Corporaties: 4Zet racisten uit hun huis' 'Politiek kan niet meer om problemen pomphouders heen' GroenLinks zet na ommezwaai in op gemeenschapszin I iezelUd Geldboetes en cel voor rellen Eurotop 'Dutchbat schuldig in Srebrenica' Somaliërs weigeren huis Greenpeace moet bezetting stoppen deStem BINNENLAND A3 Gehandicapte krijgt belastingaftrek sekshulpmiddelen Borst wacht zware kritiek Tweede Kamer binnenland KORT Eis 8 jaar moord Van der Made-Six WW 'varkenspersoneel' in gevaar Onderzoek verzwijgen inkomsten Houda Erasmusbrug krijgt grotere schokdempers 'Bloedbanken mogen homo's weren' I AUGUSTUS 1997 A2 I I I I I ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 root-Brittannië en Ierland' aterdag zo goed als droog eri ;rst zonnige perioden. Van het ridwesten uit echter meer be- olking en vooral zondag in het riden veel regen, misschien ok onweer. Naar het noorden e een kleinere neerslagkans, [iddagtemperatuur ongeveer 8 graden, maar zondag in het uiden hier en daar wat hoger, elgië en Luxemburg: Zaterdag ewolkt en buiige regen, mis- chien ook onweer. Zondag ieer zon en tot de avond over- egend droog. Zaterdag maxi- ia rond 20 graden, zondag wat rarmer. Voord- en Midden-Frankrijk: laterdag veel wolken en buiige egen; hier en daar flink wat .eerslag en mogelijk onweer, ondag vooral in het oosten en nidden meer zon en op veel ilaatsen droog. Zaterdag maxi- na rond 22 graden, zondag aan- nerkelijk warmer. luid-Frankrijk: Zaterdag in het ;uiden flinke zonnige perioden. Vaar het noorden toe meer be volking en kans op regen. Zon- lag overal vrij zonnig en warm net maxima rond 30 graden; la- er op de dag misschien een lo- :ale onweersbui. 'ortugal: Vrij zonnig. Ook nu en dan wolkenvelden. Eerst alleen m het noorden, maar in de loop van zondag ook elders, en een :oenemende kans op een paar •egen- en onweersbuien. Mid- iagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 22 aan de Cos ta Verde tot tegen de 35 langs de Spaanse grens. Spanje: Zaterdag zonnig en maxima van een graad of 30 angs de costa's in het zuiden en oosten tot 35 of meer in het bin nenland; in het noordwesten aanmerkelijk frisser en enkele wolkenvelden. Zondag in het westen een paar stevige regen en onweersbuien die zich later naar het oosten uitbreiden. Canarische Eilanden: Eerst vrij zonnig. Zondag geleidelijk meer bewolking maar waarschijlijk droog. Middagtemperatuur dichtbij de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonni ge perioden en droog. Middag- temperatuur 30 graden. Italië: Vrij zonnig. In het uiter ste noorden ook enkele wolken velden. Droog. Middagtempera tuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Veql zon. In het noorden eerst nog meer bewolking en nog een kleine kans op een lpkgle.j^ujj. ^oven de Egeïsche Zee een flinlc toene mende noordelijke wind. Mid dagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Wat zon, maar ook kans op een bui. Middagtempe ratuur tussen 20 en 25 graden. Zwitserland: Zaterdag met na me in het westen een paar fikse regen- of onweersbuien. Zon- j overal wat meer zon en meest droog. Middagtempera tuur iets boven de 25 graden. Oostenrijk: Meer zon, maar ook wolkenvelden en nog een kleine kans op een bui. Middagtempe ratuur tussen 22 en 27 graden. Van onze verslaggever Nijmegen/Utrecht/Rotterdam - Nu er geen misverstand meer bestaat over de ernst van de problemen waarin de pomphouders aan de grenzen verzeild zijn geraakt - de rechter in Den Haag windt daar geen doekjes om - rest er, zeggen alle be trokkenen, nog maar één oplossing: de accijnsverhoging van 1 juli moet weer ongedaan worden gemaakt. nAls iedereen zegt dat de Nederlandse pomphouders een veel ruimere tege moetkoming moeten krijgen, maar dat dat onmogelijk is omdat 'Brussel' daar niet mee instemt, dan kan de politiek niet meer om het probleem heen; de ac cijnsverhoging moet worden terugge draaid," zegt woordvoerder R. Boon van branche-organisatie Bovag. Hij rekent erop dat in elk geval CDA en WD er ook zo over denken. De uitspraak van rechtbank-president Van Delden van gistermorgen mag de ve le honderden grens-pomphouders rauw op het dak zijn gevallen - ze hoopten toch allemaal op een wat ruimere com pensatie -, in de overwegingen en con clusies van de rechter zit ook nog wel een lichtpuntje. Dat de rechter ongevraagd bevestigt dat de pomphouders langs de grenzen het op dit moment heel moeilijk hebben, wordt door de gedupeerden op gevat als een regelrechte steunbetuiging, die zelfs kan worden uitgelegd als een oproep aan de politiek het probleem zo snel mogelijk op te lossen. „In de afgelo pen weken is vaak beweerd dat het alle maal wel mee zou vallen en dat een be scheiden tegemoetkoming voldoende was. Maar duidelijk is nu dat de gevol gen van de accijnsverhoging door kabi net en Tweede Kamer hopeloos zijn on derschat," zegt de woordvoerder van de Beta, de belangenvereniging van tank stations. De Beta meldt omzetverliezen van veertig tot zestig procent aan zowel de Duitse als Belgische grens en is sinds enkele weken vrijwel dagelijks in de weer met het verwerken van ontslagver gunningen. „Steeds meer pomphouders moeten hun personeel ontslaan en gaan alleen verder. Om het hoofd boven water te houden, werken ze nu tachtig tot ne gentig uur per week," zegt de Beta- woordvoerder. Het actiecomité 'Pompen of Verzuipen', opgericht door pomphou ders uit beide grensstreken, is ook opge lucht dat de problemen nu ten minste zijn onderkend. Voorzitter P. van Gelder sluit niet uit dat acties, waarbij Neder landse pomphouders Duitse benzine ver kopen, nu door zullen gaan. „We hebben dat één keer gedaan om wat reacties uit te lokken, maar die zijn uitgebleven. Misschien moeten we het nu vaker en wat grootschaliger gaan doen." De Tweede Kamer overlegt volgende week opnieuw over de compensatieregeling. Door Hans Rube Den Bosch/De Bilt - De Nederlandse koepel van woningcorpo raties NCIV wil huurders die het onmogelijk maken dat wo ningbouwverenigingen huizen aan 'buitenlanders' verhuren, uit hun huis kunnen zetten. Dit zegt directeur mr. M. van Leeuwen van de NCIV naar aan leiding van de situatie in Den Bosch. Daar hebben buurtbewo ners in de Hugo Verriesthof een Somalisch gezin zodanig be dreigd dat het gisteren besloot van een aangeboden woning af te zien. Het Somalische gezin weigerde de woning na een bezoek aan de wijk donderdagavond. Toen is iet opnieuw bedreigd, ondanks eerdere toezeggingen dat de buurt hen zou accepteren. „In feite scheppen deze wijkbe woners een overlastsituatie, waardoor het rustige woongenot in een buurt wordt aangetast. De kantonrechter zou ons daarom in staat moeten stellen hen de huur op te zeggen," aldus Van Leeuwen. De Bossche woning bouwvereniging Hertoghuizen toonde zich gisteren blij met de landelijke steun. „Het gedrag van de wijkbewoners is volledig onacceptabel," aldus directeur C. Hobo van de stichting. Eigerftijk bestaan1 er weinig mo gelijkheden om dit soort 'onver kwikkelijke' situaties aan te Venlo - De Blerickse dwarslae- sie-patiënt Albert van Looy mag in de toekomst de kosten van sek suele hulpmiddelen aftrekken van de belastingen. Dat compromis is gistermiddag gesloten tussen de inspecteur van de belastingen en de Blericke- naar tijdens de zitting in Venlo van de belastingkamer van het gerechtshof in Den Bosch. Van Looy wilde ook dat de kosten van een seksuele hulpverlener af trekbaar zouden zijn. Daar wil de inspecteur niet aan. Van Looy is Hij met het akkoord. „Dit is het eerste succesje in al die jaren strijd," zegt hij. Door zijn handi cap kan hij niet masturberen en heeft hij daarvoor hulpmiddelen nodig. De Blerickenaar ijvert al lange jaren voor een vergoeding voor de aanschaf van seksuele hulpmiddelen. In 1994 wees de Centrale Raad van Beroep in Utrecht een verzoek af om de hulpmiddelen vergoed te krijgen °P grond van de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAW). pakken, aldus Van Leeuwen. „Dat is een uiterst onbevredi gende situatie. Zittende huur ders worden beschermd. Bij norm-overschrijdend gedrag, of in het geval dat bedreigingen worden geuit, of mensen worden gediscrimineerd, kunnen we al leen aangifte doen bij de poli tie." In het verleden hebben woning verhuurders bij de kantonrech ter wel succes geboekt bij huis uitzettingen van mensen die overlast veroorzaakten. Van Leeuwen: „In dit geval is sprake van een soort spiegelbeeldsitua tie. Ik wil onze juristen laten uit zoeken wat de mogelijkheden zijn voor een corporatie wanneer zittende huurders in opstand ko men tegen de plaatsing van een buitenlands gezin. Dat soort huurders schept een sfeer waar door de verhuurbaarheid van de woning in het geding komt. Cor poraties moeten machtsmidde len hebben om daar tegen op te treden. Onze verantwoordelijk heid gaat verder dan de voor deur, wij worden ook aangespro ken op de leefbaarheid van de wijk." Van Leeuwen gruwt bij de ge dachte dat oproerkraaiers zou den kunnen afdwingen dat een woningbouwvereniging alleen nog aan blanke Nederlanders kan verhuren. „Als aanwijsbaar is wie in een wijk de sfeer ver pest, wil ik die persoon een brief kunnen laten bezorgen waarin de huur wordt opgezegd," aldus Van Leeuwen. „Dat aspect zal ik nu nader door onze jurist laten uitzoeken." Burgemeester T. Rombouts van Den Bosch kiest vooralsnog voor hernieuwd overleg met de wijk bewoners 'in plaats van mogelij ke juridische stappen', verklaar de hij gisteren. Hij wil vandaag al beginnen alle betrokkenen op nieuw te horen. „De burgemees ter wil nog eenmaal proberen al zijn contacten te benutten. Hij wil zoveel mogelijk de rust be waren," aldus diens woordvoer der. De Somalische vrouw en haar driejarige zoontje probeer den twee weken geleden al poolshoogte te nemen in het huis. Toen werden zij verjaagd en 'onthaald' op een spandoek met de tekst 'Wij willen geen So maliërs'. Vorige week beloofden hofbewoners de Somaliërs tegen wil en dank te accepteren. Greenpeace moet stoppen met de bezetting van de opbouw van een boorplatform van de Nederland se Aardoliemaatschappij (NAM) tussen Ameland en Schiermonnikoog. Dat heeft president mr. R. Gi- solfvan de Amsterdamse rechtbank gisteren bepaald in een door de NAM aangespannen kort geding. Greenpeace, dat het platform in aanbouw sinds zondag bezet hield, kondigde aan zich aan de uit spraak van de rechtbankpresident te houden. Volgende week volgt het gerechtelijk besluit of de NAM wel op de bewuste plaats mag boren. foto anp Amsterdam (anp) - De Nederlandse regering en het Nederlandse VN-bataljon zijn wel degelijk mede-verantwoordelijk voor de volkerenmoord in Srebrenica. Dat zei de Bosnische onderzoe ker prof. dr. S. Cekic gisteren in Amsterdam tij dens een workshop van het negende Internatio nal Symposium on Victimology. Cekic is direc teur van het Onderzoeksinstituut voor Oorlogs misdaden en Genocide van de Universiteit van Sarajevo. De Nederlandse militairen hebben de ruim twintig duizend burgers van de moslim-enclave niet verde digd, hoewel die daar wel nadrukkelijk om vroegen. Het bataljon is weggelopen uit de observatieposten en heeft de enclave overgeleverd aan de Bosnische Serviërs. „De soldaten en in het bijzonder comman dant Karremans werkten zelfs met hen samen. Ze aanvaardden niet alleen dat mannen werden ge scheiden van vrouwen en kinderen, maar hielpen daar ook aan mee. Wat daar gebeurde was hetzelfde wat de joden overkwam in de Tweede Wereldoor log," aldus Cekic. Nederlandse militairen waren volgens hem ook ge tuige van het begin van de massamoord die uiteinde lijk aan 1.500 moslims het leven kostte. Het bataljon heeft ook dertigduizend liter brandstof aan de Ser viërs overgedragen. „Daarmee zijn de tanks gevuld van de bussen waarmee de onschuldige burgers zijn afgevoerd en later ook die van de machines die zijn ingezet om de massagraven te dichten." Prof. A. Hebib, voormalig minister van Binnenlandse Zaken van Bosnië-Herzegovina, nuanceerde de uit spraken van Cekic. Hij achtte vooral de VN en de plaatselijke VN-commandant generaal Janvier ver antwoordelijk. „We zijn niet naar Amsterdam geko men om het Nederlandse bataljon te beschuldigen. De Nederlandse soldaten waren welliswaar getuige, maar ze hadden geen mogelijkheid om anders te han delen. De gebeurtenissen in Srebrenica zijn veroor zaakt door de bureaucratische houding van de VN." Hebib kreeg op dit punt bijval van prof. Z. Separo- vic, voormalig minister van Buitenlandse Zaken van Kroatië. Die benadrukte dat de Bosnische Serviërs het Nederlandse bataljon min of meer gevangen hiel den. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Borst (D66, Volksgezondheid, Wel zijn en Sport) wacht dinsdag stevige kritiek vanuit de Tweede Kamer. Zij moet uit leggen waarom haar ministe rie nog altijd niet goed func tioneert. Borst heeft de Kamer eerder be loofd dat haar ministerie deze zomer 'op rolletjes' zou lopen. VWS kampt nog altijd met in terne problemen. Dat blijkt uit een rapport van adviesbureau Twijnstra Gudde dat Borst deze week naar de Ka mer heeft gestuurd. Kamerleden brengen problemen rond de thuiszorg en de inning van eigen bijdragen van ziekenfondspa tiënten hiermee in rechtstreeks verband. De hoogste ambtenaar van VWS, secretaris-generaal De Maat-Koolen, nam deze zomer plotseling ontslag. Met De Maat verdween ook het door haar geïntroduceerde be stuursmodel van tafel. Gepen sioneerd top-ambtenaar Jesse- run heeft op verzoek van Borst tijdelijk de ambtelijke leiding van het ministerie overgenomen in afwachting van een definitie ve vervanger. D66-woordvoerder Van Boxtel hoopt in het debat van dinsdag de schade voor Borst te beper ken. „Ik wil het zakelijk houden," zegt hij. Toch houdt hij rekening met een nieuwe aanval op zijn partij. Borst is immers niet al leen minister, maar ook de lijst trekker van D66 bij de komende Kamerverkiezingen. „Met het Bouterse-debat in het achter hoofd bereid ik mij op alles voor," aldus Van Boxtel. WD-Kamerlid Kamp houdt Borst aan haar belofte dat VWS deze zomer 'op rolletjes' zou lo pen. „Die uitspraak was politiek ontzettend naïef en bestuurlijk niet wijs," zegt Kamp. Daarbij sluit SP-fractievoorzitter Marij- nissen zich aan. Hij vindt de be loftes van Borst getuigen van 'een gebrek aan politieke fee ling'. „Ze heeft zich daarmee kwets baar gemaakt." Kamp vindt het echter nog te vroeg voor een politiek oordeel over het functioneren van Borst. „Dat komt dit najaar wel bij de behandeling van haar begro ting." Marijnissen noemt het lijsttrek kerschap van Borst 'haar achil leshiel'. „D66 heeft met deze aanwijzing een risico genomen. Borst heeft aangetoond dat zij geen goede organisator is." Ook SGP-fractievoorzitter Van der Vlies ziet problemen opdoe men voor Borst. „Zij heeft beloofd dat VWS op rolletjes zou lopen en dat is bij lange na niet het geval. Dat is een wat moeizame constatering, want een slechte organistie heeft effect op het beleid. Borst moet met een goed verhaal ko men." D°or Paul Kokke Den Haag - Voor GroenLinks de overheid niet meer de instantie die alles maar even tjes zal regelen. In haar nieu we ontwerp-verkiezingspro- gramma zet de partij vooral 111 op gemeenschapszin en een grotere betrokkenheid en verantwoordelijkheid van de burger bij het (politieke) be sluitvormingsproces Met trots' presenteerde Groen links-voorzitter Ab Harre wijn gistermiddag het ontwerp-pro- gramma dat vooral de grote lijn uitzet. De tijd dat GroenLinks 21ch in concreto uitliet over hoe- vael nieuwe fietspaden er moes- jen worden aangelegd, is defini ng voorbij. De overheid moet ®eer het initiatief laten aan de "Urger en het maatschappelijke Middenveld: „De overheid van roenLinks kent haar beperkin gen. Ze weet dat ze niet alles kan jVHen, laat staan regelen." ^le deregulerings-gedachte V.l.n.r. De GroenLinks'ers Paul Rosenmöller, Bram van Ojik en Ab Harrewijn. foto anp heeft al bij meer partijen postge vat. Vanzelfsprekend bij de WD, maar ook bij het CDA en zelfs bij de PvdA. De sociaal-de mocraten van nu geloven ook niet meer in de maakbaarheid van de samenleving zoals wijlen Joop den Uyl dat in de jaren ze ventig deed. Maar nu is bij GroenLinks sprake van een om mezwaai. Het gedachtengoed van PSP, CPN en PPR, waaruit Groenlinks is voortgekomen, is vervangen door een meer realis tische benadering. Zo verzet de partij zich niet tegen economi sche groei, maar komen de reve nuen van die groei niet bij de juiste mensen terecht. De groei zelf moet milieuvriendelijker zijn dan nu het geval is. Neder land moet zich van een distribu tie-land (slecht voor het milieu) omvormen tot een innovatieland (beter voor het milieu). Het ontwerp-verkiezingspro- gramma van GroenLinks kan ook niet zonder economische groei. Want de partij wil verho ging van het minimumloon en het sociale minimum. Zo moeten mensen die al langer dan drie jaar op het minimum-niveau zijn aangewezen, de komende re geerperiode er in totaal tien pro cent op vooruit gaan. „Zij heb ben onder de laatste kabinetten tussen de vijftien en twintig pro cent ingeleverd," aldus Groen- Links-fractievoorzitter Paul Ro senmöller. Daar staat tegenover dat de hogere inkomens flink moeten inleveren. Rosenmöller: „Maar daar krijgen ze meer voor terug. Beter onderwijs voor hun kinderen, betere zorg voor hun ouders en een beter milieu." Het financieringstekort kan in de ogen van GroenLinks oplopen tot zo'n 2,5 procent. Daarmee wijkt de partij af van de lijn van het huidige kabinet om dat te kort steeds verder te laten dalen. In de begroting voor volgend jaar komt het uit op 1,7 procent. Verder wil GroenLinks geld uit trekken voor werklozen die zich willen scholen, een bedrijf wil len starten of om een werkgever te subsidiëren die hen in dienst neemt. Ook moeten maatschappelijke organisaties meer betrokken worden bij het aan de slag hel pen van allochtonen. Ook wil zij een grotere rol van het bedrijfs leven bij het milieubeleid. De partij pleit voorts voor bestuur lijke experimenten, volksraad plegingen, kiesrecht voor bui tenlanders die twee jaar in Ne derland verblijven en een geko zen minister-president. Opmerkelijk genoeg doet het -A. M i J/ V? Gisteren stond op deze pagina een foto van de kroon prins met 'zijn' Emily. Maar is Emily wel van WA verze kerd? Op de foto zie je hem uitbundig tegen iemand la chen, terwijl zij minzaam naar iemand anders lijkt te glimlachen. Heeft iemand hem een grap verteld die hem zo doet schateren, of heeft hij zelf een mop van Pudding en Gis teren getapt en veronderschuldigt zij zich met haar glim lach bij nog een andere disgenoot voor zowel het niveau van de mop als voor het geschater van hem? Hij heeft een glas rode wijn in de hand en zij een glaas je wit. Het zou ook kunnen dat ze net op iets geklonken hebben en dan duiden de schaterlach en de glimlach er gens anders op. Hij meent er niets van en zij weet dat, zelfs als dat wel zo zou zijn, er niets van terecht komt. Er spreekt een beetje sleet uit de foto. Dat zie je ook aan de entourage. Het gekozen eethuis heeft zo'n jaren ze ventig-ficus in de vensterbank en ook het gelatexte muurtje van schoon metselwerk is niet dat van het res taurant waar je je geliefde mee naar toe troont. Ze zitten nog in een aangebouwd gedeelte ook, want achter eenderde van zijn hoofd zie je een normaal for maat regenpijp. Als je goed kijkt, zie je dat hij niet één, maar twee servet ten uitgevouwen op zijn schoot heeft. Misschien is het wel een dromerige glimlach die je bij haar ziet en denkt ze aan een toekomst waarin ze als vorstin in ieder geval nooit de was hoeft te doen. MERIJN Amsterdam (anp) - Politierechter J. Bartels heeft gisteren in Amsterdam acht raddraaiers veroordeeld tot boetes tot duizend gulden, voor hun aandeel in de rellen rond de Eurotop. Een Ita liaan is bij verstek veroordeeld tot drie weken cel voor het lek- steken van banden van een politievoertuig. Slechts drie van de elf gedag- onthouden en dan pakken we vaarden verschenen op de zit ting. Tijdens de demonstratie op 14 juni kwam het tot botsingen tussen politie en Autonomen. Toen een politiebusje op zijn kant werd gegooid, zette de 32- jarige Italiaan S.V. een mes in de banden. Ook gooide de man ste nen naar politievoertuigen. De 32-jarige Amsterdammer S.R. kreeg duizemd gulden boete voor opruiing. Tijdens de aan houding van een actievoerder wees hij naar een agent in burger en zei: „Pak die stille. Het zijn huurlingen. We moeten zijn kop hem." Officier van justitie, mr. L. Ang, noemde dit een ernstig feit, waarvoor ze drie weken had geëist. De 19-jarige M.W. uit Lands meer kreeg een boete van dui zend gulden en een voorwaarde lijke celstraf van twee weken. Ook vier anderen kregen boetes van duizend gulden voor vernie lingen van auto's en vlaggen masten. De 41-jarige Amster dammer F.B., die wel op de zit ting was, moet tweehonderd gul den betalen, omdat hij een a^ent uitschold vöor 'fascist'. ontwerp-programma geen uit spraken over het opzeggen van het Navo-lidmaatschap. Het congres van de partij wil juist dat lidmaatschap onmiddellijk beëindigen. „Maar de Navo is niet meer dezelfde organisatie als vijf jaar geleden," aldus Bram van Ojik, voorzitter van de programma-commissie. Hij doelt daarmee op de vredes- handhavingstaken die de Navo bijvoorbeeld in Bosnië op zich genomen heeft. Hoewel GroenLinks is principe bereid is tot regeringsdeelname, verwacht fractievoorzitter Ro senmöller niet dat dat er na de komende verkiezingen van zal komen. „De kans is groot dat wij oppositiepartij zullen blijven. Maar mocht de kiezer paars af straffen en ons een grote verkie zingswinst bezorgen, dan zijn wij bereid die verantwoordelijk heid te dragen." Het definitieve verkiezingspro gramma van GroenLinks wordt in januari door het partijcongres vastgesteld. Amsterdam - Officier van justitie mr. F. Posthumus heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam acht jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging geëist tegen de 25-jarige Hilversum mer E.J. De man stak op 20 februari van dit jaar de 73-jarige we duwe C. van der Made-Six in haar huis dood tijdens een beroving. De vrouw was de moeder van de partner van minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken). Op de bewuste avond belde J., gewapend met een mes en een bus je traangas, bij de Hilversumse woning aan. Mevrouw Van der Made-Six liet de man binnen, omdat zij hem kende. J. had enkele jaren daarvoor tuinierswerkzaamheden voor haar verricht. De al leenwonende vrouw verzette zich, toen bleek dat J. haar wilde be roven. Volgens de man zelf heeft hij haar meermalen gestoken tij dens de worsteling. Het sectierapport maakt melding van veer tien snij- en steekwonden. De vrouw werd de volgende dag ge vonden. Utrecht - Werknemers van varkensbedrijven die ontslag boven het hoofd hangt, dreigen door de varkenspest hun WW-uitkering mis te lopen. Voor de uren die ze nu door de pest niet kunnen wer ken, krijgen ze een uitkering. Maar daardoor hebben ze bij ont slag minder recht op WW. De kans op ontslag is groot door de aangekondigde inkrimping van de varkenssector met 25 procent. De Voedingsbond FNV, die het probleem heeft geconstateerd, wil overleg met de ministers Van Aartsen (Landbouw) en Melkert (Sociale Zaken). Het aantal gevallen van varkenspest nadert de 400. Vrijdag werd het 391e geval geconstateerd. Het betrof een bedrijf in het Lim burgse Ospel. Dierenartsen willen stoppen met het doodspuiten van jonge big gen in de varkenspestgebieden. Ze zien geen reden met het werk door te gaan nu de grote problemen van overvolle varkensstallen achter de rug zijn. Het ministerie van Landbouw verklaarde gis teren in een reactie dat het doodspuiten van biggen voortgezet zal worden. Den Haag - Voormalig president F. Kordes van de Algemene Re kenkamer gaat onderzoeken of PvdA-Kamerlid M. Houda forse winsten die hij met een kledingimportbedrijf heeft gemaakt, niet heeft opgegeven als neveninkomsten, waardoor hij ten onrechte de volledige vergoeding voor Kamerleden heeft opgestreken. Dat heeft de PvdA gisteren bekendgemaakt. Houda werd donderdag in het tv-programnia Nova beschuldigd van het verzwijgen van de inkomsten. Dolf heeft hij zijn nevenactiviteit niet aangemeld bij de Tweede Kamer. Houda ontkent dat hij de dagelijkse leiding van zijn bedrijf voert. Die hij zou hij hebben overgedragen aan zijn vrouw. Rotterdam - Nog voor het stormseizoen komen er op alle tuien van de Erasmusbrug extra grote trillingsdempers. Een proef met twee grotere dempers in juli is geslaagd. Dat heeft een woord voerder van Gemeentewerken Rotterdam bekendgemaakt. De Er asmusbrug ging vorig jaar in november aan het 'dansen' bij een windkracht zes, loodrecht op de brug, in combinatie met regen. De tuien kwamen daardoor in beweging en sloegen soms meer dan een meter uit. Den Haag - Minister Borst van Volksgezondheid neemt geen stappen tegen de bloedbanken, die door homoseksuelen beschul digd zijn van discriminatie. Dit schrijft de bewindsvrouw in ant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Varma (GroenLinks). Mannen die seksuele contacten hebben of hebben gehad met één of meer mannen worden uitgesloten van het doneren van bloed, omdat dit teveel risico met zich brengt voor de ontvangers van het bloed.

de Stem | 1997 | | pagina 3