NA collectie Geluk van toenvoor de prijs van nu cr—p KRAAM JZEN Het nieuwe protest van Maarten Termont uit Goedleven 1997 RASSEN EN? Top 20: de duurste collector's items de stem ken\ G 20% koop consumentengids!) - ZONWERING 5-431380 -kosten rgd MAKELAARDIJ est presenteren llectie h dameshoeden, tten en -hoeden. lorpsfeest kijken kraam met o.a. petten enz. >traat 5, Zaamslag. tntenbollen 3-25 stuk 1-25 sfeest oliebollen, ;n ovenkoeken. 2 bakker B Sex pistols - God Save The Queen 7" A&M label ƒ3250,- fl The Beatles - The White Album lp (nrs 1 t/m 10) ƒ3000,- B Michael Jackson - Dange- rous picture disc 2500,- B Elvis Presley - It's Now or B Oasis - I am the Walrus Dé I uT - - ondergoed enz., enz. 2-14 5-431261 ZAAMSLAG HOEK SCHOONDIJKE over ionato's ent by moment mid oon s l§ SfflOOI 19, Zaamslag 1115-432352 'De hele wereld veranderen is nogal veel' tb, J» aat 8 272 Zaamslag Door Ronald Verstraten Goedleven. Het gehuchtje bij Waterlandkerkje leunt zwaar tegen de Belgische grens. Als je woont waar het zo heet, kun je alleen maar tevreden zijn. Zou je denken. Maarten Ter mont is echter helemaal niet zo tevreden. Hij windt zich op over de dingen die hij dage lijks ziet. Oorlog. Honger. Ge weld op de tv. Een onstuitbare innerlijke drang doet hem naar pen en papier grijpen. Een protestlied wordt gebo ren. „Als ik me kwaad maak, me iets aantrek, dan vloeien daar altijd teksten uit voort. Niet als ik me Dan schrijf ik niets," Maarten. Achttien jaar jong, treedt hij sinds enige tijd op voor publiek. Hij laat zijn protest weerklinken op jonge- renfeestjes, tijdens de Kunstben de en in studentencafés ver bui ten de regio. Zaterdag staat hij op het podium tijdens het zesde festival Waterland Cultuurland. Hij ziet er niet tegenop. „Ik ver wacht een goed publiek. Mijn nummers zijn luisternummers. Die moet je niet op een bruiloft i, want dan hoor je ze niet. Mensen moeten er écht naar kunnen luisteren en er dan over kunnen nadenken. Laatst heb ik gespeeld op een kroegentocht in Eindhoven, maar dat werkt niet. Op een partijtje komt mijn mu ziek niet tot z'n recht." Zijn eerste instrument was de viool. „Meer een melodie-instrument. Dat ik noten heb leren lezen, daar heb ik wel baat bij gehad." De ouderlijke platen kast, waarin Neil Young, Bruce Spring steen en Bob Dylan na drukkelijk aanwezig waren, deed hem naar de gitaar grijpen. „Ik schrijf mijn liedjes nu op akkoorden. De melodie zit in mijn hoofd, de rest komt er vanzelf bij." Doorgaan in de muziek zit ook in zijn hoofd. Niettemin pakte hij vo rige week zijn koffers om in Vlissingen te be ginnen aan de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk aan het Zeeland College. „De sociale kant, allerlei richtingen, bijvoorbeeld jongeren, probleemkinderen of ge handicapten," somt hij zijn mogelijkheden op na drie jaar SPW. „Daarna wil ik toch in de muziek verder. De SPW is een basis om op terug te vallen. An ders heb je alleen de mavo als achtergrond." In de brugklas van de mavo tok kelde hij zijn eerste akkoorden. „Je kon tijdens het hobby-uur zelf een keuze maken. De mu ziekleraar heeft me aanvankelijk begeleid, de rest heb ik mezelf 'Als ik me kwaad maak, me iets aantrek, dan vloeien daar altijd teksten uit voort.' aangeleerd." In die tijd begon hij zijn eerste protèstnummers te schrijven. Een daarvan, Stoere Man, waarin hij stelling neemt tegen de neo-nazi's, geniet enige faam in kleine kring. Het num mer kwam dubbel terecht op zijn recente demo Dit ben ik, een keer mét en een keer zonder or kest: 'je bent stoer en ruig en nie mand kan je pakken/een kale kop (,.)/een hakenkruis die je op je jas kunt plakken/een grote bek en een altijd harde leus//. Door diezelfde, zich gestaag uit breidende kring van bewonde raars, wordt Maarten nogal eens vergeleken met Boudewijn de Groot. „Zelf hoor ik het niet. Ze zeggen dat mijn stem op die van hem lijkt, maar ik vind van niet." De vergelijking op basis van zijn protestliedjes gaat vol gens hem eveneens krom. „Zo veel protestnummers heeft Bou dewijn de Groot nu ook weer niet gezongen. Dylan, of hier in Nederland Armand, hebben dat veel meer gedaan." Hij is verschillende keren naar FOTO CAMILE SCHELSTRAETE een optreden van de doorrookte hippie"wezen kijken. ^Dat- vind ik echt/iemand..., ik bedoel, Hij overdrijft wel met dat blowen en zo en jongeren vinden dat prach tig. Maar als je goed luistert, merk je dat hij heel slim is. Hij staat bij de dingen stil. En hij is achter zijn ding blijven staan. Hij geeft niet toe." Het brengt het gesprek op een van de andere liedjes op zijn demo: Waar zijn de hippies. „Dat gaat over de jeugd van nu. Sommigen leven volgens de ideeën van toen, van de jaren zestig en zeventig. Daar kijken anderen, ouderen, dan kritisch naar, zo van 'dat hebben we wel ge had'. Mensen van toen vonden materialisme en dergelijke niet belang rijk, maar als je nu om je heen kijkt, zie je dat er nog niet veel verbeterd is." De jaren zestig komen volgens Maarten, die ui teraard pas veel later werd geboren, niet meer terug. „Maar dat wil niet zeggen dat jongeren van nu niet kritisch te genover de maatschap pij zouden mogen staan. Er zaten toch goede ele menten in die hippiebe weging. Het is trouwens heel begrijpelijk dat al die idealen niet uitgeko men zijn. De hele wereld veran- 'dereir-is nogal veel." Détjnuziek waarmee hij is opge groeid staat voor hem nog recht overeind. Young en Dylan blij ven zijn grote voorbeelden en hij stelt vast dat in de muziek van tegenwoordig nauwelijks een kritisch geluid te horen is. „Wel in de punk. Kritische teksten, vrij hard zelfs. Maar verder is de muziek van vandaag alleen maar entertainment. House bijvoor beeld, heeft niet erg sterke tek sten. Protest hoor je nauwelijks meer." De volhouders, de alternatieve lingen van vroeger die zich nog steeds onderscheiden door hun levenshouding, daar kan hij wel waardering voor opbrengen. Te gelijk heeft hij er begrip voor dat het ook wel eens anders kan gaan. „Je komt misschien op een moeilijk punt. Volwassen wor den, een baan. Ik zal niet zeggen dat het mij later ook niet zo zal vergaan. Maar tot nu toe heb ik nooit anders gedaan dan mijn gevoelens, mijn protest op pa pier te zetten." Dertig eigen songs, waaronder een paar in het Engels, staan in middels op zijn repertoire. En hij is niet van plan om de komende jaren, tijdens zijn studie, muzi kaal stil te gaan zitten. „Het kan alleen maar verder verbeteren. Misschien kom ik anderen tegen en kunnen we samen iets doen. Ik wil in ieder geval iets in de muziek, ermee bezig zijn. Dat is altijd belangrijk geweest in mijn leven. En het groeit alleen maar." 'Waterland Cultuurland' vindt ojiza1 terdag 6 september plaats in Watér- landkerkje. Er zijn optredens en con certen van onder anderen theater man L'ex Maes, het Haydn Barok Trio en de Congolese dans en muziek groep Freddy Bafranga. Maarten Ter mont speelt vanaf 18.45 uur in het dorpshuis. De toegang voor het hele festival kost 22,50. Oude elpees gaan op de platenbeurzen voor veel geld van de hand. Een platenhoes van Frank Zappa, een collector's item. REPRO'S WIM KOOYMAN Door Ronald Verstraten 'Niemand komt voor aanvang van de beurs naar binnen om er de beste koopjes uit te pik ken,' waarschuwt TanrVerhagen van stichting The Old Fashioned Way maar alvast. Van heinde en ver komen straks de verzamelaars, de freaks, weer op de beurzen in Eindhoven en Breda af. Honderdduizenden platen, cd's, pos ters en andere aan de pop verwante artikelen staan er uitgestald voor wie likkebaardend zijn collectie tracht te vervolledigen. De zwarte vinyl schijven uit de jaren vijftig, zes tig en zeventig doen het tegenwoordig uitstekend op de tweedehandsmarkt. Kon je er bij de intro ductie van de cd nog geen stuiver voor krijgen, vandaag de dag tellen verzamelaars tientallen, zoniet honderden guldens neer voor een gezocht object. Leidraad bij de prijsvorming vormt vaak het Britse blad Record Collector dat zijn weerga niet kent, laat staan een Nederlandse tegenhan ger. Om maar een voorbeeld te geven: Nederlandse toerist komt op beurs in Engeland na jaren zoe ken eindelijk die elpee tegen die hij zocht. Wordt dan even koud van de prijs: veertig pond. In geen veertig jaar, denkt hij, maar wil toch nog even proberen te onderhandelen. Heeft geen zin: „Hij staat al voor zestig pond in de marktlijsten". Geluk van toen, voor de prijs van nu. Veel geld soms, maar nog niets vergeleken bij wat in Enge land voor sommige collector's items wordt ge vraagd en door de verwoede verzamelaar wordt geboden. Sergeant Pepper in mono mag voor 180 gulden weg. Een originele poster van een concert van Buddy Holly en zijn Crickets moet ruim drie duizend gulden opbrengen. Een flyer van een concert van Jimi Hendrix kost ongeveer de helft. Niet alleen de leeftijd en de staat waarin het ob ject zich bevindt zijn bepalend. Kleine oplagen, zeldzame buitenlandse persingen, geel, wit of rood vinyl verhogen de marktwaarde. Zo gek is het in Nederland - en België, waar ook regelmatig beurzen worden gehouden - nog niet. Maar voor de échte verzamelobjecten wordt niet temin grif geld neergeteld. Wie al jaren op zoek is naar dat ene singletje van Elvis, van de Beatles of de Stones, kan er op rekenen dat hij heel wat meer betaalt dan de 4,25 van toen. Een geluk is dat de beurzen zoveel deelnemers hebben. Dat houdt de concurrentie scherp. De standhouders komen uit Engeland, Duitsland, België en Nederland. Het zijn algemene beurzen, wat wil zeggen dat vrijwel alle muziekgenres zijn vertegenwoordigd: van country, Nederlandstalig, schlagers, blues, disco en rock roll tot gabber en evergreens. Er zijn verschillende fanclubs aan wezig. Platenbeurzen, georganiseerd door The Old Fashioned Way, worden gehouden op zaterdag 6 september van 10.00 tot 16.00 uur in Motel Eindhoven en op zaterdag 13 september in Het Turfschip in Breda van 11.00 tot 16.00 uur. De entree bedraagt op beide dagen 4,00. Queen - Bohemian Rhap sody 7" blauw vinyl ƒ5000,- Never 78 toeren 2500,- B Prince - The Black Album (origineel) cd/lp 2500,- B Caedmon - Caedmon lp 1978, privé-persing 2000,- 8 The Beatles - Free as a Bird (CD-r) 2000,- B U2 - Pride 12" wit vinyl Australië 1250,- B Madonna - Erotica picture disc (138 exemplaren) 1200,- U. Golden Earring - Lonely Every Day 7" 1000,- B Rolling Stones - Beat, Beat, Beat 10" 1000,- f#l Kiss - Originals 2 (Japan) 1000,- B Nirvana - Love Buzz 7" 1000,- 12" promo 900,- 16 Björk - debuutelpee IJs- land 1977 750,- B David Bowie - The Man Who Sold The World (met afwijkende hoes, de zgn. 'dress-hoes') lp 750,- 18 Tori Amos - Y Kant Tori Read cd 600,- B U2 - Three ep, bruin vinyl 500,- 20 The Beatles - Help lp spe ciale uitgave van Shell, met Shell-logo op de hoes ƒ500,- Bron: A. Verbuntvan Aad's Platen zaak, Tilburg

de Stem | 1997 | | pagina 23