I eerderheid aad voor verbouwing 'Subtiliteit is niet meer van deze tijd' College Oostburg wuift kritiek over komst schoenenzaak weg Gildefeesten Sluiskil in Zeeuwse sferen 'Bestuur collectief vervoer uitbreiden' POLITIE RAPPORT Jeugd laat zich door regen niet afschrikken 'Langer open zijn van gemeentehuis zo laten' *i s STEM ,MM ZEELAND DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 C3 Marjon Sarneel uit Terneuzen schrijft musicals over pesten op school Snelheid Aanrijding Valpartij Raadsfracties in Oostburg: Mosselfeesten in Philippine Hontenisse stelt plan Terhole vast Vrijetijdskunst in Burgerzaal van Sas van Gent w mnastiekzaal in Zuidzande Onwel geworden automobilist °p N58 overleden Fransen gooien vergeefs drugs uit autoraampje Belofte gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg aan CDA: IpSBK y Ax, f' - «5» -£13* IEDEREEN kent de situaties. Op het schoolplein spelen zich soms hartverscheurende taferelen af. De stoere jongens en meisjes winnen het steeds van de angst hazen. Pesten is een vorm van opzettelijk pijn doen, geestelijk en lichamelijk. Marjon Sarneel uit Terneuzen schreef twee musi cals over dit onderwerp en hoopt dat vele basisscholen in Zeeuws- Vlaanderen de gratis te verkrij gen stukken zullen opvoeren. Door Jeanette Vergouwen DE MUSICALS De Hoofdrol en De Bal zijn geschreven in de taal van de kinderen en de situaties zijn herkenbaar. Het onderwerp is pesten op school. De opererende partijen zijn de zwijgende middengroep, ouders, on derwijspersoneel, agressors en slachtoffers. Heel uitdrukkelijk is de rol van de Onder wijstelefoon. „Het geld voor dit project is gefourneerd door de Onderwijstelefoon. Het bellen naar deze instantie zorgt in de musicals steeds voor een ommekeer," vertelt Marjon Sar neel, die gevraagd werd op een speelse ma nier te schrijven over het onderwerp pesten. Zij leefde zich in in de situatie en probeerde in de schoenen te gaan staan van het onder wijzend personeel. „Zij zullen ten slotte met alle betrokkenen naar de oplossing moeten zoeken. Ik hoop dat mijn werk het abstracte en afstandelijke van het onderwerp weg haalt en dat er kinderen bij gebaat zullen zijn. De musicals eindigen niet met een zoet sappig 'happy end', maar de conflictsituatie wordt wel positief opgelost. Het pestpro- bleem is groot. De wereld is veel harder ge worden. Alles gaat intenser en vlugger. De volwassenen die alles willen bijbenen, ko men onder hoogspanning te staan. Die stress slaat over op de jeugd. Vroeger deden de kinderen meer samen, nu is het ieder voor zich en daardoor is het gedragspatroon ver anderd. Subtiliteit is niet meer van deze tijd." Hypocriet Ze geeft toe dat sommige mensen geschrok ken zijn van de wijze waarop kinderen met elkaar omgaan op school en heeft geen goed woord over voor hen die vielen over de har de taal die kinderen spraken in haar musi cals. „Ik vind de mensen, die vallen over de situaties die ik beschreven heb, gewoon hy pocriet. Zij sluiten hun ogen voor wat er werkelijk aan de hand is. Kinderen die pes ten, bedienen zich van stoer en soms zelfs grof taalgebruik. De omgangstaal is de laat ste jaren erg veranderd onder invloed van reclame en televisie. Iedereen weet toch wat het is om in een dip te zitten of depri te zijn. Ik heb bewust gekozen voor vaak gebruikte termen. De melodieën voor de liedjes zijn bekende Engelstalige popsongs. Ook een be wuste keuze want elk kind kent de liedjes van René Froger, Marco Borsato, Toni Brax ton en No Doubt." Kerstspel De musical De Hoofdrol speelt in de kerst tijd: Tricia domineert het schoolplein en heeft het vooral gemunt op Sabine. De rol van Maria in het kerstspel ziet zij wel zitten, maar het pakt anders uit en Tricia neemt wraak. Kinderen bellen naar de Onderwijs telefoon en een leerkracht wordt ingescha keld. De Bal speelt aan het einde van het schooljaar. De kinderen zijn vol van het na derende schoolkamp. Stefan tiranniseert zijn klasgenoten en ook sommige meisjes la ten zich van een minder mooie kant zien. Als de zaak escaleert wordt weer via de Onder wijstelefoon naar een oplossing gezocht en het einde is absoluut spannend en onver wacht. „Ik heb zoveel mogelijk gewone spreektaal gebruikt: korte zinnen, elkaar in de rede vallen en zelfs langs elkaar heen praten hoort daarbij. Het moet natuurlijk zijn. De meeste toneelstukken voor de jeugd zijn te statisch. Ik heb gekozen voor de musical- vorm omdat deze directer aanspreekt en leuk is om in te studeren. Bovendien kunnen veel kinderen (acteurs, zangers en koor) er aan mee doen." Het onderwerp pesten, sprak Marjon Sar neel aan. Zij is min of meer verweven met het toneelwereldje en volgde een cursus to neelschrijven bij Cocky van Bokhoven in Middelburg. De onmacht van de jeugd op school die gepest wordt, heeft ze meege maakt. Ze kent de pijn en het verdriet en hoopt dat de realistische stukken de oplos sing van het probleem een stukje naderbij brengen. Aanvragen De twee musicals en de toneelscène Dilem ma voor middelbare scholieren zijn door Bureau Halt aangeboden aan de wethouders van de zeven gemeenten. Doel is dat de ba sisscholen de stukken gaan spelen. De wer ken kunnen gratis aangevraagd worden bij Bureau Halt in Terneuzen en de scholen kunnen ook terecht bij de wethouder van onderwijs in hun gemeente. „Ik heb me bij het schrijven van de werken ondere andere laten inspireren door de boe ken van Bob van der Meer. Ik hoop dat veel scholen de musicals aanvragen en er mee gaan werken. Ook reken ik op een uitnodi ging als er een uitgevoerd wordt. Als er één kind mee geholpen wordt, ben ik al tevre den. Het fenomeen pesten moet aangepakt worden en ik ben ervan overtuigd dat mijn werken een positieve bijdrage kunnen zijn voor de aanpak van dit probleem." Marjon Sarneel. FOTO WIM KOOYMAN nonze verslaggeefster Ijsiburg - Het college van B en W ontkent met jma de beschuldiging van de Vereniging On- jnemend Oostburg (VOO) dat de gemeente abehoorlijk heeft gehandeld met betrekking tde nieuwe bestemming van het pand aan de dioolstraat in Oostburg. ijenaar van het pand is de Hermans Groep (super- arktketen). Die had de afspraak met de gemeente dat het pand zou worden verkocht en dat er aan leunwoningen gebouwd konden worden. Inmiddels heeft de supermarktketen besloten het pand voor tien jaar te verhuren aan Scapino, een schoenenke ten. Het college is verrast door de overeenkomst tussen Scapino en de Hermans Groep. „Er wordt nog steeds gezocht naar een oplossing om in Oostburg aanleunwoningen, zoals in Het Lam aan de Schouwburgstraat, te kunnen bouwen. De Hermans Groep doorkruist nu dat zoeken. Daartegen kunnen geen stappen worden ondernomen. Scapino is een nonfood-concern en dat is niet in strijd met de gel dende bestemminge detailhandel. Wij betreuren de gang van zaken," aldus burgemeester G. Noorde wier. Noordewier reageert hiermee op een brief van de VOO die kritiek uit op de handelwijze van de ge meente. Volgens de VOO moet de gemeente zich aan de derde herziening van het bestemmingsplan kom Oostburg houden waarin het perceel aan de School straat een woonbestemming krijgt. „De komst van Scapino hadden we alleen kunnen voorkomen door het hele zaakje op te kopen, maar dat kost ons veel te veel geld. Het is jammer maar er is niks aan te doen," aldus Noordewier gisteren tij dens de commissie Planologie. Ook de raadsleden J. Provoost (WD), A. Heyboer (D&T) en A. Verhage (D66) betreurden de komst van Scapino. Kuitaart - Een op de tien auto mobilisten die gisteren op snel heid werden gecontroleerd op de Hulsterweg in Kuitaart reed te hard. Ter plekke is 50 km/u toegestaan. Een van de hardrij ders haalde echter 109 km/u. Terhole - Een dertienjarig fietster uit Kapelle is gisteren rond 11.15 uur op de Hulster- weg aangereden door een zes tienjarige bromfietster uit Kuitaart. Beiden vielen. Het meisje van dertien liep een schaafwond aan haar knie op. Terneuzen - Nadat een 71-jari- ge automobilist op de Laan van Othene een 59-jarige fietser uit Sas van Gent passeerde, kwam de fietser door nog onbekende oorzaak te vallen. Hij liep schaafwonden op en werd ter observatie overgebracht naar ziekenhuis De Honte. Beide weggebruikers weten niet pre cies wat er is gebeurd. Van onze correspondent Terneuzen - Een fikse regenbui met flinke windstoten kon de pret in het bouwdorp in Hoek niet bederven. De jeugd had het speeldorp en de namaak-jungle stormvast gemaakt. Honderd deelnemers aan de speelweek vermaakten zich in Hoek met het vervaardigen van gipsen borden, plant en hanger en mozaïk van bladeren. In de middaguren werden er vriend schapsbandjes gemaakt en mu ziekinstrumenten. Vandaag is er een afsluitende barbeque. Ruud Maes van buurtvereniging Hof Zedlenrust St. Annapolder is tevreden met de opkomst. „Voor het groot spelcircuit had den we tachtig kinderen. Vijftig kinderen gaven de voorkeur aan het afbouwen van de hutten." De spelactivitieten werden ver plaatst onder de overkapping vanwege de regen. In Koewacht stonden zwembad- spelen voor groot en klein op het programma. Nieuw was ook de Roefeldag. Er kon een kijkje wor den genomen bij verschillende bedrijven en winkels. Om 19.00 uur begon er een viswedstrijd bij de Boskreek. In Zuiddorpe genoten de kinde ren van een voorstelling door jeugdcircus Reinardi. In Axel had de leiding een vooruitziende blik. Het programma vermeldde dat het zou regenen, wat ook het ge val was, en dus was het film kij ken geblazen, 's Avonds was er een viswedstrijd. Vandaag wor den er Volcoburgers gemaakt en hutten gebouwd. Van onze verslaggeefster Oostburg - De Oostburgse fracties van D&T, D66, PvdA en WD zijn tegen het collegevoorstel om de openingstijden van het gemeentehuis te wijzigen. De fracties voelen er niks voor om de verruimde openingstijden voor alle afdelingen, uitgezon derd Bevolking, weer in te trekken. Volgens B en W blijken uit twee evaluaties dat er te weinig ge bruik wordt gemaakt van de rui mere openstellingstijden. Begin dit jaar werden deze tijden door de gemeente verruimd en wel op woensdagen van 9.00 tot 18.00 uur. Met de raad was afgespro ken om na een jaar te evalueren en dan pas te beslissen door te gaan met de huidige openingstij den. „Laten we deze proeftijd van een jaar dan ook volmaken zodat we iedereen de kans geven aan deze nieuwe tijden te wennen. Alle nieuwe dingen hebben tijd nodig om in te burgeren en daarom lijkt het ons niet verstandig om na ruim een half jaar de tijden weer terug te draaien. Onze fractie gaat dan ook niet akkoord met het voorstel," aldus PvdA'er L. Wille gisterochtend tijdens de commissie Algemeen Bestuurlij ke Zaken. Ook J. Provoost (WD) en A. Ver hage (D66) en A. Heyboer (D&T) waren van mening dat het project de tijd moet krijgen. „Het college trekt voorbarige conclusies en gaat ervan uit dat ook in de twee de helft van dit jaar weinig ge bruik zal worden gemaakt van de Van onze verslaggever Philippine - In Philippine draait komend weekeinde, te beginnen morgenavond, alles om de mos sel. De zeevrucht die al sinds jaar en dag drommen Belgische smul papen over de grens brengt. Als burgemeester J. van Rest za terdagmiddag om 14.00 uur het officiële startsein geeft, zijn er al enkele activiteiten achter de rug. Morgen is er namelijk een disco avond in café Marinet en zater dag begint om 07.30 uur de fiets- toertocht over 60 of 100 kilome ter. Voor gezinnen is er een spe ciale tocht over 30 kilometer. Vanaf het startsein tot 's avonds negen uur hoeft niemand zich in Philippine te vervelen. Naast de uitreiking van de Gouden Mossel en de traditionele mosselsteek- wedstrijden kan iedereen zijn hart ophalen bij allerlei activitei ten, variërend van clownsoptre den en demonstraties oude am bachten tot genieten van diverse muzikale optredens. Zondag begint om 08.30 uur een rommelmarkt op en rond het Phi- lipsplein en de Hobeinstraat. Vanaf half een zijn er streetpara- des en worden, evenals zaterdag, mosselen gekookt op de Markt en er kan met de paardentram een tochtje door Philippine worden gemaakt, De Mosselfeesten 1997 worden zondagom 20.00 uur af gesloten. ruimere tijden. Dat moeten we nog maar afwachten," aldus Pro voost. „De opzet van eind vorig jaar moet worden gehandhaafd, als het moet geven we nog eens extra publiciteit aan de wijziging van de openingsuren," stelde Verhage. Burgemeester G. Noordewier be sloot hierop het voorstel in te trekken. Van onze verslaggever Terhole - De Hontenisser ge meenteraad stelt deze maand het nieuwe uitbreidingsplannetje voor Terhole vast. Daarmee wordt de ontwikkeling van een nieuw woongebied aan de noord oost zijde van Terhole juridisch- planologisch geregeld. In het dorp is op dit moment alle bouwgrond verkocht en er zijn dus dringend nieuwe bouwmoge lijkheden nodig. Het nieuwe plannetje biedt plaats aan negen of tien woningen. Over het plan is overleg geweest met de inwoners van het dorp. Volgens de gemeente is er nu al belangstelling voor de nieuwe bouwgrond. Met name enkele jonge gezinnen, met wortels in Terhole, hebben hun interesse al kenbaar gemaakt. Als de gemeenteraad het plan heeft vastgesteld moeten ook Ge deputeerde Staten van Zeeland uiterlijk binnen vier maanden nog groen licht geven. Als dat al lemaal vlotjes verloopt kan de ge meente tegen het einde van het jaar beginnen met het bouwrijp maken van het wijkje. Uiterlijk in het voorjaar van 1998 kunnen dan de eerste bouwers aan de slag. Van onze verslaggever Sas van Gent - In de Burgerzaal van het gemeentehuis in Sas van Gent vindt van 6 tot en met 9 sep tember een expositie plaats van vrijetijdskunst. Onder leiding van het SKW (So ciaal Kultureel Werk) worden er tekeningen, karakterpoppen en keramiek tentoongesteld. De opening van de expositie is op za terdagmorgen om 10.30 uur. Het werk kan vervolgens bezichtigd worden tot 12.00 uur en 's mid dags van 13.30 tot 17.00 uur. Op zondag en dinsdag eveneens 's middags van 13.30 tot 17.00 urn en op maandag van 19.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis. Si onze verslaggeefster juidzande - De meerderheid van de Oostburgse raadsfracties [jat akkoord met het collegevoorstel om de gymnastiekzaal in juidzande om te bouwen tot multifunctioneel centrum. jlleen W. Verplanke (PvdA) gakt een voorbehoud op het uorstel omdat de Zuidzandse [uziekvereniging Veronica niet lit de voeten kan met de verbou- iing. Veronica is als enige vere ring uit Zuidzande tegen de pnnen van de gemeente. De juziekvereniging vindt dat de pbouwde zaal te weinig ruimte Jiedt voor de uitvoering van het ïinterconcert. De overige vereni gen en instellingen die ook ge- blik zullen maken van de gym- ustiekzaal zijn wel blij met de erbouwing. jk vind toch dat er voor de mu- Efkvereniging eerst een oplos- aig moet worden gevonden wrdat ik instem met het huidige uorstel. Veronica is heel belang- rijk voor het Zuidzandse dorpsle- ien en de gemeente zal een alter- Mtief moeten aandragen. Straks temen veel minder bezoekers mieten van het concert en dat iindik een kwalijke zaak," aldus feplanke gisteren tijdens de tommissie Openbare Werken. Ook J. Provoost (WD), H. Groos- m (D&T) en A. Verhage (D66) raren het in eerste instantie eens net Verplanke dat er voor Vero- lica een alternatief moet worden gezocht. „De gemeente zou een andere locatie kunnen aanbieden i de muziekvereniging daarbij üjanrieel tegemoet kunnen ko nen." .Onze gemeente heeft maanden geleden al een alternatieve huis vesting voor Veronica aangebo den zoals het Ledeltheater, maar ze gaan niet akkoord en dan wordt het moeilijk," reageerde wethouder C. Bolijn. „De uitvoe ring van de plannen heeft door Veronica al forse vertraging op gelopen en dat is jammer voor de andere instellingen en ook voor de peuterspeelzaal die straks ook gebruik moet maken van de gym nastiekzaal. We hoopten dat alles in september klaar zou zijn, maar helaas. Veronica zit ons dwars omdat er een keer in het jaar een concert wordt gegeven waar nu niet meer zoveel mensen naartoe kunnen. Voor de rest van het jaar is er ruimte genoeg voor Veroni ca. Wij als college stellen het be lang van de andere verenigingen voor dat van Veronica. De andere gingen niet akkoord met de alter natieve plannen van het muziek gezelschap," aldus Bolijn. Het verhaal van de wethouder beantwoordde de vragen van D66, WD en D&T en zij stemden in met het voorstel. Oostburg in vesteert 342.000 gulden in de ver bouwing, achtduizend gulden meer dan het eerste voorstel om dat de peuterspeelzaal geen tien duizend maar tweeduizend gul den cofinanciert. De verbouwing is noodzakelijk omdat door de verkoop van de kerk en de consis torie ruimtegebrek ontstond voor diverse verenigingen. onze correspondent Sluiskil - De zeventiende Gildefeesten, die vandaag van start u, hebben als thema meegekregen 'Zeeland in Sluiskil'. Daarmee blijft het gildebestuur dit jaar dit bij huis. De Zeeuw se sfeer loopt als een rode draad door het vierdaagse program- Om 19.00 uur worden de feesten l door het bekend maken san het ontwerp voor een nieuwe Sluiskilse vlag. In de loop van het jaar heeft de Stichting Gildefees- u in de dorpskrant een beroep gedaan op de inwoners van Sluis kil om een vlag te ontwerpen voor ket kanaaldorp. Op deze oproep zijn diverse ontwerpen inge stuurd en een neutrale jury onder leiding van voorzitter P. Luijcks het winnende ontwerp ge il. Tijdens de Gildefeesten 1 de vlag te koop worden aan- •jluziekvereniging Sluiskil vult bet programma tot 20.00 uur. Daarna is er een presentatie van Wand in Sluiskil met 22 stands van plaatselijke ondernemers en ®de ambachten. Daarna verzor- S® negen bedrijven een mode- snow. Om 15.00 uur beginnen 'orgen de kinderspelen en voor E senioren is er bingo en Am- bras. en Bellen treedt zater- op voor de kinderen aansluitend zijn er touwtrek- kan onze verslaggever u-Leur/Breskens - Een 56- ibrige automobilist uit Breskens dinsdagmiddag op de N 58 (ter boogte van de kruising Lage aartkant) overleden, nadat hij acjter het stuur van zijn wagen JJwel was geworden. Sressiaander kwam in de 1,1 naast de provinciale weg stilstand, nadat hij daarvoor ?n andere weggebruiker raakte, aarbij raakte verder niemand Een poging van toege- w i 1-medewerkers de on- geworden man te reanimeren Wasteve; wedstrijden, gildewandeltocht en gaaibollen. Er is ook een optre den van het damesorkest De Sas- se Kadees. Geheel in het thema past de kle derdrachtshow. De dansavond met de New Four en zangeres Im- ca Marina besluit de zaterdag. Het superontbijt op zondagmor gen is inmiddels een vertrouwd onderdeel van de Gildefeesten. Aansluitend is er een rommel markt en een braderie. Ein Prosit organiseert weer de super-bingo. Het avondprogramma wordt ge vuld met streektalenten zoals Jacco Braai en Ricardo. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Tijdens een patrouil le in Terneuzen ontdekte de Ko ninklijke Marechaussee dinsdag avond tegen kwart voor tien dat een inzittende van een wagen met Frans kenteken iets uit het auto raampje gooide. Dat gebeurde op het moment dat de bestuurder een stopteken kreeg in verband met een verkeersovertreding. Nadat de bestuurder was gestopt, werd het pakketje in de berm te ruggevonden. Het bleek 39,5 gram speed en vier LSD-trips te bevatten. De inzittenden van de wagen, twee 26-jarige mannen uit Arras en Hamei, erkenden dat het pakket van hen was. Ze wer den daarop aangehouden en overgebracht naar het bureau van de Koninklijke Marechaus see in Terneuzen. Gisteravond zijn de twee weer in vrijheid gesteld en met een dag vaarding op zak richting Frank rijk vertrokken. De herkomst van de drugs wordt in het kader van het project Houdgreep nader on derzocht. Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - Het alge meen bestuur van het samen werkingsverband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen wordt wellicht uitgebreid met een of twee raadsleden van el ke gemeente van het samen werkingsverband (Sluis-Aar denburg, Oostburg en Terneu zen). Deze belofte doet het gemeente bestuur van Sluis-Aardenburg aan de CDA-fractie van deze ge meente. Het CDA had kritiek op onder meer de samenstelling van het dagelijks en algemeen bestuur. Deze samenstelling is namelijk identiek en volgens de christen democraten wordt tijdens verga deringen van het samenwer kingsverband alles zonder op- of aanmerkingen aangenomen om dat de besluitvorming in het da gelijks bestuur achter gesloten deuren plaatsvindt. B en W van Sluis-Aardenburg geven dit toe en er wordt over wogen het algemeen bestuur uit te breiden. „Daarnaast zijn de motieven om tot een| bepaalde beslissing te komen verwoord in voorstellen die ook hoor het publiek kunnen worden ingezien. Tevens kan de vertegenwoordi ger van de raad in de Gemeen schappelijke Regeling steeds om informatie worden gevraagd waarbij, zo nodig, besluiten worden toegelicht. Alle informa tie kan echter niet altijd uitge breid in het openbaar ter sprake worden gebracht. Soms is er sprake van contract-onderhan delingen waarbij het zelfs onge wenst kan zijn in het licht van de concurrentiepositie zaken naar buiten te brengen," aldus het college in zijn brief richting CDA. Het CDA had tevens kritiek op de samenwerking tussen de ver voersbedrijven aangaande het leerlingen- en WVG-vervoer. Volgens de partij is deze samen werking namelijk ver te zoeken. B en W antwoorden dat op grond van gemaakte afspraken met de contractpartner (Taxicom, red.) met daaraan verbonden juridi sche en financiële gevolgen het niet altijd mogelijk is de signa len vanuit dé gemeenteraden te vertalen in een aangepast beleid. „Dit kan zeker niet gebeuren als de drie gemeenteraden vanaf het begin van de procedures op de hoogte zijn gehouden van de let terlijke teksten in het bestek en daarmee tevens hebben inge stemd." Het college zal de vergaderstuk ken van het samenwerkingsver band voortaan ter inzage leggen voor de raadsleden van Sluis- Aardenburg.

de Stem | 1997 | | pagina 19