Koopkracht minima stijgt volgend jaar Van Mierlo heeft toekomstig krediet definitief verspeeld 'Nedei Vred Kort bij a; Weisglas tergt Van Mierlo met genoegen Politie Broodactie voor zwervers Analyse DE STEM BINNENLAND A4 Begrotingsakkoord '98 rond Geen besluit 'witte illegalen' Verlagen CO2 kost elk jaar 4,5 miljard DE STEM COMMENTAAR Opgeklopt debat NIEUWS KORT pE STEM a overlope i i i i DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - De koopkracht voor de minima stijgt volgend jaar met tenminste 1 procent. Alleenstaande AOW'ers zonder of met een klein aanvullend pensioen gaan er zelfs 4 procent op voor uit. Dat zijn premier Kok en de vijf meest betrokken ministers giste ren overeen gekomen in een be grotingsakkoord voor 1998. De zes betrokken bewindslieden overleggen al sinds begin vorige week over de begroting. Volgens ingewijden duurde het overleg lang omdat minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) met extra eisen voor de minima bleef ko men, ook nadat het kabinet het al eens was over de hoofdlijnen. Vooral de WD stoorde zich aan de houding van Melkert. De liberalen gaven eerder al te kennen dat ook wat hen betreft de minima best mogen profiteren van de economische groei. WD- Kamerlid Hoogervorst: „Met 3,75 procent groei volgend jaar is het natuurlijk niet zo moeilijk om wat extra te doen. Iedereen wil dat, ook met het oog op de verkie zingen." Voor de verlaging van het financieringstekort is 700 miljoen gulden extra beschik baar. Het tekort komt in 1998 uit op 1,7 procent van het nationaal inkomen. Dat is nog lager dan verwacht en ruim onder de norm voor toetreding tot de Economi sche en Monetaire Unie. Het kabinet trekt volgend jaar in totaal 4,3 miljard gulden uit voor lastenverlichting. Het grootste deel, 2,6 miljard, gaat naar bur gers en 1,7 miljard naar bedrij ven. In het voorjaar was al 1,5 miljard gereserveerd voor lasten- Den Haag - Kamer en kabinet schoven de verantwoordelijkheid voor het lot van de zogenoemde 'whWe illegaleh') 'zóials dè Turkse familie Gümüs, gisteren als een hete aardappel heen en weer. Het wachten is nu op het kabi netsberaad van morgen. Daarin wil staatssecretaris Schmitz (Pv dA, Justitie) de kwestie-Gümüs opnieuw aan de orde stellen. Be gin volgende week wordt de Ka mer per brief over haar conclu sies geïnformeerd. Zijn er wel licht meer uitzonderingen te ma ken voor illegalen die niet kun nen aantonen dat zij zes jaar in Nederland hebben gewerkt, maar wel ingeburgerd zijn? Schmitz had daar graag al eerder over ge sproken. Maar vakanties en alle commotie rond Bouterse hadden dat onmogelijk gemaakt. verlichting. Het belastingtarief in de eerste schijf wordt iets ver laagd, de schijf zelf wordt ver lengd. Nu betalen werknemers 37,3 procent belasting over de eerste 46.000 gulden die ze ver dienen, daarboven is de belas tingdruk 50 procent. Bedrijven profiteren straks vooral van ho gere aftrekposten, onder meer voor onderzoek en ontwikkeling en voor scholing van werkne- mers.Dit jaar nog stort het kabi net tenminste 750 miljoen gulden in het AOW-spaarfonds, dat be doeld is om de AOW ook in de toekomst betaalbaar te houden. Volgend jaar wordt dat 1,5 mil jard. Bovendien worden structu rele belastingmeevallers ook in het fonds gestort, te beginnen dit jaar. In Amsterdam ging gisteren een actie voor zwerfjongeren van start onder het motto 'Laat onze krui mels niet zwerven'. Vanaf zaterdag zijn bij 3.300 bakkers Hartenmikjes te koop waarvan de opbrengst deels naar de Stichting Zwerfjongeren Amsterdam gaat. foto wfa Door Elly Lammers Den Haag - Het botert niet tussen de WD en Hans van Mierlo. De D66-minister van Buitenlandse Zaken vindt dat die partij hem alsmaar onderuit schoffelt. Al drie jaar lang wordt hij keer op keer aangevallen en moet hij in de Tweede Kamer het zo veelste conflict met de libe ralen uitvechten. En zo sta pelt het 'oud zeer' zich steeds maar op. Daar komt nog bij dat het WD- beentje-lichten vaak wordt in gezet door WD-buitenlandspe- cialist Frans Weisglas. En Van Mierlo houdt niet van Frans Wéisglas. De horzel Weisglas leek de afge lopen jaren soms een satanisch genoegen te scheppen in het dwarszitten van Van Mierlo. Natuurlijk komt de WD-kritiek altijd voort uit inhoudelijke en politieke bezwaren. Maar de ogenschijnlijk zo vriendelijk sprekende Weisglas heeft vaak een vals venijnig ondertoontje. En dat toontje irriteert en tergt. Daarbij is de WD'er niet vies van politiek populisme. „Het is een genoegen de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Justitie op de eer ste dag van het parlementaire jaar in ons midden te hebben", sprak Weisglas dinsdag vals te gen een gespannen Van Mierlo en minister Sorgdrager (Justi tie). Daarmee was de toon tij dens het debat over wat inmid dels de Bouterse-affaire heet al gezet. De telkens terugkerende aanva ringen tussen Van Mierlo en de WD begonnen eind 1994. Van Mierlo wilde de Indonesische mensenrechtenactivist en deser teur Jan 'Poncke' Princen een visum verlenen voor een bezoek aan Nederland. Onder leiding van de WD ontstond bijna een oproer in de Tweede Kamer. Na een verhit debat bonden de libe ralen gedeeltelijk in. Van Mierlo reageerde geprikkeld. Begin vorig jaar was het op hieuw raak. Nadat bekehd'werd dat Van Mierlo tijdens een reis naar Israël het Orient House, het officieuze PLO-hoofdkantoor, in Oost-Jeruzalem wilde bezoe ken, kwam de WD opnieuw in het geweer. Van Mierlo ging met dat bezoek 'als een olifant door de porseleinkast', omdat het de verhouding met Israël zou be schadigen, sprak Weisglas. Van Mierlo brieste dat het ongepast was hem een olifant te noemen en beschuldigde Weisglas van 'imago-beschadiging'. „Hij maakt van een mug een olifant", reageerde de WD'er. Tijdens het debat over de uit breiding van de Navo begin dit jaar vond Van Mierlo opnieuw de WD tegenover zich. Hetzelf de gold tijdens het debat over de uitbreiding van de Europese Unie. Volgens Weisglas had de bewindsman de Tweede Kamer 'voor schut gezet' met zijn standpunt dat het vetorecht in Europa moest verdwijnen. De WD is tegen opheffing van het vetorecht. Van Mierlo noemde de WD-verwijten 'niet chic'. En zo regende het wederzijds negatieve kwalificaties. China ging oefeningen houden voor de kust van Taiwan: volgens Bol- kestein reageerde Van Mierlo 'niet kordaat genoeg'. Toen Bol kestein in 1995 opperde dat de NèddtlSfóbèë'-VN-troépën 'Wè'g moesten uit Bosnië, reageerde VMtatf^er zicMbaarigéÈr2lfc riteerd en boos. Hij noemde Bol- kesteins uitspraken 'onnauw keurig' en op dat moment onge past. Dat de WD sinds kort ook nog luidop Buitenlandse Zaken claimt voor de volgende kabi netsperiode, maakt de verhou dingen er ook niet beter op. Ten slotte heeft Van Mierlo meerma len gezegd dat hij graag terug keert op dit hem zo dierbare de partement. Van Mierlo vindt de terugkeren de dolksteken van de WD on waardig gedrag van een coali tiepartner. Onzin, zei Bolkestein gisteren tijdens het debat over Weisglas foto de stem/johan van gurp 1 n '•irli! de Surinaamse oud-legerleider Bouterse. De D66-bewindsman reageert veel te emotioneel en kan slecht tegen kritiek, aldus de WD-fractievoorzitter. En hij somde op hoe vaak de WD pal achter Van Mierlo heeft gestaan. Wie heeft gelijk? Van Mierlo in deze krant vorig jaar: „Het is waar: ik moet een beetje beter tegen kritiek kunnen. Ik heb nooit gezegd dat de WD achter mij aanzit; dat hebben sommi gen ervan gemaakt. Maar ik geef toe dat ik een beetje de neiging heb om me dat soort dingen aan te trekken." Van onze Haagse redactie Den Haag - Wil Nederland de uitstoot van het broeikasgas CO2 met de afgesproken tien procent terugdringen, dan kost dat de samenleving mil jarden guldens per jaar. In 2010 is dat bedrag zelfs opge lopen tot 4,5 miljard per jaar. Dat zei minister De Boer (Milieu) gisteren in het Haagse Congres gebouw bij de opening van de conferentie 'Klimaatverandering, op weg naar Kyoto'. In deze Ja panse stad wordt eind dit jaar een wereldklimaatconferentie gehouden, waar harde afspraken moeten worden gemaakt over de beperking van de uitstoot van broeikasgassen. De Europese Unie zet in op een vermindering van -de' COz-uit- stoot in 2010 met 15 procent ten opzichte van 1990. C02 (kooldi oxide) geldt als de belangrijkste veroorzaker van het broeikasef fect: stijging van temperatuur en, door smelten van poolkappen, een hogere waterspiegel. Nederland wil een reductie van 10 procent bereiken. Daar zijn wel 'offers' voor nodig, zo maakte De Boer gisteren duidelijk. Mo menteel neemt de uitstoot alleen maar toe. Het kabinet heeft dit jaar voor het CCh-beleid al 750 miljoen gulden uitgetrokken en wil daar volgend jaar eenzelfde bedrag bovenop doen. Op Prins jesdag maakt De Boer haar pre cieze plannen bekend. HET TORENTJE van premier Kok lijkt soms net een veldhos pitaal waar de gewonden uit de politieke arena worden opge lapt. Opperverpleger Kok knipt pleisters en legt verband aan en vervolgens treden de gladiatoren weer lustig in het strijdperk. Gisteren waren het geen lichtge wonden die bij de premier wer den binnengereden. Nee, de hoofden van de ministers Van Mierlo en Sorgdrager toonden zware wonden. Voor hersenbe schadiging werd gevreesd. Het was er op de late dinsdag avond stevig aan toegegaan. De D66-ministers Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) hadden het voor de zo veelste keer aan de stok gekre gen met coalitiegenoot WD, dit keer over de afgeblazen arresta tie van de Surinaamse ex-dicta tor en van drugshandel verdach te Desiré Delano Bouterse. WD'er en coalitiegenoot Weis^" glas verdomde het om het beleid van de bewindspersonen te steu nen. Eens maar nooit weer, was zijn boodschap. En dat werd Van Mierlo teveel. Hij, die zo zorg vuldig met het precaire geval- Bouterse was omgegaan, wilde in ieder geval van de regerings partijen volledige steun voor zijn beleid. Toen hij die van de WD, en in mindere mate van de PvdA niet kreeg, dreigde hij met een kabinetscrisis. Gisterochtend probeerden premier Kok en de fractievoorzitters van WD (Bol kestein), PvdA (Wallage) en D66 (Wolffensperger) te redden wat er te redden viel. Dat is uiteindelijk gelukt, maar ten koste van een hoge prijs. De Van Mierlo wordt bestormd door journalisten als hij het Torentje van Kok verlaat. fotoanp onderlinge verhoudingen, vooral die tussen Van Mierlo en de hem redelijk vijandig gezinde WD, hebben meer dan een fikse deuk opgelopen. Op financieel-econo- misch terrein kunnen de drie partijen het uitermate goed met elkaar vinden. Maar zodra de vrije politiek om de hoek komt kijken, is het gauw hommeles. De WD mag dan hebben inge bonden (van echte steun aan het kabinetsbeleid inzake Bouterse is nog steeds geen sprake), terug Door Paul Kokke in het hok liggen de liberalen nog flink te grommen. De bij tijd en wijle lichtgeraakte Van Mierlo heeft het spel hoog gespeeld, te hoog volgens som migen. Het is de tweede keer in korte tijd dat de minister van Buitenlandse Zaken naar een zwaar machtsmiddel moest grij pen. Toen hij begin dit jaar ook al in conflict raakte met de libe rale coalitiegenoten over de door hen zo verfoeide uitbreiding van de Navo, slaagde Van Mierlo er niet in de WD van zijn gelijk te overtuigen. Hij moest de hulp van premier Kok inroepen om het 'niet doen dus' van Bol kestein van tafel te krijgen. In het Bouterse-debat ging Van Mierlo een stap verder, een vlucht vooruit die het kabinet akelig dicht bij de rand van de politieke afgrond heeft gedre ven. Politiek Den Haag heeft het niet zo op ministers die in het open baar met hun portefeuilles zwaaien. Zeker niet als ze dat met een bepaalde regelmaat doen. Van Mierlo heeft bij een volgend conflict met de WD (en wie zegt dat dat binnen afzien bare tijd niet kan ontstaan?) ei genlijk de weg voor zichzelf af gesloten om daar met redelijke argumenten uit te komen. De verhouding tussen de WD en de D66-bewindsman lijkt langza merhand onherstelbaar bescha digd. De barstjes van weleer zijn verwoorden tot diepe scheuren. De liberalen zullen bij een vol gende aanvaring weinig behoef te hebben om Van Mierlo met de zachte handschoen aan te pak ken. En wat dan? Opnieuw met aftreden dreigen, tast de geloof waardigheid van Van Mierlo al leen maar aan. En na dreigen met aftreden rest alleen nog maar het aftreden zelf. Het is de vraag of de minister van Buitenlandse Zaken zich dat afgelopen dinsdagnacht gereali seerd heeft toen hij spoedoverleg met het kabinet wenste om daar mee de WD zwaar onder druk te zetten. Hij had evengoed de WD kunnen uitdagen met de twee moties van oppositiepartij CDA mee te stemmen, in de weten schap dat de liberalen dat toch niet zouden doen. Aanvaarding van die twee moties betekende immers het politieke einde van Van Mierlo en zijn collega Sorg drager. Dat zou de WD nimmer op haar geweten willen hebben. Vervolgens had de minister daaruit kunnen concluderen dat de coalitie-partner hem ondanks de felle kritiek toch zou steunen. Maar dat was Van Mierlo niet genoeg. Hij wilde per se zijn handen vrij hebben om in de toe komst op dezelfde manier te kunnen handelen als op de acht tiende juli van dit jaar toen hij collega Sorgdrager overhaalde om Brazilië niet te vragen Bou terse aan te houden. Het kamerdebat dinsdag en gis teren heeft nog steeds weinig duidelijkheid gebracht over de motieven van de minister van Buitenlandse Zaken om zo te handelen. Daar werd eigenlijk ook niet naar gevraagd. Maar het heeft er alle schijn van dat het kabinet helemaal niet zo ge lukkig is met een eventuele uitle vering van Bouterse aan Den Haag. Bouterse zou in zijn eigen land als een martelaar worden gezien, de relatie met Suriname zou verder onder druk komen te staan en het is nog maar de vraag hoe de Surinamers in Ne derland op een berechting van Bouterse zouden reageren. Van Mierlo weet nu dat Bouterse een gevangene is in eigen land, omdat hij nu niet meer via Bra zilië andere landen kan bezoe ken. Natuurlijk willen hij en Sorgdrager hem nog voor het ge recht zien te krijgen. Officieel al thans. Maar intussen is iedereen beter af met het onvrijwillig ge kozen isolement van iemand die eigenlijk niet voor drugshandel terecht zou moeten staan, maar voor de moord op 15 leden van de Surinaamse gemeenschap in december 1982. HET VERZOEK tot schorsing van het debat over de kwestie door minister Van Mierlo kwam als een donderslag bij heldere hemd De spanning in de Tweede Kamer was hoog opgelopen, maar weinio wees op de verrassende stap van Van Mierlo die eerst een spoeddebat met het kabinet wilde om zich over zijn positie en die van zijn a Sorgdrager te beraden. Politiek Den Haag vroeg zich gisterochtend bij het ontwaken verbijt terd af waarom de minister van Buitenlandse Zaken naar dit 2Ware middel had gegrepen. Waren het zijn opgebouwde frustraties in ge richting van de WD? Hij ergert zich mateloos aan deze coalitiep; die Van Mierlo kritisch volgt bij iedere stap die hij zet. De opvatting van Van Mierlo dat hij ook ditmaal van de WD niet het door hem gevraag, de volledige vertrouwen kreeg, versterkt die veronderstelling. Dat het alsnog goed zou komen tussen Van Mierlo-Sorgdrager en de WD bleek al uit de sussende woorden van minister-president Kok nog voor hij aan zijn massagewerk begon. Als leider van de succesvolle paarse regering zei hij zich niet te kunnen indenken dat - vlak voor Prinsjesdag - alsnog een crisis zou uitbreken. De inschatting van Kok bleek een juiste te zijn. De WD blijft het on eens met het besluit van minister Sorgdrager van Justitie om - op aan- dringen van Van Mierlo - Brazilië niet te vragen Desi Bouterse aan te houden op het moment dat de voormalige Surinaamse legerleider zich in zijn buurland bevond. De WD kan echter leven met de afweging die door de regering is gemaakt. Van Mierlo verkeerde namelijk in de vas te veronderstelling dat Brazilië het verzoek niet zou honoreren. De politieke storm rond de kwestie Bouterse is (voorlopig) gaan liggen, De verontwaardiging over de handelwijze van Van Mierlo en Sorgdra ger bij een fors aantal Kamerleden blijkt gebaseerd te zijn op onvolle dige informatie. Ze gebruikten grote woorden en hadden hun oordeel te snel klaar. De lange tenen van Van Mierlo joegen de affaire tot on- nodige hoogte op. De complexe en delicate kwestie Bouterse werd er alleen maar ingewikkelder door. Het politieke steekspel in de Tweede Kamer heeft geen complete hel derheid verschaft. Op enkele essentiële punten is door de uitleg van Van Mierlo en Sorgdrager wel meer duidelijkheid ontstaan. Waarmo gelijk trachten ze Bouterse te isoleren en Brazilië is blijkbaar nu wel be reid om mee te werken bij een verzoek tot arrestatie. Het spel om Bouterse aan te houden, wordt echter niet allleen door justitie gespeeld. Diplomatieke verhoudingen moeten soms in de afwe ging betrokken worden. Het is terecht dat Van Mierlo heeft geëist dat hij dit deel van zijn beleid ook in de toekomst kan blijven uitvoeren. Die verschillende verantwoordelijkheden hoeven elkaar niet iedere keer te bijten. Het dient tenslotte slechts één doel: de aanhouding van een man die verdacht wordt van drugshandel op grote schaal. De winst van het opgeklopte debat is dat de pogingen daartoe tot het uiterste zullen worden opgevoerd. Na-oorlogs record zeehonden Waddenzee Texel - Het aantal zeehonden in de Waddenzee is toegenomen tot een na-oorlogs record. Dat blijkt uit de jaarlijkse tellingen van de dieren door het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN- DLO) op Texel. Er zijn dit jaar 2020 geteld, een stijging met liefst 27 procent ten opzichte van vorig jaar. De gemiddelde jaarlijkse toename van de populatie was sinds de virusedidemie in 1988 steeds zo'n 15 pro- 'cént""'"'w tiBBXnsmA ?w- De onderzoekers spreken van een spectaculair herstel sinds Nh' 'd'e' 'êjiïdèihie in dat Sédïoeg het aantal diereii 530. Subsidieregeling fokverbod varkens Den Haag - Minister Van Aartsen (Landbouw) komt binnenkort met een subsidieregeling voor varkenshouders, die in verband met de varkenspest door een fokverbod worden getroffen. Na overleg met de Europese Commissie is besloten een vergoeding te geven van 32 ecu (circa 71 gulden) per zeug per maand. De minister heeft dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Landbouw gaat desgewenst ook over tot opkoop van zeugen. De schade door de varkenspest bedraagt in totaal zo'n 2,1 miljard gulden, heeft Van Aartsen berekend. Achttien jaar geëist in Geldnet-zaak Arnhem - Bij het gerechtshof in Arnhem is gisteren achttien jaar celstraf geëist tegen de 38-jarige Amsterdammer N.O. wegens een reeks gewelddadige gewapende overvallen, waaronder die op Geldnet in Duiven op 22 september 1995. De rechtbank had O., die al zijn misdaden heeft opgebiecht, in fe bruari veroordeeld tot twintig jaar cel na een eis van achttien jaar. Zowel de verdachte als het Openbaar Ministerie was in hoger be roep gegaan. Het OM was het er niet mee eens dat de rechtbank twee jaar cel meer oplegde dat geëist, omdat de officier O. destijds juist wilde belonen voor zijn bekentenissen. Procureur-generaal mr. J. Denie ging met die benadering mee. Hoofdredacteur VN legt functie neer Amsterdam - Hoofdredacteur Joop van Tijn van Vrij Neder land heeft zijn redactie gisteren meegedeeld dat hij zijn functie binnenkort neerlegt. Twee we ken geleden werd bij hem een onbehandelbare kwaadaardige tumor in de slokdarm geconsta teerd. De 58-jarige Van Tijn is sinds 1991 hoofdredacteur van het weekblad waar hij in 1965 aan trad. In 1985, toen het blad zwaar in de problemen zat, werd hij door de redactie tot adjunct-hoofdredacteur geko- Eisen pakket korpschef Lutken uitgelekt Rotterdam - De gewraakte korpschef van Rotterdam-Rijnmond Brinkman is weg en de rust leek weergekeerd. Maar het uitlekken van allerlei vertrouwelijke informatie over de nieuwe korpschef Lutken aan korpsbeheerder Peper gaat onverminderd door. In middels ligt het eisenpakket van Lutken (onder meer dat alle hui dige projecten worden gestaakt) op straat. En dat gebeurde nota bene tijdens het kort geding dat Brinkman tegen zijn ontslag had ingesteld. Zijn raadsman had de informatie gekregen en gebruikte die om aan te tonen dat als Brinkman een aantal van die zaken had gehad, er nooit een probleem was ont staan. Waar het lek zit, is niet duidelijk. Evenmin of Lutken ge kregen heeft wat hij wilde. Milieuclubs dagen Jorritsma voor rechter Amsterdam - De milieubeweging heeft gisteren besloten zowel de luchthaven Schiphol en een aantal luchtvaartmaatschappijen als minister Jorritsma (Verkeer) voor de rechter te dagen. De milieu organisaties willen zo de handhaving van wettelijke geluidsnor men rond Schiphol afdwingen. De Vereniging Milieudefensie, de Stichting Natuur en Milieu en enkele kleinere milieugroeperingen eisen van Schiphol en van KLM, El Al, Martinair, Air Holland en Transavia dat zij alk noodzakelijke maatregelen nemen om binnen de geluidszones te hlijven poor Armand Snijders Paramaribo - De Sun tiepartij Pendawalim belangstelling om sa met de Nationale Partij (NDP) van pres benbosch. Achter g worden gesprekken Wijdenbosch naar schijn probeert op te huidige coalitie nog uiteen is gevallen. De regering van Wijden meerderheid in het par Door Bert Ummelen Washington - In react plomaten naar de VS Amerikanen afgeblaze gyang aan zich terug t rechtenconvenant uit het land. Beide acties De diplomatieke stapper in Amerikaanse regeri tot bezorgdheid geleid toekomst van de op stap de vredesbesprekingen Noord- en Zuid-Korea. zijn daarbij, net als Chin betrokken. Gisteren werd een Noor aanse delegatie op de kaanse missie bij de V Naties in New York voor een derde ronde va handelingen over Pyo raketprogramma. De heeft evenwel de koffers pakt. Er is Washington veel gen de Noord-Koreanen brengen zowel hun verk raketten aan met name 1; het Midden-Oosten en Zi als hun eigen voortgaanc bewapening te staken. Amerikaanse woord toonden zich gisteren rast dooc. de stap. Die - de bekendmaking door V ton dat de overgelopen ten - de Noord-Koreaar bassadeur in Cairo en zij een handelsgezant in Par litiek asiel wordt verleem afgelaste besprekingen, en met vrijdag hadden duren, zouden een verv geweest op twee eerdere de eerste vorig jaar in B de tweede twee maanden in New York. Beide onde lingsronden werden door de Noord-Koreane steld. Een persbureau in het Oosten meldde gister Noord-Korea een zware tie naar Egypte stuurt i zoeken wat voor gevoelig matie hun overgelopen ar deur aan de Amerikan Door Bob van Huêt Londen - De Britse gisteren een nieuwe in het leven geroepet dinatie van de hulp ners van het Caraïbi eiland Montserrat. Dit na daverende ruzi streden aanpak en co de Britse minister van wikkeling, Clare Shor passeerd door minister tenlandse Zaken die d< tie feitelijk heeft overgi Sinds de vulkaan de So hjk actief werd, in jun achtduizend mensen Maar zo'n vierduizend geren te vertrekken veilige noordelijke deel Ze zijn woedend over d op ze worden behandelr autoriteiten. De achterblijvers zijn verbitterd over de omv; geheten 'vrijwillige" hulppakket'. De reger wil niet meer dan 7.5 volwassene) beschikba het opbouwen varreen De mensen op Montseri lemaal dakloos zijn ge- dat magere aanbod een eisen minstens tiendui Wel dertigduizend guldi Minister Short vond inhalig waren. „Ze will Pond, dan het dubbel drievoudige. Straks wi olifanten," zo liet ze zi een kranteninterview, vrouw zei later dat die

de Stem | 1997 | | pagina 4