DE STEM Advies komt totaal onverwacht Bikk visseniss Advies Westerschelde spelletje met woorden 'Varkens inenten dé oplossing' lommissie Hendrikx stelt natuurherstel Westerschelde voor na ontpoldering Terneuzen wil geschiedenis schrijven met 'de Zeemijl' Klokkenshow van maar dan 400 Klokken 't Gouddoppertje! C1 lelie Houdgreep nu ook in Axel en Sas van Gent 'Delta Nuts moet in energiebesparing 60 miljoen steken' Steun voor stichting in strijd tegen varkensstapel DANSLES VERBERKMOES DANCE MASTERS Waterschap kapt 75.000 zieke iepen 'UlOH" Kaai 9 Sluis 01 17 46 16 68 BURCHTSTRAAT 8, CRDSTBURG! Zeeland 11111 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 lm onze verslaggever lliddelburg - Het advies van le Commissie Hendrikx voor latuurherstel van de Wester- Ichelde na het verdiepen van Ie vaargeul is in Zeeland als jn donderslag bij heldere he- jel uit de lucht komen val len. jestuurders, boeren en belan- wgroeperingen hadden totaal liet verwacht dat het ontpolde- itn nog ter sprake zou komen t er in Zeeland, zo bleek srder dit jaar, geen enkel draag- i'lak voor is. Het advies aan minister Jorrits- ma (Waterstaat) om de Hertogin Hedwigepolder te onpolderen en er nat natuurgebied van te ma ken stuit op tegenstand bij het provinciebestuur en de Zeeuwse boeren. Los daarvan zijn er meer reacties want ontpolderen is slechts een deel van het advies. De milieube weging heeft schriftelijk laten weten dat natuurherstel met het advies geen enkele kans krijgt. De versterking van de natuur waarden die de commissie voor stelt door tien nieuwe natuurge bieden te maken of bestaande in lagen binnendijks uit te breiden zijn te gering, oordeelt de milieu beweging. Uit die hoek werd om 500 tot 600 hectare nieuwe na tuur gevraagd terwijl het advies voorziet in de ongeveer de helft. Afgezien van de ontpolderings- optie voor de Hertogin Hedwige polder, vindt de Zeeuwse gede puteerde Van Zwieten nu juist weer wél een goed advies. „Dit is het hoogst haalbare, het is pre cies het bestuurlijk advies uit Zeeland aan die commissie, maar dan spreek ik niet over de Hedwigepolder." 'Teleurgesteld,' meldt woord voerder Feijtel van de boerenor- ganisatie LTO. „Het advies voor ziet in de uitbreiding van nogal wat inlagen binnedijks, maar dan gaat er weer landbouwgrond verloren. Wij opteren dus voor buitendijks. Omdat de boeren in Zeeland in het kader van het Na tuurbeleidsplan al 7000 hectare hebben ingeleverd voor de na tuur en we dat meer dan genoeg vinden. We zijn dus ook tegen de binnendijkse maatregelen," al dus woordvoerder Feijtel. Wat schrijft dat advies dan pre cies voor aan andere maatregelen dan het ontpolderen van de Her togin Hedwigepolder? Om te be kijken of de veerhavens van Kruiningen en Perkpolder na tuurgebied kunnen worden als de veren verdwijnen na opening van de toltunnel. En om nieuwe inlagen (binnendijkse natte na tuurgebieden) te maken in de Be- velandse Ooster-Zwakepolder (65 hectare), de Margarethapol- der tegen Othene aan (50 hecta re) en bij Rammekenshoek bij Ritthem (33 hectare). De milieubeweging wijst in haar protest op het Plan Tureluur langs de oevers van de Ooster- schelde waar met succes nieuwe natte natuurgebieden zijn ge maakt uit boerengrond, maar wél met steun van boeren en Zeeuwse bevolking. Zo zou het langs de Westerschelde ook moe ten, aldus de milieubeweging. Boerenwoordvoerder Feijtel vindt dit appels met peren verge lijken. „Plan Tureluur is ge slaagd omdat het uitging van vrijwillige medewerking van de boeren en dit advies gaat uit van het opleggen van medewerking. De boeren worden gedwongen hun grond op te geven en dat is nu juist het grote verschil," aldus Feijtel. fin onze verslaggever liloosterzande - De actie Houd- p, bedoeld om de drugsover last in en om Terneuzen in toom te louden, breidt zich verder uit aaar Axel en Sas van Gent. De of- Eriële ondertekening, door Justi- 6e, gemeenten, marechaussee en reiogpolitie, vond gisteren ats in het stadhuis van de ge meente Hontenisse. Houdgreep kwam vorig jaar van e grond en richtte zich aanvan kelijk op de illegale verkoop van drugs en de bestrijding van het Jragstoerisme in de binnenstad van Terneuzen. Houdgreep sluit a ook Axel en Sas van Gent in de armen omdat ook die gemeenten te kampen hebben met de proble matiek. Van onze verslaggever Middelburg - GroenLinks in Pro vinciale Staten wil dat het ener giebedrijf Delta de komende drie 60 miljoen gulden investeert m besparing van energie en drinkwater. Dat schrijft Statenlid Frans van Mem in een brief aan de aan deelhouders van Delta. Hij noemt ai die brief de jaarlijkse politieke discussie over teruggave van een deel van de vette winst van Delta aan de verbruikers. GroenLinks is geen voorstander van teruggave want de partij vreest nog meer gebruik van ener gie en drinkwater als dat goedko per wordt. Hij vindt wel dat voor arme mensen wat moet worden an. Door bijvoorbeeld ener giebesparende apparatuur voor i goedkoper te maken zijn ze financieel ook beter uit terwijl het milieu minder wordt belast. GroenLinks wil de komende drie par 20 miljoen gulden van de winst vrijmaken in een fonds. Een studie moet uitwijzen hoe voor dat geld een ambitieus program kan worden opgezet om de Zeeuwen meer te laten besparen. Retranchement - Na Oost- Zeeuws-Vlaanderen bundelen in ook steeds meer West- Zeeuws-Vlamingen de krachten in strijd tegen de aanwezigheid 'en grote varkensmesterijen. 'Behoud Milieu en Leefbaarheid Gemeente Oostburg en Sluis- Aardenburg' heet de stichting die bestaat uit de bestuursleden Risseeuw, Provo en De Koeijer. Riitiatiefnemer is J, Risseeuw uit Retranchement. Volgens hem is 'r vanuit de bevolking veel res- P°ns. „De mensen zijn vooral de stankoverlast spuugzat. Vooral i week, na het uitbreken van 'arkenspest, hebben we veel te lefoontjes gekregen," aldus Ris seeuw. Boelstelling van de stichting is "et controlerend optreden rich- 'iig varkensbedrijven in de skeek. Aanleiding is de commo de rond de illegale uitbreiding stankoverlast van drie var kensbedrijven in Oostburg. "Maandag hebben wij een ge brek met de Oostburgse burge meester. We zullen hem duide- RjR maken waar wij voor staan we zijn benieuwd wat het be leid van het college zal zijn wat «treft deze varkensproblema- Door Cees Maas DOOIE VIS in Breskens. Veel dooie vis in Breskens. En iedereen hapt er in. Ze eten broodjes met dooie vis er tussen, knab belen ringetjes en blokjes ge frituurde dooie vis. En ze lepelen in kleurige slaatjes vol dooie vis. Dit is één van mijn favoriete eetkijkplekjes. Nergens anders in Zeeland hebben ze zoveel verschillende soorten verse dooie vis in de verkoop, en alle toeristen lijken dat allang te weten. Ze staan dik in de rij, bij het Erasmus Viscenter op het haventerrein. Vis is bikk bisseniss. „Ik wil kibbeling, mama," blèrt een jongetje. En de moe der zegt: „Eerst even kijken wat ze hier allemaal hebben." „Wo ist dein Mantel denn ondervraagt een Duitse haar kind. Rond de mondhoeken van het jongetje kleven smeur- tjes zalmslaatje. „Hoi," zegt de visbakkende meneer die me dingetjes ziet opschrijven. „Alstublieft en daar staan de servetten," zo handelt de ver- koopmevrouw haar klanten af. Ze draagt een fijne gouden ketting met iets eraan, ik kan niet zien wat. Kijk maar. Deze dooieviswin- kel is anders dan gewoon. Als je ervoor staat zie je rechts de open ingang van de winkel zelf. Daar ligt verse vis uit heel de wereld op een dikke laag gebroken ijs. Mannen in blau we schorten snijden er schij ven zwaardvis en wegen er inktvissen. Het is zo'n winkel die aan de Bel gische kust doodnormaal is, maar in dit preutse Zee land opvalt door zijn uit gesproken uit bundigheid en keuzerijkdom. Links is de ba lie voor de vis- snacks en nog linkser ligt een klein restau rantje. Het heeft hoge ramen. Mensen happen er in broodjes haring, broodjes gerookte zee paling en veel meer lekkers. Overal ziet het wit van de ser vetten. Van buiten lijkt het een aquarium vol dooieviseters die gevoerd worden. Eters hebben wijde monden. Enkele vrachtwagenmeneren drinken staande een flesje bier. „Opgelet, hier komen de visspiezen," kondigt de vis- bakker aan. De verse makreel is in de re clame vandaag. Twee kilo voor zes gulden. Zeekraal te koop, vers of in de pot. Ik kijk pein zend naar pakjes rog in gelei en gekookte wulken. „Oh die zijn hier zo goed, meneer," zegt een Belse in een groene trui. Ze koopt twee pakjes zee slakken. Er liggen verse tonijn, rode zalm, kilo's en kilo's Zeeuwse gornet, oesters, kreukels, tar botten en noem maar op. Het is te veel voor de liefhebber. Bikk visseniss in Bresjes. Ik overweeg een dooie stokvis aan te schaffen. Buiten staat een prullenbak van de Ola, half gevuld met plastic visbak- jes. Een heer en een dame in indentieke regenjassen eten haring op een witte buiten- bank. Zij met ui. De Hellegatspolder in Vogelwaarde. Door Cees Maas Middelburg - De Commissie Hendrikx heeft met haar advies te onderzoeken of de Hertogin Hedwigepolder te ontpolde ren is, dit heikele onderwerp weer terug op de Zeeuwse agenda gezet. De commissie zelf schrijft dat er in het ad vies geen sprake is van ontpolderen, maar van de polder 'gecontroleerd onder water zetten en de dijk naar achteren te verleggen'. Niemand in bestuurlijk Zeeland of agrarisch Zeeland laat zich door deze zorgvuldig geko zen woorden om de tuin leiden. Daarvoor zijn de spelletjes met woorden nog te bekend in deze discussie: tegenstanders noemen ont polderen 'het doorsteken van dijken', voor standers reppen van 'rivierverbreding'. „Het is gewoon ontpolderen natuurlijk," zegt de Zeeuwse gedeputeerde Van Zwieten. „Natuurlijk is het ontpolderen, wij gaan dus ook direct terug naar de achterban om dit voorstel te bespreken," meldt boerenwoord voerder Feijtel van de LTO. Er is echter één verschil. De commissie wil de Hertogin Hedwigepolder ontpolderen FOTO CAMILE SCHELSTRAETE vanwege de veiligheid, aldus het advies, niet vanwege natuurherstel al komt dat er auto matisch wel bij. De Hertogin Hedwigepolder ligt zuidooste lijk onder het buitendijkse Saefthinge en te gen de Belgische grens aan. Dit stuk ontpolderen zou de komberging van de Westerschelde vergroten en de kans op overstromingen bij hoge vloed, zeker in het achtergelegen België, aanzienlijk kunnen verminderen. En die komberging vergroten, dat is al jarenlang het stokpaardje van Rijkswaterstaat Zeeland. (ADVERTENTIES) Schrijf nu in bij: 0115-612199 AXELSESTRAAT 174 TERNEUZEN Zie onze advertentie elders in dit blad Van onze verslaggever Terneuzen - Naarmate Terneuzen steeds minder tastbare herin neringen aan het maritieme verleden heeft groeit het verlangen om nieuwe geschiedenis te maken. Nostalgie naar de dingen die niet meer zijn is voor atletiekvereniging Scheldesport een belangrijke drijfveer om zaterdag 6 september de prestatieloop 'De Zeemijl van Terneuzen' te introduceren. Het is de be doeling om de Zeemijl, die samenvalt met tal van feestelijkheden rond de opening van winkelgebied de Steenen Beer, te doen uitgroeien tot een landelijk erkend en jaarlijks terugkerend sportevenement. Het idee is volgens E. de Vos en R. van Laare van Scheldesport geboren omdat Terneuzen al jaren geen spraakmakende sportevenementen heeft. De halve marathon is gesneuveld. Terneuzen heeft geen wieler koers meer en de Tour de Flic, ooit een spektakelstuk, is eveneens ter ziele. De naam Zeemijl legt de link met de havenstad die Terneuzen ook is. De wedstrijd kent zaterdag meerdere onderdelen. Om li.00 uur is er een loop voor scholieren die precies over een zeemijl (1852 meter). Daar na volgt de gecombineerde start van de drie en de zes zeemijl. Het parkoers loop via de Markt, Jongestraat, Herengracht, Vlooswijk-, Nieuw- en Westkolkstraat, Scheldekade, Burg Geilstraat, terug naar de De Markt. Vanwege de kort voorbereiding heeft de Zeemijl voor de al lereerste keer concurrentie van de Reynaertloop in Hulst. Dit was vol gens E. de Vos echter niet meer te vermijden. Het moment, de feestelijk heden rond de opening van de Steenen Beer die wellicht veel publiek zullen trekken, was gewoon te mooi om voorbij te laten gaan. De prestatieloop start om 11.00 uur. Speaker is Fred Rabout. Schoondijke - Om een verdere verspreiding van de varkens pest te voorkomen, dienen alle varkens in een brede straal rondom een pesthaard ingeënt te worden met een vaccin te gen de gevreesde ziekte. Dit zegt de Dzendijkse dierenarts P. van de Vijver naar aanleiding van het uitbreken van varkens pest op het bedrijf van de gebroe ders Raaijmakers in Schoondijke. „Op dit moment is er nog geen wettelijke mogelijkheid om var kens in te enten, maar ik ben er van overtuigd dat we gezien de enorme risico's niet anders kun nen. Als we de ziekte daadwerke lijk onder controle willen houden is er geen andere mogelijkheid dan vaccineren," aldus Van de Vijver. „Het is verschrikkelijk wat er op dit ogenblik gebeurt in onze streek. Wij als dierenartsen kun nen nu helemaal niks doen, het gaat hier om een zeer verradelijk virus wat zomaar kan toeslaan. Ik hou m'n hart vast voor andere varkensbedrijven in Zeeuws- Vlaanderen." i De dierenarts staat vierkant ach ter de rigoureuze maatregelen die deze week zijn genomen om het virus beperkt te houden tot het Schoondijkse bedrijf. De 4200 varkens van Raaijmakers zijn donderdag geruimd en gisteren zijn de tweeduizend dieren van het bedrijf van zijn broer preven tief vernietigd. In West-Zeeuws-Vlaanderen en in de Vlaamse grensstreek geldt een algeheel vervoersverbod voor vee en mest. „Het is goed dat deze drastische maatregelen direct zijn afgekondigd, maar ik blijf erbij dat er extra toevoegingen nodig zijn om het virus een halt toe te roepen. Een zeer uitgebreide be- schermingsring rondom de pest haard is daarvoor de oplossing. Inenten dus en wel zo snel moge lijk. Politiek gezien beslist de Eu ropese Unie of deze maatregel wettelijk door de beugel kan. Het mag nog niet, maar ik denk dat we straks niet anders meer kunnen. De wet moet worden aangepast," besluit Van de Vijver. De Rijksdienst voor Vee en Vlees heeft tot nu toe vijf bedrijven die biggen leverden aan de gebroe ders Raaijmakers getraceerd. De ze bedrijven staan in Aalten, Groenlo, Didam, Heelweg en Kil- der (Achterhoek). Om alle risico's uit te sluiten heeft de Rijksdienst alle varkens van deze bedrijven gisteren preventief geruimd. Een woordvoerster van het ministerie van Landbouw meldde gisteren dat naarstig wordt gezocht naar de andere varkensleveranciers van de familie Raaijmakers. De politie Zeeland meldde dat het ingestelde vervoersverbod voor vee en mest in West-Zeeuws- Vlaanderen goed wordt nageleefd. Inmiddels is uit het overleg tussen de Oostburgse burgemeester G. Noordewier, officier van justitie, politie en de Algemene Inspectie dienst (AID) afgesproken dat van alle overtredingen direct proces verbaal wordt opgemaakt. In navolging van het landelijk be leid laat de officier van justitie in Middelburg weten dat ook zij fors zal optreden tegen overtreders via het zogenaamde snelrecht. Dit weekend worden zo'n veertig varkensbedrijven in West- Zeeuws-Vlaanderen doorgelicht door de Rijksdienst voor Vee en Vlees. De noodverordening van de ge meente Oostburg wordt ingetrok ken zodra alle varkens aan de Groeneweg zijn geruimd. Volgens politievoorlichter J. van Mourick gebeurt dit maandag. „Dan wordt de Groeneweg ook weer vrijgege ven. Het vervoersverbod blijft tot op heden dertig dagen achtereen van kracht. Alleen als blijkt dat er na uitvoerig onderzoek geen an dere pestgevallen zijn geconsta teerd wordt het verbod versoe peld." Van onze verslaggever Middelburg - De iepziekte slaat wederom hard toe in Zeeland. En harder dan in voorgaande jaren. Giste ren maakte het water schap Zeeuwse Eilanden bekend dat de komende maanden maar liefst 75.000 zieke bomen wor den gekapt. Dat gebeurt langs platte landswegen op Tholen, Schouwen-Duiveland, Zuid- Beveland en Walcheren. Het grootste deel van de zieke bomen staat op Walcheren. Daar zijn ruim 60.000 bomen ziek. Op Beveland 12.000. Dat is beduidend meer dan in voorgaande jaren. Niet alle zieke iepen worden echter gekapt. Het water schap bestrijdt de ziekte met biologische injecties in bo men met een grote natuur waarde, zoals de iepen in ka rakteristieke laantjes. Dat gebeurt echter maar bij 175 iepen omdat deze methode zeer kostbaar is. Printemps Week«End

de Stem | 1997 | | pagina 21