'el zo fijn! Pomphouder krijgt geen extra steun 'Ontpolderen' in Zeeland is nog niet van de baan Sinn Fein mag meedoen aan vredesoverleg Noord-Ierland §I3H]B3EE29I DE STEM Gemotoriseerde viervoeter Kabinet: Gümüs moet Nederland verlaten 300 doden gemeld bij bloedbad in Algerije DE STEM mON 0416-377511 E BESTE SERVICE DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D S£ïï±Seizoen' Comité bezint zich op nieuwe acties Feyenoord en PSV tegen Europese top Zomer '97 qua warmte vijfde van deze eeuw Deurwaarder mag zonder machtiging woning betreden Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 360 vacatures. Maak er werk van puzzelend door Geïnteresseerd in een gratis breedbeeld kleurentelevisie? Lees de krant van volgende week zaterdag! 5,25 procent in twee jaar voor gemeente ambtenaren Tenzij Tweede Kamer regels wijzigt Als die motor maar geen brokken maakt §P i iele grote keuken- oot is niet altijd de prijzen klijn eellig voor u als klant, voor de helft van de Complete hoek keuken. Deze prachtige keuken (let op de raamwerk deur- tjes!) is helemaal p compleet; dus mét H| koelkast, mét schouw, i niét gaskookplaat, mét combi-magnetron en mét vaatwasser. l/s-Vlaanderen, Terneuzen ontvangen privé. Escort mogelijk 1611Dames gevraagd v.a. 18 jaar ANKE ngerie [00. Roosendaal ....Pret in BED! Linda 39j blond Judith 29j lingerie0165-556410 750,- 750,- leuke spontane meisjes voor luxe privé app. max. 2 dg. jonge vr.l. leiding. Safe gezel, werk! 010-4363663 jntv.in dg.v. 1197. nieuw fames I0253 NIEUW speels Holt BLONDJE doet 't extra 12-22U. 0032-75814665. lames, - 2xhp jevr. Veronik, Cindy, Cyntia, Pascal, Eva, v.a. 100,-all-in tev. sm 0165341241 privé. 2-22u. lief en 'm za. 0918. Privë Waar klant nog KONING is Sens, topmeisjes jou op en top verwennen. Fr. Int.-ero- -massage-trio-SM. Relax v.a. 100,-all-in. Ma-Vrij 11-22.076-5221051. aat 17 l. volle o v.a. l-23u. !S Riolering of afvoer verstopt!!! Bel Fred van Tilborg Tel: 076-5419092 R j.biljet, leustr. 282, Schilderwerk Uitvoering binnen- en buitenschilderwerk en kleine verbouwingen. Tel. 0162-426947. dv >pen '-SA EP 64916 Schilder heeft tijd. Max. inzet min prijs Bel voor gratis offerte 0416-652052 r cast rantie ten 17774. Tapijtrein. Tapijt vuil? Geen nood!! Ketar reinigt uw tapijt als nieuw. teer van onze AKTIE en la® UW HUISKAMER reinigen voor 100,- Bel voor inl. of afspraak. 0167-567002. EN J658. DE STEM 8 "7 10311 000225" I I I I I 137e JAARGANG ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 6 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport A2 A3 A5 A5 A6 B1 t/m B3 C1 t/m C4 D1 t/m D4 D5 KlV-programma's D6/D7 Theaterseizoen E1 E5 kleintjeskrant Weekend Gids Corporaties: zet racisten uit hun huis PAGINA 'Het wordt rock and roll in Brcko' PAGINA Nederlandse springruiters content met zilver op EK PAGINA 'Inenten van varkens is de oplossing' PAGINA 'Thuiszorg met rug tegen de muur' PAGINA Trauma-heli zorgt voor kostbare tijdwinst bij ongelukken PAGINA HetNfeuw© wrm Tvpji! ZATERDAG MIN, MAX. 15/23 >17/26 Eerst nog regen Het weer had dit weekeinde slechter kunnen zijn. Vandaag eerst veel bewolking met regen, later op de dag opklaringen. Zondag blijft het overwegend droog: wolken afgewisseld met wat zon. Op beide dagen een zwakke tot hooguit matige wind. Eindhoven/Botterdam (anp) - PSV en Feyenoord krijgen I in de groepswedstrijden van de Champions League te ma ken met de absolute top van Europa. Juventus, Manches ter United en Kosice (uit Slo- wakije) zijn de tegenstanders van de Rotterdammers. Eindhoven kan zich opma ken voor Barcelona, New castle en Dinamo Kiev. Juventus speelde de afgelo pen twee seizoenen de finale van het toernooi van de landskampioenen. Barcelo na, vorig jaar winnaar van de Europacup II, heeft een con- tigent Nederlanders op de loonlijst. „De Spanjaarden, die net voor 150 Jiüljoen heb ben geïnvesteerd, zijn de grote favoriet," vindt PSV- coach Dick Advocaat. Arie Haan, coach van Feye noord, noemt zijn tegenstan ders zo mogelijk nog zwaar der dan die van PSV. „Met United en Juventus hebben we twee absolute topclubs getroffen." IOPSPORT- BI: Loodzware klus Feyenoord Van onze verslaggevers Den Haag/Breda - De pompstationhouders langs de Belgische en Duitse grens krijgen geen ruimere vergoeding voor het om zetverlies dat ze lijden als gevolg van de recente accijnsverho ging op benzine. De president van de rechtbank in Den Haag heeft gistermorgen in kort geding bepaald dat het ka binet niet meer geld voor steun aan de tankstations hoeft uit te trekken, omdat de Europese re gelgeving dat toch niet toestaat. Pomphouders in de grensstreek overwegen nu nieuwe acties te gen de accijnsverhoging, die 1 ju li van kracht werd. Het moeten, aldus woordvoerder P. van Gel der van het comité 'Pompen of verzuipen', publieksvriendelijke acties blijven. Bijvoorbeeld een herhaling van twee weken terug, maar dan op veel grotere schaal. Toen werden jerrycans benzine uit Duitsland gehaald en in Ne derland verkocht. Volgens Van Gelder komen steeds meer pomp houders in de grensstreek in pro blemen. „Gemiddeld is er sprake van 30 procent minder omzet." De gedupeerde pomphouders en hun belangenorganisatie Bovag hadden de rechter om extra com pensatie gevraagd, 'omdat hun klanten sinds de accijnsverho ging (13 cent) massaal naar Duit se en Belgische tankstations rij den. Rechtbank-president Van Delden erkent de problemen van de grens-pomphouders, maar voorziet dat elke ruimere com pensatieregeling door 'Brussel' zal worden afgekeurd. In de huidige regeling krijgen de pomphouders in een strook van 10 kilometer van de Duitse grens een tegemoetkoming van 8 cent per verkochte liter. In een strook tussen 10 en 20 kilometer is dat bedrag vier cent. De tankstations langs de Belgische grens krijgen niets. Pomphouders en Bovag hadden gevraagd om compensa ties voor alle gedupeerde tank stations van minstens 10 tot 20 cent per liter. De pomphouders in de grens streek in Zuid-West Nederland zijn teleurgesteld over de uit spraak. Sinds de accijnsverho ging draait Europomp in Putte 50 tot 60 procent minder omzet. Bij E. de Beule van het Total-sta tion in het Zeeuws-Vlaamse Ka- pellebrug zijn de problemen nog niet zo groot. „De omzet is zelfs gestegen. In andere plaatsen, zo als Terneuzen, zitten ze veel ho ger met hun prijs. Daar profite ren wij van. Ik heb daarvoor wel de winstmarge moeten verklei nen." J. Haagen is eigenaar van het enige Nederlandse tankstation in Baarle-Nassau. Hij is woedend over de accijnsverhoging en heeft deze week alle Kamerleden per soonlijk een brief geschreven. „Ik word het meest getroffen van alle pomphouders," vindt hij. Door de bijzondere grenssituatie in Baarle heeft hij te maken met vier Belgische concurrenten in de onmiddellijke nabijheid. Zijn omzet is met ruim 30 procent ge daald. „Ik balanceer nu op de rand van afgrond." OP BINNENLAND - A3: 'Politiek kan niet meer om problemen pomphouders heen' De Bilt (anp) - De zomer van 1 1997 (juni, juli en augustus) komt hamen met die van 1994 op de I vijfde plaats in de rij van warm- ste zomers van deze eeuw, aldus I het KNMI. Dankzij de hete augustusmaand i doordat juni en juli ook al warmer dan anders waren, be- :g de gemiddelde tempera- I to in De Bilt 18 graden Celsius I tegen 16,2 graden gemiddeld. Re- I cordhouder blijft de zomer van ■947 met 18,7 graden, gevolgd door die van 1976 met 18,4 gra- I den. I Augustus '97 is de warmste au gustusmaand sinds het begin van detemperatuurmetingen in 1706. i De gemiddelde temperatuur gaat uitkomen op rond 20,5 graden; I te langjarig gemiddelde voor augustus bedraagt 16,7 graden. Den Haag (anp) - Deurwaarders nebben straks geen machtiging v® de burgemeester meer nodig j® zonder toestemming van de I tevoners een woning binnen te I Deden. Het kabinet is gisteren akkoord I gegaan met het laten vallen van I dit vereiste. De wijziging laat on- 'erlet dat de gerechtsdeurwaar- I der zorgvuldig moet omgaan met I jnjn bevoegdheid om een woning I "uinen te treden. Het kabinet voelt niets voor een aparte regeling voor het gezin uit Amsterdam. „Er zijn honder den soortgelijke gevallen. Een aparte regeling voor de familie Gümüs zou rechtsongelijkheid opleveren," aldus premier Kok gisteren na afloop van de minis terraad. Verstrakking Kok blijft er in navolging van staatssecretaris Schmitz (Justi tie) bij dat het aan de Tweede Kamer is om uit te spreken of het regels voor de 'witte illegalen' versoepeld moeten worden, zo dat het Turkse gezin en andere ingeburgerde illegalen kunnen blijven. Afgelopen week oor deelde de Kamer nog dat het ka binet met voorstellen moest ko men. Volgens Kok is dat niet te recht. „Het was juist de Kamer die twee jaar geleden een 'ver strakking' heeft aangebracht op de regels." Het overleg tussen Schmitz en de (ADVERTENTIES) ^uidwest-^^ederland Utrecht (anp) - De 175.000 ge meente-ambtenaren krijgen er in twee jaar 5,25 procent sala ris bij. Dat zijn de ambtena renbonden en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gisteravond in Utrecht overeengekomen. Hoewel de bonden niet helemaal tevreden zijn - zij vroegen 3 pro cent op jaarbasis - zullen zij hun leden adviseren met het onder handelingsresultaat in te stem men. Met het akkoord zijn nieuwe acties, waarvoor de draaiboeken al klaar lagen, van de baan. De salarisstijging bedraagt 3 pro cent per 1 juni dit jaar en 2,25 pro cent per 1 april 1998. Daarnaast wordt de eindejaarsuitkering met respectievelijk 0,7 en 0,5 procent verhoogd. Die verhoging wordt in 1999 structureel. Minpunt voor de ambtenaren is dat zij één verlof dag moeten inleveren. Half mei werden de onderhande lingen afgebroken. De VNG wilde toen niet verder gaan dan 4,75 procent in twee jaar. AbvaKabo- onderhandelaar X. den Uyl be treurt dat er een conflict nodig was om tot resultaten te komen. In het voorjaar voerden ambtenaren in het hele land acties. „De leden hebben duidelijk gemaakt dat zij koopkrachtverbetering wilden en die hebben zij gekregen. Anders was er grote sociale onrust ont staan." Je wilt graag een ritje op de motor maken, maar wat doe je ondertussen met je geliefde viervoeter De hond mag gewoon mee, dacht deze Bredanaar. In het zijspan. foto cor viveen Van onze Haagse redactie Den Haag - Als de Tweede Kamer niet met voorstellen komt om de regels voor 'witte illegalen' aan te passen, zal de Turkse fa milie Gümüs Nederland moeten verlaten. Kamer heeft geen 'nieuwe in zichten' opgeleverd over de kwestie, meende Kok. Hij wees erop dat er voor 10 september nog een Kamerdebat volgt over het lot van de illegalen. Tot die tijd mag de familie Gümüs in ie der geval in Nederland blijven. Kok vindt dat de hele discussie zo zakelijk mogelijk moet blij ven. „We moeten met een emotioneel onderwerp als dit heel erg op passen dat niet in het teken komt te staan van wie er barmhartig is en wie niet." Van Thijn Hij hekelde in dat verband de actie van zijn partijgenoot, voor malig minister en oud-burge meester Van Thijn. Die heeft aangekondigd zijn partijlid maatschap op te zeggen als de familie Gümüs Nederland moet verlaten. Volgens Kok is dat een voorbeeld van 'vermenging' die hij liever niet ziet. Door Bob van Huêt Londen - De Britse regering heeft Sinn Fein gisteren uit genodigd voor deelname aan het Noordierse vredesover leg dat op 15 september moet beginnen. Het is de eerste keer dat de politieke tak van de IRA is gevraagd aan te zitten met de andere partij en. Volgens minister Mo Mowlam van Noord-Ierse Zaken is de partij van Gerry Adams uitge nodigd omdat het door de IRA afgekondigde staakt-het-vuren over het algemeen goed werd nageleefd. Dit bestand is vijf weken geleden ingegaan. Een Sinn Fein-delegatie wordt op 9 september op Stormont Castle in Belfast veiwacht voor ondertekening van de zogeheten Mitchell Principes. Dat zijn richtlijnen voor democratisch en vreedzaam overleg van de Amerikaanse bemiddelaar, se nator George Mitchell. Parallel aan vredesbesprekingen moeten dan onderhandelingen lopen over ontmanteling van de wa penarsenalen. Dat is tot nu toe het grote struikelblok geweest voor elke toenadering. Sinn Fein-onderhandelaar Martin McGuinness liet weten dat zijn partij de uitnodiging zal aanvaarden. De onderhan delingspositie van de Ierse re publikeinen is eveneens duide lijk. „Wij zullen streven naar beëindiging van Britse bestuur in Noord-Ierland en naar her eniging met Ierland. Al het an dere heeft gefaald." De komst van Sinn Fein naar de onderhandelingstafel heeft de protestantse meerderheid voor dilemma's gesteld. Twee kleine re partijen, de Democratische Unionisten van Ian Paisley en de UK Unionisten van Robert McCartney, zullen afwezig zijn. Ze willen in geen geval met Adams praten zo lang de IRA niet eerst al haar wapens heeft ingeleverd. VERVOLG OP BUITENLAND - A4: 'Bewogen' Mowlam Algiers (ap) - In een dorp dicht bij Algiers zijn minstens drie honderd bewoners afgeslacht door onbekende aanvallers, die de lijken daarna in brand staken, hebben ooggetuigen gisteren gemeld. Veel slachtoffers werden gekeeld of onthoofd en sommige hoofden werden door de aanvallers op de drempel van de huizen van de slachtoffers neergezet. De slacht partij in het dorp Raïs is veruit de ergste in de nu vijf jaar durende islamitische opstand in Algerije, die aan meer dan 60.000 mensen het leven heeft gekost. De regering, die gewoonlijk de schattingen van het aantal slacht offers laag houdt, zei dat er 98 do den en 120 gewonden zijn geval len. Medewerkers van ziekenhui zen in de regio bevestigen echter dat er meer dan 300 doden zijn. De regering zegde maatregelen toe om bewoners van geïsoleerde dor pen beter te beschermen. Overlevenden in Raïs zeiden dat de gemaskerde en met messen en bijlen gewapende aanvallers 's nachts met vrachtwagens en au to's in het dorp aankwamen. Ze gingen de huizen binnen om be woners uit hun slaap te wekken en te doden. Daarna staken zij tien tallen lijken in brand en bliezen ze een aantal huizen op. Ze namen ook twintig jonge meisjes mee. Raïs ligt in het gebied dat 'Drie hoek van de dood' wordt genoemd vanwege de vele bloedbaden van de afgelopen twee jaar. Volgens de regering zijn die het werk van de Gewapende Islamitische Groep (GIA), de meest gewelddadige van de islamitische verzetsorganisa ties in Algerije. Raïs had vroeger 1000 inwoners, maar de helft was vanwege het aanhoudende geweld al weggetrokken. Na het bloedbad ontstond een massale vlucht. OP BUITENLAND-A4: Geringe buitenlandse interesse (ADVERTENTIE) Van onze verslaggevers Den Haag - Het omstreden ontpolderen, het on der water zetten van polders langs de Wester- schelde, is nog steeds niet van de baan. In het gisteren bekendgemaakte advies van de com- missie-Hendrikx aan minister Jorritsma (Water staat) over natuurherstel in de rivier, wordt de optie van ontpolderen van de Zeeuws-Vlaamse Hertogin Hedwigepolder nadrukkelijk opengehouden. Jorritsma heeft in principe dat advies al overgeno men. In Zeeland zelf werd dat absoluut niet ver wacht en zijn de druiven zuur. Het Zeeuwse provin ciebestuur is teleurgesteld, de milieubeweging vindt dat het plan lang niet ver genoeg gaat en de boeren- organisatie LTO spreekt van 'een heel slecht advies'. Eerder dit jaar ontlokte het plan om in Zeeland te ontpolderen en van de polders buitendijks nat na tuurgebied te maken, een storm van protest van de kant van boeren, bestuurders en particulieren. Zij vonden dat de veüigheid in het geding kwam. Met dat laatste aspect heeft de commissie-Hendrikx rekening gehouden. „De veüigheid staat centraal in het advies," meldt de commissie. Maar aan de andere kant houdt de commissie het onder water zetten van één polder nog open. En hoewel het veel minder is dan in het eerste plan, toen meer dan vijf polders on der water moesten worden gezet, is de kritiek in Zee land niet minder. „Wij zijn hier niet gelukkig mee, het geeft weer on lust bij de mensen die daar wonen," zo reageert de Zeeuwse gedeputeerde Van Zwieten. „De boeren van Zeeland geven al genoeg grond voor natuurgebied, wij blijven nee zeggen tegen ontpoldering," aldus woordvoerder Feijtel van de LTO. De vaargeul van de Westerschelde wordt verdiept, waardoor schorren en slikken verdwijen. Die natuur moet terugkomen, zo is al eerder besloten. Alleen hoe, dat is de vraag. Toen het plan om te ontpolderen in Zeeland geen kans van slagen leek te hebben, werd de hulp van de commisie ingeroepen. De commissie adviseert nu, voor het herstel van de natuur 66 müjoen gulden uit te trekken. Het gaat om tien projecten. De Hertogin Hedwigepolder, eigen dom van een Antwerpse havenbaron en pachtgrond voor een aantal Zeeuwse boeren, zou als 'gecontro leerd overstromingsgebied' kunnen worden benut. De zeewering zou dan landinwaarts moeten worden verplaatst. Begin 1995 werd na jarenlang touwtrekken tussen Nederland en Vlaanderen een verdrag gesloten over verruiming van de vaargeul in de Westerschelde. De haven van Antwerpen wordt hierdoor beter bereik baar. Bij het verdrag werd afgesproken dat het Vlaamse Gewest 44 miljoen gulden bijdraagt aan de kosten van natuurherstel. Minister Jorritsma, die het advies gisteren in Den Haag in ontvangst nam, sprak over 'een redelijk wijs advies', met 'goede kajisen om het bestuurlijk proces weer los te trekken uit de klei'. OP ZEELAND-Cl: Advies komt totaal onverwacht De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31»- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro..97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:....Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i u Ji I §1 p

de Stem | 1997 | | pagina 1