DE STEM Het volk houdt van deugnieten 'Wat wij buiten het veld doen, gaat de mensen geen flikker aan' JBE Specialisten B1 -/ T M A C H T in geluid-, licht-, effect-, communicatie- apparatuur liesbosslraat 14 - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Hen vliegen op de F16 of één van de danwel Onbepaalde Tijd (VWO). testen, veel afzien en een milita|re /raagt die aan. Tenminste 17 en nie Geen bril of contactlenzen. Dipl°ma' ren. Je doel: Je grenzen verleggen en baan om de aarde. Het is dat NAC en RBC allebei met een schitterende start aan een veelbelovend seizoen begonnen zjjn. Anders zou je bijna gaan denken dat ze, om het gekloot op Het veld te verdoezelen, op zoek jjn naar publicitaire bliksemaflei ders. Bij RBC schijnen ze een eigen ver sie van een satansmis op een West-Brabants altaar opgevoerd te hebben, terwijl ze bij NAC nog (teemdere streken uithalen. Waar links en rechts steeds idiote re bedragen worden betaald voor spelers die een half jaar la ter met hetzelfde contract hun gat afvegen, probeert NAC de koffiejuffrouw van Willem II te versieren. Ion van der Meer heeft met een hand op het hart verklaard dat het niks met oud zeer tussen Breda en Tilburg te maken heeft. Zou die nou écht denken dat iemand dat zou durven vermoeden? Dat wij zó stom zijn om aan te nemen dat met het enteren van die koffiejuf in één klap het verlies goedgemaakt wordt van alle jeugdspe lers die in de afgelopen tien jaar door Willem II voor de neus van NAC weggekaapt zijn? Alsjeblieft zeg, bespaar ons die onzin en laat die Kruikezeikster lekker zitten waar ze thuishoort. Zo'n bejaard monument moet je niet verplaatsen, afgezien van het feit dat er iemand uit Gilze, of Rij en of Huiten, naast haar in het spelershome gezet zou moeten worden om de bestellingen van Bredaas naar Tilburgs te vertalen. Ik heb het mens vorige week op de televisie gezien en ze leek me qua uitstraling een verrekte aar dig wijf, lekker spontaan en zo, alles recht uit het hart, maar ik verstond alleen geen moer van wat ze zei. Bovendien heb ik een wedden schap lopen en die kan ik nooit winnen als ze in Breda komt tap pen. Ik heb er een krat bier op ge let dat Co Adriaanse de eerste trainer in Nederland wordt die in de machtsstrijd met een koffiejuf frouw aan het kortste eind trekt en voor de winterstop de laan uit vliegt. Op wie er bij RBC gaat sneuvelen, durf ik geen weddenschap af te sluiten, behalve dat daar binnen kort óf iemand buitengegooid wordt, óf de eer aan zichzelf houdt. Maar wie? Knobel of Poortvliet? Dat lijkt me een aar dig geval van fifty-fifty en daar valt bij een bookmaker geen stui ver aan te verdienen. Het enige waar je donder op kunt zeggen, is dat daar iets moet gebeuren. Al was het maar omdat een voetbal tabloid de afgelopen week het vuur aardig heeft opgerakeld door over niks een hoop heisa te maken en nou is de boot aan in Roosendaal. Om wat? Om niks... Ik kan me nog levendig herinne ren hoe ik ooit met een handvol vrienden in het kattenkwaad ach terin twee Kevers, waarin de Bre dase politie zich toen nog ver plaatste, naar het politiebureau op de Markendaalseweg ben ver voerd. Aldaar kregen we een donderpreek van een hele grote en zwaar besnorde brigadier. We werden daarna een paar uur op gesloten, want wat we gedaan hadden, was niet mis. Om te be ginnen gespijbeld en daarna in een kerk het orgel bespeeld, de klokken geluid, het Maria-beeld een NAC-shirt aangetrokken, een «es miswijn soldaat gemaakt en de sigaren van Kees de koster op gerookt. Foei! Schande! We lummels van RBC hebben on geveer hetzelfde uitgehaald, ter- vijl er geloof ik ook nog iets ka- P°t gevallen is. Weet ik veel wat, en bet interesseert me ook niet. Net is over, zeker omdat daarna een flink bedrag in het offerblok annex doofpot gepropt is. Jan Poortvliet, in een ultieme poging om alle vooroordelen aangaande wuwsezuunigheidvoor eens en ,(|or altijd uit de wereld te hel- Pen, schijnt zelf vier rooie ruggen gelapt te hebben, ledereen tevre- ?en, geen klacht ingediend, RBC Id toekomst weer van harte wkom bij de volksabdij, over ^en Vergeten en vergeven die kvi/a- ffgensstreken. Waar het hier om is dat het bestuur van RBC eigert in te zien dat het niks nrdt zolang Poortvliet én Kno- rliaan hetzelfde roer staan te t Poortvliet krijgt zo geen tsoenlijke kans om zich als trai- van "bc te ontplooien. Het ze9 'k niet' want dan miart Knobel een advocaat op lb dak. Ik vraag het me dus ™ar gewoon af. Zou Knobel de n„ j roat zijn die geklikt heeft dat voetbalroddelblad? Léon Krijnen Het is altijd, zo geweest dat 'de slechte jongen' geliefder was dan de brave Hendrik. Misschien wordt Kluivert vanavond wel massaal toegejuicht. De hele week ging het om die ene vraag: mag Kluivert eigen lijk wel in Oranje spelen na zijn misdragingen? Pagina's zijn erover geschreven. Lezen, rondwandelen in Noord wijk en praten met Kluivert en an deren geeft een waarheid met vele kanten. Vast staat dat het volk houdt van deugnieten. Vast staat ook dat de sterren in dit leven geheel eigen defini ties van normaal en abnormaal gedrag hebben. Niets lijkt evenwel normaal als het gaat om de relatie tussen publiek en vedette. Misschien dat Pa trick Kluivert vanavond dus wel stormachtig wordt toege juicht. Door Henri van der Steen Worden jongens als Patrick Kluivert wel goed begeleid door hun clubs? Penning meester Van Os van Ajax zegt: „Het pro bleem met die jonge knullen is dat ze op eens zo excessief rijk worden en daar in hun eigen sociale omgeving nauwelijks op voorbereid kunnen worden. Wij doen er alles aan, maar ik vind dat er op dat vlak ook wel eens wat meer door de zaakwaarnemers gedaan mag worden." Die zaakwaarnemers komen echter met een verhaal dat weinig vrolijk stemt. Rob Jansen, de bekendste van allemaal, ziet bij alle topvoetballers ergens in de carrière de verbittering groeien. „Ik zie het gebeuren en ik kan het niet stoppen. Ze ontwikkelen allemaal een min of meer kille blik op de maatschappij. Hun vriendenkring wordt' in de loop van de carrière steeds kleiner." Richard Smith, mentaal begeleider van topsporters: „Bij allejongens die in kor te tijd veel geld gingen verdienen, heb ik een gedragsverandering gezien. Ze gaan rare dingen zeggen, willen hun oude vrienden niet meer zien. Daar is niks aan te doen, je kunt alleen maar hopen dat ze weer een evenwicht vinden." Het publiek wil in eerste instantie actie. Fout begaan: straf! Kluivert moest dus maar even niet worden geselecteerd voor Oranje. Datzelfde publiek is echter ook gefascineerd door deugnieten als Klui vert. Het moet de reden zijn dat Nike juist graag in zee gaat met snelle, wilde types. Zouden ze bij Adidas, om een suc cesverhaal te imiteren, daarom bij Klui vert terecht zijn gekomen...? Van Hanegem Het is ook altijd zo geweest dat 'de slechte jongen' geliefder was dan de bra ve Hendrik. Een rare snijboon als Van Hanegem is altijd populairder geweest dan de rustige, wat saaie Van der Kuij- len. Zo zag het volk liever de briljante maar ook lastige Cruijff dan de keurige Klaas Nuninga. En maakte Wim Jansen in zijn loopbaan meer emoties los dan Neeskens? Afwijkend gedrag werd vroeger wel aangepakt, hard zelfs. Er was de inter national die een seksuele affaire begon met de vrouw van de bondscoach; nooit meer werd de speler geselecteerd. Er was de international die op een trip bij een andere international een gouden kettinkje pikte; nooit meer werd die voetballer uitgenodigd bij Oranje. Bru taal zijn tegen de bondscoach, weigeren rechtsback te spelen omdat je liever stopper staat, kritiek uiten op de tac tiek: het was voor bondscoaches reden om hard in te grijpen. Met de tijd veran dert de moraal. Daarbij schijnt de Oran je-voetballerij in contact te staan met twee soorten moraal: de Hollandse en de Surinaamse. Een interview in NRC Handelsblad met de moeder van Patrick Kluivert geeft in dat opzicht te denken. Lidwina Klui vert: „Patrick was 20 toen hij verhuisde. Hij wilde zelf niet weg, hij had het goed in huis, alles werd voor hem gedaan. Maar de andere kant zat te dwingen. Sinds hij met dat meisje is, gaat alles mis. In onze cultuur is het zo: zolang je niet getrouwd bent, ga je het huis niet uit. Mijn oudste zoon Renato (31) is ook niet getrouwd en woont ook nog thuis. Maar Patrick heeft de Hollandse manier aangenomen." Orgie Moeder Kluivert is verdrietig. Begin dus niet tegen haar over het ongeluk waar voor Kluivert werd veroordeeld of de or gie met het 20-jarige meisje die uit mondde in een niet succesvolle aangifte van groepsverkrachting. Moeder Klui vert steunt haar zoon. De voetballer mag te hard hebben gereden, indertijd, maar een auto die plotseling de weg op komt, kun je niet ontwijken. „En dat meisje, ach, ga toch weg. Een meisje dat met vier jongens meegaat, dat vraagt toch om problemen? Zij wilde zelf met hem meegaan. Patrick kan tien meisjes aan elke vinger krijgen, dan gaat hij haar toch niet verkrachten? Een meisje van twintig dat met vier jongens de taxi in stapt. Dat is toch belachelijk. Antilli aanse meisjes doen dat niet. Of je moet een hoer zijn." Bovendien is Patrick niet getrouwd, dus is hij vrij, aldus moeder Kluivert die buiten beschouwing laat dat Patricks vriendin ten tijde van het seksfeest hoogzwanger in het ziekenhuis lag. Moraliseren heeft echter geen zin, ook niet voor trainers en begeleiders. Hans Westerhof, bij Ajax verantwoordelijk voor de jeugdopleiding en een man met naam als het gaat om het begeleiden van voetballers, is realist. „Finidi George is puur voor het geld bij Ajax weggegaan. Van dat geld onderhoudt hij een hele volksstam in Nigeria. Moet ik tegen zo iemand zeggen dat geld niet belangrijk is?" Westerhof onderkent anderzijds het probleem. „Ze doen dingen die niet door de beugel kunnen en denken dat ze het goed kunnen maken door drie goals te scoren." Een goed gesprek over lusten en lasten in het topvoetbal zat er deze week in Noordwijk niet in met Patrick Kluivert. Tijdens de persconferentie werd hij ge steund door vriend Clarence Seedorf, die de meeste vragen voor hem opving. Het had vermakelijke maar weinig in formatieve mini-gesprekjes als deze tot gevolg. Verslaggever: „Kunnen jullie deze zaak van je afzetten?" Seedorf: „Wij wel. De vraag is of jullie het kunnen." Hele pagina's werden er intussen aan de zaak gewijd. De ene verslaggever opper de dat het verstandig zou zijn Kluivert in de basis te zetten om te voorkomen dat hij - als invaller- alleen een war ming up moet doen. „Dat is vragen om extreme reacties. Negatief en positief." Een andere verslaggever: „Het kan zelfs resulteren in vechtpartijen tussen pro- en anti-Kluivert aanhangers op de tri bune." Vroeger misdroegen voetballers zich ook, de entree van het Grote Geld lijkt echter de gekte aangewakkerd te heb ben. Bondscoach Venables van Enge land moest zich vorig jaar buigen over de vraag of hij zijn ster Gascoigne nog wel kon oproepen nadat die zijn vrouw weer eens had mishandeld. Zijn opvol ger, Glenn Hoddle, besliste deze week de jonge Rio Ferdinand uit de opstelling te gen Moldavië te schrappen. Het acht tienjarige talent van West Ham was vo rige week met vrienden gaan vieren dat hij voor het eerst was geselecteerd voor de nationale ploeg. Dronken raakte Fer dinand 's nachts betrokken bij een auto ongeluk, waarvoor hij twee dagen later al werd veroordeeld. Het zijn affaires die misschien iedereen kan overkomen, al heeft Richard Smith wel een verklaring voor zijn eigen stel ling dat auto-ongelukken wel erg veel vuldig voorkomen bij jonge topvoetbal lers. „Simpel: die jongens kunnen zich te jong met te weinig rij-ervaring een te snelle auto permitteren." Dik in het krijt Misschien was het toch wel de weg van de minste weerstand om Patrick Klui vert te selecteren voor de interland Ne- derland-België van vanavond in Rotter dam. Het was weinig principieel, laat staat idealistisch, maar in elk geval wel slim van bondscoach Hiddink: de speler staat voorlopig dik bij hem in het krijt, bovendien maakt Hiddink een beste beurt bij de groep donkere jongens van Oranje, bij wie hij het even verpest had door Edgar Davids uit Oranje te zetten en houden. De spelers van Oranje hoef je niet naar een mening te vragen, ze lijken totaal niet geïnteresseerd in zaken de ethiek betreffende. Bergkamp: „Het wordt pas een probleem als iemand dronken of sto ned op de training verschijnt. Dan ko men er meteen vragen uit de spelers groep." Van Hooijdonk is nog explicie ter: „Eigenlijk vinden alle spelers het zelfde: wat wij buiten het veld doen, gaat de mensen geen flikker aan." Anderen menen dat pas over mogelijke sancties tegen een speler te praten valt, als een rechter tussenbeide is gekomen. Weer anderen verwijzen naar het toch goede karakter van Kluivert. Zijn zaak waarnemer Sigi Lens zegt: „Patrick is een goede jongen." Moeder Lidwina: Pa trick is heel lief. Te lief." Sigi Lens: „Het beeld dat van hem wordt geschetst, doet hem geen recht. Hij is volwassen, geloof me." Alles overziende blijft onbekend hoe de reactie zal zijn vanavond. De kans lijkt echter klein dat Kluivert zal worden uit gefloten. Misschien wordt de spits wel massaal toegejuicht. De gemiddelde supporter van het Nederlands elftal is immers een provinciaal in oranje overall en op oranje klompen die naar de Kuip komt om te zingen en te hossen en te flierefluiten. Niet om te fluiten.

de Stem | 1997 | | pagina 13