edienst Vakantie reizen Kalkar wordt in een Kernwasser Wunderland herschapen de stem D2 m D3 ■Toen in 1972 werd begonnen ■met de bouw van de snelle- Ikweekreactor van het Duitse iKalkar stond het geloof in [kernenergie nog recht overeind. [Dat veranderde in de jaren |daarna snel, zeker door de ram- |pen in Harrisburg en Tsjernobyl. ■De twijfel over het project en de I protesten er tegen groeiden. Op [het moment dat de centrale [vrijwel klaar was, in maart 1991, viel het doek. Het I bouwwerk wordt nu ontmanteld en veranderd in een pretpark. Film en disco in de skitrein Wijnfeesten in Duitsland Herfstactie bij Zwitserse hotels Brochure over Franse skidorpen DOp stap in de regio Verre Oosten in trek augustus 1997 ngeschreven bij de burgerlijke chrijving in Brielle heeft vijf ;ich laten wachten. Ondertus- hter geboren. Dat Don de va lst niemand. Maar omdat die niet was ingeschreven, moet lachternaam van mijn ex-man Die heeft haar nooit gezien, 'eet niet eens dat ze bestaat. Bij hetzelfde. Omdat Don en ik zijn, wordt hij niet als vader i onbegrip zijn hoofd en wijst op de geboortebewijzen van aarin duidelijk staat vermeld x is. Was het gedoe met de ver- Jng vooral ergelijk, dit snijdt „In Australië zijn het mijn r hier in Nederland ineens niet ekt binnensmonds zijn onbe- ttig schijnen de ambtenaren ëns niet bij te voelen. In een pie gemeente namelijk alle be- •ezwaren van Martha Triepels ar nou eenmaal geen eigen be- :e hebben om van de wet af te a stapt naar de rechter. Ze wil jongste kinderen blijven heten hebben geheten: naar hun va- !edure die nu kan worden inge- |at het probleem in Australië een paar uur aan een stuk ver- „Ik weet het, ik praat voor zes it, die gaat in een hoekje zitten .it zitten staren." De Australiër „We hebben lang zitten twij- lles op alles zouden zetten om jderland te kunnen blijven. In opnieuw een verblijfs- en ng aanvragen en zo. Het zou itstel van executie zijn. Al dat 1 papieren roept toch al genoeg daar lijdt het gezin onder. Als rheid in Nederland wat minder ken zouden kijken en wat meer itie van het gezin, dan was dit nodig geweest." afgelopen dagen veel zitten 10e het straks down under ver- zal lastig zijn. In het begin een appartementje boven een win- verhuizen naar de regio waar in is. ti zullen moeten wennen. De in Keipen hadden, zullen ze ebben. Maar we hebben elkaar, loor alle ellende van afgelopen terker geworden. Sterk genoeg den." zaterdag 30 augustus 1997 Pretpark voor een nachtmerrie foto peter wijnands Door Jo Wijnen et op tijd! Binnen rate len de drilboren en bonken de pneumati sche hamers. Er hangt een flinterdunne stof- die naar vonken en vuur ruikt. En naar toog gruis smaakt. Ik neem een drankje in de grote hal, meters boven de begane grond, waar een verlaten bar, honderden stoelen en tien tallen tafeltjes staan met de kleedjes er nog op. Alles is onaanraakbaar geworden van het stof. De in metalen kasten geplaatste stroomregel- aars zijn geplunderd. Op de duimdikke veilig heidsdeuren hebben twee met viltstiften ge wapende Nederlandse jongelui geschreven dat er ook zijn geweest. Op de muren en hier en daar zelfs tegen de plafonds staan de voetaf tokken van bezoekers die leuk hebben willen doen. De bodem van de koeltoren aan de zuid oostelijke kant van het gebouw is groen uitge- van het vocht. En buiten hoopt het schroot zich op tot bergen. Ik kijk rond en begrijp dat Kalkar echt de hoot heeft gemist. Maar gelukkig net op tijd. Kernwasser Wunderland Dan sta ik plotseling in de centrale regelka- mer. Hier zou het bewijs geleverd worden dat de snelle-kweekreaetor van Kalkar ook echt werkte, hier zou het vreedzaam gebruik van kernenergie een nieuwe impuls krijgen, hier konden de tovenaarsleerlingen van de fysica hun triomf van de nog niet beproefde, maar veilig en zeker gewaande nucleaire technieken vieren. Maar ach, nu zitten er drie verlaten toeristen. Ze kijken naar de besturingspanelen die nog steeds oplichten in het gele stof dat uit het plafond dwarrelt. En op de monitors kondigt ®eke van Doorn de verkoop van de gesjeesde atoomcentrale aan. Het is 1995. Koper is de Nederlandse zakenman en amusementstycoon Henny van der Most. Die gaat er voor dertig tot veertig miljoen gulden iets moois van ma ken: een pretpark met alles erop en eraan. Kernwasser Wunderland, wordt dit stukje tfonie van de geschiedenis genoemd. 'k ben toevallig en net op tijd in het Rijnland se wonderland verzeild geraakt. Omdat ik niet 8<>ed had gekeken en geluisterd. Want ik toht dat de centrale daar gewoon zou blijven staan, als een soort bezienswaardig echec, als een kathedraal van een wetenschappelijk ge- tof dat toentertijd honderden krantenpagi na s heeft gevuld en dat acht miljard keiharde Duitse marken heeft gekost, inclusief de ber- jto geld die Nederland en België er in gesto- tol hebben. jnderdaad, ik ben net op tijd. ™ant de sloop van de gigantische machinerie 111 het binnenste van het gebouw is al begon nen. Op 1 november gaat voorlopig de knip op e deur. Dan wordt zoveel mogelijk uit het Pand gehaald. Een ploeg Pakistaanse geleer- ®n staat eraan te komen om het karwei te klaren. Want Herr Van der Most heeft al veel apparatuur en de daarbij behorende onderde len verkocht aan het land dat op het stuk van kernenergie de slechts mogelijke reputatie 'Plu houden heeft. Als alles dat toentertijd als de nachtmerrie van de Europese anti-kemenegielobby gold naar Pakistan of naar de schroothoop is afgevoerd, kan de kettingreactie van het grote amu seren beginnen. foto's peter schols Nee, nogniet alles is verkocht, zegt een ge dienstige medewerkster. Maar Herr Van der Most wil van de hele technische rimram af. Als het goed is blijven alleen de metersdikke muren staan. Vervolgens wordt alles weer ge vuld met puur vertier: zwembaden, waterglij banen, pretparkachtige toestanden, accom modaties voor velerlei sporten, een bioscoop, een sauna en een museum, restaurants, verga derruimten, allerhande soorten verblijfsre- creatie, een winkelcentrum en een hotel met duizend kamers. Zelfs de binnenkant van de enorme koeltoren wordt niet onbenut gelaten. Herr Van der Most gaat er klimwanden in bouwen. Als alles dat toentertijd als de nachtmerrie van de Europese anti-kernenegielobby gold naar Pakistan of naar de schroothoop is afge voerd, kan de kettingreactie van het grote amuseren beginnen. Herr Van der Most is er klaar voor. En dus ben ik net op tijd. Hallucinerend Want ik dacht dat de nachtmerrie zelf de hoofdattractie van Kernwasser Wunderland zou worden. Temeer omdat een tocht door de gedoemde centrale nog steeds een verbijste rende en ook enigszins hallucinerende erva ring is. Het is een wandeling door honderden van de in totaal twaalfhonderd vertrekken en hallen, langs duizenden kilometers kabel, on telbare luchtkokers, pompen, buizen, genera toren en pijpleidingen, zalen vol afsluiters en reuzenventielen, mysterieuze apparaten, ke tels en vaten en eindeloze holtes van puur jjzer en staal. Zo nu en dan doemt de metersdikke beton- wand op die het nucleaire heilige der heilige omsloot en die - als het ooit mis zou gaan, als zich ooit het armageddon van een melt-down zou voordoen - de wereld voor een kernramp moest behoeden. Althans, dat beweerde men. Maar er was bijna niemand meer die dat nog geloofde. Dante Opeens bevind ik mij ergens hoog in de reac tor zelf. Ik kijk in een peilloze diepte, waarvan de onderste cirkels zijn aangegeven met kleu rige lichtjes zodat ik de eigentijdse variant van Dantes hel kan zien. Inderdaad, het verhaal van de centrale in Kal kar is de op zijn kop gezette 'Goddelijke Ko medie' van de twintigste eeuw. We hebben er allemaal met de neus bovenop gestaan. Het is een schouwspel van technische zelfoverschat ting, van bergen weggegooid geld, van einde loze buitenparlemententaire acties, van de monstraties en knokpartijen voor de hoofd poorten van het Inferno, van mateloze kort zichtigheid in het Purgatorium van de politiek en van een toekomst die men op een koopje dacht te hebben. Dit was het nobele wapen dat werd ingezet tegen grijpgrage oliesjeiks, tegen de fossiele brandstoffen waarvan men destijds beweerde dat ze snel uitgeput raak ten, tegen de traditionele kerncentrales die de wereld opzadelden met bergen hels afval en met het gevaar van weer een Harrisburg en weer een Tsjernobyl. De experimentele snelle- kweekreactor van Kalkar berustte op een ge heel nieuw nucleair systeem dat ter plekke moest worden getest en tot wasdom worden gebracht. In een gewone kerncentrale wordt uranium als brandstof gebruikt, waarna plu tonium als afval ontstaat. In een snelle-kwee- kreactor wordt plutonium als brandstof ge bruikt, waarna datzelfde plutonium als afval achterblijft, die dan weer opnieuw als brand stof kan worden aangewend. Zo moest een soort oneindige kringloop ontstaat. En kon het afval van de traditionele kerncentrales voordelig worden verstookt. Een zegen, riepen de wetenschappers. Een duivelsmengsel, wierpen de demonstranten tegen. Geloof Toen in 1972 met de bouw werd begonnen, stond het geloof in de kernenergie nog recht overeind. De grote het alarm dat de Club van Rome had geslagen en de snel stijgende brandstofprijzen gaven het wetenschappelijk optimisme van die dagen vleugels. De Schnel- le Brüter Kernkraftgesellschaft (SBK) ont stond en zou de bouw van de centrale al in 1978 afronden. Kosten: nog geen twee miljard gulden. Nederland en België namen er voor vijftien procent aan deel. Hetgeen voor ons land uiteindelijk een kat in de zak van 1,2 mil jard gulden betekende. Toen kwamen de tegenslagen. Juridische pro cedures volgden. Er was veel wetenschappe lijke kritiek op tal van technische voorzienin gen. Er ontstonden enorme vertragingen. Er Kalkar: een kathedraal van een wetenschappelijk geloof dat toentertijd honderden krantenpagina's heeft gevuld en dat acht miljard keiharde Duitse marken heeft gekost. kwamen constructiefouten aan het licht. Het management liet het er bij liggen. En het ge loof dat de centrale veilig was erodeerde steeds meer. De kosten werden eerst met miljoenen en later met miljarden overschreden. Het project werd een bodemloze put en leidde tenslotte tot een complete financiële melt-down die acht mil jard harde guldens boterzacht maakte. Met het trage vorderen van de bouw, zwol ook het protest tegen de kernenergie aan. Al in 1977 verschenen er 44.000 demonstranten bij de bouwputten van Kalkar. Ze hadden zakken vol leuzen en koffers vol doemscenario's. Vol gens sommige berekeningen zou een ongeluk in de centrale de dood van twee miljoen men sen betekenen in een gebied van 65.000 vier kante kilometer. Het ongeluk in het Amerikaanse Harrisburg smoorde het optimisme en voedde de twijfel nog verder. De ramp in Tsjernobyl in 1986 deed de rest. Daarna hielden de protesten niet meer op. Kalkar werd een teken van politieke tegenspraak. De Duitse socialisten trokken hun handen van het plan af. De bondsregering in Bonn en de deelstaatregering in Düsseldorf traden tegen elkaar in het krijt. En intussen werd het vreedzame stadje aan de Nederrijn het toneel van complete veldslagen en van ein deloze demonstraties. Het politieke en publie ke debat nam geen einde meer. In maart 1991 viel het doek definitief. De cen trale was vrijwel helemaal gereed. In de kanti nes hingen de koffie- en kwartjesautomaten. De wasplaatsen waren al van handdoeken en zeep voorzien. De staf zat gereed in rijk ge stoffeerde kantoren. Alleen de splijtstofstaven moesten nog worden geplaatst. Maar die zijn er nooit gekomen. En de snelle-kweekreactor heeft daarom nooit gewerkt. Alles kwam nog net op tijd. Glaasje prik Als ik tenslotte buiten kom, slaat de hitte van de dag mij tegen. Ik drink een glaasje prik in het nieuwe restaurant van Herr Van der Most. Gun hem in stilte het allerbeste. En hoop van harte dat hij niet de zoveelste tovernaarsleer- ling is. Toch had ik liever gezien dat Van der Most de snelle kweekreactor volledig intakt gelaten zou hebben. Als een soort boodschap. Als een veeg teken uit de laatste kwart van de twintig ste eeuw. Maar ook als een soort Louterings berg waar overspannen geesten zich kunnen ontdoen van het geloof dat alles kan. En van de misplaatste opvatting dat alles wat kan, daarom ook echt moet. Later rijd ik rond in de bieten- en maïsvelden van Kalkar, tot aan de oevers van de Rijn. Het kerkje van het gehucht Hormeten leunt nog steeds verschrikt achter uit. De vierkante blokken van de centrale ver heffen zich hoog boven de horizon die zindert van de hitte. Iemand heeft me gezegd dat er nog steeds ergens een spreuk op een boerderij moet staan. 'Wir wollen kein Atom Kraft- werk!' Het is een vergeefse speurtocht door het verla ten boerenland. De spreuk is onvindbaar. Ze is verdwenen. Samen met al dat geld, met het geloof in iets dat niet overtuigend was, met de duizenden mensen die er ooit hebben gewerkt, met de geleerden die alleen nog maar hun splijtstof nodig hadden. Kalkar heeft de boot gemist, denk ik. Maar gelukkig net op tijd. In een rijdende discotrein naar de win tersport in Oostenrijk of liever in een filmzaal met aangrenzend bruin café? Het kan allebei in de Ski-Trein die vanaf vrijdag 19 december tot en met 13 maart 1998 wekelijks naar Tirol vertrekt. De trein, een particulier initiatief van het echtpaar Weeber, rijdt naar Oostenrijk en stopt daar tussen Kufstein en Zeil am See zo'n twaalf keer. De trein bestaat uit twee zorgvuldig van elkaar gescheiden treinstellen, Classic en Disco. Vooraan ligt het Classic-gedeelte dat onder andere bestaat uit een slaap wagen, couchette, een bruin café en een filmzaal. Daarachter - gescheiden door een rustcorridor - komt de discotrein, waar een dj en 'gamewagen' voor vertier zorgen. Een retourtje Ski-Trein begint bij 189,- voor het Disco-gedeelte, een reis in de Classic is er vanaf 224,-. Voor meer informatie: tel. 015 - 213 36 36. Wijnfeesten worden er in Duitsland het hele jaar door gehouden maar natuurlijk ligt de nadruk op het najaar. Waar in welk wijngebied de wijnfeesten worden gehouden is precies terug te vinden in de brochure 'Deutsche Winzerfeste 1997' van het Informatiebureau voor Duitse Wijn. In de brochure staan ruim 1.000 wijn feesten op een rijtje, gerangschikt naar wijnbouwgebied en maand. De brochure is aan te vragen bij het Informatiebureau voor Duitse Wijn, tel. 071 - 560 20 40. Vier hotelovernachtingen voor de prijs van drie. Die aanbieding doen zo'n 400 Zwitserse hotels van half september tot half oktober. De deelnemende hotels lig gen verspreid over Zwitserland en varië ren van standaard tot luxueus. Er kan rechtstreeks bij de hotels geboekt wor den, ook via Internet. De deelnemers aan deze herfstactie zijn gebundeld in de folder Cadeau. De folder is aan te vragen bij Zwitserland Toeris me, Koningsplein 11, 1017 BB Amster dam, tel. 020 - 622 20 33. Frankrijk heeft bij wintersporters nog vaak het imago van moderne, hooggele gen ski-oorden met enorme appartemen tencomplexen. Dat het ook anders kan bewijst de brochure 'Franse skidorpen' waarin achttien traditionele en wat klei nere skiplaatsen op een rijtje staan. De Franse Alpendorpjes uit de brochure sluiten meestal naadloos aan bij grotere skigebieden in de buurt. Door de bank genomen zijn deze ski-oorden wat meer geschikt voor families met kinderen. Voordeel is dat de prijzen er meestal wat lager liggen dan in de grote wintersport plaatsen. De brochure Franse skidorpen is gra- tjfk tis aan te vragen bij Maison de La y1 France, tel. 0900 - 11 22 33 2 1,- gjSj per minuut). Een veelgehoorde vraag op een vrije m dag: wat doen we vandaag? Voor ibm mensen die op zoek zijn naar een idee 2 voor een dagje uit, heeft de ANWB negen gratis brochures uitgegeven: 'Op stap in Omdat driekwart van alle dagtochten in de eigen provincie III worden gemaakt, beschrijft elk boek je een beperkte regio. Ub Ze hebben allemaal dezelfde opzet: een omschrijving van het landschap, |mm gevolgd door beschrijvingen per M streek van bezienswaardige steden en ■fc dorpen. Dan volgt een opsomming O van de toeristische mogelijkheden, compleet met adressen, openingstij- den en telefoonnummers. In elke uit gave zit bovendien een kaartje van de betreffende regio. Deze delen zijn er: Noord-Nederland, Noord-Holland, de Randstad, Midden-Nederland, Oost- Nederland, het Polder- en Rivierenge bied, de Delta, Noord-Brabant en Lim burg. Gratis voor ANWB-leden. De vakantielanden in Oost-Azië en de Pacific zijn in trek bij toeristen. Vorig jaar brachten 87 miljoenen mensen hier hun vakantie door, een stijging van 9,3 procent vergeleken met 1995. Meer toe risten betekent ook meer geld in het laa tje: de inkomsten uit toerisme stegen in deze regio met 9,8 procent naar 81 mil jard Amerikaanse dollars. Tot de snelste stijgers op de toeristische schaal behoren onder meer Indonesië, Macau en Japan als het om aantallen toeristen gaat en Japan, Australië, Indo nesië en China wat betreft inkomsten. Als China en Hongkong worden samen geteld, dan is dit na Amerika, Spanje, Frankrijk en Italië de vijfde 'grootver diener' in het internationale toerisme. De Wereld Toerisme Organisatie (WTO) in Madrid voorspelt dat de aantrek kingskracht van deze regio het komend decennium aanhoudt. In het jaar 2010 gaat één op de vijf toeristen ter wereld naar deze vakantieregio. Die groei levert volgens WTO ook problemem op: vooral verstoppingen op luchthavens, gebrek aan goedopgeleide werkers in de toeris- me-industrie en een tekort aan investe ringen in de (toeristische) infrastructuur. Trekpleisters in Oost-Azië en de Pacific Aantal toeristen '96 +/- tov 1995 1. China 22.765.000 13,6% 2. Hong Kong 11.703.000 14,7% 3. Thailand 7.192.000 3,5% 4. Maleisië 7.138.000 -4,4% 5. Singapore 6.608.000 2,9% 6. Indonesië 5.034.000 16,4% 7. Macau 4.890.000 16,4% 8. Australië 4.167.000 11,8% 9. Korea 3.684.000 -1,8% 1 O.Taiwan 2.358.000 1,1% 11. Japan 2.114.000 22,1%

de Stem | 1997 | | pagina 35