DE STEM om! reventief iiimen start anochtend Terneuzense nostalgie in zestig foto 's winkelbestand 'Plan is financieel absoluut onhaalbaar' 'Vertrek Training voorkomt dakloosheid' Bestuurder van tractor bedreigd en mishandeld dansles? Zeldzame vlinders ontdekt bij Sint Jansteen maas modes C1 Varkenspest leidt tot maatregelen aSESTRAAT 174 TERNEUZEN °nze advertentie elders in dit blad T. Reijns wil niet meer naar Hulst EN, LEREN, EËREN' te warenhuizen. 'Afvalverwerker Dapemo is vertrouwen overheid waard' Zeeuws museum rond Atlantikwall Zeeuwse jongeren met een tehuis-verleden zijn vaak potentiële zwervers JteasModes - Dailies^ I goede kwaliteit en afwerking. Onze merken zijn o.a.: Garden' Betty Barclay I Louis London Frapp Berghaus Gil Bret Bartuci t/m m. 5Z_ dames- en herenmode onder 1 dak Gentsestraat Stationsstraat SAS VAN GENT f Tel.'0115-453895 3 Ook zondag open Maandag gesloten Zeeland lllli VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 ■fan onze verslaggever |aS van Gent/Terneuzen - De Leling Zeeland van de be langenorganisatie Midden- ij Kleinbedrijf (MKB) waar- Ichuwt de gemeente Terneu- L voor de gevolgen die het Xan voor een groot winkel- Ltrum in Sas van Gent op jje Scheldestad kan hebben, lok Axel en Hulst zijn door de MKB-afdeling benaderd. MKB-vertegenwoordiger W. van der Linde voorziet in het ongun stigste geval verdere toename van de leegstand in het winkel bestand in Terneuzen. Daarom heeft hij de gemeente een kattebelletje gestuurd, met het verzoek de kwestie in de eerstkomende vergadering van de commissie voor Midden- en Kleinbedrijf te bespreken. Dat gebeurt maandag 8 september. Een projectontwikkelaar heeft zoals bekend een plan gemaakt om op het voormalige CSM-ter- rein in Sas van Gent een winkel centrum van 18.000 vierkante meter neer te zetten, met een uit breidingsmogelijkheid tot 27.000 vierkante meter. De in vulling van de winkelruimte blijft vooralsnog vaag met alleen de branche-aanduidingen food, non-food, dienstverlening en ho reca, de bekende ingrediënten voor een winkelcentrum van eni ge omvang. „Maar er zullen uiteraard de no dige trekkers in komen," schat Van der Linde in. „En niet de kleinsten ook. Waar schijnlijk bevinden zich daar landelijk of misschien zelfs in ternationaal opererende ketens onder." De omvang van het winkelcen trum is van dien aard, dat er duidelijk mee op het Belgisch kooptoerisme wordt gemikt. Im mers, redeneert het MKB, een winkelcentrum als De Zeeuwse Poort in Sas is te groot van opzet om uitsluitend te kunnen be staan van de Zeeuws-Vlaamse markt. „Maar het heeft zeker gevolgen voor de omliggende plaatsen. Daarom heb ik niet alleen Ter- neuzen, maar ook Axel en Hulst geïnformeerd over de plannen die in Sas op stapel staan. De consequenties kunnen negatief maar ook positief uitvallen. Om dat het plan nog prematuur is, is daar nog weinig over te zeggen. Het is echter zaak voor de omlig gende gemeenten en de onderne mers daar om de vinger aan de pols te houden." Clinge - Een 33-jarige tractorbestuurder uit Nieuw-Namen is afgelopen woensdagavond bedreigd en mishandeld door drie onbekende fietsers. De tractorbestuurder zou volgens de fietsers gevaarlijk hebben gereden op de Woestijnestraat in Clinge. Daarom bedreigden ze de man uit Nieuw-Namen, schopten hem en vernielden de ruit van zijn cabine. Het slachtoffer wist te ontkomen. De fietsers gingen er vandoor. De politie stelt nader onderzoek in. |jn onze verslaggever lostburg/Ossenisse - De Algemene Inspectie Dienst (AID) van let ministerie van Landbouw en de Rijksdienst voor de keuring JanVlees en Vee (RW) laten vandaag twee varkensbedrijven in leeuws-Vlaanderen preventief ruimen. Het gaat om varkens- [ouderijen in Oostburg en Ossenisse. Verdere informatie over de overi ge stand van zaken met betrek king tot de varkenspest in Zeeuws-Vlaanderen had de Landbouw-woordvoerster even min 'paraat'. |p deze bedrijven worden deze lettend uit voorzorg enkele dui- jenden varkens afgemaakt. Het jaat bij het bedrijf in Oostburg ii rond de tweeduizend varkens, loeyeel het er in Ossenisse zijn, 1 niet precies bekend. De var- lenshouder daar heeft een ver- ming voor het houden van ten 1 zo'n zevenduizend var- Ierspreiding Ie twee varkenshouderijen staan jdert enkele dagen te boek als erdacht. Die maatregel is geno- lenna de constatering van klas- |eke varkenspest vorige week aensdag op een varkensmesterij t Schoondijke. De varkens daar |jn al geruimd. Ook varkens van e buurman van dat bedrijf zijn een woordvoerster van :t ministerie van Landbouw in ai Haag preventief geruimd om i op verspreiding van het rkenspestvirus zo klein moge- k te houden. e RW heeft vorige week tien varkenshouderijen in suws-Vlaanderen bezocht om jedmonsters te nemen van de ar aanwezige dieren. De resul- ten daarvan zijn nog niet alle- ial bekend. eer bedrijven i woordvoerster van het depar- Mt kon de ruimingen in «ws-Vlaanderen gisteravond >t niet meer bevestigen. Wel ktte zij die ruimingen in ver- edtnet het risico voor besmet- S van het virus aannemelijk. zijn inmiddels zo'n duizend ®ingen geweest. Van de laat band van zaken rond de pre- itieve ruimingen ben ik niet Ws op de hoogte. Maar het is tl wel mogelijk dat er ook in atws-Vlaanderen meer bedrij- ivoor de zekerheid worden ge nui." (ADVERTENTIE) Schrijf jc nu in hij: verberkmóes dance masters 0115-612199 Hulst - Sectorhoofd T. Reijns van de Terneuzense afdeling Stadsontwikkeling en -beheer heeft zijn sollicitatie naar de functie van gemeentesecreta ris in Hulst ingetrokken. Reijns, door ingewijden ai aange duid als de gedoodverfde nieuwe gemeentesecretaris van de Rey- naertstad, zegt dat besloten te hebben na lang wikken en wegen. „Een moeilijk besluit, ik had er aanvankelijk heel veel zin in. Je bent er opgegroeid en het is altijd een soort droom geweest om nog eens gemeentesecretaris van Hulst te worden. Maar dan ga je er eens goed over nadenken, want het is toch een hele stap. Ik woon hier al 25 jaar in Terneuzen, waar ik het uitstekend naar mijn zin heb. Je voelt je dan toch een ver bondenheid. Bovendien, onze so ciale contacten liggen hier. De kinderen zijn hier opgegroeid. Kortom, de twijfel sloeg dusda nig toe dat ik besloten heb me te rug te trekken." Reijns vindt verder dat er in Ter- neuzen voor hem persoonlijk meer uitdagingen zijn weggelegd dan in Hulst. Een nieuwe schouwburg, een nieuwe inrich ting van de Seheldeboulevard, het plan Othenepolder en de ont wikkelingen in Zuidpolder en rond de Axelsedam maken zijn baan niet bepaald saai. Daar komt dan ook nog eens de aanleg van de Westerscheldetunnel bij. „Een ander aspect, dat mij bui tengewoon ter harte gaat, is de leefbaarheid in onze stad", meldt Reijns nog in het informatiebul letin van zijn afdeling. „Juist nu het stukken beter gaat en er plan nen ontwikkeld zijn om die op gaande lijn vast te houden, zou het jammer zijn dat los te moeten laten." De oudste inwoonster van Terneuzen, de achtennegentigjarige mevrouw Millenaar opende gisteren de tentoonstelling. Door Ronald Verstraten Terneuzen - „Kijk die man nen droegen nog allemaal pétten," wijst de Terneuzen se bezoekster op een foto aan. Om haar woorden kracht bij te zetten, brengt ze de hand naar het hoofd. De drie Aziaten in haar gezel schap glimlachen vriende lijk, maar niet helemaal be grijpend. Er is veel te zien op de foto. 'Het is druk op de markt' heeft de Heemkundige Vereniging, die de tentoonstelling heeft samen gesteld, erbij gezet. Rechts voor aan op de zwart-witte prent staat een voertuig. „Autobus!," verduidelijkt de vrouw. En dan nog eens: „Autobus!". De Oos terse heren blijven glimlachen. Een blik van herkenning blijft uit. Oude Terneuzenaars hebben die blik wel. De bus, waarvoor er zo te zien geen doorkomen aan is, ging naar Hulst, Nieuw-Namen, Clinge. Het is een van de vele beelden die herinneringen op roepen aan vroeger. Toen water nog niet zo vanzelfsprekend uit de kraan liep. „Twee emmertjes water halen. Sterke vrouwen, hé?" 'Steenen Beer, vroeger en nu' is de titel van de tentoonstelling. Een oude, vergeelde foto laat de 'Steenen Beer in volle glorie' zien. Daaronder, het nieuwe winkelcentrum dat nu die naam draagt en het uitgebreide stads kantoor. De Spuistraat passeert, twee foto's vanaf het Belasting kantoor, op exact dezelfde plaats genomen, laten het ver schil zien tussen toen en nu. Zo'n zestig foto's. Enkele in de inkomsthal, de meeste in de gang beneden (trapje af, dan naar links), geven gestalte aan FOTO CAMILE SCHELSTRAETE naam en thema van de tentoon stelling. Jammer dat er bij de oude foto's geen jaartal wordt vermeld. Maar voor de Terneu- zenaren is dat natuurlijk niet nodig. Die weten dat zelf wel. Ongeveer. De tentoonstelling 'Steenen Beer, vroeger en nu' kan vandaag nog be zichtigd worden tussen 9.00 en 16.30 uur in het stadhuis van Terneuzen. i t Van onze verslaggever Terneuzen/Rotterdam - Voor afvalverwerker Dapemo WW| een van de samenwerkings verbanden van Verbrugge In ternational in Terneuzen, is de druk van de ketel. Uit onder-I zoek door accountantsbureau Coopers en Lybrand blijkt dat het bedrijf de administratie voldoende op orde heeft om de overheid toezicht en controle te laten uitoefenen. Het ontbreken van een deugdelij ke administratie en intern con-! trolesysteem leidde begin dit jaaij tot dreigende taal van minister De Boer (Vrom), verscherpt toe zicht en kamervragen van de SE die bang was voor een nieuwe Tank Cleaning Rotterdam-affai re. Dapemo Verstraeten Verbrugge Watco bv (WW) nam in 1994 de failliete havenontvangstinstalla-> tie van het frauderende en mi-- lieuvervuilende Tanker Cleaning Rotterdam over. Dapemo trof eeq chaos in Rotterdam aan en bleek meer tijd en geld nodig te hebben dan verwacht om het bedrijf té saneren en te voldoen aan allq milieueisen. Vanaf het begin bleJ ken er problemen te zijn, mede doordat WW zich verslikte in dé enorme hoeveelheden onver werkbaar afval die de gebroeders Langeberg van TCR achter had den gelaten op het terrein aan de Torontohaven. Het toezichtsteam van Verkeer ep Waterstaat en de Milieudienst Rijnmond sprak van een onbe heersbare situatie omdat de her komst en de verwerking van het scheepsafval niet na te gaan wasj Minister De Boer dreigde met be- stuurs- en strafrechtelijke stap pen indien Dapemo zijn zaakjes niet voor elkaar bracht. Zover hoeft het niet te komen blijkt uit het rapport van Coopers en Lybrand. Het bureau consta teert een opgaande lijn en zegt 'dat de huidige bedrijfsvoering de overheid in staat stelt om in - en uitgaande afvalstromen te volgen en op volledigheid en juistheid te beoordelen'. De toezichthouders, Verkeer en Waterstaat en de Milieudienst Rijnmond, nemen die conclusies over, blijkt uit een voortgangs rapportage van de stuurgroep WW. VERVOLG OP REGIO C3: 'Systematische aanpak WW geeft vertrouwen voor de toekomst' Van onze verslaggever Middelburg - Een compleet historisch museum maken van de stukken Atlantikwall die er nog op Walcheren staan, is finan cieel onhaalbaar. Dat concludeert het accountants bureau Deloitte Touche in een gisteren in Middelburg gepresen teerd onderzoek. Wel is het haalbaar bunkers uit die voormalige verdedigingswer ken met elkaar te verbinden door wandel- en fietsroutes. Dat gaat dan ook gebeuren. Het provincie bestuur steunt dat plan, de ge meente Veere ook. Al jaren ijvert de Stichting At lantikwall Museum voor een oor logsmuseum op Walcheren. Niet om de oorlog te verheerlijken, maar juist om er lering uit te trekken nooit meer oorlog te voe ren. En om de resten van de At lantikwall die er nog zijn als be langrijke monumenten te behou den. Walcheren, in de strook van Vlis- singen tot Zoutelande, is een van de weinige plekken in Europa waar nog veel te zien is van de verdedigingswerken die de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog van Noordwegen tot in Frankrijk langs de kust lieten bouwen. Er bestaan nog bunkers en onder meer betonnen tankversperrin gen. Uit cultuur-historisch oog punt heeft de regering de kust strook van Walcheren al tot be schermd gebied verklaard. Pla nologisch gaat de provincie dat ook doen, zo deelde de WD-ge- deputeerde Van Zwieten gisteren mee. Maar meer zit er voorlopig niet in. De stichting wilde een thema tisch museum, dat over de vier miljoen gulden zou kosten en waarin dan ook de oude wapens en uniformen te zien zouden zijn. Als nieuwe toeristisch attractie zouden er tienduizenden bezoe kers per jaar op afkomen, stelde de stichting. Maar Deloitte Touche vinden het plan veel te ambitieus. Niet alleen zou het veel duurder uit pakken dan de stichting heeft be groot, het zou ook minder bezoe kers trekken en dus minder aan inkomsten opleveren. Van onze verslaggeefster Middelburg - Zeeland telt in vergelijking tot enkele andere regio's de grootste groep jonge ren die het risico loopt om in de toekomst te gaan zwerven. De vergelijking betreft naast Zee land, Rotterdam, Maastricht en Hoenderlo. De Stichting Agogische Zorgcen tra Zeeland en Rotterdamse, Maastrichtse en Hoenderlose jeugdhulpinstellingen, werkten mee aan de ontwikkeling van een nieuwe methodiek voor jongeren met risico op zwerfgedrag. Jongeren boven de 15 jaar die in één van de vier jeugdhulpinstel lingen verbleven, werden onder zocht op 'potentieel' zwerfgedrag. In iedere instelling was dat een groep van zo'n 55 jongeren. In Maastricht liep 15 procent van de jongeren risico om in de toekomst te gaan zwerven, in Rotterdam was dat 17 procent, in Hoenderlo 20 procent en in Zeeland behoor de 40 procent tot de risicogroep. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centrum Onderzoek Jeugd hulpverlening van de Rijksuniver siteit Leiden. Relatief veel van de ze jongeren hebben een tehuisver leden. Gebleken is dat de overstap van een tamelijk beschermd (te- huis)-milieu naar de veeleisende maatschappij problemen oplevert. Eén van de redenen is dat bij deze jongeren vaak sociale vaardighe den en de ondersteuning van een sociaal netwerk ontbreken. Voor deze groep potentiële thuisloze jongeren is het trainingsprogram ma Vertrek Training ontwikkeld. De Stichting Agogische Zorgcen tra Zeeland in Middelburg begon samen met de drie andere instel lingen tweeënhalf jaar geleden met de training. De resultaten van het project om thuisloosheid bij jongeren te voorkomen, zijn on langs bekend geworden: voor driekwart van de deelnemende jongeren is de training succesvol. Begeleider van het Vertrek Trai ning-team in Middelburg Lody Verhaar, spreekt van een 'uniek project' vanwege de intensieve be geleiding. „Tien weken lang wor den jongeren, individueel, twintig uur per week door een eigen trai ner begeleid. De jongeren onder tekenen een contract waarin hun persoonlijke doelen staan: het ver-| krijgen van een stabiele verblijf plaats, het volgen van_een oplei ding of vinden van een baan, lega le inkomsten. Ook verklaren ze, dat eventuele strafzaken zijn op geschoond en dat ze mensen heb ben die hen steunen. Na die tien weken moet het 'steunend net werk' van familie of vrienden de taak van het Vertrek Training-i team overnemen. De jongeren) worden nog wel een jaar door ons gevolgd." Vanwege het succes van de training hoopt Verhaar dat de provincie het project financieel gaat steunen. Van onze verslaggever Sint Jansteen - Tussen de 1558 kleine vuurvlindertjes die leden van de insecten werkgroep van De Steltkluut in het waterwingebied telden zijn in het Zuidkanaal bij Sint-Jansteen twee zeldzame exemplaren aangetroffen. Voor de tweede keer in vijftien jaar is er in Oost-Zeeuws- Vlaanderen een albino vuurvlin dertje gezien. Dit zeer zeldzame exemplaar fourageerde op wa termunt, voor de meeste vlin ders een goede nectarplant. Toen een van de werkgroepsle den in hetzelfde kanaal een klei ne vos aan het filmen was en een vuurvlindertje dat toevallig op dezelfde plant zat meefilmde ontdekte hij thuis, bij het bekij ken van de video, dat het exem plaar acht blauwe vlekjes had. Deze afwijkende soort bleek van het vrouwelijk geslacht. Alleen al in het Zuidkanaal tel de de insectenwerkgroep 1222 vlinders, verdeeld over zestien verschillende soorten. In de Zoutestiaat in Hulst werd op een schutting dinsdagavond een windepijlstaart gezien. Het is de eerste keer dit jaar dat deze vlinder in Zeeuws-Vlaanderen is aangetroffen. De vlinder heeft een spanwijdte van zo'n twaalf centimeter en een roltong van wel negen centimeter.

de Stem | 1997 | | pagina 13