Couzy zweeg over gedrag blauwhelmen SCOOT DOET GOED! 'Diana was een begaafd mens' Elisabeth ontmoet het Britse volk Commando's Israël blunderen in Libanon Racistische leuzen in Roosendaalse wijk Bedrijven willen Delta water laten zuiveren OSOO 0345 AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Angolese meisjes misbruikt Hoefdieren taboe in kom Hulst Athene krijgt Olympische Spelen 2004 Wat je ook zoekt, je vindt het altijd! De Gratis Gouden Gids Lijn® W' Reg Ten Zijthoff wordt 'artistiek adviseur' Breda Blauwschelmen DE STEM n i&BUOTHggfr) V. DE STEM I3JC JAARGANG 6 KATERNEN DeBinnenkrant A2 A3/A4 AS A6 t/m A8 A8 81 t/m B3 C1 t/m C5 D1 t/m D5 Het volk houdt van deugnieten als Kluivert PAGINA 'Stadspas' voor mensen met uitkering Groep dronken rijders voor de rechter pagina Robert Long s trots op Gershwin- songs PAGINA BD1 van tong zien PAGINA fdragend metalen onderstel pt in uw bestaand ledikant, jtilatie prstelbaarheden voetborden in decoratieve Srkende Slaapkenners. '«E5JV Van onze redactie binnenland Den Haag - De toenmalige bevelhebber van de landmacht, ge neraal Couzy, wist ervan dat Nederlandse VN-militairen in An gola meisjes jonger dan 16 jaar seksueel zouden hebben mis bruikt. Hij heeft de toenmalige minister van Defensie Ter Beek echter niets verteld. lalcutta (rtr/afp) - De wereldbe- lemde religieuze Moeder Teresa gisteravond om 18.00 uur Ne- lerlandse tijd op 87-jarige leef- ijd aan een hartstilstand in Cal- utta overleden. Dat heeft een roordvoerster van haar orde deeld. De zuster leed al nige tijd aan hartproblemen. In 979 kreeg zij voor haar werk de Nobelprijs voor de Vrede, j] maart dit jaar werd zij als noeder-overste van de door haar ipgerichte Orde van de Missiona- issen van de Naastenliefde opge- door de 63-jarige zuster Nirmala uit India. I ZIE BUITENLAND - A5: Moeder Teresa, symbool van medemenselijkheid Van onze verslaggever Hulst - Het is in de ge meente Hulst voortaan verboden hoefdieren te houden binnen de grenzen van de bebouwde kom. Burgemeester en wethouders van Hulst hebben besloten zo'n verbod op te nemen in de Algemene Plaatselijke Veror dening om een wapen in han den te hebben tegen overlast die deze dieren soms veroor zaken. Bij hoefdieren moet onder meer gedacht worden aan paarden, ezels, schapen en geiten. In gevallen waarin geen sprake is van overlast of gevaar voor de volksgezond heid, kan de gemeente een ontheffing van het verbod verlenen. De nieuwe situatie betekent niet dat iedereen die binnen de bebouwde kom woont en een paard of geit heeft rond lopen meteen naar de ge meente moet om een onthef fing aan te vragen. Zo lang niemand er last van heeft, mogen de dieren gewoon in de bebouwde kom blijven rondlopen. »We hanteren in dit geval het zogenaamde piepsysteem, zegt milieu-ambtenaar R. van Damme. „Dat betekent dat we pas in actie komen als er daadwerkelijke klachten zijn." Exacte cijfers over het aantal hoefdieren zijn niet bekend, maar wel dat er links en rechts in de gemeente Hulst heel wat schapen, bokken en geiten in achtertuintjes rond lopen. Met name in de ver schillende dorpen rond de vesting. «Vooral de laatste jaren en met name in de zomer krijgen We steeds meer klachten," weet Van Damme. „Vooral «et betrekking tot stank overlast en vliegen." Maar hij benadrukt dat mensen niet al te zwaar moeten tillen aan de maatregel. Ook zag hij geen aanleiding op te treden. Dit blijkt uit een brief die minister Voorhoeve van Defensie gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin staat dat tien Nederland se officieren en onderofficieren zich tijdens de VN-vredesmissie in Angola schuldig hebben ge maakt aan seks met minderjarige meisjes, drugssmokkel, zwarte handel in diamanten en overma tig alcoholgebruik. Dat gebeurde tussen mei 1991 en juni 1997. Vijf van de beroepsmi litairen zijn nog in dienst van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marechaussee. Eén militair wordt in Nederland vervolgd voor handel in marihua na. Als het tot een veroordeling komt, krijgt hij vrijwel zeker ont slag. Anderen worden gestraft met een administratieve aanteke ning in hun personeelsdossier. Daardoor krijgen ze (voorlopig) geen promotie of opslag. Defensie kan hen niet meer tuchtrechterlijk aanpakken, om dat de termijn daarvoor al is ver jaard. Minister Voorhoeve stelt het gehele onderzoeksdossier, dat door de inspecteur-generaal der krijgsmacht is opgesteld, wel in handen van het Openbaar Minis terie. Voorhoeve stelt dat al in juni 1994 - voor zijn aantreden als mi nister van Defensie - de eerste verhalen de kop op staken over losbandigheid in de 230 man schappen tellende Nederlandse VN-vredesmaeht. De militairen ruimden onder andere mijnen in Angola. „Een Nederlandse generaal heeft daarop contact gezocht met een, Lausanne (anp) - Athene krijgt de Olympische Spelen terug. De stad waar in 1896 de eerste Spe len plaatsvonden, kreeg gisteren tijdens de stemming van het In ternationaal Olympisch Comité de voorkeur boven Rome, Buenos Aires, Kaapstad en Stockholm. Athene greep mis toen het zich kandidaat stelde voor de organi satie van de Olympische Spelen in 1996. De Centennial Games gingen toen naar Atlanta. In 2000 vinden de Spelen plaats in Syd ney. (ADVERTENTIE) laat ik zeggen, niet-Nederlandse commandant. Maar die zei dat die dingen nu eenmaal kunnen gebeuren er dat er weinig aan te doen zou zijn. Die meneer baga telliseerde de boel." Vervolgens heeft de sectie juridi sche zaken van de landmachtstaf de zaak onderzocht. Maatregelen zijn echter niet getroffen. Maar wat erger is: ook de toenmalige minister van Defensie, Ter Beek, is niet geïnformeerd door Couzy. Couzy speelde ook al een zeer omstreden rol bij de overgave van de enclave Srebrenica in ex-Jee* goslavië. Toen Voorhoeve deze zomer door de militaire inlichtingendienst werd ingefluisterd over 'geruch ten over excessen', besloot hij een diepgaand onderzoek in te stel len. Voorhoeve heeft alle aanbe velingen uit het rapport overge nomen en aan de huidige bevel hebbers doorgespeeld. Hij denkt dat daardoor de kans op herha ling een stuk kleiner wordt. De minister benadrukt dat slechts een klein deel van de Ne derlandse manschappen zich heeft misdragen. De meeste Ne derlandse blauwhelmen in Ango la hebben hun werk goed gedaan, stelt hij. In februari heeft de Angolese mi nister van Justitie personeel van de VN-vredesmacht in Angola al beschuldigd van de exploitatie van kinderen. Defensie zei toen nog over geen enkele aanwijzing te beschikken dat Nederlanders daarbij betrokken zouden zijn. In december vorig jaar publiceerde Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, een rapport waarin het blauwhelmen be schuldigde van verkrachting. Volgens dat rapport dwongen de soldaten jonge meisjes in ver scheidene landen, waaronder An gola, tot prostitutie. De nationa liteit van de militairen werd daarbij niet onthuld. ZIE OOK BINNENLAND - A4: Vredesmilitairen doodden tijd met Angolese tienerbruidjes I ZIE OOK STEM-COMMENTAAR - A4 Door Bob van Huët Londen - Koningin Elisabeth heeft gisteravond alsnog een korte hommage gebracht aan het leven en werk van prinses Diana. „Ze was een buitengewoon en be gaafd mens. Ze was altijd in staat te lachen, in goede en slechte tij den. Ze kon anderen inspireren met haar warmte en vriendelijk heid," zei de vorstin aan de voor avond van de begrafenis van haar ex-schoondochter. In strijd met protocol en traditie sprak de koningin gedurende drie minuten 'live' op alle tv-zenders. Op de achtergrond zag men de duizenden mensen voor Bucking ham Palace. In een foutloze, monotone verkla ring erkende de koningin getrof fen te zijn door de overweldigen de en wereldwijde rouw om Dia na. Ze leek te reageren op de kri tiek van de laatste dagen: „We hebben allemaal geprobeerd het (verlies) op onze eigen manier te verwerken. Het is niet gemakke lijk een gevoel van verdriet te ui ten, aangezien de eerste schok vaak wordt gevolgd door een mengeling van andere gevoelens: ongeloof, onbegrip, boosheid en zorg om de nabestaanden. (ADVERTENTIE) Vandaag nemen 8 bekende Nederlanders voor Scoot én Stichting Berenbos de telefoon op. Want voor ieder gesprek* met Erik Huizebosch, Floortje Dessing, Kees Schilperoort, Martin Gaus, Manon Thomas, Griselda Visser, Patty Brard en Danny Rook, schenkt Scoot 7 gulden aan Stichting Berenbos van Ouwehands Dierenpark. Het eindbedrag wordt morgen al overhandigd. Dus als u vandaag iets zoekt, doe het dan snel en goed via Scoot. Bel gratis SCOOT™ 0800 7007 SCOOT. DE NIEUWE VIND-SERVICE VAN NEDERLAND Zo laat financieel directeur A. de Rooij van Fri d'Or in een eerste reactie weten dat zijn bedrijf daar 'onder voorwaarden' wel oren naar heeft. Ook directeur K. Hielkema van Akzo Nobel Resins, tevens voor zitter van de Industriële Kring Bergen op Zoom (1KB), ziet posi tieve aspecten. Deze maand start Delta een on derzoek naar de haalbaarheid van een installatie, waarop meer dere bedrijven kunnen aanslui ten. Volgens het nutsbedrijf hoe ven bedrijven geen eigen zuive ringsinstallatie te hebben. Sa menwerking loont en de deelne mers kunnen de branche-vreem de waterzuivering beter overla ten aan een bedrijf dat daarvoor alle kennis in huis heeft. Delta heeft deze week een aantal grotere bedrijven rond de Theo- 8 "71 031 000225" I I I I I ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 De zachte dood van een brandende kwestie PAGINA -®+- ZATERDAG MIN. /MAX. 12/22 ZONDAG MIN./MAX 12/19 Wisselvallig Vandaag opklaringen en tot de avond droog. Zondag veel bewolking en af en toe een bui. Van onze redactie buitenland Beiroet - Het lijkt een herhalingsoefening: Israëlische comman do's die in Libanon een bliksemaanval uitvoeren, vaak vele do den achterlatend. Zo gaat het al dertig jaar. Maar gisteren is het anders verlopen. Want nu zijn de doden in het Is raëlische kamp te betreuren: er kwamen elf soldaten om het le ven, een vermiste soldaat ver moedelijk ook en er zijn vier ge wonden. De Israëliërs liepen recht in de handen van het Liba nese leger en twee radicale mos lim-eenheden. Israël is wel eens eerder de mist ingegaan in Zuid- Libanon: tussen de invasie in 1982 en de terugtrekking drie jaar later kwamen al 1261 Israë lische soldaten om het leven. Sinds 1985, toen Israel op 10 pro cent van het Libanese grondge bied een zogenaamde veiligheids zone instelde, zijn er meer dan tweehonderd doden gevallen in het Israëlische leger. De veilig heidszone werd ingesteld om Is raël te beschermen tegen aanval len van moslim-extremisten. ZIE OOK BUITENLAND A5: Israël stopt teruggave land aan Palestijnen Koningin Elisabeth spreekt met mensen die bij St. James's Palace in Londen wachten om het con doleance-register voor prinses Diana te tekenen. Na haar publieke optreden zou ze 's avonds het Brit se volk via de televisie toespreken. foto reuter Elisabeth stelde dat ze een taak had als koningin én als groot moeder. „Deze week, op Balmo ral, hebben we allemaal gepro beerd om William en Harry te helpen het verschrikkelijke ver lies te dragen dat zij en de rest van de familie hebben geleden. Een koninklijk mea culpa over vermeende kilheid leek besloten in de zin: „Persoonlijk ben ik van mening dat er lessen kunnen worden geleerd uit haar leven en uit de buitengewone en ontroe rende reacties op haar dood". ZIE VERDER BUITENLAND - A5: Rouwend publiek onder indruk van William Van onze verslaggever Roosendaal - De Roosendaalse politie zoekt met man en macht de daders die op vier verschillende plekken in de wijk Kals- donk met zwarte verf racistische leuzen en hakenkruizen heb ben gespoten op muren en een auto. „We zijn onmiddellijk een uitge- wijk reageert met afschuw op de breid buurtonderzoek gestart," racistische uitingen. Maar nie- Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Bergse bedrijven staan niet afkerig tegen over het plan van Delta Afvalwater bv om hun industrieel af valwater te laten zuiveren door de dochter van het Zeeuwse Nutsbedrijf Delta. zegt politiewoordvoerder Rob Luijten. „Daarnaast proberen we ook binnen de Turkse en Marok kaanse gemeenschap het een en ander aan de weet te komen. Of zij bijvoorbeeld groeperingen kennen die hen bedreigen of op een andere manier lastigvallen." Gisterochtend ontdekten bewo ners van Kalsdonk de leuzen. Die stonden op een muur en de voor deur van het Turks cultureel cen trum, een Turks reisbureau en een Turks bedrijf. Tenslotte ont dekte eén Turkse man dat zijn auto ook beklad was met haken kruizen. White Power Ook waren diverse keren de let ters WP, de afkorting voor White Power, op de muren gespoten. Dat de vier doelen niet zo ver van elkaar liggen en er een auto van een Turkse bewoner beklad was, zou er op kunnen duiden dat de daders de wijk goed kennen. „Maar wij zijn uiterst voorzichtig met dat soort conclusies," zegt Luijten. De leuzen moeten gisterochtend voor half zeven aangebracht zijn. Op dat moment werden bij het Turks Cultureel Centrum aan de Philipslaan de eerste bekladdin gen gezien. De politie vermoedt dan ook dat voorbijgangers of zelfs omwonenden de daders aan het werk hebben gezien. De politie heeft ook foto's van de bekladdingen genomen. „Graffiti is soms als een handtekening," zegt Luijten. De Turkse gemeenschap in de mand heeft enig idee in welke hoek de daders gezocht moeten worden. Van onze verslaggever Breda - De nieuwe statutair directeur van het Bredase Chassé Theater, Cees Lange- veld, treedt al op 15 septem ber aan. Met de gaande man, Reg ten Zijthoff, is overeen gekomen dat hij de komende jaren, met ingang van 1 no vember aanstaande, in dienst van de gemeente Breda blijft als 'artistiek adviseur'. Bovendien ligt er tussen het theater en restaurant-zalen centrum Het Turfschip een op een oor na gevilde ont- werp-overeenkomst over de uitbesteding van de theater- horeca aan dit bedrijf. Dat hebben commissarissen van het theater gisteravond be vestigd, nadat De Stem eer der deze week de directie wisseling had onthuld. In de overeenkomst met Ten Zijt hoff is geen sprake van een 'gouden handdruk', zo wordt gemeld. Zijn opvolger Lan- geveld (40) is sinds ruim een jaar zelfstandig adviseur en interim-directeur van het Theater Zuidplein in zijn woonplaats Rotterdam. (ADVERTENTIE) dorushaven in Bergen op Zoom aangeschreven, waaronder GE Plastics, Fri d'Or en Akzo. Vol doende belangstelling bij de be drijven is een voorwaarde om het project kans van slagen te geven. De Rooij van Fri d'Or merkt op dat er wel wat haken en ogen aan het plan zitten. Want als het be drijf de waterzuivering afstoot moet de Delta de garantie geven dat de bedrijfsvoering niet in ge vaar komt. Ook moet het finan cieel aantrekkelijk zijn en moe ten er zekerheden worden gege ven over de kostenontwikkelin gen in de toekomst. Hij stelt dat in ondernemingsland de trend al jaren geleden is inge zet om vreemdsoortige activitei ten af te stoten. Zo runt bijna geen onderneming meer de eigen kantine maar is die taak overge dragen aan specialisten. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afscfVijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro 97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres.- Postcode:.Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Zr

de Stem | 1997 | | pagina 1