CDA wil wet nabestaanden verbeteren Onze Top 10 van deze week. cn 0 9.99 st ii V Wt OËSTEM goepeler wet moet gehandicapten gemakkelijker aan baan helpen Academisch jaar geopend Ministerie wil vervoer varkens even stoppen Omstreden iatrosoof begint basisschool Wat moet jij op dit uur buiten de school? Hoor je niet in de les?' Topper van de week 1.99 79 i3T 99 2m 1.89 mo 8.90 A9T 3.39 Stichting Horeca Onderwijs BINNENLAND A3 Kleine uitkering voor iedereen CURSUS AOV/hov CURSUS CAFÉBEDRIJF/SOCIALE HYGIËNE F1? find nbekv™in BINNENLAND KORT en Ierland: In dinsdag steeds gevolgd door gen. Woensdag i, ook kans op el wind. Maxi- en 23 graden r. burg: Dinsdag wegtrekkende g geregeld zon droog. Middag- geveer 22 gra- dden-Frankrijk: oosten een paar rsuuien. Verder droog. In Bre- ndië woensdag n. Maxima on- den, woensdag oger. Flinke zonni- meest droog, oosten nog ste- onweersbuien erg veel neer- ngeveer 25 gra- ence warmer. zonnig en 'agtemperatuur an 24 graden in n tot ver boven 'paanse grens, en droog. Dins- en nog wel be- enkele regen- of axima ongeveer et noorden iets innenland juist anden: Zonnige rwegend droog, atuur dicht bij iza: Af en toe lken en een ste- of onweersbui, atuur ongeveeer nig en overwe- het noordwesten en. Middagtem- eer 30 graden, n Kreta: Zonnig het binnenland bui. Boven de waait soms een nwind. Middag- ussen 25 en 30 het westen uit e regen- of on- al op woensdag, deelstaten flink waarschijnlijk dagtemperatuur graden. Geregeld zon, s op een stevige ersbui. Middag- ngeveer 25 gra- ink wat zon en Middagtempera- 27 graden. ©t ujm|d 's>|U!| ua^ngS eAN /VSTJEHANP. JEf I 1 Iff $30?) I I I I DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 pen Haag (anp) - Een nieuwe wet, .(0p i januari 1998 van kracht kan gorden, moet de kansen van gehan dicapten op werk vergroten. Het ka binet trekt jaarlijks 146 miljoen gul- ,a om 6500 extra 'arbeidsge- Jajdicapten' aan het werk te krij gen. pit staat in het voorstel van de Nieuwe Wet op de (re)integratie arbeidsgehandi- „jen van staatssecretaris De Grave jjj sociale Zaken. De wet moet knel punten in de bestaande maatregelen om gehandicapten aan een baan te helpen wegnemen. Voortaan kan iedere werkge ver die een arbeidsgehandicapte in dienst neemt of deze binnen het eigen be drijf een andere functie geeft, zonder verdere rompslomp een kostenvergoe ding ontvangen. Er wordt voortaan gewerkt met vaste budgetten voor de werkgevers die ar beidsgehandicapten in dienst nemen of hen herplaatsen in een andere functie. Indien de kosten hoger zijn dan die bud getten, kan de werkgever kiezen voor een onkostenvergoeding op basis van een be groting. Naast de (her-)plaatsingsbud- getten voor de werkgevers komen er ex perimenten met persoonsgebonden bud getten voor de arbeidsgehandicapten. Dat moet hen stimuleren om op eigen initiatief naar werk te zoeken en hen minder afhankelijk maken van de werk gever of de uitkeringsinstantie. Een zogeheten (re)integratie-uitkering wordt voortaan niet alleen verstrekt bij een proefplaatsing bij een werkgever, maar ook voor scholing. Ook arbeids ongeschikten zonder WAO- of AAW-uit- kering moeten voor een proefplaatsing in aanmerking komen. Een werkgever, die een arbeidgehandi- capte in dienst neemt, krijgt bovendien een kleiner risico. Als de betreffende werknemer opnieuw ziek wordt hoeft de werkgever de eerste vijf jaar het loon niet door te betalen in plaats van de hui dige termijn van drie jaar. De werkne mer krijgt dan toch een ziekengeld-uit kering. Ook de regeling die werkgevers vrijstelt van betalen van de WAO-basis- premie, als ze gehandicpaten in dienst nemen, wordt verruimd. De budgetten worden gefinancierd uit een op te richten reïntegratiefonds, dat gevoed wordt uit de arbeidsongeschikt heidsfondsen en het werkloosheidsfonds. De gemeenten krijgen een belangrijke taak bij het reïntegreren van de gehandi capten. Voor 1998 kunnen ze daarom re kenen op 85 miljoen extra uit het werk fonds van de Wet inschakeling werkzoe kenden. ft onze Haagse redactie Pen Haag - Het CDA wil de Algemene Nabestaanden Wet |1NW) aanpassen. Iedere nabestaande heeft in het CDA-plan lecht op een kleine, aanvullende uitkering. Nabestaanden met kinderen krijgen een volledige uitkering. DtANW is ruim een jaar geleden ingegaan. Sindsdien heeft niet ie dereen na het overlijden van de partner recht op een uitkering. Pensen die geboren zijn na 1950 Wen geacht zelf voor him in komen te kunnen zorgen. Alleen als ze kinderen onder de achttien jaar hebben of ten minste voor 45 procent arbeidsongeschikt zijn, krijgen ze nog een uitkering. Die is afhankelijk van het inkomen. Het CDA wil nu alle nabestaan den een inkomensonafhankelijke uitkering van dertig procent van het minimumloon geven. Ze moe ten dus nog wel voor een eigen in komen zorgen, maar krijgen daar iets bovenop. Mensen met kinde ren onder de achttien krijgen een volledige uitkering die niet van let inkomen afhankelijk is. Na bestaanden die thuis een gehan dicapte verzorgen krijgen vijftig procent van het minimumloon. Bovendien wil het CDA af van de overgangsregeling voor mensen die tussen 1950 en 1956 geboren zijn. Voor die groep is de ANW versoepeld. Mensen van wie de partner voor 1 juli 1999 overlijdt, kunnen nog een beroep doen op de oude Algemene Weduwen- en Wezenlet, Qpj?,gipste geen jonge kinderen hebben houden ze dan recht op een uitkering. CDA- fractievoorzitter De Hoop Schef- fer noemt het 'schrijnend' dat die regeling aan een datum is gebon den. „Wij vinden dat mensen die vanaf 1 juli 1996 terminaal ziek zijn het recht moeten blijven houden op de 'oude' nabestaan- denuitkering. Het CDA wil ook een overbrug gingsuitkering van een half jaar, die onafhankelijk is van het inko men. De Hoop Scheffer: „Wij vin den het niet goed dat mensen na het overlijden van hun partner ook meteen worden geconfron teerd met een inkomensachter uitgang. Vanwege het verdriet, maar simpelweg ook omdat men juist dan met extra kosten wordt geconfronteerd." Daarnaast willen de christende mocraten de verzekeraars ver plichten zieke en oude mensen te accepteren. De woordvoerders van de WD en de PvdA in de Tweede Kamer wilden gisteren nog niet reageren op het CDA-voorstel. De Kamer overlegt binnenkort met staatsse cretaris De Grave (Sociale Za ken) over de gevolgen van de in voering van de ANW. (ADVERTENTIE) Binnenkort starten er cursussen in meer dnn 80 steden. Het examen is 29 januari, lojere schoei nis vooropleiding is voldoende. Men kon zich nog aanmelden. Gisteren werd op alle veertien universiteiten het academisch jaar officieel geopend. Diverse bewindslieden gaven her en der acte de presence. Zo pleitte premier Kok in Maastricht voor een verbetering van de arbeidsmarkt op Europees niveau. „Wc kunnen niet berusten in achttien miljoen werkzoekenden", zei hij. Minister Melkert liet zijn gehoor in Nijenrode weten dat er wat hem betreft een fiscale ar- beidstoeslag moet komen voor mensen met een laag inkomen. Op die manier wil hij het voor uitkeringsgerechtigden aantrekkelijker ma ken een baan te accepteren. foto wfa Van onze verslaggever Den Bosch - Het ministerie van Landbouw overweegt het ver voer van varkens in de pestgebieden tijdelijk stil te leggen. Botterdam (anp) - De omstreden Haagse iatrosoof J. de Kok is een schooltje met vijftien leerlingen begonnen in Rotterdam. Aan de Hoflaan in de wijk Kralingen geeft hij les aan leerlingen van 16 jaar en jonger. De school is niet geregistreerd, waardoor de kinderen volgens de wet geen onderwijs krijgen, terwijl zij wel leerplichtig zijn. CURSUS AOV/hnv Dejecursuslvoorheen Middenstand) leidl op voor bet AOV diploma dat verplicht is wanneer iienbediijlwilt starten. Bijvoorbeeld een boetiek, sportzaak, kapperszaak, taxibedrijf, harecabedrijf etc. Inclusief gratis videofilm. CURSUS HYGIÉNECODE/HACCP fen cursus of workshop, die u leert omgaan nul de nieuwe verplichte Hygiënecode. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze vervolgcursus op Cafébedrijf is mei nome voor degene SSSgSa die zich willen L 1) EBrn \J hel vak van —".SsKïSL Restauranthouder. CURSUS CAFÉBEDRIJF De meesl populaire opleiding voor de boreco. Met hel diploma is men vakbekwaam èn voldoet men aan de nieuwe verplichte eis voor ondernemers en leidingge venden; Sociale Hygiëne. Inclusief gratis videofilm. CURSUS SOCIALE HYGIËNE Een cursus volgens de nieuwe verplichte eis, waaraan voortaan alle leidinggevenden en ondernemers moe ten voldoen. Inclusief gratis videofilm. zowel mondeling als schriftelijk Voor gratis brochure of oonmelden, U076 571 00 78 (24 uur per dag) Termijnbetaling en subsidie lot 100% mogelijk. Een stopzetting van alle var kenstransporten gedurende zes tot acht weken moet de verdere verspreiding van het pestvirus voorkomen. De Noord-Brabant se Christelijke Boerenbond (NCB) heeft in Den Haag aange drongen op de maatregel. Hoewel het aantal uitbraken van varkenspest de afgelopen weken sterk is afgenomen, blijkt de epi demie nog steeds niet onder con trole te zijn. Recente pestgeval- len in Overijssel (Hoonhorst) en Zeeuws-Vlaanderen (Schoondij- ke), ver buiten de bekende pest haarden, hebben aangetoond dat de huidige bestrijding van de vi rusziekte tekortschiet. Het transport geldt als één van de ri sicofactoren bij de verspreiding van varkenspest. Het vervoer van varkens in de pestgebieden is al gedeeltelijk aan banden gelegd. Wel vinden er nog dagelijks transporten plaats van varkens, die volgens een regeling van de Europese Unie op varkensbedrijven wor den opgekocht en vernietigd. De NCB vindt dat het pestgebied helemaal op slot moet. Voordat de maatregel ingaat, zouden zo veel mogelijk varkens moeten worden afgevoerd zodat tijdens het transportverbod geen dier- welzijnsproblemen in de stallen ontstaan. In zes tot acht weken zal de epi demie uitgewoed zijn, zo luidt de verwachting. De transportsector is sceptisch over het voorstel, maar is bereid aan de maatregel mee te werken. De gemeente onderzoekt de mo gelijkheid om de school aan te pakken. „Dit hebben we nog nooit meegemaakt. Mensen be ginnen nooit zomaar een school met leerplichtige kinderen zon der overleg met de gemeente en zonder subsidie." D66 heeft gisteren Kamervragen gesteld aan minister Ritzen van Onderwijs over de school. Parle mentariër Lambrechts vindt dat de onderwijsinspectie een on derzoek moet instellen. Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde de 45-jarige Ha genaar in 1993 tot twee jaar cel, voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een 46-ja- rige patiënte en haar baby. Hij schreef als alternatief behandel aar verkeerde behandelingen voor, waardoor de slachtoffers bijna overleden. De dood van een tweejarig meisje zou het ge volg zijn van op de natuur geba seerde behandelingen, maar de rechtbank in Breda sprak de man vorig jaar vrij. Officier van Justitie mr. C. van Spierenburg omschreef De Kok als 'alleenheerser binnen de Ne derlandse iatrosofische bewe ging'. De iatrosofie wijst de re guliere geneeskunde volstrekt af. De Kok schreef behandelin gen voor die varieerden van gras eten tot pianospelen. Het is onduidelijk wanneer De Kok zijn iatrosofische school in Rotterdam is begonnen. Ook is niet precies duidelijk waaruit de lessen bestaan. Volgens het NCRV-radiopro- gramma Hier en Nu heeft De Kok al in 1991 schooltjes met zeer jonge kinderen geopend in Den Haag en Rosmalen, die door ingrijpen van Justitie inmiddels weer zijn gesloten. In Rotterdam zou het gaan om een aantal kinderen dat vrijstel ling heeft gekregen van de Leer plichtwet. In Amsterdam zoekt de politie intensief naar spijbelende scholieren. In de eerste schoolweek werden er al honderden aangesproken. En dus is bet Landelijk Aktie Ko- ®itee Scholieren boos en houdt vandaag een pro testbijeenkomst. "oor Jeroen Corduwener Amsterdam - De eerste school- ™ag werden al 86 kinderen op straat aangesproken met de 1Taag: „En wat doe jij op dit uur wmaar buiten school? Hoor je jjot gewoon in de les te zitten twee weken na het begin van Eet Amsterdamse schoolseizoen daarmee de start van het spij- "tproject van de hoofdstedelijke politie, loopt het aantal aange houden scholieren in de honder oen. spijbelproject in Amsterdam ls uniek in zijn soort en overrom pelde zelfs de gemeentelijke af ding onderwijs, die juist deze z°mer met alle Amsterdamse 'en voor voortgezet onder is een afspraak had gemaakt ver het terugdringen van het PJjbelen. Het 'wegblijfpercenta- §e van negen procent vindt Am- arn te hoog (landelijk zijn 8ean cijfers beschikbaar). ttie, justitie en de gemeente- 1 c leerplichtambtenaren wer- f® hecht samen in het spijbel- Politie, justitie en de gemeentelijke leerplichtambtenaren in Amsterdam werken hecht samen in het spijbelproject. foto anp project. Bij de politie zijn agen ten speciaal vrijgemaakt die, al dus een politie-voorlichter 'jong genoeg zijn om te onderkennen of rondhangende jeugd op straat leerplichtig is'. De politie gaat niet heimelijk te werk. Ze be schikt over een opvallende gele Amerikaanse schoolbus, hoewel dat meer voor de promotie is be doeld. Ook gewone surveilleren de agenten doen, als ze toch op straat zijn, aan het project mee. In gokhallen, koffieshops en gro te warenhuizen ('bekende ver blijfsplaatsen') worden jongeren tussen de tien en vijftien jaar tij dens schooluren aangesproken met de vraag of ze een goede re den hebben om geen lessen te volgen. Leerplichtambtenaar „Is die reden er niet, dan nemen we ze mee. Daarna handelt de school in samenwerking met de leerplichtambtenaar de zaak ver der af. Van elk geval maken wij rapport op. De officier van justi tie kan bij overtredingen in dit spijbelproject boetes opleggen van 150 gulden per verzuimde dag." Dat laatste moet de schrik erin jagen: normaal gesproken 'kost' spijbelen 150 gulden per vijf dagen. De gemeente Amsterdam was aanvankelijk 'erg verrast' toen ze hoorde van de plannen van de politie. De woordvoerster van de afdeling onderwijs: „We hadden deze zomer net een afspraak ge maakt met alle scholen om het spijbelen tegen te gaan. Dat bete kent ondermeer dat alle leerlin gen zijn opgenomen in een spe ciaal registratiesysteem, zodat onmiddellijk ontdekt wordt of iemand afwezig is. Bovendien is de afspraak gemaakt dat leerlin gen die van school gestuurd wor den, door diezelfde school wor den aangemeld bij een andere school. Niemand kan zomaar on opgemerkt wegblijven uit de les sen." Het plan van de politie wordt vooral om die laatste re den door de gemeente nu als 'aanvullend' gezien op de Am sterdamse spijbelaanpak. „Als de politie alleen aan de gang was gegaan, had het niet gewerkt. Nu verzorgen wij de follow-up." Verontwaardigd Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) is het Am sterdamse fenomeen daarentegen slecht gevallen. Volgens Joram Pach van het LAKS worden kin deren onnodig op straat staande gehouden en is het zelfs voorge komen dat ze als gevolg daarvan te laat op school kwamen. Echt verontwaardigd is het LAKS over wat zij het 'crimina liseren van het spijbelen noemt'. Pach: „Door de politie op scho lieren te laten jagen, doe je net of ze iets vreselijks misdaan heb ben." Het LAKS houdt vandaag een protestactie tegen het spij- Op het ANP-net verscheen gisteren een bericht waarin werd gerept over de kijkdichtheid van RTL5 afgelopen zondag. Het stond er niet met zoveel woorden, maar de nieuwszender had zich danig weten te profileren. Een krant in Den Haag drukte gisterochtend een specia le editie en deelde die uit onder voorbijgangers. Zou die krant gemaakt zijn om aan een schromelijk tekort aan informatievoorziening een eind te maken? Tienduizenden dagbladen in de hele wereld probeer den elkaar gisteren te overtreffen. In landen waar ze het van de losse verkoop moeten hebben, ging dat wat nadrukkelijker dan bijvoorbeeld in Nederland. Nieuws verkoopt. Bij kranten en tijdschriften is dat rechtstreeks het geval, bij tv-zenders gaat het via adver teerders die gebleken of verwachte extra attentie graag belonen met een blokje reclame. Zo zit de wereld van nieuws en informatie in elkaar. U heeft er kennelijk behoefte aan, anders zou u er niet voor willen betalen. Zou dit dagblad gisteren in zijn normale maandagse omvang verschenen zijn, dan had u er misschien wel een ander bijgekocht. Bij roddelbladen werkt dat mechanisme net zo. Het ver werpelijke kan dus hooguit in de journalistieke kwaliteit zitten. Gelukkig is dat in Nederland nog goed zichtbaar, maar wat als 'de bladen' niet meer van echt te onder scheiden zijn? Laten we hopen dat het in ieder geval niet de 'serieuze' media zijn die aan kwaliteit inleveren. MERIJN Hoogtebalk heeft weer hoofdrol in ongeval Papendrecht - De hoogtebalk boven de oprit naar de A15 bij Pap- endrecht, die een belangrijke rol speelde bij tragisch ongeval vorig weekeinde met een touringcar, was gisteren wederom het middel punt van een ongeval. Dit keer werd de stalen balk losgereden door een vrachtwagen die te hoog was beladen, bestuurd door een 33-ja- rige man uit Vriezenveen. Deze raakte bekneld in zijn voertuig. Straffen tot 4 jaar voor Feyenoord-fans Haarlem - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren acht Feye- noord-hooligans veroordeeld tot celstraffen tot vier jaar wegens hun aandeel in de massale vechtpartij tussen Ajax- en Feyenoord- aanhangers 23 maart bij Beverwijk. De hoogste straf van vier jaar was voor de 20-jarige L.P. en de 24- jarige M.P. De rechtbank acht beiden medeschuldig aan de dood van Ajax-supporter Picornie. L.P. sloeg de Ajax-aanhanger met een ketting op het hoofd, M.P. gebruikte een paraplu als wapen. Andere verdachten hoorden tussen de zes maanden en drie jaar ei sen. 'Richtlijn ME-patiënt niet strijdig inet wet' Zoetermeer - Voor het toekennen van een WAO-uitkering is het niet altijd nodig een oorzaak van de ziekte te kunnen aanwijzen. Dat stelt het College van toezicht sociale verzekeringen (Ctsv), na bestudering van een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, die begin juni voor veel beroering zorgde. 'Die uitspraak over een patiënte met ME leek in te druisen tegen een richtlijn op grond waarvan verzekeringsartsen beoordelen of ie mand in aanmerking komt voor een uitkering. De rechter achtte zich niet gebonden aan die richtlijn, maar die is sinds 2 april van dit jaar wel dwingend geworden. Nordholt neemt afscheid Amsterdam - Niets dan lof kreeg de scheidend hoofdcommissaris van politie E. Nordholt te horen tijdens zijn afscheidsfeest in het Concertgebouw in Amsterdam. In vol ornaat heeft het Amsterdam se politiekorps gisteren afscheid genomen van de Groninger die tien jaar geleden naar de hoofdstad werd gehaald om er de boel op orde te brengen. Tot de aanwezigen in het Concertgebouw hoorden de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) en de voor zitter van het college van procureurs-generaal, Docters van Leeu wen. Nordholt wordt nu adviseur van de minister van Binnenland se Zaken. (ADVERTENTIE) belproject. „We hebben alle Am sterdamse scholieren opgeroepen om te komen spijbelen. Eens af wachten of de politie iedereen gaat oppakken." Dat is de politie niet van plan. Maar de verwijten van het LAKS werpt ze ver van zich af. „Wij worden geconfronteerd met veel spijbelaars, omdat die op straat rondlopen en daar zijn wij ook", zegt de politiewoordvoerder. „Waar het ons in zulke gevallen ook om gaat is het tegengaan van bepaald gedrag. Drop-outs ver zeilen snel in een bepaald circuit van bijvoorbeeld winkeldiefstal. Dat kun je met dit project voor komen." O Dole bananen, kilo ©Tomaten, 500 gram Rundertad 100 gram Ch Tijgerbrood, wit of tarwe, heel ©Rundertartaar, 100 gram Ch Tijgerbrood, ®Lu Bastogne of Bastogne amandel, 2 pakken naar keuze, Ch Fritessaus, voorraadbus 650 ml Ch Goudse jong 48+, kilo Het LAKS: „Met deze acties slaat de politie de plank mis. Het spij belen moet bij de wortel worden aangepakt." En ze verwijst daar bij ondermeer naar het Basta project in Rotterdam. Daar wor den spijbelende scholieren via aparte buitenschoolse cursussen bijgespijkerd. Pach: „Vaak blijkt dat scholieren spijbelen omdat de school gewoon niet interes sant genoeg voor ze is. Daar zou eens wat aan moeten worden ge daan." De woordvoerder van de Amster damse politie: „Kinderen moeten gewoon hun school afmaken om dat ze daardoor een betere kans op de arbeidsmarkt krijgen. De 'hangjeugd' ontneemt zichzelf de kansen op een goede toekomst. En daar treden we tegen op." of tomatenketchup, fles 450 ml ®Silan wasverzachter, lentefris, lagunefris, natuurfris4957Tof c. (\C\ balsam, 3 pakjes 500 ml J04T O."" ©Pradent tandpasta, soft mint, cool mint, gel [1245) of anti- r* tandsteen 11355), set 5 tubes 375 ml 1U.UU tffï\ Edet Fluweel toiletpapier, i- r\r\ W pak 9 rollen 5.99 JL99" 1.49 Ch Peria Mild, snelfllter-, grove maling of bonen, 3 pakken 250 gram 1242 s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 september s a.s.

de Stem | 1997 | | pagina 3