H Rommelt flink binnen D66-fractie Parijse Koiiin volks w bedwiil Familie Gumüs moet Nederland binnen vijf dagen verlaten Ben Crul: 'Keuze voor euthanasie vaak onverantwoord vroeg' Jeugddebat geopend CDA lijkt afstand te nemen van de boeren Ruzie over programma Nijmeegse professor vindt dat artsen te weinig van pijnbestrijding afweten: DE STEM COMMENTAAR Typisch Nederlands BINNENLAND KORT Negen jaar geëist voor gijzeling VSB-bank Nader onderzoek naar zaak-Etiënne U. Studenten kraken plan studiefinanciering 'Politiechef was leider drugsbende' Borst tegen wilsverklaring vooraf 'OM werkte informatie zaak Lancée weg' Meer fraude met AAW en WAO Yvonne van Gennip op CDA-lijst Haarlem 0ESTEM Elisabeth spreel Diana zou zijn Verschenen' I I I I I VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997" Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kleermakers gezin Gümüs moet binnen vijf dagen het land verlaten. Po gingen dat te voorkomen, lie pen gisteren in de Tweede Ka mer stuk op onenigheid tussen de partijen die Gümüs steun den. Een voorstel van PvdA en D66, die de regels voor ingeburgerde ille galen wilden verruimen, werd met een tamelijk rui me meerderheid verworpen: 68 stemmen voor en 74 tegen. Ook een andere motie die de familie Gümüs in Neder land had kunnen houden, inge diend door de kleine christelijke fracties GPV en RPF, haalde het niet. In dat laatste voorstel werd uit sluitend een uitzondering ge maakt voor het gezin uit de Am sterdamse wijk De Pijp. PvdA en D66 vonden dat niet eerlijk tegen over andere 'witte illegalen'. Op merkelijk was dat vier PvdA'ers, onder wie de Amsterdamse Ka merleden Oudkerk en Sterk, de motie van GPV en RPF wèl steun den. „Een emotionele stem", zei Sterk in een toelichting. Na afloop van de hoofdelijke stemming, waarvoor GroenLinks- Kamerlid Sipkes speciaal uit Afri ka was overgevlogen, maakten met name PvdA en GPV elkaar bittere verwijten. Een teleurge stelde PvdA-fractievoorzitter Wallage zei dat de kleine christe lijke fracties 'onrecht hadden ver oorzaakt' door de motie van D66 en PvdA niet te steunen. Van Mid delkoop (GPV) reageerde woe dend: „Een schandelijke opmer king. Wallage toont zich een slecht verliezer." WD-leider Bolkestein op zijn beurt hekelde de 'valse verwach tingen' die D66 en PvdA de afge lopen maanden in de publiciteit hebben gewekt. Hij wees erop dat kabinet en Kamer in 1995 duide lijke regels hebben opgesteld. Ille galen die kunnen aantonen min stens zes jaar wit te hebben ge werkt mogen in Nederland blij ven. Gümüs voldeed duidelijk niet aan die eis. Hij komt niet verder dan twee jaar en tien maanden. Bolkestein: „Regels zijn regels. De Kamer moet niet bezwijken onder de druk van één enkel geval. Volgens staatssecretaris Schmitz (PvdA, Justitie) heeft de familie Gümüs tot woensdag de tijd Ne derland vrijwillig te verlaten. „Daarna wordt overgegaan tot ge dwongen uitzetting." De staatsse cretaris beloofde echter dat een en ander 'op een zo menswaardig mogelijke manier verloopt'. Ed van Thijn liet gisteravond we ten zich over zijn lidmaatschap van de PvdA te beraden naar aan leiding van de kwestie kleermaker Gümüs. rfr\ Door Paul Kokke Den Haag - Het loopt niet lekker bij D66. Nog steeds verbijten de D66-Kamerleden hun woede over de onheuse aanvallen van coalitiepartner WD op hun oogappel, de minister van Buiten landse Zaken Hans van Mierlo. Maar ook intern loopt het verre van soepel. Inde partij is een fikse discussie ontbrand over het concept-ver kiezingsprogramma en verloopt de reorganisatie van het partij bureau verre van vlekkeloos. Dë altijd zo olijke democraten hebben moeite om echt volwas sen te worden. Zo is de begin dit jaar benoemde directeur van het partijbureau bezig om de bu reau-organisatie te professiona liseren. Zij het niet tot ieders ge noegen. De directeursbenoeming was op zich al omstreden omdat partijvoorzitter Tom Kok per se iemand van buiten de partij wil de. De tientallen D66-leden die op de vacante functie hadden ge solliciteerd, kregen nul op het re- kést. Hét partijbureau draaide tot voor kort voor een groot deel op de inzet van 'onderbetaalde vrij willigers die moeilijk te sturen waren', aldus D66-kringen. Daar komt nu een einde aan. „D66 was vfoeger een te lieve club", menen ingewijden. „Als iemand op het partijbureau een fout maakte, moest je eerst zeggen dat'ie het töfch goed gedaan hdd:'Want an ders kwamen er tranen. Daarna mocht je het pas over de fout zelf hebben. Dat kan niet meer bij een professionele partij. Je kunt mensen niet laten flierefluiten." Huiveren Andere D66'ers huiveren bij de gedachte aan een strak geleide partijorganisatie, waar geen ruimte meer is voor een lach en een traan. „Professionalisering is prima, maar niet ten koste van de eigenheid van de partij. D66 heeft altijd een iets losse struc tuur gehad. Daarmee onderschei den we ons van de andere par tijen." De recente aanstelling door het partijbureau van een full-time partijvoorlichter heeft op zijn beurt bij de D66'ers in de Tweede Kamer (parlementariërs en me dewerkers) de nodige twijfels op geroepen. Zij zijn bang dat het partijbureau een meer eigen koers gaat varen, los van de Ka merfractie, tot dusverre met Van Mierlo het politieke hart van de partij. Partijvoorzitter Kok wordt door de fractie nauwelijks serieus ge nomen. Men ziet in hem een on geleid projectiel, twijfelt aan zijn politieke gevoel maar vreest te gelijkertijd voor de grote brok ken die hij daardoor kan veroor zaken. Eerder maakte Kok in de D66-Kamerfractie grote commo tie los door in een interview te verklaren dat fractievoorzitter Wolffensperger in de komende verkiezingscampagne geen pro minente rol hoefde te spelen. Ergernis Los daarvan speelt de ergernis bij de Tweede-Kamerfractie over de inhoud van het concept-ver kiezingsprogramma. Sommige onderdelen van dat concept wor den simpelweg als ridicuul be stempeld, zoals het voorstel om de Verenigde Naties te financie ren uit een extra heffing op vlieg tickets. Mét opgetrokken Wehk- brauwen wordt voorts gekeken naar het idee om het aantal mi nisteries fiks terug te brengen door ze samen te voegen. Ook pleit de commissie die het con cept heeft geschreven voor het instellen van een soort super-ka binet, dat slechts uit zeven tot negen ministers zou moeten be staan. D66-kamerleden betitelen het concept als volslagen onhaal baar en irreëel. Fractie, programmacommissie en hoofdbestuur beraden zich ko mend weekeinde in Oudenbosch over het concept-verkiezingspro gram. Voorzitter Kok moet alle neuzen dezelfde richting uit zien te krijgen. In oktober stellen de leden het programma definitief vast. Staatssecretaris Erika Terpstra opende gisteren in Utrecht het Nationale Jeugddebat door de websitedaarover aan te klikken. Jon geren die aan het debat meedoen, kunnen via internet vragen over diverse maatschappelijke onderwerpen beantwoorden. foto wfa Van onze Haagse redactie Den Haag - „Geen sprake van," antwoordt CD A-Ka merlid en landbouwspecialist op de vraag of het CDA bezig is afscheid te nemen van zijn boerenachterban. De Brabantse gedeputeerde Pie- ter van Geel, tevens vice-voorzit- ter van de commissie die het CD A-verkiezingsprogramma schrijft, opperde in Trouw een hardere aanpak van boeren en automobilisten vanwege de mi lieu-overlast die ze veroorzaken. De uitspraken van Van Geel ü- lustreren de discussie binnen het CDA over de economische groei versus het milieu. De laatste ja ren heeft de Tweede Kamerfrac tie van het CDA steeds gehamerd op investeringen 'in beton en as falt', maar een groeiend deel van de partij zet daar nu vraagtekens bij. De uitlatingen van Van Geel, hoewel omgeven door de nodige nuances, zijn des te opmerkelij ker, omdat het CDA zich in het verleden liet kennen als een warm pleitbezorger voor de boe renstand, waarmee de partij van oudsher hechte relaties onder houdt. Van Geel wil ondermeer de uit stoot van vervuilende stoffen in de landbouwsector terugbrengen tot 'proporties die binnen de grenzen van de zelfreinigende werking van het water, de lucht en de grond vallen'. Maar, zegt CDA-Kamerlid Van der Linden, „van het pakken van de boeren wil ik absoluut niet weten. De land- en tuinbouw is nog steeds de belangrijkste sec tor van de Nederlandse econo mie. De opstelling van het CDA tegenover de boeren en tuinders is duidelijk. De intensieve vee houderij en de tuinbouw moeten inderdaad geherstructureerd worden. Maar wel op een manier dat zo'n aanpassingsproces haal baar en betaalbaar moet zijn. Geen koude sanering zoals mi nister Van Aartsen nu met de varkenssector wü, maar met een uitgestoken, warme hand." Van Geel vindt verder dat de vee teelt straks aan vier vereisten moet voldoen. „Zij moet blijven binnen de beperkingen die de eis van een schoon milieu oplegt, bo vendien voldoen aan de voor waarden van een goede ruimte lijke ordening, diervriendelijk zijn en veterinair verantwoord." Boeren die zich aanpassen, kun nen hun veestapel houden. „Aan de andere kant moeten we ook klip en klaar tegen de boeren zeggen dat als zij niet aan de ei sen voldoen, zij een korting op hun veestapel tegemoet kunnen zien," aldus Van Geel. Volgens Van der Linden zijn de uitlatingen van Van Geel vooral bedoeld voor boeren die het niet zo nauw nemen met de zorg voor het milieu. „Wij hebben vorig jaar al gezegd dat de knoeiers moeten worden aangepakt. Wij kunnen niet dulden dat 98 pro cent van de boeren zijn zaakjes keurig op orde heeft, maar dat twee procent zich er niks van aantrekt. Want die verpesten het voor de rest." Het CDA-Kamerlid zegt dat de sector zich al suf investeert. „Per jaar wordt er tussen de 700 en 800 miljoen gulden gestoken in milieuvriendelijkere en dier vriendelijkere productiemetho des." De automobüist moet volgens Van Geel meer gaan betalen voor de maatschappelijke schade die hij met zijn rijgedrag aanricht. Dé'Vice-voorAttëf'Vaii'dè1 CDA- programmacommissie doelt niet allëèn op de éëKafle ^dïf'Het mi lieu, maar ook op de kosten die bijvoorbeeld het aantal verkeers- gewonden jaarlijks met zich meebrengt. Daarentegen moet het openbaar vervoer fors goed koper worden. De Tweede-Ka merfractie van het CDA heeft zich echter onlangs nog met hand en tand verzet tegen de verho ging van de benzine-accijns. CDA-kamerlid Gerd Leers toont zich nogal kritisch over de stand punten van Van Geel. „Van Geel zet teveel in op het prijsmecha nisme en niet op de kwaliteit. Volgens mij kijkt de consument niet zozeer naar de prijs van het vervoer, maar naar de beschik baarheid en bereikbaarheid er- Ben Crul is sinds kort echt prof in de pijnbe strijding. Deze week hield hij zijn eerste rede als hoogleraar pijnbe strijding aan de Katho lieke Universiteit Nij megen. Een vraagge sprek over leven en lij den. f Door Mick Salet Nijmegen - „Het denken over de dood is de laatste vijftig jaar in grijpend veranderd. De slinger slaat nu door naar één kant en zal weer naar de andere kant moeten: de kant waar het leven heilig is, de kant waar het leven gekoesterd wordt." „Het is verontrustend, maar er wordt meer dan eens tot euthana sie besloten zonder dat alle moge lijkheden van pijnbestrijding overwogen zijn." Prof.dr. Ben Crul, 56 jaar, is een pijnbestrijder die, wijzend op we tenschappelijk onderzoek, stelt dat artsen pijn vaak onvoldoende en ondeskundig behandelen. Daardoor lijden patiënten niet al leen onnodig, maar zou ook vaak onverantwoord vroeg voor eutha nasie worden gekozen. Dé nieuwe Nijmeegse hoogleraar hekelde deze week in zijn oratie de praktijk van pijnbestrijding en euthanasie in ons land. „Eerst moet een volledige pijnbe- Prof.dr.B.Crul is sinds kort hoogleraar pijnbestrijding aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. foto do visser strijding tot het normale basis pakket van iedere arts behoren. Pas daarna kunnen we verder over de plaats van euthanasie gaan discussiëren. Euthanasie mag nooit de gemakkelijkste weg zijn of zelfs maar lijken. Hoeveel stopt u in de collectebus van het Koningin Wilhelmina- fonds? „Een bescheiden bedrag. Ik lever mijn bijdrage op een andere ma nier. Door een betere pijnbehan- deling van patiënten met kanker. Ik heb er altijd onvrede mee gehad dat bijna alle aandacht gaat naar het bestrijden van kanker en niet naar het bestrijden van pijn bij kankerpatiënten voor wie geen genezing is gevonden. Het bestrij den van kanker in de toekomst is belangrijk, maar het bestrijden van pijn die kankerpatiënten nü hebben, vind ik niet minder be langrijk." Lijden kankerpatiënten vaak on nodig pijn? „Ja. De pijn van kankerpatiënten wordt vaak niet naar behoren be handeld." Hoe komt dat? „Om te beginnen hebben veel art sen onvoldoende kennis paraat. In de opleiding heeft pijnbestrijding een ondergeschikte plaats. Verder zijn artsen vooral gericht op de ziekte zelf. Het ligt ook aan de pa tiënten. Die willen de dokter vaak niet lastig vallen met hun pijn. Ook denken ze soms onterecht: als ik nu met pijnstillers begin, dan is er straks niets meer als de pijn echt ondraaglijk wordt." Geldt dat alleen voor kankerpa tiënten of lijden andere patiënten ook onnodig vaak pijn? „Het behandelen van pijn is over het algemeen ontoereikend. Het is bijvoorbeeld best mogelijk om de pijn die patiënten na een operatie hebben, volledig te behandelen. Maar dat vraagt nogal wat van een ziekenhuis, want het bestrij den van pijn is méér dan het ver strekken van pijnstillers." Weet u een begrotingspost waar de ziekenhuisdirectie iets kan weghalen voor een betere pijnbe strijding? „Nee, want dan moet je in de kerntaken van het ziekenhuis gaan snijden. Dat kan niet. Dus zeggen ze: laat de patiënten na een operatie maar even op hun tanden bijten." In uw oratie zei u dat morfine niet sluipenderwijs mag worden gebruikt als middel voor eutha nasie. Bent u bang dat deze pijn stiller vaak verkeerd gebruikt en zelfs misbruikt wordt? „Ja. Soms is morfine, ondanks al le geavanceerde methodes, het enige middel om de pijn van een patiënt effectief te bestrijden. Daar is niets op tegen. Dan wordt morfine primair voor pijnbestrij ding gebruikt. Het blijkt echter dat morfine ook wordt gebruikt om, onder het mom van pijnbe strijding, het levenseinde van pa tiënten te bespoedigen. Dat vind ik misbruik. Dat noem ik geen pijnbestrijding, maar euthanasie. Het onderzoek 'Euthanasie en an dere medische beslissingen rond het levenseinde' geeft aan dat dit wel negentienhonderd keer per jaar gebeurt. De vraag is of dat al tijd op uitdrukkelijk verzoek van patiënten en familie gebeurt. We ten ze wat de arts doet? Weten ze wat de consequenties zijn? Weten ze dat er alternatieven zijn? Het recht op zelfbeschikking houdt in dat mensen in een termi nale fase niet alleen kunnen kie zen voor een kunstmatige dood, maar ook voor de mogelijkheid om hun leven - met pijnstillers en andere palliatieve zorg - uit te le ven en zo waardig mogelijk af te ronden. Het zou goed zijn wan neer artsen een euthanasieverzoek vóóraf zouden moeten laten toet sen door een pijnteam: zijn alle mogelijkheden van pijnbestrij ding en palliatieve zorg wel be nut? Ik kan me patiënten herinneren die om euthanasie vroegen omdat ze zo'n verschrikkelijke pijn had den. Als ik die mensen dan vroeg of ze bij hun verzoek zouden blij ven als ik de pijn onder controle zou krijgen, dan zeiden ze nee. En het is meestal wel mogelijk om de pijn onder controle te krijgen. Met een zenuwblokkade, met een pijn- pompje of met een andere moder ne methode. Maar dat vraagt wel wat van een arts. Het kost meer moeite, meer tijd en meer geld. Het is een makkelijker om te zeg gen: 'We geven u wel morfine..."' U zei in uw oratie dat de instelling van de leerstoel pijnbestrijding de K van Katholieke Universiteit Nij megen een eigentijds en geloof waardig accent geeft. Hoezo? „Pijnbestrijding is meer dan tech niek. Pijn heeft lichamelijke, psy chische en spirituele dimensies. Pijnbestrijding omvat heel de mens. Als mensen bijvoorbeeld angstig zijn, dan hebben ze meer pijn. Dus moet je ze in rustiger vaarwater proberen te brengen. Door met ze te praten. Door naar ze te luisteren. Als je dat soort steun geeft, als je zin aan die laat ste fase geeft, dan blijkt de pijn ook een stuk beter te dragen. En als je er dan óók nog eens pijnstil lers bij geeft, dan gaat het vaak heel goed. De ontwikkeling van pijnbestrijding en andere pallia tieve zorg past in de lange traditie van de christelijke cultuur, waar in mensen zich, geïnspireerd door de charitasgedachte, altijd barm hartig over de stervenden hebben ontfermd. Met respect voor het le ven." DE ONTKNOPING van een klassiek treurspel kenmerkt zich traditions door twee zaken: louterende helderheid en persoonlijke tragiek. afloop van de zaak Gümüs lijkt op zo'n drama. Enerzijds is er nu duidelijkheid en continuïteit in het beleid ten aanzie, van 'witte illegalen', doordat de oorspronkelijke afspraken niet opge rekt zijn. Anderzijds is de naderende terugkeer of uitzetting van defj. milie Gümüs niet anders te benoemen dan een tragedie. Het ge# heeft twee schoolgaande kinderen, van wie er een zelfs nog nooit it Turkije geweest is. Wat deze gedwongen breuk in hun opleiding opvoeding en wat deze ruwe ontworteling uit hun omgeving be kent, laat zich eenvoudig indenken. Maar nog tragischer is het dat het aspect inburgering, waarop zo dj nadruk wordt gelegd als het over allochtonenbeleid in zijn algemeen, heid gaat, in de afweging van de Kamerleden geen zwaardere to heeft gespeeld. De familie Gümüs bleek, in tegenstelling tot veel Uj. Ie vreemdelingen, behoorlijk verankerd in de Nederlandse en zekerde directe Amsterdamse omgeving. Dat dit argument geen meerderheid in de Kamer heeft weten te bewerkstelligen, is betreurenswaardig. In de Kamer is een goede discussie gevoerd. De democratische besiuit- vorming dient zodoende gerespecteerd te worden. Maar het is deson danks meer dan jammer dat, waar er in de Kamer feitelijk een meer- derheid voor verlening van een verblijfstitel bestond, dit niet tot uit drukking is kunnen komen in een stemmenmeerderheid. PvdA en D66 stelden zich, volkomen juist, op het standpunt dat de Ka- mer niet over individuele burgers gaat, maar over beleid. Over een spe ciaal geval Gümüs wilden zij daarom niet spreken. Christelijk rechts, dat meer hecht aan strikte interpretatie van regels, was zo onder de in druk van de argumenten in deze concrete zaak dat men barmhartig heid voor wet wilde laten gaan. Voor een incidentele uitzondering voelde deze partijen daarom wel, voor een ruimere lezing van de voor schriften niet. Het is meer dan tragisch dat de familie Gümüs de dupe is moeten wor den van deze zo typisch Nederlandse tegenstelling. Een meerderheid wilde Gümüs en de zijnen tegemoet komen en toch lukte het niet, om dat rekkelijken en preciezen elkaar niet konden vinden over de keuze van het principe volgens welke dit moest geschieden. Jammer voor de Kamer, een ramp voor de familie Gümüs. Dordrecht - Voor de rechtbank in Dordrecht is gisteren negen jaar gevangenisstraf en tbs geëist tegen de man die op 25 maart in Dordrecht vijf mensen gijzelde in de VSB-bank. De straf is ook bedoeld voor de overval van een bank in Zwolle die de 34-ja- rige Hagenaar A.T. een jaar eerder zou hebben gepleegd. De verdachte verklaarde zich niet meer te herinneren of hij die overval in Zwolle heeft gepleegd. „Banken overvallen was zoiets als boodschappen doen. Kan, dat ik die bank heb overvallen." Amsterdam - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren bepaald dat er in de strafzaak tegen het vermeende drugssyndicaat van Etiënne U. nader onderzoek moet komen. Van de zeven verdach ten die met U. terechtstaan bepaalde het college dat er één moet worden vrijgelaten. De advocaten van de verdachten hebben betoogd dat de Haar lemse officier van justitie mr. I. Gonzales, leidster van het onder zoeksteam, een in Amerika gedetineerde Nederlandse getuige onder ongeoorloofde druk heeft gezet. Vermoedelijk wordt de zaak in november behandeld. Utrecht - De studentenorganisaties hebben verbijsterd gerea- 'èéëWbp een plan van de Universiteiten en hogescholen de stu diefinanciering drastisch te veranderen. De instellingen willen Sïudéfïtëü Ui de eerste twee jaar van hun studie bij 'optimale re sultaten' een beurs van maximaal 20.000 gulden geven. Daarna kunnen de studenten maximaal 55.000 gulden lenen voor de rest van hun studie. De LSVb en het ISO spreken van een 'nog slech ter plan dan de huidige studiefinanciering'. Het plan van de uni versiteiten en de hogescholen is 160 miljoen gulden duurder dan het huidige systeem, dat de schatkist 1,4 miljard kost. Rotterdam - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam verdenkt een voormalig hoofd van een narcotica-afdeling in de Maasstad, A.V., van het leiding geven aan een drugsbende. De organisatie zou transporten hebben verzorgd vanuit Colombia via België en Duitsland naar Nederland. Er werden honderden kilo's cocaïne in beslag genomen. Justitie rolde de bende begin maart op. De rechtbank in Rotter dam behandelde de zaak gisteren pro forma, in oktober is de in houdelijke behandeling. Het onderzoek naar de bende is nog niet afgerond. Den Haag - Minister Borst (Volksgezondheid) vindt het geen goed idee om mensen te vragen een wüsverklaring op te stellen waarin staat dat als zij bijvoorbeeld dement worden, mee willen doen aan wetenschappelijk onderzoek. Volgens de minister is het niet mogelijk vooraf de consequenties van het 'ja, ik wil' te over zien. De Tweede Kamer worstelt deze dagen met de vraag of er medi sche onderzoeken mogen worden verricht bij mensen die niet in staat zijn toestemming te geven, de wilsonbekwamen. De Kamer en het kabinet vinden dat mensen in principe toestemming moe ten geven voor deelname aan medische experimenten. Alleen bij hoge uitzondering mag onderzoek plaatsvinden bij wilsonbe kwamen als kinderen, dementen en psychiatrische patiënten. Groningen - Het Openbaar Ministerie in Groningen heeft vol gens de advocaat van politie-inspecteur R. Lancée uit Schier monnikoog opdracht gegeven een ontlastende verklaring over zijn cliënt te laten verdwijnen. Ook liet het OM de inhoud van een dergelijk proces-verbaal veranderen. Lancée werd vorig jaar door een arrestatieteam aangehouden op verdenking van het plegen van incest met zijn dochter. Uiteinde lijk bleken de bewijzen voor dit misdrijf uit drijfzand te bestaan. Volgens de raadsman heeft officier van justitie Bronsvoort de opdracht gegeven de gewraakte verklaring uit het Lancée-dos- sier te verwijderen. Dat zou blijken uit een vertrouwelijk rapport van Regiopolitie Groningen over de omstreden incestzaak. Amsterdam - Het aantal opgespoorde werkgevers dat knoeit me' de werknemersverzekeringen AAW en WAO, is vorig jaar met 72 procent gestegen tot 332. Het aantal opgespoorde mensen me' een uitkering dat fraudeert met die verzekeringen, is met 11' procent toegenomen tot ruim tienduizend. Dat is te danken een systeem dat informatie van instanties en bedrijven kan ver gelijken. Volgens het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen is vorig jaar bij werkgevers 23,9 miljoen gulden achterhaald. Bij mensen met een uitkering is ruim 70 miljoen opgespoord. Haarlem - Voormalig Olympisch schaatskampioene Yvonne van j Gennip staat volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen f Haarlem op de CDA-verkiezingslijst. Zij neemt voorlopig e® niet verkiesbare (zevende) plaats in. De CDA-fractievoorzitteri" I de Haarlemse raad had Van Gennip benaderd voor een plaats op de lijst. Haar voorkeur gaat uit naar de portefeuilles Welzijn en Ruim'6" lijke Ordening. Ze heeft besloten in de politiek te gaan om 'ieB I voor mensen te kunnen betekenen'. Door Wilko Voordouw Parijs - Nog drie Franse papar, £otografen zitten sinds gistermii in voorarrest. Ze hebben zater nacht direct na het auto-on| waarbij prinses Diana en vriend Dodi al-Fayed om het kwamen, foto's gemaakt. De fotografen vertrokken voordat litie hen kon aanhouden. De foto'; gedurende een aantal uren te koo] weest, onder meer bij het gespeciali de fotopersbureau L.S. Diffusion. De fotografen hebben zich gisterm: zelf aangegeven. De politie was né op zoek, hun identiteit was beken! paparazzi werken voor twee fotope: reaUs die zijn gespecialiseerd in rr1 Door Bob van Huët Londen - De Britse regering mal hysterie' rond de dood van Di menteel in de greep heeft. „Het is niet duidelijk of dit wordt gevoed door de media of dat het oprechte gevoelens zijn onder het volk. De koninklijke familie is niet goed in staat geweest deze si tuatie het hoofd te bieden. Er le ven in bepaalde kringen echte haatgevoelens tegen het konings huis," aldus een lid van het La- bourkabinet. In politieke kringen wordt met ongemak uitgekeken naar de reacties van de miljoenen die morgen in Londen worden verwacht voor de uitvaart van de prinses. Koningin Elizabeth zal vanavond dan toch het Britse volk toespre ken over het verlies van Diana. De vorstin keert hiervoor eerder terug van haar zomerpaleis in het Schotse Balmoral, waar de fami lie het leed privé had willen ver werken. In plaats van pas op za terdagochtend te arriveren, vliegt de koningin vanochtend naar Londen. Tot de aanpassing van de reisplannen werd besloten na de groeiende kritiek van het Brit se volk op de vermeende afstan delijke houding van Diana's ex- schoonfamilie. In een zeer ongebruikelijke ver klaring voor de tv-camera's zei Buckinghams perssecretaris, Ge off Crawford, gisteren dat de ko ningin 'van streek' is over sugges ties van onverschilligheid van de Windsors. „De prinses was een heel geliefde nationale figuur, Van onze correspondent Londen - De Diana-hysterie in Engeland heeft geleid tot meldingen van de eerste 'ver schijningen' van de nog niet begraven prinses. Verschil lende rouwendën, die soms elf uur hadden gewacht om het condoleanceregister in het Londense St. James's Palace te kunnen tekenen, zweren haar te hebben ge zien. Het gezicht van Diana zou opdoemen uit een donkere achtergrond van een portret van koning Karei I van de schilder Edward Bower. Het bewuste schilderij hangt in ue portrettengalerij waar door het publiek het paleis verlaat. Experts verklaren de verschijningen' uit ver moeidheid en hysterie bij het Publiek. JcinrfV????1 Elisabeth met haar\ V Balmoral Castle in ScJ

de Stem | 1997 | | pagina 4