Waanzin en onzin in 'Conspiracy Theory' Elfde Theaterfestival in Antwerpen en Amsterdam pESTEM Luchten DE STEM GROTE G I D Filmfestival van Venetië: 18 kandidaten Goethe Uniek Onzinnig Botsautootjes Gevaar Hollandia DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 [)2 ANTWERPEN Laus Polyphoniae - concertenreeks rond Ockeghem en kii - door verschillende gespecialiseerde ensembles - middagconcerten Ka' pel Elzenveld 12.00 uur, avondconcerten Sint Augustinuskerk e.a. 20 oo AMSTERDAM Le none di figaro - Nationale Reisopera - Grote Zaal, Stadsschouw. burg -19.30 uur (28,30,31 aug en 2 sep) DONDERDAG DEN HAAG Urban Dance Squad - Het Paard VRIJDAG UTRECHT Nacht van de oude muziek - o.a. Anima Eterna, Aïcha Redouane Ensemble Al-Adwar, Robert Levin, Medieval strings en Sirinu - Vreden- burg - 20.00-02.00 uur ZATERDAG OOSTENDE Rob de Nijs - Zomerconcert 1997 - met Pur Sang Band - Casino - 21,qc uur UTRECHT Anima Eterna - Schubert en het Klavier - Vredenburg - 20.00 uur ZONDAG OOSTENDE Micheal Jackson - History world tour - Wellington Hippodroom -ijj) deur open, 20.00 Human Nature en 21.15 uur Micheal Jackson UTRECHT San Ignacio - Barokopera - solisten Rosa Dominquez, Alicia Borges, Eli sabeth Tiso, Fabian Schofrin en Josep Cabré - Vredenburg - 20.00 uur MAANDAG UTRECHT II trionfo di Camilla - Barokopera - Stadsschouwburg - 20.00-23.00 uur DINSDAG EINDHOVEN Het Brabants Orkest - Lustrumconcert - Mahlers derde Symfonie, m.m.v. Jard van Nes en Dames Brabant Koor o.l.v. Moshe Atzmon - Frits Philipsmuziekcentrum -20.15 uur UTRECHT La purpura de la rosa - Barokopera - Vredenburg - 20.00 uur WOENSDAG UTRECHT Amore doppio - Barokopera - Giovanni Bononcini - solisten Suziele Blanc, Ursula Fiedler en Kai Wessel - stadsschouwburg - 20.00 uur Concerto Italiano - o.l.v. Rinaldo Alessandrini - Vredenburg - 20.00 uur BERGEN OP ZOOM Cinemactueel 1-2-3 - Men in Black - Lady en de vagebond - BatmanJ Robin - Bean - Face Off - Conspiracy Theory Cinema Paradiso - The Crucible Roxy 1 - Men in Black Roxy 2 - - Bean - Anaconda xilaa iiool BREDAu,. ,rl alb bra9§n Grand-Conspiracytheory ü-, LJioTI Mignon - Anaconda^-rowm? rfr* thffC" I Cinesol 1 - Fly away home/ Men in Black Cinesol 2 - Speed II Cruise control Cinesol 3 - Men in black Casino 1 - Face Off Casino 2 - Scream - Lady en de Vagebond Casino 3 - Bean Casino 4 - Batman and Robin Chassé Cinema - Microcosmos - Big Night - Marion - Lost Higway-Per fect Circle - Career girls - Floating Life GEERTRUIDENBERG Centraal 1 2 - Batman Robin - Bean - Men in Black GOES Grand Theater - Men in Black - Lady en de vagebond HULST Koning van Engeland - Men in Black - Lady en de vagebond - - Bean - Face Off - Anaconda - Batman Robin - Conspiracy Theory ROOSENDAAL City 1-2-3 - Men in black - Lady en de vagebond - Bean - Batman Mo- bin - Face Off - Conspiracy Theory TILBURG Heuvelpoort 1-2-3-4-5- Scream - Fly away home - Bean - Men in - Lady en de Vagebond - Batman and Robin - Anaconda - Conspiracy Theory Cinecitta 1 - The English Patient - Two days in the Valley Cinecitta 2 - Breaking the waves Cinecitta 3 - Zusje - Pulp Fiction Midi - Face Off VLISSINGEN Alhambra Theater - Bean - Lady en de vagebond - Batman F Face Off - Men in black - Anaconda - Conspiracy theory ANTWERPEN Metropole - Zaal 1 -14.30 en 17.00, uur - Napoleon 20.00 en 22.30 uur Four rooms Zaal 2 -14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Kama Sutra Zaal 3 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Marvin's Room Zaal 4 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Liar Liar Zaal 5 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Men in Black Zaal 6 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Men in Black Zaal 7 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Chamber Zaal 8 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Conspiracy Theory Zaal 9 - Volcano Zaal 10 -14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Shadow Conspiracy Zaal 11 -14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dantes Peak Zaal 12 -14.30 uur 101 Dalmatiers 17.00 uur The English Patient 22.30 uur The devil's own 20.00 uur Scream Zaal 13 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Con Air Zaal 14 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Fifth element Zaal 15-14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Albino Alligator Zaal 16 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Batman Robin Zaal 17 - 14.30,17.00,20.00 uur In love and war 22.30 uur Fools rush in Zaal 18 -17.30 uur 101 Dalmatiers 14.30 en 22.30 uur The English patient 20.00 Free Willy III Zaal 19-14.30 en 17.00 uur Free Willy III 20.00 uur The English patient 22.30 uur Scream Zaal 20 -14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Scream Zaal 21 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Speed 2 Zaal 22 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Saint Zaal 23 -14.30 en 17.00 uur Lady and the tramp 20.00 uur Metro, 22.30 uur City of Industry Zaal 24 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Volcano Door Angelique Spaninks gen stadsgezicht in bruinen en grijzen. Er gl ien wat mensen doo sneeuw, warm ingepal (jilcke jassen en zware mt [jet grauwe water vai gracht gaat schuil onde dik pak. Snow heet dit sfeervolle w en het stamt uit 1882. Maa u-as dan ook alles wat de eigi een vermogend Amerü- [mnstverzamelaar, tot voor van de aquarel wist. Hij wis wie de maker was, en nog m waar deze het tafereel had o: kend. Maar dat het iets bijzo was, stond vast. Toen de verzamelaar een in verschenen standaardwerk leven en werk van de bero negentiende eeuwse schilder, en dandy James McNeill Wh (1834-1903) onder ogen ging hem een lichtje branden het misschien een Whistier De verzamelaar zocht contac de schrijfster van het Whi boek, de Britse kunsthis Margaret MacDonald, en via haar ook met Rijksmus conservator Freek Heijbroe contact. Gezamenlijk brach uitkomst. De penseelvoering, de kleur onderwerp en bovenal het sche strikje onderaan het waarmee Whistier wel vaker werk merkte, gaven de dooi De aquarel was van zijn ag was nu alleen nog Whistier het werk gemaakt was dan wel een geboren Ai kaan, die zowel in Londen al rijs werkte, maar als gevierd stenaar reisde hij ook met maat door de rest van Eurc reizen waarop hij zijn schets steevast bij zich droeg en ziel n in uitgebreide imprt van landschappen en steden. Zoals bekend bezocht Whi: geïntrigeerd als hij was doo 17e eeuwse Hollandse mee Rembrandt en Cuyp, de luc en het vlakke landschap, 1863 en 1890 Nederland meer malen. En gezien het jaartal zou de aquarel heel goed in sterdam gemaakt kunnen een ander winters werk uit zelfde jaar situeerde Whistier in deze stad. Maar aangeziei dat met Snow niet gedaan bestond er de nodige twijfel. De puzzel leek onoplosbaar, Door Frits de Coninck Je zou het de ironie van deze cumenta kunnen noemen, de cumenta van de Frangaise thérine David. Om een echt s derij te kunnen zien moet je de Neue Galerie, een van de Museumruimtes waar vijf geleden tijdens de Docum van Jan Hoet de schilderije tekeningen van de muren spe den. Nu is die Neue Galeri tijdelijk onderkomen van de te Nederlandse en Vlaamse m ters uit de 16de en 17de eeuv behoren tot de oude keurvoi üjke kunstcollectie uit het Wilhelmshöhe dat hoog b( Kassei uitrijst. Dat slot is nu in restauratie, daar. Een paar schitterende R brandts, doeken van Frans I Rubens en Brueghel hangen even in de Neue Galerie waar onder Jan Hoet gistte, zoals 1 dende kunst altijd de gemoed ®ent te prikkelen. Maar op deze aflevering vai Documenta heerst rust. Het "et zo opwindend als in de tombe. Er is éën hoop te Maar in ieder geval-geen schi hjen. Voor wie nog schilderk *il zien, zijn er gelukkig no Rembrandts, maar dat is i ,e.en kwestie van de ironische lng van het toeval dan van bedoeling. Cathérine David h fan alle in De Stem gepubliceer werken van beeldende kunstena< aangesloten bij een CISAC-orga satie zijn de publicatierechten ge 9eld met Beeldrecht te Amstelvef "eze kunstenaars worden verzoi ln verband met reproductie van h Werk in deze uitgave contact r Seeldrecht op te nemen. Een hoofdrol voor Toneelgroep Amsterdam Het 54e filmfestival van Venetië is gisteravond geopend met de wereldpremière van de nieuwe film van Woody Allen, Decon structing Harry. Aan de competi tie om de Gouden Leeuw nemen dit jaar veel Europese films deel. In totaal zijn 18 films geselec teerd voor de strijd om de Gou den Leeuw, waarvan twaalf uit Europa. „Dat is geen vooroordeel van ons", verklaarde directeur Felice Laudadio van het festival. „Hollywood heeft dit jaar ge woon minder goede films dan voorheen geproduceerd." Vandaag presenteert de voorzit ter van de jury, de Nieuw-Zee- landse regisseur Jane Campion, de eerste twee films van de selec tie. Onder de kanshebbers zijn One Night Stand van de Brit Mi ke Figgis en Keep Cool van de Chinese topregisseur Zhang Yi mou. De Gouden Leeuw wordt aan het slot van het festival op 6 septem ber uitgereikt. Door Tori Verbeeten Arthur Sonnen, weer directeur - het zou ook geen ander kunnen zijn - van het elfde Nederlands/ Vlaams Theaterfestival, hoorde in Vlaanderen spreken van een Hollandse Golf. Toen 'zijn' thea terfestival eind jaren tachtig zijn eerste afleveringen beleefde, overspoelde een 'Vlaamse Golf' de rivieren, beken en kanalen van het Nederlandstalig toneel landschap. Nu zijn het de jonge ren uit de noordelijke Nederlan den die de toon zetten. Manja Topper, Kuno Bakker en Oscar van Woensel, de laatste ook als toneelschrijver, van To neelgroep Dood Paard bijvoor beeld. Zij staan met hun voor stelling Wie... in het Nederlands/ Vlaams Theaterfestival dat van zondag 31 augustus tot en met zondag 14 september in Amster dam en van donderdag 28 augus tus tot en met zondag 14 septem ber in Antwerpen gehouden wordt. Even zelfwerkzaam en opval lend genoeg voor de jury van theatercritici om voor het festi val geselecteerd te worden zijn auteur Peer Wittenbols en regis seur Ron Ligthert. Zij brengen met hun gezelschap De Federa tie de voorstelling Noordeloos in het festival. Han Römer, Joke Tjalsma en Juul Vrijdag spelen Noordeloos. De jury zegt over deze tragikomedie: „Drie ac teurs tasten binnen de uiterst so bere ruimte de subtiliteit van hun onderlinge verhouding af. Grote gebaren worden verme den, extreme gevoelens even eens. Ze leveren een liefdevol portret van drie mensen in nood." De jonge theatergroep 't Barre Land vecht in Utrecht voor haar bestaan. Met Torquato Tasso (1790) van Johan Wolfgang von Goethe halen de spelers, die goeddeels in de loop van de laat ste drie jaar zijn afgestudeerd aan de Arnhemse Toneelschool, het festival. Ruim een jaar geleden liet Oscar van Woensel zich door Goethe's Torquato Tasso inspireren tot zijn toneeltekst Tasso Casus Bel li. Daarin sloot hij aan bij de Goethiaanse onvrede met de we reld die geen hart heeft voor de kunstenaar. Uit de persoonlijke en eigentijdse wending die Oscar van Woensel aan dit thema gaf, vloeide een even agressieve als cynische voorstelling van Dood Paard voort, waarin - heel op vallend - twijfel en onzekerheid doorschemerden. 't Barre Land betuigt in zijn voorstelling trouw aan de klas sieke tekst. Daarin schuilt al enige tijd de kracht van dit jonge gezelschap. Tegelijkertijd duivelse hoogtepunten van acte ren: 'Speels, plagerig en superi eur'. Het festival kent naar verhou ding weinig grote zaal voorstel lingen. Niet meer dan drie: De onbeminden van Het Zuidelijk Toneel en Licht en Een soort Ha- des van Toneelgroep Amster dam. Ivo van Hove enscèneerde het niet eerder in Nederland ge speelde Les Mal-Aimés (De on beminden) uit 1938 van Frangois Mauriac. Gegeven is de familie als generator van ongeluk. Voor Mauriac is het aarstconservatie- ve katholieke milieu de onge luksmachine bij uitstek. Ivo van Hove zet het realistische stuk verrassend naar zijn hand. Chris Nietvelt, Hans Croiset en Camil la Siegertsz spelen glansrollen. Met nadruk wijst de voorzitter van de jury van theatercritici, de Vlaamse reus Johan Tielemans, in zijn rapport op de unieke plaats van Toneelgroep Amster dam in het toneelbestel. Hij ver haalt van de komst van de To- neelfabriek van Toneelgroep Amsterdam - een initiatief van co-artistiek leider Titus Muize- laar - naar Gent. Het gezelschap zorgde daar voor een week 'thea- terfeest'. Johan Tielemans: „Voor het pu bliek was het een echte openba ring, want het zag het rijke ta lent en het onmiskenbare spel- plezier van deze groep spelers. Acteurs die niet genoeg kunnen krijgen van optreden en amuse ren, het is een zeldzame erva ring. Hiermee bewijst Toneel groep Amsterdam de meerwaar de die vastzit aan het begrip 'groot ensemble': jong ontmoet oud en de verschillende genera ties inspireren en stimuleren el kaar." Behalve met Licht, met tekst en regie van Gerardjan Rijnders, en Een soort Hades (tekst: Lars Norén en regie: Gerardjan Rijn ders) is Toneelgroep Amsterdam op het festival vertegenwoordigd met Ashes to Ashes van Harold Pinter. In regie van Titus Muize- laar spelen Lineke Rijxman en Pierre Bokma als een 'perfect duo, dat een magistrale vertol king weggeeft. De tekst van Pin ter gaat er door zinderen, en de laatste woorden van Lineke Rijxman hebben plots een on verklaarbare, diepe emotionele aangrijpingskracht'. Bij de centrale kassa van het Theater festival in de Stadsschouwburg Am sterdam zijn kaarten te koop of te reserveren voor alle voorstellingen. Leidseplein 26, 1017 PT Amsterdam, telefoon: 020-6242311. In Antwerpen koopt of reserveert men kaarten bij de kassa van deSingel, Desquinlei 25, B-2018 Antwerpen, telefoon: 003232482828. den gebeurt er iets vreemds. Fletcher wordt door de CIA ont voerd en we zien hem in een kel der behandeld worden door een zekere dokter Jonas (Patrick Ste wart), die verdacht veel lijkt op de naar Mengele gemodelleerde witte engel uit Marathon Man. Fletcher belandt in het zieken huis, waar Alice hem komt op zoeken. Hij vraagt haar zijn zie kenhuisnaamplaatje te verwisse len met die van een ander. De volgende ochtend wordt de ano nieme patiënt na een onrustig nachtje amandelen knippen ge vonden met een plotselinge hart stilstand. Nu is het ook Alice duidelijk dat er wat mis is. Fletcher en Alice gaan er vandoor en krijgen nog anderhalf uur lang alles wat in New York twee benen heeft en een penning draagt achter zich aan, maar als beloning worden ze verliefd op elkaar. Regisseur Richard Donner draai de eerder met Mel Gibson de drie Lethal Weapons en dat zijn abso lute meesterwerken vergeleken bij Conspiracy Theory. Het on zinnige scenario lijkt geschreven door het verstoten jongere broer tje van Oliver Stone, die overi gens ook in een complot zit, met George Bush. Ook zou er een ver band bestaan tussen de namen van seriemoordenaars en andere killers, in samenhang met een ex periment van de CIA en is de ro man Catcher in the rye van Salin ger het favoriete boek van ge stoorden. Dat het verhaal en de complot theorieën wat grillig in elkaar steken is tot daar aan toe, verve lender is dat de twee helden op steeds vermoeiender en ingewik kelder wijze telkens maar weer de dans ontspringen. Regisseur Donner lijkt er ook moe van te worden, want hij verliest de greep en de film verzandt in loze actieherhalingen, met hier en daar een verwijzing naar een an dere, altijd betere film. Het sa menspel van Mel Gibson en Julia Roberts levert evenmin wat op. Het is zo'n combinatie die op pa pier het nodige belooft, maar in de praktijk die verwachtingen niet waarmaakt. Als leitmotiv van Conspiracy Theory is het populaire liedje Can't take my eyes of of you van Frankie Valli genomen, met daarin de regel you're too good to be true. De film is niet alleen flauwekul, maar hij is bijna te slecht om waar te zijn. 'Conspiracy Theory' met Mel Gibson en Julia Roberts draait in Grand in Breda, City in Roosendaal, Cinem'ac- tueel in Bergen op Zoom en De Ko ning van Engeland in Hulst plaatst die keuze de groep in de marge van de groep van jopge theatermakers. Torquato Tasso is in Nederland alleen te zien op locatie: de Snij zaal van Diergeneeskunde in Utrecht. In Antwerpen staat de voorstelling in het Militair Hos pitaal. Jongeren zijn het ook die in de naar vormgeving zeer opvallen de voorstelling Bernadetje spe len. De verwijzing naar Berna- dette Soubirous en de verschij ning van de maagd Maria in Lourdes is terloops. Het gaat in deze voorstelling eerder om een voor de jeugd aantrekkelijke vormgeving dan om sterk dra matische ontwikkelingen. Bernadetje speelt in een kermis tent met botsautootjes! De tent moest op maat gemaakt worden om te passen in verschillende theaters. Deze zomer reisde het gezelschap Victoria met tent en Bernadetje door Zuid-Frank rijk. Gedurende het festival staat die tent in de Rode Zaal van deSingel in Antwerpen. Ber nadetje is niet in Amsterdam te zien. Wel gaat er op zondag 14 september een bus theaterlief hebbers van Amsterdam naar Antwerpen. Bernadetje is gemaakt door schrijver Arne Sierens en cho reograaf Alain Platei, die samen de regie voeren. Victoria stond in een eerdere aflevering van het festival met de voorstelling Moe der en kind. Tot de voorstellingen voor de kleine(re) zaal - en dus in Am sterdam te zien in Theater Belle- vue - behoort ook De Hartstreek van het Maastrichtse gezelschap Het Kruis van Bourgondië. Op verzoek van artistiek leider Gui- do Wevers schreef de Vlaming Kamiël'Varthole de monolOóg'Dr' Harstreek, die in regie van FIoot Huygen wordt gespeeld i r^door- Bert Luppes. De jury: „De tekst krijgt een uitzonderlijke drama tische kracht dankzij de per soonlijkheid van Bert Luppes. Hij heeft dat uitzonderlijke ken merk van de grote acteur, dat hij gevaar oproept." Ook een monoloog en ditmaal voor honderd procent Vlaams is Henry, van en door Peter de Graef. Met ijzeren interne logica vertelt Peter de Graef ons in to- melose verbeelding verhalen over het menselijk tekort. Dat wij maar blijven mieren omdat we alleen de buitenkant van ons zelf en elkaar in beschouwing nemen en dat we dat niet eens in de gaten hebben. En dan gaan we tot slot om onze engelbe waarder roepen! Zo ongeveer. Een Vlaams/Nederlandse co- Toneelgroep Amsterdam met 'Licht' van Gerardjan Rijnders. Liggend op de grond: Hajo Bruins. Roos Ouwehand kijkt toe. Op de achtergrond onder anderen: Joop Admiraal, Gijs de Lange, Hein van der Heijden en Hugo Koolschijn. foto serge ugtenberg productie is HMA of Hiroshima mon amour. Grondslag voor de voorstelling is de toneelbewer king van het filmscenario dat Marguerite Duras in 1959 schreef voor Alain Resnais. Guy Cassiers, de Vlaamse regisseur die binnenkort artistiek leider van het.RO Theater is, bleef de tekst trouw. Met video-kunste naar Walter Verdin mengde hij sobere beelden door de dialoog van Catherine ten Bruggencate (Nederlandse) en Herman Gillis (Vlaming). HMA is een festivalproductie bij uitstek. De voorstelling ging in mei 1996 in première op het Brusselse Kunsten Festival en was de maand daarop te zien in het Holland Festival. Een tekst van Marguerite Duras, de novelle Dat is Alles, en een montage van teksten van Pier Paolo Pasolini vormen het mate riaal voor de voorstelling Twee stemmen van Theatergroep Hol landia. Johan Simons, regie, en Tom Blokdijk, bewerking en dramaturgie, maakten er een tweeluik van. Betty Schuurman speelt met groot lef en innerlijke spanning een oude vrouw die momenten van vitale geestelijke helderheid afwisselt met dommelen. Jeroen Willems verraste de jury met Door Jos Kessels Iedereen kent ze wel, de paranoï de lieden die aan achtervolgings waanzin leiden en overal com plotten vermoeden. Zij die den ken dat de echtscheiding van Prins Charles een geheim ver bond is van tampon-multinatio nals, dat de varkenspest een ve getarisch complot is en dat de motoren van ruimteschepen ons de warme nazomer bezorgd heb ben. Jerry Fletcher (Mel Gibson) in de thriller Conspiracy Theory van Richard Donner is ook zo ie mand. Overdag rijdt hij een taxi in New York, maar 's avonds en 's nachts buigt hij zich over de ge heime machten die verantwoor delijk zijn voor heel wat leed in de wereld. Zo is hij er van overtuigd dat de NASA de Amerikaanse president wil vermoorden, wat in verband staat met de aardbevingen die telkens plaatsvinden als er weer een raket afgeschoten is. Fletcher heeft een slachtoffer gevonden voor zijn verhalen, de jonge Alice (Julia Roberts), een officier van Justitie. Om de haverklap stormt hij haar kantoor binnen en komt met een nieuw fantastisch verhaal. Net als Alice hem moe begint te wor- »Mel Gibson en Julia Roberts in 'Conspiracy Theory'

de Stem | 1997 | | pagina 22