Jeltsin z van derc ambtstei Uitvaart Diana 'uniek' Great Brington verliest haar onschuld Discussie over pers en privacy niet meer te stoppen SFOR neemt Al-Fayed's wilden entree in adellijke kring Blair: ^Begrafenis nationale zaak' pE STEM Ruim baan voor jongt DIANA A4 NIEUWS kort Jackson draagt concert op aan Diana Ex-vriend Hewitt: 'Ik zal haar missen' 'Vernoem landmijn-verdrag naar Diana' Getuige zag motor zigzaggen voor auto Internet overspoeld met condoleances (ADVERTENTIE) Door Michiel Willems Great Brington - Tien, hoog uit vijftien rietgedekte huis jes, glooiende akkers en aan de rand, op een terp, zo'n ty pisch Engels kerkje. Great Brington in Northamptonshi re, ten noorden van Londen, is Engeland op zijn mooist. Over drie dagen, als Diana hier wordt bijgezet in het familiegraf, zal de rust van het lieflijke dorp voor eens en altijd zijn verdwe nen. Great Brington wordt een pelgrimsoord zoals Engeland er nog geen heeft. De inwoners, nog geen vijftig bij elkaar, houden hun hart vast. „Great Brington zal nooit meer worden wat het nu nog is, rustig en onschuldig," zegt dorpsagent Charles Simmons. Vanaf de oude begraafplaats, achter Brington's parochiekerk 'St. Mary the Vir gin' is nog net Althorp House te zien. Het grote landhuis van de familie Spencer waar Diana op groeide, 'elk weekend', zegt voor malig kok Betty Andrews (76), 'de koelkast plunderde', prins Charles leerde kennen en, weten de dorpelingen 'waar ze op el kaar verliefd werden'. Hoe onschuldig en niets vermoe dend Great Brington er ook bij ligt, de sporen van roemrijke Britse historie liggen in het der- tiende-eeuwse kerkje hoog opge stapeld. Tussen de kerkbank, waar Diana als klein meisje en tiener elke zondag de familie- dienst uitzat, ligt de grafsteen van Lawrence Washington, over- Het kerkje 'St. Mary the Virgin' in Great Brington, waar prinses Diana zaterdag zal worden bij gezet in het familiegraf in de privékapel van de Spencers. foto reuter leden in 1616 en de bet-bet-over grootvader van George, de eerste Amerikaanse president. „Bring ton is bij veel Amerikanen een begrip," weet koster Maddows. Ook de Schotse koningin Mary en koning Charles I, hebben hier gebeden. Maar voor alle streekbewoners is de privékapel van de Spencer-fa milie het grootste heiligdom. Twintig generaties, vanaf 1522 tot en met de laatste Earl Spen cer, Diana's vader die in 1992 overleed, hebben er hun laatste rustplaats. Diana komt naast hem te liggen in een zij nis van de kapel. Pastor David MacPherson, loopt al een half uur wat verloren rond. Kerk in, kerk uit. Terug naar de pastorie en dan ineens staat hij weer tussen de grafzer ken. „Wist ik maar wat er gaat gebeuren. Ik weet niets. De Spen cer-familie regelt alles," zegt hij zichtbaar ongelukkig. Wat er van zijn kerk, parochie zal worden, hij wil het nog niet weten. „De Spencer-familie heeft altijd tot de hoogste aristocratie be hoord, nauw verbonden aan het koninklijk huis. We zijn hier dus wel wat gewend. Met Diana, dat wordt heel anders. Toch hoort ze hier thuis. Dit is voor haar de vanzelfsprekende laatste rust plaats." „Zondag hadden we hier onze gewone familiedienst, omdat de pastoor vond dat alles gewoon door moest gaan. We waren hier met vijftig mensen. Dorpelingen, de vertrouwde gezichten. Ik denk dat het onze laatste familiedienst is geweest," zegt Sarah Johnston die dezer dagen bijna dagelijks in de kerk te vinden is. „Diana was hier voor het laatst toen haar va der werd begraven," herinnert ze zich. „Maar we hebben haar alle maal weieens ontmoet." Door Bob van Huët Londen - Mohamed Al-Fay- ed, de vader van de veronge lukte Dodi, en prinses Diana hadden met elkaar gemeen dat ze problemen hadden met de Londense establish ment. Beiden werden niet se rieus genomen door de ge vestigde orde. Prinses Diana vocht haar pu blieke strijd tegen een familie en een hofhouding die, volgens haar, nog in een lang vervlogen tijdperk leefden. Mohamed Al- Fayed en zijn broer Ali strijden al jaren tegen datzelfde esta blishment. Een heersende klas se die wel zijn giften accepteer de, maar steeds weigerde om de in Egypte geboren, selfmade miljardair, het Britse staatsbur gerschap geven dat door hem zo werd begeerd. De relatie tussen de rebellerende prinses en de zoon van uitgerekend de zo om streden miljardair Al-Fayed was al maanden een bron van zorg, juist in de heersende klas se. Het vermogen van de gebroe ders Al-Fayed wordt geschat op vijf miljard gulden. Erfgenaam Dodi, de oudste zoon van Moha med, was een prominente figuur in de internationale jet set. De nieuwe en laatste vriend van Diana pendelde tussen villa's in Zwitserland, New York, Los Angeles, Dubai en Italië. Behal ve diverse Ferrari's bezat hij een zeventig jaar oude Rolls Royce. Dodi vermaakte zijn gasten en vele vriendinnen - hij was sinds tien jaar gescheiden van het Amerikaanse fotomodel Suzan ne Gregard- op het jacht van zijn vader, de familiehelikopter of de Gulfstream-jet van de zaak. Dodi, die Britser dan Brits werd opgevoed en een of ficiersopleiding genoot aan de Royal Military Academy of Sandhurst, was onder andere actief als filmproducer. Hij was medefinancier van de succes film 'Chariots of Fire'. Vlak voordat hij overleed vertelde hij vrienden dat Diana de ware liefde was. Onduidelijk De herkomst van het vermogen van de familie Al-Fayed is nooit helemaal duidelijk geweest. Mohamed Al-Fayed trouwde met Samira Khashoggi, de zus ter van de omstreden wapen handelaar. Samen met broer Ali leidde Mohamed Kashoggi's importbedrijf van meubels in Saoedi Arabië. De Al-Fayeds verbijsterden het Londense establishment met de overname van het luxe Londen se warenhuis Harrods en het Parijse Ritz Hotel - vanwaar Dodi en Di zaterdagavond ver trokken voor hun laatste tocht. De clientele van beide institu ten verschafte de Al-Fayeds contacten in hoge sferen. Maar connecties met 's lands elite en talloze donaties aan charitatieve instellingen bleken niet genoeg om een droom van de Egyptische broers te vervul len: het Britse staatsburge- Dodi Al-Fayed Britser dan Brits opgevoed foto epa schap. Mohamed Al-Fayed voelde dat hij aan het lijntje werd gehouden. De Britse Con servatieve Partij aanvaardde zijn giften maar wilde hem ver der liever niet kennen. De af wijzing van zijn verzoek om de Britse nationaliteit door de toenmalige Tory-minister Mi chael Howard was voor de Al- Fayeds een enorme belediging. Wraak De wraak kwam met de onthul ling dat hij hebberige Conser vatieve Lagerhuisleden geld had betaald voor het stellen van voor hem interessante Kamer vragen. Het daarop volgende cash-for-questions-schandsal kostte drie politici hun carrière en bracht de regering Major in de grootste problemen. Be schuldigingen over corruptie in de Conservatieve Partij zouden indirect bijdragen aan de ver pletterende nederlaag bij de verkiezingen. Mohamed Al-Fayed heeft zijn woede niet verborgen. Dit had allemaal te maken, zo liet hij weten, met de neerbuigende be handeling, door het establish mentvan een buitenlander die het niet lustte. Het verwijt was dat de Al-Fayeds slachtoffer waren van snobisme en racisme. Ondanks zijn puissante rijk dom, de aankoop van de Parijse villa van de - ook al in ongena de gevallen - hertog van Wind sor en het predikaat van hofle- verancies op zijn prestigieuze zaak voelde Mohamed Al-Fayed behandeld als 'een kleine man'. Een ingewijde vertelde ooit dat de Al-Fayeds het hadden ver knald omdat ze zich bij aan komst in Groot-Brittannië sjie- ker voordeden dan ze werkelijk waren. In Londen gaan vele verhalen over de niet erg ele gante manier waarop Al-Fayed zijn prestigieuze warenhuis runt. Verschillende managers zijn opgestapt of door hem op straat gesmeten. In zijn streven naar erkenning was de vriendschap met de Spencers een godsgeschenk. Niemand meer dan Mohamed Al-Fayed koesterde de wens van een entree in adellijke krin gen. Peka Pom mes Sautees aardappelschijfjes met spek en ui, lï® kilopak Mango per stuk frjah is er nu nnk 0p internet: http://www.edah.nl De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compft Sarajevo (dpa/afp) - De inter- voorkc nationale vredesmacht in Bos- Lopar; nip (SFOR) heeft het beheer week iii npsma overgenomen van de belang- ^sma rijkste steunzender voor radio ken di( en televisie in het noordoosten ni d Van het Servische deel van Karad. Bosnië. afgeloj pe SFOR wil zo nieuwe gevech- beschu ten tussen rivaliserende Serviërs dio en I Van onze redactie buitenland Moskou - De Russische president Bor verklaard zich niet verkiesbaar te ste ambtstermijn, heeft het Russische pei meld. „Mijn ambtstermijn zit er in 2000 op en ik stel mij daarna niet meer kandidaat," aldus Jeltsin. De 66- jarige president deed zijn aan kondiging tijdens een toespraak op een school in Moskou, waar hij het begin van het nieuwe school jaar luister bijzette. Hij zei dat 'jongere, meer energieke' politici het land in de toekomst zullen moeten besturen. Jeltsin prees de jonge adviseurs en functionarissen in zijn kabi net, zinspelend op een eventuele opvolger uit de regering. De pers dienst van de president bevestig de dat Jeltsin er in 2000 mee op houdt, maar gaf geen verdere uit leg. Jeltsin werd in 1991 voor de eer ste keer gekozen. De Russische grondwet bepaalt dat een presi dent slechts twee termijnen mag dienen, maar aanhangers van Je ltsin hadden aangedrongen op een wetswijziging zodat hij lan ger in functie zou kunnen blijven. Er waren echter nooit aanwijzin gen geweest dat Jeltsin een derde termijn ambieerde. Wegens zijn leeftijd en slechte gezondheid zou de familie van Jeltsin er op heb ben aangedrongen dat hij zich op termijn terugtrekt uit de politiek. Jeltsin versloeg bij de verkiezin gen van 199t> de communistenlei- de/Gennadi Zjoeganov, maar de jVerkiezingenr-eisten een zware li- /chamèlijke tol van Jeltsin. Opvolgers Als mogelijke opvolgers van Jelt sin uit de eigen rijen worden pre mier Viktor Tsjernomyrdin, die het in de peilingen echter nooit goed heeft gedaan, en burge meester van Moskou Joeri Loezj- kov genoemd. De burgervader is in zijn eigen stad zeer populair, maar veel andere Russen zijn ja loers op de concentratie van macht en geld in Moskou en het is DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 Oostende - De Amerikaanse superster Michael Jackson zal morgen zijn concert in Oostende opdragen aan prinses Diana. Het voor zondag geplande optreden in de Belgische kustplaats moest wor den afgelast, omdat Jackson te zeer overmand was door verdriet na het bericht over de dood van 'zijn goede vriendin'. Volgens Belgische media zou de zanger, die ook in het Parijse Rife, hotel verbleef, enkele uren voor het ongeluk nog hebben gegeten met Diana. Haar overlijden greep Jackson zo aan dat hij door de schok niet in staat was het podium op te gaan. Londen - James Hewitt, de legerofficier die een affaire had met prinses Diana, heeft verslagen en met tranen in zijn ogen gerea geerd op haar dood. „Ik hou van haar en zal haar verschrikkelijk missen", zei hij tegenover journalisten voor zijn huis in het westen van Engeland. „De wereld is een heel bijzonder persoon kwijt, die het hart miljoenen mensen heeft geraakt." In een veelbekeken televisie-interview gaf Diana in november 1995 toe een affaire met Hewitt te hebben gehad, terwijl haar huwelijk met prins Charles op een eindje liep. „Ja, ik aanbad hem. Ja, ik was verliefd op hem. Maar hij heeft me ontzettend laten zitten", zei de prinses. In Anna Pasternaks boek 'Princess in Love' over Hewitt en Diana waarvan binnen 24 uur 75.000 exemplaren werden verkocht, wor den voor Diana pijnlijke ontboezemingen over hun relatie gedaan. De indiscretie van Hewitt, die Diana diep had getroffen, leverde hem de bijnaam 'rat-lover' op. Oslo - Ter nagedachtenis aan de overleden Britse prinses Diana moet een mogelijk internationaal verbod op het gebruik, opslag, export en productie van landmijnen naar haar worden vernoemd. Dat zei de Franse ex-minister Jack Lang gisteren. De internationale anti-landmijn conferentie in de Noorse hoofd stad Oslo opende gisteren met een minuut stilte ter nagedachtenis aan Diana. Zij was de bekendste voorvechter voor een verbod op het gebruik van zogeheten anti-persoonsmijnen. Geschat wordt dat er in de wereld honderd miljoen mijnen zijn be graven tijdens actuele en inmiddels beëindigde militaire conflicten. Amerikaanse overheidsfunctionarissen verwachten een blijvende invloed van de inzet van Diana. Parijs - Een getuige heeft vlak voor het dodelijke auto-ongeluk waarbij prinses Diana en haar vriend Dodi Al-Fayed omkwamen, een motor zigzaggend voor de auto van Diana zien rijden. Dit meldt één van de advocaten van Mohamed Al-Fayed. Andere ooggetuigen, de Amerikaanse toeristen Robin en Jack Fi restone, reden in een taxi in de tunnel langs de Seine in Parijs, waar het ongeluk net was gebeurd. Uit de andere richting komend, moest de taxi afremmen. De Firestones zagen het lichaam van een blonde vrouw door het vooruit steken, niet wetend dat het om Dia na ging. „Wij willen getuigen, want het gedrag van de fotografen was onthutsend. Zij zetten hun lenzen enkele centimeters van de li chamen en duwden de politiemannen weg die hen trachtten op af stand te houden", aldus de Amerikanen. Door Bob van Huët Londen - Vele hon derdduizenden be langstellenden wor gden zaterdag in Lon den verwacht voor de begrafenisceremonie Van Diana. De veron gelukte prinses krijgt geen formele staats begrafenis. Volgens een woordvoerster '/van Buckingham .Palace valt de plech tigheid buiten elk protocol. „Dit is een unieke begrafenis Voor een uniek per- ,.,soon." pi Het lichaam van de prinses zal later die dag worden PiWiorden bijgezet in de cryp te van de familie Spencer -gin Althorp in het graaf schap Northamptonshire. niDe ongeveer honderd kilo meter lange reis naar Althorp zal over de weg worden afgelegd. Re kening wordt gehouden met een miljoen mensen langs de route. De prinses ligt opgebaard in de Chapel Royal van St. James Pala ce. Op verzoek van de nabestaan den zal het publiek haar niet meer zien. De kist is overdekt met de koninklijke vlag. Voor het St. James Paleis lagen gisteren vier condoleanceboeken. Een on- eindige stroom van bewonde- 1 raars van over heel de wereld bracht daarin een laatste groet. De lijkstoet zal zaterdag om 11.00 uur Britse tijd vanuit St. James vertrekken naar Westmin- ster Abbey. De voltallige konink lijke familie en de familie Spen cer zullen de eerste rijen in de kerk bezetten. Daarnaast zullen zoveel mogelijk vertegenwoordi gers worden uitgenodigd van de tientallen charitatieve organisa ties waarvoor de prinses zich had ingezet. In de kerk is plaats voor 2000 mensen. 1 i Samenwerking 1 Volgens bronnen in Downing Street zou premier Blair 'nauw hebben samengewerkt' met de beide families voor de organisa tie van de begrafenis. Sommige leden van de families Windsor en Spencer zouden de voorkeur heb ben gegeven aan een besloten plechtigheid. Blair noemde Dia na eerder 'de prinses van het volk'. Hij zou er op hebben aan gedrongen dat de begrafenis een nationaal gebeuren moest wor den om, volgens een ingewijde, 'uiting te kunnen geven aan de dfepe gevoelens van droevenis onder het Britse volk'. Anders dan bij de laatste grote begrafenis in Westminster Abbey - die van Charles' lievelingsoom 1 .1 Een moeder en dochter drogen hun ogen als ze in de rij wachten om het condoleance- boek in de kapel van St. James Palace te te kenen. foto reuter Lord Louis Mountbatten, die in 1979 werd vermoord door de IRA - zal er naar verwachting minder militair vertoon zijn. Onder de gasten zullen behalve staatshoof den en politieke leiders ook vele vertegenwoordigers zijn uit de mode- en muziekwereld. De prinses had vele vrienden onder popsterren. Normaliter vallen Britse konink lijke begrafenissen in één van drie categorieën. Een 'staatsbe grafenis' is gereserveerd voor het staatshoofd en buitengewoon verdienste lijke onderdanen. Het zeer selecte gezelschap van de laatste orde bestaat uit Lord Nelson, de hertog van Wellington en, in 1965, Sir Winston Churchill. Volksbegrafenis De zogeheten 'ceremoniële koninklijke begrafenis' is voorbehouden aan leden van de koninklijke familie met hoge militaire rang, de prinsgemaal en de troon opvolger. Auidere leden van de ko ninklijke familie krijgen een 'besloten koninklijke begrafenis'. Charles Spencer, de broer van Diana, stemde in een persverklaring in met het principe van een 'volksbe grafenis'. Het was passend dat het Britse volk de gele genheid kreeg om de prin ses een laatste eer te bewij zen, meende hij. Winston Churchill, de kleinzoon van de met staatseer begraven oorlogs leider, zei dat het voor zijn fami lie destijds een steun was geweest dat heel de natie deelnam aan het afscheid. Voorgesteld is om zaterdag om elf uur twee minuten stilte in acht te nemen ter nagedachtenis aan Diana. Verschillende bedrij ven, waaronder supermarkten hebben besloten pas 's middags te openen. De vlag hangt halfstok bij Westminster Abbey in Londen waar de uitvaartdienst voor prinses Dia na zaterdag plaats vindt. foto epa Van onze verslaggevers Londen - Het nieuws dat de chauffeur van prinses Diana's ongeluksauto ste vig gedronken had, zal de discussie over pers en privacy waarschijnlijk niet meer stoppen. Die discussie is we reldwijd op gang gekomen en blijft aptueelj,..J( «.mm De belangstelling voor dramatisch nieuws en foto's blijft immers b.gsjg^p. pe tv-zen- ders meldden over zondag zeer hoge kijk cijfers en binnen- en buitenlandse kranten vlogen gisteren ook in Nederland weg. De hoofdcommentaren van de Nederland se kranten hebben de rol van de pers giste ren ook stuk voor stuk aangestipt, waarbij wordt gezegd dat het mes aan twee kanten snijdt: beroemdheden hebben de pers no dig. En de kopers van de roddelbladen spelen ook zo hun eigen rolletje. De zon dag massaal belaagde pers zei het al: 'Wij krijgen de schuld, maar jullie kopen mor gen alles op'. En inderdaad: hoewel de persen zich zondagnacht roodgloeiend draaiden, was er gisterochtend een derma te grote run op de kranten, dat alles in re cordtijd uitverkocht. Bild Bild Zeitung, de grootste krant van Duits land, heeft gisteren als enige krant op de voorpagina een foto geplaatst waarop red dingswerkers te zien zijn die pogen het wrak van prinses Diana en haar metgezel Dodi Fayed binnen te komen. Een fotoredacteur van Bild zei dat de foto 'via een agentschap in Parijs' gekocht was. De redacteur weigerde te zeggen of de fo to afkomstig was van de paparazzi die de auto van de prinses najoegen voordat die zondagochtend crashte. In de auto zijn va ge contouren van twee vqqrovergebogen lichamen te zien, maar het is onduidelijk om wie het precies gaat. De zeven paparazzi-fotografen die wor den verhoord door de Parijse recherche werken voor 'gerenommeerde fotopersbu reaus', aldus de politie. Ze leveren niet rechtstreeks aan de roddelbladen, maar verkopen him oogst aan agentschappen als Gamma, Sygma en Sipa. Die leveren iedere dag honderden foto's aan media over de hele wereld. Britse pers De Britse sensatiepers, aangewezen als in directe veroorzaker van het ongeval, deed gisteren alsof haar neus bloedde. The Sun, gretigste jager op Di-foto's, liet een Har- rods-woordvoerder aan het woord, die de schuld op Frankrijk schuift. „De Engelse pers achtervolgt niet, deze tragedie zou hier niet zijn gebeurd", tekende een jour nalist dankbaar op. Het opmerkelijkste nieuws kwam van de neutralere Daily Mail. Verslaggever Richard Kay zei zater dagmiddag zelf gebeld te zijn door Diana. Ze vertelde hem dat ze zich in november zou terugtrekken uit het voetlicht. Ze wil de de landmijncampagne en werk voor an dere instellingen afsluiten om zich daarna volledig te richten op haar privé-leven en haar zoons. Dat besluit kwam omdat ze zich zeker voelde door haar affaire met Dodi die volgens haar ook dolverliefd op de prinses was. Ook de serieuzere pers pakte flink uit, met voorop de gezaghebbende Times. Het hele eerste katern, 28 pagina's, was voor Dia na. The Guardian deed het met negen pagi na's, enkel onderbroken door sport en fi nancieel nieuws. De krant bekopte de por tretten met 'Ze vloog te dicht bij de zon', maar wijst er in commentaren op dat de prinses ook zelf geregeld het nieuws op zocht Privacy-wet The Times meldde als enige het volgens haar vaststaand feit dat binnen luttele maanden een privacy-wet van kracht wordt. Dat zou een gevolg zijn van het overnemen van de mensenrechten, zoals geformuleerd in de Europese Conventie. Ook haalde de krant de Lord Chief Justice aan, de Engelse opperrechter, die recent al aankondigde dat als het parlement geen wet zou maken, dit vanuit de rechterlijke macht mag worden verwacht. Deze kan door uitspraken jurisprudentie creëren, zodat uitspattingen in de praktijk straf baar worden. Maar in een uitgebreid com mentaarachterin wees deJiQofdredactie er op dat de veel strengere Franse wetten de dood in Parijs niet hebben, voorkomen. Nederland Ook voor Nederlandse kranten was Diana hét nieuws. Het Algemeen Dagblad hield de eerste vijf pagina's vrij, de Volkskrant deed het met de voorpagina en twee bui tenlandpagina's verderop in de krant. De Telegraaf wist te melden dat de Neder landse familie Van Cutsem, buren van Charles en huisvrienden van de prins en Camilla, in aanmerking zou komen als eerste (vakantie-)opvang van de kinderen. Staatssecretaris Nuis wil de komende maanden overleg met de Nederlandse Ver eniging van Journalisten om tot een ge dragscode voor journalisten en fotografen te komen. „Ik vind het in de eerste plaats een taak van de journalisten zelf om zo'n gedrags code op te stellen en ik denk dat het nu aan de orde is", aldus Nuis. Londen - Bewonderaars van over heel de wereld gebruiken het In ternet om afscheid te nemen van prinses Diana. Ruim 100.000 men sen klikten gisteren de elektronische rouwpagina van Buckingham Palace. De officiële website van de Britse koninklijke familie heeft als adres http://www.Royal.gov.uk De internetpagina van de BBC (http://www.bb.co.uk) registeerde een onwaarschijnlijke 3,5 miljoen 'hits' ofwel contacten van men sen met de web-page. Volgens BBC-woordvoerder John McAndrew worden op een 'normale dag' hooguit 60.000 'hits' gesignaleerd. „Heel de wereld praat over Diana. Dit is onvoorstelbaar. Nooit eer der hebben we zoveel boodschappen over het scherm zien gaan", aldus McAndrew.

de Stem | 1997 | | pagina 4