'Duurzaam Veilig dreigt draagvlak te missen' Een tuinarchitect met een milieu-tic rd met rboot deStem College Oostburg en stichting op één lijn over varkensmesterijen Buurtschap heeft langste nacht erop zitten Vierde Oude Stijl Jazzfestival Breskens UITSLAGEN Veel muziek, sport en spel op Sasse kermis arieerd slag los Honderdveertig buitenlandse studenten naar ROC tiegids provincie etstoerisme cht voor er-inkomsten' ZEELAND Staten kritisch over project Symposium Jeugd- en Jongerenwerk Oogstdankviering in Westdorpe Kermis in het buurtschap Heille Schietingen Kaartingen BER 1997 C3 uw 110,00 punten 2 e 80,56, 3. TC A^j HAS (Sluiskil) 66 34 oerist (Eede) 49,39 fi' (Terneuzen) 34,99 7' - 32,61, 8. TC Hulst Sas van Gent 27 85 eel'79 (Schoondij'kej eizoen '97: 1. wtp 2,89, 2. De Wielertoe- ,3. TC Westdorpe C Axel 1156,16, 5, TC 40, 6. Freewheel'7Q C Delta 743,10, 8. TC ,57, 9. TC Zwinhoeve ent) 567,73, 10. TIO 11,52, 11. Eendracht 443,00, 12. WTC elgië) 436,09, 13. TC nt 323,49, 14. WTC lgië) 308,06, 15. TC 2J78.65, 16. TC Hulst C Waatsehbot (Bel- 18. TC Pannenschuur 175,44 punten. ke - De Zeeuwse presenteert woens- tember de eerste in- ds over de Wet Voor- Gehandicapten Sport. De mogelijk- de WVG voor de enaar biedt blijken bekend. De infor- is voor iedereen die et de WVG te maken uikers, maar ook ad- tatie is in De Putmeet dijke op 24 septem- .30 uur. De sportwet- van de gemeente -Duiveland, P. Ber- ntvangt uit handen wse Sportraad be lt. Bij de Vaate het mplaar. De presenta- opgeluisterd door een inleidingen, alsmede le sportdemonstraties bied van rolstoelbas- n rolstoeltafeltennis. atiegids is voor ie- atis beschikbaar en te bij de Zeeuwse tember staat weer in ok dit jaar wordt het eidenheid in het pro- mse kermis en attrac- omertour doet Zaam- 'tiegetrouw vrijdag het ein Oost. Aansluitend la- gse onderiidmfers komen uurtjverenigingen probe- n oude ahiBacliten gede- doorlopende expositie, tratie, waarbij onder an- evrijd. 's Avonds zorgt de rsie in de omgeving van elijk weer veel bezoekers deze dag het dorpsfeest, hoefsmid hun stiel. Om old. Diverse artiesten zo- ullen het dorpsfeest fees- akkoord met de aan- die nu nog wordt ge- oep. Alle grote fracties d. Dat bleek gisteren tij de Statenzitting in Mid- nze verslaggever delburg - In de zomer len de parkeerterreinen de veerpleinen voller en :r, terwijl er steeds min- toeristen en dagjesmen- met de auto oversteken, vandelen de boot op of en hun meegenomen fiet- mee naar een overkant daar een fietstochtje te en. scheelt de veerdienst veel inkomsten omdat het ta- voor auto's veel duurder an dat voor voetgangers ietsers. rdoor is in de afgelopen and augustus het autover- r in Kruiningen met maar st tien procent gedaald. ;t aantal geparkeerde au- zeker die met fietsrek- achterop neemt aanzien- toe," zei de veerdienstdi- teur Fred Vos gisteren tij- is een commissievergade- a in Middelburg. Twee r geleden bleek al uit een lerzoek dat de veren de te slechtweervoorzieing toeristisch Zeeland zijn- idsdien is het toeristsch rruik alleen maar «onze verslaggeefster Oostburg - Het Oostburgse 0ljege van B en W steunt de Stichting 'Behoud Milieu en Leefbaarheid Gemeente Oost- M en Sluis-Aardenburg' in je strijd tegen de illegale uit breiding van drie varkens mesterijen in Oostburg. „De gemeente zit op dezelfde lijn als wij en dat is een grote steun in de rug," zegt J. Risseeuw namens de stichting. Risseeuw meldt dat zijn stichting gisteren een zeer vruchtbaar gesprek heeft gehad met burgemeester G. Noorde wier. „Hij deed ons de belofte al les in het werk te stellen om alle overtredingen die deze bedrijven hebben begaan op te sporen en aan te pakken. De gemeente is nog steeds druk bezig om te kij ken wat ze tegen de illegale uit breiding van de stallen kan doen. Juridisch gezien is dat nogal wat uitpluizerij en het kost dan ook de nodige moeite alles op een rij tje te zetten. We zijn in ieder ge val blij dat we in de gemeente een bondgenoot hebben gevonden," aldus de initiatiefnemer van de stichting. Het gemeentebestuur en de stich ting zullen voortaan informatie uitwisselen over acties tegen de varkensmesterijen. „Wij krijgen precies te horen wat de gemeente gaat doen en wij zullen op onze beurt in Oostburg melden wat we van de bevolking horen en wat voor acties we zullen voeren." De akte voor de officiële oprich ting van de stichting wordt ko mende donderdag gepasseerd. Risseeuw en nog twee andere be stuursleden richtten de stichting op uit onvrede met de komst van grote varkensbedrijven even ten westen van Oostburg. De stallen van deze bedrijven zijn zonder bouwvergunning vele vierkante meters uitgebreid en veel mensen klagen over stankoverlast. Vanonze verslaggever Middelburg - Ook binnen de Zeeuwse Staten bestaat kritiek op Jet megaproject Duurzaam Veilig, dat West-Zeeuws-Vlaande- 0 verkeersveiliger moet maken. Maar het is andere kritiek Jan de protesten die uit de regio zelf komen, van particulieren m allerlei lokale organisaties. van de Staten vindt dat 'het draagvlak' onder het hele project dreigt weg te vallen om- jat de berichtgeving te eenzijdig negatief is en omdat de critici verkeerde informatie versprei den. De positieve delen van het projecten komen nauwelijks aan 1. De voorlichting moet daar- sterk worden bijgestuurd, zo stelden D66, PvdA, CDA en VVD gisteren tijdens een politieke voorbespreking van de Statenzit ting in Middelburg. Voordeur Een ander deel van de kritiek van de Staten geldt de inwoners van de streek zelf. Het eigenbelang prevaleert te veel boven het alge meen belang, zo is tijdens infor- matiebijeekomsten en latere pro- gebleken, stelden enkele Statenleden van grote fracties. De WD-gedeputeerde Hennekeij was het daar roerend mee eens. „Iedereen onderschrijft de hoofdlijnen, iedereen vindt we minder verkeersslachtof fers moeten hebben, tot het aan de voordeur komt, dan kan het ineens niet meer," aldus gedepu teerde Hennekeij. Dat 'not-in-my-back-yard'-feno- n is overigens niet Zeeuws, [de de gedeputeerde er aan ook bij een soortgelijk ver sproject in West-Friesland, waar de voorbereiding en de in- nog zorgvuldiger is ge- dan in het Zeeuwse, deed zich hetzelfde voor. Mensen vin den een veilige regio mooi en prachtig, maar in hun eigen straat mogen geen verkeersdrem pels. Er komen verhalen van 'wa tervallen van verkeersdrempels' in de kranten. Onmacht Er bestaan ook in de regio on machtige gevoelens, dat de over heid nauwelijks zou luisteren naar de inwoners. Het PvdA-Sta- tenlid De Koster kaartte dat as pect aan. De Koster: „Bestaat er nog een draagvlak zou ik willen weten. En ik hoor kritiek op de hoorzittingen, de inleidingen zijn veel te lang, de mensen krijgen zo het gevoel dat alle pap al is ge stort. De bushalte van Water landkerkje, moet die echt ver dwijnen, want dat kan niet. En sommige delen van het project zijn echt gevaarlijk voor fiet sers." Dat van die bushalte greep Hen nekeij aan als een treffend voor beeld van verkeerde informatie. Het heeft namelijk helemaal niet met Duurzaam Veilig van doen. Het project Duurzaam Veilig be oogt het aantal verkeersslachtof fers in de regio in het jaar 2000 met 60 procent te verminderen. De wegen worden veiliger ge maakt, de snelheden gestremd, langzaam verkeer wordt geschei den van snel verkeer en dat is nog maar een greep uit de maatrege len. Het is een proefproject voor Ne derland. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De marmottenrace, een van de spelletjes tijdens 'De langste nacht van 't Eiland'. St. Kruis - In de grote feest tent in 't Eiland, een buurt schap tussen Waterland kerkje en St. Kruis, konden tientallen bezoekers zon dagmiddag meedoen aan al lerlei oude volksspelen. Ringwerpen, gaaibollen, een marmot uitzetten in een race baan, blikgooien, darten, koe- melken, bieden of schminken, het kon allemaal. De volksspe len maakten deel uit van 'De langste nacht van 't Eiland', een evenement dat dit jaar voor het eerst werd gehouden. Een van de organisatoren is Anneke van Hevele. Volgens haar is het evenement goed ge slaagd. „Het was gezellig druk en zeker voor herhaling vatbaar. Het is een nieuw fenomeen hier in de streek en het was dan ook af wachten wat het zou worden. Voor ons was het zeker de moeite waard." De prijswin naars bij de jeugd tot en met 12 jaar waren Leonie de Bock, Evelien Mertens en Maud Ver- beke. In de groep van 12 jaar en ouder gingen de prijzen naar Stien van Hevele, Adri van de Navoye en Frank Verheye. Vlissingen - Honderdveertig studenten uit de Verenigde Arabische Emiraten volgen dit jaar aan het ROC Zee land in Middelburg en Vlis singen en bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen een technische opleiding. Deze basisopleiding van tien maanden is opgezet in een sa menwerkingsverband tussen het ROC, de Schelde Groep en de Koninklijke Marine. Na een intensieve voorberei ding van een jaar zijn de oplei dingsinstituten klaar om voor deze studenten een Engelstali ge opleiding te verzorgen. Na deze cursus kunnen de studen ten beginnen aan de vakoplei ding van de Koninklijke Mari ne. Ze zijn verblijven in de tussen tijd in de Marine Kazerne in Vlissingen. De opleidingsinsti tuten hopen nog meer groepen studenten uit het buitenland op te leiden in de toekomst. De studenten begonnen gisteren aan hun introductie-week, die gepaard ging met enig ceremo nieel. Om 9.00 uur was er bij voorbeeld een vlagceremonie op de Marine Kazerne in Vliss ingen. DE EIS van de klant, de _:n visie en bestaande elementen. Tussen die drie moet volgens tuin architect Ward de Bra bandere een symbiose ontstaan. „Het moet al lemaal in elkaar passen. Voor een groot deel ben je dan de 'bewaker' die aorgt dat alles goed gaat," zegt hij. Hoewel bij oog en waardering beeft voor verschillende tains tij len gaat zijn per soonlijke voorkeur uit "aar de ecologische, balf-wilde tuin. „Maar je moet wel kunnen zien dat er over nagedacht is," vindt hij. SjwRonald V, ërstraten DIJK door Breskens slingert j®art langs Spuiplein en haven. JP een enkel stukje na. Verras te kleuren an wilde planten 'Wreken de saaiheid. Het werk tuinarchitect De Brabandere. wü zeggen, hij heeft er zelf tets aan gedaan. Alleen met het Werschap afgesproken dat ze «stukje voor zijn huis niet met «'spuiten. „De reacties zijn ver tillend. Sommigen vinden het W, maar voor anderen is het ""een maar onkruid, vuulte zoals ie her zeggen." 'i8 tongval verraadt het niet, ®r De Brabandere is van oor- jtong Vlaming. Van huis uit ge- ïmuleerd om zich met de natuur te houden. „Dat komt door j.? vackr, denk ik. Hij was al lo al een kennisvergaarder, is "a log steeds. Reden we vroeger lr het landschap, dan werden ondervraagd: Wat voor land- 'Wgewas is dat?" is bepalend geweest voor zijn „*uze. Hij studeerde Iel^ohitectuur aan de HBO in ïeirt' 6en ran^ëemeente van Vooral geïnteresseerd in Tuinarchitect De Brabandere op de met wilde planten opgesierde dijk door Breskens. 'Penbaar groen en landschaps- groen kwam hij terecht bij de plantsoenendienst van Amster dam, om vervolgens een tijdje op een stedebouwkundig bureau in Baarn te werken. Begin jaren ne gentig streek hij met zijn eigen bedrijf neer in Breskens. „Mijn vrouw werkte daarvóór in Hengelo, maar daar wilde ik niet wonen. Ik houd niet van dat landschap. Mooi voor vakantie, voor eventjes, maar niet om er permanent te wonen. Dit land schap, Zeeuws-Vlaanderen, vind ik veel mooier. Ik houd meer van open. Dat kan een polder zijn, maar ook een woestijn. Veel men sen vinden dat saai, maar ik ben er achtergekomen dat het juist heel interessant is. Elk incident valt erin op." We zitten daarmee even in het gebied van de macro tuinarchitectuur, de inrichting van het landschap. Daarnaast heb je de 'meso' en de 'micro', respectievelijk stedelijk groen en kleine tuinen. „Niet dat die ter men nu zó gebruikelijk zijn, maar je kunt er de tuinarchitectuur grofweg mee indelen. Mijn vak gebied is het laatste, maar ik ben ook erg betrokken bij het land schap, onder andere door mijn contacten in de stichting Land schapsbeheer Zeeland. Voor diezelfde stichting nam De Brabandere afgelopen winter deel aan een project om hoog- stamfruitbomen te snoeien. „Die zijn er nog best veel. Ook in Zeeuws-Vlaanderen. Maar de meeste zijn er verwaarloosd. Vaak is er in twintig, dertig jaar niets aan gedaan. We hebben zo'n vijfentwintig boomgaarden ge snoeid en dat was nog maar een deel." In hoofdzaak door mond-tot- mond reclame komt De Braban dere aan zijn klanten. Weinig in de streek zelf, meer in België, op Walcheren en ook nog in Amster dam, waar hij al een klantenbe stand had. Hij ontwerpt, maar FOTO WIM KOOYMAN legt ook aan. „De klant is koning, al heb ik natuurlijk mijn per soonlijke voorkeuren. Ik houd van diverse stijlen, maar de eco logische, half-wilde tuin heeft mijn voorkeur. Aan de andere kant, een strakke, goed ontwor pen tuin vind ik ook prachtig. Of een Engelse landschapstuin, idem dito." In een eerste gesprek probeert hij erachter te komen wat de klant wil. „Een voorbeeld: een heel jaar kleur en weinig onderhoud. Dat is onmogelijk. Dan probeer ik zo iemand op andere gedachten te brengen. Het huis, het interieur kan meewegen. De vraag van wat voor planten ze houden. Proberen op dezelfde golflengte te komen. En ervoor zorgen dat er niet iets uitkomt dat ze net zo oed door een hovenier of tuincentrum had den kunnen laten ontwerpen." Hij heeft natuurlijk te maken met 'trends' die juist door die tuin centra in gang zijn gezet. Zou hij bijvoorbeeld gebruik maken van gewolmaniseerd hout, dat niet bepaald als milieuvriendelijk te boek staat? Het ecologisch hart twijfelt: „Als iemand dat wil, kan dat. Maar ik heb een 'milieutic'. Ik ben er in principe op tegen. Dus zal ik proberen te wijzen op andere mogelijkheden. Bijvoor beeld Europees hardhout, van de tamme kastanje." Tropisch hard hout dus ook maar liever niet. „Het gaat niet zo best. Het tro pisch regenwoud gaat eraan. Alarmerend. Aan de andere kant vind ik niet dat ik missionaris moet zijn. Het probleem moet mondiaal geregeld worden." Door natuurwaarden op te ne men in de tuin kunnen mensen zelf een bijdrage leveren. „On kruid kan vaak heel mooi zijn. En vergeet niet dat veel planten in de tuin afkomstig zijn van wilde planten." Bij het ontwerp van een tuin gaat hij echter in eerste in stantie uit van de 'randvoorwaar den': het huis, de omgeving. „En waar ik heel sterk op let, is de vormgeving en de belijning. Het is belangrijk dat bepaalde ele menten terugkomen, dat er sa menhang ontstaat." Met een cursus in Hulst zette hij zo'n veertig deelnemers op het spoor van het ecologisch tuinie ren. Zijn ideaal gaat echter nog verder. „Ik sprak onlangs met een En gelsman over al die stenen muur tjes die ze daar hebben. Die zitten vol met holten, met mossen en planten. En er huizen allerlei die ren en insecten in. Hij zei toen: 'eigenlijk vormen die muurtjes het grootste natuurreservaat van Engeland'. Zo zou het ook met siertuinen kunnen. Die grenzen immers vaak aan elkaar. In prin cipe zouden die één groot ecolo gisch lint kunnen vormen." DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 C4 Van onze correspondent Breskens - In Breskens gaat zaterdag 6 september voor de vier de keer het Oude Stijl Jazzfestival van start. Tal van jazzbands staan weer garant voor een gezellige avond. In tien cafés kun nen de bezoekers terecht om de sfeer te proeven. Arie Vinke vertelt namens de or ganisatie dat ze dit jaar een nieu- wigheidje hebben. De avond voor het festival, op vrijdagavond 5 september dus, zal The Original Quaspitter JazzBand uit Breskens om 21.00 uur alvast een voor proefje geven in de Heren van Amstel op het Spuiplein. „We kijken dit jaar hoe het gaat. Misschien slaat het aan. Het is niet de bedoeling dat we ook op vrijdag tien bands laten komen. Onze band start, (Vinke speelt zelf ook in deze band, red.) en volgend jaar is het de beurt aan een an der," legt Vinke uit. Hij vertelt dat het jazzfestival wel dezelfde bekende formule blijft hanteren. „We proberen ieder jaar nieuwe bands te laten komen. En zoals het publiek van ons mag ver wachten, zitten er weer hele goede tussen." Ook nieuw dit jaar is de gratis bustaxi tussen de Kaai en het Spuiplein. Vorig jaar was voor de ze verbinding paard en wagen in gezet, maar daar werd weinig ge bruik van gemaakt. Uiteraard hoopt Vinke dat het festival weer gezellig zal zijn. „Het is een avond voor de Bressiaanders. Natuurlijk zijn andere bezoekers ook van harte welkom, maar rond deze tijd zijn de meeste toeristen reeds ver trokken." De zaterdag begint om 14.00 uur met streetparades tot 18.00 uur. Op de haven speelt de Central City Jazzband uit Utrecht. In het centrum spelen de Dockside Jazzband uit Brugge en The Original Zealand Streetpara- de Jazzband uit Middelburg. De avond begint om 21.00 uur en duurt tot 01.00 uur. Er zullen o.a. optredens zijn van Windy City Jazzband uit Baarn, Never Mind Jazzband uit Eindhoven, Jazz Gazz uit Krommenie, Second Re vival Jazzband uit Heesch en Lazy River Jazzband uit Oudenbosch. Van onze verslaggeefster Oostburg - De sector Jeugd- en Jongerenwerk van de Stichting Welzijn West-- Zeeuws-Vlaanderen houdt za terdag 20 september een sym posium voor vrijwilligers die werken met kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar. Tijdens deze dag worden er ver schillende workshops gehouden. Deelnemers kunnen van tevoren een keuze maken uit verschillen de programma-onderdelen als creatieve technieken, spelactivi teiten en natuur- en milieu-edu catie. Vrijwilligers binnen scho len, scouting, sportverenigingen, kinderclubwerk of kinderopvang zijn voor deze dag uitgenodigd. Belangstellenden kunnen zich vóór maandag 8 september in schrijven bij de stichting aan de Volderstraat 23 in Oostburg. De dag wordt gehouden in cultureel centrum Den Hoekzak en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Van onze correspondent Sas van Gent - Het programma van de kermis in Sas van Gent, die wordt gehouden van 6 tot en met 9 sepember, staat weer bol van de muzikale en sportieve activiteiten. Dit naast de traditio nele kermisattracties op het Keizer Karelplein. Een groot deel van het muzikale programma kwam tot stand in samenwerking met Rock around the Bridge, een stichting die niet alleen de organisatie van het ge lijknamige popfestival verzorgt, maar ook live-muziek in Sas van Gent en omstreken wil promoten. Zaterdag 6 september zijn er in bijna alle cafés iive-optredens. In café De Rijnvaart treedt de formatie John Wooley Friends op, met een spetterende show met nummers uit de jaren zestig en zeventig. In café D'n April brengt de Antwerpse groep The JP But ler Band bluesrock-nummers ten gehore, terwijl in café De Water geus Slice of Cake het podium betreedt. Wie graag een dansje waagt kan terecht in café Reseda waar Franky's Combo voor de muzikale begeleiding zorgt. Alle optredens zijn gratis toegan kelijk en beginnen om 22.00 uur met uitzondering van Franky's Combo, dat om 21.45 uur start. Voorafgaand is in de meeste cafés de voetbalwedstrijd Nederland- België te volgen. Zondag 7 september vanaf 14.00 uur worden sumo-worstelwed- strijden gehouden voor café D'n April. Iedereen kan meedoen aan dit met name voor het publiek amusante gebeuren, waarbij deelnemers in michelinpop-ach- tige opblaapakken de strijd met elkaar aangaan, 's Avonds kan men in café De Rijvaart 'Back to New Orleans' met The Beet City Jazzband, vanaf 20.30 uur. Bij café De Watergeus kan men meedoen aan de Moonlight-gaai- bolling, in samenwerking met de 7g|6IZI9V SAUO Westdorpe - In de kerk van West dorpe vindt zondag 14 september de jaarlijkse oogstdankviering van NCB en KVO plaats. Het thema is 'Door de bomen toch nog het bos zien'. Aan de dienst verleent onder andere de werkgroep Oogstdankviering van het rayon Westdorpe, Sas van Gent/Philippine medewerking. De viering begint om 10.30 uur. Na de kerkdienst is er gelegen heid om onder het genot van een kop koffie na te praten in vereni gingsgebouw Concordia. Sasse Kadees. De inschrijving is om 21.30 uur. Wie dat gemist heeft, kan maan dag 8 september alsnog deelne men aan de kermisgaaibolling om 14.00 uur bij café De Rijnvaart, De inschrijving hiervoor start om 13.30 uur. Maandag houdt door carnavalsstichting De Ventjes in café 't Schippershuis een kermis- kaarting gehouden, aanvang 20.00 uur. De inschrijving start een half uur eerder. Dinsdag 9 september wordt het programma beëindigd met een kersmisschie- ting vanaf 13.30 uur bij café De Rijnvaart. Van onze correspondent Heille - In de buurtschap Heille, gelegen op het meest zuidwestelijke puntje van Ne derland tussen Sluis en Aar denburg, wordt ook dit jaar in het eerste septemberweekend kermis gevierd. De plaatselij ke HOC opent het programma zaterdag 6 september om 14.00 uur met kinderspelen en trimloopwedstrijden. In de avonduren kunnen de gaai- boilers terecht, kan er gedanst worden en is er een optreden van het Sluisse muziekgezelschap Apollo. Zondag 7 september kunnen om 14.00 uur de krulbollers terecht, worden er behendigheidsspelen gehouden, terwijl de gaaibollers om 20.00 uur aan de bak kunnen. Maandag 8 september worden de overleden Heillenaren om 09.00 uur herdacht via een mis in de parochiekerkvan Aardenburg. Daarna is het in het dorpshuis aanschuiven' voor de vleeskaar- ting en om 14.00 uur worden op nieuw de krulbollers verwacht. De vrouwen houden om 20.00 uur hun gaaibolling,: terwijl op dat moment de Koninklijke Aarden- burgse Fanfare een rondgang door de kern maakt. Centraal in de kermis staat het dorpshuis aan de Zuiderbrugge- weg, waar binnen attracties zoals onder meer touwtje trekken, bal len gooien en gewicht van een le vend konijn raden kermisvierend Heille gestalte geven. St.-Jansteen - KBO, De Warande. Hoge vogel: O. de Schrijver, eerste zijvogel: R. de Cock, tweede zijvo gel: A. Stevens, grootste aantal (6): M. van Bambost. Clinge - Malpertuus, 46 personen. Bieden: 1. G. de Witte, 2. mevrouw De Wael, 3. J. Saegers. Extra prij zen: 1. mevrouw Van Mullem, 2. J. Saegers, 3. J. Seghers. Hulst - De Blaauwe Hoeve, 56 per sonen. Bieden: 1. M. Eggermont, 2. A. Jansen, 3. P. van Itegem.

de Stem | 1997 | | pagina 15