Compensatie pomphouders verbeteren' ii D66 eist duidelijke verklaring Dijkstal over affaire-Brinkman Familie Gümüs moet vrijwel zeker weg éWD-voorstel te bespottelijk voor woorden' Ik kies niet voor drie. Ik kies voor iedereen. En ik bel ze 40% voordeliger. :cordve Streng doch rechtvaardig vreemdelingenbeleid mooi op papier Libertel Life Moskousi Voorstel CDA, D66 en WD: l 'I Buckinghan DE STEM BINNENLAND 'Aanpak van criminaliteit ontoereikend' Erasmus weer naar buiten DE STEM fS23f COMMENTAAR Rookvrij BINNENLAND KORT LIBERT EL I Door Bob van Huët Londen - Wegens de enor [me verwachte publieke be [langstelling is gisteren als nog besloten het Londens deel van de uitvaartrout voor Diana te verlengen. i i i i i DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 M INSTEM Door Paul Kokke Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) wacht op 2 oktober een stevige con frontatie met D66 in het Ka merdebat over het ontslag van de Rotterdamse politie chef Brinkman. Volgens D66-Kamerlid De Graaf heeft Dijkstal afgelopen dinsdag in de Tweede Kamer te vrijblij vend gereageerd op het vonnis van de Haagse rechtbankpresi dent over het ontslag. „Het is niet zomaar een uitspraak van een willekeurig iemand. Dijkstal heeft in de Kamer onvoldoende geantwoord op de Kamervra gen." Brinkman werd door minister Dijkstal begin juli ontslagen na dat de Rotterdamse burgemees ter en korpsbeheerder Peper het vertrouwen in hem opzegde. Aanleiding was een conflict tus sen Brinkman en de onderne mingsraad van het politiekorps Rotterdam-Rijnmond. De president van de Haagse rechtbank oordeelde dinsdag echter dat het ontslag niet recht matig was. Volgens haar was het ontslagbesluit op een onzorgvul dige manier tot stand gekomen en onvoldoende gemotiveerd. De rechtbankpresident oordeelde bovendien dat Peper Dijkstal on juist heeft geïnformeerd. „Als ik de minister was, zou ik stevig over die uitspraak zitten peinzen. Het is niet misselijk wat de rechter heeft gezegd," aldus De Graaf. „Ik ben niet uit op wiens hoofd dan ook, maar Dijk stal doet er verstandig aan om zelf een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken in te stel len." Hij stelt dat Dijkstal veel eerder had moeten ingrijpen in het Rot terdamse conflict. „Dat had hij met de Politiewet in zijn hand ook kunnen doen. Ik wil weten waarom het in Rotterdam zo gie rend uit de hand is gelopen en hoe dat in de toekomst kan wor den voorkomen." De Graaf eist van Dijkstal een duidelijk oordeel over de rol die burgemeester Peper in het con flict heeft gespeeld. De burge meester wordt door de rechter ook verantwoordelijk gehouden voor de gang van zaken. „We moeten zeker ook naar de positie van Peper kijken. Hij heeft naar mijn idee heel raar gehandeld. Zijn positie staat meer ter dis cussie dan die van Dijkstal." De Graaf heeft ook geen goed woord over voor de opstelling van de coalitiegenoten PvdA en WD. „Zij hadden blijkbaar re den om niks aan deze zaak te willen doen: geen snel debat en geen onafhankelijk onderzoek." De WD heeft geen zin in een aanvaring met een eigen minister en de PvdA wil partijgenoot Pe per niet te hard aanpakken. De vice-fractievoorzitter van de WD, Korthals, waarschuwde D66 geen wraakexpeditie rich ting Dijkstal te ondernemen na de harde opstelling van de WD tegenover D66-minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) in het Bouterse-debat vorige week. De Graaf: „Treurig, maar zo lig gen de zaken blijkbaar. Wij zijn niet uit op een relletje-Dijkstal omdat de WD vorige week op dubieuze gronden een relletje- Van Mierlo gemaakt heeft." De voorzitter van het college van procureurs-generaal, Docters van Leeuwen, wilde gisteravond na afloop van een lezing in Den Haag niet al te zeer ingaan op het vonnis van de Haagse rechter. Docters van Leeuwen liet zich samen met de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland in een advies aan Dijkstal zeer kri tisch uit over vooral de rol van Peper in het conflict. „Wij heb ben zeer zorgvuldig ons werk ge daan en ons oordeel staat," aldus Docters van Leeuwen. Hij ziet in het vonnis van de rechter een be vestiging van zijn eigen bevin dingen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een Kamermeerderheid wil de compensatierege ling voor gedupeerde grenspomphouders verbeteren. WD, CDA en D66 zullen vandaag tijdens een debat aandringen op een regeling die de pomphouders rechtvaardiger compenseert voor de inkomsten die ze mislopen. De regeling die het kabinet heeft voorgesteld is volgens de drie partijen onvoldoende. De pomphouders aan de grens lopen inkomsten mis als gevolg van de accijnsverhoging per 1 juli. Veel automobilisten tanken nu in Duitsland, waar de benzi ne veel goedkoper is. D66-Kamerlid Giskes is niet te vreden over de manier waarop de bewindslieden Zalm en Ver meend (Financiën) de pomphou ders willen compenseren. Vol gens het kabinetsplan krijgen zij compensatie op basis van ver kochte liters, terwijl ze juist in komen mislopen, omdat ze min der liters verkopen. Giskes wil de compensatie bepa len door naar de gemiddelde om zet in de afgelopen jaren te kij ken. „Dat is rechtvaardiger dan de regeling van Financiën." Vol gens haar is het risico van fraude niet groot, omdat de belasting dienst beschikt over de bedrijfs gegevens van de pomphouders. D66 tornt overigens niet aan de maximale compensatie. Volgens Europese regels mogen de on dernemers niet meer krijgen dan 100.000 ecu (circa 210.000 gul den) in een periode van drie jaar. Dat is een bedrag per onderne mer, maar Nederland heeft de Europese Commissie verzocht het maximum per tankstation te laten gelden. Sommige pomp houders hebben meerdere tank stations. WD en CDA lieten al eerder we ten dat ze een betere compensa tieregeling willen. De woord voerster van de PvdA was gister avond niet bereikbaar voor com mentaar. Overigens is het de vraag of de pomphouders tevreden zijn met de verbetering die de Kamer wil. Zij vinden het maximale geldbe drag veel te laag. Van onze Haagse redactie Den Haag - De voorzitter van het college van procureurs-generaal, Docters van Leeuwen, vindt dat politie, justitie en de overheid al lerminst tevreden mogen zijn over de aanpak van de criminali teit. „We dreigen niveaus te accepte ren die voor Nederland ongekend zijn en die dus niet geaccepteerd zouden mogen worden", aldus de baas van het Openbaar Ministe rie. Docters zei dat gisteravond tij dens de zogeheten burgemees terslezing in het stadhuis in Den Haag. Docters van Leeuwen greep zijn lezing aan om politie, justitie ambtenaren, bestuurders en poli tici op de vingers te tikken. Er is weliswaar sprake van een lichte daling van de criminaliteit, maar het aantal geweldsdelicten en de betrokkenheid van de jeugd daarbij neemt toe. „Om nog maar niet te spreken van het feit dat wij de slag tegen de georgani seerde misdaad nog geenszins hebben gewonnen." Van onze Haagse redactie Den Haag - De kans is klein dat de Turkse familie Gümüs in Nederland kan blijven. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt wel iswaar dat de familie een verblijfsvergunning moet krijgen, maar kan het niet eens worden over de manier waarop dit geregeld moet worden. Dat bleek gisteren tijdens het Kamerdebat over het lot van de familie Gümüs en andere inge burgerde illegalen die met uit zetting bedreigd worden. Staatssecretaris Schmitz (Jus titie) zei na afloop van het de bat dat zij in ieder geval niet van plan is voor de familie Gümüs een uitzondering te ma ken. Ook is zij 'geen voorstander' van een versoepeling van de re gels zodat Gümüs en andere zo geheten 'witte illegalen' in Nederland kunnen blijven. Schmitz liet doorschemeren dat het nog maar zeer de vraag is of het kabinet een motie voor ver soepeling van de regels zal uit voeren, mocht die een Kamer meerderheid halen. PvdA en D66 dienden gisteren hun motie in om de huidige re gels aan te passen, zodat de fa milie Gümüs en andere illega len die al langer in Nederland wonen en werken een verblijfs vergunning krijgen. Vandaag bij de hoofdelijke stemmingen zal moeten blijken of dit voor stel steun van een meerderheid krijgt. Een ander voorstel voor een verblijfsvergunning van familie Gümüs was afkomstig van de kleine christelijke fracties RPF en GPV. Deze partijen, die te gen een versoepeling van de re gels zijn, verrasten de andere fracties gisteren met hun plei dooi om voor Gümus een uit zondering te maken. Volgens RPF en GPV hebben zowel het kabinet als de Kamer bij Gümüs verwachtingen ge wekt en bovendien de familie als 'speelbal' gebruikt door een beslissing over haar lot steeds heen en weer te schuiven. Door die 'beschamende vertoning' Gümüs verlaat zijn kleding-reparatiebedrijfje in de Amsterdamse Pijp om naar Den Haag te ver trekken. FOTO ANP heeft de familie Gümüs het 'morele recht' op een verblijfs vergunning verworven, aldus de fracties. Het voorstel van GPV en RPF zal vandaag tijdens de stem mingen zeker geen meerderheid krijgen. PvdA en D66 gaven na afloop van het debat aan het voorstel niet te steunen, omdat daarmee alleen de familie Gümüs geholpen wordt. „De PvdA wil dat de familie blijft, maar dit is onrechtvaardig voor al die anderen die in een verge lijkbare situatie zitten," aldus PvdA-Kamerlid Apostolou. CDA en WD hielden gisteren vast aan hun standpunt dat de huidige regels gehandhaafd moeten blijven. Door Bas de Vries Den Haag - Het wordt wel eens de grootste hondenbaan in het kabinet genoemd: staatssecretaris van Justitie, verantwoordelijk voor het vreemdelingenbeleid. Elizabeth Schmitz (PvdA) zat gisteren tijdens het Kamerdebat over de uitzetting van de famüie Gümüs opnieuw in een lastig pakket, ook al deed zij hard haar best daar niet al te dramatisch over te doen. Gemangeld in een discussie tussen de 'rekkelijken' en de 'preciesen' bleef zij bij haar veel bekritiseerde mening: Gümüs moet weg, behalve als een meerderheid in het parle ment een andere oplossing weet. Tijdens de hoofdelijke stemming van vandaag - waarvoor het Ka merlid Sipkes (GroenLinks) zelfs uit het verre Ethiopië wordt overgevlogen - zal waarschijn lijk blijken dat die meerderheid er niet is. De fracties die voor een verblijfsvergunning voor Gümüs pleiten, zijn hopeloos verdeeld over de vraag hoe dat dan moet gebeuren. Moet er alleen een uitzondering voor dit gezin worden gemaakt, zoals GPV en RPF willen? Of is dat oneerlijk tegenover de ande re illegalen die jarenlang 'wit' hebben gewerkt en moet er dus een algehele versoepeling van de regels komen? Dat laatste stand punt huldigen PvdA en D66, ter wijl CDA en WD vinden dat Gümüs hoe dan ook weg moet. Slechts op één punt was al thans de oppositie eenstemmig: de zwalkende opstelling van Schmitz in de kwestie-Gümüs verdient geen schoonheidsprijs. De staatssecretaris heeft veel aan de huidige onduidelijkheid bijgedragen door eerst de ge vraagde verblijfsvergunning af te wijzen, onder druk van de pu blieke opinie met uitzetting te wachten en vervolgens de Ka mer tot twee maal toe uit te no digen met een alternatief te ko men. Is dat nu het consequente beleid waar Schmitz zich zo graag op beroept? De verwijten vanuit de opposi- tiebanken logen er niet om: 'Het kabinet heeft er een potje van gemaakt' (GPV), 'Jo-jo-beleid' (GroenLinks), 'Weinig verhef fend geping-pong' (SP) en 'Gesol met mensen' (CDA). Waarbij sommige sprekers ook de hand in eigen boezem staken. Immers, door eerst in '95 akkoord te gaan met duidelijke regels voor 'witte illegalen', maar aan het twijfelen te slaan zodra er twee jaar later één populair gezin in de proble men komt, heeft de Kamer nogal wat boter op haar hoofd geladen. Schmitz reageerde met een uit gebreide beschouwing over de dilemma's waar zij dagelijks mee worstelt. Een streng doch recht vaardig vreemdelingenbeleid is op papier mooi, maar wordt moeilijk vol te houden als je voor mensen van vlees en bloed komt te staan. Zeker als iedereen in het land een mening over zo'n Gümüs lijkt te hebben. Schmitz: „Ik ben op een gegeven moment opgehouden kranten te kopen, want ik kwam er niet meer door heen." Toch zul je ook in die gevallen voet bij stuk moeten houden, al dus de staatssecretaris. „Recht vaardigheid is voor mensen in gelijke omstandigheden hetzelf de doen. Anders dreigt het ge vaar van willekeur." Schmitz vroeg zich met CDA-woordvoer- ster Bijleveld af of Gümüs ook zoveel publiciteit had gekregen als hij in Oss of Heerlen had ge woond. En dus kan voor de Turkse Amsterdammer geen uit zondering worden gemaakt, ook al noemde Schmitz het 'op zich hoopvol' dat een Turks gezin zo veel solidariteit weet op te roe pen. Eén vraag bleef na afloop van het debat echter hangen. Als Gümüs inderdaad 'bij lange na niet' aan de criteria voor een verblijfsvergunning voldoet, waarom is zijn uitzetting, oor spronkelijk gepland voor 10 au gustus, dan een maand doorge schoven? Ter verdediging verwees Schmitz gisteren naar de felle discussies in de media, die zij, zeker op een moment dat veel Kamerleden op verre stranden lagen, 'niet onmo gelijk wilde maken'. Maar had den die discussies ook zo lang doorgewoed als Schmitz afgelo pen juli gewoon een knoop had doorgehakt, zoals zij eerder in bijna 1200 vergelijkbare gevallen wèl heeft gedaan? Een interessante situatie ont staat als de Kamer vandaag toch in meerderheid achter het 'ver- soepelingsvoorstel' van PvdA en D66 gaat staan. Onzeker is of Schmitz die motie dan uitvoert. „Ik ben geen voorstander van de motie," zei de staatssecretaris gisteren. Maar ze ontraadde het voorstel ook niet, wat betekent dat het kabinet er morgen op nieuw op terugkomt. Gümüs moet in dat geval nog langer wachten op duidelijkheid. Door Gerlach Hochstenbach Dongen/Terneuzen/Utrecht - „Te be spottelijk voor woorden." Mevrouw G. Hoefman van de Lets-kring in Dongen is goed kwaad op de Tweede Kamer fractie van de VVD, die vindt dat deel nemers aan alternatieve geldstelsels belasting moeten betalen. Ook andere Lets-kringen zijn niet te spreken over de liberale plannen. Typisch weer iets voor de WD, stelt Hoef man. „Want wie ze hier mee pakken, en daar zijn ze goed in, zijn de minima." Lets staat voor Lokaal Economisch Trans actiesysteem, waarbij deelnemers een dienst verrichten in ruil voor een dienst van een andere deelnemer. Iedereen kan eraan deelnemen, maar het systeem is oor- r spronkelijk bedoeld voor mensen met een laag inkomen. De leden onderhandelen met elkaar over te leveren diensten. Er komt geen cent aan te pas, betaling wordt verricht in moeren (Breda), tichels (Dongen) en knopen (Ter- neuzen). Naar schatting bestaan in Neder land zeventig van dergelijke alternatieve geldsystemen met ongeveer 5000 deelne mers. Lang niet uitsluitend mensen met een uitkering. Onder de deelnemers bevin den zich ook studenten, ouderen en kleine zelfstandigen. De WD wil belastingheffing opleggen aan deelnemers van deze alternatieve geldstel sels. Meedoen moet beschouwd worden als een vorm van inkomsten; mensen die een uitkering hebben, zouden dus een propor tioneel deel van hun uitkering moeten inle- „Want er mag geen semi-zwartgeldcircuit ontstaan," zei WD-Kamerlid B. de Vries gisteren na een overleg met minister Zalm (Financiën). „We willen de alternatieve geldstelsels niet zozeer aan banden leggen, als wel fatsoenlijke regelgeving opstellen." Praktisch onuitvoerbaar, een lachertje, vindt F. Ottens van de Lets-kring in Ter- neuzen die vorig jaar september is opge richt en inmiddels 56 deelnemers heeft. „Hoe kun je nu een wederdienst gaan be lasten; als iemand een taart bakt voor een ander, of een fietsband plakt? Ik kan me wel voorstellen dat de VVD dat wil, maar waar ligt dan de grens? Dat moeten ze eerst maar eens aangeven." De WD wil onder meer af van het beleid dat deelnemers aan de alternatieve geld systemen pas belastingplichtig zijn als ze meer dan 3000 lets per jaar omzetten, ver gelijkbaar met 3000 gulden. In de praktijk betekent dit dat vrijwel geen enkele deel nemer belasting betaalt. Mevrouw Hoef man van de Lets-kring Dongen, met meer dan vijftig deelnemers: „Velen denken in geldtermen als ze het over Lets hebben. Maar een let is geen gulden, het is een we derdienst." Woordvoerster R. Eek van het landelijk Lets-contactpunt in Utrecht: „Ik denk dat de WD zich niet voldoende realiseert waar het bij de Lets om gaat. Het is een sociaal systeem, geen economisch. Een vrienden dienst kun je bovendien niet belasten, zo is het in de wet geregeld. Trouwens, al zou je belasting willen heffen, dan nog is dat niet te doen. Dan zou bijvoorbeeld in Dongen een extra belastinginspecteur aangesteld moeten worden om al die vriendendiensten te controleren. Onmogelijk." Rotterdam (anp) - Het beeld van Erasmus kan zonder risi co worden teruggeplaatst in de buitenlucht. Een commis sie van deskundigen, die de conditie van het eeuwenoude beeld heeft onderzocht, is tot de conclusie gekomen dat luchtvervuiling niet langer een bedreiging is. Het beeld van de humanist Erasmus is het oudste in Nederland. Het massief brons is gemaakt door Hendrick de Keyser en stelt de lezende geleerde voor. Op het Grotekerkplein in Rotter dam viel het beeld vorig jaar door nog onbekende oorzaak van zijn sokkel. EEN TEVREDEN roker is geen onruststoker, maar wel een bron van onm voor anderen. Niet-rokers die zich storen aan of last hebben van rookgedrag van hun medemens, klagen met regelmaat dat nicotine-J slaafden te weinig geneigd zijn hun gedrag aan te passen. En datterj iedereen het erover eens zou moeten zijn dat roken slechts in orJ overleg kan. Gedrag waarmee een ander mogelijkerwijze ge ...ui wordt, is immers slechts gepermitteerd, zegt het fatsoen, als die arS] daartoe verlof geeft. De Stichting Volksgezondheid en Roken, Stivoro, een club van tabakjJ genstanders, meldt met grote regelmaat signalen te krijgen dat goj onderling overleg over rookgedrag niet van de grond komt. Zeker nip op het werk. Want daar zijn het niet alleen de rokers die zich halst#» betonen, maar ook vaak de werkgevers. Zij voelen er vanwege de lij vrede vaak niets voor om, als afspraken niet werken, de klager te steJ nen en een algeheel rookverbod op te leggen. Vandaar dat de stichting minister Borst die het wettelijk mogelijk wil J ken dat er op de werkplek niet gerookt wordt, steunt. Het bedrijfsleJ voelt weinig voor zo'n verbod en voor formele regels. Dat hanteert J steeds de stelling dat rokers en niet-rokers er samen uit behoren te kt men. Natuurlijk zou het zo moeten zijn, zoals ook elke buur in tot afspraken over het nog net te dulden geluidsniveau van zijn stereel apparatuur behoort te komen. Maar die vanzelfsprekende normen erl regels gelden lang niet meer voor iedereen. Het recht van de sterkste tel even vaak. En waar het bij meeroken niet alleen over mogelijke overlast maar zelfs over schade aan de gezondheid gaat, moeten werkgevers be j seffen dat hun natuurlijke neiging om niet te veel te regelen, contrapro ductief kan zijn. Een bedrijfsleven dat de voorkeur blijft geven aan goed overleg, mop inzien dat de consequentie een opvoedings- en beschavingsprogramma inhoudt. Een vorm van moralisme derhalve en ook dat ligt doorgaan; niet goed in de markt. Schadevergoeding voor Van Z. Groningen - De raadkamer van de rechtbank in Groningen heeft de 55-jarige Hans van Z. uit Delfzijl een schadevergoeding toegekend j van 4200 gulden. Dat is 300 gulden per dag die Van Z. dit voorjaar ten onrechte in voorlopige hechtenis heeft gezeten. Van Z. werd dit jaar tot twee keer toe beschuldigd van een poging tot moord op zijn medeflatbewoner. Gebleken is nu dat de politie in Delfzijl kennelijk zoveel twijfels bij de aangifte van de flatbewoner had, dat deze al twee dagen nadat Van Z. op 6 maart in verzekering was gesteld, is gehoord als verdachte van het doen van een valse aangifte. Daarvan is echter in het proces-verbaal geen melding gemaakt. Grote brand in winkelcentrum Alkmaar Alkmaar - Een grote uitslaande brand in Alkmaar heeft avond zes winkels en tien woningen in het hart van de binnenstad in de as gelegd. Er zijn geen slachtoffers. Wel werd een nog onbe kend aantal bewoners geëvacueerd uit hun woningen. In de loop van de avond probeerden ongeveer 130 brandweerlieden van de korpsen uit Alkmaar en omliggende gemeenten de vuurzee onder controle te krijgen. Medisch experiment 'bij hoge uitzondering' Den Haag - Een Kamermeerderheid vindt dat medische experimen ten met wilsonbekwamen alleen bij hoge uitzondering zijn staan. Het CDA vindt dat alleen als wilsonbekwame proefpersonen er direct baat bij hebben, dit onder strenge voorwaarden mogelijk moet zijn. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over het wets ontwerp medisch-wetenschappelijk onderzoek bij mensen. Het de bat gaat vandaag verder. Het kabinet wil alleen medische experi menten toestaan op mensen die zelf kunnen beslissen. Mocht het echt niet anders kunnen dan mogen geneesmiddelen en behandel methoden ook op kinderen, comapatiënten, dementen en andere wilsonbekwamen worden getest. Meer verkeersgewonden dan geregistreerd Den Haag - In het verkeer vallen jaarlijks duizenden gewonden meer dan de politieregistratie laat zien. Dat blijkt uit de toepassing van een nieuwe methode om de verkeersonveiligheid vast te stellen. Volgens deze nieuwe methode vielen er vorig jaar niet 11.966 ge wonden die in het ziekenhuis terecht kwamen maar 19.420. groter is het verschil bij het aantal mensen dat zich na een verkeers ongeval meldt voor spoedbehandeling bij een eerste hulppost van een ziekenhuis. Dat waren er 91.200 in plaats van 16.381. In veruit de meeste gevallen gaat het hier om mensen met relatief lichte ver wondingen. (ADVERTENTIE) - j. - m »- i «m* 1MiÉmSr!ES&: .jM Libertel Waar u ook bent in Nederland: ruim 40% lager Piektarief voor alle lokale telefoontjes. Standaard bij ieder Personal abonnement. Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Daar'kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117 Op je leven geschreven. ,„nr Rob van Huét nden - De Britse tabloids Jgjen recordverkopen sinds |lt verongelukken van Diana, ne woede en frustratie van Lovele Britten over de rol van de paparazzi in de dood van 'de prinses zijn bepaald niet terug te vinden in de oplage ivan de meest gevreesde schan- Idaalkranten: Sun en Daily IMirror. Hun verkoop is de1 Laatste dagen met gemiddeld [28 procent gestegen. ne eerste oplagecijfers van de po- Imilake pers duiden op flink wat hypocrisie onder het Britse pu Eind ■Het stoffelijk overschot van [prinses zal morgenavond worde I overgebracht naar Kensingto I Palace, waar ze woonde. Vandaa |zal de kist op zaterdagochtend de oorspronkelijke route .....gs St. James Palace, naai I Westminster Abbey worden ge- I bracht. Het rouwparcours [daarmee meer dan verdubbeld [tot zo'n vijf kilometer. Inmiddels [worden twee tot zes miljoen be langstellenden verwacht. Ge- [sproken wordt over rijen van honderd man dik. [üe Britse koninklijke familie heeft - vier dagen na het dodelij- [ke ongeluk van prinses Diana het zwijgen doorbroken en indi [reet gereageerd op kritiek da [men de dood van de geliefde J prinses zeer afstandelijk [plichtmatig leek te benaderen I „De gehele koninklijke familie en in het bijzonder dë prinsen Harrj jen Willam putten steun uit he [overweldigende publieke mede [leven. Ze zijn diep geraakt ei [dankbaar dat het publiek hui [verlies en droevenis wil delen" [zo liet de woordvoerster var [prins Charles weten. De prinsen William en Harry, di< I nu nog op kasteel Balmoral ver j blijven, zullen morgen met hm I vader vanuit Aberdeen naar Lon den vliegen. Ze gaan dan naar he j St. James's Palace waar het stof [felijk overschot van Diana lig •Een 27 ton zware klok wor DoorWierd Duk Moskou - Het terrein rond de kathedraal Christus de het centrum van Moskou is cieel voor het publiek openj President Boris Jeltsin en de R doxe patriarch Aleksej II leid tigheid. Volgens de kerkleic reusachtige kerk, die in 1939 t zef Stalin werd neergehaald, tingsplaats worden voor honc Pelgrims die hier, net als vroeg eren. In de kathedraal, waarvan d< pels honderd meter boven de r va uittorenen, werden al sin' diensten en concerten gehoud( De opening van het religieuz een steenworp van het Kremli]

de Stem | 1997 | | pagina 4