'Brabantse pervoerder is schuldig' Terneuzens stadskantoor officieel open Justitiële Info Desk bundelt informatie van politie DE STEM Postorderbedrijf op de vingers getikt Spoedonderzoek naar kosten van korter werken ^tellingen voor zorg aan verstandelijk gehandicapten willen fuseren DANSLES [ID over varkenspest: Jacqueline^H tips vooi^ 'We barsten van de gegevens, maar voor je daar iets mee kunt moet er heel wat gebeuren' Twee ton hasj in beslag genomen puzzelend door ^uidwest- /S/ederland Geïnteresseerd in een gratis video-8 camera? Lees de krant van a.s. zaterdag! A B C1 Staten schrikken van plan bibliotheek jccla, iebakken ld, pak gram 1.99 11.50 w9.90 1.99 ;n een dressing k versgesneden, :jes watermeloen, ;wel datjegerech- ig kunt bewaren, ima invriezen, fan AH Huistraiteur Maar genoeg ge in de keuken in. Lijdt Kessen aan geheugenverlies? De Agenda iB UIT in Brabant. Het oplaten van de ballonnen gebeurde op afstand. Vooral buiten was duidelijk de openingshandeling van het nieuwe Terneuzen- se stadskantoor te volgen. Van onze verslaggever Terneuzen - Met het ontkete nen van een enorme vlucht ballonnen boven de Wester- schelde heeft staatssecretaris T. van de Vondervoort (Bin nenlandse Zaken) gistermid dag het nieuwe stadskantoor van de gemeente Terneuzen officieel geopend. De deugdelijkheid van de 'bal lonvaart' werd overigens kort na het middaguur al uitvoerig be proefd, toen enkele duizenden ballonnen reeds het luchtruim in gingen. De handeling gebeurde in aan wezigheid van onder meer de Commissaris der Koningin van Zeeland en vertegenwoordigers van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen. De staatssecretaris legde in haar toespraak voorafgaand aan de openingshandeling de nadruk op het belang van het nieuwe stadskantoor als 'gemeenschap pelijk huis' van gemeente en be volking. Gemeentebesturen moeten vol gens Van de Vondervoort extra inspanningen plegen om de rela tie met de burgers te versterken. Het gezag van het gemeentebe stuur kan er, aldus de staatsse cretaris, door toenemen. Haar boodschap was niet exclu sief bedoeld voor het gemeente- Staatssecretaris Van de Vondervoort (links) kreeg van burge meester Barbé een exemplaar van het Nederlands architectuur jaarboek. Daarin staat van zowel het nieuwe stadskantoor als het bestaande stadhuis, het Baken van Bakema, een beschrijving. FOTO'S CANULE SCHELSTRAETE bestuur van Terneuzen, maar ook gericht aan de overige ver zamelde Zeeuws-Vlaamse ge meentebestuurders. Burgemeester R. Barbé legde uit waarom het noodzakelijk was dat Terneuzen de afgelopen ja ren wel één grote bouwput leek. „Het nieuwe marktplein, de nieuwe winkels in Steenen Beer, de parkeergarage onder de Oostkolk, het gebied tussen het centrum en de Westerschelde en het nieuwe stadskantoor, leve ren ongetwijfeld hun bijdrage aan de positieve beleving van bezoekers wanneer zij Terneu zen aandoen." Al deze ontwikkelingen waren volgens Barbé nodig om de con currentiepositie van Terneuzen te versterken. „Immers, willen we nieuwe bedrijvigheid aan trekken en koopkracht behou den, dan moeten we kwalitatief dezelfde voorzieiningen bieden waarover ook andere havenste den beschikken." De aannemer die verantwoorde lijk was voor de renovatie van het bestaande stadhuis, M. Leenhouts van het gelijknamige bouwbedrijf, zorgde met zijn toespraak voor de komische noot. Hij vertelde bijzonder blij en vereerd te zijn met de op dracht van de gemeente Terneu zen, 'want stadhuizen worden steeds schaarser'. Leenhouts nam voor de gemeen te nog een cadeau mee, een sui kerets die zijn zoon maakte, een portret van koningin Beatrix in opdracht van de Rijksvoorlich tingsdienst. Ook de staatssecretaris kreeg een geschenk en wel van de ge meente Terneuzen. Zij kreeg het Architectuurjaarboek, waar het nieuwe stadskantoor en het Ba ken van Bakema (het bestaande stadhuis, red.) een uitvoerige beschrijving in hebben gekre gen. Na afloop van de toespra ken en de officiële opening volg de voor de genodigden nog een receptie. Van onze verslaggever Middelburg - Op last van Provinciale Staten is het provinciebe stuur met enige spoed begonnen aan een onderzoek naar de fi nanciële gevolgen van werktijdverkorting bij aan de provincie verbonden instellingen. Dat kan namelijk onverwacht veel ex tra geld gaan kosten. Maandag al moet er een notitie liggen bij de Statencommissie Algemeen Bestuur, zo oordeelde dej^t^encornmisgjg Weizijp: on langs. De aanleiding is een ver zoek om betaling van twee ton aan de Zeeuwse Bibliotheek (ZB). Daar wil men een 36-urige werkweek invoeren en herbezet ting van de vrijgekomen banen plus bijkomende lasten kost de provincie geld, omdat het perso neel van de ZB onder de provin ciale rechtspositie valt. Het verzoek om 200.000 gulden viel de Statenleden en Gedepu teerde Staten, rauw op het dak want Middelburg had op niet meer dan 98 mille gerekend. Meer instellingen En de vrees is dat werktijdver korting nog veel meer kan gaan kosten omdat er meer aan de provincie gelieerde instellingen zijn, die er er misschien ook wel voor voelen. „Ik wil wel vooraf weten waar we aan toe zijn voor dat we hier toestemming aan verlenen," zei Statenlid Marten Wiersma van Delta Anders. Hij refereerde aan een notitie die dit voorjaar al beloofd was door GS. Andere fractieleden vroegen ver volgens ook om de informatie. De ZB kan de kosten zelf niet opbrengen omdat het al jaren lang is geconfronteerd geweest met bezuinigingen. De rek is er uit. Aan de orde kwam dus ook het verzoek van de ZB als een uitzondering te beschouwen en het als zodanig te honoreren. Maar het CDA-Statenlid Jannie De Looff had daar weinig ver- Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse politie probeert met een onlangs opgerichte Justi tiële Info Desk (JID) de crimi naliteit in de streek efficiënter en beter te bestrijden. Het is niet de bedoeling dat bur gers zelf aankloppen bij dit JID. De nieuwe dienst is er puur ten behoeve van de interne organisa tie van de Zeeuws-Vlaamse poli tie. Uiteraard wil de politie er wel mee bereiken dat zij de mis daad in Zeeuws-Vlaanderen ge richter en beter aanpakt. De JID is al van start gegaan en bestaat uit twee full-time mede wekere en een administratieve kracht in deeltijd. De dienst vindt zijn oorsprong in een lan delijk onderzoek naar de be drijfsmatige kant van de recher che, legt J. Kasse, het hoofd van _de Justitiële en Ondersteunende Dienst bij de Zeeuws-Vlaamse politie uit. „De politie is per definitie een in formatieverwerkend bedrijf," stelt Kasse. „Via een heleboel af delingen, zoals de Criminele In lichtingen Dienst, de misdaad analyse en het Buro Technische Ondersteuning komen er gege vens binnen. We barsten dus van de gegevens, maar voor je daar bruikbare informatie uit gedistil leerd hebt, moet er nog heel wat gebeuren," Dat werk nu doet de JID. Zij be handelt de ruim vijfduizend aan giften van misdrijven die de Zeeuws-Vlaamse politie zo jaar lijks te verwerken krijgt. De aan gever van een misdrijf mag niet afhankelijk zijn van de luimen van een willekeurige politieman die beslist of er werkelijk een zaak van de aangifte wordt ge maakt. „Daarom proberen we de besluitvorming zo objectief mo gelijk te houden, door subjectieve elementen uit de aangiften te houden. Het is niet relevant of ie mand bij de verbalisant zit te snotteren, bij wijze van spreken. Dat zegt over de zaak soms hele maal niets." De medewerkers van de JID fun geren als spinnen in het web en beoordelen alle aangiften dage lijks op dergelijke elementen. Ze handelen de aangiften af aan de hand van een van tevoren ge maakt puntensysteem. „Zit er muziek in de zaak omdat de iden titeit van de verdachte bekend is? Hoe hoog scoort het misdrijf in het beleidsplan? Dat zijn dingen die zij beoordelen," aldus Kasse. Daarnaast trachten de JID-me- dewerkers ook patronen in reek sen van misdrijven te ontdekken. Met die gegevens proberen ze de bruikbare informatie als het wa re 'te veredelen', zoals de politie dat in vaktermen noemt. Daarbij let de JID op mogelijke verban den met soortgelijke zaken. Zoals een vergelijkbare werkwij ze van de dader(s) en of er, bij voorbeeld, bij verschillende in braken in dezelfde wijk overeen komstige sporen zijn aangetrof fen. Als er een signalement van vermoedelijke daders is, zoeken de medewerkers in het geauto matiseerd fotozoeksysteem van de politie of de verdachten wel licht daar in voorkomen. De JIG fungeert verder als aan spreekpunt voor het Openbaar Ministerie. Minstens een keer in de veertien dagen houden politie en justitie een 'afdoeningsover- leg'. Daarbij worden lopende za ken doorgesproken. „Op die ma nier hoeven we dus ook geen tijd meer te verspillen aan kansloze zaken. Want het kwam in het ver leden heel vaak voor dat zaken door justitie werden gesepo neerd." Kasse benadrukt dat de informa tie die niet direct bruikbaar is, niet in de prullenmand ver dwijnt. „Het kan voorkomen dat je van de aangifte van een inbraak geen zaak kunt maken omdat er niet genoeg houvast is. Maar die in formatie gooi je niet weg. Als er veel inbraken in een bepaalde buurt zijn, kunnen we die weten schap gebruiken om daar extra te surveilleren." trouwen in. Het zou maar tot precedentwerking leiden, zei ze. Bezuinigingen of niet, als de ZB extra geld krijgt, zullen andere instellingen ook aankloppen. Wat het WD-Statenlid Hans Van Geesbergen overigens niet vreesde. Bewijslast „Elke aanvraag zal namelijk ge paard moeten gaan met bewijs last dat men het zelf niet kan op brengen," aldus Van Geesber gen. De aanwezige PvdA-gedeputeer- de Gert de Kok (Bestuurlijke or ganisatie) zegde the voor maan dag met gegevens'te zullen ko men. Van onze verslaggeefster Zierikzee - De politie heeft gistermorgen om zeven uur 2000 kilo hasj in beslag geno men in een loods in Zierikzee. Op hetzelfde tijdstip werden vier mannen aangehouden op verden king van handel in verdovende middelen. De verdachten werden opgepakt tijdens huiszoekingen op vijftien plaatsen, in Nederland en België. Aangehouden werden een 54-ja- rige inwoner van Zierikzee, een 46-jarige man uit Tremelo (Bel gië), een 46-jarige inwoner van Den Helder en een 41-jarige in woner van Middelburg. In totaal zijn er vijftig mensen van politie en douane ingezet bij de arresta ties. Auto's van de merken Porsche en Mercedes, motoren, een zeiljacht en contant geld zijn in beslag ge nomen. Dat is gebeurd vooruitlo pend op een ontnemingsprocedu re in het kader van de zogenoem de plukze-wetgeving. (ADVERTENTIE) Schrijf nu in bij: VERBERKMOES DANCE MASTERS 0115-612199 AXELSESTRAAT 174 TERNEUZEN Zie onze advertentie elders in dit blad '(^3) 584 14 85 msimfil.iJJJ.HJ.i.iiu Zeeland DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1997 „onze verslaggever jst - De stichting De Ster- je Zeeuwse stichting voor „jiaal Pedagogische Wel- jszorg en de stichting Voor- ■jingen voor Gehandicap- j in Midden-Zeeuws- janderen willen binnen ee jaar volledig fuseren, igezamenlijke intentieverkla ring daartoe wordt donderdag 18 september door de betrokkenen ondertekend. De drie stichtingen streven ernaar de fusie tot stand te brengen zonder gedwongen ontslagen. Op dit moment wer ken er bij de drie stichtingen in totaal 474 mensen, van wie het merendeel bij het centrum voor mensen met een verstandelijke handicap De Sterre in Clinge. Andere instellingen die onder het beheer van de stichtingen vallen zijn het gezinsvervangend tehuis Ter Steene in Sint Jansteen, het dagverblijf voor ouderen Eecken- stein in Sint Jansteen, dagverblijf voor ouderen De Schelp in Oost burg, kinderdagverblijf De Tjas- ker in Zaamslag en dagcentrum De Regenboog in Terneuzen. Ze hebben samen meer dan 400 ver standelijk gehandicapten onder hun hoede. De drie stichtingen gaan de krachten bundelen om de dienstverlening aan mensen met een verstandelijke handicap te verbeteren. Samenwerking, zo luidt de conclusie, komt het best tot zijn recht bij een volledige fu sie. De stichtingen hebben de ge zamenlijke visie dat bij vernieu wing en verbetering van de zorg het belang van de gehandicapte voorop moet staan. De kernbe grippen daarbij zijn 'maatwerk' en 'keuzemogelijkheden'. Het gaat dan met name om vragen als waar iemand wil wonen, waar en hoe men de dag wil doorbrengen, welke zorg iemand nodig heeft, door wie die zorg wordt verleend en op welke plaats. „Integratie van de dienstverle ning is dus een zeer belangrijke stap," aldus de stichtingen. „Door beleid, organisatie en fi nanciën optimaal op elkaar af te stemmen kan beter op vragen van cliënten worden ingespeeld. Door samen te werken kunnen kwali teit, continuïteit en efficiency worden verbeterd en kunnen ver nieuwingen sneller en beter wor den gerealiseerd." Van onze verslaggever Walsoorden - Het postorderbedrijf in erotische artikelen Pabo heeft BMW Nederland excuses aangeboden voor het ongeoorloofd gebruiken van het beeldmerk van BMW in een mailing. Voor de autofabrikant is daarmee de kous af en krijgt de zaak geen staartje meer. Pabo heeft enkele weken gele den de nieuwste catalogus op de bus gedaan. Daarbij zat een envelop met een wervende kreet, gecombineerd met het logo van het automerk BMW. In de mailing zelf waren ver schillende afbeeldingen van een sportief model van het au tomerk opgenomen en werd ook veelvuldig gebruik ge maakt van het beeldmerk en de naam. Dat resulteerde in een boze reactie van BMW Nederland, die met klem bezwaar maakte. In een rectificatie die Pabo nu aan de klanten heeft gestuurd zegt het bedrijf dat het be zwaar terecht is. Dat er er on juist is gehandeld en dat BMW nooit toestemming heeft gege ven voor het gebruik van haar merken of afbeeldingen. Ook heeft Pabo BMW zelf excuses aangeboden. Volgens woordvoerder Van Zeggelen van BMW Nederland neemt het automerk daar ge noegen mee. „Dat is conform de afspraken die we daarover ge maakt hebben. Voor ons is de kous daarmee af, met de af spraak dat zoiets niet meer zal voorkomen. Uiteraard waren wij met die kwestie helemaal niet gelukkig. We zijn niet we reldvreemd, maar het is toch ook weer niet zo dat we onze naam geassocieerd willen zien met lingerie-artikelen." Vol gens Van Zeggelen is de autofa brikant na het uitkomen van de eerste Pabo-mailing gecon fronteerd met tientallen boze reacties. AH Servicelijn: 0800-0305. De artikelen In oes advertentie kunt i' alle AH winkels kW» behalve de art1*6'?» waar kleine cijfertjes m staan. Die artikelen W u alleen kopen In winkels waar één wj die cijfertjes op de dew staat Reclameprtgen t/m 6 septet as. (ADVERTENTIE) ui onze verslaggevers choondijke - Een Brabantse transportondernemer heeft, in Irijd met de regels vanwege de varkenspest, biggen uit ver diende bedrijven in de Achterhoek vervoerd in één vracht- ragen en overgeladen naar een tweede wagen. Die biggen kwa len onder meer terecht bij varkensfokker Raaijmakers in choondijke, waar vorige week varkenspest uitbrak. lat blijkt uit een toelichting van et ministerie van Landbouw op e jongste onderzoeksresultaten an de Algemene Inspectie fat (AID). De AID legde giste- 31 de gedeeltelijke schuld voor et uitbreken van de varkenspest u Zeeuws-Vlaanderen bij de Irabantse transporteur. Die is bij iet vervoer van biggen uit de tchterhoek naar het bedrijf in ichoondijke onzorgvuldig ge feest en wordt mogelijk straf- echtelijk vervolgd, liggen van verschillende bedrij en zijn in één wagen verzameld, .etgeen verboden is. Biggen wer- lenvan en&togen ui de anüe- Van onze verslaggever Huist - Bewoners van de Hulster wijk Tragel vra gen zich af of burgemees ter A. Kessen wellicht aan geheugenverlies lijdt. Tijdens een hoorzitting over het plan Milock wezen ze er op dat de burgervader pre cies een jaar geleden tijdens een bijeenkomst van de wijk raad stelde dat op het Mi- lock-terrein geen detailhan del zou komen. Het plan dat er nu ligt, voor ziet onder meer in de bouw van een Aldi-supermarkt. Wethouder G. van de Voorde stelde daarop nadrukkelijk dat Kessen zoiets nooit heeft gezegd, waarop de bewoners met de notulen van de bijeen komst zwaaiden, waarin het toch zwart op wit stond. De notulen waren zelfs naar de gemeente gestuurd en daarop is nooit een reactie gekomen. Reden voor de bewoners om te concluderen dat ze gelijk hebben. „Nee, onzin," zegt burgemeester Kessen in een reactie. „Daar kan ik mij niets van herinneren. Dat kan ik ook niet gezegd heb ben, omdat ik juist altijd 'oorstander ben geweest van detailhandel op het Milock- terrein. Ze hebben het ge woon verkeerd begrepen." re overgeladen, terwijl dat ook verboden is. En om alles een le gaal aanzien te geven, werden transportformulieren onjuist of onvolledig ingevuld of ronduit vervalst. Leveranciers Het vervalsen van de vrachtbrief kan Raaijmakers niet worden aangerekend. Maar omdat het in middels ook vast is komen te staan dat de Schoondijkenaar zijn stallen vulde met biggen van vijf verschillende leveranciers, terwijl drie het maximum is, krijgt hij een korting op zijn ver- .Gigqëdip^_Dit levert/Raaijmakers een aanzienlijke kostenpost op. Het ministerie kent een volledige vergoeding van de marktwaarde van varkens toe, indien de be trokken varkenshouder zich aan de regels houdt. Strafkorting Voor mestvarkens wordt reke ning gehouden met een vergoe ding van 300 gulden per 100 kilo levend vlees, voor biggen boven de 25 kilo gaat het om een ver goeding van 90 gulden. Raaijma kers hangt behalve een strafkor ting van 35 procent op de tege moetkoming voor de 4200 ge ruimde varkens ook een straf rechtelijk onderzoek boven hoofd. De situatie in Zeeuws-Vlaande ren waar deze week het vervoere- verbod werd versoepeld, blijft - vooralsnog ongewijzigd. Het mi nisterie van Landbouw gaf afge- lopen weekend opdracht tot een uitgebreide controle door de Rijksdienst voor Vee en Vlees. Daaruit bleek dat een aantal be drijven verdacht zijn. Het duurt nog enkele dagen voordat bekend is of de bedrijven schoon zijn of niet. Circus Het versoepelen van het ver- voersverbod bracht gisteren uit komst voor het Golden Circus dat sinds het uitbreken van de var kenspest vast stond in Breskens. Het circus was op doorreis naar Frankrijk maar moest elf circus- dieren achterlaten. Gisteren zijn de beesten op transport naar Frankrijk vertrokken.

de Stem | 1997 | | pagina 15