'Meer offertes opvragen bij uitbesteding' 1 UUR CDA Sluis-Aardenburg blijft ongerust over leerlingenvervoer Herdenking bij Oost-Indië-monument Directeur Bril: 'We groeien nog steeds' Overheid informeert omwonenden over sanering van wasserij Boeren en tuinders vieren oogstdankfeest SPORT IN HET KORT Optreden masterclass viool in Middelburg pestem ZEELAND C2 Raadsfracties Oostburg: KVG in Hulst opent gildejaar DESTEM FOTOSERVICE Ploegwedstrijd Stap 2: U houdt niet alleen van praten maar ook van doen? Openbare basisschool de Meerpaal in Terneuzen bestaat 25 jaar Droog en zonnig Onstabiel Bacchusmaand Game'78 BeVoBo Terneuzen Fietstocht Aardenburg Koersbal Vliegende Hollandertocht ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - De CDA-fraetie van Sluis-Aardenburg blijft ongerust over het feit dat tot nu toe geen over eenstemming is bereikt tussen Taxi com en de plaatselijke taxi-onderne mers over het leerlingenvervoer. „"Samenwerking met plaatselijke ver voerders is een eis van het samenwer kingsverband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen en daar is tot nu toe nog geen sprake van. De scholen gaan 1 september weer van start en de leerlin gen moeten worden vervoerd," aldus CDA'er L. Kamphuis richting het colle ge van B en W gisteravond tijdens de raad. Het CDA reageerde hiermee op het ant woord van B en W op vragen van de par tij over onder meer de samenstelling en werkwijze van het samenwerkingsver band. Het CDA had eveneens vragen over de uitvoering van het leerlingen vervoer in West-Zeeuws-Vlaanderen en de Kanaalzone. Wethouder A. Keymel meldde gisteravond dat sommige taxi bedrijven wel akkoord zijn met Taxicom over het leerlingenvervoer en andere (nog) niet. „Het contract wat Taxicom heeft met het samenwerkingsverband zal volgende week juridisch helemaal worden uitgepluisd door advocaten en daarna praten we hier verder over," al dus de wethouder. Het CDA toonde zich wel tevreden met de belofte van B en W om het algemeen bestuur van het sa menwerkingsverband uit te breiden met meerdere raadsleden van Sluis-Aarden burg, Oostburg en Terneuzen. Van onze verslagggeefster Oostburg - Het gemeentebestuur van Oostburg moet voortaan bij uitbesteding meerdere offertes aanvragen bij bedrijven. Het opvragen van een offerte is onvoldoende en wordt niet langer geaccepteerd door de raadsfracties van PvdA, D66, CDA en D&T. H De partijen eisten gisteren tij dens de commissie Financiën en Economische Zaken van wet houder A. Rosendaal dat hij zou ingaan op de wensen van de raad. Van onze correspondent Hulst - Het Katholiek Vrou wengilde (KVG) opent maan dag 1 september het nieuwe seizoen. Om 17.00 uur is er een woord- en gebedsdienst met als thema 'Zorg voor el kaar'. Aan deze viering wordt mede werking verleend door enkele leerlingen van de Hulster Mu ziekschool en daarna is er een Zeeuwse koffietafel. Na de algemene ledenvergade ring wordt het programma voor '97/'98 gepresenteerd en om 20.15 uur verzorgt M. van de Muijsenbergh-Geurts een lezing over het thema 'Zorg is meer dan '.Dit KVG-Iid is al jaren be stuurlijk actief in de zorgsector. Enkele aandachtspunten in haar lezing zijn: Wat verstaan wij ei genlijk onder goede zorg Waarom komt het verlenen van goede zorg onder grote politieke druk te staan Wat zijn de ge volgen bijvoorbeeld voor KVG- vrouwen, die als zeer grote groep in aanraking komt met mantel zorg en vrijwilligerswerk in de zorg? Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen en is er mogelijkheid tot discussie. Rond 22.00 uur wordt de avond beslo ten. EDITIE ZEELAND Bezorgklachten, abonnementen administratie, lezers- en fotoservice: BEL LEZERSCONTACT 076-5 312 312 maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur zaterdag 8.00- 12.00 uur Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG, telefoon 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed.chef), Rein van der Helm, Peter Oggel (editiechef), Harold de Puysseleijr, Sanne Schelfaut, Redactie Middelburg: Vrijlandstraat 33d, 4337 EA telefoon 0118-652739, fax 0118-652738, Redacteur: Cees Maas (provincieverslaggever). Redactie Hulst: Baudeloo 16,4561 ES. telefoon 0114-372777 en 0114-372776, fax 0114-372771. Redacteur: Eugène Verstraeten Sportredactie Zeeland: Ton Koomen, telefoon 0115 - 645751 (zondag 0115-645753). Advertenties: Hulst, Baudeloo 16,4561 ES. detailhandels-, diensten-, B-to-B-, uitgaans- en toerisme-advertenties: telefoon 0114372772, fax 0114372771 Rubrieksadvertenties (Kleintjes): telefoon 076-5312313, fax 076-5312340. Familieberichten, dankbetuigingen en geboorteadvertenties: telefoon 076-5312550, fax 076-5312340. Personeels-, opleidingen- en cursussen- advertenties: telefoon 076-5312240, fax 076-5312242. Onroerend goed-, financiële diensten en vervoersadvertenties: telefoon 0114372772, fax 0114372771. Telefonische openingstijden: Rubrieksadvertenties, familieberichten, dankbetuigingen en geboorte advertenties: dagelijks 9.00-20.30 uur. Overige advertenties: maandag t/m vrijdag 8.30 tot 17.00 uur. alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd ender toepassing van de algemene voorwaarden ran Uitgeversmaatschappij Zuidwest-Nederland B.V alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Op Kodak Royal Papier: kwaliteit gegarandeerd door KODAK! FOTO VERSCHOORE HULST Steenstraat 14 TERNEUZEN Noordstraat 6 Aanleiding van de kritiek was het collegevoorstel om ruim 95.000 gulden beschikbaar te stellen voor een nieuwe koelcel in de visafslag te Breskens. Er was door B en W maar een offer te aangevraagd bij de firma Javi Koelbouw. „En dat is te weinig. Ik heb al 999 keer an de wethouder ge vraagd om van meerdere bedrij ven prijzen op te vragen, maar het komt er maar niet van. Het is nu de duizendste keer en ik pik het niet langer. Ik vind dat dit voorstel moet worden terugge nomen en pas naar de raad mag als er meerdere prijslijsten naast elkaar liggen," aldus PvdA'er L. Wille. A. Verhage (D66), L. Flikweert (CDA) en S. de Putter (D&T) slo ten zich aan bij de woorden van Wille. Alleen D. Doeze Jager (WD) vond geen argumenten om tegen het collegevoorstel in te gaan. „In dit geval niet. Ik vind het een goed voorstel en een goede prijs, maar in vele andere gevallen kan ik me wel aansluiten bij mijn collega-raadsleden. Wethouder A. Rosendaal stelde dat de gemeente al jarenlang zeer goede ervaringen heeft met het ingeschakelde bedrijf. „We hebben er allé vertrouwen in dat dit bedrijf goed werk ver richt en we zagen daarom niet in waarom we andere offertes moe ten aanvragen. We zijn tevreden over Javi, maar gezien de kritiek van de commissie zal ik het voorstel meenemen naar het col lege van B en W." Wille reageer de fel op de woorden van Ros endaal: „Dit is altijd dezelfde rotsmoes. Er is altijd sprake van veel vertrouwen in een bedrijf en er wordt beloofd de volgende keer meer offerters op te vragen. Die volgende keer is nu toch echt aangebroken." Tijdens deze commissie ging ie dereen akkoord met het voorstel om 231.000 gulden beschikbaar te stellen voor het opknappen van een deel van de handelsha ven in Breskens. Zo wordt onder meer de verou derde bankhelling van de vis mijn en het verontreinigd slib weggehaald. Van onze verslaggever Middelburg - De jaarlijks ploeg wedstrijd wordt dit keer op za terdag 6 september gehouden in de Wilhelminapolder in Zuid- Beveland. De deelnemers zijn geselecteerd aan de hand van regionale wed strijden. Dit jaar wordt er geploegd in drie categorieën: rondgaande ploegen, tweescharige wentel- ploegen en drie- en meerscharige wentelploegen. In totaal zullen er 22 deelnemers zijn. De wedstrijd begint om 12.30 uur en is een kwalificatie voor de nationale kampioenschappen in 1998. (ADVERTENTIE) Leerlingen van de Zuidlandschool leggen bloemen bij het Indië-monument Van onze correspondent Terneuzen - Ruim vijfhon derd nabestaanden en be langstellenden kwamen naar de herdenkingsbijeenkomst bij het monument voor de 35 gesneuvelde Zeeuws-Vlaamse Oost-Indiëgangers nabij zorgcentrum Bachten Dieke.„ De deeineinei'S'dar. de herdcns! insgplechtighpid .yzerden ontvapr gen in dé Goéde Herderkerkxij' werden welkom geheten door de voorzitter van de Stichting Oost- Indië Monument Zeeuws-Vlaan- deren, Gijs Veerman. Deze me moreerde dat het monument een ontmoetingsplaats geworden is. Volgens Mw Frances Zuijdwegt, directeur van de Stichting Dienstverlening Veteranen, gaat het nog verder. Mensen hebben vaak trauma's overgehouden aan het verlies van hun dierbaren. Nu, op later leeftijd, is het monu ment een plaats waar mensen met hun verdriet naartoe kun nen." Jan Roovers, secretaris van de stiphting, weet uit ervaring dat mensen die ilheD afgelopen jaar hyp verdriet verwerkt hebben bij ''het monument nu de moed heb ben om het graf van hun overle den dierbaren op te zoeken op een van de zeven erevelden in In donesië. Oud-legerpredikant do minee C. Baas hield een overden king, waarna de aanwezigen naar het monument wandelden. Het koperensemble onder leiding van Joop de Pooter speelde stem mige muziek. De erewacht werd gevormd door leden van oud-ma rinepersoneel, Bond voor Oud- stootroepen, vereniging oud-mi litairen Oost-Indiëgangers en Bond van Wapenbroeders. Het gedicht 'Monumenten 'van Maarten Barok werd voorgele zen, waarna alle 35 gesneuvelden per gemeente met naam werden opgelezen. Na de Last Post en het luiden van de kerkklokken werd er een minuut stilte in acht geno men, waarna de Nederlandse driekleur weer in top ging en het volkslied werd gespeeld. Jan Roovers was blij dat vier ba sisscholen uit Terneuzen, te we ten de Golfslag, Zuidlandschool, Wiekslag en Meerpaal positief FOTO CAMILE SCHELSTRAETE gereageerd hebben op het ver zoek om het monument te adop teren. „Misschien kunnen we dan werken aan een positiever beeld van de periode 1945-1962. Histo rici hebben de neiging het histo risch besef van deze periode ne gatief te belichten. De jongeren van toen hebben niets anders ge daan dan hun plicht voor het va derland." Als eerste mochten de nabe staanden een krans leggen, waarna leerlingen van de Zuid landschool volgden. Namens de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten legde loco-burgemeester P. C. Hamelinck een krans. De her denking werd afgesloten met een défilé en een korte bijeenkomst in zorgcentrum Bachten Dieke. Van onze verslaggever Terneuzen - Provincie en gemeente Terneuzen gaan de omwo nenden van de voormalige chemische wasserij aan Axelsestraat in Terneuzen uitvoerig inlichten over de saneringsoperatie die eind dit jaar begint. (ADVERTENTIE) Dat gebeurt woensdag 10 sep tember tijdens een bijeenkomst op het stadhuis. Zowel de bodem als de het grond water in de nabije omgeving zijn vervuild. Het opruimen gaat ja ren in beslag nemen. De grondverontreiniging beperkt zich tot locatie Axelsestraat 95, waar vroeger wasserij De Waal was gevestigd. Op sommige plek ken zit de vervuiling 23 meter diep. De grondwatervervuiling (met de oplosmiddelen tetrach- looretheen en triehlooretheen) heeft uitlopers tot andere straten in de omgeving. Luchtonderzoek, ingesteld na stankklachten, in aanpalende woningen wees uit dat de toelaat bare concentratie van oplosmid delen in de kruipruimten wordt overschreden. De vervuiling werd overigens al geconstateerd in 1989. Het duurde zo lang voor er actie kwam omdat de provin cie beperkte middelen heeft om dit soort klussen uit te voeren. Vooruitlopend op de sanering nam de provincie al maatregelen om de overlast voor de omwonen den op te lossen. Het gaat in to taal om vier woningen. De bewoners krijgen op 10 sep tember informatie over de ge zondheidsrisico's en maatregelen die nodig zijn om schade tijdens de saneringsoperatie te voorko men. De bijeenkomst is om 15.00 uur. Van onze verslaggever Eede/Westdorpe - Boeren en tuinders in het werkgebied van de NCB vieren in augustus en september hun oogstdankfees- ten. In elke NCB-kring komen agrariërs uit de regio op een cen trale plaats samen om voor de oogst van dit jaar hun dank uit te spreken. Dit gebeurt tijdens een eucharis tieviering waar producten van land- en tuinbouw bijeen wor den gebracht. Na afloop van de viering krijgen deze producten een goede be stemming. Het thema van de vie ring dit jaar is gericht op de so ciale werkelijkheid van boeren en tuinders. De oogstdankvieringen zijn een ontmoetingspunt voor agrari sche gezinnen. Het is gebruike lijk dat tijdens en na de viering diverse culturele uitingen van de NCB-leden aan bod komen. Zang en muziek, bloemsier- kunst, sport en spel nemen hier bij een belangrijke plaats in. De subkring Zuid-Beveland bijt in Zeeland het spit af op 7 sep tember met een eucharistievie ring die om 10.45 uur begint. Oost-Zeeuws-Vlaanderen van de NCB begint het oogstdankfeest op 14 september om 10.30 uur in de kerk van Westdorpe. De sub- kring West-Zeeuws-Vlaanderen doet dat 21 september met een eucharistieviering in de kerk van Eede, aanvang eveneens om 10.30 uur. Van onze correspondent Terneuzen - Met een feestelijk eerste schooldag opent open bare basisschool de Meerpaal maandag het zilveren jubi leumjaar. Burgemeester R. Barbé is bereid gevonden de openingshandeling te verrich ten, waarna alle 354 leerlin gen ballonnen oplaten en het Meerpaaljubileumlied zingen. De feestelijkheden zijn over het gehele schooljaar uitgespreid. Maandag krijgen alle kinderen een Meerpaalpet waarna de les sen beginnen, 's Middags is er een koude tractatie. Op 27 september volgt er een gezinsfietstocht, in januari is er een sportdag en op 19 en 20 mei wordt een muiscal opgevoerd in het Zuidlandthea- ter. De leerlingen werken in de lessen aan een Scheldeproject dat feestelijk wordt afgesloten. In het jazzweekend is er een reünie van oud-leerlingen die langer dan vijf jaar van school zijn, oud-leer krachten, OR- en MR-leden. De laatste schoolweek is er een folk loristische dag. R. van Da mme voorzitter van de ouderraad benadrukt dat al de activiteiten staan of vallen met de ouderhulp. „Gelukkig hebben wij veel hulp van de ouders. Dit komt weer ten goede aan de kin deren en de sfeer op school." Directeur Th. Bril weet nog pre cies hoe het in 1973 allemaal be gon. „We werden afgesplits van de Wiekslag. Op papier meldden zich toen 87 leerlingen. Daar ble ven er maar 17 van over. Toen heb ik in de zomervakantie op mijn fiets alle mensen die zich te ruggetrokken hadden, bezocht om kennis te maken. Ze wisten immers toen nog niet wie er di recteur zou worden van de twee de openbare school in Zuid. We zijn toen gestart met alle 87 leer lingen in twee lokalen van de Prins Alexanderschool. Barbé, destijds wethouder van onder wijs, schreef toen dat dankzij mijn fietstocht de school gezond kon starten." Leerkracht Cees de Rijk weet uit de beginperiode nog dat kinderen noodgedwongen laarzen droegen omdat ze alleen door de modder naar school konden komen. In 1976 kwam de Meervogels erbij. De wijk werd groter en de school groeide uit tot een van de groot ste in Terneuzen. Op de vraag waarom de school een grote aan trekkingskracht uitoefent op leerlingen uit Terneuzen en daar buiten blijft directeur Bril het antwoord schuldig. „Dat moet je aan de ouders vragen. Zij zijn niet meer gebonden aan wijk- grenzen, maar kiezen nu bewust voor de een school." De overkaping van de patio en het betrekken van een dislocatie bracht de Meerpaal de laatste tijd regelmatig in het nieuws. „We zijn tevreden. Destijds zijn we begonnen met drie leerkrachten, nu werken er twintig en we groei en nog steeds," zegt Bril. VORIGE WEEK kenden we tijdens het weekeinde nog ruim 30 graden, nu aan het einde van augustus zijn we al blij met 21 gra den. Het kan verkeren. Vandaag komt de zon weer tevoorschijn en krijgt het weer een zomers karakter, maar dat is van korte duur. Het betere weer danken we aan een opbouwend hogedrukgebied ten zuidoosten van ons, daar komt ook de warme lucht vandaan via een zuidoostelijke wind. Maandagnacht komen we onder in vloed van een koufront en daardoor neemt de buienkans, hier en daar met onweer, weer toe. Alles in detail weergegeven kunnen we verwachten: Vandaag na een donkere ochtend, in de middag opklaringen met veel zon, de middagtemperatuur 21 graden. Komende nacht 13 graden, de wind is variabel met een kracht van 2 Beaufort. Komende nacht passeert een warmtefront, dat betekent veel bewolking, maar vrij wel geen regen. Dat betekent een mooie zondag, veel zon en een middagtemperatuur van 23 graden, 's nachts 14 tot 15 graden, de wind is zuidoost 3 Beaufort. Maandag een prachtige dag, hoewel de herfst dan kalendermatig begint, het wordt maximaal 25 graden, 's nachts 15 graden. De wind is zuidoost 3 Beaufort. Dinsdag groeien de kansen op een re gen- en onweersbui, overdag warm met 26 graden en 's nachts 15 tot 16 graden, de wind is dan zuidoost 3 Beaufort. De rest van de week nogal onstabiel, maar met overdag toch aangename tempe raturen tussen 22 en 24 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 30 augustus? Het was fris met 13.6 graden, 's Nachts 12.4 graden, het regende de gehele dag, net 26 mm. En de zon scheen totaal niet. De extremeeste temperaturen sinds de eeuwwisseling; in de nacht van 29 op 30 augustus zakten de thermometer naar 5.8 graden, en dat in 1942. Maar in 1940 werd het op 30 augustus 31.1 graden. De verwachtingen voor zeelzeilers en windsurfers voor de Zeeuw- se- en Belgische kusten: Vrijwel de gehele morgen bewolkt, na de middag opklaringen, een zuid- tot zuidoostelijke wind 3 Beaufort, golfhoogte een halve meter. De temperatuur van het zeewater is 20 graden. Een redelijk zonnige dag, de wind is nog steeds zuid oostelijk, aanvankelijk 2 Beaufort, maar later op de dag 4 Beau fort, de golven worden 75 cm hoog. September heet bij ons herfstmaand, maar in het zuiden heeft ie dereen het over de 'Bacchusmaand' en dat heeft alles te maken met wijnoogsten. Gezien de weersomstandigheden kunt u nu nog veldsla en zelfs spinazie zaaien en die in september oogsten. De weerspreuken: 'In augustus rijpen de bessen, daardoor zwelgt september in de successen' en 'Slakken op de wagen, voorspellen doorgaans regendagen'. Clinge - Bij de juniorclubkam pioenschappen van tennisvere niging Game '78 werd Stefan Verstraeten kampioen in de oudste groep, door in de finale met 4-6, 6-4 en 6-3 van Dany de Kesel te winnen. Terneuzen - De Terneuzense bedrijfsvolleybalcompetitie gaat dinsdag 2 september het 28e seizoen in. In plaats van 42 teams zijn er nu maar 41, maar het bestuur verwacht op korte termijn een nieuwe ploeg te kunnen verwelkomen. Beldo en Scheldesport zijn ge stopt. Voorwaarts/De Waal wordt Meesen, Havenschap wordt Zeeland Seaport's, VV Philippine wordt Auberge des Moules 1 en als nieuw team komt Auberge des Moule 2. Zo als voorheen wordt er gespeeld op dinsdag van 19.30 tot 23.30 uur in sporthal 't Zwaantje. Er worden weer twee volledige competities gedraaid in de zes klassen, waarin de teams zijn verdeeld. Aardenburg - Volleybalclub De Kikkers uit Aardenburg houdt morgen voor de twintig ste keer een fietstocht in en rond Aardenburg. De tocht is ongeveer 25 kilometer lang. Tijdens de tocht zijn er enkele spelletjes en moeten opdrach ten worden vervuld. De fiets tocht staat in het teken van het 22-jarig bestaan van de Aar- denburgse carnavalsstichting De Nachtuuln. Deelnemers kunnen zich inschrijven tussen 12.30 en 13.30 uur in de gym zaal aan de St.-Bavostraat. Het inschrijfgeld bedraagt voor kinderen tot en met 14 jaar drie gulden. De overige deelne mers betalen vijf gulden. De prijzen worden rond 18.30 uur uitgereikt. Westdorpe - Zeeuws-Vlaande ren is op 11 september met drie ploegen vertegenwoordigd op het landelijke koersbaltoer- nooi in Driebergen. Het gaat om twee teams van de Anbo Hulst en Clinge en een team uit Westdorpe. Een ploeg uit Ou- werkerk op Schouwen Duive- land brengt de Zeeuwse in breng op vier. In totaal strijden 48 teams om het landelijk kampioenschap. Terneuzen - Wandelsportvere niging Zelden Rust Terneuzen houdt zaterdag 6 september de achttiende Vliegende Hollan dertocht. Er kan gestart wor den tussen 08.30 en 15.00 uur bij het Gregoriuscentrum aan de Walstraat te Axel. De start plaats wordt aangegeven via marspijlen vanaf alle uitvals wegen in Axel. Het inschrijf geld bedraagt 1,75. De toch ten voeren onder andere via het zweef vliegveld. De afstan den zijn 6,12,18,25 en 40 kilo meter. Van onze correspondente Middelburg - De masterclass viool, die door de Stichting Ka mermuziek Zeeland zijn georganiseerd, worden vanavond be sloten met een optreden van de kandidaten in de Kloveniers doelen in Middelburg. Violiste Lydia Mordkovitch, do cente aan de Royal Academy in London, onderwees de afgelopen dagen negen vioolstudenten. Op 5 september verzorgt Mord kovitch, ter afsluiting van de masterclass, om 20.00 uur het openingsconcert van het 7e ka mermuziekfestival Schouwen Duiveland-Tholen. Tijdens dit recital in de Concertzaal in Mid delburg speelt de violiste werken van Elgar, Brahms, Stravinsky en Respighi. Zij wordt aan de piano begeleid door Clifford Benson. Aan de Masterclass doen violis ten mee uit Ierland (2), Groot- Brittannië (3), Nederland (2) en Japan (2, waaronder een jeugdig talent van 10 jaar). Het publiek kan op elk moment van de dag binnenlopen, de toe gang is gratis. Het is een beleve nis om te zien hoe in korte tijd de kennis van de docente wordt overgedragen op de leerlingen. Voor muziekliefhebbers in het al gemeen en violisten in het bijzon der een aparte ervaring. De Stichting Kamermuziek hoopt dat de openbaarheid van de les sen voor velen inspirerend zal werken. De Russische, in Londen wonen de, Lydia Mordkovitch is een leerlinge van David Oistrach. Zij is een gewaardeerd vioolpedago ge en internationaal gekende vio liste die reeds zestig cd-opnamen maakte. De kandidaten worden aan de piano begeleid door Jev- geny Sinaiski. r

de Stem | 1997 | | pagina 23