Een spel uit een schimmig verleden Een witman die een mahjongspelletje koopt! inoni Mahjong in het Holland Casino Mahjong op het Internet Mahjong lijkt een beetje op jokeren IS REKREATIE DTE CARAVAN SHOW PTEMBER GEOPEND TOT 17.00 UUR. Mahjong - een soort Chinees rummycub - verlaat de Ne derlandse huiskamers. Lief hebbers ontmoeten elkaar op toernooidagen of spellen- avonden. En, sinds deze zo mer, in het casino. Voor echt geld. Nou ja; small money dan. Iemand voor big mo ney? Verslaafd (bgg Hongkong-variant Rosmalen Nederlands Kampioenschap Mahjong op de pc X 70 ig? Surj u 11111 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 D1 r, //sygyw bjI P1 na9nJjTOtóB'i ■+«n nine FO binatie van comfort en gemak, b,- (leaseprijs vanaf f 799,- per |ndaag of morgen langs bij de r 'n proefrit met een van onze ïg ook). Zodat we binnenkort i hebben om u te feliciteren. UWE WERELDMERK EASEPRIJZEN ZIJN GEBASEERD OP 48 MAANDEN 5DUKTEN VAN HYUNDAI MOTOR COMPANY. LLEN ZIJN REEDS BINNEN! ALER VAN: E, SWIFT, EUROLAND RHUURDE CARAVANS NU MD KORTING. OOK STAAN ER« «TE CARAVANS. 7ERS REKREATIE 4905-BH-OOSTERHOUT 888, Fax:0162-424 657. T.k. CARAVAN, bj.'78 st., 4- pers., koelk.+k^ voort., Ever, 4 m, 076- 5032420. - Door Martin Rep Mahjong in het Casino Scheveningen. Het is maandagavond, half twaalf. Franz Korntner, winnaar van het mahjongtoernooi van Am sterdam, heeft zojuist zijn dertien stenen rechtop gezet en wil ze gaan sorteren. On gelovig kijkt hij naar de ta fel voor zich. Hij is blijk baar al aan de beurt. In het midden, tussen de vier slordig opgestelde muren, liggen al twee weggeworpen stenen. Een ka rakter drie en een karakter zeven, ziet hij na enig ontcijferen; er staan geen cijfers op zoals hij gewend is. Hij groepeert de recht voor zich staande stenen. Kleur bij kleur, soort bij soort. De mensen bij hem aan tafel wachten schijn baar geduldig. Franz pakt de cirkels twee en legt die in het midden van de tafel. Zonder iets te zeggen pakt de Chi nees/Surinaamse dame naast hem die op en formeert er een chow van, zonder iets te zeggen legt ze een andere steen weg. Enkele seconden later liggen er twee nieuwe stenen op tafel en wordt opnieuw vriendelijk en belangstel lend, maat toch ook een tikje onge duldig, naar Franz gekeken. Chow, roept hij enthousiast. Maar hij verbetert zichzelf snel: Chi. Franz Korntner uit Leiden is werk zaam in de informatie en verslaafd aan mahjong. Hij is een van de wei nige 'witte' spelers op deze avond. Voornamelijk Chinezen en Surinamers bevolken de tafeltjes. De sfeer l is gezellig want hoewel er om een redelijke pot kan worden gespeeld - de hoofdprijs is 3500 gulden en dat is voor een échte mahjongspeler een schijntje - is de inleg maar vijftig gulden en kan er ook Franz Korntner speelt mahjong. Het Spel van de Duizend Wonderen LM. tent. a5p. lent, bills. st: üng Grote toercaravarv occasionmarkt (150st.) va zat. 6 t/m za 20 sept W Vervat en Linschoten aan de Stadionweg f"?? (ook zond. 7 sept-1°' Tevens ta!van 'opknappers' tot/ 4-^. Caravans boven 6-u 1 jr. gar. en 2/3 deel P» betalen 1 mrt. '98 (9 m rente). Stadionweg 3 g5 R'rlam tal: 010-432l«i met kopkeuken, 0168-403548. Bi- Sinds kort kan mahjong worden gespeeld in net Casino Scheveningen. Vooral bedoeld als Seste, zo legt woordvoerder S.M. Postmus uit, voor de Chinese bezoekers van de Holland Ca sino s, die de grootste groep bezoekers van de casino's in Nederland vormen. Deelname aan net toernooi in het casino staat open tot maxi maal 64 deelnemers. Van hen wordt verwacht ™t zij bedreven spelers zijn, een hoog tempo aan kunnen en vertrouwd zijn met de Chinese karakters. Inschrijven kost 50 gulden. niet meer dan dat bedrag wor den verloren. Het mahjong zoals het hier wordt gespeeld heeft maar wei nig te maken met het mahjong zoals dat in tienduizenden Ne derlandse huiskamers wordt beoefend. Déér gaat het erom de combinaties die gelegd wor den, zo mooi mogelijk te ma ken. Een Staart van de draak wordt er hoger aangeslagen dan een Eenvoudige winst, een Keizerlijke jade van uitsluitend groene stenen leidt tot het ontkurken van een mooie fles of het uitzoeken van een ex tra mooie Chinese lotusthee. Mahjong wordt er het Spel van de Honderd Oorlo gen genoemd, het Spel der Honderd Intelli genties of het liefst het Spel van de Dui zend Wonderen. In Schevingen wordt de variant van het spel gespeeld die in Nederland maar weinig aanhangers kent, maar die vooral door goklustige oosterlingen over de hele wereld wordt gespeeld: Hongkong mahjong. Een aantal van die mooie combinaties die in de huiskamer en op toernooien in Nederland tot de limietspeÜen worden gerekend, kent het Hongkong mahjong ook wel. Maar wie een kans wil maken om te winnen, doet er verstandig aan zo snel mogelijk uit te gaan, zonder verdere fratsen. Westerse liefhebbers van mahjong spelen het spel vanwege de vermeende oosterse mystiek, de fraaie stenen van kunststof of been en de bijzondere sfeer die ervan uit gaat. De oosterlingen zelf, de echte kenners van het spel, en dat zijn in Nederland voor al Chinezen en Surinamers van Chinese af komst, vinden mahjong net zo gewoon als Nederlanders klaverjassen. Velen van hen hebben het zo vaak gespeeld dat ze de ste nen niet eens hoeven te bekijken. Ze pak ken een steen van de muur, strijken met hun duim over het oppervlak en her kennen hem onmiddellijk. Ze zijn natuurlijk ook niet zo suf als de Nederlanders om hun stenen op hun stok te sorteren. Daaruit kan een tegenstander immers van al les lezen. In het Scheveningse casino kunnen maximaal 64 spelers meedoen, verdeeld over zes tien tafels. De beste van elke tafel gaat door naar de volgen de ronde. Uiteindelijk blijft een groepje van vier spelers over die om de eer ste drie prijzen speelt. Maar dan zijn de Nederlandse deelnemers al lang naar huis. Zij zijn allen in de eerste rond gesneuveld, met uitzondering van een Haarlemse vrouw die al jaren met haar Surinaamse vriendinnen speelt en net zo bedreven in mahjong is als zij. Franz Korntner blijft nog even hangen. Hij vertelt dat hij plan nen heeft om samen met de leiding van het casino croupiers voor mahjong op te leiden. Het mahjongtoernooi in Rosmalen. Lang zaam druppelen groepjes spelers binnen. Er zijn wegwerkzaamheden in de buurt van Tilburg, een aantal ingeschreven spe lers is daardoor nog niet aanwezig. De aanwezige deelnemers wachten geduldig af, ze zitten lekker buiten in het zonne tje. Tegen twaalf uur is iedereen er en gaan ze van start. Er wordt ge speeld in een rustig tempo, als er iemand een verkeerde be slissing neemt wordt hij of Zij daar minzaam op gewezen en wordt de steen teruggenomen. Het toernooi in Rosmalen is een van de toernooien van een lan delijke commissie, die tracht zo veel mogelijk mahjongliefhebbers in het land in de gelegenheid te stellen elkaar ook eens buiten de huiskamer te ontmoeten. Of dat lukt, hangt van plaatselijke enthou siastelingen af. In Rosmalen en omgeving zit zo'n groepje, net als in Rotterdam en Amsterdam. Ook in Den Helder en Arnhem worden af en toe toernooien gehouden. Maar een echte, officiële mahjongbond is er niet, net zo min als er selectiecriteria voor de toernooien zijn. Terwijl in het casino in Scheveningen eigenlijk alleen geoefende spelers welkom zijn (al wordt er geen proe ve van bekwaamheid gevraagd en zal niet snel iemand geweerd worden) kan aan de toernooien van de landelijke commissie ie dere mahjongspeler meedoen die zich geroepen voelt. Toch is de sfeer fa natiek. Een groepje van drie Amsterdam mers is zo gek van het spel dat ze ook tussen twee ronden door een spelletje spelen; met z'n drieën kan dat ook, dan wordt de carrévor- mige muur gewoon een driehoek. Halverwege de middag maakt Jacques, een Vernet-aansluiting heeft, kan via de mo uw sPelen met anderen, waar ook ter ■vL 'Vee van deze servers: Clty (http://www.netfun.com/cybercity) '"ecom)™6 Mahiong(http://mahjong.real- ïn'i6? ?ver mahjongservers is onder meer te vinden JPhetintemet-adres - vp?'L{wyw'math.princeton.edu/~ztfeng/mj—ser- oi - R dam, tel: Korntner geeft veel informatie over mahjong T.k. Chateau oi >93 http://www.xs4all.nl/-korntner/mah- ittiw^on®"s'te van de auteur van dit artikel: W/Www.xs4all.nl/~mrep/ Canon STANDAARLE 50mm telelens 80,- 076-5215684 Mahjong wordt gespeeld met 144 stenen; van kunststof of bamboe, aan de voorzijde vaak van kunst stof, been of - bij antieke spellen - soms ivoor. Letterlijk vertaald betekent mahjong mussen, maar de herkomst van die naam is on duidelijk. Het spel is afkomstig uit China, maar verdere details zijn in de mist der tijden verloren gegaan. Het spel doet een beetje denken aan rummycub of aan jokeren: er moeten combinaties worden ge maakt en wie er als eerste in slaagt daarmee al zijn stenen uit te leggen, heeft mahjong of game gemaakt. Afhankelijk van de ge hanteerde spelregels heeft deze daarmee niet ook per definitie de meeste punten gescoord. De stenen zijn verdeeld als volgt: Drie 'kleuren'; de bamboes 1 tot en met 9, de cirkels 1 tot en met 9 en de karakters 1 tot en met 9. Vier winden: oost, zuid, west en noord. Drie draken: rood, groen, wit. Acht seizoenstenen of bloemen. Elke steen - behalve de bloemen die niet echt aan het spel deelne men maar alleen de van invloed zijn op de scores - komt vier maal voor in het spel. De winden en draken zijn troefstenen of ho nors-, zij geven recht op extra punten of verdubbelingen. De 1 en de 9 van de kleuren zijn hoek stenen en die zijn ook meer waard. Mahjong wordt als regel gespeeld door vier spelers. Zij roeren de stenen eerst en bouwen daar ver volgens een vierkante 'Chinese muur' van twee sten en hoog van. Met dobbelstenen wordt bepaald waar de muur wordt geopend en vanaf dat punt neemt iedere spe ler dertien stenen. Om beurten neemt iedereen een steen van de muur en legt een andere steen weg. Men gaat uit met veertien stenen: de winnende steen wordt niet teruggelegd. De volgende combinaties kunnen worden gemaakt: Pong (pung): drie gelijke stenen, bijvoorbeeld drie stenen Karak ter Twee Chow (chi): drie opeenvolgende stenen: bijvoorbeeld Cirkels Twee, Cirkels Drie, Cirkels Vier. Kong: vier gelijke stenen, bij voorbeeld vier westenwinden. Chow-Tao: een sluitpaar van twee gelijken, bijvoorbeeld twee Witte Draken. In aanvulling op deze basiseom- binaties worden vaak meer com binaties of handen afgesproken: Zeven Tweelingen (zeven paren); Jade spel (alleen 'groene' stenen), de Drie Wijzen, de Vier Zegenin gen enzovoort. Ze kunnen een extra dimensie aan het spel ge ven, maar echte spelers halen hun schouders op voor de 'Ame rikaanse' handen. Het spel wordt vooral veel ge speeld in het Verre Oosten, met name in Japan (waar weer ande re combinaties gelden). In de Volksrepubliek China is het ver boden omdat bij het gokspel enorme bedragen omgingen. een van de spelers, zo'n mooi limietspel dat hij uiteindelijk winnaar wordt. Hij neemt de symbolische prijs glimmend van trots in ontvangst. In oktober zullen de meesten die hier aanwezig zijn, elkaar weer ontmoeten op het toernooi in Rotterdam, dat de weid se titel Nederlands Kampioenschap Mah jong heeft gekregen. Franz Korntner is een van de meest inter nationale Nederlandse mahjongspelers. Hij is aangezocht als scheidsrechter voor het officieuze Wereldkampioenschap Mahjong, waarover de spelers voorlopig slechts fluis terend spreken: het Mahjong Masters Mil lion in Australië. Inleg: tienduizend dollar. Hoofdprijs: een miljoen dollar. Het zou af gelopen zomer in een casino in Australië worden gehouden, maar helaas kreeg de organisatie geen 256 spelers bij elkaar die tienduizend dollar per persoon wilden be talen. Voor het komende jaar lijken de kan sen groter. De Japanse tv zou geïnteres seerd zijn, zodat sponsoren aangezocht kunnen worden en het toernooi een stevi ger financiële basis zou kunnen krijgen. Korntner laat zich niet uit het veld slaan door zijn matige resultaten in het Scheven ingse casino. Hij is gegrepen door de Chi nese spelwijze. In Rotterdam heef hij in een Surinaamse winkel een mahjongs- pel en -tafel gekocht zoals ze ook in Scheveningen gebruiken. Dat spel be staat uit kunststof sténen, dié veel gro ter zijn dan wat je in Nederlandse spellenwinkels koopt, en natuurlijk met alleen Chinese karakters, zonder westerse cijfers erop. Nederlanders zijn gek op mooie antieke stenen die ze zorgvuldig bewaren, het liefst in een bijbehorend mooi houten doosje. De Chinezen en Surinamers houden van grote stenen die tegen een stootje kunnen en die op tafel worden gesmeten zoals klaverjas- spelers doen met hun kaarten. De Suri naamse tafel heeft dan ook opstaande ran den zodat de stenen niet op de grond klet teren. Het spel dat Franz kocht, stond gewoon tussen de pakken rijst en bakkeljauw in de winkel. Hij baarde er wel opzien met zijn aankoop: een witman die een mahjongspel letje koopt! Franz wil de eerste Nederlandse beroeps speler worden. Hij heeft al een paar Chine se jongens gevonden die met hem willen spelen om small money: een gulden per punt. Misschien komt hij ooit nog in een clandestien gokhuis terecht waar om big mo ney wordt gespeeld. Hon derd gulden per punt, of meer. In het Holland Casino in Scheveningen is hij al één keer tot de tweede ronde doorgedrongen. Zaterdag 4 oktober wordt in wijkgebouw Post West, Tidemanstraat 80 te Rotterdam, een mahjongtoernooi 'om het Nederlands kampioenschap' gehouden. De inschrijving sluit 20 september en staat open voor ieder een. De volgorde van inschrijving is bepalend voor deelname. Inlichtingen: Frederike Ouderkerk, 010- 4677409, Yme Manintveld, 010-4123033, Ineke Klaassen 010-4112666 of Marja Bakker 010- 4371614. Wie geen drie partners van vlees en bloed heeft maar toch graag mahjong wil spelen, kan tegen de pc spelen. Enkele spellen: Hongkong Mahjong (informatie op het Internet adres http://www.ninedragons.com). Dit spel wordt gespeeld met de Hongkong-spelregels. Four Winds Mahjong (informatie op het Internet adres http://personal. eunet. fi/pp/armadlo/mah- jong/). Te configureren voor vrijwel elke speelwijze. Touzai Mahjong (informatie op het Internetadres http://www.bekkoame.or.jp/ -haname/soft/ etou- zai/etouzai.htm). Volgens ingewikkelde Japanse regels. Ex-Nijmegenaar Berrie Bloem ontwikkelde een mahjongspel dat is te vinden op de site http://www.mahjongg.com

de Stem | 1997 | | pagina 19