Eindelijk reactie vanuit paleis - i i. Recordverkopen Britse tabloids sinds verongelukken Diana Ruim zestig doden bij crash Cambodja Moskouse kathedraal wordt pelgrimsoord Trouwplannen Dodi en Diana lokten paparazzi naar Ritz Leger Comoren valt afvallig eiland binnen Life Buckingham Palace 'put steun uit geweldig medeleven publiek' COMMENTAAR NLAND KORT deSTEM BUITENLAND A 5 EPTEMBER 1997 A4 er, maar wel een bron van onrust ren aan of last hebben van he met regelmaat dat nicotine-ver drag aan te passen. En dat tervviïi ijn dat roken slechts in onderling nder mogelijkerwijze gehinderd zegt het fatsoen, als die ander n, Stivoro, een club van tabakste- at signalen te krijgen dat goed t van de grond komt. Zeker niet leen de rokers die zich halsstarrig Zij voelen er vanwege de lieve n niet werken, de klager te steu leggen. die het wettelijk mogelijk wil ma. wordt, steunt. Het bedrijfslever formele regels. Dat hanteert noq kers er samen uit behoren te ko Is ook elke buur in goed overleg en geluidsniveau van zijn stereo die vanzelfsprekende normen en een. Het recht van de sterkste telt iet alleen over mogelijke overlast, eid gaat, moeten werkgevers be niet te veel te regelen, contrapro- geven aan goed overleg, moet dings- en beschavingsprogramma halve en ook dat ligt doorgaans an Z. htbank in Groningen heeft de schadevergoeding toegekend pr dag die Van Z. dit voorjaar reeft gezeten. Van Z. werd dit een poging tot moord op zijn de politie in Delfzijl kennelijk flatbewoner had, dat deze al in verzekering was gesteld, is n een valse aangifte. Daarvan leiding gemaakt. ïtrum Alkmaar nd in Alkmaar heeft gister- jn het hart van de binnenstad fers. Wel werd een nog onbe- lit hun woningen. In de loop 130 brandweerlieden van de gemeenten de vuurzee onder hoge uitzondering' indt dat medische experimen- tioge uitzondering zijn toege- ilsonbekwame proefpersonen trenge voorwaarden mogelijk eerde gisteren over het wets- inderzoek bij mensen. Het de- it wil alleen medische experi- kunnen beslissen. Mocht het geneesmiddelen en behandel- tiënten, dementen en andere dan geregistreerd aarlijks duizenden gewonden m. Dat blijkt uit de toepassing ersonveiligheid vast te stellen, i er vorig jaar niet 11.966 ge it kwamen maar 19.420. Nog insen dat zich na een verkeers- ig bij een eerste hulppost van in plaats van 16.381. In veruit nensen met relatief lichte ver- jiovoordeel 40% lager Piektarief voor alle eder Personal abonnement. voordeligste en makkelijkste W d gratis Libertel 0800 05 60. tbijzijnde verkooppunten. Bent u ragen, bel dan mobiel 117. geschreven. I I I I I DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 M Bob van Huët onden - De Britse tabloids Jaien recordverkopen sinds ,et verongelukken van Diana, je woede en frustratie van !0Vele Britten over de rol van je paparazzi^ in de dood van prinses zijn bepaald niet ug te vinden in de oplage van de meest gevreesde schan daalkranten: Sun en Daily Mirror. Hun verkoop is de aatste dagen met gemiddeld jj procent gestegen. Deeerste oplagecijfers van de po- jalaire pers duiden op flink wat ivpocrisie onder het Britse pu bliek. Het begon al in de uren na het ongeluk toen de zondagsbla den uitpakten met extra edities. De Sunday Mirror die gewoonlijk een oplage van rond de 2,5 mil joen heeft verkocht die dag 500.000 kranten extra. Concur rent News of the World (oplage 4,5 miljoen) bleef met 350.000 stuks niet ver achter. In totaal verkochten de populaire bladen liefst 1,3 miljoen exemplaren ex tra. Maandagochtend - toen dus nog niet bekend was dat de chauffeur die Di en Dodi had gereden dron ken was geweest, en de blaam nog exclusief bij de media werd deden Mirror en Sun de beste zaken. Ze verkochten res pectievelijk 600.000 en 860.000 kranten meer dan op een normale maandag. De Daily Mail pakte uit met een stijging van een onwaarschijnlij ke 39 procent, ofwel 740.000 kranten extra. De krant publi ceerde exclusieve herinneringen van royal reporter Richard Kay, persoonlijk bevriend met de prin ses en haar belangrijkste spreek buis in de tabloids. Kay is een van de genodigden bij Diana's uitvaartdienst in Westminster Abbey, aanstaande zaterdag. Nick Fullaghar, hoofd public re lations van de Mirror Group, zegt dat er altijd een verschil is tussen wat tabloidlezers zeggen en wat ze doen. „We hebben wel wat bo ze telefoontjes gehad, maar de cijfers bewijzen dat we het goed doen. De mensen kopen de krant omdat het een blijvende herinne ring is aan een bijzonder evene ment". Wie zou verwachten dat de Klachten Commissie van de Brit se Pers is overstelpt met klachten komt eveneens bedrogen uit. „We hebben tot nu toe 45 bezwaren geregistreerd", zegt Commissie lid Laura Perito. „Algemene klachten over het gebrek aan te rughoudendheid van de media meestal. En in het bijzonder over één foto van de beide prinsen in een auto, op weg naar de kerk. Dat er zo weinig klachten kwa men heeft ons wel wat verbaasd". Ter vergelijking: de xenofobe stemmingmakerij van de tabloids tegen tegenstanders van het Brit se voetbalelftal op de EK'96 leid de tot 300 officiële klachten. „Misschien dat er nog meer klachten komen. Mensen verke ren nu in rouwstemming en dan ga je geen boze brieven schrijven. Maar we denken ook dat de ont hullingen over de chauffeur de focus van de tabloids af heeft ge haald", aldus Perito. Alle Britse kwaliteitskranten blijken de laatste maand papa razzi vakantiefoto's te hebben gebruikt van Di en Dodi. Ook bloemenhandelaren, boek winkeliers en souvenirverkopers in Londen kunnen de vraag naar Diana-artikelen maar nauwelijks bijbenen. Veel mensen die hun leedwezen komen betuigen kopen de kaarten om een boodschap op te schrijven voor bij de bloemen die zij neerleggen. Van artikelen die speciaal ter ge legenheid van Diana's dood wor den aangeboden is nog geen spra ke geweest. De Engelse tabloids worden gespeld deze dagen, foto reuter Boor Bob van Huët Londen - Wegens de enor me verwachte publieke be langstelling is gisteren als nog besloten het Londense deel van de uitvaartroute voor Diana te verlengen. let stoffelijk overschot van de ;es zal morgenavond worden overgebracht naar Kensington Palace, waar ze woonde. Vandaar zal de kist op zaterdagochtend, via de oorspronkelijke route s St. James Palace, naar Westminster Abbey worden ge bracht. Het rouwparcours is daarmee meer dan verdubbeld tot zo'n vijf kilometer. Inmiddels worden twee tot zes miljoen be langstellenden verwacht. Ge sproken wordt over rijen van honderd man dik. De Britse koninklijke familie t - vier dagen na het dodelij ke ongeluk van prinses Diana - het zwijgen doorbroken en indi rect gereageerd op kritiek dat men de dood van de geliefde prinses zeer afstandelijk en plichtmatig leek te benaderen. „De gehele koninklijke familie en in het bijzonder de' prinsen Harry en Willam putten steun uit het overweldigende publieke mede leven. Ze zijn diep geraakt en dankbaar dat het publiek him verlies en droevenis wil delen", zo liet de woordvoerster van prins Charles weten. De prinsen William en Harry, die nu nog op kasteel Balmoral ver blijven, zullen morgen met hun vader vanuit Aberdeen naar Lon den vliegen. Ze gaan dan naar het St. James's Palace waar het stof felijk overschot van Diana ligt Op aflerlei manieren, geven, ipen-sen uiting aan hun geyoel van betrokkenheid bij prinses Diana. Kunstenaars tekenen overal in druk ke winkelstraten in Londen portretten van de uiterst populaire Princess of Wales die afgelopen zondag verongelukte in Parijs. foto reuter opgebaard dat 's avonds naar Kensington wordt overgebracht. De prinsen zullen de nacht in het St. James paleis doorbrengen. Koningin Elizabeth, prins Philip en de Koningin-Moeder reizen pas vrijdagnacht per koninklijke trein naar Londen en zullen daar zaterdagochtend arriveren. William Naar verluidt zou Diana's oudste zoon, prins William (15), toch achter de kist lopen tijdens de lange rouwprocessie naar West minster Abbey. Prins Charles zou het volledig aan de jongen heb ben overgelaten dit al of niet te doen. De trieste tocht van de prins zal worden gevolgd door een miljard televisiekijkers, zo wordt verwacht. Behalve de plotselinge verklaring van Charles' woordvoerder en de verlengde uitvaartroute kwamen er gisterochtend ook weer meer condoleanceboeken in het St. Ja mes Paleis. Daar kunnen nu 45 registers worden getekend. Aan het begin van de week was er veel kritiek omdat er slechts vijf boe ken lagen wat tot enorme wacht tijden leidde voor de duizenden die Diana een laatste groet wil den brengen. Paleisvoorlichters getroosten zich veel moeite het ontbreken van een vlag op Buckingham Palace uit te leggen. Formeel mag daar alleen het koninklijke vaan del wapperen, en uitsluitend als de koningin 'ter residentie' is. Het vaandel wordt nooit halfstok gevlagd omdat het de continuïteit van de Britse monarchie symboli seert. Dat de kale mast nu kil pijnlijk afsteekt tegen de honder den vlaggen op andere openbare gebouwen is ongelukkig maar onvermijdelijk, aldus de paleis woordvoerder. Protocol Het protocol en het uitzonderlij ke karakter van de plechtigheid maakt dat er uiteindelijk weinig buitenlandse hoogwaardigheids bekleders in Londen zullen zijn. Wie het Huis van Oranje verte genwoordigt is niet bekend. Het kabinet wacht nog op een uitno diging van Buckingham Palace. Het is niet uitgesloten dat Neder land geen officiële uitnodiging ontvangt. Het zou de persoonlijke wens van Lady Di zijn dat vooral mensen met wie ze een persoon lijke band had de uitvaartdienst bijwonen. De zondag omgekomen Princess of Wales heeft Neder land nooit bezocht en er zijn geen nauwe banden tussen het Britse en Nederlandse koningshuis. Het ligt niet voor de hand dat ko ningin Beatrix zelf de uitvaart dienst zal bijwonen omdat het niet om een staatsbegrafenis gaat. Niet uitgesloten is dat prins Willem-Alexander in haar plaats gaat. *Een 27 ton zware klok wordt in een gouden koepel gehesen. Door Wierd Duk Moskou - Het terrein rond de herbouw de kathedraal Christus de Verlosser in het centrum van Moskou is gisteren offi cieel voor het publiek opengesteld. President Boris Jeltsin en de Russisch ortho doxe patriarch Aleksej II leidden de plech tigheid. Volgens de kerkleiding moet de reusachtige kerk, die in 1939 op last van Jo- zef Stalin werd neergehaald, een ontmoe tingsplaats worden voor honderdduizenden Pelgrims die hier, net als vroeger, God willen eren. de kathedraal, waarvan de gouden koe- Pels honderd meter boven de rivier de Mosk va uittorenen, werden al sinds enkele tijd diensten en concerten gehouden, e opening van het religieuze complex, op een steenworp van het Kremlin, is onderdeel van de feestelijkheden rond het 850-jarig be staan van Moskou. Het hoogtepunt van die festiviteiten, waar onder meer internatio naal bekende artiesten als Jean-Michel Jar re, Luciano Pavarotti en de pianist Jevgeni Kissin aan bijdragen, is komend weekeinde. De kathedraal, die de nederlaag van het Na poleontische leger in 1812 moest herdenken, werd pas in 1893 opgeleverd. De bouw had decennia geduurd. Stalin wilde in de jaren '30 op de plek een immens, 415 meter hoog Paleis voor de Sovjets laten herrijzen met als top een zeventig meter hoog standbeeld van Lenin. Maar nadat de kerk was neergehaald bleek de grond ter plekke te drassig voor zo'n ambitieus project. De ontwerpen voor het paleis verdwenen in de kast en in de bouwput werd een openluchtzwembad aan- Voor burgemeester Loezjkov illustreert de foto reuter reconstructie van de kathedraal Ruslands te rugkeer naar haar 1000 jaar oude orthodoxe wortels. Hoewel weinigen geloofden dat het gebouw op tijd af zou komen, zijn 3500 bouwvakkers er toch in geslaagd de kathe draal in sneltreinvaart af te bouwen. De eer ste steen werd in januari 1995 gelegd. De financiering voor het patriottisch-reli- gieuze project is, volgens de autoriteiten, deels via particuliere fondsen rondgekomen. Enkele miljoenen Moskovieten zouden via collectes aan de herbouw hebben bijgedra gen. De bulk van de honderden miljoenen guldens die nodig waren om de kosten te dekken, is echter opgehoest door banken en grote bedrijven. Coca Cola gaf honderddui zend dollar voor de voortgang van het pro ject en de Russische Stolychni Spaarbank doneerde vijfhonderdduizend dollar om het goud voor de koepels te betalen. Phnom Penh (rtr/afp) - Een passagiersvliegtuig van Vietnam Airlines met zestig passagiers en zes bemanningsleden aan boord is gisteren neergestort in een rijstveld bij de internatio nale luchthaven Pochentong, tien kilometer van de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh. Bij het ongeluk kwamen 65 inzit tenden om het leven. Vier passa giers, twee kinderen en twee mannen, werden levend uit de wrakstukken gehaald, maar bei de mannen en een kind overleden later in een ziekenhuis aan hun verwondingen. Alleen een jonge tje van twee of drie jaar heeft het ongeluk overleefd. Ooggetuigen meldden dat er op de plek des onheils is geplunderd. De lijken werden ontdaan van geld, juwelen en paspoorten. Een Vietnamese luchtvaartfunc tionaris in Hanoi zei dat de mees te inzittenden aan boord van de Toepolev-134 buitenlanders zijn, onder wie Zuid-Koreanen, Au straliërs, Japanners, Amerikanen en Canadezen. Ook zouden er ne gentien Taiwanezen in het toestel hebben gezeten. Het is niet duidelijk of het onge luk is te wijten aan het slechte weer. Door Wilko Voordouw Parijs - Geruchten over een op handen zijnd huwelijk tussen Prinses Diana en Dodi Al-Fayed lokten za terdag tientallen paparazzi naar het Parijse Ritz-hotel. De fotografen waren daar in opdracht van de Britse roddelpers, om de eerste fo to's te maken die de artike len over het voorgenomen huwelijk moesten illustre ren. Dat stelt Zaffer Akdoganli van het Franse fotopersbureau Sipa. Namens Sipa had fotograaf Nicolas Arsov voor de deur van het hotel postgevat. Arsov werd dinsdag, net als vijf an dere collega's en een motorpi loot, aangeklaagd wegens doodslag, het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel en het niet verlenen van hulp aan mensen in levensgevaar. De Parijse rechter-commissaris Hervé Stephan gaat nu verder onderzoeken of de fotografen direct de oorzaak zijn van het ongeluk en of ze de hulpverle ning hebben belemmerd. De Britse boulevardpers had zaterdag het bericht van de huwelijksplannen vernomen. Een lid van de familie Al-Fay ed liet zich ontvallen dat Dia na eiïDodi al eind september, begin oktober wilden trou wen. Diana zou enkele dagen daarvoor in Lahore tegen een imam hebben gezegd dat zij zich tot de Islam wilde beke ren. Die twee gegevens waren voor de Engelse bladen vol doende om gespecialiseerde fotopersbureaus in te schake len en de jacht te openen. Er waren natuurlijk al foto's van het paar. Maar dit nieuws ver eiste volgens de Londense hoofdredacteuren een nieuwe serie foto's om het prille geluk in beeld te brengen. De achtervolgende fotografen moesten, net als de Mercedes met Dodi en Diana aan boord, zaterdagnacht na enkele hon derden meters stoppen voor het rode licht op de place de la Concorde. Chauffeur Henri Paul (die eveneens zaterdag wordt begraven) besloot niet te wachten op groen, en scheurde weg. Een fotograaf die zich in de val gelokt voelt is Jacques Langevin. De Sygma-foto- graaf heeft diverse prijzen ge wonnen, onder meer met zijn werk over de onderdrukking van de Chinese studentenop stand op het Tien An Men- plein. Langevin had zaterdag avond wachtdienst, en was dus oppiepbaar. Hij at bij vrienden in Boulogne, toen hij werd gewaarschuwd dat Lady Di in het Ritz was. „Ik had er niet zoveel zin in, dus bleef hangen. Maar een vriend haal de mij over om toch te gaan." Langevin maakte enkele foto's op het moment dat Dodi en Diana het Ritz verlieten. „Ik haalde mijn auto op, en ging weer terug naar mijn diner." Maar onderweg - tien minuten tot een kwartier na het onge luk - stuitte hij op de veronge lukte auto. De politie was er al, en zijn collega's die hij eer der bij het Ritz had gezien maakten hun foto's. De Syg- ma-fotograaf schoot daarop -t s van achter een politie-afzet- ting, op ongeveer 15 meter af-rn stand - enkele foto's en werd aangehouden. Ook hij is aan geklaagd. „Ik begrijp er niets van", aldus Langevin. De foto's, die direct na het on geluk door Franse paparazzi waren gemaakt die niet door de politie werden aangehou- den, zijn gedurende omstreeks vijf uur te koop geweest. Dat bevestigde gisteren Laurent. Sola, directeur van het Parijse fotopersbureau L.S. Diffu sion. „Ik krijg nog altijd telefoon tjes vanmedia uit heel de we-rw reld die de foto's willen ko pen", bevestigt hij. Direct na het ongeval namen twee fotografen in opdracht van Sola foto's, die tot het mo ment dat officieel bekend' werd dat Diana was overle-ir: den, 'in de verkoop' waren. „Toen ik hoorde dat de prinses dood was, heb ik meteen de verkoop gestaakt. Overigens hebben de media, die de pren ten per telefoon hadden ge kocht, de foto's niet gekregen. We hadden nog niet geleverd. Een Engelse krant bood 1 mil joen pond, een Amerikaanse had er 150.000 dollar voor over", zo vertelt Sola. „Het zijn dezelfde titels die nu om- het hardst gillen dat ze zulke foto's nooit zullen publice ren", smaalt hij. De familie van de chauffeur van de auto waarin prinses Diana verongelukte wil dat er een nieuw bloedonderzoek wordt gedaan om het alcohol gehalte vast te stellen. De ad vocaat van de familie zei tegen de BBC dat de familie er niets van gelooft dat Henri Paul on der invloed achter het stuur zat. Nairobi/Moroni (afp/rtr) - Het leger van de Afrikaanse Como- ren-archipel is gisteren opgetreden tegen het afvallige eiland Anjouan. De regering liet enkele honderden soldaten op het ei land in de Indische Oceaan afzetten om aan het afscheidings- streven een einde te maken. De autoriteiten negeerden de in ternationale oproepen om van de invasie af te zien. De inwoners van Anjouan over wegen volledige onafhankelijk heid, grotere zelfstandigheid of aansluiting bij de voormalige ko loniale machthebber Frankrijk. Na maanden van burgerlijke on gehoorzaamheid en rellen namen opstandige politici begin augustus de macht' over. Zij verklaarden zich bereid hun eiland tot de dood te verdedigen. Met de troepenmacht wil de cen trale regering de orde herstellen, aldus een zegsman. De militairen moesten de strategische punten onder hun controle brengen, waaronder de hoofdstad Mutsa- mudu, het vliegveld en de tweede stad Domoni. Het is onduidelijk of de Comorese troepen geweld gebruikten. Het Rode Kruis meldde gisterochtend dat er geschoten werd in Mutsa- mudu, maar een woordvoerder van de Comorese president Moha- med Taki Abdoulkarim zei later dat er geen schot is gelost. De si tuatie is onduidelijk omdat de re gering alle verbindingen tussen Anjouan en de buitenwereld liet verbreken. De speciale gezant van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid (OAE), P. Yéré, had de autoritei ten in de Comorese hoofdstad Moroni dinsdag opgeroepen af te zien van een invasie. Parijs sloot zich daarbij aan. Het is al geruime tijd onrustig op het arme en overbevolkte An jouan. Veel bewoners wijken uit Invasie Comorese troepen 50 km rr" t Grande Comore i' t 200 km Aldabr COMOREN F- Grande Comotg ir» ii§ian Hahay MORONI Twee marineschepen woensdag geland met ca. 300 mariniers aan boord anp naar Mayotte, een eiland van de Comoren dat per referendum de onafhankelijkheid in 1975 afwees en nog steeds bij Frankrijk hoort. Behalve Anjouan riep ook het kleinere Mohéli de onafhankelijk heid uit. Parijs wil de eilanden niet terug. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken riep de partijen op om op vreedzame ma nier een oplossing voor het con flict te zoeken.

de Stem | 1997 | | pagina 5