Thuiszorg met rug tegen de muur' AAR Bestrijden onschuldige grote regenslak gaat te ver DAG klapper PLAATSELIJK nieuws iage bv )irecteur Schelfhout vraagt minister Borst om extra geld: -BOUW ZEELAND bv^ edewerker Programma's van Zeeland Oranjezon in Sluis en Hulst Westdorpe Terneuzen Tiende avondvierdaagse Sluis x 101 oe stem ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 B526168 ■aardiging van Iprodufetie uan letica, lederwaren Beine oplagen Be computer als op en. M.a.w. een |Macmtosh, o.a. en verzorgt het loren oofe exteme bllicitatie de bouwsector, bcriptoren, Door (eten hebben we gesproken klant- de expansie van lie ein is dan vooral verwerkers en ten, prospecteert bij potentiële en In en streeft naar It minimum 4 jaar |an de bouwsector en professionele Icijfers. Uw leeftijd Jaardig producten- lidersteuning in de In rechtstreeks in (verwachten enkel i (België). Igesprekken zullen fiaangevende fempte en en deuren. Deze bannemersbedrijven lature op onze |pleiding wordt de varingskennis buwmarkt is pie te zenden aan de 1076-5034152. 4900 CA Oosterhout >eelsleden. Met trots 3. Onze opdrachtgevers en die wij mede is het duidelijk dat erva- rorkeur. trksfeer. 110 dagen worden loor Michel Reijns ferneuzen - De Stichting Huiszorg Zeeuws-Vlaanderen jeeft snel geld nodig. Hooguit jen half jaartje kan zij de hui- zorg aan vooral ouderen volhouden, maar dan is jet" echt voorbij. „Als er dan jeen geld is, zullen wij drasti- jh? keuzes moeten gaan ma- jen. En daar zal niemand blij zijn," zegt directeur A. Schelfhout van de Stichting Huiszorg. [huiszorg bestaat uit twee onder- leien. Aan de ene kant is er de (ijkverpleging, die patiënten in tensief verzorgt, na bijvoorbeeld jen operatie. Daarnaast is er de «inszorg, die hulp biedt bij loishoudelijke klusjes, die men- wast en die de ouderen 's och tends enigszins op weg helpt. De problematiek is het grootst bij je gezinszorg. De wachtlijst daar, toch al gevuld met zo'n vijftig wordt steeds langer want de raag naar deze hulp blijft maar {roeien. Een van de oorzaken van de lange -achtlijst bij de gezinszorg is de vergrijzing. Er zijn meer ouderen ia zij willen steeds langer zelf standig thuis blijven wonen. Op Is latere leeftijd gaan ze dan lijvoorbeeld naar een verzor gingstehuis. Tot die tijd wonen ze tuis en leunen ze vaak op de thuiszorg. De regels om een bepaalde zorg toegewezen te krijgen, het zoge naamde indiceren, worden boven dien steeds scherper. De gemid delde leeftijd waarop iemand op genomen wordt, is dan al gauw negentig jaar. „Allemaal willen ze met thuiszorg langer zelfstandig blijven wonen. Maar zoiets moet wel gefinancierd worden," zegt Schelfhout. Ziekenhuis Een andere oorzaak is het steeds kortere verblijf van mensen in het ziekenhuis. „Ze liggen er een paar :n en vervolgens doen ze een beroep op de thuiszorg. Weer geld nodig dus," aldus Schelfhout. at geld is er niet. De Stichting Ihuiszorg, met zo'n vierduizend 'klanten' in Zeeuws-Vlaanderen, daarom genoodzaakt om het vastgestelde budget ruim te over schrijden. „De vraag naar zorg stijgt ongeveer met vijf procent, terwijl ons budget slechts met twee procent stijgt. Dus de kloof wordt steeds groter," zegt Schelf hout. Een van de weinige dingen die de gezinszorg hier aan kan doen, is hanteren van een voorrangs beleid. „Bepaalde taken, zoals bij voorbeeld schoonmaken, kunnen we dus bij sommigen niet meer el ke week doen. Dat redden we ge woon niet meer. Mensen die echte verzorging nodig hebben, gaan dan voor." Schelfhout benadrukt echter dat het afschuiven van schoonmaakt- Sluis - In het kader van de Zeeland Nazomer Festivals houdt de stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon in samenwerking met het Fes tival van Zeeuws-Vlaanderen een tweetal middagprogram ma's die aansluiten bij de avondconcerten. Het eerste programma vindt :ts in Sluis op vrijdag 12 sep tember waar professor P. van Stakenburg in de raadzaal van het Belfort een voordracht houdt ever J. H. van Dale. Deze voor dracht begint om 15.00 uur, hier na wordt onder leiding van een gids een stadswandeling gemaakt. Na de voordracht en wandeling is er de mogelijkheid te dineren in Sluis, waarna genoten kan wor den van een optreden van het Pro metheus Ensemble in de r.k.-kerk van Sluis. Dit concert begint om 20.00 uur. Het tweede middagprogramma wordt op donderdag 2 oktober ge houden in Hulst. In het stadhuis "orden om 15.00 uur twee voor drachten gehouden. W. Kloek, hoofd afdeling Schilderijen van het Amsterdamse Rijksmuseum, ral een presentatie houden over de schilder Jan Steen. Vervolgens zal H Grijp, musicoloog en artistiek leider van het Utrechtse ensemble "amerata Trajectina een toelich- ®>g geven op de muzikale uitvoe- 1 'Het muzikale huishouden 'an Jan Steen'. Hierna volgt een stadswandeling door Hulst, waar- Ja een diner kan worden gebruikt. Het concert dat wordt uitgevoerd do°r Camerata Trajectina vindt Rats in de r.k.-kerk van Sint- «nsteen en begint om 20.00 uur. Directeur A. Schelfhout van de Stichting Thuiszorg...keuzes maken... aken niet onderschat mag worden. „Dat is een behoorlijk probleem, hoor. Voor een oude vrouw die haar zieke man verzorgt, kunnen net die uurtjes zelfstandig poetsen te zwaar worden." De stichting moet keuzes maken. Maar het probleem wordt daar niet mee opgelost. „Het is een structureel probleem. Er is maar één echte oplossing. Minister Borst moet namelijk meer geld in de thuiszorg steken," zegt Schelf hout. Maar hij weet dat hij voorlo pig geen extra geld hoeft te ver wachten. Wachtlijst De wachtlijst voor thuiszorg, met name dan de gezinszorg, wordt ondertussen langer en langer. De wijkverpleging kent daarentegen nauwelijks wachtenden. Volgens de Stichting Thuiszorg is de zorg aan deze mensen zo noodzakelijk dat die altijd voorrang krijgt. De inkomstbronnen van Stichting Thuiszorg zijn schaars. Tot 1 ja nuari volgend jaar is de regeling 'ziekenhuis gerelateerde thuis zorg' van kracht. Dit houdt in dat mensen korter in het ziekenhuis verblijven, waarna ze recht heb ben op thuiszorg. Deze zorg wordt dan betaald door de zorgverzeker aars. Volgens Schelfhout een goe de regeling, maar de verzekeraars zijn zeker, geen oneindige bron. „De zorgverzekeraars overschrij- Hulp aan ouderen komt in het geding. den hun budget ook," reageert hij. Jaarlijks geven zij sowieso acht ton, maar volgens Schelfhout gaan ze daar nu al dik overheen. Problemen De huidige regeling wordt vol gend jaar zelfs afgeschaft. Nog Thuiszorg dus, want over een al ternatief is totaal nog niets be kend. Volgens Schelfhout moet er een goede financiële regeling ko men, want anders komen er echt grote problemen. Noodzakelijke hulp komt dan in het geding. Mensen die 's nachts een onzekerheid voor de Stichting hulp nodig hebben, moeten dan FOTO'S WIM KOOYMAN bijvoorbeeld geweigerd worden, aldus Schelfhout. Er is geen geld voor zorg en er zijn zeker geen ex tra financiële middelen beschik baar voor het aannemen van meer personeel. „En de werkdruk heeft nu al de uiterste grens bereikt." De thuis zorg in Zeeuws-Vlaanderen draaide de afgelopen acht maan den drieduizend extra uren per maand. „Van onze werknemers kan ik echt niet meer eisen. Alle vrije uurtjes worden besteed, meer kunnen we er echt niet aan doen. Wij steken tot het einde van dit jaar onze nek uit. We zijn bereid ons budget flink te overschrijden. De stichting zal tot dan opdraaien voor de kosten. Maar dat houden we echt niet langer vol. Er moet begin volgend jaar zicht zijn op verbeteringen," zegt Schelfhout. Hij is pessimistisch over de toe komst. Natuurlijk, er zijn wel een paar mogelijke oplossingen, zegt Schelfhout, maar 'die zijn alle maal slechts incidenteel. Het is het vooruitschuiven van het pro bleem'. Overhevelen Overleg met ziekenhuizen, verzor gingstehuizen en zorgverzeker aars kan in ieder geval zorgen voor tijdelijke oplossingen. Schelfhout zal ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen vragen om patiënten 'iets langer' op te nemen en verzorgingstehuizen verzoeken ouderen 'iets eerder' een kamer te geven. Of geld dat beschikbaar is voor bedden, in bijvoorbeeld het Ter- neuzense zorgcentrum Bachten Dieke, zou zo af en toe kunnen worden overgeheveld naar de thuiszorg. Zo zijn er nog wat 'inci dentele geldstromen, een beetje schuiven met budgetten' mogelijk, aldus Schelfhout. Maar dé echte oplossing moet uit Den Haag ko men. „Wij hebben geen middelen, we staan met de rug tegen de muur," zegt Schelfhout. Hij zegt in de provincie Zeeland, de gemeenten, tehuizen en verzekeraars goede partners te hebben, die 'er ook niets aan kunnen doen'. Het beleid van de provincie is er op gericht om ouderen minder snel op te nemen in tehuizen. Dit betekent dat er minder bedden zijn. Mensen zijn dus sneller ge noodzaakt om een beroep te doen op de thuiszorg. Knelpunten Daarom vroegen Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland begin dit jaar meer geld aan Den Haag voor de thuiszorg in Zeeuws-Vlaande ren. Staatssecretaris Terpstra van Ouderenzorg gaf toen aan dat de knelpunten in de thuiszorg onder zocht zullen worden. Ze zei onvol doende zicht te hebben op de ma nier waarop wachtlijsten ont staan. Schelfhout weet wel waar het aan ligt. Hij hoopt dat er tijdens over leg oplossingen zullen worden ge vonden die de Stichting Thuiszorg in ieder geval het jaar uit helpt. Maar dan moet er geld zijn van Borst en Terpstra. Maar is dat rea listisch? „Ach, ik weet het niet," verzucht Schelfhout. „Ze zeggen achter ons te staan, maar dat laten ze niet zien. We blijven hopen." Door Luden Calle AKELIGE BEESTEN zijn het, die slakken. Ze zijn dikwijls met zovele. Heb je zo'n prachtige moestuin, dan vreten die slak ken flinke gaten in de sla. Over al die vieze slijmsporen. Trap je toevallig eens op zo'n dikke naaktslak, dan blijft er een on definieerbare drab aan je schoe nen hangen. Afgelopen zomer was het in Zeeuws-Vlaanderen, meer bepaald op verschillende plaatsen in Terneuzen, goed raak. Een hele invasie van een bepaal de slakkensoort, de grote re genslak. Nou, de naam alleen al. Slakken, daar houden we niet van, regen ook al niet en als die beesten dan ook nog groot zijn.... Ik heb die slakken eens op een aantal plaatsen geteld. Langs de randen van stukjes plantsoen. Op plekken gemid deld zo'n twintig exemplaren per stoeptegel, pakweg zo'n tweehonderd per vierkante me ter. Dus alleen al in het stukje plantsoen voor ons huis toch al snel zo'n 20.000 dieren! De invasie werd gemeld vanuit verschillende plekken in Ter- neuzen, bijvoorbeeld in de om geving van de Churchill- en Rooseveltlaan. Als je die aantal len omrekent voor een deel van Ware invasie van regenslakken. de oppervlakte aan tuinen en plantsoenen van de kern Ter- neuzen, dan zit je al snel in de miljoenen. Natuurlijk breekt er dan paniek uit en wordt er di rect gesproken over bestrijding. Laten we, voordat we allerlei griezelige visioenen krijgen, eerst eens wat nauwkeuriger naar deze slakkensoort kijken. Niet groot Groot is het diertje, in tegen stelling tot wat zijn naam doet vermoeden, eigenlijk helemaal niet. Ze worden tot maximaal 1,8 centimeter lang. Ze heten wel grote regenslak, maar dat komt omdat ze de grootste (of minst kleine) zijn van hun groep, de regenslakken. Eigen lijk zijn ze zo klein dat de mees te mensen ze niet eens zien. Al helemaal ontgaat het men dat het hier om slakken gaat. Het zijn geen naaktslakken, maar huisjeslakken. Wie de moeite neemt eens met een loep te kijken ziet een mooi langwerpig en linksgewonden huisje. Zoals de naam sugge reert zijn deze slakjes alleen ac tief bij langdurige regen, iets waar we deze voorzomer dik wijls mee te maken hadden. Bij droogte kruipen de dieren in de grond, of zijn ze alleen tijdens FOTO CAMILE SCHEISTRAETE de nachten actief. Ik heb eens geprobeerd de diertjes tijdens de droogte terug te vinden. Je moet dan onder stenen of in de grond zoeken. Het valt niet mee om ze dan te vinden, ook al wa ren er enkele dagen terug op de zelfde plek nog vele duizenden aanwezig. De grote aantallen zijn mogelijk te verklaren omdat het natte voorjaar gunstig is geweest. Slakken gedijen nu eenmaal goed in een vochtige omgeving. Daarnaast zijn deze dieren met vochtig weer eenvoudigweg ge makkelijker waar te nemen. Om de diertjes eens wat beter te le ren kennen heb ik er een flink aantal van verzameld. In een vochtige bak heb ik ze allerlei soorten groenten voorgescho teld. Geen slablaadje hebben ze aangeraakt. Het blijken algene- ters te zijn. Ze eten dus die groene aanslag op de stoeptegels, muurtjes en boomstammen. Eigenlijk is dat wel heel goed, want aan die vie ze groene aanslag heeft u toch een hekel? Het zijn alleen de grotere naaktslakken die soms lastig zijn in tuinen door hun vraatzucht. Onze vriend de gro te regenslak daarentegen blijkt dus een nuttig beest te zijn. Wat kan het beest ten laste worden gelegd, zodat we hem kunnen verdelgen? Nou niets eigenlijk. Of mis schien het enkele feit dat het beest bestaat. Dat ze op enkele druilerige dagen van het jaar, als we toch al wat depressief rondlopen, ineens met zovelen aanwezijg zijn. Als je dan over de stoeptegels loopt knarst het soms een beetje onder je voeten. De beestjes worden onder het gewicht verpletterd. Dat is niet zo'n prettig idee. Wie daar veel moeite mee heeft kan met een eenvoudige bezem wonderen verrichten. De beestjes een beetje aan de kant vegen en voi- la. In een slakkenboek lezen we dat deze soort lang niet overal voor komt of algemeen is. In Zeeland komt de soort slechts lokaal voor, plaatselijk soms in grote aantallen. Zijn tamelijk beperk te verspeiding over ons land zou nu juist een goede reden zijn om het dier niet te bestrijden. Zo'n onschuldig beest als de grote re genslak willen bestrijden, dat gaat toch echt te ver. ZATERDAG PHILIPPINE Rommelmarkt - en braderie - Marktplein/Gentsebreedstraat - hele dag (30 en 31 aug) SLUISKIL Rommelmarkt - allerlei - Groen- oord - hele dag (28 t/m 31 aug) DIVERSEN BRESKENS Standfast weekend - diverse zeil wedstrijden - haven - vanaf 11.00 uur (30 en 31 aug) HENGSTDIJK Gaaibollen schieten - Café 't Ja gershuis -14.30 uur (30 en 31 aug) PAAL Kermisschieting - café In het zicht der Schelde -14.30 uur Saeftinghefeesten - admiraalzel- len, rondvaarten, attracties, demon straties - haven saeftinghe - hele dag (29 t/m 31 aug) PHILIPPINE Mosselfeesten - straattheater, mosselfestijn, attracties - Markt plein/Gentsebreedstraat - hele dag (30 en 31 aug) SLUISKIL Gildefeesten - demonstraties, kin derspelen en feesttentaktiviteiten - Groenoord - hele dag (29 t/m 31 aug) RETRANCHEMENT 't Zwin - bezoekerscentrum - excur sies ma/19.00 uur en wo,do/10.00 uur-zo t/m za 13.00-18.00 uur(t/m7 sep) ZEEUWS-VLAANDEREN Kustrit - puzzelrit voor automobilis ten en fietsers, wedstrijd en begin nersklasse - dagelijks te rijden - rou- teboeken bij Hotel de Zwaan in Zuidzande en WV Cadzand - INFO 0117-492611 (tot 29 sep) AXEL Demonstratiedag - open dag D'Ouwe waogen - oude ambachten en diverse activiteiten - rond streek museum Het Land van Axel - vanaf 11.00 uur OOSTBURG Dierendag - diverse activiteiten - centrum - hele dag TERNEUZEN Vliegende Hoflanderroute - wan deltocht - WV infokantoor Markt - 10.00 uur Tentoonstelling - Caribisch gebied - ivm jaar het reizen - i.s.m. Interver - openbare bibliotheek - (t/m 15 sep) Zeeuws-Vlamase kampioen schap hengelen - ONI - Uitwatering en Otheense Kreek -13.00-16.00 uur NIEUW-NAMEN Bezoekerscentrum Saeftinghe - dagelijks 10.00-16.00 uur - maandag gesloten Biefstukkaarting - café St.-Cecilia - 14.00 uur ZAAMSLAG Stroopielekkersfietstocht - door het Zeeuws-Vlaamse Polderland schap - vertrek op Reuzenhoek 30 - 10.30 uur CLINGE Dansen - Flamingo - Malpertuus - 20.30 uur HENGSTDIJK Bingo - camping De Vogel - 20.30 uur Kermisgaaibolling - café 't Jagers- huis-14.30 uur Schieting op 1 wip - café 't Jagers huis -14.30 uur EMMAHAVEN Kaarting - café Het Verdronken Land - 20.00 uur WESTDORPE Ophalen oud papier - Eikels wor den Boomen en RIA - vanaf 09.00 uur KOEWACHT Dansen - KBO - De Vlaschaard - met Jumbo Trio-20.00 uur HULST Schieting - café De Kroon - 14.30 uur Zwemmen gehandicapten - De Driehoek -12.00-13.00 uur - hulp Ro de Kruis aanwezig FILMS GOES Grand Theater -19.00 en 21.30 uur Men in Black 14.00 uur Lady en de Vagebond HULST Koning van Engeland - za/19.30 en 22.00 uur zo/13.45, 16.15,19.00 en 21.30 uur Bean za/19.30 en 22.00 uur zo/16.15,19.00 en 21.30 uur Anaconda za/19.30 en 22.00 uur zo/13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur Men in black za/19.30 uur zo/13.45,16.15 en 19.00 uur Batman Robin za/22.00 uur zo/21.30 uur Speed 2 za/19.30 en 22.00 uur zo/13.45, 16.15,19.00 en 21.30 uur Conspiracy theory za/19.30 en 22.00 uur zo/13.45, 16.15,19.00 en 21.30 uur Face/off 13.45 uur Lady en de Vagebond GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Speed 2 20.00 uur The English Patient 14.30 uur Lady en de vagebond 14.30 en 17.00 uur Napoleon 14.30 en 17.00 uur Free Willy 3 14.30, 17.00,20.00 en 22.30 uur Con Air 20.00 en 22.30 uur City of industry 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Liar Liar 22.30 uur Shadow Conspiracy 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Vol cano 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Scre am 17.00, 20.00 en 22. ber 14.30,17.00,20.00 no Alligator 14.30,17.00,20.00 in Black 14.30,17.00,20.00 spiracy Theory 14.30,17.00,20.00 vin's room KNOKKE Beverly Sereens 20.00 en 22.30 uur 15.00 en 17.30 uur 15.00,17.30,20.00 in bLack 15.00,17.30,20.00 cano 15.00,17,30,20,00 spiracy Theory ZONDAG AARDENBURG Poppentheater - kinderactiviteiten - Gale Richel, Weststraat 38 -15.00 uur 30 uur The Cham- en 22.30 uur Albi- en 22.30 uur Men en 22.30 uur Con- en 22.30 uur Mar- Scream Liar Liar en 22.30 uur Men en 22.30 uur Vol- en 22.30 uur Con- DIVERSEN BRESKENS Internationale zeehengelwed- strijd - Haven - start 12.45 uur - in schrijven café 't Zonneke - vanaf 09.00 uur HOEK Surfwedstrijd - recreatiecentrum Braakman -13.00 uur OSSENISSE Schieting - liggende wip - De Schel- dezonen - Hof ter Nesse -14.30 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St.-Cecilia - 20.00 uur Bingo - café St.-Cecilia -14.00 uur Bezoekerscentrum Saeftinghe - dagelijks 10.00-116.00 uur - maan dag gesloten HENGSTDIJK Kermisgaaibolling - café 't Jagers huis -14.30 uur Schieting op 1 wip - café 't Jagers huis -14.30 uur Bonnenkaarting - camping De Vo gel- 10.00 uur CLINGE Vleeskaarting - café De Landbouw -14.00 uur Bingo - café De Landbouw - 19.30 uur Activiteiten en evenementen be stemd voor de dagklapper en uitslagen bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redactie De Stem, Postbus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. OUD PAPIER - Leden van harmonie Eikels Worden Boomen en voetbalvereniging RIA halen vandaag vanaf 09.00 uur weer oud papier op. SNUFFELMARKT - Roberti- no's Evenementen Service uit Vogelwaarde houdt morgen een snuffelmarkt op de Markt in Terneuzen, De ambulante handel is er met meerdere kramen en er is een draaimolen voor de kleintjes. Iedereen die wat te verkopen heeft, kan er gratis terecht tussen 13.00 en 18.00 uur. Sluis - In Sluis wordt van woensdag 8 tot en met donderdag 11 september de tiende uitgave van de avondvierdaagse gelo pen. Deelnemers kunnen zich inschrijven bij cultureel centrum 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat. Er kunnen twee afstanden worden gelo pen: vijf en tien kilometer. Voor elke deelnemer is er na afloop een medaille en herinnering. De bloemenhulde op de slotdag wordt verzorgd door de stichting Wandelsport Sluis en vindt plaats bij de Oostpoort. Vandaar gaat de optocht met muziekgezelschap Apollo voorop door de straten van Sluis naar 't Zoute Vestje. Vertrektijden: 10 kilometer: 18.15 uur. 5 kilometer: 18.30 uur. Op de slotavond zijn de vertrektijden voor de tien kilometer om 18.00 uur en voor de vijf Jrilometer om 18.30 uur. I

de Stem | 1997 | | pagina 25