Minister Wijers tikt De Stem en BN op de vingers Furness wil vestiging op Moerdijk Fusie FNV-bonden zonder banenverlies Franse economie kruipt uit het dal ING zou Belgische bank willen kopen Contrasten op Europa's grootste bootshow Consumentenbond in financiële problemen IJBSTBM ECONOMIE KORT »7 A6 ECONOMIE A7 V: igriwerk I WERK INISTEN FFEURS WERKERS ENiERS IEMEN- (EKERIJ NSBEDRIJF KWEKERIJ IMBOUW STRUCTIE- WERKER OF SSER OF RAAIER Tientallen nieuwe banen Afzet mosselen stijgt sterk nrniinn~ mei r Parool krijgt 6,45 miljoen uit fonds 'Bouwvakkers uit de WAO houden' Resultaat Gist 6 procent lager Kosten werknemersverzekeringen gedaald Campina expandeert verder in Polen Decorette niet in rode cijfers I I I I I DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 91.69 29.19 77.44 t 14.25 J 35.12 1127.62 1 30.62 43.00 I 62.31 6.88 8.50 5.38 I 61.19 43.00 I 34.38 62.50 62.75 61.62 61.31 100.88 31.50 32.75 35.75 91.81 72.75 119.00 35.75 71.62 50.75 56.75 40.69 I 115.25 63.50 201.25 78.06 25.75 24.50 22.38 d i ex dividend en ex dividend 1,20 2,40 1,60 0,70 5,20 3,20 b 2,10 20,50 18,40 15,20 a 13,00 11,00 8,80 6,60 3,00 1,00 3,00 4,30 5,00 0,70 1,40 7,40 lü&iMjhjjo 4,20 9,00 n?.n<99/OOM0 1 43,50 a 1 4,20 3,40 1,40 3,60 9,70 17,80 2,50 1,30 IJ 4,60 3,00 4,90 5,20 8,50 23,40 3,00 5,70 15,70 47,50 3,00 8,50 3,50 10,20 ding bemiddeling It per direct idewerkers griwerk oofdstraat 48, -22 77 66. café/rest. gelantier inmiddellijk part- voor in de diening 5 jaar voor den in de week, varing vereist, n na 16.00 uur: )92, vragen naar •et Visser. van vakantie? .odewijks vinden e 3 maanden je sroep van woerd, dat je dan end naar Parijs of loet kunnen gaan nze kosten, iteresse? vijks Oosterhout: 2-42 19 15. Van onze verslaggever pen Haag/Breda - De Stem en jjet Brabants Nieuwsblad mo gen adverteerders niet ver achten om in beide kranten je adverteren. Ook de tariefs verhoging die ruim een jaar geleden is ingevoerd voor za kelijke rubrieksadvertenties moet ongedaan gemaakt wor den. pat stelt minister Wijers van Economische Zaken in een ad viesaanvraag aan de Commissie Economische Mededinging. De minister vraagt het advies naar aanleiding van een klacht van het Bredase bedrijf Mekka Oosterse Tapijten. De klacht en advies spitsen zich toe op de zakelijke rubriekadver tenties, in De Stem en het Bra bants Nieuwsblad (BN) 'Klein tjes' genoemd. Het gaat alleen om advertenties van bedrijven; voor particulieren die een 'Heintje' plaatsen zijn de nieuwe voorwaarden, die in 1996 werden ingevoerd, niet van toe passing. Vorig jaar zijn de uitgeversmaat schappijen van De Stem en het BN opgegaan in de nieuwe Uitge versmaatschappij Zuidwest-Ne derland (ZWN). Hoewel de kran ten redactioneel (nog) los van el kaar opereren, wordt op adver tentie-gebied volop samenge werkt. Zo zijn de pagina's met 'Kleintjes' in het BN en De Stem hetzelfde. Adverteerders zijn sinds vorig jaar verplicht in beide kranten hun Kleintjes-adverten tie te plaatsen. Tegelijk werd voor de zakelijke adverteerders een tariefsverhoging van 37 pro cent ingevoerd. Hun advertenties verschenen immers in een grotere oplage, zo was de redenatie van ZWN. De Bredase firma Mekka Ooster se Tapijten beklaagde zich hier over omdat zij geen behoefte heeft om ook te adverteren in de regio Roosendaal/Bergen op Zoom, waar het BN verschijnt. Derhalve vindt de firma de ta riefsverhoging onterecht. Minister Wijers geeft de firma ge lijk. Hij vindt dat ZWN een eco nomische machtspositie heeft in West-Brabant omdat De Stem en het BN de enige regionale dag bladen zijn die in deze regio ver schijnen. De verplichte koppel verkoop kan volgens de Wet eco nomische mededinging worden aangeduid als een met het 'alge meen belang strijdig gevolg' van die machtspositie. Daarom wil hij een einde maken aan de kop pelverkoop en de tariefsverho ging. Doordat De Stem en het BN de pagina's met 'Kleintjes' voor beide kranten gebruiken en er geen aparte edities voor maken, worden aanzienlijk minder kos ten gemaakt. Wijers heeft voor de 'bedrijfseconomische voordelen' begrip. Een gecombineerde plaatsing kan dus blijven be staan, maar wel zouden er aparte advertentietarieven voor moeten komen. Voor bedrijven die alléén belang hebben bij plaatsing in De Stem (of in het BN) zou een be duidend lager tarief moeten gel den. Volgens ZWN-directeur A. Ver rest loopt de uitgeversmaat schappij vooruit op het volledig samengaan volgend jaar van het BN en de Stem. „Op advertentio- neel gebied werken we al alsof er één krant is. Daarom hebben we ook de voorwaarden voor de ru brieksadvertenties aangepast," zegt Verrest. Over de adviesaanvraag kan Ver rest nog niet veel zeggen. „We be raden ons erover en laten de kwestie extern onderzoeken." Wel wijst hij er op dat er onge acht het advies volgend jaar een nieuwe situatie ontstaat, omdat de beide kranten dan zijn samen gesmolten tot één nieuw dagblad. Van onze verslaggever Moerdijk - Het havenbedrijf Furness wil een logistieke vesti ging openen op industrieterrein Moerdijk. Het bedrijf wil 9 hectare grond kopen op het PanEuro Log Park aan de zuidkant van het industrieterrein. De vestiging van Furness is goed voor vele tientallen banen. Directeur N. van der Pool van het Havenschap Moerdijk heeft dat gisteren bevestigd. Twee weken geleden werd al be kend dat een groot Brits logistiek bedrijf een overeenkomst geslo ten heeft met het Havenschap over vestiging op Distri Blvd., ïerseke (anp) - De eerste zes weken van het mosselseizoen zijn een succes. De afzet in Nederland is met 22 procent gestegen, in België met 15 procent. In totaal werd vanaf half juli bijna 2,9 miljoen ki lo afgezet. De prijs per kilo is licht gedaald. Het Produkt- schap Vis heeft dit gisteren bekendgemaakt, jj De mosselsector streeft er naar do consumptie in Ne derland op een hoger niveau te brengen. De Nederlandse mosselman is tot nu toe voor al bij de zuiderburen bekend. Jaarlijks gaat er 30 miljoen kilo mosselen naar België, terwijl amper 10 miljoen kilo in Nederland wordt geconsu meerd. Gisteren werd het startsein gegeven voor de Nationale Mosselweek. Onderdeel van deze promotie-actie is de verkiezing van Mosselman van het Jaar, waarbij chef koks om de eer strijden. De eerste voorronde werd in Rotterdam gewonnen door chefkok Michel Lamberton van restaurant Het Rederserf in Scheveningen. Op 2 okto ber is in Amsterdam de fina le van de culinaire mossel competitie. He bonden denken wel goedko per te kunnen werken door te be zuinigen op huisvesting. De hui- tientallen regiokantoren en ®ie hoof dkantoren van de afzon derlijke bonden worden vervan- 8en door zeven regionale gebou wen en één hoofdkantoor. De Precieze locaties zijn nog niet be kend. In veel gevallen zal het San om nieuwbouw, net bespaarde geld gaat maar 'cor een deel in een lagere contri butie zitten. De bond wil vooral juvesteren in het werven en op- eiden van kaderleden (actieve 'njwilligers bij de bond). Ook Sat de bond zich inspannen om ■"eer leden te krijgen in sectoren *aar ze nog nauwelijks leden e«t, zoals het uitzendwezen en ®e schoonmaak. e bond met 500.000 leden is on verdeeld in vijftien bedrijfs groepen, waarvan één voor uitke- ^gsgereehtigden. Die maken eenvijfde deel uit van alle leden, 'c werkloos raakt, wordt na aximaal twee jaar overge- aatst naar de groep uitkerings- over omaax zij geen oenoene inj een eiiiue manen acui uc is.up- vuigciiö /jvyii-uhcoiciu n. va- gcamuitat wi cat mtuw uag eveneens aan de zuidkant van Moerdijk. Dit bedrijf zorgt in eerste instantie voor 125 banen, terwijl een verdubbeling van dat aantal in het vooruitzicht wordt gesteld. Ook Furness brengt veel banen met zich mee. Gemiddeld biedt een havenbedrijf per hectare werk aan vier mensen, maar om dat Furness evenals het Britse bedrijf extra assemblagewerk zaamheden zal verrichten, wordt het aantal arbeidsplaatsen op Moerdijk fors hoger. Overigens is het formeel nog niet helemaal zeker dat Furness de grond toegewezen krijgt. Het Pan Euro Log Park, dat nog bouwrijp gemaakt moet worden, omvat 55 hectare. Daarvan is 16 ha verge ven aan het Canadese veilinghuis Richie Bros. Blijven er nog 39 ha over. „Het aantal gegadigden is zo groot dat we ruim uitverkocht zouden zijn als we alle aanvragen '«zouden honoreren. We moeten dus selectief zijn," zegt Van der Pool. Volgens de Havenschap-direc teur zijn de aanvragen van Fur ness en die van het transportbe drijf Richard Kempers het meest concreet, zodat zij zeer goede kansen hebben dat ze de grond toegewezen krijgen. „Er zijn veel bedrijven die zich aan het oriën teren zijn en bij meer industrie terreinen aanvragen hebben in gediend, Die gaan we nu benade ren. Ze zullen snel een besluit moeten nemen," aldus Van der Pool. De uitgifte van industriegrond op Moerdijk gaat momenteel ra zendsnel. Er is nog circa 90 hec tare te vergeven. Bij het huidige uitgiftetempo is Moerdijk voor de eeuwwisseling uitverkocht. Er wordt nu een studie uitgevoerd naar een uitbreiding van Moer dijk. Amsterdam (anp) - De grote fusie tussen vier FNV-vakbonden gaat niet gepaard met banenverlies. Alle duizend werknemers v® de Industriebond, Voedingsbond, Vervoersbond en Dien stenbond krijgen in de nieuwe bond, FNV Bondgenoten, een baan aangeboden. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de voorlopige plannen. Door Ruud Klumpers (anp) IJmuiden - Grote, snelle sche pen boordevol luxe en tradi tionele jachten zonder op smuk liggen van vandaag tot en met zondag op de Hiswa te Water '97 zij aan zij in Sea port Marine IJmuiden. De contrasten op Europa's groot ste drijvende bootshow zijn illus tratief voor de uiteenlopende vraag op de markt voor jachten, zegt directeur A. Vink van Hiswa Vereniging, de belangenorgani satie van de watersportindustrie. Bouwers en verkopers van van motor- en zeiljachten hebben het nu moeilijker dan in vroeger ja ren. De watersport moet volgens Vink steeds meer opboksen tegen andere vormen van vrijetijdsbe steding. „Jongeren die goed ver dienen gaan eerst verre reizen maken. Een eigen boot kan wel wachten." Veeleisender Daar komt nog eens bij dat klan ten veeleisender zijn en moeilij ker te herkennen. Het zijn niet meer per definitie de mannen in blauwe blazer en witte pantalon. Het komt nu geregeld voor dat ie mand in jeans vlot ettelijke mil joenen voor een schip neertelt. „Daar moet de branche wel even aan wennen," erkent Vink. Kapitaalkrachtige 55-plussers vormen een steeds interessantere doelgroep voor de botenverko- pers. Senioren zien het schip als hun tweede huis. Ze kiezen vaak voor luxe schepen, voorzien van extra slaaphutten, badkamers, uitgebreide keuken en geavan ceerde navigatie-apparatuur die een zeereis eenvoudiger maakt. De boten zijn dikwijls exclusief vormgegeven. Op de Hiswa te Water 97 ligt een schip waarvan het interieur is ontworpen door de onlangs vermoorde Italiaan Versace. De watersport heeft volgens Vink 'een te bedaard imago gekregen'. In samenwerking met het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) probeert de Hiswa dat beeld te veranderen. Daarin past bijvoorbeeld het aantrekkelijker maken van vaar scholen en wedstrijdzeilen met open boten. „We willen zo meer jongeren enthousiast te maken voor de watersport," licht hij toe. De promotie voor varen moet er toe leiden dat de Nederlandse watersportindustrie meer profi teert van de economische groei. Over exacte branchecijfers be schikt de Hiswa overigens niet. Concurrentie Wel staat vast dat Nederland al zo'n tien jaar circa eenderde van de wereldmarkt voor jachten in het topsegment (schepen langer dan 25 meter) in handen heeft. „We slagen er nog niet in dat aandeel op te voeren," stelt Vink vast. „Dat komt vooral door toe nemende concurrentie van Italië, Engeland en Nieuw-Zeeland. En niet te vergeten Duitsland. Dat is voor de Nederlandse jachtbouw een zeer belangrijke markt: 60 procent van zijn klanten komt uit In de Seaport-jachthaven in IJmuiden werden gisteren de laatste voorbereidingen getroffen voor de Hiswa te Water, die vandaag van start gaat. dat land." Om het aantal orders uit het buitenland op te voeren, heeft de Hiswa een speciale ex- portgroep in het leven geroepen. De Nederlandse jachtbouw en zijn toeleveranciers zoals mast en zeilmakers zijn present op de belangrijkste bootexposities te wereld. De Hiswa te Water, die de Hiswa samen met de RAI organiseert, is één van de belangrijkste presen taties. De show met in totaal 340 boten trekt zo'n 35.000 bezoe kers, van wie 20 procent uit het buitenland komt. „De kooplust is juist aan het eind van de zomer zo groot, omdat de herinneringen aan het afgelopen watersportseizoen nog vers zijn. Boten die men op de Hiswa te Water bestelt, kunnen nog voor de volgende zomer worden gele verd," verklaart projectmanager C. Burger het succes van het eve nement. Ontwikkeling De felle concurrentie in de water sportindustrie dwingt de Hiswa steeds meer energie te steken in de ontwikkeling van de bedrijfs tak. De gezamenlijke aanpak is daarom zo belangrijk omdat veel bedrijven in de jachtbouw en de aanverwante branches klein zijn. Het zijn er in totaal zo'n 2000, waarvan er 900 bij de Hiswa zijn aangesloten. Scholing van vakmensen is één van die gezamenlijke activiteiten. Sinds drie jaar kent de water sportindustrie een breed opgezet project met leerlingstelsels. Vink: „Maar we willen ook wat doen aan het opleiden van onder ande re jonge jachtarchitecten en -ex perts." De Hiswa werkt met de Techni sche Universiteit Delft, TNO en het maritiem onderzoeksinstituut Marin in Wageningen aan een technisch centrum voor de jacht bouw. Vink: „Bedrijven zullen er informatie kunnen krijgen die bijvoorbeeld van belang is om te kunnen voldoen aan nieuwe Eu ropese richtlijnen en technische normen die mondiaal gelden." gerechtigden. P. Voncken van de werkgroep die de fusie heeft be geleid, weigert te spreken van een brevet van onvermogen. „Het is geen etiket dat je bent afgeschre ven. In die groep worden je be langen gewoon beter behartigd." Bondgenoten wil dichter bij de leden staan. Daartoe komen er zeventig servicekantoortjes en vijftig vakbondscentra, zodat de bond dichter in de buurt is. „Het wordt geen grote machtige mega- bond, maar een goed geoutilleer de organisatie," aldus de voorzit ter van de Industriebond en be oogd voorzitter van FNV Bond genoten, H. Krul. De nieuwe bond reikt voorzichtig de Bouw- en Houtbond FNV de hand, die niet mee mocht doen met de fusie. In de servicekanto ren voor leden wordt ook plaats ingeruimd voor deze bond. Maar de bond voor bouwvakkers mag zich niet direct aansluiten. De vier fuserende bonden hebben eerst twee jaar nodig om aan el kaar te wennen. Door Wilko Voordouw Parijs - Zou het dan toch nog goedko- men met de BV Frankrijk? De nieuwe regering onder leiding van premier Lio nel Jospin is ervan overtuigd. De werk loosheid is sinds maanden van stijging in juli met 0,6 procent gedaald tot 12,5 procent van de actieve bevolking. De export van Franse artikelen is nog nooit zo florissant geweest. Alleen de binnenlandse consumptie en de investeringsdrift van het bedrijfsleven laten nog te wensen over. „Frankrijk voldoet op tijd aan de driepro- centsnorm. We halen de Euro zonder enig probleem," aldus minister van Financiën Dominique Strauss-Kahn in ieder interview dat hij geeft. De bewindsman wordt enthou siast bijgevallen door premier Jospin. Die bevestigt dat Frankrijk op tijd de Euronorm haalt, zonder dat de collectieve lastendruk toeneemt. De depressieve sfeer die de afgelopen maan den in Frankrijk heerste, lijkt verdwenen. Ervoor in de plaats is gematigd optimisme gekomen. Het gaat beter met de Franse eco nomie, ook al is de 'reprise' nog voorzichtig. Voor dit jaar wordt een economische groei voorzien van 2,3 procent. Minster Strauss- Kahn gaat bij zijn begrotingsplannen voor volgend jaar uit van 2,9 tot 3 procent. Dat laatste betekent dat Frankrijk netto weer banen gaat creëren. Volgens de bewindsman is het niet zo dat nu al definitief een dalende tendens van de werkloosheid is ingezet. „Ik verwacht pas begin volgend jaar de eerste echt positieve resultaten op het werkgelegenheidsfront." De inflatie in Frankrijk is blijvend laag. In juli gingen de prijzen met 0,2 procent om laag. Op jaarbasis is de inflatie 1 procent. Dat cijfer is nog nooit zo laag geweest. Een ander 'groen licht' komt van de buitenland se handel. De export van onder meer voed- selprodukten en auto's - de traditionele grootverdieners van het land - is aangetrok ken. Maar ook bedrijven als Buil (compu ters), Usinor-Sacilor (staal en glas) en Bouy- gues (bouw) doen het goed in het buitenland. Dat is deels een gevolg van de stabiliteit van de Franse franc, legt men op het ministerie van Financiën uit. Valuta als de Italiaanse lire en het Engelse pond zijn - na de deva luatie van 1995 - terug op hun oude niveau. De dollar is gestegen, zodat ook de dollarbe- drijven (Michelin met zijn banden, LVMH met zijn luxe-artikelen, Alcatel met telefo nie en Airbus) profiteren volop. In mei be droeg het overschot op de Franse handelsba lans 5,5 miljard gulden. Dat was al een re cord. Maar in juni bleek de Franse economie nog beter te kunnen draaien. Het overschot bedroeg in die maand 6,3 miljard. Voor dit jaar wordt uitgegaan van een totaal over schot op de handelsbalans van omstreeks 45 miljard gulden. De Franse economie vertoont twee zwakke plekken. De eerst betreft het de in de ogen van het ministerie van Financiën te bedees de groei van de binnenlandse bestedingen. Die zijn het afgelopen jaar slechts met 1 pro cent gestegen. „Het is een bewijs dat de Fransen er nog niet van overtuigd zijn dat het beter gaat in de economie. Hetzelfde geldt in feite ook voor het be drijfsleven. Want ook de Franse bedrijven investeren nog niet massaal in nieuwe struc turen en artikelen. „Zodra die psychologi sche barrière is genomen kunnen we zeggen dat het inderdaad beter gaat." Den Haag (anp) - De Consumentenbond moet wegens een verkeerde raming van de inkomsten flink het mes gaan zet ten in de organisatie. Het gaat om een bedrag van 6 miljoen gulden, ongeveer 10 procent van het totale budget van de bond. Het is de inzet van directeur Westendorp om gedwongen ontslagen te vermijden, maar daarover bestaat nog geen ze kerheid. De tegenvallende inkomsten hebben drie oorzaken. Het aan tal leden is sinds 1995 blijven steken op 650.000, terwijl op een stijging was gerekend. Bo vendien hebben de leden een veel groter beroep gedaan op de service van de bond. Dat be tekende een forse kostenstij ging van 35 procent. Bovendien is de structurele overheidssubsidie sterk afge nomen, van 4,5 miljoen in 1994 tot iets meer dan een mil joen vorig jaar. Ook de verhui zing naar een nieuwe pand in Den Haag heeft veel geld ge kost. De ondernemingsraad van de Consumentenbond er kent dat er de afgelopen maan den over de bezuinigingen pit tige discussies zijn gevoerd. De OR spreekt echter berichten te gen als zou er sprake zijn van een vertrouwensbreuk met de directie. De afgelopen anderhalf jaar heeft de Consumentenbond al 1,5 miljoen bezuinigd op lopen de uitgaven. Nieuwe besparin gen zullen vooral in de sfeer van de loonkosten gevonden moeten worden. Daarom zijn gedwongen ontslagen niet uit gesloten. Den Haag - Het Bedrijfsfonds voor de Pers heeft het Amsterdam se dagblad Het Parool een renteloos krediet toegekend van 6,45 miljoen gulden. Dat is even veel als uitgever Perscombinatie-Meu- lenhoff (PCM) van Het Parool zelf ophoest om de krant in leven te houden en uit de rode cijfers te halen. Het krediet betekent een re cord: nooit eerder stak het fonds in één keer zo veel geld in een krant. Op 28 augustus kwam er een vernieuwd Parool, waarvan het tweede katern op half formaat wordt uitgebracht. De krant richt zich bovendien meer op de hoofdstad. Dat moet het blad in drie jaar weer rendabel maken. Baarn - Bouwondernemers gaan proberen hun werknemers zo veel mogelijk uit de WAO te houden. De NVOB richten daartoe een stichting op, die ervoor moet zorgen dat bouwvakkers die de WAO in dreigen te gaan, elders een geschikte baan krijgen. Het initiatief van de bouwwerkgevers heeft te maken met de aanpas sing van de WAO-wetgeving op 1 januari 1998. Daardoor krijgen bedrijven die veel werknemers afstoten naar de WAO te maken met fikse premieverhogingen. De nieuwe stichting van de NVOB gaat ten behoeve van de 4300 aangesloten bedrijven op zoek naar geschikt werk binnen de eigen bedrijfstak en, als dat nodig is, ook daarbuiten. Om arbeidsongeschikten weer snel aan werk te hel pen, zal de stichting tevens afspraken maken met een ziektekos tenverzekeraar voor het aanbieden van op herstel gerichte thera pieën. Voor eventuele plaatsing bij andere bedrijven gaat de stich ting een uitzendbureau inschakelen. Delft - Zoals aangekondigd is het halfjaarresultaat van Gist-Bro- cades licht gedaald. De nettowinst over de eerste zes maanden daalde met 5,7 procent tot 65,7 miljoen. Vorig jaar over dezelfde periode bedroeg de winst 69,7 miljoen. De omzet ging met 3,9 procent omhoog tot 1,02 miljard. Gist overviel de financiële we reld begin augustus met de mededeling dat de winst over heel 1997 licht 8QU dalennOft-Dorzaak is een prijsdaling voor penicilline en afgeleide producten. Eerder dit jaar ging de Delftse onderneming nog uit van een duidelijke winststijging. Ook heeft Gist te maken met hogere rentelasten in verband met in 1996 afgeronde overna mes en hoge investeringsniveaus. Den Haag - De kosten voor het uitvoeren van werknemersverze keringen als WAO, WW en Ziektewet zijn vorig jaar met 127 mil joen gedaald tot 2,7 miljard. Dat is een vermindering van vier pro cent. Het LISV, de coördinerende instelling in de sociale zeker heid, heeft dat bekend gemaakt. De lagere kosten zijn onder meer het gevolg van het privatiseren van de Ziektewet, een daling van het aantal WW-uitkeringen en een betere doelmatigheid bij de uit voeringsinstellingen. Sommige wetswijzigingen brachten overi gens hogere uitvoeringskosten met zich mee, zoals het nieuwe be leid om misbruik van uitkeringen harder aan te pakken en maat regelen om meer arbeidsongeschikten aan de slag te helpen. Zaltbommel - Campina Melkunie heeft opnieuw een zuivelbedrijf in Polen overgenomen. Het gaat om Elektrim Food, dat gespecia liseerd is in yoghurt- en dessertproducten. De nieuwe Poolse dochter behaalde vorig jaar een omzet van 10 miljoen. Campina neemt het zuivelbedrijf over van Elektrim SA, dat zich door de verkoop weer helemaal concentreert op zijn kerntaken, die liggen op het gebied van elektronica en telecommunicatie. Het nieuwe Poolse zuivelbedrijf van Campina is gevestigd in Torun, 200 kilo meter ten westen van Warschau. Amsterdam (anp) - Het financiële conglomeraat ING zou de Belgische bank Banque Bruxelles Lambert voor drie miljard pond (bijna 10 miljard) willen overnemen. Dit meldt de Brit se krant Sunday Telegraph. Een woordvoerder van ING ech ter ontkent dat er plannen be staan om de op twee na grootste bank van België over te nemen. „Er is geen nieuws onder de zon. Dit bericht begrijp ik niet," aldus de woordvoerder. Volgens de Britse krant zou de grootste aan deelhouder in BBL, Albert Frère, bereid zijn om zijn belang te ver kopen, als de prijs goed is. ING bezit momenteel 20 procent van BBL. In 1992 probeerde ING de Belgische bank over te nemen, maar de plannen werden ge- In De Stem van afgelopen vrijdag werd gemeld dat Koninklijke Bij enkorf Beheer de dochterbedrij ven Decorette en Lampenier af wil stoten omdat deze onderne mingen verliesgevend zouden zijn. Dit is onjuist. KBB wil van Decorette en Lampenier af omdat 'een verdere gezonde groei van deze ondernemingen beter elders kan plaatsvinden'. dwarsboomd door Frère. Sinds dien ziet de bankverzekeraar uit Amsterdam BBL meer als een goede belegging die hoge divi denden uitkeert. „We zijn erg blij met onze investering van 20 pro cent," verkondigt de woordvoer der. BBL wilde vorig jaar samen gaan met de Belgische Generale Bank, de grootste concurrent van BBL. Die transactie echter werd geblokkeerd door ING. De bank/verzekeraar was bang dat haar belang door de fusie zou verwateren. ING is al enige tijd op zoek naar een bank in Europa, omdat het marktaandeel van te laag is. Vo rige week werd bekend dat de ING een directeur uit de raad van bestuur heeft benoemd die voort durend naar overnamekandida ten in de Europese bankwereld speurt. BBL zou ING's derde en gelijk duurste overname worden. Eer der al werden de Amerikaanse verzekeraar Equitable of Iowa voor 2,2 miljard dollar en de Amerikaanse zakenbank Furman Selz voor 600 miljoen dollar ge kocht.

de Stem | 1997 | | pagina 7