Bomaanslag eist 7 levens in Israël SCOOTER WINNEN? Provincie plan voor Zeeland boos over vliegveld op Goeree Gezin Gümüs staat met lege handen 'Geen extra geld voor pompen grens België' DE STEM 06-98.50 a. 076-5428315 r 076-571 77 61 us 0162-688084 'ra 076-5811733 Softblasting RTL5 en regio-omroepen brengen amateurvoetbal Zalm: 'Loop naar de pomp puzzelend door ^uidwest-^ederland Geïnteresseerd in een gratis stereo-installatie met minidisc? Lees de krant van a.s. zaterdag! 0906-96.88 06-9789 Bel Dames thuis Clubs mpidou Breda De Massagesalons Escort extra s-Vlaanderen, Terneuzen tev. sm 016534124 Vanety's Reparateur Diepvries/koelkast REPARATIE met garant* oonmaakdienst as en straaltechniek n offerte tel. 0165-540683 Tapijtrein. v tipt */D delbv^^ Directeur van recherchebureau CIO aangehouden ing Tapijt vuil? voor 100,- JSTAANDEN-BAL Journalist W.L» Èhigsma overleden Architect Aldo Rossi overleden 52 s*«d SP Oostburg wil park voor Diana DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: Q een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. i*J D Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* «3 Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam-. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 I37e JAARGANG Marion Bodegraf wint voor vierde keer Grand Slam toernooi Ruimen van varkens start vanochtend PAGINA Museum rond Atlantikwall is onhaalbaar PAGINA PAGINA Wi jKL M. Edwin de Vries na de film snel terug naar het toneel PAGINA chende kleermaker even genoeg van alle publiciteit. In afzonde ring wil hij met zijn gezin, samen met de vrienden van het actieco mité uit de Pijp 'Gümüs moet blijven', in alle rust de stemming in de Tweede Kamer over zijn lot volgen. Nee, onderduiken zal de 'witte il legaal' niet, nu niet en ook niet op 10 september om uitzetting te voorkomen. Verontwaardigd: „Ik ben geen crimineel!" In de straat waar hij woont staat een groepje Turkse mannen voor café Ada. Ze praten over het oor deel van de Kamer. Een van hen vertelt dat hij ook illegaal is ge weest, maar het geluk had een verblijfsvergunning te krijgen. „Eerlijk gezegd heb ik een uitke ring. Gümüs werkt, betaalt be lasting en leeft niet van Sociale Zaken zoals ik. Waarom mag ik wel blijven en hij niet? Wij heb ben Nederland altijd gezien als het zachte land van de mensen rechten. Vandaag is Nederland hard geworden." Na een uurtje loopt een treurig groepje de straat in: Zekeriya Gümüs, strak kijkend, om hem heen de leden van het steunco mité, die him tranen verbijten. In het voorbijgaan werpt Gümüs een droevige blik op zijn gesloten winkeltje. In het buurtcafé, waar zij de me dia hun reactie willen geven, is het Gümüs die bezwerend, vrien delijk de over elkaar buitelende cameraploegen tot rust maant. Het actiecomité leest een verkla ring voor. Teleurstelling in de Kamerleden, 'die in onze multi culturele samenleving geen gele genheid willen geven onredelijke en onrechtvaardige regels te ver anderen'. Gümüs valt terug op het Turks. Via een tolk zegt hij dat er nu 'een eind is gekomen aan een moeilij ke tijd', na anderhalf jaar onze kerheid. Nu de Kamer 'als hoog ste organisatie' afwijzend heeft beslist, denkt hij dat zijn lot be zegeld is. Bitter verwijt hij Ne- Laag tarief!' City-sexdat' vrouwen willen 090-600.400 (60 cpm) ij Sex thuis: vrouwën~~tyi I sex. Doorschakekfa 090-60.600 (60 cprnV 9 3reda Dating (75~T;j S! Hoge Vucht 090-65044» Ginneken 090-650,4415 H.Beemden 090-6504, ZOMERKRIEBELS' geheel privé 24 U/Pd ca- 1 gpm Ik ben er ALTIJD VOOR JOU ca. 1,05 p/m in heel Nederland GEHEEL PRIVÉ 24 u/pd (1 gpm) terdagavond open gen U in 'n gezellig sfeertje deo. Kom langs op de: Breda. Tel. 076-5654562. elkom. Info: 06-54796545. voor Thaise body- en j erotische massages in zeer luxe salons Breda 076-5222333 Eindhoven 040-212779C Den Bosch 073-62110?j ame met style, op discr. wijze ai IPTEASE. cr.crd.acc. DAME ge Maak een cort. j reclame met een SS Kleintje Het helpt. men weer tot leven komen in ora dse beauty's ontv. u op nivo van ewaakte parking. Cred. cards aci ste privé-adres van Brabant ntvangen privé. Escort mogelijk 611. D^mes gevraagd v.a. 18 jaar lief en Roosendaal ....Pret in E /m za. Judith 28j.blond..Linda 0918. blond0165-556410 ames, - 2xhpI gevr. Veroriik, Cindy, Cyntia; Pascal, Eva, v.a. 100,- all-in ontv.in dg.v. 11197. Uw discr. privé-adres. Nw frisse sexy meisjes on in sexy lingerie. In een gf heel nw jasje. Voorheen Privé 99 onder geheel nv leiding. Hyg. en zeer disc ingang. Ma-vrij 11-22Za' 21 Zo. gesl. 076-5221051 IUIEUW IN TERNEUZEN zonder voorrijkosten 24 uur serv. 076-522777^ igen van gevels ijderen van graffiti ijderen van verflagen onditioneren stucplafonds Voor afle INTERIEUR-verbeteringen ONTWERP ADVIE8 fr UITVOERIRö" ^eBlBUOTTy^ finite twSftailwjaitoff, 45S1HJTmaizenTitDI&0t74ld 2 KATERNEN Oe Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs fconomie Sport Zeeland Surplus Gids BTV-programma's D5 A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m B3 C1 t/m C4 D1 t/m D3 D4 PoorRinze Brandsma Amsterdam - „Moet 'ie weg? Verschrikkelijk. Wij hadden er ze ker op gerekend dat hij kon blijven." Overbuurvrouw B. Smiet, ras-Amsterdamse, is geschokt dat de Tweede Kamer het gezin Gümüs gisteren het land uit stemde. „Die man werkt hard, hij heeft nooit zijn hand opgehouden. En het zijn lieve mensen, fijne bu ren." Het kruispunt in de Frans Halsstraat in de Amsterdamse Pijp, spontaan door de buurt Gümüsplein gedoopt, stroomt vol buurtbewoners, fotografen, ver slaggevers en cameraploegen. De Kamer heeft gesproken: het gezin van de 'witte illegaal' Gümüs krijgt geen verblijfsvergunning. Hoe aardig, hardwerkend en geïntegreerd de Turkse kleerma ker/bontwerker en zijn vrouw en twee kinderen ook zijn, per 10 september moeten zij Nederland uit. Terug naar Turkije waar zij al acht jaar weg zijn. Alle ogen en lenzen zijn gericht op de kleine kleermakerij, maar de winkel is dicht. Om vijf uur 's ochtends staat de eerste camera ploeg op de stoep en om negen uur heeft de vriendelijke, glinSa- Van onze verslaggever Breda - De directeur van het Ettense particuliere recher chebureau Counsels Investi gation Office (CIO) is aange houden. Ex-politieman Peter V., die eer der met justitie in aanraking kwam wegens verboden afluis terpraktijken, wordt verdacht van meineed, valsheid in ge schrifte en medeplichtigheid aan corruptie. Justitie houdt CIO al langer in de gaten. In maart werd er huiszoeking gedaan. In de toen nog Bredase panden van het bu reau vond men computerdisket tes, die leidden naar de Sprun- delse ex-politieman A. van den B. Die werkte inmiddels bij PTT Ri- sicom Recherche. Hij zou ver trouwelijke gegevens hebben doorverkocht aan, derden en bij geklust hebben bij CIO. De derde persoon die werd aan gehouden was de 55-jarige tech nisch rechercheur Van der G. die hij de politie Midden- en West- Brabant werkt. Ook hij zou infor matie hebben gelekt. Justitie is achter CIO aangegaan nadat in een grote drugszaak in Amsterdam de advocaat van een verdachte door CIO verzameld bewijsmateriaal inbracht. Daar uit zou blijken dat het Amster damse OM zich van illegale op sporingsmethodes heeft bediend. Daarop betichtte justitie CIO van gesjoemel met de rapporten die hierover waren gemaakt. CIO heeft altijd volgehouden dat bet OM een hetze is begonnen te gen het bureau. 1573. Geen nood!! Ketar reinig j uw tapijt als nieuw. Pr°"' teer van onze AKTIE en laf I UW HUISKAMER reiniger Bel voor inl. of afspraak 0167-567002. isteooi plantagehaan 179. 9in «25 AA Wouwse Plantas» ",n Tel. 0165 - 37 94 34/37 93 49 dag C'trecht - De journalist W.L. Brugsma is gisteren op 75-jarige eertijd in Utrecht overleden. Mugsma leed aan kanker. Hij werd vooral bekend als hoofdre dacteur van de Haagse Post. •ZIE BINNENLAND-A3: Apocalyps bij Brugsma nooit ver weg Saa? Re Italiaanse architect i ss'is °P 66-jarige leeftijd m Milaan overleden. Hij bezweek aan de verwondingen die hij bij auto-ongeluk had opgelopen. Rossi was een van de |enPbe_ InTarchitecten ter wereld. «Breda staat van hem 'het vuur- ZIE GIDS - D4 DE STEM 8 "710311 ÖÖCT2Ï811 lllll VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 Mooi weer Na vandaag wordt het weer wisselvallig. Vandaag nog re delijk wat zon en overwegend droog. dent Arafat van radicale Pales tijnse bewegingen als Islamiti sche Jihad en Harnas. Washing ton is tevreden over de inspan ningen die Arafat tot nu toe le verde. In Israëlische ogen onder neemt de Palestijnse president echter onvoldoende. Laag pitje De Israëlisch-Palestijnse samen werking op veiligheidsgebied staat op een laag pitje sinds maart. Israël is toen begonnen aan de bouw van een nederzet ting in Arabisch Oost-Jeruzalem. De Israëlische premier Netanya hu heeft gisteren herhaald dat er geen vrede kan zijn zonder veilig heid. „We willen een echt vredes proces, waarbij onze kinderen, vrouwen en burgers veilig over straat kunnen gaan zonder te worden opgeblazen." Netanyahu zinspeelt opnieuw op de zending van het Israëlische le ger naar de Palestijnse gebieden om de veiligheid te waarborgen. Arafat veroordeelt de aanslag en zegt dat die Israël, de Palestijnen en het vredesproces schade be rokkent. Hij stelt dat de daders, net als de vorige keer, uit het bui tenland afkomstig moeten zijfi. Arafat schort gesprekken met ra dicale moslimleiders op. Israël heeft na de vorige aanslag economische sancties tegen het Palestijns bestuur ingesteld en sloot de Gazastrook en de Weste lijke Jordaanoèver toen ook al af. De maatregelen zijn nog maar kort geleden een beetje verlicht. De drie explosies van gisteren volgden elkaar binnen enkele se conden op. De aanslag is door de militaire vleugel van de Hamas- beweging opgeëist. Glasscherven, puin en lichaamsdelen lagen op de promenade door elkaar. Vol gens de politie vertoont de werk wijze sterke gelijkenis met de eerdere aanslag op de Mahaneh Yehuda-markt. ZIE OOK BUITENLAND - A5: Tk hoor steeds het geluid van die bom' Van onze Haagse redactie Den Haag - Pomphouders langs de Belgische grens krijgen geen compensatie voor de verhoogde benzine-accijns, omdat het prijsverschil met België volgens het ministerie van Financiën niet groot genoeg is. Staatssecretaris van Financiën Vermeend verwacht niet dat er langs de grens met België alsnog compensatie komt. Minister Zalm van Financiën gaat wél kij ken of hij de compensatieregeling voor pomphouders langs de Duit se grens kan verbeteren. Dat bleek gisteren in een overleg van de Tweede Kamer met Zalm en Vermeend. Op aandringen van de Kamer overlegt Vermeend vandaag op nieuw met de branche-organisa ties. Die stellen dat veel pomp houders langs de grenzen met Duitsland en België in de proble men zijn gekomen door de ac cijnsverhoging van 1 juli. Auto mobilisten tanken sindsdien lie ver over de grens, waar de benzi ne veel goedkoper is. Pomphouders op minder dan tien kilometer van de Duitse grens, krijgen nu een compensatie van acht cent per verkochte liter. In een strook van tien tot twintig ki lometer van de grens krijgen ze vier cent per liter. Alle partijen in de Kamer dringen aan op verbe tering van de regeling. Ook vra gen ze aandacht voor de pomp houders langs de grens met Bel gië. (ADVERTENTIE) Zekeriya Gümüs: 'Ik heb vanaf het begin geweten dat de kans op afwijzing groot was.foto anp derland een gebrek aan mensen rechten. Vandaag is er nog een kort geding over zijn uitzetting, die uitspraak wacht hij af, maar veel hoop heeft hij niet meer. Ja, hij is moe van alle spanning en onzekerheid, zegt hij. Wat hij in Turkije kan beginnen? Daar heeft hij geen enkele ge dachte over, zegt hij. Hij heeft ge hoord van Amsterdamse acties om hem daar een nieuwe start te geven, met een of twee bestelbus jes voor een taxi- en transportbe drijfje, maar gelooft het pas 'als ik het in mijn hand heb'. Dan hervindt hij zijn moed en op timisme: „Dit is de dood niet, het is niet afgelopen. Ik heb vanaf het begin geweten dat de kans op af wijzing groot was." Vanochtend gaat hij weer aan het werk in zijn kleermakerij en gaan zijn zoons weer naar school. ZIE VERDER BINNENLAND - A4 Familie Gümüs moet binnen vijf dagen Nederland uit Door Dora Rovers Jeruzalem - Radicale Pales tijnen hebben gisteren met een driedubbele zelfmoord aanslag in Jeruzalem opnieuw geprobeerd een einde te ma ken aan het vredesproces tus sen de Palestijnen en Israël. De aanslag in een drukbe volkte winkelpromenade heeft het leven gekost aan ze ker zeven mensen, onder wie de daders. De Israëlische regering heeft vrij wel onmiddellijk na de explosies in Jeruzalem de Palestijnse auto nome gebieden op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook afgegrendeld. Meer dan honderdzestig Israë liërs raakten gewond. „Het is duidelijk dat de daders niet al leen onschuldige mensen wilden doden maar ook het vredesproces wilden ombrengen," reageert de Amerikaanse president Clinton. Hij verzekert dan ook dat het be zoek van minister Albright van Buitenlandse Zaken aan de regio komende week doorgaat. Vijf weken geleden, na de dubbe le zelfmoordaanslag op een markt in Jeruzalem met zeven tien doden, stelde de Amerikaan se bemiddelaar Ross zijn trip nog uit. Belangrijke voorwaarde voor de komst van Albright is de bestrij ding door de Palestijnse presi- Oostburg - De Socialistische Par tij in Oostburg wil dat deze ge meente in de nabije toekomst een park(je) vernoemt naar prinses Diana. SP-woordvoerder C. Spierenburg zegt dat de partij daartoe een voorstel zal doen. De SP vindt dat de gedachtenis aan Lady Di ook op het vasteland blijvend moet voortleven. ZIE VERDER BUITENLAND - A5 Mahjong, Spel van de Duizend Wonderen PAGINA Door Cees Maas Middelburg - Het provincie bestuur van Zeeland is ver bolgen over het plan van buurprovincie Zuid-Holland om op Goeree-Overflakkee een vliegveld aan te leggen. Het provinciebestuur voelt zich gepasseerd, stelt gedepu teerde G. de Kok. Zeeland wil Goeree graag binnen de pro vinciegrens, maar dan wel zónder vliegveld. Het Zuid-Hollandse plan voor een vliegveld op Goeree is in de nieuwe herziening van het streekplan opgenomen. Provin ciale Staten van Zuid-Holland willen die herziene versie in maart 1999 vaststellen. Gespeculeerd Het provinciebestuur van Zee land, dat met het kabinet en de Tweede Kamer vindt dat Goeree bij Zeeland gevoegd moet wor den, is niet blij met het plan. Het provinciebestuur vraagt zich af of het overnemen van een schier eiland met een vliegveld, als de plannen tenminste doorgaan, wel in het belang van Zeeland is. Er wordt in Zeeland ook al een poli tieke discussie gevoerd over de wenselijkheid van uitbreiding van het vliegveld Midden-Zee land. Aan de andere kant werd er gis teren in het provinciehuis in Mid delburg over gespeculeerd dat het plan een argument kan zijn Zeist (anp) - RTL5 en de regionale omroepen zijn het eens over de uit zendrechten van wedstrijden uit het amateurvoetbal. Van de commer ciële omroep mogen de regionale collega's opnames maken. Zij stellen die vervolgens beschikbaar voor samenvattingen in het RTL5-pro- gramma Voetbal in het Land. RTL5 zendt iedere maandagavond een samenvatting van de zogenaamde Wedstrijd van de Week uit. Daarna kunnen de regionale omroepen die gebruiken. SCOOT. DE NIEUWE VIND-SERVICE VAN NEDERLAND De Kok: „Tegen dit soort din gen ga je aanlopen als Zuid- Holland bij het standpunt blijft dat Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland moet blijven. fotoarchief de stem om nog onwillige gemeenten naar het Zeeuwse kamp te laten over lopen. Slechts weinig gemeenten willen tenslotte een vliegveld in hun omgeving. Overloop De streekplanherziening is 1 sep tember ter inzage gelegd. Het is de Nota Koersbepaling Herzie ning Streekplan Zuid-Holland Zuid. Over het vliegveld wordt daarin opgemerkt dat het een overloop moet zijn voor Rotter dam Airport en Ypenburg. Aller eerst wordt gezocht naar een plaats op Overflakkee. Het vlieg veld is bedoeld voor de kleinere recreatieve luchtvaart en de zweefvliegerij. Rotterdam wil op Goeree ongeveer honderd tot honderdvijfentwintig vliegtuigen kwijt. Een Zuid-Hollandse gedeputeer de heeft deze week tijdens een toelichtingsavond op het eiland gezegd dat er verschillende mo gelijkheden zijn. „Ja," zegt een woordvoerster van de Afdeling Communicatie van Zuid-Hol land, „het wordt een grasbaan van 800 meter lang of een verhar de baan van 1000 meter lang." Niet blij De Zeeuwse PvdA-gedeputeerde Gert de Kok (Bestuurlijke Orga nisatie) is er niet blij mee. De Kok: „Tegen dit soort dingen ga je aanlopen als Zuid-Holland bij het standpunt blijft dat Goeree- Overflakkee bij Zuid-Holland moet blijven. Maar er komt toch een moment dat we met elkaar, dus Zeeland én Zuid-Holland, moeten bepalen hoe we in de tus senliggende jaren met het gebied moeten omgaan. En als de staats secretaris de procedure herstart, wat ze van plan is, zodat Goeree- Overflakkee naar Zeeland komt, dan lijkt me dat het moment dat wij als provincies het beleid op elkaar gaan afstemmen." „Als het de regering menens is, dan moet er een moment komen dat toekomstig beleid vaststellen voor Goeree-Overflakkee niet zonder Zeeland kan." (ADVERTENTIE) Mobiele Libertel bellers opgelet! Bel vandaag tussen 7.00 en 14.00 uur het gratis mobiele Scoot-nummmer 7007, en wie weet staat er vanavond een gloednieuwe scooter voor de deur* en wint u ook nog 7007 gratis belseconden. Snél bellen dus. Want u ziet, de nieuwe vind-service van Nederland is niet alleen vanuit huis of vanaf het werk te bereiken, maar ook als u onderweg bent. Gratis, dag en nacht en voor alles wat u zoekt. Bel gratis SCOOT™ 0800 7007

de Stem | 1997 | | pagina 1