de be stuurlijke coördinatie rond het varkenspestgebeuren doet, zegt zijn hart vast te houden. Er zijn namelijk nog meer verdachte be drijven, waarnaar onderzoek loopt. „En als daar ook maar iets verdachts is, wordt tot ontrui ming overgegaan." Voorzitter K. van der Hoofd van de Regionale Vakgroep Varkens houderij in Zeeland zegt de rui mingen 'een gezonde voorzorgs maatregel' te vinden. „Om de be langen van de Nederlandse ex port van varkens veilig te stellen is het zaak dat er geen enkele ver denking is. In het buitenland wordt zeer kritisch gekeken hoe wij met de varkenspest omgaan. Voor de betrokkenen is het een trieste zaak, maar ook ik denk dat bij de geringste twijfel tot preventieve ruiming moet wor den besloten." Van onze verslaggeefster Temeuzen - De castratie- en ste- rilisatie-actie voor katten komt langzaam maar zeker op gang. Volgens de dierenbescherming in Zeeuws-Vlaanderen zijn er sinds het begin van de actie, afgelopen maandag, twintig aanvragen voor de korting gedaan. Kattenbezitters kunnen deze maand dertig gulden korting krijgen als zij hun kater of poes onvruchtbaar willen laten ma ken. Hiervoor moeten zij een doorver- wijsformulier halen bij een van de uitgifte adressen van de die renbescherming. Met het inleve ren van dit formulier krijgt 'het baasje' dertig gulden korting op een steralisatie of castratie van poes of kater. Normaal kost een castratie ongeveer 60 gulden en een steralisatie tussen de 120 en 150 gulden. Dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen is positief over de actie. „We heb ben nog steeds veel te veel katten en kittens in ons asiel. Zelfs zo veel, dat we extra kooien neer moesten zetten. Dus het spreekt voor zich dat wij bijzonder blij zijn met deze actie," aldus Rita Smit, medewerkster van het asiel. I DOOREN ZN. ;;^lhi'IE B.V. «Srm1?ExPeditiewcg 10 i Tnui Rucphen jelefoon: 0165-343153 O* 0165-343S10 Oeopend: 10.00-15.00 uur ^wtueel 's avonds op afspraak. RA M E N DEUREN met een grote K Van onze verslaggever Temeuzen - „Als ik het dos sier zo lees, denk ik: wat een etters van kerels. Maar als ik dan de rapporten van de re classering zie, blijkt het alle maal wat genuanceerder. Toch maar goed dat er zo'n instan tie is," sprak politierechter Janssens-van Kampen giste ren op de rechtbank in Ter- neuzen. Zij had het over M. van K. uit Hulst en zijn maat A. van O. uit Sint Jansteen. De eerste stond te recht voor vijf verschillende mis drijven en overtredingen. De tweede voor zijn aandeel in één daarvan, een geval van openlijke geweldpleging. De twee waren op 23 maart 1997 om 02.00 uur 's nachts in een dis cotheek in Kloosterzande. Een van de andere bezoekers zou op merkingen en 'rare gebaren' heb ben gemaakt in de richting van Van K. Om die reden zou hij later, toen hij samen met Van O. in zijn auto zat, in de richting van de be treffende bezoeker zijn gereden. Die stak met een andere jongen en twee meisjes juist de straat over. Ofschoon Van K. beweerde dat het niet zijn bedoeling was ge weest om op hen in te rijden, schrok het viertal danig van de rakelings langs hen scheurende auto. Een van de meisjes kon ter nauwernood opzij springen. Hierop aangesproken bevestig den Van K. en Van O. later tegen het viertal dat zij in de auto had den gezeten. Een van de vier zei dat hij aangifte bij de politie zou doen en Van K. gaf hem nota be ne zelf pen en papier om het ken teken van de auto te noteren. Van O. vond dat iets te ver gaan en eiste het papiertje terug. Daar op ontstond een vechtpartij, waarbij hij en Van K. flink schopten en sloegen. Beiden werd daarom openlijke geweldpleging ten laste gelegd, maar Van K. werd bovendien beschuldigd van poging tot doodslag. Daar kwam nog eens bij dat hij dezelfde avond werd aangehouden, terwijl hij dronken achter het stuur zat, met een ademalcoholgehalte van 730 microgram, ruim drie keer te veel. Bovendien was hem op 8 de cember 1996 hetzelfde overko men (toen 705 microgram). Daar had Van K. zich toen geprobeerd uit te redden door valse aangifte van diefstal van zijn auto te doen. Met hun beider strafblad, onder andere voor mishandeling, in het achterhoofd, luidde officier van justitie Van Fessem zijn eis in. Hij achtte poging tot doodslag niet bewezen, maar wel poging tot het ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Van onze verslaggever Temeuzen - Ook wel eens midden op een zebrapad gestaan, terwijl er een auto hard aankwam en gewoon doorreed? Het overkwam J.B. uit Temeuzen toen hij nabij de Axelse Dam in zijn woonplaats overstak. „Ik was het eigenlijk alweer bijna vergeten," zei hij gisteren tegen de politierechter in Ter- neuzen. Dat was niet zo vreemd, want het was al bijna twee jaar geleden gebeurd. Op 30 november 1995 om 19.00 uur 's avonds stak B. de weg over. Halverwege sneed een auto hem de pas af. „Ik weerde me af met handen en voeten," vertelde hij gisteren. Dat ver klaarde wellicht waarom de bestuurster van de auto een doffe klap had gehoord. Maar volgens haar zat de zaak anders in elkaar. Ze had plot seling een voetganger zien op doemen. En die trapte volgens haar met zijn voet tegen haar linkerportier. Geschrokken stopte ze en bood haar excuses aan, omdat ze de man over het hoofd had gezien. Ze hadden even staan kletsen en waren tot de conclusie gekomen dat er geen schade aan de auto te zien was. Daar dacht de vrouw de vol gende ochtend blijkbaar an ders over, want zij presenteer de B. een gepeperde rekening voor het uitdeuken van het au toportier. B. voelde er niets voor om die te betalen en vond dat de rechter maar uitspraak moest doen. Dat deed zij giste ren ook, maar voor het zover was, bestempelde officier van justitie Van Fessem B.'s relaas als 'een flutverhaaT: „Het deugt niet, het is een niveau van nul. Of je springt weg óf je wordt aangereden. Je gaat je niet staan afweren." Hij eiste een voorwaardelijke boete van tweehonderd en vijf tig gulden. B. was daar aller minst van onder de indruk. „De officier vindt mijn verhaal flut. Ik vind zijn verhaal flut. Er is niets bewezen," stelde hij. Politierechter Janssens-van Kampen bleek ook zo haar twijfels te hebben. „Het kan best zo gegaan zijn, maar ik vind het niet bewezen," zei ze en sprak B. vrij. Vari onze verslaggever Axel - De gemeente Axel overweegt de invoering van een 'stadspas' die gratis is voor uitkeringstrekkers en korting geeft op diverse voorzieningen zoals de toegang tot zwembad, musea, bibliotheek en evenementen. Mogelijk biedt de stadspas ook voordeel in de winkels van de plaatselijke middenstand. Ook niet-uitkeringsgerechtigden kunnen gebruik maken van de stadspas. Zij krijgen het pasje evenwel niet gratis maar moeten daar voor betalen. De invoering van de stadspas zou de gemeente op jaarbasis tienduizend gulden kosten, te weten de kosten voor het uitdelen van de pas aan de in woners met een uitkering. De praktische uitvoering van het idee volgt nog. Het plan is geop perd in de nota Minimabeleid en Armoedebestrijding van de ge meente Axel. Uit die nota blijkt dat de gemeente het op dat vlak,in vergelijking met andere gemeenten in het land, lang niet Van onze verslaggeefster Breskens - De marechaussee heeft gisterochtend bij een routinecontrole 5000 xtc-ta- bletten gevonden. De pillen zaten in de rugzak van een 26-jarige Belgische motorrijder. Hij wordt maan dag voorgeleid bij justitie in Middelburg. De handels waarde van de inhoud van zijn rugzak is aanzienlijk. De 5000 tabletten hebben een straatwaarde van ongeveer 100.000 gulden. slecht doet. Zo is de kwijtschel dingsnorm sinds 1 januari dit jaar verhoogd van 95 procent naar 100 procent van de bij standsnorm en geeft Axel voor bijna honderd procent de volle inkomensondersteuning aan in woners met een krappe beurs. Toch vond het dagelijks gemeen tebestuur het goed het bestaande beleid nog uit te breiden en meer te doen voor de minima. De stadspas is daar een voorbeeld van, de stimulering van het vrij willigerswerk door het oprichten van een soort werkcentrale een ander. Vanuit die centrale wil de gemeente mensen die op een uit kering zijn aangewezen en niet kunnen werken, via een contract, de verplichting opleggen om vrij willigerswerk te doen. De coördi natie van de werkcentrale berust bij de gemeente. Er zijn volgens het college van burgemeester en wethouders geen noemenswaar dige kosten aan verbonden. Vrijwilligerswerk, zo redeneren B en W, kan voor sommigen een opstap naar regulier werk bete kenen. Voor anderen zal het een eindstation zijn. Maar voor die groep kan het vrijwilligerswerk een functie vervullen om midden in de maatschappij te blijven staan. De gemeenteraad stelt de nota over het minimabeleid deze maand vast. De uitvoering ervan kost ruim anderhalve ton. Dat geld komen deels uit de algemene middelen, deels uit extra steun voor de uitvoering van bijzondere bijstand van het rijk. toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. Voor Van K. had hij een fors straffenpakket in petto: honderdenveertig uur dienstver lening, een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf, een rijontzeg ging van negen maanden en een boete van vijftienhonderd gul den. Van K. werd conform de eis veroordeeld. „Uw gedrag kan niet door de beugel. Ik heb de in druk dat als u drinkt, u zomaar wat doet. En daarmee bezorgt u de politie handenvol werk," aldus de politierechter. Van O. kreeg een werkstraf van veertig uur, een week voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van vijf tienhonderd gulden opgelegd. Van onze verslaggeefster Gent - 'Proef Zeeuws-Vlaanderen', is het thema waarmee het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen deze regio aan de man en vrouw gaat brengen op de 52 ste Internationale Jaarbeurs van Vlaanderen in Gent. Deze jaarlijkse beurs is vanaf vandaag en duurt tot en met zondag 21 september. Het Toeristisch Bureau mikt dit jaar op de smaakpapillen van de naar verwachting 200.000 bezoekers van de beurs. Verscheidene agrarische bedrijven uit de regio zijn er vertegenwoordigd met ei gen gemaakte streeklekkernijen en -gerechten. Kaas bijvoorbeeld, appelsap, stroop, honing en bloemen. Gastronomisch Zeeuws- Vlaanderen wordt verder vertegenwoordigd door de Stichting Zeeuwse Vlegel, Stichting Zeeuws Keurmerk, bierbrouwerij De Halve Maan en enkele restaurants. Die zullen de regionale keuken 'aankleden' met onder meer tafelschikking. Naast de regionale gastronomie zijn ook enkele Zeeuws-Vlaamse gemeenten en VW's op de beurs aanwezig. In de Zeeuws-Vlaam se stand wordt tenslotte aandacht besteed aan de historie van de streek en aan de nieuwste toeristische voorzieningen, waaronder de wandel-, fiets- en ruiterroutes. De beurs is van maandag tot donderdag geopend van 14.00 tot 19.00 uur, in het weekeinde van 10.00 tot 19.00 uur. Op vrijdagen is de beurs dicht. V

de Stem | 1997 | | pagina 23