Borst gaat akkoord met compromis Korting op aidsonderzoek niet sociaal I lerelHd Greenpeace eist I verbod van jaren op gasboren NAMj A3 Rapport SCP bevestigt ontstaan tweedeling Kop van Zuid sif Protest tegen nieuwe dienstregeling van NS Rasinterviewer met afkeer van confessionelen Elke zwartgeldhouder. Femis krijgt aanslag j Veel kinderen dragen i verkeerde schoenen I I nje verandering in het denken |zoU| aldus SCP en CBS, kunnen 1 voortkomen uit angst voor sociale J weedeling en bezorgdheid over I het grote contrast tussen econo Analyse BINNENLAND Voorproefje met gratis heroïne I Den Haag - Een voorproefje met gratis verstrekking van heroï- I ne aan vijftig langdurig verslaafden uit één stad, als voorschot op een grootschalig experiment met circa 750 junkies uit zeven Hoofdredacteur VN Joop van Tijn overleden 'Hoogtebalk van Rijkswaterstaat lag veel te laag' DE STEM I I DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 >ot-Brittannië en Ierland- .sselvallig; donderdag vooral het oosten bewolkt en buien jdag vanuit het westen toe- mende bewolking en buien ssendoor ook af en toe zon oral in het noorden van tijd tijd veel wind. Maxima tuS- n 16 en 20 graden. lgië en Luxemburg: Naast ook wolkenvelden en voor- vrijdag kans op een bui Eddagtemperatuur donder- g ongeveer 24 graden, vrij- g lager. >ord- en Midden-Frankrijk: rioden met zon, donderdag oral in het oosten. In het fusten bewolkt en kans op een li, vrijdag ook elders kans op li bui. Maxima rond 25 gra- I ri, vrijdag wat frisser. nid-Frankrijk: Flinke zonni- perioden, vrijdag in het 'orden en westen ook enkele I ilkenvelden. Meest droog axima tussen de 25 en 30 gra- n. irtugal: Flink zonnig en bog. In het noordwesten per wolken. Middagtempera- ongeveer 28 graden, in het enland ruim boven de 30 den. tanje: Zonnig en droog. Mid- ïgtemperatuur ongeveer 30 laden, in het noorden iets la ir, in het binnenland juist ho- Ir inarische Eilanden: Zonnige |rioden. Vooral aan de noord- |de ook wolkenvelden, over igend droog. Middagtempe- Suur iets onder de 28 graden. allorca en Ibiza: Perioden fet zon en vrijwel overal poog. Middagtemperatuur on weer 28 graden. alië: Vrij zonnig. In noorden, (aar ook in het uiterste zuiden op een bui, mogelijk met tweer. Middagtemperatuur |ts onder de 30 graden. 'iekenland en Kreta: Zonnig k waarschijnlijk droog. Boven b Egeïsche Zee waait soms een evige noordenwind. Middag- Imperatuur tussen 25 en 30 faden. uitsland: Af en toe zon, maar ochtends plaatselijk mist. loral vrijdag ook kans op een ikele regen- of onweersbui, uddagtemperatuur op de eeste plaatsen tussen 20 en 25 laden. vitserland: Geregeld zon en boral vrijdag kans op een re en- of onweersbui. Middag- femperatuur veelal boven de 25 raden. ostenrijk: Flinke zonnige pe- oden. In de ochtend kans op list, in de loop van de middag :n enkele lokale regen- of on- ieersbui. Middagtemperatuur figeveer 26 graden. ■8— ■|sza tue)| ïsag ueA s|BL) 'sjipaj jugd 'sag japuo l-v-- T? Ttstr/sr S- 'DAT <X>/kr /w^sse ZBS.. evKw?) t£<-r - -t,~ SKI VERVOLG VAN VOORPAGINA I noel van het onderzoek was na te «aan of er inderdaad sprake is L een toename van de armoede zoals met name bisschop Mus- ïens stelt en zoals ook naar voren Invam in sfeerrapportages die tanten, radio en televisie maak ten in achterstandswijken - of dat er sprake is van een collectieve verandering in het denken over mische voorspoed en sociale ach terstand. Het rapport bevestigt het ont staan van zo'n tweedeling. Het aantal mensen dat zegt 'moeilijk' rond te komen is de laatste tien jaar weliswaar gedaald van 19 naar 13 procent; het aantal men sen dat 'makkelijk' rondkomt is in diezelfde periode nog sterker gestegen van 31 naar 46 procent, terwijl de middengroep tussen die twee uitersten steeds kleiner wordt (van 50 naar 41 procent). Volgens de Armoedemonitor 1997 leven er in Nederland twee opvat tingen over armoede: een 'alarm istische' en een 'relativerende'. Beide komen voort uit het maat schappijbeeld en de persoonlijke ervaringen van de persoon die de opvatting aanhangt, aldus de sa menstellers van het rapport die geprobeerd hebben de 'pijnlijkste plekken' op te sporen. In Nederland moeten ruim 240.000 huishoudens rondkomen van een inkomen ónder het bij standsniveau, het sociale mini mum voor politiek Den Haag. On der hen bevinden zich veel free lancers en andere zelfstandigen die te maken hebben met éénma lige verliezen, maar bijvoorbeeld ook agrariërs die wel over een stuk land en een hypotheekvrije hoeve kunnen beschikken, maar amper inkomsten genieten. Daarnaast behoren vooral veel oudere alleenstaande vrouwen en eenoudergezinnen (waarvan de partner overleden of vertrokken is) tot de arme huishoudens die moeten leven met een inkomen op bijstandsniveau (14.000 gulden netto per jaar) of hooguit twee duizend gulden daarboven. Vergeleken met 1985 is de econo mische positie van deze een oudergezinnen er niet op vooruit gegaan, met name door de geste gen woonlasten. Paren met kinde ren zijn er, vergeleken met toen, doorgaans juist beter aan toe. Een ontwikkeling die alles te maken heeft met de stijging van het aan tal tweeverdieners, aldus SCP en CPB. In een van de drie pogingen om typische armoedegebieden in kaart te brengen, hebben de on derzoekers alle lage inkomens tot 16.000 gulden onderverdeeld per vierkant van vijfhonderd bij vijf honderd meter. In Brabant en Limburg blijken armoedeconcen- traties vooral een stedelijk ver schijnsel. Opvallend is verder dat er in Brabant veel gebieden zijn met weinig arme huishoudens. Dat is het geval ten noorden van de lijn Breda-Tilburg-Den Bosch; de Meierij van Den Bosch; en de regio rond en ten zuidwesten van Tilburg. I Van onze Haagse redactie I steden. I Dat compromis legde minister Borst (Volksgezondheid) gisteren I de Tweede Kamer voor. De coali- I tiepartners PvdA en D66 steunen Borst daarin onvoorwaardelijk. I De WD stemt in met het voor- proefje, maar wijst het omvangrij ke vervolgproject af. Omdat het CDA en de kleine christelijke partijen daar evenmin voor te porren zijn, heeft de minis- I ter nog steeds geen Kamermeer derheid voor haar grootschalige experiment. „Laten we dan een start maken met een beperkte proef," probeer de Borst haar tegenstrevers voor zich te winnen. „Maar als na drie maanden geen ongewenste neven effecten optreden, dan verwacht ik dat een Kamermeerderheid on verkort de plannen voor het grote experiment steunt." Aan dit laat ste is de WD echter nog lang niet toe. „Die voorzichtige start is wat ons betreft akkoord. Mits onder strikte voorwaarden. Alleen lijkt ons een beoordelingsperiode van drie maandennaa-n ide korte kaat. Bovendien vinden wij het aantal van 750 verslaafden voor het gro- te experiment te veel van het goe de," aldus Van Blerck. Zij noemde de handreiking van de minister na afloop wel 'een belangrijke stap in de goede richting'. Minister Borst wil circa 750 lang durig verslaafden door medici heroïne laten toedienen om hun li chamelijke- en geestelijke ge zondheid en hun sociale omstan digheden te verbeteren, Dat aan tal is haars inziens nodig voor 'een verantwoord medisch-weten- schappelijk onderzoek'. De ver slaafden worden uit methadon- programma's gerecruteerd. Als deelnemende steden zijn Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Groningen, Heerlen en Maastricht geselecteerd. Arnhem en Tilburg zijn definitief afgeval len. Om welke redenen kon Borst in het debat niet vertellen. Met de Stedendriehoek Deven- ter/Apeldoorn/Zutphen, die zich ook heeft aangemeld voor het heroïne-experiment, volgt bin nenkort nog nader overleg. Het tweejarig experiment, dat is voorbereid door de Centrale Com missi e Behandeling Heroïnever- slaafden en goedgekeurd door de Kerncommissie Ethiek Medisch Onderzoek, kost naar (ruwe) schatting zeven tot veertien mil joen gulden. Daar staat tegenover dat andere overheidsuitgaven slinken, onder meer op het gebied van medische kosten en bestrij ding van criminaliteit. In een soortgelijk Zwitsers experiment zou de overheid 60 gulden per dag per verslaafde uitsparen. In dat geval zou het grootschalig experi ment in Nederland zelfs winstge vend (plus twintig miljoen) zijn. Maar die conclusie dürtdé dê mi nister gisteren niet te trekken. Het debat tussen de minister van Volksgezondheid en de Tweede Kamer wordt later deze maand voortgezet. Als de partijen het dan eens worden over een kleinschalig voorproefje, dan kan dat volgend voorjaar (rond april) van start gaan. In welke van de zeven ste den is nog onduidelijk. Daarover brengt de Centrale Commissie Be handeling Heroïneverslaafden mogelijk vandaag al een advies uit. Het gebouw 'De Vijf Werelddelen' op de Kop van Zuid in Rotterdam werd gisteren heropend. Wat vroeger een pakhuis was voor door voer buiten de douane om, is nu verbouwd tot een yuppenachtig appartementencomplex. Het gebouw was overbodig geworden in ver band met het vrije handelsverkeer en het verplaatsen van de haven naar buiten de stad. Hetzelfde gebeurde in Londen met de Docklands. De Kop van Zuid ondergaat momenteel een metamorfose. Het is de bedoeling dat het voormalige havengebied verandert in een soort 'Manhattan aan de Maas'. foto wfa Amsterdam (anp) - Lovers Rail gaat bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat protesteren tegen de nieuwe dienstregeling die NS Reizigers dinsdag heeft bekendgemaakt. Door meer treinen te laten rij den, proppen de NS het spoornet zo vol dat er voor concurrenten geen ruimte meer overblijft, vindt Lovers. Directeur P. Sul van Lovers stelde gisteren dat, nu er kennelijk meer capaciteit op het spoornet is, zijn bedrijf daar ook van moet kunnen profi teren. De NS hebben steeds beweerd dat het spoornet in de Randstad vol zit. Op grond van die bewe ningen is Lovers Rail een vergun ning voor de trajecten Den Haag- Rotterdam en Hilversum-Am- sterdam geweigerd. Het ministe ns hanteert namelijk het princi pe dat nieuwe lijnen geen be staande treinverbindingen mo gen verdringen. Volgens Sul doen de NS nu zelf aan verdringing door stoptreinen te vervangen door sneltreinen. «Het gaat niet zo zeer om een verbetering van de verbindingen, naar om de positie als monopo list te handhaven." Sul vindt dat het ministerie de geweigerde ver gunning alsnog moet verlenen. De NS moeten hun nieuwe dienstregeling aanpassen. oor het verlenen van de vergun ningen aan Lovers geldt overi gens de dienstregeling van het jaar ervoor, dus die de NS nu hanteren. De nieuwe dienstrege- mg moeten NS voorleggen aan Railned, de instantie die de ruimte op het spoor verdeelt, overs Rail kreeg dit voorjaar oestemming voor de lijnen Am sterdam-Haarlem, Utrecht-Hil- versum en Leiden-Den Haag. oedrijf, inmiddels onderdeel Franse vervoergigant r wü ook op de ontbreken de stukken in de Randstad gaan rijden, als onderdeel van een nieuwe Randstad Expres. MINISIEILBQRST (Volksgp- zondheid) wil 8,6 miljoèn gulden bezuinigen op., 4e rijksbijdragen voor aidson derzoek. Sedert de ontdekking van het vi rus dat de dodelijke immuniteit stoornis veroorzaakt, het hiv, trachten onderzoekers een medi cijn tegen de ziekte te ontwikke len. Hoewel het laatste jaar een stap in de goede richting is gezet, met een combinatietherapie, is die strijd verre van gewonnen. Aids blijft ongeneeslijk. Grote delen van de wereld zijn al ontvolkt, omdat aids daar ongehinderd rond blijft waren. De kloof tus sen het rijke westen en de 'Derde Wereld' is groter dan ooit. Elke dag sterven duizend kinderen aan aids. Een veelvoud wordt wees. De laatste jaren verschoof op de Wereldconferenties de aandacht naar de rol van de (internationa le) politiek. Medicijnen zijn al leen betaalbaar voor het rijke Westen. Ontwikkelingslanden hebben alleen baat bij een goed koop vaccin, zij eisen steun van de geïndustrialiseerde wereld. Door Hans Rube Westerse polici spelen conse quent de bal door naar de indus trie. Aangezien vaccin-onder- zoek kostbaar is, vragen de far maceutische bedrijven steun. Nu in de geïndustrialiseerde wereld het aantal aidsinfecties daalt, draaien overheden in hoog tem po de geldkraan dicht. Amerika heeft de trend gezet. Tegelijk met de terugtredende overheid doen ook particulieren een stap terug. De aidsfondsen slinken. Ons land heeft met gespeciali seerd aidsonderzoek een goede naam opgebouwd in de weten schappelijke wereld. Met name de Amsterdamse 'cohort-studie' - een grote groep hiv-geïnfec- teerden wordt al jaren nauwkeu rig gevolgd - is uniek in de we reld. Daar zijn miljoenen in ge stoken, met als resultaat onder- I zoeksgegens ov^m het verloop van de ziekte die nergens adders zijn gevonden. Daarnaast wor den in Nederland Onderzoeken gedaan naar virusstammen, ver spreiding en de werking van het virus, die telkens internationaal grote aandacht trekken. Niet aan alle activiteiten die door het aidsfonds worden be taald, komt door de bezuiniging van Borst een einde. Voor pre ventie en zorg blijft 4,2 miljoen gulden over. Verder krijgt het fonds jaarlijks een kleine tien miljoen gulden aan giften bin nen. Pijnlijk is de wijze waarop per 1 januari abrupt een einde dreigt te komen aan de cohortstudies, die jaarlijk rond de vier miljoen gulden kosten. De kennis en er varing die Nederlandse onder zoekers als de professoren Cou- tinho, Goudsmit, Miedema en Lange daarmee hebben opge bouwd is uniek en onvervang baar. Met steun van Ontwikke lingssamenwerking werken zij in hun cohort samen met een la boratorium in Ethiopië. In veld proeven zoeken zij naar een werkzaam vaccin, de enige mo gelijkheid om arme landen te be schermen tegen het dodelijke vi rus. 1J De stap van Borst om te bezuini gen op het Nederlandse aidson derzoek lijkt logisch, en is vanuit de Nederlandse situatie bezien deels verdedigbaar. Het doel van het aidsfonds is steeds geweest zichzelf overbodig te maken. De verantwoordelijkheid van het rijke Nederland houdt echter niet op bij de grens. Ontwikke lingslanden in Afrika en het Ver re Oosten hebben nu eenmaal geen geld om vaccins te ontwik kelen en al helemaal niet voor combinatietherapiën die tien duizenden guldens per patiënt per jaar kosten. Het bezuinigen op Nederlands aidsonderzoek betekent dat het ontwikkelen van een hiv-vaccin voor de Derde Wereld nog verder buiten bereik komt van de mil joenen mensen die ieder jaar be smet worden. De stap van Borst is daarom vanuit sociaal oog punt beschouwd een slechte. Daarbij is het een vernietiging van reeds geïnvesteerd kapitaal. Amsterdam (anp) - Hoofdredac teur Joop van Tijn van het weekblad Vrij Nederland is dinsdag in Amsterdam overle den. Bij Van Tijn (58) werd drie weken geleden een onbehandel bare kwaadaardige tumor in de slokdarm ontdekt. Hij legde daarop zijn functie neer. Van Tijn trad in 1965 in dienst van Vrij Nederland na een aan tal jaren te hebben gewerkt voor Propria Cures en de Haagse Post. Toen Vrij Nederland in 1985 in grote problemen zat, koos de redactie hem tot ad junct-hoofdredacteur Van Tijn werd in 1991 hoofdredacteur naast Rinus Ferdinandusse die in 1996 met pensioen ging. Amsterdam (anp) - Het enige interview waardoor ik onthouden wil worden is dat waarin CDA'er Piet Steenkamp verklaart: „Het geweten is bij ons katholieken niet zo ruim ontwikkeld." De politieke journalist Joop van Tijn ten voeten uit. De dinsdag overleden hoofdre dacteur van Vrij Nederland Van Tijn re kende het tot zijn journalistieke taak de macht in het land keihard, maar op char mante wijze, aan te pakken. Begin jaren '80 gloreerden de confessionele partijen nog in het politieke centrum van de macht. Van Tijn gloreerde als politiek verslaggever met spraakmakende inter views en diepgravende beschouwingen. In een vraaggesprek uit 1984 verklaarde hij: „Dat machtsbolwerk moet worden ont huld. Het uithollen ervan is voor mij een belangrijke drijfveer de journalistiek te be oefenen. Tot mijn genoegen verkeren we nu in de fase dat het christelijk volksdeel de finale verdediging van zijn machtspositie voert." Nog groter moet de voldoening zijn geweest toen het CDA in 1994 sinds men senheugenis buiten het kabinet viel. Journalistiek was voor Van Tijn een harts tocht. Hij wilde van jongsaf aan journalist Joop van Tijn FOTO ANP worden. „Ik moest de mensen gaan vertel len wat ik van de dingen vond. Een bood schapje. Dat heb ik nog. Ik wil mensen din gen bijbrengen, beleren zo je wilt." Vrij Nederland kwam in zijn glorieperiode met een reeks van staaltjes van onthul- lingsjournalistiek die nu nog alom bewon dering oogsten. Zoals het commissariaat van WD-minister Van Aardenne, de belas tingtrucs van Lubbers met zijn familiebe drijf. Van Tijn was er niet weinig trots op dat Vrij Nederland slaagde waar de overige pers bot ving. „Lukt het, dan zie je iedereen in Den Haag opgelucht adem halen. Ze hebben allemaal wel een paar lijken in de kast, er is een collectief schuldgevoel." Naast zijn redacteurschap bij het weekblad leverde Van Tijn bijdragen aan tal van pro gramma's op radio en televisie. Zo is het toevallig ook nog eens een keer, Het Capi- tool en Welingelichte kringen. Met onder anderen Koos Postema werkte hij samen in de politieke rubriek Haagse Kringen. Een ruzie met Vara-chef Jan Nagel maakte er een einde aan. Landelijke bekendheid verwierf Van Tijn ook als presentator van de tv-voorlich- tingsrubriek Open en Bloot die voor het eerst het woord neuken de huiskamer in- slingerde. Daarover: „Taxichauffeurs zeg gen wel eens tegen mij: Hé Joop van Tijn, van jou heb ik nog leren wippen. Vriezenveen (anp) - Voor het ongeluk met de hoogtebalk over de A15 bij Papendrecht, afgelopen maandag, is Rijks waterstaat aansprakelijk. Dat stelt transportbedrijf Lee mans in Vriezenveen. Een chauf feur van het bedrijf raakte bij het ongeval zwaargewond. Ver zekeraar Aegon is inmiddels het onderzoek naar de schuldvraag begonnen. Anderhalve week eerder veron gelukten door dezelfde balk drie spelers van de Huizense voetbal club De Zuidvogels. Zij hadden hun hoofden uit het dakluik ge stoken en klapten tegen de balk aan. Volgens directeur H.A. Leemans van het transportbedrijf ligt de balk lager dan de door Rijkswa terstaat aangegeven 4.25 meter. De transporteur houdt het op 4.10 meter, want 'als onze wa gens hoger zijn geladen dan 4.15 past het dekzeil niet meer'. Rijkswaterstaat wordt niet warm of koud van de beschuldi gingen van de transporteur. „De balk hangt op 4.25 meter, als waarschuwing voor te hoog ge laden vrachtwagens voor de tun- nelbrug verderop. Alles is vol gens de wettelijke normen ge daan." V? ui Hoeveel mensen zouden er in Afrika het hiv-virus help| ben? Een paar miljoen? Misschien zijn het er wel veel meer inmiddels. Hoeveel Afrikaanse landen hebben er budget of wetenschappelijke kennis om Aids-onder;- zoek te doen? Een of twee wellicht? w S In een aantal Aziatische ën Oost-Europese landen is de situatie nauwelijks beter. Een welvarend land als Nederland zou alleen al uit hu manitaire overwegingen tientallen miljoenen in onder" zoek naar medicijnen tegen aids moeten steken. Warif Aids is natuurlijk geen gewone ziekte waarop je de door minister Borst zo aanbeden marktwerking lq? kunt laten. A In Nederland mag aids dan misschien minder vaafc voorkomen dan borst-kanker, dat wil nog niet zeggen dat je als overheid bestrijders van die ziekte in nauwer lijks verhullende termen kunt laten weten dat ze het zelf maar uit moeten zoeken. aa Want wat is nou toch een miljoen of tien in overheids- berekeningen? Een halve kilometer snelweg? Twee bielzen voor de HSL? 65 cent per inwoner? Zo langzamerhand dringt hopelijk het besef door dat een poldermodel iets is dat zich beneden NAP Normacjj Aanvaardbaar Peil) afspeelt. MERITÉ .f, i Amsterdam (anp) - Tien jaar niet boren en onmiddellijke stQpj zetting van de boorwerkzaamheden, dat eiste Greenpeace gisj teren bij de Amsterdamse rechtbank. ui Het was een wedereis in een kort geding, dat de Nederlandse Aardoliemaatschappij vorige week zelf heeft aangespannen. Vorige week vrijdag moest Greenpeace op last van de Am sterdamse rechtbankpresident een bezettingsactie en blokkade bij boorlokatie N7, tussen Ame land en Schiermonnikoog, on middellijk beëindigen. De vol gende dag hervatte de NAM haar werkzaamheden en deze week wordt er al geboord, aldus een woordvoerder. Desondanks zette Greenpeace Haar wedereis voort. Want het is een principekwestie. De milieuorganisatie maakte be zwaar tegen de vergunning uit 1992 waarmee de NAM op de plek proef- en gaswinningsborin gen mag verrichten. Deze is ge baseerd op de Mijnwet en vereist geen Milieu Effect Rapportage (MER). Volgens Greenpeace is dat in strijd met de huidige mi lieu-eisen van de Nederlandse re gering en de EU-richtlijnen. Greenpeace wil gewoon dat voor alle boringen een MER wordt in gediend, aldus een woordvoer der. De boorlocatie bevindt zich op 110 meter van de 1995 tot be schermd gebied verklaarde Noordzeekustzone. Daar bqjreij veroorzaakt milieuschade die-in strijd is met het Structuurschpjn4 Groene Ruimte, zo stelde Green-" peace advocaat K. van den B#rg, Verder zou de NAM volgens;dé bepalingen van de Mijnwet ,pa$ op 125 meter mogen boren.-Dé deze maand vijftig jaar geworden NAM bestreed dat. j Volgens advocaat mr. M. Ubhënj ontstaat door de geplande borjng geen milieuschade. En de NAM kreeg dit jaar van de minister -yat} Economische Zaken Wijers-eeii ontheffing van de 125 meter"be{ palipg uit de Mijnwet. Greent peace is met- name verontwaprj digd over de rol die Wijers in de ze kwestie speelt. Deze verklaar de in oktober 1996 al dat hij het Waddengas te lucratief vindt om te laten zitten, zo stelt de milieu organisatie. De president doet volgende week donderdag uitspraak. Eerder dit jaar schorste de bestuursrechter in Leeuwarden een vergunning voor proefboringen in beschermd gebied op. Toen vond de rechter dat het ministerie van Economi sche Zaken de maatschappelijke noodzaak van de gaswinning niet had onderzocht en dat de NAM geen goede MER had ingediend. Den Haag (anp) - De Hoge Raad accepteert de aanslagen digjl^ fiscus kleine spaarders met niet herleidbare spaartegoeden bii de in 1992 failliet verklaarde Femisbank alsnog heeft opgelegd,' I De Hoge Raad heeft gisteren een arrest voor publicatie vrijgege ven, waaruit fiscalisten kunnen afleiden dat ook de kleine spaar ders die de dans willen ontsprin gen een zeer aannemelijk verhaal moeten hebben over de herkomst van hun spaarcentjes. De Femisbank, gevestigd in Baarle-Nassau, heeft indertijd bewust zwart geld aangetrokken. Veel mensen legden er hun geld in op zogenaamde nummerreke ningen. Zij waren derhalve voor de Fiod niet traceerbaar, en maakten zich na beslaglegging evenmin bekend. Ze waren bang voor strafrechtelijke vervolging en naheffingen met verhoging. In het geval waar de Hoge Raad zich over heeft gebogen, ging het om een banketbakker die wel oj naam een rekening aanhield. Bei gin 1988 begon hij met een inle; van 5000 gulden, in mei 199 stortte hij 92.000 gulden, en iirj-uj- li van dat jaar nog eens 5000. Mt komstig van een erfenis, verk^ij van roerende zaken en het verailt veren van spaarbrieven, ygrj- klaarde hij. a i De belastinginspecteur reke,ftd£ van het spaargeld bijna 40.000 gulden toe aan verzwegen omge\ over 1989 en bijna 16.500 gulden aan zwarte omzet over 1990..flaj; de inspecteur veel te hoog is gaan zitten met die taxatie moetJ(jd4 spaarder zelf maar aantonenL vindt de Hoge Raad. Wie dat rgef kan hangt. Geld kwijt en ook nog eens belasting betalen is zijnet.. ™>i i ,nV i ,4m Doorn (anp) - Ruim 60 procent van de kinderen van vier tot tier^ jaar loopt op schoenen die niet passen. De stappers zijn te kkiin of te groot. Dat kan vroeg of laat tot ernstige gezondheidsproblemen leiden. Veel ouders denken dat hun kroost goede schoenen heeft. Dat blijkt uit een representatieve steekproef van de Stichting Vak opleiding voor de Detailhandel in Schoenen (SVOS) onder 700 jonge bezoekers van het Ponypark in Slagharen. Ook onderzocht het instituut de opvatting van ouders over kinderschoeisel. Schrikbarend noemt revalidatie arts W. Blanken de uitkom§|eiJ van de steekproef. „Er waren voet ten bij die al duidelijke afwijkjnj- gen vertoonden. Sommige lelaen wel op die van een 35-jarige di^ a). vele jaren op verkeerde schoenen loopt." Kinderen kunnen door verkeerd schoeisel hamertenen krijgen,, gei} knikvoet of huidproblemen. Gok knie-, heup en rugklachten en$e4 blijvend slechte lichaamshouding kunnen er het gevolg van zijn"J

de Stem | 1997 | | pagina 3